De Boerenstrijd gaat verder I 1?™?Ï3S Vier groote Vergaderingen Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven Voor en d oor de Landbouwers Hoe de Sociale Wetten tegen den Landbouw worden uitgespeeld. Op Zondag 9 Augustus Het eeuwig stelsel der twee Maten en twee Gewichten en Melk. ZONDAG 9 OOGST 1936. 13de JAARGANG Nf 919 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Mea schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie i De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De plotse prijsstijging der aan te koopen grondstoffen verergeren den toestand. dienen de kinderen onzer Landbouwers te ontvangen In aansluiting met onze vorige artikels is het nuttig na te gaan hoezeer de grondstoffen welke door de landbouwers dienen aangekocht in prijs verhoogd zijn sedert de laatste maanden. Voor de aardappelteelt gelden reeds de hooge prijzen van het plantgoed in het verloopen jaar en welke voor den tegenwoordigen oogst in rekening moe ten komen. We mogen voor de vroege soorten een gemiddelde aankoopprijs nemen van 155 tot 190 fr. en voor de latere soorten van 100 tot 120 fr. voor Poolsche en van 130 tot 160 fr. voor Hollandsche. De meststoffen, vooral de potasch- mesten, zijn zeer in prijs gestegen, de pachten zijn niet verminderd en de dag- loonen zijn licht verhoogd. In een nauwberekende studie zullen we de juiste kostprijs geven van een are aardappelen. Steunende op deze gegevens, bewe ren we dat 40 fr. een minimumprijs is voor aardappelen, ingeval men aan neemt dat ook de landbouwer iets mag verdienen voor zijn werk. Alleman, zelfs de grootste boeren- hater, moet het hiermede eens zijn, want het zijn enkel de omstandigheden die de prijzen zoo laag hebben gedrukt. Het groot lawijd omtrent eenige haarden vap koloradokever heeft Enge land ertoe aangezet onze aardappelen te weigeren, terwijl Nederland, die wel licht hetzelfde gevaar voor kolorado kever biedt, groote kwantums mag in voeren. Het ware beter geweest minder hard trompet te blazen in de groote pers en alleen de boeren te verwittigen van het gevaar. Zuid-Amerika biedt een afzetgebied voor eetaardappelen, maar onze export- flrmas schijnen niet erg ingenomen met de verkoops- en betalingsvoorwaarden van deze afnemers. Hier kan de Regeering goed werk verrichten met een speciaal akkoord te treffen en te zorgen dat export mogelijk is. We zijn bereid met de groote export- firmas aan te dringen bij de Regeering om tot eene oplossing te komen. Van den anderen kant dienen de kweekers overtuigd te zijn dat er iets zal worden gedaan, en dat het onnuttig is hun aardappelen aan spotprijzen af te geven. Om de melk tot een behoorlijke prijs te krijgen, dienen we in eerste plaats te werken voor een hoogere boterprijs. Steunende op de prijzen van 1914 en op de hooge produktiekosten van heden, mag de boter in de zomerperiode nooit minder i'an 20 fr. kosten en in den Winter minstens 26 frank. Wanneer we alsdan de berekening maken van het vetgehalte krijgen we een melkprijs van 0,80 tot 1,10 fr. in de melkerij geleverd. Wat buitengewoon in 't oog springt en de buitenstaanders wellicht slecht zullen begrijpen, is het feit dat de groote Opslag van de granen aan het overgroot gedeelte onzer Vlaamsche boeren een schadepost beteekent. Immers de meeste onder hen moeten veel voeders voor kiekens, zwijnen en vee aan veel hoogere prijzen betalen, zonder een tegenwaarde te krijgen. De groote bedrijven, die vooral graanvoortbrengers zijn, zullen goede zaken doen, terwijl deze die het grootste deel zelf moeten inkoopen, nog dieper in den zak zullen steken. Sterker wordt het nog voor deze die bloem moeten koopen, daar dezelve zoo zeer is gestegen op enkele maanden. De groote prijsstijging der interna tionale graanmarkt is dus een ongeluk te meer voor de voortbrengers van vleesch, boter en aardappelen en dit moeten we speciaal doen inzien aan de regeering. Wie geven hier enkele prijsverhoo- gingen van de meeste grondstoffen, wel ke door onze boeren dienen aange kocht en welke gaat van over drie maanden tot heden Lijnkoeken verhoogden met 28 fr. Zemelen „12 fr. Maïs 20 fr. Gerst 20 fr, Bloem „34 fr. Wat gemiddeld eene verhooging van 30 "Io beteekent in drie maanden tijd spanne. Intusschentijd zijn de prijzen van melk, boter, vleesch en aardappelen slechts licht verbeterd, zoodat de toestand van onze Vlaamsche middelmatige en kleine bedrijven onhoudbaar is geworden. In onze studies moeten we eerst be trachten de Regeering in te lichten, haar daarbij de middelen gevend om onze boeren te helpen. Wanneer ze de bewijzen en de middelen bezit, moeten we kampen om voldoening te bekomen. Op onze vergaderingen van heden zullen we eene dagorde laten goedkeu ren. waarin we de toestand blootleggen, een minimumprijs vragen evenals het aanstellen van eene paritaire kommissie om de toestanden te onderzoeken. Het spreekt van zelf dat we de boeren in groote massa op onze verschillende ver gaderingen verwachten. AALST, lokaal Redt U Zeiven, Groote Markt,te 9,30 uur. NINOVE, lokaal van Mr Oscar Van den Abeele, afspan ning De Ezel te 9 uur 's morgens. HERZELE, lokaal van Mr Victor D'Haese, Markt, te 10 uur 's morgens. EPPEGHEM, lokaal van Mr August De Cleyn, steenweg, te 10,30 uur 's morgens. Onze Strijd voor de Valorisatie van Aardappelen In vele landbouwersgezinnen is de tijd weerom aangebroken dat vader en moeder zich de vraag stellen i Wat staat er ons te doen met onze jongens en meisjes, die de lagere school hebben doorgemaakt Vroeger jaren hebben wij er reeds op gewezen dat bij de beroepskeuze der kinderen, de ouders zich veel te veel laten leiden door de hoovaardigheid en de gemakzucht. Hoe dikwijls hoort men niet onze moeders en vaders zeggen dat hunne kinderen nooit zullen mogen boeren daar er met den boerenstiel niets te verdienen is en men nooit een uurken gerust kan slapen. Dan denken ze op die juffertjes en heertjes die chic opgetipt de straten door trekken om hier of daar in een school of op een bureel hun dagelijksch brood te gaan verdienen. Doch, beste ouders, het is niet al goud wat blinkt, want hoeveel duizenden en duizenden afgestudeerden en half-afgestudeerden loopen er niet op de straat, zonder te weten van wat hout pijlen te maken. Andere van die juffertjes en heertjes slijten voor echte honger- loonen een ellendig leven voor 't lichaam en een opslavend bestaan voor den geest, in muffe en ongezonde bureelen onzer arbeidscentra's en grootsteden. Daarbij hebben wij nog de zedelijken kant der zaakhoevele ouders, storten thans geen bittere tranen, omdat ze vóór enkele jaren geleden dachten dat hun zoon veel te verstandig was om te boeren of hunne dochter veel te fatsoenlijk om koeien te melken. Zeker is het dat in menig geval het boerenleven den besten waarborg biedt tegen losbandigheid en verkwisting. Het is een plicht voor de ouders dat zij bij de beroepskeuze hunner kinderen zich laten leiden door den persoonlijken aanleg hunner kinderen, hun verstands ontwikkeling en lichaamsbouw, alsook door een diep beredeneerd vooruitzicht op een deftig en eerlijk bestaan. Met al deze faktoren rekening hou dende moet het laatste woord steeds aan het kind zijn en niet aan de ouders. Hoe groot is wellicht de verantwoordelijkheid een kind voor gansch zijn leven voort te stuwen in een richting, waarvan het hoegenaamd niet weten wil en geen den minsten aanleg of roeping heeft. Het is zeker en vast de plicht der ouders, tenminste indien zij zelf de noo- dige bevoegdheid bezitten, hun kinderen voor te lichten en raad te geven, ze mogen het niet beneden hun waardigheid achten in deze belangrijke kwestie over leg te plegen met de onderwijzers of andere personen die hieromtrent nuttige aanwijzingen kunnen geven zonder er eigenbelang in te zoeken. Vele ouders meenen maar al te vaak dat zij onbegrensde rechten hebben op al het doen en het laten hunner kinderen. Zulke opvatting is strijdig tegen de natuurwet en tegen de wet van God. Een kind is zeker en onweerlegbaar aan zijn ouders eerbied, gehoorzaamheid en behulpzaamheid verschuldigddaarnaast mag men echter niet vergeten dat de ouders er zijn voor de kinderen en niet omgekeerd. De kinderen hebben onbetwistbaar recht op een goede opvoeding en een ernstige vakopleiding, en dit laatste zoo volledig mogelijk, in verhouding tot den stoffelijken welstand waarin de ouders verkeeren. Het moderne leven, met zijn econo mische en maatschappelijke noodwen digheden, eischt daarenboven van den boer, meer nog dan van iemand anders, een zekere algemeene ontwikkeling en een wetenschappelijke voorbereiding voor het practisch leven. Hier past ook te zeggen dat, in België, de boerenstand met veel vernedering en zelfs met verachting bejegend wordt, juist omdat onze landbouwers, algemeen genomen, een tekort hebben aan geeste lijke ontwikkeling en nog meer aan maatschappelijk begrijpen daardoor is het uit te leggen dat de boerenmassa niet solidair denken, noch syndikaal willen kan. Dat verklaart ons meteen de (Zie vervolg 2de bladzijde.) Wij hebben hier reeds in menige bij drage geprotesteerd tegen de ongehoor de verongelijking onzer landbouwers inzake toepassing der sociale wetten. Ofwel worden zij radikaal uitgeslo ten zooals bij de toekenning van de ge zinsvergoedingen, ofwel wordt de wet op hen toegepast in veel ongunstiger voorwaarden dan op de loontrekkenden zooals bij het verleenen van den koste- loozen ouderdomsrentetoeslag. Niettegenstaande zijne schreeuwende onrechtvaardigheid en zijn onlogisch karakter, wordt hier de maatregel be houden waarbij het bedrijfsinkomen in den landbouw geschat wordt op vier maal de huurwaarde aangenomen bij het opmaken der barema's voor land bouwbedrijfswinsten. Deze maatregel beteekent de uitsluiting voor de over- groote massa onzer boeren van het voor deel van den kosteloozen rentetoeslag. Het stoot ons bovendien tegen de borst, dat de overdreven pachtprijzen, die behouden blijven bij gebreke aan een doeltreffende wettelijke regeling tot be perking dezer prijzen, nog voor gevolg hebben onze kleine landbouwers uit te sluiten van den kosteloozen rentetoe slag die hun in volle rechtvaardigheid toekomt in dezelfde voorwaarden als aan de loontrekkenden, omdat hunne bestaansmiddelen op gevorderden leef tijd zeker niet hooger loopen dan deze van de loontrekkenden. Wij vragen ons af waarom inzake bepaling der bedrijfsinkomsten voor toepassing der wetgeving op het ouder domspensioen niet de forfaitaire bare- mas van bedrijfsinkomsten in aanmer king komen, welke dienen tot vaststel ling der bedrijfsbelasting Deze regeling, al is ze niet volmaakt, zou ten minste logisch zijn. Wat echter ongehoord is en tevens hatelijk is dat de sociale wetten welke onlangs ten voordeele van den arbei dersstand werden gestemd, thans uitge speeld worden tegen onzen landbouw. Het is voor eiken gezonddenkenden mensch duidelijk dat deze maatregelen, zooals verhooging der loonen, betaald jaarlijksch verlof, verhooging der gezins toelagen den kostprijs in elk bedrijf moet verhoogen, en dat diensvolgens hieruit een stijging der verkoopprijzen moet volgen. Ook de landbouw kan aan deze eco nomische wetten niet ontsnappen, voor eerst door de stijging der loonen en ten tweede omdat de vele nijverheidspro ducten welke de landbouwer noodig heeft voor zijn bedrijf hem duurder zul len kosten. De voortbrengstkosten zullen aldus in den landbouw onvermijdelijk stijgen en onze boeren zullen voor hun producten in evenredigheid hoogere prijzen moe ten kunnen bekomen, zooniet zal hunne toestand verslechten en gaan zij de ver arming tegemoet. Het is op dit gebied eens te meer dat thans grof onrecht gepleegd wordt te genover onzen landbouw. De zooge naamde economisten en demokraten van alle soort nemen wel aan dat de prijzen der nijverheidsproducten stijgen, doch gaan hardnekkig te keer tegen de prijsstijging der levensmiddelen, geleverd door den landbouw, omdat deze laatste aan de arbeiders de vrucht hunner sociale veroveringen zou ontnemen. De landbouw moet dus alleen de lasten der nieuwe sociale wetten dragen waarvan hij systematisch uitgesloten wordt. Het meest ergerlijke hierbij is dat bij de beoordeeling der duurte van de levensmiddelen.de prijzen in aanmerking komen betaald door de verbruikers. Deze prijzen nu zijn merkelijk hooger dan deze bekomen door den landbouwer omdat zij de winst van de tusschenpersonen behelzen. Deze winst is in vele gevallen zeer hoog. Men vergelijke, om het bij enkele voorbeelden te laten, de prijzen welke de landbouwer bekomt voor melk, boter, slachtvee, groenten en fruit, met deze die de verbruiker in de nijverheidscentra voor zelfde producten of hun verwerking betaalt l Nochtans treedt de Regeering niet op om de kleinhandelsprijzen te regle menteeren, doch telkens worden maat regelen getroffen om de verkoopprijzen bij den voortbrenger te drukken. De deflatiepolitiek gevoerd door de vorige regeering trof op abnormale wijze den landbouw en bracht hem den onder gang nabij, omdat zij eenzijdig werd toegepast. Sedert de devaluatiepolitiek was er verbetering ingetreden in den toestand doch het index der verkoop prijzen bleef nog steeds onder dit van de voortbrengstkosten, zoodat onze land bouw nog steeds met verlies werkt. In November 1935 was het verschil in goudwaarde uitgedrukt tusschen beide indexen nog 7,2 punten. Dit tijdstip nu was het meest gunstige. Ingevolge de zeer slechte verkoop prijzen van sommige landbouwproduc ten zooals de aardappelen en melkpro ducten, is dit verschil in Juni geklom men tot 15.9 punten, hetzij met 100 °/o. Onze landbouw gaat dus opnieuw naar den zeer benarden toestand van vóór de devaluatie. Het tijdstip is dus zeer slecht gekozen om de lasten der jongste sociale wetten op zijnen rug te schuiven Er is overigens de belofte in de jong ste regeeringsverklaring aan den land bouwer een redelijke vergoeding voor zijn arbeid toegezegd. Van deze belofte is er tot heden niets in huis gekomen, wel integendeel. Van een algemeene landbouwpolitiek tot valorisatie der landbouwproducten hebben wij nog niets vernomen. Onze landbouwers beseffen thans be ter dan ooit de voor hen bittere betee- kenis der politiek van nationale solidari teit, door de Regeering met zooveel emphase aangekondigd. Men moge te Brussel echter weten dat onze boeren het hartsbeu zijn ver der te worden behandeld als paria's der samenleving 1 Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen op 15 Juli 1.1. bedroeg 674 punten tegen over 677 de vorige maand. De meeste bladen en de economisten vermelden wel dat deze daling te wijten is aan de buitengewone prijsdaling der aardappelen, terwijl normaal het index had moeten stijgen met 6 punten. Indien de daling van het index maar slechts 3 punten bereikt, is zulks te wij ten aan het feit dat de prijsdaling der aardappelen geneutruliseerd wordt door een stijging der prijzen van enkele nij verheidsartikelen. Doch het is opvallend dat het thans bij een eenvoudige vaststelling der oor zaak van de daling van het index blijft, terwijl bedoelde bladen en economisten er als de kippen bij zijn om het land- bouwprotectionnisme te verketteren wanneer het index ingevolge seizoens omstandigheden een verhooging onder gaat wegens de prijsstijging van bepaal de landbouwproducten. Hetzelfde verschijnsel stellen wij vast bij de stijging der prijzen ingevolge de verzwaring van de kostprijzen die voort spruit uit de onlangs gestemde sociale wetten ten voordeele van de arbeiders. In de nijverheid wordt deze stijging da delijk goed gepraat, doch bij de land bouwproducten wordt ze dadelijk uit den booze geacht, zoogezegd omdat een prijsstijging der levensmiddelen den arbeidersstand berooft van de voordee- len der jongste sociale wetten. Alsof er ook in den landbouw geen kostprijs^be- stond 1 VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. PrQ» 23 centiem «mwdhww—wtsjtnttm TELEFOON 267. i Alle landbouwers worden vriendelijk uitgenoodigd tot de verga deringen, welke belegd worden door het bestuur van de Landbou- wersvereeniging Redt U Zeiven. De bijeenkomsten worden gehouden alsvolgt Aan de dagorde staat Verscheidene sprekers zullen de toestanden voorlichten en de middelen aangeven welke hulp moeten brengen. Alle landbouwers daarheen mhumm iMumiani

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1