De Boerenstrijd gaat verder Scheuring in de Deensche Boerenorganisatie Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Schurftziekten der Aardappelen* Tarwe Benoit 40 Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONE>AG[27 SEPTEMBER 1936. PtQa 25 untlui l&d« JAARGANG Nr 926 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wij eischen maatregelen met onmiddellijke uitwerking tot valorisatie der melkproducten en der aardappelen. (2de bijdrage). In onze vorige bijdrage hebben wij een opsomming gegeven der maatrege len met onmiddellijke uitwerking welke wij eischen tot valorisatie der melk en zuivelprodukten. Thans komen wij aan De Aardappelkwestle. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij in ons blad met krachtdadigheid het gewettigd en hardnekkig verzet hebben gesteund van de aardappelkweekers uit het Mechelsche en omgeving tegen de schandalige uitbuiting waarvan zij het slachtoffer waren. Door ernstige berekeningen hebben wij aangetoond dat de minimumprijs der aardappelen, om eenige vergoeding voor den arbeid van den voortbrenger toe te laten, 40 frank de 100 kg. moet bedra gen. Welnu de gemiddelde prijzen voor de aardappelen op de markten in het Vlaamsche land bereiken thans maar van 30 tot 35 frank de ICO kg., wat wij als onvoldoende beschouwen. De geweldige prijsinzlnking der aard appelen, waartegen onze landbouwers in verzet zijn gekomen, zijn een gevolg van het gemis aan een geordende land bouwpolitiek vanwege de Regeering. Deze draagt er tijdig zarg voor aan de mijnindustrie behoorlijke minimaprijzen te waarborgen voor de kolen door tal van maatregelen die haar niet alleen het monopolium der binnenlandsche markt voorbehouden, doch haar zelfs flnan- cieelen steun ten laste der gemeenschap toekennen tot bevordering van den uit voer. Voor de landbouwproducten is er van minimaprijzen geen sprake en veel minder van toelagen tot bevordering van den uitvoer. Indien men in aanmerking neemt het groot belang van de aardappelteelt van onzen landbouw, vermits hij 75.000 hec taren beslaat, is de vaststelling van een richtingsprijs te betalen aan de voort brengers volkomen gewettigd. Deze richtingsprijs dringt zich vooral op bij den verkoop van vroege aardap pelen, teneinde in de toekomst de schan dalige uitbuiting te voorkomen waarvan de voortbrengers dit jaar het slachtoffer waren. Het is immers geweten dat, ter wijl de opkoopers aan de boeren bespot telijke lage prijzen betaalden, zij de vroege aardappelen uitvoerden met woekerwinsten gaande tot 100 °/o en nog meer. Zoo werden dan de invoer vergunningen toegestaan door Duitsch- land aan ons land, aangewend tot bui tensporige verrijking van enkele tus- schenpersonen en tot uitbuiting van de groote massa der voortbrengers. Een Staat waar economische orde geen ijdel woord is moet dergelijke" mis bruiken beteugelen en onmogelijk maken. Het middel daartoe is de vaststelling van minimaprijzen te betalen aan de voortbrengers volgens de economische omstandigheden. Voorzeker wij ontkennen niet dat de aardappelkweekers door overleg en 'amenhoorigheid ook het hunne moeten bijdragen tot saneering der aardappel- markt. Aldus moeten zij zorgen voor een regelmatigen niet overtolligen aan voer, doordat de economische wet van vraag en aanbod niet kan worden weg gecijferd. Verder moeten zij, bijzonder wanneer de productie overvloedig is, bijzondere zorg besteden aan de kwali teit der producten en blijk geven van wel begrepen solidariteit ten opzichte hunner standgenoten wat betreft de eer biediging der algemeene aangenomen minimaprijzen. Zulks vermindert echter geenszins de verplichting der Regeering ten opzichte van den Landbouw Zij moet, zoolang de prijzen der aardappe len niet loonend zijn en namenlijk geen 40 frank de 100 kg. hebben bereikt, al len vreemden invoer verbieden. Verder moet de Regeering de han delsovereenkomst met Nederland her zien, teneinde het aan dit land toege stane jaarlijksch contingent van 200 millioen kg. aardappelen te veranderen in een maandelijksch veranderlijk con tingent aangepast aan de behoeften der Belgische markt. Men weet dat België over een paar jaren maatregelen trof tegen den invoer van Fransche aardappelen, daar in Frankrijk de coloradokever werd waar genomen. Zulks had voor gevolg dat dit land als weerwraakmaatregel zijne grenzen sloot voor onze aardappelen. Daar wij thans met het schadelijk insekt geplaagd zitten evenals onze Zuider buur, dienen zonder verwijl met Frank rijk onderhandelingen aangevat om on zen uitvoer naar dit land opnieuw mo gelijk te maken. Onlangs hebben wij hier meegedeeld dat enkelen tijd na Nederland ook Bel gië de eerste verzending van aardappe len naar Argentinië had gedaan. Het blijkt dat dit land en ook andere staten uit Zuid-Amerika een interessant afzet gebied kunnen vormen voor onze aard appelen, te meer dat wij belangrijke af nemers zijn van producten uit bedoelde landen. De vertegenwoordigers van ons Ministerie van Buitenlandsche Zaken in deze landen zouden hier nuttig werk kunnen verrichten door in bestendige betrekking te blijven met de bijzonderste invoerders, onze uitvoerders in te lich ten nopens de behoeften der betrokken landen en de afsluiting der verkoopkon- trakten voor te bereiden. Bij de afslui- sluiting of herziening der handelsover eenkomsten met de landen in kwestie, kan onze Regeering zich beroepen op den belangrijken invoer door ons land om ook voor onze aardappelen interes sante uitvoercontingenten te bedingen. Ten slotte dient onze Regeering ook doeltreffende maatregelen te treffen om in de overzeesche landen het hoofd te bieden aan de vreemde dumpingscon- currentie waardoor onze uitvoer van aardappelen naar bedoelde landen on mogelijk is geworden. Er is ook de uitwerking van een alge meene en voldoende valorisatie van de inlandsche granen om de uitbreiding van de aardappelteelt in te toornen. Wat wij over de valorisatie der gra nen als factor tot het herstel van het evenwicht in de landbouwvoortbrengst denken, hebben wij uitvoerig in vorige bijdragen uiteengezet. Wij keeren daar op dus niet terug. Als varkensvoeder zijn groote aard appelen veel te duur. Zieke knollen kunnen nog voor het vee genomen wor den terwijl kleine, misvormende of erg gepokte voor de zwijnen desnoods kun nen dienen. Spijtig kregen we weer eene daling in de prijzen der slachtzwijnen, zoodat de kweek niet als winstgevend kan be schouwd worden. Wij vinden het dan ook ongehoord dat de Regeering on langs zonder de landbouwers te hebben gehoord den invoer van varkensvleesch opnieuw heeft toegelaten op basis van 150.000 kg. per maand. Onze landbouwers hebben wel menig maal kennis gekregen van beloften en programma's tot heropbeuring van den landbouw. Met verbittering stellen zij echter vast dat zij eens te meer aan het staartje komen in de regeeringsactie tot economische heropbeuring. Brussel moge echter weten dat onze landbouwers het thans vertikken nog verder als verstootelingen te worden be handeld en tevens het Vlaamsche spreekwoord overwegen de kruik gaat zoo lang te water dat zij barst 1 Klachten van allen aard dienen gedaan aan volgend adres Mr O. Caudron, Bestuurder R.U.Z. Aalst. Zooals ieder jaar, doch bijzonder dit jaar worden de aardappelen door ver schillende ziekten overvallen. Vele vel den zijn door schurftziekte aangetast, waarover wij hier enkele woorden zullen reppen Men kan de schurftziekten onder- verdeelen in 3 klassen die met mekaar niet in betrekking staan daar zij door gansch verschillende oorzaken worden teweeggebracht. Ze worden schurftziek ten genaamd daar zij hoofdzakelijk de schil van den aardappel aantasten. 1) De gewone aardappelschurft, die wij in onze streken het meest aantreffen. 2) De diepe schurft of poederachtige schurft, die wij hier niet vinden. 3) De Wratziekte of zwarte kanker, die wij zeldzaam vinden, doch uiterst besmettelijk is. Daar het de gewone schurftziekte (rappen) is die wij meest aantreffen, zul len wij ons vandaag enkel en alleen bij deze stilhouden. Gewone Schurftziekte. De ziekte wordt opgemerkt bij de inoogsting der aardappelen. Deze zijn bedekt door bruine puistjes, zeer ver anderlijk in getal en grootte. De puistjes zijn gewoonlijk oppervlakkig en dringen niet diep in den aardappel. De opbrengst wordt er niet door ver minderd. De opgroei der besmette plan ten is zoo goed als deze van gezonde planten. Wanneer de puistjes weinig talrijk en weinig uitgestrekt zijn is de handelswaarde der aardappelen er ook niet door verminderd. Maar indien de puistjes zeer talrijk en uitgestrekt zijn, hebben de aardappelen een slecht uit zicht en gaan ook gemakkelijker tot verrotting over. Ze worden door de huishoudsters niet gezocht daar ze te veel schillen en afval geven. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie d.w.z. een dierlijke microbe. Deze bacteriën zijn niet van een uitzon derlijk typemen vindt er verschillende rassen in. Zekere rassen zijn geweldiger dan andere. Zelfs wordt er gezegd dat al de gronden van deze bacteriën bevat ten, levende gewoonlijk van de doode elementen of stoffen in den grond. Men denkt dat die bacteriën maar in werking treden, 't is te zeggen de aardappelen maar aantasten wanneer zekere eigen schappen van het midden zijn vervuld. De warmte en droogte van den grond zouden de ziekten doen ontstaan. De alcaliniteit (kalkrijkheid) is bijzonder aan te klagen. Als hulpmiddelen kunnen wij het vol gende aanstippen 1) Zooals gewoonlijk, wanneer het plantenziekten aangaat, moet men ze niet trachten te genezen maar wel te voorkomen. Men kan niet beletten dat de grond sommige jaren warm en droog is. Men kan enkel de alcaliniteit van den grond beletten. Men mag heel zeker geen misbruik maken van kalk, maar men moet er voor zorgen geen kalk toe te dienen op gron den die het jaar nadien aardappelen moeten dragen. Men lette er op een zoo groot mogelijke tijdspanne te laten tus- schen het jaar van bekalking en t jaar dat men aardappelen wil planten. Men dient aan te stippen dat het niet alleen de kalk is die de alcaliniteit van den grond teweegbrengt. Daarenboven compost, ale en beer, versche mest zijn rijk aan ammoniak. Nu het ammoniak onder deze vorm werkt alcalisch. Dit kan dus ook theoretisch de grond alca lisch maken. 2) Wij zegden hooger dat de bacteriën niet altijd even krachtig zijn. Zekere rassen zijn schadelijker dan andere. Deze die reeds de ziekte hebben doen ont staan zijn veel gevaarlijker dan de andere. Men moet beletten ze in den grond te brengen waarop men aardappelen wil telen. Dat beteekent dat men geen be smette aardappelen mag bezigen voor plantsel. Ze dragen in hun schil de kwaal van de ziekte mede. Wanneer men geen gezond plantgoed heeft moet men ze eerst op de volgende wijze ontsmetten Men drenkt ze gedurende 2 uren in een oplossing van 1/4 liter formol in 100 (Zie vervolg onderaan 4de kol.) Denemarken. Op zoek naar 50.000 boeren die bereid zijn, in geval van staking, hun productie achter te houden. Op deze plaats hebben we het reeds meer dan eens gehad over de Deensche 1 boerenorganisatie L. S., of voluit de Landbrugernes Samenslutning. In Sep- tember van het vorige jaar kondigde de organisatie een valuta-staking af en on langs werd, ter eere van den eersten verjaardag van den "opmarsch der boe ren naar den koning alle leveranties van varkens aan de slachterijen stopge zet. De eerste zoowel als de tweede sta king mislukte. Zondag 13 September is een derde gevolgd. Uit protest tegen de behandeling der boeren werd melk, boter noch eieren geleverd. Deze be tooging want anders kunnen we ze niet noemen werd algemeen gevolgd. De stedelingen zijn verwittigd. Zooals men ziet, gaan de landbou wers in Denemarken hardnekkig te werk. Dit is te danken aan de L. S. L. S. is geen politieke partij, doch een vakorganisatie, beter nog, gelijk de naam het zelf zegt, de aaneensluiting der landbouwers L. S. is ontstaan onder den invloed van de groote moeilijkheden die de cri sis en vooral de autarkische politiek van verschillige landen, vroeger groot-afne mers van de Deensche landbouwpro ducten, voor den Deenschen boer heb ben veroorzaakt. De leider der bewe ging, Knud Bach, heeft haar herhaalde lijk een idealistische beweging genoemd, en het ideaal dat ze zich stelt is de vol komen gelijkberechtiging van den land bouw met de nijverheid. L. S. is geen politieke partij, zegden we. Toch is ze in het parlement, het Fol- keting, vertegenwoordigd, en wel door de Vrije Volkspartij van de gebroeders Thomsen die het programma van L. S. aankleeft. Niettegenstaande de groote aanhang van L, S. heeft de Vrije Volks partij het in den vorigen Herfst slechts tot vijf zetels kunnen brengen. Toch dient men rekening te houden met L. S. Over een paar weken heeft ze op een werkdag en zonder dat er andere aan leiding toe was dan de herdenking van den eersten opmarsch der boeren naar Kopenhagen, op een landdag bij de hoe ve van Knud Bach, in de buurt van Randers, naar schatting ruim 50.000 mannen en vrouwen uit het geheele land bijeen weten te krijgen. Volgens goede kenners van Deensche toestanden kan geen enkele partij in Denemarken haar dit nadoen. Nochtans komen thans be richten toe dat er een scheuring dreigt in hare rangen. Het was al lang bekend dat zich on der de leidende personen van L. S ver scheidene nationaal-socialisten bevon den, voornamelijk grootgrondbezitters die op allerlei manieren getracht hebben de groeiende partij voor de verwezen lijking van hunne politieke plannen te gebruiken. Een hunner is Sehested, tot liter water. 3) Men stelt ook nog voorop de plan ters in solferbloem te rollen. In zekere voorwaarden zet het solfer zich om in zwavelzuur, die rondom de beplante aardappel de grond licht verzuurt. Doch deze voorwaarden zijn altijd niet ver wezenlijkt. In zulk geval geeft de solfer niets. Men kan dus tot deze methode niet altijd zijn toevlucht nemen. 4) Eindelijk stelt men voorop als schei kundige bemesting enkel een samen stelling van meststoffen te benuttigen, die neutraal of licht zuur reageeren zoo als de Aardappelvette R. U. Z. Deze zullen weliswaar de alcalische gronden niet zuur maken, maar in geval toch ook zeker niet schaden aan de gezondheid der vruchten. De planters in de meststof leggen kan goed zijn, doch moet men opletten dat de kieming er niet door vernietigd wordt. voor enkele weken secretaris-penning meester van de vereeniging van majo- raatsbezitters, en die de actie van L. S. steeds geldelijk heeft gesteund. Men spreekt dat hij totnogtoe meer dan 50.000 kronen over had voor de L. S.- beweging. Het is deze Sehested die het initiatief genomen heeft naar natio naal-socialistisch voorbeeld bóeren- gardes op te leiden, die bij het uitbreken van stakingen de stakende landbouwers zouden beschermen. In ieder geval, Sehested wordt er sterk van verdacht geen verbetering van den Deenschen landbouw na te streven, doch enkele politieke onrust te willen veroorzaken. In den schoot der organisatie is het tot heftige uiteenzettingen gekomen tusschen Sehested en Junker, een andere leider der partij en bekwaam landbouwkundige. Het resultaat is geweest dat Knud Bach als leider van L. S., maar zonder daartoe door de reglementen gemachtigd te zijn, Junkeren Sehested voorloopig als leden van het hoofdbestuur heeft afgezet. Het heeft er echter allen schijn van dat de beide richtingen de nationaal- socialistische van Sehested, en de zeer bezadigde van Junker alles in het werk stellen om een scheuring van de beweging te voorkomen. Op het oogen- blik en dit is zeer voorzichtig is men niet geneigd de diepgaande mee- ningsverschillen uit te vechten. Na een vergadering van voormannen van L.S., te Odonse, waaraan Sehested wel, maar Junker niet deelnam, is beslo ten geworden de bestaande geschillen als bijgelegd te aanschouwen, onder voorwaarde daf de beide geschorste hoofdbestuursleden zich in het besluit van Bach schikken. Junker, echter, schikt zich daar niet in, omdat volgens zijn meening alleen een algemeene vergade ring hoofdbestuursleden kan afzetten. In het jongste nummer van het week blad "Landbo-Varnet,,, het officieel or gaan van L.S., betoogt Junker dat L.S. steeds met de overheden moet onder handelen van welke kleur deze ook zijn en dat, indien de onderhandelingen niet tot de gewenschte resultaten leiden, er moet gestreden worden volgens de met hodes der vakvereenigingen. Volgens Junker is de landbouw thans nog even min als verleden jaar, toen de valutasta king mislukte, voldoende krachtig inge richt om een veel moeilijker actie, zoo als, bijvoorbeeld, het achterhouden van producten, met kans op welslagen te voeren. Junker verklaart zich voorts ab soluut tegenstander van boerengardes en betoogt dat het plan van Sehested volkomen in strijd is met de mentaliteit van den Deenschen landbouwer. Voor den Deenschen landbouwer is het wenschen dat de L. S. één blijve, bijzonder thans wanneer de economi sche commissie druk bezig is 50.000 handteekeningen te verzamelen van boe ren die bereid zijn, in geval van staking, hun producten achter te houden. Men meent, indien men zoover kan komen, dat minstens de helft van de landbouw productie op een gegeven oogenblik van de markt kan onttrokken worden, eiken eisch van de landbouwers zal moe ten ingewilligd worden. Het zal zeker voor deVlaamsche boe ren interessant zijn deze beweging te volgen en te zien hoe L. S. deze crisis te boven komt. Aan de koopers van deze bekende tarwesoort moeten we doen opmerken 1Dat deze soort niet diep mag ge zaaid worden. 2. Dat de korrels te zwaar en groot zijn zoodat er meer kilos per are dient gezaaid. Men zaaie 180 tot 200 kg. pet hectare. TELEFOON 167.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1