De Voeding der Huisdieren De Landbouw in het Parlement 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers door de tijden heen Het ongehoord Schandaal der Overdrachttaks bij Noodslachting Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZQND.AG 9 JANUARI 1938 Prijs 35^centiem 20de JAARGANG Nr 992 Abonnementsprij15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordetyke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. Belangrijke raadgevingen aan de kweekers. Van oudshcid bestond er eene kennis die lederen landbouwer moest bezitten, om zijne verschillende dieren zoo goed en voordeelig mogelijk te voeden. Het was er toen enkel aan gelegen de beste weiden, waaraan een beek of wa terbron was verbonden voor de beesten op te zoeken. De koeien liepen dag en nacht buiten en zoogden hun kalvers zooals nu nog de meeste zoogdieren doen. In latere tijden vond de mensch het beter de melk zelf af te trekken voor eigen gebruik en er slechts een deel van aan de kalvers te geven. Zóó kwam het dat hij zocht om door betere voeding meer melk van de koe te bekomen en de kalvers ander voedsel in vervanging van de onttrokken melk te geven. De eerste Krachtvoeders. Allerlei granen en graanafval kwa men eerst het voeder verrijken, en later de afval van de oliefabrieken onder den vorm van lijnkoeken. Dit waren de eerste krachtvoeders. Enkele tientallen jaren vóór dea oor log kwamen de kracht voeders voorgoed in den handel. Door uitbreiding der nijverheid die velerlei afvallen voort brachten, kregen we aardnootkoeken, katoenkoeken, cocoskoekea en meer ander voeder. Sinds enkele jaren is een groote voor uitgang waar te nemen in de manier van voeding der huisdieren, terwijl tal van producten als palmkoeken, sesaam, soya en meer, op de markt werden gebracht. Iedere grondstof bezit zeer verschei den eigenschappen voor wat vet en eiwit betreft. De Eiwitten. De wetenschap berekende dat de die ren groote hoeveelheden eiwit noodig hebben en ook dat alle eiwitten ver schillende eigenschappen bezitten,waar van eenige de vleeschvorming, andere de melkgifte, nog andere den groei en den algemeenen gezondheidstoestand der dieren bevorderen. Men kwam tot het besluit dat er diende gezocht om de passende eiwitten voor ieder doeleinde te vinden. Daarom is het noodig te weten voor elk dier welke soort koeken, granen of melen dient gegeven en hoe een samenstelling der verschillende soorten eiwitten dient berekend. Men moet ook rekening hou den met de hoeveelheden eiwit, vet en koolhydraten, om met bijvoeging van de noodige mineralen en vitaminen tot een volledig voeder te komen. Vitaminen en Mineralen. Over 20 jaar sprak men nog weinig of niet van deze twee onmisbare en kostelijke elementen. Slechts de laatste jaren wist men eerst welke groote rol derzelve in de voeding van menschen en dieren spelen. Wat zijn Vitaminen We zullen als antwoord geven het geen de Veeteeitconsulenten van het Ministerie van Landbouw in hun boek over Varkensvoeding 1937 zeggen Behalve eiwitten, vetten, koolhydra- ten en minerale zouten, bevat het voe- n der nog andere stoffen, vitaminen, ook edelstoffen genaamd, die voor n de levensverrichtingen van het grootste n belang zijn. We moeten dus zorgen dat de voe ders die we aan de dieren geven, bui ten de hooger aangehaalde stoffen ook vitaminen bevatten. Ze zijn onmisbaar voor de gewondheid en de groeikracht. De Mineralen. De laatste vinding der wetenschap inzake de voeding is de rol te bepalen der minerale zouten. Deze zijn in sommige voeders, onder meer in gras, voldoende aanwezig, ter wijl in de meeste voeders hieraan ge brek is. Deze minerale zouten zijn allernood zakelijkst voor de beendervorming, de verteerbaarheid der voeders en de aan vulling van deze zouten bij de melkge vende dieren is van het grootste belang. Een volledig Voeder voor huisdieren moet dus in juiste hoe veelheden al de opgesomde eigenschap pen bezitten. Het moet de voldoende eiwitten, vet ten en koolhydraten bevatten, welke passen voor het dier, volgens ouderdom en ras, en of men groei, vleeschvorming of melkgifte betracht. Het mag geen gebrek hebben aan Vitaminen noch aan Mineralen opdat het dier de voeders volledig zou kunnen verteren en er de noodige stoffen putten welke het noodig heeft om te geven wat wij ervan verlangen. De Volledige Voeders der S. M. Redt U Zeiven Onze Maatschappij heeft zich steeds toegelegd op het verschaffen aan hare leden van de beste grondstoffen. Wat de voeders voor de verschillende huisdieren betreft, kwamen we ertoe, met behulp van ervaren vakmenschen. tot het bereiden der meost volledige volmaakte voeders, waarvan we hier een korte beschrijving en gebruiks aanwijzing willen geven. Onze Kiekenvoeders. Voor kiekens dient vooraf voor de gezondheid gezorgd, omdat dit een hoofdvereischte is voor welgelukken. 1. Voor kleine kuikens van 1 dag tot 3 weken maken we het Opfokvoeder A. 2. Van 3 tot 10 weken het Opfokvoeder B. Beide voeders zijn op de meest zorg zame manier samengesteld en gaven de laatste jaren buitengewoon goede uit slagen. 3. Het Poeljenmeel, van 10 weken tot 4 1/2 maand, komt vervolgens aan de beurt. Door voeding van dit meel be komt men kloeke en gezonde poeljen. De groei is zeer groot en het sterftecijfer is onbeduidend. 4. Voor de volwassen kiekens heb ben we het zoo gunstig gekend Legmeel samengesteld. Dit is het meest volledige en best bereide voeder dat in den handel wordt gebracht. Het is zeker zóó goed als het beste buitenlandsch produkt. al hoewel de prijs veel lager is. Voor de verschillende ouderdommen van kiekens hebben we nog onze ver schillende Korrelvoeders, vanaf de eendagkuikens tot de leghennen. Hoe voedert men de kiekens Ie dag enkel wat brood- of beschuit kruimels, daarna Opfokvoeder I tot drie weken. Hierbij moet niet veel korrel worden gegeven, doch alleen een weinig ge strooid om de kiekens bezig te houden (Korrel 3). Vanaf den 20™ tot den 24™ dag gaat men stilaan over van Opfokvoeder I op Opfokvoeder II, zoodat op den 24™ dag uitsluitend Opfokvoeder II wordt gegeven met Korrel 3. Na de 6* week gaat men de hoeveel heid Korrel 2 stilaan verhoogen en minstens 2 3 maal per dag zooveel uitstrooien als de kiekens achter elkaar gaarne opeten. Daarnaast kunnen ze dus den gehee- len dag nog Opfokvoeder 2 eten uit de voederbakken. Vanaf de 9e week gaat men stilaan Opfokvoeder 2 vervangen in Poeljen- meel, zoodat op 10 weken alleen Poel jenmeel wordt gegeven met Korrel welke geleidelijk wordt vervangen Korrel 0 of 00. Poeljenmeel met 2 A 3 maal per dag volop. Korrel 0 of 00 geeft men tot 4 1/2 maand, waarna geleidelijk wordt over gegaan op Legmeel. Legmeel stek men in droogvoeder- bakken regelmatig ter beschikking en voedert daarbij in twee portie's 50 tot 65 gram korrel naar keus per hen en per dag, naar omstandigheden en tijd, s winters meer en 's zomers minder. Kleine kiekens moeten naast voeder steeds frisch drinkwater, fijne schelpen en houtskool ter beschikking hebben. Tevens zoo spoedig mogelijk wat groenvoeder. Veel frissche lucht zonder tocht en vooral ook hier om denken Nooit teveel kiekens in een kot I Daarmede wordt het meeste geld verspeeld. Poeljen en Leghennen moeten ook schelpen en houtskool, frisch drink water en groen ter beschikking hebben. Ook lucht en licht, zonder tocht, en evenmin overbevolkte hokken,hoogstens 4 hennen per m2 hok oppervlakte. Slachtkiekens voedert men tot aan 8 weken gelijk de andere, daarna geve men Kiekenmestmeel tot 12-13 weken. Het navetten circa 1 a 2 weken moet gebeuren op de fokkerij, of in de hokken en met Kiekennavetmeel. Dit meel moet eenige malen per dag gedampt worden met botermelk. Zorgen door zindelijkheid en smake lijkheid, dat de kiekens veel eten, want daardoor vetten ze snel. Daarnaast botermelk of frisch water volop ter beschikking stellen. ('t Vervolgt). De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onze lezers weten dat kamerleden en senatoren het recht hebben vragen te stellen aan de ministers. Indien zij er den wensch toe uitdrukken, d.i. indien de gestelde vragen van algemeen belang zijn, dan worden zij afgedrukt in de "Vragen en Antwoorden,,. Dit stelsel vermijdt talrijke interpellaties. Er dient evenwel bijgevoegd dat de ministers dik wijls de kunst verstaan om naast de kwestie te antwoorden. Wij zullen hier na enkele vragen en antwoorden be lichten welke in den laatsten tijd over landbouwaangelegenheden gesteld wer den. Jong vee op de weide. VRAAG. Senator De Boodt had vernomen dat de Rijkswacht van Putte verschillende processen-verbaal had op gemaakt tegen landbouwers die 's nachts hun veulens op weiden lieten loopen, op dewelke zich geen stal bevond. Ook de gendarmerie van Weelde trad in dezen zin op en bekeurde landbouwers omdat zij 's nachts jong vee op weiden lieten loopen, op dewelke geen stal voorhanden was. De katholieke senator vroeg dan ook op grond van welke wet deze processen- verbaal opgemaakt werden en verder dat er onmiddellijk een einde zou ge steld worden aan dergelijke plagerijde boeren weten immers beter dan wie ook 2. in Het is niet de eerste maal dat onze Vereeniging met kracht heeft geprotes teerd tegen de heffing der overdracht taks bij noodslachting. Reeds op ons congres van 24 Juni 1928 was de afschaffing dezer taks het voorwerp der motie welke wij over maakten aan de Regeering. Herhaaldelijk hebben wij nadien deze afschaffing geëischt en nog in ons num mer van 14 Februari 1937. Wij vinden het onduldbaar, ja zelfs immoreel, dat de fiscus nog zijn part komt opeischen wanneer onze boeren, door het noodlot getroffen, hunne dieren moeten van de hand doen tegen een bespottelijken prijs. De invordering door den fiscus van de overdrachttaks komt dan neer op de laakbare daad van een anders ongeluk profiteeren 1 Dergelijke handelwijze is te vergelij ken met het instinct van de hyena 1 Op fiscaal oogpunt is de overdracht taks bij noodslachting zelfs niet te ver dedigen Wat is immers de slachtings taks Zij is niets anders dan de forfai taire overdrachttaks welke alle verhan delingen of verkoopen dekt van het vee bestemd voor de slachterij, ot vaa het geslachte vleesch. De naam van slachtingtaks werd haar enkel gegeven omdat zij geheven wordt bij de slachting. Welnu het inzicht van den wetgever is enkel geweest de forfaitaire over drachttaks te doen betalen op een waar die een normale verkoopswaarde heeft en niet op een waar die achteraf blijkt zijn normale handelswaarde totaal of grootendeels verloren te hebben. De heffing der slachtingstaks op een dier die wegens noodslachting zijne waarde bijna volledig verloren heeft, is dus zelf op fiskaal gebied een schreeu wende onrechtvaardigheid, omdat een forfaitaire overdrachttaks welke door den wetgever enkel bedoeld was als be lasting op een product met normale ver koopswaarde geheven wordt op een dier dat de landbouwer reeds met ontzettend verlies moet afzetten. In de huidige omstandigheden vooral, waar onze zwaar geteisterde landbou wers door het mond- en klauwzeer ver plicht zijn honderde waardevolle dieren voor een paar honderd frank en minder nog voor noodslachting te verkoopen, is de heffing der slachtingstaks een schan dalige afpersing. De slachtingstaks is immers voor die ren met normale verkoopswaarde reeds een zware belasting. Zij bedraagt vol gens de wetgeving thans van toepassing 0,275 fr. per kg. levend gewicht en wordt desgevallend afgerond tot den hoogeren deciem. Voor de varkens bedraagt de taks 0,18 fr. per kg. De slachtingstaks is op voormelde basis per stuk vee vastgesteld als volgt Kalveren. 1) Wegende geslacht minder dan 35 kg. of levend minder dan 60 kg. 12,50 fr. 2) Niet begrepen in voorgaande reeks wegende geslacht minder dan 55 kg. of levend minder dan 100 kg. 25 frank. 3) Niet begrepen in de twee vorige categorieën, wegende geslacht minder dan 100 kg. of levend min dan 170 kg. 37,50 fr. Anderen runddieren zonder volwas sen tand 87,50 fr. Koeien en vaarzen met minstens een volwassen tand 137,50 fr. Koeien en stieren. 1) Met een of twee volwassen tan den 137,50 fr. 2) Met meer dan twee volwassen tan den 170 fr. Varkens. 1) Wegende geslacht (kop inbegre pen) minder dan 25 kg. of levend min dan 30 kg.4 frank. 2) Niet begrepen in de vorige cate gorie, wegende geslacht (kop inbegre pen) minder dan 67 kg. of levend min dan 90 kg. 12,50 fr. Andere varkens 22,50 fr. Schapen en lammeren 12,50 fr. Bokken, geiten en geitjes 8,80 fr. Paarden, muilezels en ezels. 1) Paarden met minstens een volwas sen tand 37,50 fr. 2) Paarden zonder volwassen tand 37.50 fr. 3) Poneys en muilezels 37,50 fr. 4) Ezels 6,30 frank. Welnu, dergelijke zware taks werd geheven ten nadeele van onze boeren die door de vreeselijke muil- en poot- plaag hun bedrijfskapitaal, bestaande in het Vlaamsche land hoofdzakelijk uit hun vee, grootendeels hebben verloren en waarvan velen den ondergang nabij zijn. Men beweert dat de fiscus op die (Zie vervolg onderaan hierneven). hoe hun veulens en jonge runderen moe ten verzorgd worden I ANTWOORD. Alhoewel er doorgaans heel wat tijd verloopt voor aleer de vragen en antwoorden gedrukt worden, luidde het antwoord van den Minister Bij gebrek aan gegevens die de beoordeeling met kennis van zaken zou toelaten, is het onmogelijk voor het departement zich hierover uit te spre ken. Dergelijk antwoord beteekent in boe rentaal Loop naar den duvel I Het is immers niet aan te nemen dat de Minis ter zich geen afschrift van de processen- verbaal kon laten voorleggen door zijn collega van Justitie en niet weet welke wettekst toegepast werd door de gen darmen Op een vraag van den soc. senator Matagne betreffende de kredieten ver leend aan het Nat. Verbond voor Tuin bouw enz., werd nog bondiger geant woord Het antwoord wordt recht streeks gezonden aan den geachten senator. 1 Invoerrechten op de hop. VRAAG. De VI.-Nat. senator van Aalst, h. De Neve, stelde volgende vraag aan den Minister van Buitenlandsche Zaken en van Buitenlandschen Handel Zou de achtbare h. Minister mij niet willen melden of de hieronderstaande tarieven voor den in- en uitvoer van Belgische hop nog juist zijn Voor den uitvoer van Belgische hop naar Frankrijk20J fr.Tsjecho-Slowa kije 550 fr.Duitschland 705 fr.Polen 1100 fr.Engeland 1160 fr.Vereenig- de-Staten 1400 fr.; Yoego-Slavië 2060 £r. Voor den invoer van vreemde hop eischt België 60 fr. ANTWOORD. De achtbare Se- netor gelieve hierna het bedrag te vin den van de invoerrechten en taksen welke thans geïnd worden in de volgen de landen Frankrijk hop 410 fr. per (Zie vervolg op de 2de bladzijde) wijze zich reeds 3 millioen zou hebben toegeëigend in strijd met de elementair ste eischen van menschelijkheid en met den geest der wet zelf. Onder den drang der oppositie heeft de minister van Landbouw in het Parle ment sommige beloften afgelegd tot le niging van den nood onzer geteisterde landbouwers. Wij hebben hier geen blad voor den mond genomen om deze be loften als onvoldoende te bestempelen, inzonderlljk wat betreft den steun aan de landbouwers wier dieren bij sterfte of noodslachting ongeschikt werden ver klaard voor het verbruik. Wij zeggen echter dat indien het den minister ernst is bij de hulpverleening aan de landbouwers, zijn eerste werk moet zijn, zonder een dag uitstel, van zijn collega De Man, minister van finan ciën, te bekomen 1) dat de slachtingtaks op de dieren aangetast door het mond- en klauwzeer, alsook bij elke andere noodslachting, wordt afgeschaft 2) dat de reeds geheven slachtingtaks op de dieren aangetast door de muil- en pootplaag wordt terugbetaald aan de getroffen landbouwers; 3) de ontslaging van kosten te ver- leenen aan onze landbouwers wegens de aangiften van besmetting of van gene zing der muil- en pootplaag. Dit laatste punt werd vergeten in de ministerieele beloften van hulpverlee ning. Het minimum dat toch kan ge- eischt worden is dat de Staat geen geld slaat uit het ongeluk onzer boeren. Zooals in onze vorige bijdragen werd betoogd, eischen wij verder dat de na tionale solidariteit zich uite ten opzichte van onzen boerenstand in gelijke mate dat zij vroeger werd betoond aan de andere standen der bevolking getroffen door zware rampen. Onze landbouwers nemen niet verder genoegen met de schramele kruimels welke hun tot heden van de Staats tafel zijn te beurt gevallen 1 TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1