BERICHTEN AMMONIAKSULFAAT Hofzaden TELEFONEEREN STIKSTOF rechtstreeks opneembaar assimileerbaar LANDBOUW- Het aantal Paarden in de bijzonderste landen der wereld» Waarborg der Soort bij den aankoop van Fruitboomen Het Verzorgen van den Druivelaar van hier en elders. Zondag 9, M &OOKMBVOBH Alle volkeren beweren dat de wijn gaard een geschenk der Goden is. Toen aartsvader Noë te veel van dit druiven sap gedronken had en daar op zijn mest hoop gevallen was omdat hij niet ge noegzaam de kracht van dien goden drank kende, werd zijn zoon Cham hard gestraft omdat hij spotten dorst met zijn vader die zich in den wijngaard des Heeren geestelijk had verheugd. En wat gezegd van de twee Verken ners die uit het kamp der Israëlieten naar het Beloofde Land trokken en vandaar een druiventros medebrachten aan een stok gebonden, die op beide schouders rustte, om te toonen dat het een Land was dat van melk en honig overvloeide. Zooals overigens alle andere planten wordt de druivelaar gekweekt met het doel er de hoogst mogelijke opbrengst van te bekomen. Doch hij kan zich slechts ontwikkelen, net als al de andere levende wezens, voor zooveel enkele voorwaarden vereenigd zijn als vol doende lucht, licht, vochtigheid en warmte. Bovendien is het aoodig dat de plan ten voedstoffen aantreffen op de plaats waar ze zich bevinden vermits ze zich niet bewegen kunnen. Veronderstellen we dat al deze voor waarden vervuld zijn. dan is er physio- logisch gesproken evenwicht en kan de plant zich normaal ontwikkelen. In het tegenovergestelde geval zal weldra de ziektetoestand op de gezondheid volgen. De verbreking van het normaal physio- logisch evenwicht brengt dus de ziekten teweeg, doch de oorzaken van hun ont staan zijn zoodanig talrijk dat een onin gewijde weldra in het sukkelstraatje verzeilt. Eerst en vooral komt het midden waar de planten zich bevinden in aan merking. Het meerendeel van de boo- men. die zich op de lanen onzer groote steden bevinden, zijn, na eenige jaren, gedoemd tot verdwijnen, omdat de grond te dicht en te zwaar is en aldus een beletsel daarstelt opdat de lucht tot de wortels zou doordringen. Deze laat- sten zijn dan genoodzaakt de zuurstof uit den grond te benutten en moeten eindelijk door verstikking sterven. Dit zal er ons toe aanzetten den grond waarin de druivelaars groeien jaarlijks om te woelen om den toegang van versche lucht tot de wortels mogelijk te maken. Gebrek aan lucht kan ook zijn oorzaak vinden ia een overtollige voch tigheid en deze veroorzaakt dan door de ontwikkeling van zwammen de verrot ting van de wortels. Een goede draineering past hier als het eenig afdoende middel. Een gebrek aan voldoende vochtigheid kan ook aanleiding geven tot allerlei misreke ningen door gebrek aan opgelost en op neembaar voedsel. j Tot daar voor wat de grond betreft waarin de druivelaars geplant zijn. Stam en Ukken ontwikkelen zich in de lucht der serren en deze ook zal haar woordje meespreken in den gezondheidstoestand van deze plaat. Is de lucht te vochtig dan begunstigt ze de ontwikkeling van het Vidicum of meeldauw. De besmette bladeren ver- toonen witte spinnewebachtige vlekken die spoedig in omvang toenemen en ein digen met gansch het blad te bezoedelen. De bessen bedekken zich bij den aan vang ook met een witgrijs schimmel en later wanneer ze tot de dikte eener erwt gekomen zijn, barsten ze open en gaan stilaan tot verrotting over. Om deze ziekte te voorkomen zal men voor en na den bloei de druivelaars met solferbloem bestuiven. Een water behandeling met californische pap tegen 10 °/o en, voor het bloeien en na de spening der bessen, een zomerbespuiting met californische pap tegen 3 °/o zullen veel tot het voorkomen van deze ziekte medehelpen. De valsche meeldauw of Perinospora viticolo vindt ook zijn oorzaak in een te vochtige lucht van de kassen. Deze ziekte wordt soms ten onrechte steelziekte gc- heeten omdat niet alleen de bladeren en bessen, maar ook de stelen aangetast worden. De zieke bladeren vergelen, worden bruin, verkroezelen en eindigen met af te vallen. De druiven worden niet volkomen rijp en verschrompelen. Om deze ziekte te voorkomen zal men de lucht der serren droog houden en besproeien met Bordeausche of Boer- gondiscbe pap, voor en na het bloeien en ook nog een vier weken nadien. Bij een te droge lucht treedt de roode spin op. Te veel warmte brengt zonne slagen teweeg op de bladeren en bij sommige variëteiten als Muscat d'Alex andre ook op de bessen. Gebrek aan licht of te veel licht zijn eveneens oorzaken die het leven der planten hinderen. We hebben bovendien ook nog een aantal ziekten die hun oorsprong vinden in het gebrek aan voedstoffen, ook soms overvoeding of onoordeelkundige toe diening. Niets staat zoozeer de vrucht baarheid in den weg dan een onvol doende voeding of de afwezigheid van een voedend bestanddeel in de mest stoffen. Planten die te dicht staan zullen pok niet vruchtbaar zijn omdat de plaats waarin zij moeten leven te klein is en zij zich niet behoorlijk zullen kun nen voeden. Als voorbeeld van een overdadige voeding, al b stond ze dan ook enkel uit een voedend bestanddeel, kunnen we de geelziekte opgeven. Deze ziekte herkent men aan de gele tint der blade ren die op een ziekelijken toestand van den boom wijzen. Gezien de bladeren hun rol niet meer behoorlijk vervullen kunnen, vertraagt den groei van den boom, de bladeren verdrogen, vallen vroegtijdig af en de boom kwijnt. Wat aanstonds opvalt is dat de ziekte zich het meest veropenbaart in kalkrijke gronden, wat er dus zou op wijzen dat een te groote hoeveelheid kalk deze ziekte fel in de hand werkt. Van een anderen kant weten we dat het toedienen van ijzersulfaat in den grond de ziekte kan genezen dit zou dus wijzen op een gebrek aan ijzer dat aanleiding tot de ziekte zou geven. Te veel kalk, te weinig opneembaar ijzer zijn dus beide oorzaak van de chlorose of geelziekte. Een bemerking die misschien wel kan te pas komen is gelegen in het feit dat de klei de overtollige werking van de kalk gevoelig doet afnemen. In zand grond bv. is 15 °/o kalk gevaarlijker voor hat ontstaan van de geelziekte dan 45 in kleigrond. Niet enkel de klei, ook het magnesium bestrijdt de nadeelige in vloed van de kalk. Wachten we ons dus te veel kalk te mengen met den grond dien we aan onze druivelaars toedienen. Alvorens over te gaan tot het bespre ken van de insecten die den druivelaar in zijn groei en gezondheid benadeelen, wil ik nog een woordje zeggen over de steelziekte die ook haar oorzaak vinden kan in de aanwezigheid van een te groote hoeveelheid stikstof in den grond. We weten wel dat we de steel ziekte eerder als een ongeluk dan wel als een ziekte hoeven te beschouwen. Druivenkweekers die te veel trossen vergen van hun planten zien zich dik wijls in hun verwachtingen bedrogen. Een gemis aan evenwicht in de kuituur t zij bv. het verlagen van de tempera tuur bij het rijpen brengt ook steelziekte voort. Wanneer we nu de oorzaak ken nen zal het ons gemakkelijk zijn het ge neesmiddel te vinden. In goede groeivoorwaarden, 't is te zeggen, in wel verzorgde, goed ver warmde, behoorlijk verluchte en ver lichte, goed bemeste kassen zullen de ziekten moeilijk kunnen indringen. PU 20% 51115» 2 Jan. Lees aandachtig het artikel over "De Voeding der Huis dieren door de tijden heen op de lc bladzijde. Het is voor allen van groot belang de studie van onzen Technieker te volgen. Als we denken dat het paardenras uitsterft, verdrongen door de machines, dan moeten we maar eens de hoeveelheid paarden nagaan welke de bijzonderste landen bezitten Rusland 15.880.ooo V ereenigde-Staten 11.630.ooo Argentinië 9.850.ooo Brazilië Polen 3.760.ooo Duitschland 3.400.ooo Canada Frankrijk 2.8l0.ooo Britsch-Indië 2.340.ooo Roemenië 2.030.ooo Mexiko Australië Japan 1.500.ooo Joego-Slavië l .400.ooo Engeland 1.113.ooo Columbia 970.ooo Italië 940.ooo Zuid-Afrikaansche Unie 830.ooo Hongarije Tsjeco-Slowakije 700. ooo Nederlandsch Indië 630. ooo Uruguay 620.ooo Zweden 610.ooo Spanje 570.ooo Cuba Turkije 560.ooo Lithauwen 560.ooo Denemarken Chili 440.ooo Peru 430.ooo Ierland 430.ooo Iran Haïti 400. ooo Bolivia 390.ooo Letland 370.ooo Griekenland 360.ooo Finland 360.ooo Siam 340.ooo Bulgarije Nederland 290. ooo Nieuw-Zeeland 270.ooo Oostenrijk 260.ooo België 230.ooo Estland 210.ooo Paraguay 210.ooo Algerië 170.ooo Venezuela 170 ooo Zwitserland 140.ooo Verleden jaar bezorgden wij aan onze leden, voor de eerste maal, verzamelin gen groentezaden, bevattende de voor naamste groentesoorten die in een tuin moeten aanwezig zijn. Gezien deze verzamelingen, onder alle opzichten, ten volle voldoening ga ven, hebben wij voor dit seizoen een nog meer aangepaste verzameling groentezaden samengesteld ten behoeve onzer leden, en dit aan voordeelige prijzen. Enkel beste uitgelezen soorten wer den in aanmerking genomen. Ook werd rekening gehouden van de voornaamste groenten welke meest worden gebruikt. Ieder pakje bevat genoeg voor de be- noodigdheden van een huisgezin. ««Verzameling Redt UZeiven» Prijs 12 fr. 20 volgende soorten Ajuin, stroogele N. Holl. Andijvie, fijn gekrulde Andijvie, breedblad volhart Kervel, gewone Knolselder Pragerreuzen Porei, winterreus Olifant Postelein, goudgele Radijs, roode ronde Roode kool Negerkop Salade Meikoningin Salade, dikke blonde Savooikool van Vertus Selder, goudgele, zelfbleekend Spinazie Goldflay Spruitkool, Spiraal extra Veldsalade, Hollandsche grof Wintersalade, dikke boterkop Witloof Brusselsch Witte kool van Brunswijk Wortelen, half lange roode, verbeterde van Nantes. Verders kunnen alle zaden Hierboven vermeld en deze welke hier volgen afzonderlijk worden bekomen aan 1 fr. het pakje. Hier volgt de lijst van de groenten- zaden. welke ook als bestelbon kan dienen Ajuin, gele van Vertus Andijvie, breedblad, volhart Andijvie, gekrulde Bloemkool, vroege, dwerg Erwten, klimmende, krombek Erwten, dwerg,Wonder van Amerika Kabuiskool, witte van Brunswijk Kervel, gewone Keukenbeet, roode Knolselder Pragerreuzen„ Kropsalade Meikoningin Kropsalade "Reuzen van Erfurth,, Pastenaken Peterselie, dubbele gekrulde Porei "Reuzen van C ar ent an Postelein, goudgele Princessen met staken Radijs, ronde rose, wit punt Radijs, ronde scharlaken Roode kool Negerkop Savooikool van Vertus Savooikool, vroege, spitsvormige Schorseneer, lange, zwarte Selder, volle witte Snijboonen met staken Spaansche roode boonen Spaansche witte boonen Spinazie, blijvende Spinazie, "Viroflay of Gaudry„ Struikboonen, Princessen Extra Struikboonen, witte Flageoletj Struiksn ij boonen Tomaat, roode, ronde, gladde Tuinraap van Norfolk Veldsla, grofzaad Hollandsche Winterradijs, lange zwarte W inter kropsalade, boter Muitte oplegajuin Wortelen, verbeterde van Nantes Zurkel, breedblad van Belleville. VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hoofdmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. In samenwerking met het Ministerie van Landbouw, met de Verbonden voor Boomkweekers en deze voor Fruitkwee- kers, werden maatregelen voorgesteld en bekrachtigd bij Ministerieel Besluit tot waarborg der variëteit bij den aan- koop van fruitboomen. Voorloopig beperkt zich de waarborg bij een bepaald aantal appel- en peer variëteiten. De mogelijkheid wordt echter inge zien hieraan nog uitbreiding te geven en dit ook met betrekking tot de onder stammen. Volgende variëteiten komen in aanmerking a) Peer Laagstammen Bon Chré- tien William, Louise bonne d'Avran- ches. Beurré Durondeau. Jules d'Airoles. Hoog- en laagstammen Clapp's favorite, Triomphe de Vienne, Beurré Hardy, Conférence, Doyenné du Co- mice, Comtesse de Paris. HoogstammenDubbel Philip, Wijn peer (Callebasse A la Reine, Légipont). b) Appel Laagstammen Cox's, Orange Pippin. Laag- en hoogstammenTranspa rente de Croncels, Transparente blanche, Belle de Boskoop, Reinette Descardre. Hoogstammen Jacques Lebel, Ster- appel (Reinette étoiiée). Eisdensch Klompke, Posson rouge de Hollande. De onderstam waarop de gegaran deerde variëteit gegriffeld is, zal ook te herkennen zijn aan de merken aange bracht op het waarborgetiket. Aldus a) voor de East-Mailing nrs 1 tot XVII b) voor de niet gestandaardeerde on derstammen paradijsP. P. zoetappelD. Z. zaailingS. Z. Voor de peren zullen de gestandaar deerde onderstammen geteekend wor den A, B of C. De niet gestandaardeerde onderstammen kweeC. K. zaailingS. Z. Voordeelen gegeven door de ge garandeerde en geloode boomen. Bij het niet juist afleveren van de ge vraagde variëteiten zal de kooper aan spraak kunnen maken op vergoeding. Hoogstammen worden 8 jaar gewaar borgd Kleinere boomen 4 jaar. Zoolang dit tijdperk niet verstreken is, zal de fruitkweeker de waarborgverplichtingen kunnen inroepen. Onze fruitkweekers hebben er alle belang bij te eischen dat de aangekochte boomen op factuur gewaarborgd wor den en na te gaan of de boomen van de noodige etiketten voorzien zijn. Op deze etiketten staan benevens va riëteit en ouderdom, het jaartal der leve ring en het nummer van den kweeker. Wanneer zij ondervinden dat de leve ring niet voldoet aan de bestelling, dan zullen zij zich eerst en vooral in verbin ding stellen met den verkooper. Geeft zulks geen resultaat, dan declen zij eenvoudig het nummer van den kwee ker mee aan het ministerie van Land bouw, waar het register van de boom kweekers die onder controol staan ge houden wordt. De bevoegde diensten van dit ministerie zullen dan de zaak onderzoeken en beslissingen treffen. Natuurlijk moet het etiket aan den boom gehecht blijven, zoolang de waar borg geldt. Het is ten andere daartoe speciaal opgemaakt. Het is een totaal verkeerde besparing voor onze fruitkweekers op een paar franken te zien bij den aankoop van fruitboomen en het risico te loopen van het mislukken van een boomgaard voor zeer lange jaren. Daarom koopen verstandige lieden bij boomkweekers die als erkend zijn ingeschreven bij de Afzetvereeniging bij 't Ministerie van Landbouw. Zij eischen tevens degelijk gewaarborgde boomen zooals hooger werd uiteengezet. BINNENLAND Mond- en ktauwxeer. Toestand van 26 Dec. tot 1938: Antwerpen 264 haarden; Brabant 325 haarden; Wést-Vlaanderen 177haar den Henegouwen 550 haarden; Oost- Vlaanderen 694 haardenLimburg 381 haardenLuik 377 haardenNamen 379 haarden; Luxemburg 103 haarden. Totaal 3250 haarden. 'j Vorige week 3877 haarden. I Week van 12 tot 18 Dec. 5171. Week van 5 tot 11 Dec.6281. 1 Week van 29 Nov. tot4 Dec.: 5319. 1 Vee verbetering. - Stierenkeu- ring. Ingevolge een beslissing van de Be stendige Deputatie kunnen de stierhou ders, tot einde Januari 1938, een afzon derlijke stierenkeuring (op de hoeve) bekomen. Deze is echter maar geldig tot met de gewone keuringen van het voor jaar 1938. Voor ieder te keuren stier moet 50 fr. betaald worden aan de Jury. De vragen moeten gericht worden tot de Heeren voorzitters van den Keur- raad MM. De Corte Cesar, te Lede, en Rollier Lod., te Denderleeuw, ofwel tot de Heeren secretarissen MM.Stan- daert Karei, te Landegem, en De la Croix Hilaire, te St Kornelis-Horebeke. Gent, den 3 Januari 1938. De Gouverneur van Oost-Vlaanderen. J. Ingenbleek. Een internationale conferentie ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. De Regeering heeft volgend bericht gezonden aan de pers Het mond-en klauwzeer van 1937 heeft de afmetingen genomen van een ware ramp, in nagenoeg alle landen van West-Europa, zoowel voor wat aan gaat het aantal aangetaste dieren als de belangrijkheid van de gevolgen die er den nasleep van vormen. De maatregelen, welke afzonderlijk door de verscheiden Regeeringen ge troffen werden om de besmetting te be perken, bleken herhaalde malen en in het bijzonder bij deze laatste kwaal, niet volledig doeltreffend te zijn. Deze toestand heeft den Minister van Landbouw van België er toe aangezet, het vraagstuk van het onderzoek naar internationale maatregelen met gunstig resultaat, te brengen op het dagorde der zitting van December van het Interna tionaal Landbouwinstituut van Rome. Het voorstel van den Belgischen af gevaardigde dat er uiteengezet werd op de vergadering van 7 December werd met algemeenheid van stemmen aange nomen. Het algemeen secretariaat van het Instituut heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met het Internatio naal Office der Epizootieën en met de betrokken Regeeringen, teneinde prin cipieel hun akkoord te bekomen tot het houden van een conferentie. Deze zou tot doel hebben de samen werking van de betrokken landen voor te bereiden en doeltreffend te maken. Internationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen. Op 12-13-14 Februari a.s., zal te Brussel, in de hal II der Eeuwfeest paleizen, een Internationale tentoon stelling van pluimvee, konijnen en kweekmateriaal ingericht worden door de brusselsche maatschappijen LES ELEVEURS BELGES, CENTRALE DE PIGEONS D'AGREMENT ET DE PRODUIT. ASSOCIATION des ELEVEURS DE LAPINS REX. Deze tentoonstelling staat onder de Hooge Bescherming van H.H. M.M. den Koning en de Koningin, en 't patro naat van 't Gouvernement, 't Ministerie van Landbouw, den Eersten Minister, enz. 64 kleinveebonden nemen er deel aan. Bijzonder talrijke en hoogst belang rijke prijzen zullen er toegekend worden. Op dezelfde |data en 't zelfde lokaal zal t Nationaal Verbond voor Neer- hofdierenteeltmaatschappijen zijn jaar- lijksche beroemde officieele wedstrijden houden voor Pluimvee en Konijnen van belgische rassen. Dit alles verzekert een volkomen welslagen: talrijke inschrij vingen, menigvuldige bezoekers. Mond- en Klauwzeer komt j zelden voor op pachthoeven waar regelmatig THOMAS- slakkenmeel gebruikt wordt, het fosloorzuur en de kalk die deze bevatten vormen een weerstandbiedend vee. 6.820.OOO 2.960.OOO I.88O.000 1.760.OOO 8OO.000 570.OOO 510.OOO 410.OOO 320.OOO

De Koornbloem | 1938 | | pagina 3