DE ZUIVELKWESTIE Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Kantteekeningen en Beschouwingen. Nationale Dienst voor de Melk. De Uitbreiding der Gezinstoelagen voor onze Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 4 JULI 1937. Pi|i 25 (ntiw 19J« JAARGANG Nt^65 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Naklanken van het Internationaal Landbouwcongres. Zooals ik verleden week heb beloofd, geef ik hierna enkele beschouwingen over dit voor de veekweekers zoo be langrijk vraagstuk, en hetwelk deel- maakte van de voornaamste sectie van het Congres Landbouwpolitiek enLan- delijke Economie. In een bijzonder rapport voorge dragen door den heer J. A. Geluk, algemeen schrijver van de Nederland- sche Zuivelmaatschappij, vernamen we hoe de plantaardige vetten, kunstmatige boter of margarine, in sommige landen vooruitgang boekten ten nadeele van de natuurboter. Hij schetst verder de hooge hoeda nigheden van de natuurboter, onder meer dat zij voor den mensch onmisbare vitamienen bevat, welke in margarine afwezig zijn en hierdoor voor de voe ding een veel grooter waarde heeft. Op het internationaal Zuivelcongres van Kopenhagen in 1931 werd hierop reeds de aandacht getrokken door Mr A, M. Loomis. Hij drukte verder op de verbetering van de hoedanigheid der boter, en op strenge controol op de voortbrengst. Als besluiten gaf hij aan 1Men bestatigt in de meeste landen een stijgend verbruik van margarine. 2. De boter kan alleen deze konkur- rentie doorstaan, wanneer de verschei dene landen maatregelen treffen om dezelve te beschermen. Als beschermmiddelen geeft hij aan a) Verbod boter en margarine te men gen, wat in sommige landen nog toege laten is. b) Verbod de margarine te kleuren (de natuurlijke kleur is wit). c) Verbod het woord boter alge meen te gebruiken. Dit mag slechts ge bruikt worden voor dat produkt dat uit sluitend van melk voortkomt. d) Verbod aan de margariueverkoo- pers het oog der koopers te bedriegen door dezelfde verpakking van boter, door de reklaam die doet gelooven dat margarine zoo goed is als boter enz. e) Verplichting aan spijshuizen, pastei bakkerijen, welke margarine gebruiken, dit op eene merkbare plaats bekend te maken aan het klienteel. Uit het verslag van Prof. Dr Du- mitresco (Roemenië). Deze besluit alsvolgt Het is noodig de - handel in boter wettelijk te regelen door internationale verdragen, ten einde te komen tot eene betere verdeeling der botermarkt en het verkrijgen van loonende prijzen. (Van margarine is in Roemenië geen spraak). M. Max Düsing, algemeen bestuur der Centrale van Samenwerkende Mel- kerijen in Hongarië, besluit met een wensch tot samenstelling van een inter nationaal komiteit, welke gansch de kwestie, samen met de afgevaardigden der zulvelnijverheid zou instudeeren. De Nationale Fascistische Veree- niging der Landbouwers van Italië, te Rome, wenscht bij monde van haar vertegenwoordiger, dat een internatio naal verdrag tot stand kome, gelast met de reglementeering van voortbrengst in verhouding van de mogelijkheden van verbruik en verder een strenge controol op den handel in zuivelproducten. boter voor margarine te gebruiken. 3. Het margarineverbruik dat in 1926 in totaal 425 kwintalen bereikte, daalde in 1936 tot 246 kwintalen. De vertegenwoordiger van Zwit serland, Heer Bretscher, antwoor dende op de opwerpingen van zekere afgevaardigden die beweerden dat groo- tere welstand bij de massa zou leiden tot meer boterverbruik verklaarde De welstand zal het boterverbruik □iet vermeerderen, want de massa SPAART ALTIJD OP ETEN, om meer te kunnen uitgeven aan kleederen, ver makelijkheden, reizen, enz. Bij de besprekingen die volgden, klon ken tot ieders verwondering, een paar stemmen die veeleer uitgingen van de verbruikers of... wat meer mogelijk is, van de margarinefabrikanten 1 Deze stemmen werden echter met treffende bewijsvoeringen gedoofd door afgevaardigden van de verscheidene landen. En hier kwam ik tot het optee- kenen van zeer belangrijke verklaringen: De vertegenwoordiger van Frankrijk gaf een overzicht van de margarine- kwestie in zijn land 1De margarine móét verkocht wor den in zijn natuurlijken staat (wit) en mag niet gekleurd worden. 2. Het is streng verboden het woord Beide bovengemelde verklaringen zijn zeer belangrijk en we teekenen hierbij aan 1. Terwijl men in België moord en brand schreeuwt omdat de landbouw- leiders aan de regeering vragen de mar garine niet geelkleurig te laten verkoo- pen, heeft de Fransche regeering dit reeds lang ingevoerd en wordt de mar garine alléénlijk in haren natuurlijken staat verkocht. 2 Het gevolg van dezen maatregel is dat het margarineverbruik op min dan de helft viel, terwijl hetzelve in België op groote schaal toenam. De regeering van Frankrijk zal er nooit toe te bewegen zijn aan de massa appelen voor citroenen te laten verkoo- pen, en de werkman en minbegoede al daar eet boter of margarine zooals het hem lust, terwijl de begoede en rijke lieden uit menschelijk opzicht toch boter koopen, waar ze vroeger uit gierigheid de voorkeur gaven aan margarine. 3. We zijn volkomen akkoord met de verklaring van den heer Bretscher. Ook in ons land kost het eten, vooral het gewoon voedsel altijd te duur bij de massa. Ze klagen maar steeds over den prijs van brood, melk, boter enz., terwijl ze mild uitgeven aan modes en luxe artikelen, evenals aan drank en lekker nijen. Ook voor cinema en uitstappen is er altijd geld, terwijl op het meest noodzakelijk eten wordt gespaard. We meenen eveneens dat de welstand het boterverbruik niet zou doen toene men, en dit om hoogergemelde reden. Het Internationaal Landbouwcongres van Den Haag zal er voorzeker veel hebben toe bijgedragen om een oplos sing te vinden voor het zoo netelig vraagstuk der zuivelkwestie. We hopen dat de regeerders van ons land, en vooral de leidende personalitei ten van het Ministerie van Landbouw de besprekingen en resoluties van ge noemde vergaderingen goed zullen in studeeren en dat er voor den landbouw goede gevolgen zullen uit voortvloeien. Als slot van onze bedenkingen mogen we met fierheid verklaren dat de geest van het Congres inzake het zuivelvraag- stuk, totaal eens was met de door Redt U Zeiven sinds lang vooruitgezette ge dachten, en dat de aldaar aangenomen maatregelen juist deze zijn welke we sinds jaren in ons blad hebben aange geven. We vernamen verder dat het Congres volgende resoluties heeft aangenomen De boter is een der voornaamste land bouwproducten, de geweldige prijs- inzinking sedert 1932 is dan ook een der bijzonderste oorzaken van de internatiO' nale landbouwcrisis. Deze prijsdaling is te wijten aan de economische wereld crisis, doch vooral aan de toename der botersurrogaten die de ontwikkeling van het boterverbruik remmen. Teneinde de botermarkt te rationali- seeren beveelt het Congres aan de Re geeringen volgende maatregelen aan tot bevordering van het boterverbruik verbetering der hoedanigheid en stan daardiseering der voortbrengst van j boter, 1 voorlichting der verbruikers nopens de hoogere voedingswaarde van boter in vergelijking met de andere voedings- vetten, verplichting aan de instellingen ge subsidieerd door den Staat om voorna melijk boter te gebruiken, verplichting voor de bakkers, confi- seurs, spijshuizen duidelijk het gebruik van margarine en plantaardige vetten cenbaar te maken, belemmering van den invoer en hef- ling van een fiskaal recht op deze vetten of op de grondstoffen dienstig voor hun ne fabricatie, eventueel verbod voor bepaalde le vensmiddelen-nijverheden margarine te gebruiken, wettelijke bescherming der benaming joter door1) het verbod aan margarine door 't kleuren het uitzicht van boter te geven 2) door verbod van het gebruik der benaming boter voor alle producten die niet geheel uit melk zijn bereid 3) door het verhinderen van alle reklaam van aard om verwarring te stichten tus- schen de margarine of andere vetten en joter 4) door verbod van het verkoopen van mengsels van boter en margarine, bevordering van den afzet van versche en gekoelde boter in het bijzonder ook aan de werkloozen, toekenning van ruime toelagen voor de rationaliseering der boterproductie. Het Congres verzocht verder de re geeringen en de landbouwcorporaties in de verschillende landen om mede te werken tot het afsluiten van overeen komsten tusschen de landen-voortbren- gers van boter, teneinde groote prijs- schommelingen te vermijden en schade- ijke concurrentie uit te schakelen, waar toe o.a. wordt aanbevolende publicatie van periodische statistieken over voort brengst, voorraden en verbruikaan passing der voortbrengst in de groote overzeesche productiegebieden aan de behoeften der groote afzetgebieden. De internationale landbouwcommissie werd ten slotte uitgenoodigd, in overleg met de internationale zuivelfederatie een speciale boterconferentie voor te berei den ter bespreking van de aan de orde gestelde vraagstukken. Wij willen enkele woorden schrijven over den Nationalen Dienst voor de Melk en zullen nadien wachten op de bespreking van dit ontwerp in Senaat en Kamer. Artikel één luidtDe Koning MAG een openbare instelling oprichten begif tigd met de rechtspersoonlijkheid onder de benaming Nat. Dienst voor Melk en nevenproducten Artikel 2 De Dienst zal tot taak hebben de voortbrenging, de verdeeling en de markt van de melk en van haar derivaten te verbeteren Artikel 3: "De Dienst mag een eigen bezit hebben, de roerende en onroerende goederen noodig voor de vervulling van zijn taak, aanwerven, in rechte verschij* nen, hetzij als aanvrager, hetzij als ver< weerder, en, over het algemeen, met in achtneming van de formaliteiten, ver- eischt door de wet of door het in het hieronderstaand art. 5 voorziene regle ment, alle dagen van bestuur en beschik' king overeenkomstig zijn bestemming doen Art. 4. Op de voorwaarden die door den Minister van Landbouw wor den vastgesteld, mag de Diensta) Be zoldigingen ontvangen om zijn kosten en uitgaven geheel of gedeeltelijk te dekken b) Premiën of belooningen toe kennen, inzonderheid tot aanmoediging en verbetering van de voortbrenging, de aanbieding en de hoedanigheid der zuivelproducten. Art. 5. Het reglement van den Dienst wordt opgemaakt door den Mi' nister van Landbouw. De Dienst wordt beheerd door een raad van beheer waarvan de Minister van Landbouw de samenstelltng bepaalt en de leden be noemt. Hij staat onder de controle van den Min. van Landbouw die daartoe een of meer Rijksambtenaren kan af vaardigen. Zie vervolg onderaan 4de kol.) De wet van 10 Juni 1937, verschenen in het staatsblad van 13 Juni, heeft het aan'ienlijk voordeel der gezinsvergoe dingen uitgebreid tot de volgende cate- goriëa van personen 1) de werkgevers en gewezen werk gevers die reeds verplicht waren in uit voering der wet van 4 Augustus 1930 zich aan te sluiten bij een compensatie kas. teneinde aan hun arbeidspersoneel de gezinsvergoedingen te verzekeren 2) de personen die een zelfstandig be roep of bedrijf uitoefenen, zonder door een dienstcontract gebonden te zijn. In deze categorie zijn dus begrepen de landbouwers, de ambachtslieden, de middenstanders, de vrije beroepen, kortom al de personen die geen loon of weddetrekkenden zijn in dienst van an dere personen. Het koninklijk besluit tot uitvoering der wet zal omstandig bepalen in welke voorwaarden deze personen aan de wet onderworpen zijn. Bedoelde categoriën zijn verplicht de vastgestelde bijdragen voor gezinsver goedingen te betalen en zich aan te slui ten bij een onderlinge kas voor gezins vergoedingen erkend door den Staat. Organismen van uitvoering. De personen vallende onder toepas sing der wet moeten zich aansluiten bij een onderlinge kas voor gezinsvergoe dingen. Op te richten onder vorm van Vereeniging zonder winstgevend doel en wier standregelen dienen goedgekeurd door den Staat. Het koninklijk besluit tot uitvoering der wet zal de voorwaar den bepalen welke dienen vervuld door de onderlinge kassen voor gezinsvergoe dingen om erkend te worden door den Staat. Nochtans hebben de compensatie kassen voor kindertoeslagen die reeds werkzaam zijn overeenkomstig de wet van 4 Augustus 1930 betreffende de ge zinsvergoedingen voor loontrekkenden, het recht een onderlinge sectie of af- deeling tot stand te brengen waarvan alleen hun aangesloten leden deel zullen kunnen uitmaken. Deze onderlinge sectie gehecht aan een compensatiekas moet van deze laat ste volkomen onafhankelijk zijn zoowel op geldelijk als op rekenplichtig gebied. Teneinde een regiem van onderlingen steun tot stand te brengen tusschen de onderlinge kassen en onderlinge secties voor gezinsvergoedingen, zal een natio nale onderlinge kas voor kindertoeslagen worden opgericht. Verplichte bijdragen. De verplichte bijdragen voor gezins vergoedingen te storten door de perso nen onderworpen aan de wet zijn vast gesteld als volgt 1) 270 frank per jaar te betalen in een of meer stortingen voor de werkgevers of gewezen werkgevers. 2) Voor de andere personen die een zelfstandig bedrijf of beroep uitoefenen. Art. 6. De staten van beheer van den Dienst worden jaarlijks onderwor- pen aan het Rekenhof. De jaarlijksche overschotten van de ontvangsten op de uitgaven van den Dienst worden ge stort in een reservefonds. Tot de ont binding van den Dienst kan besloten worden door den Koning. Het besluit tot ontbinding regelt de wijze van ver- effening. Het netto-actief bestaande bij de vereffening van den Dienst, zal ge stort worden in de Schatkist. Daarmede zijn de lezers van "De Koornbloem,, eenigszins gedocumen teerd over het veel besproken wets> ontwerp. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 4 Juli van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. zal de bijdrage verschillen naar den graad van bemiddeldheid, volgens de categorieën vast te stellen door het or ganiek koninklijk besluit. Deze bijdra ge zal schommelen tusschen 36 en 270 frank per jaar. Elke aan de wet onderworpen per soon zal bovendien een aanvullende storting moeten doen voor zijn aandeel in de bestuursuitgaven der kas waarbij hij is aangesloten. Deze aanvullende storting zal in evenredigheid zijn tot het bedrag zijner gezinsbijdrage. Zij zal nochtanc niet hooger mogen zijn dan 4 frank per jaar voor de aangeslotenen, die enkel de minima-bijdrage betalen. Voordeelen of gezinsvergoedingen. Art. 3 der wet bepaalt dat de onder linge kassen en secties voor gezinstoe lagen aan de gezinnen hunner aangeslo ten leden even belangrijke gezinsver goedingen moeten verleenen als deze welke de arbeiders genieten krachtens de wet van 4 Augustus 1930. De gezinnen met één kind ten laste zullen dus per maand minstens 15 frank ontvangen, met twee kinderen ten min ste 40 frank, met drie kinderen 90 frank, met vier kinderen 175 frank, met vijf kinderen 295 frank per maand enz. De gezinnen die minstens twee kinde ren ten laste hebben zullen dus zeker voordeel hebben bij de wet, vermits de hoogste bijdrage door hen te betalen lager zijn zal dan de vergoeding door hen ontvangen de gezinnen met één kind ten laste zullen bij de wet voordeel hebben, indien zij de hoogste bijdrage niet moeten storten. Wat de andere ge zinnen betreft, deze zullen ingevolge het princiep der mutualiteit, moeten bijdra gen voor de gezinnen met kinderen, wat maar billijk is. Het organiek koninklijk besluit kan de toekenning voorschrijven door den Staat van een jaarlijksche tegemoetko ming om het financieel evenwicht te verzekeren van het stelsel der gezins vergoedingen ingevoerd door de wet. Zelfde besluit mag ook strafbepalin gen voorzien tegen de onder de wet vallende personen en anderen die over tredingen begaan tegen zijn bepalingen of tegen de besluiten uitgevaardigd door den bevoegden minister. Uit voorgaande blijkt dat de wet van 10 Juni 1937 slechts een kaderwet is en enkel de algemeene princiepen van het stelsel der gezinsvergoedingen voor de zelfstandige personen vastlegt. De uit werking dezer princiepen moet geschie den bij koninklijke en ministerieele be sluiten die eerlang zullen worden afge kondigd. De wet zal geleidelijk van kracht worden vanaf 1 Januari 1938. Een bijzondere oproep tot onze Leden. Onze Vereeniging heeft sedert lang zich ingespannen om aan onze landbou wers het aanzienlijk voordeel der gezins vergoedingen te doen toekennen. De nieuwe wet zal dan ook door onze landbouwers met genoegen worden ont haald. Wij doen dan ook een warmen oproep tot onze leden, opdat zij tijdig de noodige pleegvormen vervullen voor aansluiting bij een onderlinge kas voor gezinsvergoedingen. Onze Vereeniging zal ofwel een eigen kas ofwel in samenwerking met andere groepeeringen, een kas voor kindertoe slagen oprichten hierbij enkel op 'toog hebbende aan onze leden het maximum der voordeelen voortspruitende uit de nieuwe wet op de gezinstoelagen te verzekeren. Onze leden hebben dan ook als plicht aan te sluiten bij een onderlinge kas voor gezinsvergoedingen uitsluitelijk door bemiddeling van Redt U Zeiven. Zij gelieven ook bij hunne bedrijfsge- noten en bij andere zelfstandige perso nen die in betrekking staan met den landbouw propaganda te maken, opdat zij aansluiten door tusschenkomst van Redt U Zeiven. Wij zullen ten gepasten tijde in ons blad een aansluitingsformulier laten verschijnen welke door onze lezers be hoorlijk dient ingevuld en onderteekend te worden. TELEFOON i 267. ■■■■■■♦♦■■■■«I

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1