- 1938 - )e Gezinsvergoedingen en onze Landbouwers Landbouw toestandenj in Duitschland. Het Mond- en Klauwzeer O Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG Aan onze Abonnenten Opgepast Groot Boerenbal Inlichtingen over gezinsvergoedingen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven w» ZONDAG 2 JANUARI 1938 Prijs 35 centiem 20de JAARGANG Nr 991 r/ 77 Abonnementsprijs 15 fcr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordel$ke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. Oe medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Aan alle Lezeressen en Lezers van ons blad De Koornbloem Aan alle Leden van de Landbouwersveree- niging Redt LI Zeiven en hunne huisgenooten Aan alle leidende personen van deze groote boerenfamilie Leden van Beheer en Toezichts- raad, plaatselijke Voorzitters, Bestuursleden en Zaakvoerders Aan alle Werkers en Medewerkers in onze Ver eeniging Biedt de redactie van dit blad hare meest har telijke wenschen van GelukVoorspoed en Zegen voor het nieuwe jaar. Het wachtwoord dadelijk aansluiten bij de Onderlinge Kas van Redt U Zeiven In "De Koornbloem» van 4 Juli 1.1. bben wij een uiteenzetting gegeven n de wet van 10 Juni 1937 waardoor gezinsvergoeding ook zal worden rleend aan de niet-loontrekkenden, s aan de personen die een zelfstandig drijf of beroep uitoefenen zooals land- uwers, ambachtslieden, vrije be- epen. In ons nummer van 3 October en van December 1.1. hebben wij nadere actische inlichtingen verstrekt nopens toepassing der nieuwe wet. Voor onze landbouwers die over 't femeen nog een kroostrijk gezin heb- n, levert de nieuwe wet merkelijke ordeelen op. Zij hebben er dus het grootste belang tijdig te voldoen aan de verplichtin- ti voorgeschreven door de wet om de cinsvergoeding te bekomen. De bij- iderste verplichting is zich aan te iten bij een onderlinge kas voor ge svergoedingen. Deze verplichte aan- iting brengt ook mede dat zij aan deze s de bijdragen moeten afdragen vast stellen bij Koninklijk Besluit. Naar het schijnt zullen degenen welke :t aansluiten bij een kas naar hunne aze, van ambtswege aangesloten wor- q bij een Nationale Hulpkas. Derge- officieel organisme zal zich begrijpe- :erwljze niet zoo bereidwillig ten snste stellen zijner aangesloten leden, de kas opgericht door "Redt U Zel- n», uw eigen beroepsorganisatie. Naar de Minister van Maatschappe- ce Voorzorg antwoordde op een par- □entaire vraag zou de wet voor de Ifstandige personen op 1 Juli 1938 van acht worden en voor de personen die >rkvolk in hun dienst hebben of gehad bben, op 1 Januari 1938. Deze laatste tum blijkt ons evenwel twijfelachtig, ar het organiek koninklijk besluit tot '.voering der wet tot heden nog niet is rschenen. De datum van 1 Juli a.s. voor toe- issing der wet op de landbouwers, indelaars, ambachtslieden en andere rsonen met zelfstandig bedrijf, blijkt hter vast te staan. Teneinde ons toe te laten het organi- tiewerk onzer onderlinge kas voor zinsvergoedingen tijdig en zoo betref- nd mogelijk uit te voeren in het belang tzer leden, doen wij hier nogmaals rroep op alle landbouwers, op de stiel- annen en middenstanders die eenigs- os aan landbouw doen. of minstens in iuw verband staan met onze leden, on- iddellijk het aansluitingsformulier dat zij ter invulling kunnen bekomen op onze Bureelen of bij onze Magazijniers dadelijk in te vullen en te zenden aan Redt U Zeiven, afdeeling gezinsvergoe dingen, Zeebergkaai, 4, Aalst. Wij kunnen U verzekeren dat zoowel wat haar ledental, als hare inrichting betreft, onze onderlinge kas alle waar borgen zal bieden tot volledige en per- fekte behartiging der gezinsbelangen harer aangesloten leden. Vele leden zonden ons reeds hun aan sluitingsformulier behoorlijk ingevuld. Zij die nog achterwege bleven gelieven het onmiddellijk te doen en hunne vrien den en kennissen te bewegen zich insge lijks aan te sluiten bij onze kas voor gezinsvergoedingen. Hier ook geldt immers het Vlaamsche spreekwoord: "Stel niet uit wat U heden doen kunt Ons eenig doel bij de werking voor gezinsvergoedingen is onze leden van nutte te zijnWij vragen hen als weder dienst door tijdige aansluiting enkel onze werking te bevorderen 1 Wij rekenen dus op U Belangrijk 1 Op dc vierde bladzijde van dit nummer vindt U een aansluitings- bulletijn, dat ge zorgvuldig inge vuld naar onze bureelen kunt sturen of afgeven bij de plaatse lijke magazijniers of zaakvoerders. De leden die hun abonnement voor 1938 op «De Koornbloem» nog niet hernieuwden, hetzij door onachtzaamheid, hetzij omdat het kwijtschrift binst een afwezigheid werd aangeboden, moeten onmid dellijk den briefbesteller hiervan verwittigen opdat de uitreiking niet onderbroken worde. Op Donderdag 6 Januari (Drie Ko ningen) naar jaarlijksche gewoonte in het lokaal De Koornbloem, Groote Markt. Het puikste orkest van Aalst zal het opluisteren. Iedereen weet dat Duitschland door den oorlog en door de groote inflatie in een uiterst zorgwekkenden toestand ge raakt was. De boer staat er thans echter in het teeken der belangstelling.Duitsch land wil zooveel mogelijk zelfstandig leven of, om het met een geleerd woord te «ggen, als "autarchie». Er zijn geen deviezen om aan massalen invoer te denken. Ook wordt de productie zoo veel mogelijk opgedreven, teneinde niet in het buitenland te moeten koopen boter, eieren, varkens, graan In vroegere tijden, werd de Duitsche graanbouw gesteund. Dit was echter hoofdzakelijk voor den groot-graanbouw het gevaldenken we hierbij aan de Junkers. Thans worden aanzienlijke be drijven soms in kleinere verdeeld en het kleinbedrijf geniet velerlei steun. De boer is echter niet meer de abso lute eigenaar in de volle beteekenis van dit woord. In België mag een landeige naar zijn land braak laten liggen de boer is niet verplicht zijn grond te doen voortbrengen. In Duitschland is daar geen kwestie van. Vat de boer zijn taak zeer slecht op, dan wordt hij eenvoudig uit zijn landerijen ontzetin lagere orde, kan hij gedwongen worden zijn bedrijf te verpachten. De melkkontrole is verplicht. In som mige streken betreft dit slechts de boe renwinningen met meer dan drie koeien, in andere geldt deze controle voor alle rundvee. Alleen goedgekeurde mannelijke die ren mogen voor de fokkerij gebruikt worden. Dit geldt ook voor het eigen bedrijf. Een niet-goedgekeurde hengst mag zelfs op het eigen bedrijf niet voor dekking dienen. Stieren mogen op een leeftijd tusschen 7 en 14 maanden niet worden verkocht. Om ze als goedgekeurd dier te kunnen ver koopen, moet deze verkoop in het openbaar plaats vinden. Alle te verkoo- pen stieren van de streek worden op een veiling samengebracht. Ook in Duitschland wordt het bou wen van silo's in de hand gewerkt, bij zooverre dat de eerste silo den boer zoo goed als geen uitgave vergt. Als toelage wordt er doorgaans 5 mark per kubie- ken meter met maximum van 200 mark per silo verleend. De mark kwoteert thans 12 fr. Op verschillende wijzen wordt ge zorgd voor onderwijs aan boerenjongens en -meisjes en verder voor adviezen op technisch gebied. Van iedere hoeve be rust er een "hoevekaart,, op het bureau waar alle gegevens betreffende het be- drijfjop voorkomen. Veranderingen in het bedrijf vallen direct op. Voorlich ting wordt erdoor vergemakkelijkt. De meer achterlijke bedrijven worden tot activiteit aangezet. Dit lokt wel eens verzet uit. Doch twee jaar geleden werd bepaald dat alle melk naar de melkerij moest. In de stre ken waar door den boer zelf gekarnd werd, wekte dit geweldig protest. Nu gebleken is dat men, bij minder werk, meer voor de melk ontvangt, zou, in ge val van intrekking van den maatregel, het protest even geweldig in omgekeerde richting zijn. Wij zullen op de landbouwtoestanden in Duitschland nog terugkomen. Het loont de moeite I van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 2 Jan. van 8,30 tot 1f,30 r, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zei ven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Deze kwestie heeft in het Parlement aanleiding gegeven tot vinnige debatten tusschen de Regeeringspartijen en de oppositie. Toen de Vlaamsch- Nationalist De Backer vroeg dat de Re geering steun zou verleenen aan de zwaar geteisterde landbouwers, beschuldigden de socialisten hem van verkiezingspropaganda, doch s anderendaags legden de socialisten een wetsontwerp neer waarbij een krediet van 15 millioen frank voorzien werd ten bate van de getroffen landbouwers. Dergelijke som is bespottelijk ten opzichte van de geleden schade die op minstens 300 millioen frank wordt ge raamd. Denzelfden dag legden de Rexisten een wetsontwerp neer waarbij een krediet van 150 millioen frank wordt voorzien tot scha deloosstelling aan de getroffen landbouwers Onze lezers kennen ook de maatregelen gevraagd aan den Minister van Landbouw door de Katholieke landbouwgroepen. Welke de inzichten zijn van den Minister van Landbouw in zake hulpverleening blijkt uit de verklaring door hem afgelegd ter Senaatszitting van 22 December 1.1. Wat de vergoeding van het geleden verlies aan sommige land bouwers betreft is de ministerieele verklaring verre van duidelijk. De minister beloofde aan de veeteelt- en uitbatingssyndikaten toelagen op de meest breede schaal toe te kennen voor den aan koop van fokdieren. De daartoe noodzakelijke jonge dieren zijn voorhanden. Aan de eigenaars van stallen die zwaar geteisterd werden, zul len de noodige kredieten tegen zeer lagen interest of zelfs zonder interest worden toegestaan. In zake schadeloosstelling blijft de minister bij zijn standpunt, dat wij hier reeds in twee bijdragen hebben weerlegd, dat de Staat geen bedrijfsrisico's kan dekken en op dit gebied geen precedenten mag stellen. Hij voorziet enkel een uitzondering voor de kleine bedrijven die hoofdzakelijk van de melkvoortbrenging leven en derwijze beproefd zijn dat de landbouwer zijn bestaansmiddelen kwijt is. In dit geval bestaat er analogie tusschen dezen toestand en de werkloosheid in de nijverheid en zal de Staat schadeloosstelling toekennen. Op welke wijze, zal de Minister enkel kunnen bepalen zoodra hij de vereischte gegevens zal hebben ontvangen vanwege de buitendiensten van zijn departement. De Minister sloot zijn betoog met te wijzen op de noodzake lijkheid van een politiek die aan de landbouwers een billijk loon verzekert onder vorm van een behoorlijk winstgevenden prijs zijner producten. Elke wijze politiek op economisch en vooral op landbouwge bied moet niet alleen streven naar min of meer gelukkige tusschen- komsten van den Staat in uitzonderlijke gevallen, doch moet vooral daarop gericht zijn, dat de mensch die werkt, zijn beroep moet kun nen uitoefenen in voorwaarden van bezoldiging en van veiligheid die volstaan om zijn brood te verdienen en de toekomst van zichzelf en de zijnen te verzekeren. De Minister zal gelegenheid te over hebben om te bewijzen dat deze woorden hem ernst zijn. Wij verwachten dus buiten eene redelijke schadeloosstelling inzake mopd- en klauwzeer, een behoorlijke valorisatie der melk- en zuivelproducten en een rechtvaardige prijzenpolitiek voor alle land- en tuinbouwproducten. Met woorden zijn onze landbouwers immers niet gediend 1 Ingevolge verschillende vragen die ons werden gesteld, in betrekking met de sociale wetten, laten we de antwoor den hier volgen 1. Inzake gezinsvergoedin gen voor niet-loontrekkenden. Ingevolge de bepalingen der wet van 10 Juni 1937 mogen bij de Onderlinge Kas voor Gezinsvergoedingen op te richten door Redt U Zeiven enkel aan sluiten 1) de werkgevers of gewezen werkgevers2) de personen die een zelfstandig bedrijf of beroep uitoefenen, zooals de landbouwers, de ambachtslie den, de handelaars, de vrije beroepen, kortom al de personen die geen loon- of weddetrekkenden zijn. Voor het loontrekkend personeel moet de werkgever zich aansluiten bij een wettig erkende compensatiekas op gericht in uitvoering der wet van 1 Au gustus 1930 ofwel bij de officieele Hulp kas voor Gezinsvergoedingen te Brussel. Het is mogelijk van compensatiekas te veranderen, mits tijdig de kas welke men verlaat nopens de verandering te verwittigen en tevens tijdig zijne aan sluiting te bewerken bij de nieuwe er kende compensatiekas waarbij men aansluit, derwijze dat er geen onderbre king weze in het afdragen der bijdragen en de uitkeering der gezinstoelagen. 2. Ongehuwde meiden en knechten en de gezinsvergoe dingen voor loontrekkenden. Ingevolge het koninklijk besluit van 30 Maart 1936, is aan de wet van 4 Augustus 1930 betreffende gezinsver goedingen voor loontrekkenden niet onderworpen de persoon die er kei een ongehuwde meid in dienst heeft die bij hem kost en inwoon geniet. Dit is ook het geval voor een land bouwer die een ongetrouwden hoeve knecht in dienst heeft die bij hem kost en inwoon geniet. Voor bedoelde meid en knecht dient dus geen aansluiting gedaan bij een wet tig erkende compensatiekas. 3. Gehuwde meiden en knechten en de gezinsvergoe dingen voor loontrekkenden. Een landbouwer die regelmatig een werkman in dienst heeft die gehuwd is, is verplicht hem aan te sluiten bij een wettig erkende compensatiekas, inge volge artikel 1 en volgende der wet van 4 Augustus 1930, TELEFOON i 367.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1