DE BOERENSTRIJP GAAT VERDER Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo d oor de Landbouwers Op onze vergaderingen van Zondag werden belangrijke besprekingen gehouden. Overal werd besloten tot een groote Betooging te Brussel, indien de Regeering de ernst van den toestand niet inziet. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZOND AO 16 OOGST 1936. frfla 23 ««ntia 16dc JAARGANG Nr 920 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. :an rei jnecl d( in grool ele ve ts ingi d steel Verleden Zondag werden de land bouwers door Redt U Zei ven opgeroe pen op vier verschillende plaatsen, ten einde de toestanden te bespreken en eene gezamenlijke motie op te stellen en goed te keuren. De dag scheen goed gekozen, want !oen zou de oogst tot het verleden be- hoorer. Het slechte seizoen bracht ons i ch ter een gans ch andere regeling en Zondag was het op vele plaatsen een werkdag, daar vele boeren aan den graanoogst arbeidden. Niettegenstaande dat alles waren de bijzonderste landbouwers en leden uit de verschillende streken opgekomen en werden de vier vergaderingen in de beste voorwaarden gehouden. In eene voorafgaande studie hadden wij de berekeningen gemaakt welke aan de verschillende sprekers zouden toela ten met cijfers uit te komen. Hierna volgen de verslagen der vergaderingen en de studies in kwestie. De Vergadering te Aalst. Om 10 uur was de vergaderzaal van ons lokaal volgeloopen. Aan de bestuurstafel namen plaats de heeren Ruyssinck en Meert, beheerders van Redt U Zeiven, en O. Caudron, bestuurder. De heer O. Caudron sprak ruim een uur, waarop hij de algemeene toestan- Jen van den landbouw schetste. Hij legde uit hoe het kwam dat de F verschillende regeeringen steeds geneigd waren de belangen van den landbouw op te offeren aan deze van de nijver heid, in de handelsovereenkomsten met bijna alle landen. De meeste voortbrengselen waren te laag gezonken en de laatste jaren waren zeer hard voor de landbouwers. De Regeering heeft maatregelen ge troffen voor valorisatie van granen en 9uikerbeeten, waardoor de toestand voor de groote bedrijven verbeterde. De laat ste prijsstijgingen van de internationale graanmarkt zal met genoegen door de zelfde kweekers worden begroet. Voor de kleine en middelmatige be drijven in Vlaanderen, alsook voor de voortbrengers van eieren, vleesch en boter zijn de groote graanprijzen zeer nadeelig, gezien ze het grootste deel voeders moeten aankoopen. Hoeveel millioenen ton maïs, gerst, rogge en lijn koeken worden er gekocht door onze kweekers De prijsstijging van de aan te koopen grondstoffen was zeer gevoelig, zooals op de hiernavolgende tabel te bemer ken is 62 83 97 65 66 83 134 109 88 29 62 90 105 125 81 86 103 195 117 97 35 75 28 22 28 16 20 20 61 8 9 6 13 Maïs plata Gerst Lijnmeel Zemelen Kortmeel Melkschilfers 26 °/o Bloem 000 .Nitraat Sulfaat Superphosphaat Kloorpotasch 40 De prijsverhooging der grondstoffen is ruim 30 °/o, terwijl intusschentijd deze der voortgebrachte produkten slechts met 5 10 °/o verhoogde. Met deze hooge graanprijzen moeten de voortbrengers van vleesch en eieren met groot verlies werken en dienen de prijzen van slachtvee, zwijnen en eieren ook te verhoogen in de mate van den opslag der aan te koopen voeders. Voor de koehouders gaat het buiten gewoon slecht door de lage prijzen van melk en boter. Om hieraan verbetering te brengen moeten we eene verhooging van de boterprijzen bekomen. Volgende studie geeft ons een toon beeld van de toestanden De gemiddelde opbrengst der melk van eene koe op een jaar is 3000 liter of circa 8 liter per dag. Wanneer de melk door de melkerij 0,75 fr. de liter gedurende de 6 zomer maanden en 1 fr. gedurende de 6 win termaanden zou betaald worden, dus gemiddeld 0,875 fr. de liter aan 32 gra den, dan krijgen we een boterprijs van 21,30 fr. voor de 6 zomermaanden en van 27,80 fr. voor de 6 wintermaanden of gewiddeld 24,55 fr. voor heel het jaar. In die veronderstelling zou eene koe met een gemiddelde opbrengst van 8 li ter melk aan den middenprijs van0,875fr. de liter, 7 fr. per dag bruto kunnen op brengen. Voor die 7 frank moet de koe gevoed, gemolken en verzorgd worden, en moe ten we rekenen dat na enkele jaren de waarde van het dier zeer is verminderd. Wij houden geen rekening met tegen slagen noch ziekten, die heel onze bere kening in duigen slaan. Wanneer nu de melk aan 50 of 60 centiemen staat, dan kan alleman wel rekenen dat de veehouder met verlies werkt en dat de gevraagde minimum prijzen hooger vermeld nog zeer mager zijn. We zullen dan ook zoo vrij zijn aan de Regeering te vragen de middelen te gebruiken om onze boter en melk op een redelijke prijs te brengen door 1) Vermindering of stop zetten van den invoer van vreemde boter of door verhooging der invoerpremie. 2) Hoogere belasting op het fabrikee- ren van margarine 3) Hulp tot oprichten van kaasfabrie- ken om de kleine melk te verwerken. De Aardappelen geven dees jaar een groot verlies aan eiken kweeker. We geven hieronder de kostprijzen op zijn minst genomen van een aar aardappelen, alsmede de mogelijke geldopbrengst met een mini mum verkoopprijs van 40 fr. de 100 kilo. Kostprijs Aardappelen berekend per are. Arrondissement Aalst. Gemiddelde pachtprijs tegen 1000 fr. per hectare 10,00 Stalmest 400 kilo per aar tegen 5 fr. de 100 kg half verbruikt 10,00 Kunstmest 6 kg. per are tegen 0.90 fr. het kilo 5,40 Plantgoed 14 kg. nieuw plant goed tegen 1,60 fr. het kilo 22,40 Verzorging en verlies op plan tg. 1.40 Loon berekend tegen 2 fr. per uur voor uitladen, vervoer en openstrooien van stalmest met gespan 4,80 Strooien van kunstmest 0,20 Beploegen tegen 260 fr. per ha 2.60 Beplanting 2,70 Oprakelen, aankuilen. 3 bewer kingen tegen 75 fr. per heet. of 225 fr. 2,25 Uitroeien, verzamelen, sortee- ren en inpakken 9,75 Vervoer tot de hoeve en leve ring magazijn 2,00 Bedrijfsbelasting, sleet materi aal. enz. 4,80 Fr. 78,20 Opbrengst tegen 200 kilo van d'are maakt 39,10 fr. de 100 kg. als kostprijs voor aardappelen. Opbrengst 200 kilo aan 40 fr 8?fr. Winst per are 1.80 fr. Zonder rekening te houden van slech te en onverkoopbare. Wat kan er worden gedaan voor de gezondmaking der aardappel- markt 7 We hoeven slechts onze Regeering te vragen het voorbeeld te volgen van Nederland, waar men sinds jaren deze teelt steunt en waar men heden tot een zeer volmaakt stelsel is gekomen. I We vroegen hierover inlichtingen in Den Haag en ziehier hoe de zaak aldaar ineenzit "In den Haag zetelt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, waaronder een af- deeling Aardappelen „De vroegere aardappelenafzet berust echter bij de Groenten- en Fruitcentrale, i (eveneens in Den Haag gevestigd) en wel tot 1 Augustusdus van heden gaat de geheele regeling weer over naar de Nederlandsche Akkerbouwcentrale (Af- deeling Aardappelen). „De regeling der vroege aardappelen j nu was als volgtAlle vroege aardap- j pelen moeten (evenals groenten) via de veilingen worden verkocht, wat gebeurd, om een goede controle te vergemakke- lijken. „Door de centrale zijn minimumprijzen vastgesteld, (evenals voor alle groenten) dat wil zeggen, wanneer de producten, door de verbouwers aangevoerd of op monster ten verkoop aangeboden, de minimumprijs niet opbrengen, dan wor den ze ingehouden of zoo men hier zegt, doorgedraaid. „Doorgedraaide aardappelen nu, wor den gewoonlijk bij den boer opgeslagen of op een terrein van de veiling groen ten worden vernietigd. „Zoo komen soms groote partijen groenten als spinazie, sla, bloemkool,enz. op den mesthoop terecht, waarvoor de boer echter den minimumprijs ontvangt. „De verbruiker betaalt voor het wel verkochte echter een redelijken prijs en zoo wordt tegengegaan, dat de boer voor zijn producten geen eenigszins redelijken prijs ontvangt. „Zoo liggen er in Noord-Holland, voor 't oogenblik, ongeveer 3500 wagons vroege aardappelen bij den boer in kui len, waarvoor de Centrale een prijs heeft gegarandeerd van 2,50 gulden per 100 kilo of 50 fr. Dus heeft de Centrale het recht en plicht, deze partijen te nemen aan 2,50 gulden 't is mogelijk dat zij straks voor export, met winst kan verkoopen, maar ook kan zij genoodzaakt zijn, zelfde voor veevoer te verkoopen. Boeren kunnen van de veilingsbesturen voorschot ont vangen. „Op deze manier wordt de prijs der vroege aardappelen hoog gehouden. „Nu de late soorten Voor Roode Star, Eigenheimers, enz.dus soorten, welke voor het binnenland worden ge vraagd, garandeert de Nederlandsche Akkerbouwcentrale een denaturatie- toeslag van 1,50 gulden per 100 kilo voor soorten als Alva, Furore, (alle zand- aardappelen), kortom exportsoorten, 0,90 gulden per 100 kg. „Dat beteekentwanneer de boeren (ook handelaars) hunne voorraden niet kunnen verkoopen, dan stelt de Akker bouwcentrale ze in de gelegenheid, hun ne aardappelen, na gedenatureerd te zijn, (dus voor menschelijk voeder onge schikt gemaakt) voor veevoeder te ver koopen of zelf voor hun vee aan te wen den. „De boer ontvangt dan dus voor zijn aardappelen de veevoerprijs, reken fl. 0,75 per 100 kilo plus de denaturatietoe- slag van 1,50 gulden per 100 kilo, totaal 2,25 fl. of 45 frank per 100 kilo, alzoo een toonenden prijs. „De steungelden worden hoofdzakelijk bestreden uit een landbouw-Crisisfonds, gevormd uit de belastingen.,. Hier kan onze Regeering een treffend voorbeeld vinden hoe men in Nederland met de boeren handelt, en tevens een wenk om dezelfden weg op te gaan. Spreker stelt voor de door Redt U Zeiven opgestelde motie goed te keuren, wat met algemeenheid van stemmen ge beurde. Een lid van de vergadering stelde voor eene groote betooging in te rich ten te Brussel. Wat algemeen werd bij getreden. Alle aanwezigen verklaarden zich akkoord op te trekken naar Brus sel, om aan de Regeering den vasten wil der landbouwers, die strijden voor een menschwaardig bestaan, te doen kennen. Deze schoone vergadering werd, na een slotwoord van den heer Caudron, in de beste stemming gesloten. Vergadering te Eppeghem. Klokslag 11 uur werd de vergadering geopend door den Heer Fr. Merckx, die in korte termen de toedracht der verga dering schetste. Een 40-tal afgevaardigden der omlig gende gemeenten woonden de vergade ring bij, alsook enkele uit de streek van Heyst-op den-Berg en Mechelen. Na een kort overzicht der landbouwpolitiek door onze Regeering gevoerd en waar van bitter weinig of niets voor onze landbouwers is te verwachten, deed onze Agronoom het verschil van behan deling uitschijnen inzake bescherming van landbouw en nijverheid. Alle groot nijverheden worden door de Regeering op de een of andere wijze beschermd, opdat ze spijts alles, aan hun patroons redelijke winsten verzekeren. In menige artikels verschenen in De Koornbloem hebben wij bewezen dat de landbouw steeds achteruitgestoken bleef tegenover de nijverheid, alhoe wel het grootste deel onzer nijverheden, economisch gesproken, van veel minder belang zijn dan den landbouw. Door cijfers gesteund bewees spreker met welk verlies de Vlaamsche land bouwers ten huidigen dage hunne voort gebrachte waar moeten afgeven hetgeen wij in 't vervolg niet meer dulden. Na deze uiteenzetting werd de voor gestelde motie bij algemeenheid van stemmen aangenomen; doch de boeren uit het Zenneland zijn algemeen van oordeel dat er weinig of niets van regee- ringswege is te verwachten en dat wij enkel den zege zullen behalen door een krachtdadig en solidair optreden van alle Vlaamsche boeren. Een der aanwezige landbouwers ver klaarde bovendien dat er in België voor de boeren niets te verwachten is dan door geweld en stelde maar recht- streeksch voor met pik en zeis een be tooging te Brussel gaan houdenvoor stel dat door al de aanwezigen geest driftig werd toegejuichd. Dit geeft wel de geestelijke toestand weer bij de land bouwersbevolking in het Zenneland. Benevens de voorgestelde verweer middelen. stelde een landbouwer ook nog vooreen lijst op te maken waarop de geëischte minimumprijzen voor aard appelen, melk, boter en eieren zouden aangeduid zijn en deze op ieder gemeen te door de landbouwers te laten teekenen die zich hierbij zouden verbinden aan geen kleinere prijzen te verkoopen. Na nog menige drukke besprekingen werd de vergadering met een tot weer ziens in de beste stemming gesloten. Vergadering te Ninove. Nota houdende van de ongustige om standigheden waarin de bijeenkomst ge beurde kon ze als welgelukt beschouwd worden. De groote drukte die er dien dag bij de landbouwers heerschte om het ge pikte graan binnen te oogsten heeft me nigeen weerhouden op de vergadering aanwezig te zijn. Reeds van voor 9 uur bemerkten wij vertegenwoordigers der afdeelingen van afgelegen gemeenten. Om 9 1/2 uur hadden wij reeds kunnen begroeten de vrienden van Ninove, Okegem, Denderhautem, Oultre, Appel- terre, Meerbeke, Denderwindeke, Po- lare, Neighem. De heer Kamiel Van den Haute, lid van den Raad der S. M. Redt U Zeiven, woonde de vergadering bij. De heer Frans Wynant liet zich ver ontschuldigen. De heer O. Van der Speeten opende de vergadering met een groet vanwege Redt U Zeiven aan al de aanwezigen, wees op de taak die de vereeniging had aangepakt De boeren te verdedigen in de thans heerschen 'e slechte periode waarin de teeler van aardappelen en melkvoortbrenger zich bevindt. Hij bewees aan de hand van inge studeerde berekeningen, de kostprijs van aardappelen en boter in de verhouding van hunne koopwaarde naar het huidige 1 indexcijfer. Hekelde de Regeering inzake landbouwpolitiek en legde een bijzonde- i re nadruk op de noodzakelijkheid die bestaat in het solidair optreden der land bouwers ter verdediging van hun recht op een eerlijk bestaan. De oprichting van hun vakorganisaties, buiten en boven alle politiek. Spreker handelde over de verweer middelen en drong aan op tusschenkomst vanwege de Regeering. naar het voor beeld onzer Noorderburen; de Neder landsche Staat. Als noodgedwongen middel behandelde hij het recht van staken, betoogen. Een motie, om over te maken aan de Regeering en pers, werd met algemeene goedkeuring aangenomen. De vergadering sloot in de beste stemming met de wensch de propaganda in zelfde richting uit te breiden van ge meente tot gemeente. Vergadering te Herzele. De opkomst was hier niet zoo talrijk, maar de streek was toch goed vertegen woordigd en wel door haar meest ak- tieve en beste elementen. De heer Van den Broeck gaf een kort overzicht van de landbouw- en nijverheidspolitiek der regeering sedert den oorlog en onder lijnde de stiefmoederlijke wijze waarop de boeren in dit land behandeld worden. Door gegevens en toestanden uit de nijverheid werd aangetoond dat de al gemeene krizis niet de eenige oorzaak is van den ellendigen toestand in het boe renbedrijf, maar in even groote mate de onwil der regeering. Daarna ontspon zich een vruchtbare gedachtenwisseling waaruit besloten werd tot de verweermiddelen door R. U. Z. voorgesteld en tot de onmid dellijke aktie. De kring Herzele eischt niet alleen de valorisatie van aardappe len, melk en boter, maar ook deze van vleesch en eieren. In dien zin wordt een motie voor de regeering opgesteld. Door de meeste aanwezigen wordt met klem gevraagd dat zoohaast moge lijk een boerenbetooging Ingericht wor de. Voorwaar, een vruchtbare vergade ring met een vooruitstrevenden geest onder de landbouwers. BESLUIT. Als besluit van deze besprekingen en studies kunnen we aan de Regeering volgende voorstellen doen Inzake Aardappelen Instelling naar het voorbeeld van Ne derland van een Akkerbouwcentrale, die door aan te wenden middelen er toe komt aan de kweekers van aardappelen, ajuin en andere groenten, een minimum prijs voor hunne waren te verzekeren. Inzake Melk en Boter Regeling te treffen om tot een mini mum-prijs van boter en melk te komen. Eventueel invoerverbod van vreemde boter of verhooging der invoerpremie. Hoogere belasting op de fabrikatie van margarine. Medewerking tot oprichting van kaasfabrieken. Inzake Vleesch en Eieren Maatregelen te treffen om de prijzen dezer produkten aan te passen aan de verhoogde kostprijzen der voeders. Hier volgt de motie, welke op de vier vergaderingen met algemeenheid van stemmen werd goedgekeurd en naar de Regeering werd gezonden MOTIE De Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven met hoofdzetel te Aalst, verte genwoordigende 10.000 landbouwers gezinnen, waarvan de leden heden bij eenkwamen in regionale vergaderingen te Aalst, Ninove, Herzele en Eppegem: Trekt de speciale aandacht der Re geering op den onhoudbaren toestand der landbouwers in de Vlaamsche ge westen Vraagt dringenden steun en valori satie voor aardappelen, melk, boter, eieren en vleesch waarvan de ver koopprijzen niet in verhouding zijn met de kostprijzen Vraagt de onmiddelijke aanstelling van een paritaire commissie om de toe standen te onderzoeken en de middelen te bestudeeren, die hulp kunnen bren gen aan de voortbrengers van de meest noodzakelijke levensmiddelen Vraagt den steun der pers en van alle openbare besturen en gaat over tot de dagorde. TELEFOON 267. 4 Aug. 1935. Aug. 1936. Versckil

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1