VEEMARKT Jaarlijksche NIEUWIGHEDEN Over Suikerbeeten BERICHTEN I Rond een Aardbezie tentoonstelling. LANDBOUW- Kermis Stad Aalst. Voor en tegen. van hier en elders. Voor al uwe banhbewer- hingen geld/plaatsingen OB K0QRN BLGBIB op Dinsdag 7 Juli, op de Houtmarkt De volgende premiën zullen uitge reikt worden Grootste getal magere beesten (knap pers) minstens 8. 1' prijs 40 fr., 2® pr. 30 fr., 3' pr. 20 fr. Grootste getal volle vaarzen en melk koeien minstens 8. 1' prijs 50 fr 2e pr. 30 fr 3' pr. 20 fr. Schoonste bekalfde vaars tot 2 tanden. 1® prjjs 50 fr. en gouden prachtmetaal. 2' 40 fr. en zilveren 3® 30 fr. en bronzen Schoonste bekalfde vaars boven de 2 tot 4 tanden. 1® prijs 50 fr. enfloudenprachtmetaal. 2' 40 fr. en zilveren 3® 30 fr. en bronzen 4® ff ff f» Hoornvee bekalfd en onbekalfd boven 4 tot 6 tanden. 1® prijs 50 fr. en gouden prachtmetaal. 40 fr, 30 fr. en zilveren en bronzen Schoonste melkkoei bekalfd en onbekalfd. 1® prijs 50 fr. 2® 30 fr. 3® 20 fr. De prijskamp is uitsluitelijk uitge schreven voor veeverkoopers. VOORWAARDEN De voorschreven premiën zullen al leenlijk toegewezen worden na de vast stelling en bewijs dat het daartoe ver- eischte getal vee ter markt zal tentoon gesteld geweest zijn. De verkoopers zullen gehouden zijn zich te doen inschrijven op gemelden dag, voor het begin der markt van 7 tot 8 uur bij de Commissie die zich ter plaats zal bevinden. De Jury zal voor elke soort van bees ten de belooningen mogen inhouden, indien zij het aldus oordeelt, of dezelve wijzigen. De prijskampen beginnen om 10 uur. De uitreiking der premiën zal plaats hebben denzelfden dag om 12 uur smid- J dag, en dit op verslag van eene door het College van Burgemeester en Schepe- nen aangestelde Jury, die over alle schikkingen zal beslissen zonder beroep. Er zal alle hulp aan koopers en ver- 5 koopers verleend worden. Het vee ter markt gebracht is vrij van plaatsgeld. j De Secretaris, De Voorzitter, Fel. Clinckaert. Hub. Van dePut'e. Leden Cyriel De Coen, Gustaaf De Bruecker, Ortaire Caudron, Raymond Van der Schueren, Jozef Callebaut. Op bevel De Burgemeester en Schepenen, Alfred Nichels. De Secretaris, Oscar Reyntens. eerste maal vertegenwoordigd. De ver scheidenheden Madame Moutot, Prinses C'émentine, Madame Lefevre, Obersch- leziën, Keizer Nicolaas waren het best vertegenwoordigd. Raadgevingen. Er waren borden aangebracht die ook voor andere vruchtensoorten nuttig zijn Altijd crisis voor slecht fruit Zelden crisis voor schoon fruit Be strijd de Insecten Bestrijd de ontaar ding door strenge teeltkeus Kweek weerstandbiedende planten met volledig te bemesten Standaardisatie bevor dert den afzet Een ontvangst. Ten slotte, had er een ontvangst plaats waar het woord gevoerd werd door de hh. Lambert, burgemeester van AnderlechtPartous, schepen der Re- gieën; Van Bever en den Minister. De genoodigden lieten zich de aardbeziën lekker smaken en de eerewijn ging her haaldelijk rond. Een wensch. De prijzen, in gedevalueerde franks- kens berekend, zijn voorzeker niet schit terend voor den voortbrenger. Gezien den enormen vooruitgang op het gebied der voorstelling en der hoedanigheid, vragen wij ons af of er, ten bate onzer aardbeziëokweekers, niets kan gedaan worden op het gebied van den uitvoer. De Brabantsche aardbezie is niet al te vlezig, zij is echter buitengewoon fijn van smaak en kan met welkdanige bui- tenlandsche aardbezie voordeelig wed ijveren Ten jare 1936 werd door de Regee ring een voorstel gedaan om nieuwig heden bij onze land- en tuinbouwers binnen te loodsen op gebied van fruit-, bloemen-, groente- of land bouw teelt. Om dit doel te bereiken zou er jaar lijks een zekere som geld ter beschik king van de landbouwcommissies ge steld worden om zaden, bollen of andere vermenigvuldigingsprodukten aan te koopen en die dan kosteloos te versprei den. We moeten zeggen dat dit voorstel algemeen werd bijgetreden, maar onge lukkiglijk tot hiertoe niet werd uitge voerd. Ten andere, de uitvoering er van gaat met tal van moeilijkheden gepaard. Eerst en vooral moet men zeker zijn dat de in te burgeren nieuwigheid waar lijk een verbetering is. Dan zijn er nog een menigte factoren die soms in aan merking komen als den aard van den grond, de min of meer gunstige ligging, de teeltzorgen, het klimaat, de water stand enz. Zoo kan een bepaalde ver scheidenheid heel goed gedijen in een zwaren leemgrond en hoegenaamd niet in een lichten zandgrond. Dit alles valt te onderzoeken en daarom ook zult U wellicht begrijpen dat er een min of meer langen tijd noodig is om zich een be paald gedacht over de degelijkheid van de verscheidenheid te vormen. Onlangs nog woonden we de verga dering bij van den pomologischen kring van de provincie Oost-Vlaanderen. Daar ook werd gewezen op de groote verantwoordelijkheid die gewetensvolle lieden te dragen hebben in zake het aan bevelen van nieuwigheden. Onze land en tuinbouwers hebben reeds zoo dik wijls het gelag betaald, om dubbel voor zichtig te zijn in de toekomst. En noch tans werd er op die vergadering een nieuwigheid vooropgesteld en wel na melijk de appelvariëteit President Van Dievoet We weten dat er uit België jaarlijks millioenen franken naar Canada ver huizen om den invoer te dekken van duizenden en nog duizenden kilogram appels uit die streek. We moeten open hartig durven bekennen dat we in Bel gië tot hiertoe geen enkele appelvarië teit bezaten die met de appelen uit Ca nada mededingen kon op gebied van lange bewaring, van zuiverheid en van kleur van smaak zullen we niet spre ken. We hebben schoon te keuvelen over den voorkeur welken men aan ons inlandsch fruit zou hoeven te verleenen, het publiek koopt enkel met de oogen en laat onze smaakvolle appelen liggen voor de blinkende Amerikanen. We meenen de mededingende verscheiden' held in President Van Dievoet ge vonden te hebben. In goede voorwaar den bewaart hij zich tot in de maand Juni. Op 18 Juni van dit jaar hebben wij hem gezien nog in zulken goeden staat, dat hij de bewondering van al de aanwezige leden afdwong hij had een aroma dat buitengewoon opviel, zooda' nig dat menigeen van ons lust kreeg er eens in te bijten. Gelukkig voor den Heer Voorzitter der Vereeniging waren er geen Eva's op de vergadering aan wezig. Deze appel wordt reeds vijf en dertig jaren gekweekt in de streek van Poperinge, waar de grond tamelijk ywaar is en geeft er volgende uitslagen geen wollige bloedluis, geen kanker, groeikracht zeer goed, maakt sterke ver- lengenissen en is van middelmatige vruchtbaarheid. Rond Brussel, waar de grond licht is, geeft hij ook bevredigen de uitslagen. Die appelvariëteit, die fijn van smaak is en tamelijk groot, schijnt dus geroepen te zijn om de Canadeesche appels te vervangen op onze markten gedurende het tijdperk dat er hier nog zeer weinig fruit voorhanden is. Daar mede gaan we ons gesprek over Presi dent Van Dievoet staken en een min of meer afwachtende houding aannemen. In alle geval wenschen we hem goed heil en kon hij er in slagen den uitlan- der een voetje te lichten, we zouden er voorzeker een innige voldoening van smaken. Dezen, onder onze tuinbou wers, die zich met het vermenigvuldigen van fruitboomen bezighouden,'t zij door enten, griffelen, stekken of afleggen, kunnen de variëteit in den handel ver- Het Belgisch Instituut voor Verbete ring der Beet, komt zoo pas de tweede publicatie van dit jaar te doen verschij nen 1 Wij stellen ons hier voor, de artikels van deze publicatie in 't kort na te gaan, en trachten de praktische zijde ervan te doen uitschijnen. 1) In een eerste artikel De Structuur van de Eindwortel der Beet bestudee- ren de Heeren H. Colin en M Picault, de anatomische samenstelling van de eindwortel der Beet. Ze komen tot het besluit dat op 50 cm. van zijn oorsprong de wortel van alle gekweekte beeten op elkaar gelijkt en slechts bestaat uit een soort koord die hoofdzakelijk gevormd is uit dikke vaten van secondair hout, omringt met parenchyme. Deze studie, die zuiver wetenschappelijk schijnt te 2ijn, heeft nochtans een zekere practische f waarde. Inderdaad, het is niet onmoge lijk dat er een verband bestaat tusschen de eigenschappen eener beet en de ken- j merken van haar wortelgestel. Men I weet daarover nog niet veel. Nochtans komen de Heeren Colin en Picault tot het besluit dat de bijzonderheden van de de invloed van de meststoflenhet bee- tenzaadde algemeene Physiologie der beetde erfelijkheidde ziekten en vijanden enz. 6) In enkele Beetkronieken behan delt de Heer L Decoux, Bestuurder van het Belgisch Instituut voor Verbetering der beet, in 't kort enkele vragen die aan de orde van den dag zijn en onder andere Het vervoer der beeten In dit artikel beveelt hij het gebruik aan van een wagen, op assen en gewone luchtbanden gemonteerd. Door deze wagen, welke een aanzienlijke vooruitgang daarstelt op het huidig gebruikte materiaal, wordt het vervoer der beeten mogelijk met eender welk weder. Op het oogenblik dat men in alle middens slechts spreekt van de kostprijzen te verlagen, zou het wenschelijk zijn dat het gebruik ervan spoedig algemeen werd. In een ander artikel Het verbruik der meststoffen in België in verband met de Suikerbeet vergelijkt de Heer Decoux het verbruik der meststoffen in België, met dit van de verschillende suikerbeet- landen. Dit laat hem toe de volgende conclusies te trekken a) Nederland kenmerkt zich door de hoogste suikeropbrengst per ha. en door het grootste meststofverbruik. b) Deze uit zich bijzonder door het toepassen in Nederland van een groote- re, bijna dubbele hoeveelheid potasch en een kleinere hoeveelheid stikstof in ver gelijking met België. c) België is het land waar men het meest stikstof gebruikt per ha. Op de tien beschouwde landen komt het vier de, voor wat de suikeropbrengst per ha. betreft, maar slechts zevende voor het suikergehalte. 7) De tweede Publicatie van het Bel gisch Instituut voor Verbetering der beet, eindigt met een uiterst belangrijke Documentatie welke de samenvattin gen groepeert van oorspronkelijke wer ken, verschenen in vreemde beetentijd- schriften. krijgen. Om dit artikel te sluiten wil ik ook nog de aandacht der Lezeressen en Le- structuur van de eindwortel, in zekere zers van Qe Koornbloem vestigen mate, afhangen van de samenstelling een variëteit van struikboontjes na- 1 van den grond, maar dat ze niet essen- Kontnn Al hort dl* wel oeen tieel verschillen van de op melijk Koning Albert nieuwigheid meer is, maar toch nog veel te weinig in de streek van Aalst is verspreid, 't Is een verbetering van de Zwarte Belgische brengt meer op, is grooter van zaden en even fijn van smaak als ze jong genoeg geplukt is en verorberd. We mogen ze aanzien als een echte aanwinst en we meenen dan ook goed te doen met er de voortplan. ting van door te drijven. eene variëteit De beteelcenis der aardbeziënteelt. In ons land worden er ongeveer 900 Ha. gebruikt voor de aardbeziën- teelt. De opbrengst volstaat voor het binnenlandsch verbruik en de invoer van aardbeziën uit het buitenland zou mogen stopgezet worden. Aardbeziën worden hoofdzakelijk ge teeld in het Payottenland, langsheen het Brabantsche deel van de baan Ninove- Brusselverder, meer lokaal, rond Leu ven, het Land van Waas, Aerschot, Wépion. In serres worden ze geteeld te Mel- sele, Kapelle-op-den-Bosch en rond Duffel. Verbetering. De laatste jaren is de aardbeziënteelt in groote mate verbeterd. De verpakking werd gestandariseerd en gereglemen teerd. Er bestaat meer eerlijkheid in de verhouding tusschen voortbrengers en afnemers. Er werden variëteitsproeven i veldkeuringen gedaan en de ont- aardingsziekte werd bestreden. De 7® tentoonstelling. De zevende tentoonstelling werd ge houden op Zaterdag 19 Juni in de Slachthuizen van Anderlecht. Zij werd geopend door den Minister van Land bouw die verwelkomd werd in het Ne- derlandsch door den h. De Man, waarop de Minister in het Fransch antwoordde, zich tevens verontschuldigend onze taal niet voldoende machtig te zijn. Er waren een zeventigtal tentoonstel Iers. De streek van Wépion was voor de BINNENLAND Mededeeling van het Ministe- rie van Landbouw. tot de andere. 2) Tot op dit oogenblik, hebben de plantenveredelaars zich in hunne werken enkel bezig gehouden met het suiker gehalte. Welnu in een artikel Zuivering l van het beetensap en hare deelen vol- gens de individuen bewijzen de Heeren n j f. Dedek en Dm. Inancenko, door tal- rijke ontledingen, dat de schommelingen van de hoedanigheid van het gezuiverd sap veel belangrijker zijn dan die van het suikergehalte. Daar dit kriterium van groot belang is voor de fabrikatie. zou men het in selectie op denzelfden voet moeten stellen als het suikergehalte en de suikeropbrengst per ha. 3) Wanneer men van de bemesting van de beet spreekt, bekommert men zich in 't algemeen slechts over de drie voornaamste elementen stikstof, phos- phoorzuur en potasch. Dit is eene leem te. Inderdaad daar de beet andere ele menten opslorpt dan bovengenoemde, kan de grond verarmen in deze elemen ten en er doen zich voor, hetgeen men noemt mangelziekten Door pot- proeven alsook door opmerkingen in volle veld, bestudeert de Heer G. Roland de invloed van het magnesium en phos- phoorgebrek op de Beet. Deze studie laat niet toe van beslissende besluiten te trekken. 4) Daarna volgt de nadruk van de rede welke de Heer Senator L. Beauduin, op 4 Maart laatstleden uitgesproken heeft ter gelegenheid van de bespreking der landbouwbegrooting. Hieruit blijkt de Op sommige markten wordt het ge rucht verspreid, dat de melkerijen de toelating zouden hebben margarine in hun boter te mengen. Die geruchten missen allen grond en daar ze de openbare meening in de war kunnen brengen, verwijst het Ministerie van Landbouw naar de wet van 8 Juli 1935, betreffende boter, margarine, toe bereide vetstoffen en andere eetbare vetstoffen Art. 1Door boter verstaat men het product, uitsluitend bekomen door het karnen hetzij van de melk, van den room, of van een mengsel dezer zelf- standigheden, hetzij van de wei, in den loop van de kaasbereiding van het stremsel afgescheiden of van de uit die wei getrokken vetrijke vloeistof Het wettelijk verbod van het mengen van boter met margarine voor den ver koop is dus volledig en omvat zoowel de melkerijen en handelaars als de land bouwers afzonderlijk. Het toevoegen van margarine aan de boter, bestemd voor den verkoop, is vervalsching en valt overigens onder de toepassing van het art. 500 van het Strafwetboek. i Prijzen der Waren. I Toevallig kwam de prijslijst van Redt U Zeiven, in datum 17 Juli 1926, in i handen, en zagen er verkoopprijzen wel- ke wel eens mogen overwogen worden, t We vinden er de volgende fabelach- i tige kwoteeringen Maïs plata 166 fr, Cinquantino 188 fr. Haver 174 fr. Lijnkoeken 185 fr. Roggemeel 194 fr. Bloem 000 405 fr. Zemelen 105 fr. Chilinitraat 229 fr. Ammoniaksulfaat 228 fr. En zeggen dat de koopkracht van den frank nog veel grooter was dan nu de huidige seizoenvoorwaarden van productie. Wij erkennen gaarne dat deze prijs verbetering grootendeels te danken is aan het stopzetten door de Regeering van den invoer van vreemde boter en aan de beperking der margarinefabri- katie. Wij rekenen er ten stelligste op dat de Regeering zich niet zal laten be ïnvloeden door de reeds loskomende campagne tegen de overdreven boter- prijzen, doch de valorisatie der inland- sche zuivelproductie krachtdadig en op vaste basis zal doorzetten. De varkensprljzen blijven door slecht. In strijd met de boterprijzen, vertoo- nen de prijzen der varkens geen neiging tot verbetering. De laatste prijzen op de markt te Curegem schommelden tusschen 4,90 a 5,70 den kg. op voet. De gemid delde prijs per kg. op voet. over het jaar 1937 beloopt slechts 5,50 fr., terwijl hij over de zes eerste maanden van 1936 6,02 fr. bedroeg. Indien men noteert, dat de prijzen der varkensvoeders sedert de devaluatie met 40 tot 50 °/o zijn gestegen, zal het duide lijk zijn dat de varkensmesters thans zware bedrijfsverliezen ondergaan. In dit opzicht is hun toestand even slecht, zoo niet slechter, dan in 't begin van het jaar 1935, toen de prijzen gevallen waren onder 4 frank den kg omdat nu de productiekosten, tegenover bedoeld tijd perk, met 40 a 50 °/o zijn verhoogd. Hier dienen dus dringende valorisatie maatregelen getroffen, zooals wij in ons blad menigmaal reeds hebben betoogd 1 Een nieuw wetsontwerp be treffende de jacht. De heer Pierlot, Minister van Land bouw heeft een nieuw wetsontwerp in gediend tot regeling der jachtkwestie. Het ontwerp wijzigt de huidige wet geving in dezen zin dat het de vergoe ding regelt wegens schade aangericht door alle wild, zonder onderscheid, ter wijl de huidige wetgeving slechts ver goeding voorziet voor de schade aange richt door wilde konijnen. Verder behelst het nieuwe ontwerp strengere voorschriften inzake het ver delgen of het vangen van wild, wanneer dit te overtollig woekertalsook schik kingen voor de jagers die veel strenger zijn dan voorheen. Wij komen op de bepalingen van dit nieuwe jachtontwerp ten gepasten tijde terug. De VII Nationale Fokveeprijs- kamp. De VII Nationale Fokveeprijskamp had op 19 en 20 Juni 1.1. plaats in het Eeuwfeestpaleis op den Heizel. Alhoe wel een veeprijskamp niet de geestdrift verwekt die wij gewoon zijn bij een nationale paardenprijskamp, was de be langstelling meer dan bevredigend. Daar de bijzonderste ontvangsten in het Vlaamsche landbouwbedrijf komen van den rundveestapel zouden onze boeren zich nochtans meer moeten inte resseeren aan den Fokveeprijskamp, waar zij heel wat kunnen leeren over de mogelijkheden tot verhooging der pro ductie langs een oordeelkundig doorge voerde veeverbetering. Benevens de prijzen toegekend aan de beste stieren en koeien uit de verschil lende rassen, werd als kampioen der stieren uitgeroepen Farceur d'Horle- beke toebehoorende aan M. Cam- maart, van Herchies, en als kampioen koe Marie toebehoorende aan den heer Wallemacq, te Ellezelles. DUITSCHL AN D. Steun aan de hoenderteelt. De Duitsche regeering heeft voor de lente 1937 een toelage toegekend van 550 000 RM (6 500.000 frank) voorden aankoop van ééadaagsche kuikens en poeljen. Dit bedrag werd verdeeld tusschen de hoenderkweekers. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. i Een gevoelige verbetering der dat de rationeele organisatie van wetenschappelijke opzoekingen op land- bouwgebied, aan de basis is van de op- boterprjjzen. lossing van talrijke problema s, betref- fende zoowel de melk, de tabak en de Sedert begin Juni zijn de prijzen der kaas als de suikerbeet. S boter gevoelig verbeterd. De hoeve- 5) De Heer L. Decoux, Algemeen boter schommelt thans, volgens de Sekretaris van het Internationaal lnsti- j markten, tusschen 19 en 21 frank, er- fuut voor opzoekingen over de Beet, wijl de botermijnen voor melkerijboter Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême wel ke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon fr. 15. Tube fr. 12. Doosfr. 5. maakt vervolgens het Verslag van de Mededeelingen gedaan op de VI Ver gadering van dit organisme, gehouden te Brussel op 6-7-8 Januari 1936. Deze mededeelingen onderzoeken alle pro- blema's betreffende de Beet. Melden wij onder andereHet belang van het kli maat op de groei van de beetde invloed van den grond op de groei van de beet boven 22 frank den kg. noteerden. Ten opzichte der boterprijzen in Juni van verleden jaar welke rond 16 frank den kg. schommelden, is dus een merke lijke verbetering ingetreden. De huidige prijzen zijn nochtans vol strekt niet overdreven, daar zij amper den kostprijs overtreffen. Zij zijn hoog stens als normaal te beschouwen onder wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiqut Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre) 4e #f »f 2® 3® 4®

De Koornbloem | 1937 | | pagina 3