De beteekenis van 's Konings Redevoering ALLERZIELEN Onze Jeugdvereeniging TELEFONEEREN "I ZITDAG Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en i loor de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDACs 1 NOVEMBER 1936. *r(j» 23 «eticue 15d« JAARGANG Nr 931 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeeberg kaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. op schandalige wijze ontzenuwd en verdraaid. Onze Vlaamsche landbouwers eischen dat dezelve in daden wordt omgezet door onmiddellijke opzeg ging van het Fransch-Belgisch militair akkoord. De redevoering van Koning Leopold over de nieuwe richting van 's lands buitenlandsche en militaire politiek wel ke in hare ware beteekenis de inzet is van een strenge neutraliteitspolitiek werd door de 9/10 der Belgische Bevol king met volledige instemming begroet. Vooral in Vlaanderen en ook bij onze landbouwbevolking werd zij ten volle goedgekeurd, omdat er de stellige overtuiging heerscht dat enkel volle dige zelfstandigheid en strikt toegepaste neutraliteit oes land kan behoeden te gen de ontzettende gruwelen van een nieuwen oorlog. Om deze redenen heb ben wij in verschillende bijdragen van dit blad deze politiek van zelfstandigheid en neutraliteit met klem verdedigd hierbij uitgaande niet van partijpolitieke bekommernissen die aan onze Vereeni- ging totaal vreemd zijn, doch van het standpunt dat onze Vereeniging welke zich tot taak stelt de maatschappelijke en economische belangen der Vlaamsche landbouwers te verdedigen ook en zelfs nog met meer reden moet optreden wan neer het bloed onzer boerenzonen in 't gedrang komt Uitgaande van dit zelfde standpunt verklaren wij hier luide dat wij en met ons de massa onzer landbouwers walgen bij de schandalige praktijken toegepast door sommige Ministers om de ware toedracht van 's Konings rede te ont zenuwen en te verdraaien. Sommige dezer heeren met hunne hatelijke theoriën hebben thans nog een strevenhet nationaal-socialisme ver persoonlijkt door hun aardsvijand Hitier en het fascisme vertegenwoordigd door Mussolini te bevechten en te vernietigen. Hiervoor zijn alle middelen goed zelf al moest het leven onzer jeugd er voor geofferd worden. Sowjet-Rusland dat het comminisme op millioenen lijken in dit ongelukkig land heeft gevestigd en dat door zijn verderfelijke propaganda het rampzalige Spanje in den meest gru- welijken burgeroorlog heeft gestort is thaDS voor bewust doel de welgekomen bondgenoot en vriend. De redevoering van onzen Koning welke ons land moet losrukken uit de alliantiepolitiek met Frankrijk en dus ook uit de noodlottige sfeer van het Fransch-Russisch militair akkoord, heeft hunne berekeningen en plannen gedwarsboomd. Daarom alleen wordt de beteekenis en draagkracht er van aangetast en verminderd. Te oordeelen naar den uitleg dezer politiekers doen de richtingslijnen gege ven door den Koning geen afbreuk aan het stelsel der collectieve veiligheid en van wederzijdschen bijstand voorzien door het Volkenbondsstatuut, het Lo- carnoverdrag en het Verdrag van Lon den. Een politiek van neutraliteit is door onzen Vorst niet bedoeld. Hij heeft en kel willen zeggen dat ons land bij het afsluiten van nieuwe verdragen moet rekening houden met zijn eigen ligging en specifiek eigen belangen. Aan het akkoord en de afspraken tusschen de militaire staven van Frankrijk en Bel gië wordt door 's Konings redevoe ring niet getornd Wij antwoorden hierop dat dergelijke interpretatie schandalig is vanwege 's lands Ministers I Ofwel hebben de woorden des Ko nings een beteekenis ofwel hebben zij er geen. De Koning heeft verklaard dat ons land een uitsluitend en volstrekte Bel gische politiek moet nastreven er op ge richt ons te houden buiten de conflicten van onze buren. Hij heeft de buitenlandsche politiek van Holland en Zwitserland als voor beeld gesteld. Welnu beide landen hou den met strengheid aan een zelfstandige buitenlandsche politiek en hebben zich steeds afzijdig gehouden van elk verbond of overeenkomst zoowel van politieken als militairen aard met elke groot mogendheid. Onze Vorst heeft verder gewezen op de groote voordeelen welke de stipte naleving van zijn neutraliteitsstatuut door België aan ons land heeft opgele verd voor en tijdens den oorlog alsook bij de afrekening die achteraf kwam ten zijnen gunste en ten gunste der bond- genooten. Verder zegde de Koning letterlijk Moest <'e invaller een argument heb ben kunnen trekken uit een verbond door ons met een van zijn tegenstanders gesloten, dan ware onze moreele toe stand in het binnenland zwakker geweest en de wereld hadde ons niet dezelfde sympathie betuigd. Ik herhaal dus dat ons militair stelsel alleen moet dienen om ons vrij te waren tegen den oorlog, van waar hij ook komeen het is van belang dat de openbare meening daar van de stellige verzekering ontvangt Indien deze woorden van onzen Vorst niet beduiden dat een einde dient ge steld aan alle alliantiepolitiek, dat België een politiek van volstrekte zelfstandig heid en vriendschap moet beoefenen tegenover al zijne buurstaten dan kan men eveneens het licht loochenen. Er de beteekenis in zoeken dat zij geen afbreuk doen aan het noodlottig stelsel van collectieve veiligheid en onderling hulpbetoon zoo duurbaar aan de marxisten van allen slag, noemen wij schaamteloos cynisme. Wij herhalen trouwens dat slechts een eerlijke neutraliteit België past en ons land kan houden buiten de gruwelen van een nieuwen oorlog wij voegen er ook bij dat deze neutraliteit een buiten gewone factor is tot vrijwaring van den vrede in West-Europa, en ziehier waarom Drie gevallen kunnen zich voordoen 1) Duitschland valt Frankrijk aan over België heen. In dit geval is er niets ver anderd daar onze troepen zich ingevolge het stelsel der neutraliteit zullen te weer stellen tegen de Duitschers te zamen met de Fransche. 2) Duitschland valt Frankrijk aan, met eerbiediging van het Belgisch grond gebied. In dit geval hebben wij niet tusschen te komen. Frankrijk zal dan trouwens een veel beperkter front te verdedigen hebben gesteund door de oninneembare Maginotmuur. 3) Een oorlog ontstaat tusschen Duitschland en Rusland of Tsjeco- Slowakije. In dit geval, zooals de Fran sche pers het bekent en waarom zij zoo heftig te keer gaat tegen de politiek vooruitgezet door onzen Vorst, wordt de Belgische neutraliteit voor Frankrijk een groot bezwaar, omdat zij Frankrijk zal beletten doorheen België Duitschland aan te vallen, wat de eenige mogelijk heid schept om met kans van sukses offensief tegen Duitschland op te treden. Wij stellen hier de vraag waarom ons land als invalspoort voor Frankrijk moet dienen tegen Duitschland, met al de gevolgen van totale verwoesting en uit moording onzer bevolking Wat er ook van zij, onze Vlaamsche bevolking eischt een einde aan al deze hatelijke dubbelzinnigheid. Onze Vlaamsche landbou wers eischen dat de redevoe ring van onzen Vorst in daden wordt omgezet door onmid dellijke opzegging van het Fransch-Belgisch militair ak koord tweede editie, en van de technische afspraken en samenwerking tusschen de legerstaven van beide landen. Om reden dat het stelsel der lands- j verdediging uitgewerkt door de ge mengde legercommissie eenzijdig is ge richt tegen Duitschland, terwijl onze Zuidergrens langs Frankrijk volledig open wordt gelaten, eischen zij met kracht dat alle Vlaamsche volksverte genwoordigers en senatoren de verlen ging van dienst en de zware militaire uitgaven voortspruitende uit de besluiten van bewuste kommissie onverbiddellijk bekampen en verwerpen. De integrale verdediging der Ooster- grens dus alleen tegen Duitschland zich uitstrekkende op een front van 250 tot 300 km. ontworpen door den gewezen Minister Devèze en overge nomen door de gemengde legercommis sie, beantwoordt niet aan deze vereischte. Immers, België beschikt niet over de noodige troepen om deze uitgestrekte verdedigingslinie behoorlijk te bezetten en bovendien binnen het land de noo dige maneuversmassa voor hulp aan de eerste verdedigingslinie te behouden. Dit stelsel doet het gansche Belgisch leger dienen als dekking voor het gros van het Fransche leger, wat formeel in strijd is met de redevoering van onzen Vorst dat ons land een militair stelsel wil hebben tegen eiken oorlog vanwaar hij ook kome. Het Vlaamsche volk, en inzonderlijk onze landbouwers, die wegens hunne kroostrijke gezinnen het meest bijdragen tot de landsverdediging, eischen met klem van hunne vertegenwoordigers in het parlement dat zij geen man en geen cent voor het leger meer stemmen, alvorens België door opzegging van het Fransch-Belgisch militair akkoord en van de technische stafakkoorden op ondubbelzinnige wijze zijn volledige zelfstandigheid heeft hernomen en de inrichting der militaire versterkingswer- ken zoo opgevat en doorgevoerd worde, dat zij den aanval kan afweren vanwaar hij ook kome 1 DENEMARKEN. Scheuring in de Landbouwvereeniging Over enkele weken hebben we in ons blad een overzicht gegeven van de on- eenigheid die ontstaan was tusschen de leiders van de L.S., de Deensche Land- bouwersvereeniging. De scheuring die toen reeds dreigde, is thans werkelijkheid geworden. Op een vergadering van het algemeen bestuur, die een dezer dagen te Kopenhagen gehouden werd,, zijn de afgevaardigden van verschillende dis tricten, na zeer opgewonden debatten, uit de vergadering weggeloopen. En ze hebben een nieuwe "crisisorganisatie der boeren gesticht, organisatie die naar de verklaring der leiders aan geen politiek zal doen. De nieuwe organisatie beschikt over het L.S. weekblad, "Landbovaernet,, genaamd. Blijkens een verklaring van den voorzitter van de nieuwe organisatie, Larsen, wil men met ieder en met elke organisatie samenwerken wanneer ver betering van de toestanden van de land bouwbevolking maar werkelijk nage streefd wordt. Als bijzonderste doel einden heeft men zich de gelijkstelling van den landbouw met andere takken van bestaan en de bescherming van het boerengezin gesteld. Ten opzichte van de plannen om door middel van het terughouden van landbouwproducten veranderingen tot stand te brengen of eischen ingewilligd te krijgen, staat de nieuwe landbouwersorganisatie die vooral aanhangers in Zuid-Jutland telt, op het standpunt, dat een dergelijke voortbrengststaking alleen ondernomen dient te worden indien er werkelijk kans op slagen bestaat, dus wanneer in de eerste plaats de coöperatieve slachterijen en zuivelfabrieken aan de actie deel nemen. Knud Bach, de leider van de oude L.S., heeft aan de pers verklaard, dat het uittreden van de oppositie weinig te beteekenen heeft daar de beste land bouwdistricten hem trouw blijven.Onder deze beste districten verstaat hij klaar blijkelijk deze districten waar men sterk met de plannen voor de vorming van boerengardes sympathiseert, zoodat ver wacht kan worden dat de oude L S. haar actie thans met nog meer daadkrachtig heid zal voortzetten. Op Allerzielendag is elke mensch met een hart en wie is er zoo grootspra kerig dat hij beweert van staal en steen te zijn op een dolende op zoek naar een stukske intiem geluk. Die mensch zoekt het niet alleen, hoewel hij weinig spraakzaam is en nu minder dan anders zijn gevoelens en zijn verlangens ver borgen houdt als een schat. Hij zoekt het niet alleen, want met groepen bedevaarten de families naar de kerkhoven en naar de diensten. Al len zien meest kruisen en hooren steeds maar klokken, die zijn de bindingstee- kens tusschen de levenden en de doo- den bindingsteekens die we op Aller zielen noode missen, want we willen met sterk verlangen het kontakt met onze afgestorvenen ze waren de onzen en we willen dat ze van ons blijven, over de dood heen gaat onze vriendschap en daarmee is er iets bijbelsch in ons leven. Door de mistvlagen heen en boven de klokketorens, naarwaar de kruisen wij zen gaat dat verlangen. Want we voe len nu meer dan ooit dat er een geluk en een zaligheid bestaan die de men- schen met hun sterke machienen, met hunne raketvliegtuigen zelfs niet kunnen bereiken. Iets van ons hart, iets van on ze ziel rijst boven dit alles en door de dikke aardlaag en door de zinken kisten heen dringen onze gebeden, die raken de zielen van onze duurbaren. Zij vangen vandaag aan hunne he melvaart. En wij willen mee, wij, de do lenden. We kennen niet opperbest den weg, daarom juist zijn we dolenden, maar durven wij ook den weg vragen. En de weg wordt ons gewezen de eigenteekens van dezen Allerzielendag spreken duidelijker dan anders. De kruisen zijn niet enkel de dwars- latten maar ook de rechtlijnige en om- hoogwijzende kruisboomen de dwars- lat van het kruis wijst ons de smalle pa den van de wereld de kruisboom de ongehinderde weg naar omhoog, naar den hemel. De klokken spreken ook duidelijk vandaag niet enkel de droeve mare, doch tevens de blijde boodschap. En luistert aandachtig naar de klokkenklan- ken van Allerzielen. De klokken van Allerzielen zijn, ja, de doodsklokken en de smeekende stem om onze dringende plicht van naasten liefde te vervullen... gij ten minste die mijn vrienden zijt De klokken van Allerzielen luiden de vergankelijkheid van de wereld en van den mensch over ons zullen eens diezelfde klokken de uit vaart luiden. Maar de klokken van Al lerzielen zijn de herauten van de onster felijkheid en ze zullen aan het einde van onzen lijkdienst het In Paradisum te ducant Angeli als een paaschjubel uitgalmen. Want in een klok steekt er altijd een muzikale nooten muziek past bij jubel. Als de koning of de bisschop onze gemeente bezoeken wil, dan kon digen de klokken zijn komst aan den in gang van de gemeente aan. De klokken van het dooden-officie kondigen aan dat rechtvaardigen de poort van den hemel moet geopend. De klokken zijn de voor boden van den eeuwigen jubel. Als het oktaaf van Allerzielen zal ge ëindigd zijn en als de zwarte doeken van de uitvaart zijn weggenomen, dan zullen 's anderdaags die zelfde klokken niet stom blijven dan worden die klokken de tolken van Gods geboden boden van het gebed, boden van de Zondags plicht boden voor het Eucharistische maal. Die klokken kunnen soms een verwijt zijn maar wij kunnen of mogen hen niet doen zwijgen. Goddank dat er klokken zijn en dat ze ons oproepen voor de plicht en den strijd. Want die klokken luiden den storm in, ze luiden verzame ling opdat we in blok zouden opkomen en paraat staan voor den goeden strijd. Liever klokken-gelui, dan kanongebul der. Wij menschen met een hart, wij, do lenden, op dezen Allerzielendag, drom men nietwe weten en voelen de wer kelijkheid van eiken dag maar we ge- looven ook in deontastbare werkelijkheid van het eeuwige leven. Ons gemoed wordt bij deze allerzie- lengebeurtenissen niet doelloos voort gestuurd we worden de blije pelgrims van het eeuwige vaderland. Met genoegen zullen alle jonge Redt U Zeivers kennis hebben genomen van den gloedvollen oproep van onzen ouden en trouwen Nonkel Wisius. De grijze haren van onzen goeden Nonkel zullen op dat oogenblik wellicht een andere kleur hebben gekregen, want men zou zeggen dat hij spreekt als een jongeling van drie maal zeven. Wie zou kunnen weerstaan aan dezen oproep, en wie voelt zich niet aange trokken om deel uit te maken van die groote landbouwersfamilie Vele jongeren hadden zoolang ge wacht op den oproep, die echter op zich maar liet wachten, als waren onze oude voormannen allen gestorven 1 Maar eindelijk schijnt de zon aan den horizon en komt weldra de dag dat we weer samen komen, dat we voordrach ten en feesten, uitstappen en gezellige bijeenkomsten zullen kunnen bijwonen. Hoera Leve onze Nonkel Wisius 1 Hij is de steeds jeugdige man die stuw kracht geeft aan de jongeren en ons steeds voorafgaat op den goeden weg. En nu is de taak aan ons, nu moeten wij jongeren den wagen voortrollen en voortgaan in de aangegeven richting. We moeten op elke gemeente twee afgevaardigden vinden, flinke boerinnen en boeren om alzoo een algemeenen raad van onze Jeugdvereeniging samen te stellen. Die afgevaardigden zullen de leiders zijn van hun dorp. Ze moeten dus het vertrouwen genieten van de meer derheid van het jonge boerenvolk en bereid zijn die taak ernstig aan te pakken. Uit die kring van afgevaardigden vormen we een vast bestuur dat het dagelijksch werk waarneemt en steeds op de bres staat om te werken, te orga- niseeren, te zoeken. Vooruit dan met onze jeugdgroepen en de taak eens welgemeend en vastbe raden aangevat, want er is zooveel te doen I Is het de tijd niet dat de jeugd meer besef krijgt van zijn rechten en zijn plichten Zien we niet in al de lagen der maatschappij dat de jongeren zich willen spannen aan den wagen en de taak van de anderen voorlichten of ver lichten De boerenjeugd van onze dagen moet ook bewust zijn van zijn plicht, en niet aarzelen dezelve gewetensvol te vol brengen. Jong boerenvolk, weest paraat om vanaf de eerste vergadering aanwezig te zijn. De dagorde is belangrijk en moet de goedkeuring krijgen van allen. Tot Zondag 8 November om 10 uur in ons lokaal te Aalst, Groote Markt. Een van de jongeren. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 8 November van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hooldmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1