De Nieuwe Pastoor i TELEFONEEREN Onze Prima Voeders voor Kuikens en Hennen Militieaaogeleqenheden Vrouwenrubriek Vctmeel voor Runders* Veemestmeel R. U, Z* Pinkenmeel nt I PUROL LITEIT MUZIKALITEIT DE POST ZONDER LAST Hr We hebben een samenstelling ge maakt voor het vetten van vee, in houdende minimum 16 bruto verteerbaar eiwit, 4 °/o vet, en vertegenwoordigende een zetmeel- waarde van 75 welke wij zullen verkoopen onder den naam van Het zal de oude methode van vetten vervangen en met veel minder uitgaven zal men meer vleeschaanwinst bekomen. Novelle, door Ben. PUTTEMAN. 6 - Daarvoor 'n vraag ik U niet ook. Mijn versleten kleed zou scheuren als zoo ne vent er zou aanbangen. Maar hier zie 1 'n Stuk van over de driehon derd kilo. Net wat voor 'n kerel lijk gij. Sla ze uiteen en draag de plankjes. Dat kan ik. Maar 'k vraag nog liever 'n vent die niet rot is, om me te helpen ze op 'r geheel te versjouwen. Elk aan ne kant in ons armen. Maar 'n goeie drie honderd veertig pond voor ieder. Voor 'n flesch gueuze, hierover. En gij meegaan drinken. Voor twee. Toon schrok even bij dat kordate antwoord. Maar gewed was gewed. Bij Toon zeker. Hij zette zijn zwaar lijf in beweging, wiegde uitdagend met zijn schouders, sleepte zijn voeten, onwillig, keek ondertusschen even spottend met dat eene oog, lijk daarstraks. De grijns op zijn gelaat werd grooter en leelijker. Zóó kwam hij traag tot vóór de groep. Grinnikte, trok zijn handen niet uit zijn zakken. Spuwde zijn sigaret van zijn lip en wipte met zijn bruine tong een klad vuil speeksel in 't zand, vlak vóór de voeten van den pastoor. Weet gij, pastoorke, als ik uw beekenkastje vast heb, dat ik het zou durven laten vallen dat het gekraakt is En weet gij, vriend, als ge dèt Zoudt doen, dat ik U dan een stomp Belangrijk bericht aan de milltieplichtlgen der lichting 1939. Blijkens een bericht van het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken versche nen in het staatsblad van 24 December zullen deelmaken van de lichting 1939 1) de jongelingen geboren in 1919, na 20 September 2) de jongelingen geboren in 1920, vóór 1 Juni. Aanvragen van onbepaald uitstel en van tijdelijk uitstel. Deze aanvragen moeten tusschen 1 en 20 Januari 1938, mondeling of schrifte lijk gedaan worden aan den burgemees ter der gemeente waar de dienstplichtige voor de militie is ingeschreven. De militieplichtige mag niet nalaten een ontvangstbewijs zijner aanvraag te eischen. Voorwaarden voor het beko men van onbepaald uitstel. Ingevolge artikel 10 der samenge- ordende militiewetten wordt het onbe paald uitstel of vrijstelling van actieven dienst verleend aan den militiaan met ten minste vijf broeders of zusters in leven op voorwaarde 1) dat geen zijn broeders, als lid van een kroostrijk gezin van dienst werd vrijgesteld, onbepaald uitstel kreeg, of van dienst werd ontheven 2) Dat het gezamenlijk inkomen van van vader en moeder niet hooger loope dan 10.000 fr. in gemeenten met minder dan 5000 inwoners. 12.000 fr. in gemeenten met 5000 tot 30.000 inwoners. 15.0C0 fr. in gemeenten met 30.000 Inwoners en meer. Deze maxima worden verhoogd met een vijfde per persoon ten laste. De verhooging wordt voor alle gemeenten opgevoerd tot 4000 fr. voor elk van de derde en vierde kinderen vanaf het vijfde. Voor de vaststelling van het geza menlijk inkomen der ouders, wordt re kening gehouden met alle inkomsten. De bedrijfsinkomsten der zelfstandige personen zooals landbouwers worden nochtans maar in aanmerking genomen onder aftrok van 10 t.h. Van het inko men van onroerende goederen mogen de hypotheekinteresten worden afge trokken. Het inkomen dat in aanmerking komt is dit van het jaar dat voorafgaat aan den datum waarop het onbepaald uitstel werd aangevraagd. Wanneer de aanvrager echter bewijst dat het inko men van het loopende jaar merkelijk la ger is dan dit van het vorige jaar, mo gen de militiegerechten ook rekening houden met het vermoede inkomen van het^loopende jaar. 1 Januari. Te middernacht hebben klokken ge luid en schepen in de haven getoet... Er werd gezoend, gedanst, gesprongen... Een uitbundige vreugderoes deed mo menteel alle smart en lijden vergeten, voor de blijde boodschap Het oude jaar is voorbij I Het nieuwe jaar is be gonnen het negentienhonderd-acht-en- dertigste In een stil moment, rustig in een zetel, bij de schemerlamp, heb ik heerlijk ge mijmerd over de millioenen nieuwjaars- wenschen, die heden overal zullen ver nomen worden een gelukkig en voor spoedig 1938. Ik heb gedacht aan u allen, ruim een half millioen vrouwen, die week aan week mijn vrouwen-kroniek lezen, en ik heb mij afgevraagd Wat zal ik mijn lezeressen, bij het begin van het nieuwe jaar, wenschen Ook een gelukkig en voorspoedig 1938? Jawel I Maar meer bepaald dat al mijn lezeressen heden, op den eersten dag van dit nieuwe jaar, helder zouden inzien hoe zij zich ieder in eigen omgeving- een gelukkig en voorspoedig 1938 zou den kunnen opbouwen. Laat ons samen daarover nadenken. Laat ons heden samen overwegen hoe onzen nieuwjaarswensch in vervul ling kan komen. Laat ons samen bepalen waarin de taak van een moderne huisvrouw be staat want een goede huisvrouw wor den is, voor ons vrouwen der aarde, ons zelf worden, de maatstaf van ons moge lijke aardsche geluk, de dynamo van onzen aardschen voorspoed. De taak van de moderne huisvrouw De moderne huisvrouw moet goed koop, voedzaam en lekker kunnen koken zonder daarom een prima kok te zijn. Zij moet haar kinderen kunnen op voeden tot waardige menschen, zonder zich in de opvoedingsleer te verdiepen. Zij moet er voortdurend over waken dat in haar gezin alles goed verloopt dat zij rondkomt met de inkomsten, dat het huishoudelijk werk naar den tijd steeds praktisch geregeld weze, dat alle gevaren in de huishouding door voor zorgen worden voorkomen. Zij moet in haar huis een wonderbare aantrekkelijke sfeer scheppen, door een praktische en behagelijke inrichting, door haar lieven gelukkigmakenden glimlach, door haar gezellige persoon lijkheid, die een rustig evenwichtig be staan, een groot vertrouwen in het leven inspireert. Zij moet idee hebben voor nette en doelmatige kleedijzij moet stoffen en weefsels kunnen beoordeelen, zij moet zelf kunnen naaien, mazen, stoppen, haken, breien, borduren, alhoewel zij voor 't fijne werk een naaister of tailleur mag nemen. Zij moet van planten en huisdieren houden, en hen goed kunnen verzorgen. Zij moet de noodzaak van rust, sport en ontspanning begrijpen, en deze waar den heilzaam nastreven, benuttigen. Zij moet met haar huisgenooten, met haar familie, met kennissen en vreemden goed kunnen omgaanethisch, dank aan haar innerlijke basis, waarbij karak- teraanleg, persoonlijk inzicht, achting, tact, tegemoetkomsndheid en goed be grip de hoofdrol spelen technisch, dank haar kennis van de uiterlijke beleefd heidsvormen, de nuances van hoffelijk heid, en het steeds onmiddellijk vinden van de goede lijn in alle gebeurlijkhe- tegen uw eigen ribbenkastje zou durven geven, dat het ook gekraakt is Daar verschoot Toon wat van. Hij kneep zijn scheel oog op 'n spleet. De vuisten kwamen uit de zakken. Ja Weet gij, als ik U een karbo nade tegen uw tanden geef, dat ge onder den wagen steekt Neen, dat weet ik niet precies. 'k Zou wel eens willen probeeren, gelooft ge dat Ba ja. Ge lijkt me nogal doordrij vend. Maar jij lijkt mij toch ook 'n eer lijk mensch. Toon grinnikte zijn bruine tanden bloot. Jij houdt als man, eerst de verbin tenis die je met mij aanging. Voor twee fiesschen gueuze, niet Daarna beproef je maar eens jouw slag tegen mij, als U dat plezier kan doen. Toon trok zijn mond weer dicht. Gromde. Voor twee fiesschen wijn. Ak koord De pastoor stak zijn hand uit, open tot een druk. Toon keek ernaar. Hij zag 'n zwaren pols, 'n blanke hand, niet vereelt en vuil als de zijne, maar eene die breed was en pezig. Van de hand keek Toon in 'n paar blauwe oogen. Ze waren klaar en zacht. Was 't een gevoel van ridderlijkheid dat wellicht in jaren over hem kwam, omdat hij hier stond tegenover een rid derlijk mensch. Was 't ontzag voor de waardige kalmte van den pastoor Hoe 't zij, hij lei traag zijn klauw in den, in de moeilijkste momenten van on zen tijd. De moderne huisvrouw kent haar enorme verantwoordelijkheid zij is er van overtuigd dat haar veelomvattende taak minstens even belangrijk is als die van den man zij ziet in dat vooral zij de toekomst opbouwt naar haar opvat tingen. naar haar begrippen, naar haar vermogens waarmede zij het nieuwe ge slacht groot brengtzij aarzelt dan ook niet zich te interesseeren aan medezeg genschap in hetgeen in de maatschappij wordt besloten. De moderne huisvrouw die haar veel omvattende en enorm verantwoordelij ke taak overschouwt, enthousiast be tracht, aarzelt niet haar horizon te ver ruimen, om des te gemakkelijker in de ideale vervulling van haar taak haar levensvoldoening te vinden, en weinig leed. Eerst dan wordt haar taak, haar hard werken de bron van haar ge luk, de bron van haar voorspoed. Veralgemeend Iedere vrouw huis vrouw of jonge dochter kan zich een gelukkig en voorspoedig 1938 opbou wen door een helder inzicht in haar taak, gepaard met een volhoudend wilskrach tig voltrekken van die taak. (Verboden Nadruk). (voor Knappers en Jaarlingen.) inhoudende minimum 30 °/o bruto- verteerbaar eiwit en 6 0/« vet, Deze samenstelling is hoofdzakelijk toebereid om op den ouderdom van 5 a 6 maand bij de kweekkalveren het kweek- kalvermeel doelmatig te vervangen en als krachtvoeder te dienen voor jong vee van min dan een jaar oud, wanneer zij van de weide op stal worden gebracht om daar de winterperiode door te brengen. Dit samengesteld voeder is van bui tengewone hoedanigheid, teneinde te voldoen aan al de noodwendigheden van het jong groeiend lichaam. Het bevat onder andere de noodige dierlijke en plantaardige eiwitten, als mede de onmisbare minerale stoffen om een kloeken en gezonden lichaamsbouw te verwezenlijken. 1 kg. pinkenmeel per dier en per dag volstaat om bij waterrijk voeder gegeven te worden. Dit meel mag zoowel droog als vochtig gevoederd worden. Het is van heden af in al onze maga zijnen te verkrijgen, alsmede bij onze reizigers en zaakvoerders. Past een doelmatige POT- ASCHBEME5TING toe aan uwe weiden vóór de groote Januari-vorsten» Winterhanden Wintervoeten Winterteenen f Doos 4 en 7,50 fr. In alle Apotheken VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hooidmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hooidmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. We kunnen de leden onze verbeterde mengelingen aanbieden, aangepast aan de laatste bevindingen en inzake pluimveevoeding. Proeven bij enkele kweekers genomen hebben ons verrassende uitslagen gegeven. We moeten dan ook geenszins twijfelen aan de groote waarde onzer voeders. We kunnen aanbieden 1) Voor kuikens tot 3 weken OpfokvoederA (meelvoeder R.U. Hierbij moet geen korrel gevoederd worden. 2) Voor kuikens van 3 tot 10 weken: OpfokvoederB (meelvoeder R.U.Z".). Korrelvoeder 3. 3) Voor Poeljen van 10 weken tot 4 72 maand: Poeljenmeel R.U..Z. Korrelvoeder 2. 4) Voor jonge haantjes Vetmeel R .U.. 5) Voor Leghennen Legmeel R.U.Z. 22 eiwit 5 7. vet. Legschilfers R.U.Z. 22 eiwit 4 7. vet. Korrelvoeder 1. Korrelvoeder 0. Graanvoeder. Onze voeders zijn bereid om kloeke en gezonde kiekens te vor men, weerstandbiedend aan ziekten, en met een maximum van groeikracht. N.B. Alle zakken zijn met lood en etiket voorzien. Weigert alle samenstellingen die deze waarborgsmerken niet dragen. Jp"'' 1 EEM RADIOTOESTEL BÉSj SI E R A de hand die hem geboden werd. Ze drukten. Ze drukten stevig. Ze keken elkaar aan. De pastoor glimlachte. Toon had een scheeven mond en halfgesloten oogen die loerden. Maar beiden drukten ze mekaar de hand, waar vele menschen het zagen. Hoe heet ge Toon. Ge zijt ne sterke vent, Toon. Dat voel ik aan uw neep. Gij zijt ook onder geen klokhen gebroed, pastoor. Ze lieten mekaar los. Pakken we aan Welken kant ik Kies zelf. Aan beide kanten weegt 't even zwaar. Heb ik er naar gevraagd, hoe zwaar het weegt Vat dan hier. Ik zal achterwaarts gaan, want daar is 'n trapke, aan 't hek. Ziet g'er mij niet bekwaam toe, achteruit te gaan Gij gaat achteruit, Toon. Tot aan de deur. Waarom niet direkt ermee binnen -We zullen de kast boven tegen den dorpel aanstooten. En als wij ons bukken Zwaar werk met tweeën, Toon. Kunt g'het niet We dragen ze binnen. Gang door, laatste deur rechts. Nu deden ze geen mond meer open. Ze pakten de kast beet, hun beide han den slaande elk rond 'n pikkel. Hop 1 zei Toon. Ze heften dat hun gezichten vol bloed schoten. Het meubel lichtte maar even, schroef de wat naar den buitenkant van den wagen toe. Wat peinst ge dAArvan vroeg de pastoor. Dat er al schooner menschen dan wij gekreveerd zijn. Pakken miljaar I De pastoor deed teeken aan pater Leo en aan Tuur dat ze mee zouden heffen van op den wagen Dat deden ze. Hop 1 Met 'n slag die door hun heele lijf schokte, kregen ze den last in hun handen. Toon had even op zijn beenen ge beefd. Aan mijnheer pastoor hadt je het zoo niet kunnen merken met die kleeren aan. Dan gingen ze. Toon achterwaarts, de eerste 't hek binnen, kijkend over zijn schouder naar 't gemetseld trapke. Trap I Danke Toon...'k Ben er over. Den tuin door. Trappen 1 Er waren er drie. Toon stapte ze op, achterwaarts, voorzichtig. Een voor een. Telkens gaf het een schok. Drie keer. Drie keer dat de last in de armen van den pastoor 'n pak zwaarder werd. Tuur zag het. Sprong van den wagen. Liep toe. Maar de pastoor die hem hoorde naderen, schudde 't hoofd. Tuur bleef staan. Stil. Pater Leo, de koster en alle menschen die 't zagen, stonden-stil. Keken naar die twee menschen die plooiden en wrongen aan de kracht die de natuur hun schonk, Ze bogen en bukten, kropen haast, den kop tegen de kast geplant, wroetten, kreunden...Maar ze waren de deur door 1 Hop En weer rezen ze recht op hun beenen en droegen den last de gang in. Halt 1 Het was Toon die 't zei. Ze zetten neer. De deur van de kamer was hoog en breed. We kunnen er door. Toon. Dan gaan we. Schuiven en wat lichten 1 Een minuut later stond de kast aan den muur, rechtover de vensters die keken naar den tuin. De mannen hijgden. Zwegen een oogenblik. Keken mekaar aan. Gij hebt ze vastgehouden. Toon. 'k Ben geen barbaar. De fiesschen zijn verdiend. Kom, we gaan ze drinken. -Ja. En toen zag men den nieuwen pastoor met den kommunist uit de pastoriedeur komen, gaan over 't dorpsplein, recht naar de herberg, bij Wisken. Toon heeft eindelijk zijn meester gevonden geloof ik, zei pater Leo tegen Tuur. Een fiesch gueuze in twee glazen, madammeke I De bazin die met 'n kind op den arm uit de keuken kwam, stond even te ken. Zonder n woord wipte ze den kel der in. We zetten ons even, Toon. ft Vervolgt.) TANTE BARBARA. UTGttUSI MET DE IEEAAMDE MUILAID LAMPEN geeft U Hg) maximum van voldoening. P cJ<?n Offlcleetow SIERA RADIO Verdeeler to Uwer plooi se voor ©en lotto, looi© demonstratie, ion der •©olge verplichting Vraagt gratia toezending der volledige luxe documenlafla SIERA-RADIO, M.V., Augustijnenstraat, 5, Bross-»!.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 5