BERICHTEN Gemengde Berichten all* Notarieele Annoncen LANDBOUW- Stad Aalst - Politie. Provinciale Landbouwkamer Dorpshistorie Indien VOETBAL van hier en elders* Van zijn werk thuiskomend Eene schoone Hofstede met Boomgaard, Zaai landen en Meerschen Schoon Renteniershuis 4 II BINNENLAND Zal het weer niet bij beloften blijven 1 Als gevolg op de besluiten aangeno men door het Algemeen Zuivelcongres, welke wij in ons vorig nummer mee deelden heeft de heer Van Zeeland aan de inrichters van het congres gemeld dat hij den wensch uitspreekt dat het vraag stuk der valorisatie van de zuivelpro ducten eerstdaags een oplossing bekome en dat de besluiten van het Congres een voorwerp zullen zijn van een aandachtig onderzoek. Anderzijds heeft de heer Pierlot mee gedeeld dat de valorisatie der zuivel producten de bijzondere aandacht der Regeering gaande houdt en dat de maatregelen welke afhangen van de openbare besturen eerlang zullen ge troffen worden. De Minister van Landbouw voegt er echter aan toe dat deze maatregelen rijp beraad vergen en enkel kunnen worden afgekondigd wanneer de ontwerpen volledig zijn voorbereid. Indien het weer niet blijft bij studie, onderzoek en beloften Hoe lankmoedig onze landbouwers ook zijn, zijn zij van oordeel dat het uur der daden thans is gekomen. Indien deze nog langer uit blijven, zullen zij verplicht zijn zelf han delend op te treden tot voorkoming van hunnen ondergang De maatschappelijke wetten en de vangen van den Staat voor het oprich ten van nieuwe installaties tot omvor ming, bewaring of gezamenlijke verkoop van landbouwproducten. De toelage bedraagt over 't algemeen 20 °/o der bouwkosten. Voor graanma- gazijnen en silo's wordt zij echter af zonderlijk bepaald. Een officieele bekrachtiging van een akkoord tusschen beroepsvereeni- gingen. Een besluit van 8 September 1936 verschenen in het journal officiel van 9 September, heeft de overeenkomst be- crachtigd gesloten in t Fransche Noor den tusschen de Vereeniniging van de suikerijdrogers en deze der suikerij- planters, betreffende de contingenteering van de suikerijvoortbrengst. De overeenkomst is maar de bepalin gen van het besluit verplichtend ge maakt voor al de ondernemingen be trokken bij de wet van 24 Maart, aan gesloten of niet bij de contracteerende vereenigingen. niet alleen het heiligdom onzer 7 Ijzer- symbolen, maar van alle Vlaamsche gesneuvelden, wier namen er "eeuwig i zullen prijken,,. De bezoekers, die in 1937 de krypte zullen betreden, zullen de aanblik niet meer herkennen. De werken, die zeer belangrijk zijn, werden sedert enkele dagen onder toezicht der teknische- en kunstkommissies van de Ijzerbedevaart, aangevangen. Zij zullen gansch den win ter in beslag nemen zoo zal, met de komende lente, een gansch nieuwe krypte den IJzertoren een diepere en nog meer volksche beteekenis geven. landbouw. Naar de pers meldt zou de Minister raad op een zijner laatste vergaderingen een ontwerp hebben goedgekeurd, het voordeel der gezinsvergoedingen uit breidende tot de werkgevers en de zelf standigearbeiders waartusschen dus ook onze landbouwers en middenstanders. Wij kunnen over dit ontwerp niets meedeelen daar wij er den inhoud nog niet van kennen. Het is werkelijk ook niet te vroeg dat ook onze kleine landbouwers zullen gaan genieten van de sociale wetten en zulks naar wij verhopen op gelijken voet met de loontrekkenden, daar hunne inkom sten veelal niet hooger zijn dan deze van de arbeiders. De vergoeding aan de suikerbeet- planters. Bij Ministerieele beslissing van 20 No vember 1.1. verschenen in het Staatsblad van 2 December is de vergoeding uit te keeren aan de suikerplanters voor het seizoen 1935-1936 wegens de vermin dering van een bijkomend tolrecht op suiker, vastgesteld op 72,90 fr. per 1000 kg. (netto-gewicht) beetwortelen met een suikergehalte van 16 1/2 t.h. Voorts wordt het bedrag dat aan de planters toekomt in de som gestort door de invoerders van Congoleeschen suiker uit hoofde van de hoeveelheden suiker ingevoerd boven de vastgestelde hoe veelheid, bepaald op 50 centiem per 1000 kg. (netto-gewicht) beetwortelen met een suikergehalte van 16 1/2 t.h. De betaling van voormelde bedragen, 't zij in totaal 73,40 fr. per 1000 kg. beetwortelen met 16 1/2 t.h. suiker, na aftrek van het voorschot van 50 fr. uit betaald begin Januari van dit jaar, za uiterlijk tegen 31 December 1936 moe ten gedaan zijn. Gezien de verhooging der voort brengstkosten is deze premie niet vol doende om den kostprijs te dekken en ware het billijk dat aan de planters een gedeelte der verbruiksrechten op suiker worde afgestaan, zulks vooral met het doel het evenwicht in de landbouw- voortbrengst niet te storen. NEDERLAND De dienst voor kleine boerenbedrij- ven. TSJECO-SLOWAKIJE. Gedeeltelijke opheffing van de beper king der tarweteelt. De ongunstige oogst in aanmerking nemende, heeft het ministerie van land bouw de beperking der tarweteelt op geheven voor de bedrijven van 5 ha en minder. De dienst voor kleine boerenbedrijven ingesteld over enkelen tijd door den Nederlandschen Minister van Land bouw heeft tot taak 1Het verstrekken en bevorderen van de voorlichting welke de kleine land bouwbedrijven behoeven met het oog op hunne aanpassing aan de veranderde omstandigheden. 2. De uitvoering van de bijzondere steunverleening aan de kleine boeren bedrijven. DENEMARKEN De melkconserven. De fabrikatie van melkconserven, onder hare verschillende vormen, gaat achteruit28.000 ton in 1935 tegen 30.500 in 1934 en 31.500 ton in 1933. AMERIKA. Tekort aan zuivelproducten. De commissie voor de landbouweco nomie bericht dat de voorraad zuivel- preparaten sedert vijf jaar nooit zoo laag is geweest als thans en de prijzen diens volgens nu hooger zijn dan zij ooit over de laatste zes jaren zijn geweest. Op 1 Augustus 11. was de melkproductie 6 °/o minder dan verleden jaar. De slechte stand van de weiden en de scbaarschte der voederoogsten laten geen verbete ring voorzien. Nochtans was de vraag naar melk belangrijker wegens de stij ging der loonen en de afname der werk loosheid. aldus geraakte den voorraad zuivelproducten uitgeput. Het tijdstip waarop de aanvragen voor de plaats van politieagent moesten binnen zijn, is verlengd tot 21 Decem ber 1926. Door soldaat geweest te zijn moet men verstaan dat men voldaan heeft aan zijne militieverplichtingen. De Burgemeester. A. Nichels. Een plaats van tijdelijken bediende bij het Gemeentebestuur is te begeven. De kanditaten zullen aan een verge lijkend examen onderworpen worden Om tot het vergelijkend examen toege laten te worden moet men 1Het diploma van volledig middel baar onderwijs bezitten, of een diploma van lager middelbaar onderwijs met dat van Bestuurlijke wetenschappen (afge leverd door het Provinciaal Bestuur). 2. Voldaan hebben aan zijue militie verplichtingen. 3 E<*n geneeskundig getuigschrift voorbrengen. Aanvragen met de noodige bewijs stukken in te dienen bij het College van Burgemeester en Schepenen tot en met 14 December 1936. Aalst, den 28 November 1936. De Burgemeester en Schepenen, A. Nichels. De Gemeentesecretaris, Oscar Reyntens. ARGENTINIË. De minimumprijzen voor tarwe en lijnzaad opgeheven. De Argentijnsche regeering heeft over enkele dagen besloten de minimumprij zen voor tarwe en lijnzaad niet langer te handhaven. De eerste uitwerking van dit bericht was een scherpe daling op de markt van Buenos-Ayres De tarwe sloeg tot 40 centavos af om later wat te hernemen, lijnzaad verloor tot 55 en 38 centavos, om later wat te hernemen. De afslag in effectieve waar bedroeg slechts ongeveer 1 °/o. CANADA. De regeling der melkprijzen. De commissie voor de zuivelnij ver heid heeft volgende nieuwe besluiten getroffen tot reglementeering der melk prijzen in de streken van Montreal en Quebec. Prijzen in 't groot te Montreal 1.15 fr. den liter en te Québec 1,13 of 1,27 fr. den liter, naar gelang de melk rauw of gepasteuriseerd wordt geleverd. De kleinhandelaars mogen wel verkoopen boven maar niet beneden een prijs van 2,32 en 2,58 fr. den liter in Montreal en 1,80 en 2,10 fr. den liter in Québec. BINNENLAND Haaltert. voor Oost-Vlaanderen. Belangrijk Bericht. Bij toepassing van artikel 3 van het Reglement kunnen er in 1937 toelagen verleend worden voor landbouwprijs kampen, tentoonstellingen en aanschou- wingsproeven, ingericht in de volgende Comiceomschrijvingen Audenaarde, Beveren-Waes, Botte- laere, Deinze, Ertvelde, Geeraerdsber- gen, Kieldrecht, Nazareth. Nederbrakel, Ronse, Saffelaere, St. Gillis-Waas, Sinte Maria-Hoorebeke en Sottegem. Het Bureel der Kamer dringt bij de Landbouwvereenigingen aan opdat zij, in hun eigen belang, niet al te veel prijs kampen of tentoonstellingen in 1937 zouden inrichten, maar dat zij zich eer der zooveel mogelijk met elkander zou den willen verstaan, zooals overigens gewenscht wordt in art. 3 van het Al gemeen Reglement, om samen degelijke prijskampen in te richten. Het Bureel der Kamer met de Paritai re Commissie hebben beslist dat, voor 1937, toelagen zullen verleend worden voor 1) economische proeven op groen- voederteelt 2) demonstratieve proeven slaande op de doelmatige ziektenbestrijding op land en tuinbouwgewassen 3) vulgariseerende veevoederproeven: 4) paarden-, rundvee- en varkensprijs kampen, gewone landbouwtentoonstel lingen en prijskampen voor vruchten te velde. DENDERWINDEKE. - Hier zag een beroemd man het levenslicht- Hij heette Jan de Sauter, in het Latijn "Sau- terius,,. Hij leerde eerst voor brouwer, maar studeerde verder en werd hoog leeraar aan de Universiteit van Leuven, waar hij uitmuntte in het onderwijs der Oostersche talen. Daar de Leuvensche boekdrukkers toen nog geen Hebreew- sche letteren hadden, sneed hij zelf een volledige verzameling op staal en deed deze gieten. Jan de Sauter was zinnens deze letteren te laten gebruiken voor zijne werken over de Oostersche talen, maar de dood verrastte hem den 25 Juli 1679. Ten jare 1675 had hij een He- breeuwsche Spraakleer in 8° uitgegeven. APPELS. Egidius Sacré, een der laatste Rederijkers van België, werd te Appels geboren en stierf aldaar, als onderwijzer, den 11 Maart 1857, in den ouderdom van 78 jaar. Hij koesterde een vurige liefde voor de Rhetorika, en dus voor de Vlaamsche taal, en leverde ons veel gedichten. Deze zijn schoon en vloeiend en in een Vaderlandschen geest geschreven. Sacré werd voor zijn verzen menigmaal bekroond. ST KATHARINA-LOMBEEK. - Theodoor van den Berghe, aldaar gebo ren, was eerst werktuigkundige, en trad later in het klooster der Zeven-Fontei nen, en nadien in de abdij van Groenen- dael. Het was aldaar dat hij verschei dene boeken schreef, onder andere "Mis- en Psalmboeken* en, voor de Ke^ifc "Brieven van St Bernardus,,, en het tweede deel van de Legende van Cor- sendonck, enz. Hij bezat een schoon ge schrift en was niet minder behendig in de werktuigkunde, Van den Berghe staat bekend als een der oudste horloge makers der Nederlanden. Zijn uurwer ken gemaakt zijnde voor de torens van kerken en kloosters, is het hoog waar schijnlijk dat deze voorzien waren van "voorslag,, of "appeelkens*. De toren der St Jan-Baptistkerk van Maestricht, den 8 Juni 1373 door een orkaan ver nield, was verrijkt met een horloge, die de uren sloeg. De stad Kortrijk bezat ook de hare. en men verzekert dat ze een der schoonste was, die alsdan be stonden. Hieruit blijkt, dat de Neder landen Frankrijk vooruit waren. De uurwerken van Maastricht, Kortrijk en Aalst zijn waarschijnlijk do oudste. Het Hof van Brussel bezat er ook een met slagwerk. Hertog Philip de Goede be taalde aan zijn uurwerkmaker Michel Moens, de som van "acht ponden voor synen loon, om te stellen en te onder- houden den gaender en den slaeger van het uerwerek van syn Hof.„ Van den Berghe stierf in het klooster van Groenendael, den 20 Mei 1420. Petrus Van Nuffel. ge iets wilt verkoopen moet ge dit eerst aan het publiek kenbaar maken, plaats daarom een aan kondiging in De Koornbloem ge blijft alzoo uwe klanten be houden. I Het Vlaamsche Volkstooneel, Groep» Staf Bruggen, speelt op Zondag 20 De- Dc vo°rkcur ZaJ n s cember in den Katholieken Volkskring den aan de proeven vermeld onder nrs FRANKRIJK De toelagen aan landbouwcoöpe raties. Een Ministerieel besluit heeft de mogelijkheid geschapen voor de land bouwcoöperaties steungelden te opt- Katholieken Volkskring "Het Duistere Punt,,. Blijspel in 3 be drijven. Prijzen der plaatsen genum merde 8 fr., ongenummerde 6 fr. Deuren open 4 1/2 uur. Aanvang 5 uur stipt. Dit blijspel is genietbaar voor ieder een, omdat het geplant staat in den bo dem van het werkelijk levende leven rondom ons. Winterdienst IJzertoren. De wer ken aan de grafkamers begonnen. Zooals alle jaren werd de IJzertoren op 12 November gesloten. Nochtans kan men steeds, mits voorafgaandelijke, schriftelijke of telefonische (Nr 240) 1 aanvraag den toren bezoeken. De krypte is echter volledig voor het publiek gesloten. Men weet dat belang rijke werken in 't vooruitzicht waren, die aan de krypte een gansch nieuwe aanblik zullen geven. Zeven groote grafkamers, het hart van den toren vormend, wor den er aan toegevoegd, de rondgang wordt ingediept tot 2,20 m., zoodat men thans ongestoord zal kunnen rondgaan. In de wanden komen de duizenden namen der gesneuvelden, per gemeente sameo gebracht. Aldus wordt de krypte 1, 2 en 3. Al de proeven en prijskampen moeten ingericht worden volgens de aanbeve lingen en wenken van de Heeren Rijks- land-, tuinbouw- en veeteeltkundigen. Deze zullen, op aanvraag, overgemaakt worden door het Bureel der Kamer. De vragen om toelagen, in te dienen, tegen 15 Januari 1937, moeten de dag- teekening en de plaats van de prijskam pen of tentoonstellingen vermelden, als ook de wijze waarop de inrichters zullen trachten deze zoo nuttig en leerrijk mo gelijk te maken. Volgende stukken moeten er aan toe gevoegd worden 1) de samenstelling van het Inrichtend Comité; 2) een omstandige begrooting der ontvangsten en uitgaven, in drievoudig afschriftde daartoe noodige formulie ren zullen, op vraag gestuurd naar den Heer Voorzitter der Kamer, Provinciaal Bestuur, te Gent, overgemaakt worden 3) een uitgebreid programma. Gent, den 7 December 1936. Namens het Bureel De Secretaris, De Voorzitter. J. Menechaert. A.Van der Linden. gedood zonder uitzondering!... Raxon ^fs^lOO^*/3? doeltreffend Raxon is gemakkelijk te gebruiken Raxon isvan onbeperkte bewaring Raxon is 1 onschadelijk voor menscher>lkenjt h ui sd ie ren Bij Sportkring Aalst-Mijlbeek. De verplaatsing naar Kalloo bracht aan Sportkring een mooie 6-0 overwin ning. Gansch de ploeg speelde een puike wedstrijd en de mannen van den Schel- dedijk hadden maar weinig in te bren gen. Heden Zondag ontvangen we het bezoek van Moortzele, dat er de laatste Zondagen fel op vooruitgegaan ls.Onze Rood-Witten zullen zich flink moeten inspannen willen ze geen verrassing oploopen. doch zullen er wel voor zorgen dat hunne mooie zegereeks niet onder broken wordt. Algemeene Rangschikking. De twee hangende klachten tegen Malde- gem en Erembodegem werden verleden Zaterdag afgehandeld en beide in ons voordeel beslecht, zoodat we eindelijk aan de leiding staan. De klasseering ziet er thans uit als volgt Aalst 11 10 1 0 49 16 20 Denderleeuw 12 8 1 3 61 32 19 Lebbeke 12 8 3 1 44 21 17 Moortzele 12 6 2 4 32 28 16 Steendorp 9 621 43 16 13 Waarlijk, we staan er schitterend voor 1 Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Openbare Verkooping van te Aalst, Schaarbeek. De Notarissen BRECKPOT enTIB- BAUT, te Aalst, daartoe aangesteld bij vonnis der Rechtbank van Eersten Aan leg te Dendermonde, zullen namens wie het behoort, openbaarlijk verkoopen Stad Aalst. Koop 1. Eene schoone hofstede met aanhoorigheden, stallingen, schuur, varkenskoten, kiekenkot, koer, boom gaard en hof, gestaan en legen te Aalst. Paddenhoekstraat, samen groot 1 hec- taar 1 aar. Eertijds bewoond door Mr Frans Uyttersprot en gedeeltelijk onge bruikt en gedeeltelijk door Mr Joseph Borms. Ingesteld 31.000 fr. Koop 2. Een perceel meersch ge legen te Aalst, Paddenhoekstraat, ten oosten van koop 1, groot 21 aren 40 ca. In gebruik bij den mede-eigenaar Mr Joseph Uyttersprot. Ingesteld 10.400 fr. Opleg boomprijs 500 fr. Koop 3. Een perceel meersch ge legen te Aalst, Paddenhoek achter koop een, groot 45 aren. Ingesteld 15.250 fr. In gebruik bij Mr Bernard De Saede- leer. Opleg boomprijs 400 fr. Koop 4. Een perceel land gelegeq te Aalst, aan de Oude Gentsche baan, Terlinden groot 23 aren 50 ca. Ingesteld 12.000 fr. In gebruik bij den mede-eigenaar Mr Joseph Uyttersprot. Koop 5. Een perceel land beplant met fruitboomen, gelegen te Aalst aan den Gentsche steenweg, Siesegemkou- ter m groot 19 aren 80 ca. Ingesteld 12.000 fr. In gebruik bij den mede-eigenaar Mr Joseph Uyttersprot. Opleg boomprijs 300 fr. Laatste Zitdag Maandag 14 December 1936 om 2 uur namiddag in het café De Koornbloem Groote Markt, Aalst. Openbare Verkooping van een te Aalst, Statiestraat, nr 5. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal namens wie het behoort, openbaar lijk verkoopen Stad Aalst. Een schoon en welgelegen renteniers huis met aanhoorigheden gestaan en ge legen te Aalst, Statiestraat nr 5, groot 2 aren. Dezen eigendom bevat Gelijkvloers ingang, spreekkamer, salon, eetplaats, bureel, doorgang, ve- randha, keuken, serre, kaolkot en w. C. Eerste verdiep Vier groote slaap kamers, waartusschen 2 met ingemaakte kassen, w.c. fZi'e vervolg 5' bladzijde.) r door de Deskundigen Itjzonder aanbevolen Van zijn werk thuiskomend, moest hij zich onmiddellijk naar bed begeven en de thermometer, aanstonds geraadpleegd, wees koorts aan. Dank zij echter eenige Aspi rine tabletten welke hij voor het naar bed gaan had genomen, werd zijn temperatuur wederom normaal en den volgenden morgen was hij génezen. 1-2 Aspirine tabletten 3 of 4 maal daags ingenomen hebben een won derlijke uitwerking in geval van griep, kou vatten, enz. Vereischte is echter dat men As-pi-ri-ne neemt met het BAYER kruis op ieder tablet en niet een van de vele Namaaksels.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4