DE LEGERWET AMMONIAKSULFAAT i STIKSTOF rechtstreeks opneembaar assimileerbaar ZITDAGEN Om uw fruitboomen jaarlijks vruchten te doen dragen, zou den deze een hoeveelheid potasch, overeenkomende met 700 tot 900 kg* Kloorpotasch per hectare, ter beschikking van hunne haarworteltjes moeten hebben* 2/ Aan onze Land- en Tuinbouwers de beste Wenschen voor 't Jaar 1938. Landbouwers Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Enkele nuttige inlichtingen voor onze lezers. (2* qijdrage). Ia aansluiting op de bi]drage versche nen in ons nummer van 12 December 11. waar wij achtereenvolgens handelden over den duur der militaire verplichtin gen, de inschrijving in de wervingsre serve, de samenstelling der militieklasse, de werking der werfbureaux, het genees kundig onderzoek der militieplichtigen en de rechten hun op dit gebied toege kend, willen we thans nog andere pun ten der legerwet, die practisch belang opleveren voor onze lezers, toelichten. Duur van den werkelijken dienst De duur van den werkelijken dienst bedraagt twaalf maanden. Voor de klassen van 1937 tot en met 1941 wordt den werkelijken dienst ver lengd met 5 maanden en zal dus 17 maanden bedragen, voor de volgende militieplichtigen 1) De militiancn die ingevolge hunne studiën aangewezen zijn om de reserve kaders te vormen. 2) De gewone militianen van het voet volk, met uitzondering der mitrailleurs bataljons en der compagnies mortieren van 76. 3) De gewone militianen van de wiel rijdersregimenten en van een gedeelte der gemengde groepeeringen Ardenner- jagers. 4) De gewone militiancn die bestemd ztyn om het eventueel tekort aan te vul len aan vrijwilligers bij het ruiterijkorps, de vestingsregimenten en de grenswiel- rijderseenheden. Worden voor de eenheden met 17 maandendienst aangewezen waarvan sprake onder 2-3-4 hierboven 1) De militianen die binnen den ge stelden termijn een dier eenheden ver kiezen, voor zooverre hunne lichamelijke gesteldheid en de vereisckten der mili taire inrichting dit toelaten. 2) Voor zooverre diegenen die be doelde eenheden kiezen het vereischte aantal militieplichtigen niet opleveren, de eerste zoon van elk gezin, die als militiaan voor den dienst is aangewezen en niet candidaat-reservegegradeerde is. Indien een militiaan, alhoewel hij in deze omstandigheid verkeert, wegens zijn li chamelijke of beroepsgeschiktheid niet kan worden ingelijfd bij een der eenhe den met 17 maandendienst of bij deze eenheden gehandhaafd, wordt hij over geplaatst naar de categorie van militia nen die twaalf maanden dienst moeten volbrengen. In dit geval, moet de tweede of even tueel een later geboren zoon den ver lengden dienst volbrengen bij een van hooger vermelde eenheden. Indien het aantal militianen, die een verlengden actieven dienst moeten vol* brengen, de behoeften overtreft, dan wordt het overschot dat slechts gehou den is tot twaalf maanden dienst ge schift, met inachtneming van het aantal kinderen die het gezin uitmaken. Bij ge lijk aantal kinderen wordt er rekening gehouden met 1) Het aantal door het gezin ver strekte militaire diensten. 2) Het aantal zonen die het gezin nog aan het leger kan moeten leveren. Deze schifting is echter niet toepasse lijk op de militianen aangeduid als re- serve-gegradeerden. Nochtans, zoo een gezin reeds twee dergelijke prestaties heeft geleverd, moeten de andere zonen, Indien zij geen candidaat-reserve-ge- gradeerden zijn, slechts twaalf maanden actieven dienst volbrengen. Waderoproepingen onder de wapens. De militianen van de verschillende wapens en van de vervoerkorpsen wor den, terwijl zij deel uitmaken van het actieve leger en van de reserve, onder worpen aan een of meer wederoproe- plngen onder de wapens, van een totalen duur van ten hoogste 42 dagen. Gedurende dezelfde periode, worden de militianen van de infanterie, van de legerkorpsartillerie, van de voetvolk divisies, van het ruiterijkorps en van de grondverdediging tegen luchtvaartui gen, alsmede die van de wielrijdersregi menten, van de genietroepen, van de ruiterijregimenten en van de gemengde regimenten, onderworpen aan een of meer aanvullende wederoproepingen welke, samen met de gewone oproepin gen van 42 dagen hooger vermeld, den maximumduur der wederoproepingen op 58 dagen kunnen brengen. Voor de militianen-reserve-gegra- deerden van de verschillende diensten en voor de onderofficieren miliciens van de genie bedragen de wederoproepin gen in 't geheel tot 74 dagen. De militairen die gehouden zijn tot 17 maanden dienst, bekomen vanaf de dertiende maand op hun aanvraag een vergoeding van 300 fr. per maand.Voor de militianen die hunne aanvraag deden voor een der eenheden met verlengden dienst, wordt deze vergoeding gebracht op 500 fr. per maand- De gehuwde militianen die zulks aan dragen en wier inkomen samen met dit hunner echtgenoote een zeker bedrag niet overschrijdt, ontvangen tijdens den duur hunner wederoproeping onder de wapens een vergoeding van 14 fr. per dag. verhoogd met den wettelijken kin dertoeslag. Nopens de wijze van uitbetaling van bedoelde vergoedingen en de te vervul len pleegvormen om ze te genieten, ver wijzen wij onze lezers naar het hoofd artikel verschenen in De Koornbloem van 17 October 1.1. onder hoofding mi litievergoedingen, Slechts de afwezigheid wegens ziek ten of verwondingen opgeloopen of ver ergerd ingevolge den dienst, telt als aanwezigheid bij het korps en wordt in aanmerking genomen voor het toeken nen der militievergoedingen. De manschappen die, bij tuchtmaat regel, met cachot of gevangenis werden gestraft, evenals zij die zich aan onge wettigde afwezigheid hebben schuldig gemaakt, worden na hun actieven dienst, binnen de volgende perken en ten hoog ste voor 70 dagen onder de wapens ge* houden 1) Twee dagen dienst verlenging voor iederen dag cachot of gevangenisstraf. 2) Vier dagen dienstverlenging voor iederen dag ongewettigde afwezigheid. De militianen die uit oorzaak van wangedrag, moedwil of blijkbare nala tigheid, na afloop van hunnen werkelij ken dienst hunne militaire opleiding niet hebben voleindigd, kunnen met de toe stemming van de minister van Lands verdediging onder de wapens gehouden worden, totdat die opleiding voldoende wordt geacht, doch zulks enkel voor een maximum-duur van 100 dagen. De geheele dienstverlenging mag trouwens geen 100 dagen overschrijden ook niet wegens cachot of ongewettig de afwezigheid. Na afloop van hunnen actieven dienst worden de militairen met onbepaald verlof gezonden. In bijzondere omstan digheden mag de regeering echter het onbepaald verlof verdagen, of geheel of ten deele zooveel klassen als zij noodig acht, tijdelijk onder de wapens terug roepen. In dit laatste geval, moet zij nochtans dadelijk hare beslissing ter kennis brengen van de Kamers. Dienstverloven. De militianen met goed gedrag heb ben, buiten het geval van dringend ver lof om gewichtige redenen, recht op een gunstverlof zonder soldij, tegen ten hoogste één dag verlof voor iedere maand actieven dienst. De militianen kunnen geen ander verlof bekomen, tenzij om door de mili taire overheid te beoordeelen uitzonde ringsredenen. In geen geval mag dit verlof als actieven dienst gerekend wor den. Over de gewestelijke Indeeling. De militianen worden aangewezen voor de garnizoenen gelegen in de pro vincie waar zij voor de militie zijn inge schreven en zulks tot beloop van de al daar gekazerneerde effectieven. Het gebeurlijk overschot wordt inge deeld bij de garnizoenen eener naburige provincie bij voorkeur van den zelf den taalgroep of de provincie Brabant van dewelke het getal militianen be neden het cijfer der behoeften blijft. Bij toepassing van de vorige bepalin gen zal de Minister van Landsverdedi ging, zooveel mogelijk, aan de militia nen garnizoenplaatsen aanwijzen, gele gen op minder dan 50 kilometer afstand hunner woonplaats. Indien deze afstand moest grooter zijn, zal de minister reke ning houden met de aangewezen garni zoenplaats en de woonplaats van den militiaan. Wanneer de provincie niet genoeg geschikte elementen oplevert voor de legertroepen, evenals de onmisbare spe cialisten voor de andere korpsen en diensten, dan worden die elementen en specialisten verworven in de nabije pro vinciën, en, wanneer het niet anders kan, over gansch het grondgebied. De militiaan kan nochtans zijn aan wijzing vragen voor andere garnizoenen. Keus van wapen en garnizoen. 1) De gehuwde militiaan, 2) de eerst opgeroepene van een gezin met vier kinderen, 3) de militiaan beboorende tot een gezin met ten minste 5 kinderen, hebben de vrije keuze van het wapen en worden in garnizoen geplaatst in de stad of, is zulks onmogelijk, nabij de stad waar hun gezin verblijft, mits de eenheid van het wapen waartoe zij ge schikt bevonden worden, aldaar garni zoen houdt. Dit recht kan slechts uitgeoefend wor den in zooverre de lichamelijke gesteld heid van den belanghebbende en de ver- eischten van de militaire inrichting het toelaten. ('t Vervolgt). 5IIKSI0 m Nieuwjaar of de eerste dag van het jaar wordt door alle Christelijke volken op 1° Januari gevierd. Zonderling sa mentreffen, dit jaar verschijnt het 1® num mer van De Koornbloem juist op den eersten dag van 't jaar, alsof het toeval het zoo wil, dat we alle rampen en onheilen van 't verleden jaar zouden willen zien plaats ruimen voor meerde ren zegen en geluk. Inderdaad de langdurige en overvloe dige regens van 't voorjaar in 1937 wa ren oorzaak van een mageren en mis lukten oogst het najaar scheen te wil len vergoeden in opbrengst wat onze land- en tuinbouwers er door verloren, toen plotseling het mond- en klauwzeer met zulke hevigheid uitbrak, dat hij on zen veestapel dreigde ten onder te bren gen. De noodlottige gevolgen hiervan zijn nog niet te overzien en zoo de re geering hier niet geldelijk tusschenkomt en machtigen steun verleent, zullen vele onzer geteisterde landbouwers het moei lijk te boven komen. Doch waarom die narigheid als alles ons tot vreugde stemt Laat ons liever de toekomst hoopvol tegemoet zien en zeggen Voor een slecht jaar breekt de boer zijn schuur niet af. Nieuwjaar was reeds in de dagen der oudheid een feest. Bij de Israëlieten viel het burgerlijke Nieuwjaar op den 1" September en men hield die niet alleen voor een dag der goddelijke rechtspraak, maar ook voor den scheppingsdag van Adam. In de Joodsche wereld wordt dit feest twee dagen gevierd, die een overwegend ernstig karakter dragen. Daar het door trompet- en bazuingeschal werd aange kondigd noemde men het ook wel het trompetten- of bazuinfeest. De Perzen vierden evenzeer den 1" dag van het jaar en gaven elkander dan eieren ten geschenke. De Romeinen brachten op den Nieuwjaarsdag gewoonlijk offeran den aan Janus en maakten dan gaarne aanvang met belangrijke zaken, omdat ze hem voor een gelukbrengenden dag hielden. Ook waren toen de nieuwjaars- wenschen en -geschenken reeds in zwang. Uit dit alles mogen we gerust afleiden dat er voor ons, van gansch het jaar, zich geen betere gelegenheid vertoont, om ook onze heilwenschen te bieden aan dezen die ons zoo nauw aan 't harte liggen en wel namelijk onze Land- en Tuinbouwers. Onze eerste wensch is er een voor den vrede in onze harten, in onze huis gezinnen, in ons geliefd Vlaanderen en in gansch de wereld. Helaas 1 het oorlogsmonster steekt dreigend zijn akelige voelhorens over gansch het menschdom. In Spanje woedt nog met ongemeene hevigheid de ramp zalige broedermoordJapan en China hebben dit jaar ook het Vredefeest niet mogen vieren. Het Vrede op aarde aan de menschen die van goeden wille zijn heeft op Kerstdag in alle kerken weerklonken. Is het menschdom dan toch zoo laag gezonken dat het in de 20' eeuw onzer beschaving nog geschillen wil zien be- slechten door oorlog. We kunnen het niet gelooven en hopen dat het nooit meer gebeuren zal. Vrede in ons geliefd landeken, dat klaarziende regeerders die reeds het Fransch-Belgisch militair akkoord op zegden, die het Verdrag van Locarno niet meer wilden vernieuwen, nu ook nog, naar het voorbeeld van Zwitser- j land het artikel 16 zouden herzien en terugkeeren tot het volledig regime der onzijdigheid. Wij Land- en Tuinbou wers verlangen niets liever dan in stilte eenvoud, gespaard van alles wat vrees en gejaagdheid kan medebrengen, ons dagelijksch werk te verrichten. Vrede ook in onze harten, breekt af met oude gewoonten van zondig leven en keert terug tot een leven van christene rechtvaardigheid. Een andere wensch is deze voor meer vriendschap en eendracht onder onze boerenbevolking. We weten wel dat de strijd om 't leven lastig is, dat de eene meer tegenslagen ontmoet dan de an dere. Het is voorzeker beter benijd te worden dan beklaagt maar dat de haat- en nijddragers eens goed overwegen dat juist hun grootste straf gelegen is in het geluk van hun evenmensch en de geluk kigen hebben als eersten plicht den nood te lenigen en te helpen daar waar men het ongelukkig lot van zijn naaste ver beteren kan. Ze zullen er niet alleen veel dank voor oogsten, maar voornamelijk er een innig genot van smaken dat niemand, beter dan zij zelf, hen bezorgen kan. We meenen dat de politiek niet meer bij machte zal zijn het geluk te verstoren zooals ze dit zoo dikwijls deed in het verleden. Het jaar 1938 zal nochtans terug de politieke driften zien oplaaien de kleurpartijen zullen nog eens alles in 't werk stellen om hun krakenden wagen aan 't bollen te houden, de kleinzielige gemeentepolitiek zal terug zijn giftige pijlen naar den tegenstrever afschieten maar wij Land- en Tuinbouwers zullen ons rustig, vrij van alle moeilijkheden, aan onzen arbeid begeven en de stoke branden den rug toekeeren. We behooren allen tot dezelfde boe renfamilie die we door eendracht en samenwerking machtig willen zien wor den. Dat eendrachtig samenwerken kan niet anders dan goede vruchten voor ons afwerpen en het is jammer dat we dat niet reeds lange jaren begrepen hebben. Gelukkiglijk, het Vlaamsche volk is zijn ontvoogding nabijmeer dan hon derd jaren is het verwaarloosd geweest men had zijn ondergang, zijn totale verdwijning gezworen maar neen, als de nood het hoogst is, is de redding na bij. Vlaanderen heeft begrepen dat het zich moet scharen aan de zijde van de zen die het, ondanks alles, redden willen en redden zullen als ook onze zoo groote boerenbevolking voltallig bijdraait. Moge het jaar 1938 voor U allen een gelukkig jaar wezen,dan ware de wensch vervuld van onze Landbouwersvereeni- ging "Redt U Zelven„ die zich geen moeite bespaart om uwe belangen, te genover om het even wie, te verdedigen. Geen nieuwe belastingen voor onze Land- en Tuinbouwers, ze aanvaarden zoo geen Nieuwjaarsgeschenk, maar wel vermindering van te hooge lasten en pachtprijzen, hulp voor de beproefden van mond- en klauwzeer, bescherming voor onze inlandsche produkten hop, fruit, groenten enz., dat alleen Lzal wel kom zijn en dit wenschen we uit den grond des harten. en van den Rijkslandbouwkundige De heer Derwa, Rijkslandbouwkun dige te Dendermonde, zal in Aalst zit dag houden IEDEREN ZATERDAG In Het Paviljoen van 10 tot 11 uur. In "De Koornbloem» van 11 tot 11,50. Hij zal ter beschikking zijn van alle landbouwers die hem wenschen te raad plegen op gestelde plaatsen en uren als hierboven vermeld. Nieuwjaarswenschen. Volgens aloude gewoonte wenschen de menschen mekaar onderling met Nieuwjaar veel geluk en zegen voor het komende jaar. Dat is heel mooi en prij zenswaardig, maar, er zijn toch een paar bemerkingen die ons van het hart moeten. Men heeft twee soorten van wen schen goede en slechte. De goede komen uit het diepste van het hart, en de woorden geluk en ze gen,, hebben in dees geval geen f ij de le beteekenis. Er zijn ook wenschen die met een vriendelijk-huichelend gezicht worden uitgesproken maar die niet gemeend zijn, en in de meeste gevallen het tegenover gestelde bedoelen. Wenschen van voorspoed en zegen, onder welks masker zich meestal de haat schuilhoudt, de haat en de nijd en de afgunst... En, vragen we het ons in gemoede af, hoevele nieuwjaarswenschen zouden waarlijk gemeend zijn, meer beteekenen dan een gewone beleefdheids formaliteit, die er niet op bogen mag de ware ge voelens weer te geven Want we kunnen ons maar moeilijk indenken, dat de wereld, dien we ken nen als een chaos van verwarring en vertwijfeling, in welks koor de haat en en het gekuip de hoogste stem hebben, zoo maar een dag per jaar werkelijk oprecht en eerlijk zou zijn. We weten, het is een droeve vaststel ling, maar is het soms niet waar Deze korte beschouwingen om aan te toonen dat de Nieuwjaarswenschen over 't algemeen maar dienen opgevat zooals het behoortmet het noodige voorbehoud, en dat ze dienen beoor deeld naar den persoon die ze ons toe stuurt. Tijl wil ook zijn Nieuwjaarswenschen toesturen, en we zijn er van overtuigd dat onze lezers niet zullen twijfelen aan onze oprechtheid. Wij wenschen vooreerst een zalig en gelukkig Nieuwjaardat is de geijkte formule. Bovendien wenschen we onze boeren alle heil en zegen toe in hun harden strijd voor het bestaan, de noodige kop pigheid om den levensstrijd behoorlijk te voeren en niet te versagen, ondanks tegenslag en tegenkanting. We wen schen hen tevens een goede gezondheid. Maar wat we vooral toewenschen is, dat onze boeren eindelijk eens zouden gedaan maken met hun afzijdigheid o[ vijandigheid tusschen mekaar, opdat ze zich sterk en onversaagd aaneen zouden sluiten en hardnekkig kampen als goede Redt U Zeivers en waardige burgers. Dan zal een nieuwe dageraad gloren voor onze steeds achteruitgestelde en stiefmoederlijk behandelde boeren I Tijl II. Verbetering van het Paarden- trekras, 1938 De bijgevoegde keuringen voor hengsten van het zwaar trekras zullen plaats hebben op de hiernavolgende datums en plaatsen Streek I Dinsdag 18 Januari, te Herenthals, Molenvest. Inschrijven bij Mr Jans, Rijksveeteeltconsulent, 31, Leopoldstr., Mechelen. Streek II Zaterdag 15 Januari, te Deinze.Groote Markt. Inschrijven bijMr Warnants C., 105, Meerschstraat, Gent, ten laatste tot 5 Januari. Donderdag 20 Januari, te Hoei, Rijks wachtplaats. Inschrijven bijMr Lenel, Rijksveeteeltconsulent, 103, Fragnee- straat, Luik. Zaterdag 29 Januari, te Zinnik, Groenplaats. Inschrijven bij Mr Des- champs, Rijksveeteeltconsulent, Tour- pes (Henegouw). Streek III. Dinsdag 18 Januari, te Libramont, Gemeenteplaats. Inschrijven bij Mr Le- febvre. Rijksveeteeltconsulent, Hollogne Marche. Donderdag 27 Januari, te Couvin, Groote Markt. Inschrijven bij Mr Mahy Rijksveeteeltconsulent, Ernottestraat, 23 Namen. Mond- en Klauwzeer komt zelden voor op pachthoeven waar regelmatig THOMAS- slakkenmeel gebruikt wordt, het fosfoorzuur en de kalk die deze bevatten vormen een weerstandbiedend vee. abonnenten aan voor Uw werlt nieuwe blad I

De Koornbloem | 1938 | | pagina 3