Van ons Jeugdfront BERICHTEN Schadevergoeding voor Mond- en Klauwzeer. i Gemengde Berichten i DAMPO Paardcnmecl R* IL Z. Landbouwers, Boerenbal LANDBOUW- Aansluitingsbulletijn. Verzoekschrift aan den Heer Minister van Landbouw van hier en elders* BELANGRIJK I Hallo 1 Hallo Hier 6 Januari (Drie Koningen) het gekende jaarlijksche BOERENBAL van Redt U Zeiven. Gij allen die houdt van een vroolijk en gezellig onder-onsje, vergeet dan niet het Boerenbal op Driekoningen. Want dit jaar zal het al d'andere overtreffen en iets puiks zijn. Voor een vroolijk en populair orkest is reeds gezorgd. Nieuwe en oude aria's zijn aan de dagorde. Aan de Jonge Redt U Zeivers van beider geslacht. Hebt U al een lidkaart voor 1938? Zoo neen. schaft er U dan dadelijk een aan bij de bestuursleden, want in het vervolg zullen er geen lidkaarten meer te bekomen zijn op onze feesten. Bestuursleden, zijt ge uw lidkaarten al kwijt (Zoo ja, schrijf dan naar andere). Vooruit vrienden, voor Lichtmis moe ten we tenminste 500 leden tellen. Stelt niet uit, werven is de leus. Ieder ver- vulle de hem opgelegde taak. N.B. Een lidkaart kost 5 fr., geeft recht op tenminste 2 kostelooze feesten, vermindering op reizen en uitstappen, kostelooze toegang tot voordrachten door de Jeugdvereeniging R U Z. HET BESTUUR. Gelukkig Nieuwjaar aan onze Leden. Harde steenen slijpen ijzer, Ruwe stooten maken wijzer. Hier zing ik U een vroolijk lied, Makkers, vergeet Uw Boerenbal niet. Weer is een jaar verloopen Sinds ik U allen wederzag En gerust durf ik weer hopen Dat g'er zult zijn op onzen dag. Op ons groot Boerenfeest, Waar men opwekt Uwen geest, Met muziek en geestigheid, In alle eer en deftigheid. Gij allen die U wilt vermaken. Vergeet een oogwenk Uwe zaken. Ontbreekt dan toch niet dezen keer, Want ieder jaar keert nimmer weer. Boerenjeugd, gij al te gaar, Van Redt U Zeivers Boerenschaar, Wees blijgezind daar bij elkaar, Op ons Boerenbal dees jaar. En 'k hoop dat God U moge geven, Nog een lang en zalig leven En 'k wensch U al te gaar. Een gelukkig Nieuwjaar. Frans. 6e JANUARI 6e JANUARI BINNENLAND Aalst. - Tuinbouwschool. De opening der Tuinbouwschool zal plaats hebben op Zondag 2 Januari, te 9 uur voormiddag. De lessen worden gegeven alle Zondagen van 9 tot II uur 's morgens, en ook alle Donderdagen van 17 1/2 tot 19 1/2 uur 's avonds, in de lokalen der Staatsmiddelbare jon gensschool, Graanmarkt. De inschrij vingen worden genomen tijdens de eer ste lessen. De waarnemende Bestuurder. Frans D'Haese. Mond- en klauwzeer. Toestand van 19 Dec. tot 25 De cember 1937 Antwerpen 292 haarden; Brabant 391 haarden; West-Vlaanderen 172haar den Henegouwen 585 haarden; Oost- Vlaanderen 712 haardenLimburg 483 haarden; Luik 619 haarden; Namen 493 haarden; Luxemburg 130 haarden. Totaal 3877 haarden. Vorige week 5171 haarden. Ondergeteekende (naam en voornamen) beroep juist adres t Verklaart aan te sluiten bij de Onderlinge Kas voor Gezinsvergoedingen (Wet van 10-6-'37) op te richten door of met medewerking van Redt U Zeiven en verbindt Zich te onderwerpen aan hare standregelen goedgekeurd door den Staat. Te-den (Handteeken) Nog over mond- en klauw- zeer. De Minister van Landbouw heeft een verklaring afgelegd in den Senaat in verband met het mond- en klauwzeer. Veel zaaks is het niet geweest. De Re geering heeft onmiddellijk de vereischte maatregelen getroffen, net of dit er nog zou aan ontbroken hebben I De Staat kan niet als verzekeraar op treden tegen besmettelijke ziekten, al hoewel er zal onderzocht worden of er iets kan gedaan worden, hetgeen betee- kentboeren, snoert jelui's buikriem vast, het schuifelen staat U vrijEn voor de rest, zal er een verzekeringskas opgericht worden tegen het mond- en klauwzeer... in de toekomst l Een nieuwe druifsoort. Wij lezen in de pers dat een afvaar diging uit de druivenstreek van Hoei- laart, Overijsche, Maleizen, Terhulpen en Genval door den Koning werd ont vangen en hem een korf prachtige drui ven van een nieuwe soort heeft aange boden. Deze druif genaamd Leopold III heeft slechts een kern, zeer dunne schil en het suikergehalte bedraagt van 18 tot 80 graden. De afvaardiging heeft den Vorst in kennis gesteld met de verlangens der 1 druivenkweekers betreffende een ver ruiming van afzet op de buitenlandsche markt. NEDERLAND De landbouwcrisispolitiek. In zijn antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting 1938 van het landbouwcri sisfonds. heeft de Minister van Econo mische Zaken zijn inzichten meegedeeld nopens de steunregeling in voordeel van den landbouw. De Minister is voornemens aan het grondbeginsel der tot heden gevoerde politiek vast te houden. Of het huidige samenstel van economische maatregelen daartoe moet gehandhaafd worden, hangt af van het prijspeil van ieder pro- dukt afzonderlijk. Voor de vaststelling der richtprijzen van de landbouwproducten zal de kost prijs in aanmerking worden genomen. Daar het de taak der Regeering is, de belangen van alle onderdeelen van het economisch leven in Nederland in juiste harmonie te behartigen, kan een systeem van hooge invoerrechten aan de grens op landbouwproducten de instemming van den Minister niet hebben. De Minister meent dat de voorkeur moet gaan naar de maatregelen welke den landbouw voor de toekomst kunnen verstevigen inzonderlijk aan deze tot verbetering der hoedanigheid van de producten. Immers de tot heden toege paste steunregeling is slechts als crisis maatregel te verdedigen en kan op den duur niet worden gehandhaafd. De Minister wenscht, in de mate van het mogelijke, de uitvoering der nog noodzakelijke steunmaatregelen te zien overnemen door de landbouwers zelf of hunne beroepsorganisaties. Deze kunnen dan aan de hand der opgedane ondervindingen passende voorstellen doen voor de nieuwe wettelijke basis van verdere steunregeling door den Staat. Wat de hulp aan de kleine-boeren betreft zal de Minister overleg plegen met zijn collega van sociale zaken om de kleine-grondgebruikers meer nog dan tot heden is geschied, te onttrekken aan het stelsel der werkverschaffing dat al leen zou blijven gelden voor nijverheids arbeiders. De Minister heeft thans ter studie het vraagstuk der hulpverleening aan de klein-tuiniers en hoopt eerstdaags de bijzondere maatregelen voor deze categorie kenbaar te kunnen maken. In zake tarweprijzen is de Minister van oordeel dat de huidige prijs als vol doende dient beschouwd. De Minister meent dat de beperking van de varkens- kweek dient behouden door handhaving van de regeling van den biggenkweek. Ook de kalverbeperking mag niet wor den prijs gegeven om de overproductie in den rundveekweek geleidelijk te sa- neeren. Wat de verhooging van natuurboter tot margarine betreft is de Minister van meening dat de thans getroffen maat regelen ter bescherming van boter vol doende zijn, als de beoogde prijs- en consumptieverhoudingen van boter, margarine en andere spijsvetten door middel van de heffingen en de productie beperking van de margarine op genoeg zame wijze worden bereikt. Zoolang de uitvoer van boter in de huidige verhoudingen mogelijk is, al geven de bekomen prijzen nog geen voldoening, zal de minister geen wijzi ging brengen aan de huidige export- politiek. In den zuivelpot bevindt zich thans 14 millioen gulden tot bevorde ring van den uitvoer. De nood In den Nederland- schen tuinbouw. De drie bijzonderste tuinbouworgani saties De Nederlandsche Tuindersbond Roomsch-katholieke Land- en Tuin- bouwbond en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hebben onlangs een onderhoud gehad met den regeerings- commissaris voor den tuinbouw, over den noodtoestand in den tuinbouw in gevolge het lage prijspeil. Zij hebben speciaal aangedrongen bij den regee- ringscommissaris tot verruiming van uitvoermogelijkheden, bepalingen ten gunste van den tuinbouw in nieuwe handelsverdragen en tot steunuitkeering voor de verschillende tuinbouwproduc ten in verband met de richtprijzen. Door bemiddeling van het Verbond der Belgische Landbouw kooperatieven, waarbij Redt U .Zeiven is aangesloten, worden voetstappen gedaan om van de Regeering vergoeding te bekomen voor de groote schade aangericht door deze plaag. De leden wier vee door deze ziekte werd getroffen gelieven het te onderteekenen, dat door ons zal worden verzonden. Genoemde verzoekschriften berusten op onze bureelen. We vragen dringend aan de belanghebbenden hun naam en adres te komen neerschrijven, ten einde door gezamenlijke werking de regeering te bewegen tusschen te komen in deze nationale ramp. Het bestuur van Redt U Zeiven werkt voor U allen, we vragen aan allen met ons mee te werken. Personen die in de onmogelijkheid verkeeren op onze bureelen te komen, kunnen ons het volgende schrijven zenden (Wij zorgen voor het overige). Heer Bestuurder van Redt U Zeiven, Aalst. Deze om U te melden dat mijn vee aangetast werd door het mond- en klauwzeer. Ik sluit aan bij uwe werking tot het bekomen van eene rede lijke schadeloosstelling van wege onze Regeering. Handteeken en volledig adres. Deze brief moet ons TEN RAPSTE toekomen en aan adres Redt U Zeiven, Zeebergkaal, Aalst. Op te geven inlichtingen O Ik bezig - of bezig geen loontrekkend personeel (buiten huisknechten of meiden). Ik ben als werkgever reeds aangesloten bij de com pensatiekas (naam en zetel der kas vermelden) Ik hebkinderen van min dan 14 jaar. ik hebkinderen van 14 tot 18 jaar welke hunne studiën voortzetten. Ik hebkinderen van meer dan 14 jaar lichamelijk onbekwaam tot arbeiden (verminkten, zieken). Naam en voornaam mijner echtgenoote (invullen) Uitschrappen wat niet verlangd wordt. DUITSCHLAND. De ontwikkeling van den var- kenskweek en varkensstapel. Volgens een mededeeling van den Nederlandschen Rijkslandbouwconsu- lent te Berlijn heeft de varkenstelling van 3 September l.l. volgend resultaat opgeleverd in millioenen stuks 3-9-37 4-9-36 Verschil Totaal aantal varkens 25.51 26,01 —0,50 1,9 Slachtvarkens, boven 1/2 jaar: 6,67 5,98 +0,69 +11,5 Jonge varkens, 8 w, tot 1/2 j. 11,11 11,10 +0,01 +0,1 Biggen, beneden 8 weken 5,83 6.65 —0,82 12,3 Drachtige zeugen 0,91 1,17 —0,26 -22,2 Daarvan jonge zeugen 0,18 0,37 —0,13 -41,9 500.000 stuks (1,9 lager dan in Sep tember 1936. De voorraad slacht- en loopvarkens is voldoende om de vleeschbehoeften in de komende maanden te dekken. Daa rentegen is het aantal biggen verder ge daald, zoodat in den loop van het vol gende jaar een schaarschte op gebied der voorziening met varkensvleesch kan worden verwacht. Er wordt dan ook aangedrongen om het aantal drachtige zeugen te verhoogen. De Hauptvereiniging des deutschen Viehrartschaft heeft met het oog hier op bepaald, dat de prijzen der vette var kens met ingang van 3 Januari a s. wor den verhoogd, terwijl de Reichsstelle für Tiere voor het komende jaar in grooten omvang leveringscontracten j wil afsluiten, de varkensmesters zullen bovendien over extra-hoeveelheden voe- dermiddelen kunnen beschikken. Ongunstige graanoogst. De laatste graanoogst heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De land bouwers moeten hun heele opbrengst, met uitzondering van het zaaigoed en het graan voor persoonlijk gebruik, ter beschikking stellen van de graancentrale. Tarwe en rogge mogen niet gevoederd worden aan de dieren. De staat zal ech ter voedergraan n.l. gerst en maïs be zorgen aan de veehouders. Ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Ten einde de verdere besmetting van het mond- en klauwzeer tegen de gaan, heeft de Minister van Landbouw beslo ten dat de tentoonstelling van voedings middelen die in Mei 1938 te Leipzig moet plaats hebben niet zal doorgaan. Het Congres der Duitsche boeren te Goslar werd ook om zelfde reden afge last alsmede de Groene Week in 1938. De handel In aardappelen. Voortaan mogen geen aardappelen meer in den handel worden gebracht dan langs een staatscentrale. een weeldeproduct is, verhoogd met 45 lira-centiem of 70 centiem van onze munt. Als oorzaak dezer prijsstijging wordt opgegeven het tekort van den suikerbeetoogst en de noodzakelijkheid de landbouwers toe te laten de teelt op te voeren tot 150.000 ha. SYLVINIET-KAINIET is de aangewezen meststof om de wollige bloedluis en andere woekerdieren in de fruitboomen te verdelgen» BINNENLAND Vlaamsche Klpderzegen(Bond voor Vlaamsche groote ge- zlnnen. Op Donderdag 6 Januari 1938 (Drie koningen) te 18,45 u. spreekt onze se- kretaris Herman De Vos voor de radio. Over K.V.R.O. wordt een gesprek af genomen. Het zal bewijzen, dat het ge zin alleen kan steunen op een kristelij- ken grondslag. Op Vrijdag 7 Januari 1938 houdt de zelfde spreker een spreekbeurt over Vlanara en behandelt het bevolkings probleem in Vlaanderen, leidt er de ge volgen voor ons volk uit af en trekt de besluiten. Die spreekbeurt gaat door te 20.45 u. Ieder groot gezin, dat nog fier gaat op zijn Kristelijk en Vlaamsch zijn, zal deze beide avonden afstemmen op Vlaamsch Brussel. ENGELAND De broodprijs. Vanaf 20 September 1.1. is de prijs van het 4 pond brood (1812 gr.) ge bracht van 8 1/2 op 9 pence, wat over komt met 3 frank per kg. CHILI. Verruimde afzet van soda- nltraat. Bij de opening van het Nationaal Congres heeft de Voorzitter der repu bliek verklaard, dat de technische en commercieele verbetering der nitraat industrie den afzet merkelijk heeft uit gebreid. ITALIË. Nieuwe verhooging der sul kerprijzen. Volgens een bericht uit Rome wordt Het totaal aantal varkens is derhalve de prijs van de suiker, die in Italië reeds Uw verkoudheid genezen met Wij hebben een speciaal samenge steld meel gereed gemaakt voor de paarden. Dit meel bevat 15 e/0 bruto verteerbaar eiwit en 4 °/0 vet en is bij zonder geschikt een gedeelte haver in het rantsoen te vervangen. In plaats van 5 of 6 kg. haver per dag geve men 2,5 a 3 kg. haver en 2,5 3 kg. paardenmeel. Dit meel mag met de haver gemengd worden, ofwel geve men het afzonderlijk in een weinig water. Wie onze samengestelde kieken-, var kens- of veevoeders heeft gebruikt, zal niet nalaten het Paardenmeel R.U.Z. te beproeven. werft nieuwe abonnenten voor UW blad. Boerenbal Daar heerschen zal De boerenvreugd Voor Boerenjeugd. Het Boerenbal Voor Boerenjeugd En daar heerschen zal De Boerenvreugd. 2 Doos 5 fr. Pet 10 fr. In all* Apotheken.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 4