De Nieuwe Pastoor Vrouwenrubriek Notariëele Annoncea I ZITDAGEN Schoonen EIGENDOM Goede ZAAILANDEN en MEERSCH 4 m De kweekers op zoek naar puike die ren om voordeelig de teelt in 't voor jaar aan te vangen, zullen niet nalaten deze betoogingen te bezoeken. Daar de onwederroepelijke sluitings datum op 20 Januari vastgesteld is, vrage men onmiddellijk 't reglement- program ma aan den secretaris heer R. BRACKE, Pagodenlaan, 212, Brussel II. Het nieuw accijnsrecht op in- landschen tabak. Bij Ministerieel besluit van 28 Decem ber 1.1. verschenen in het staatsblad van 31 December en van kracht geworden op dezen datum, is het accijnsrecht op inlandschen tabak verminderd tot 1 fr. per kg. drogen tabak voor beplantingen van meer dan 1000 planten. Deze schikking geldt ook voor tabak geoogst in 1936 en 1937. Het recht van onderzoek aan de agenten van het bestuur wordt uitge breid tot al de lokalen (zolders met in begrip van deze van de private woning van den planter, afdaken, hooizolders, enz.) welke tot opslaan van tabak kun nen dienen. hoogd, teneinde de suikerbeetteelt uit te breiden. De regeering is voornemens de beteelde oppervlakte te brengen op 150.000 hectaren. ITALIË. Tot bevordering van NEDERLAND Het teeltplan-akkerbouw voor 1938. De Minister van Economische Zaken heeft de teelt- en steunregelingen voor akkerbouwgewassen van den oogst 1938 vastgesteld. De richtprijs voor gemiddelde tarwe geleverd ter plaats van normale levering op omstreeks 1 Februari 1939 is vast gesteld op 10 gulden (circa 165 frank) per 100 kg. De Minister is voornemens de prijzen van rogge en gerst te bevorderen tus- schen fl. 7,25 en 8,25 fl per 100 kg. af geleverd ter gewone marktplaats (117,80 en 134 fr. per 100 kg.). Voor haver wordt geen richtprijs ge waarborgd. Zoolang zulks noodig wordt geoordeeld, zal door heffing aan de grens steun aan den prijs worden verleend. De steunregeling voor erwten en boo- nen zal in groote trekken dezelfde zijn als voor den oogst 1937. Aan de met granen en peulvruchten te betelen op pervlakte zullen geen beperkingen ge steld worden. De regeling voor aardappelen zal uit gezonderd eene verhooging van de teelt heffing van fl. 30 tot fl. 50 per ha. in groote lijnen dezelfde zijn als voor den oogst 1937. Voor suikerbeeten zal een zelfde re geling als voor 1937 worden toegepast. De totale hoeveelheid suikerbieten waarvoor de garantieprijs, welke op fl. 10.25 per 100 kg. bepaald blijft, zal wor den uitgekeerd, zal geen wijziging on dergaan, uitgezonderd de eventueel voor nieuwe gronden te verleenen waarborg. Deze laatste zal niet ten laste komen van de andere suikerbeettelers. De Invoervergunningen voor rogge. De invoer van rogge is thans afhan kelijk van het bekomen eener invoerver gunning. Men wil den invoer beperken, teneinde de prijzen der inlandsche rogge te verhoogen. de sui kerbeetteelt. Zooals vermeld in ons vorig nummer heeft de regeering den suikerprijs ver- Novelle, door Ben. PUTTEMAN. 8 - Als de flesch uitgeschonken was, tikte de pastoor het glas van zijn maat aan. Toon deed hetzelfde. Op uw gezondheid en uw lang leven, Toon. Santee, pastoor. Ze dronken. Ze dronken bei hun glas leeg in twee keeren, en smakten met de lippen na. 't Deed deugd met die warmte. Bazinneke, hier houdt je twee flesschen af. Die andere zal Toon wel eens drinken als hij dorst heeft, nu of 'n anderen keer. Zondag onder de hoogmis, zei Toon. En hij grinnikte weer. Mijnheer pastoor betaalde met een stuk van twintig frank dat hij diep uit zijn broekzak haalde. Wiske keek verlegen naar mijnheer pastoor. Ze vroeg zich af of de man wel wist voor wien hij trakteerde en of hij den spot wel begreep in 't gezegde van den vent. En als Toon haar onbeschaamd aankeek en nog venijniger grinnikte, schoot het braaf vrouwke los Meneer de pastoor, weet gij dat 't ne kommunist is, en dat hij naar de kerk niet gaat Och menschke, dat Toon kommu nist is, daar is hij vrij van, lijk ik vrij ben het niet te zijn. Als hij naar de kerk niet gaat. dan krijgt hij eiken Zondag ginder boven 'n zwart kruis achter zijn naam. ARGENTINIË. Botervoortbrengst en afzet. De statistieken vermelden volgende hoeveelheden in ton 1930 1932 1935 1936 Opbrengst 33.569 36.876 27.899 31.905 Uitvoer 23.204 25.363 6.780 10.269 Binnenlandsch verbruik 10.365 11 511 21.119 21 635 De boter uitgevoerd in 1936 ging naar Engeland 6622 ton. Frankrijk 1249 ton. Fransche bezittingen 705 ton. Duitschland 683 ton. Vereenigde Staten 579 ton. Italië 74 ton. Andere landen 357 ton. Recepten. Onze recepten zijn berekend voor 4 volwassen mannen, of voor b.v. man, vrouw, dienstbode en twee kinderen. Erwtensoep. We wasschen 400 gram erwten, en laten ze een nacht in het water weeken. Den volgenden och tend brengen we ze aan de kook, en voe gen er twee gewasschen varkenspooten bij, 10 gram zout, 4 gesnipperde preien, het gehakte selderijgroen en een in blokjes gesneden selderijknol. Wij laten alles samen koken tot de soep gebonden is, en het vleesch van het been loslaat (3 5 uur). We roeren af en toe, om het aanbranden te voorkomen. We dienen bij de soep sneetjes geroosterd brood op. Zuurkool met Hamrollen. Dit is een variatie op zuurkool met spek of saucijsjes. We maken in een vuurvast schoteltje een rand van puree. In het midden leggen we rollen van plakken ham met gaar gekookte zuurkool erin. We strijken een dikke saus van bloem, 2 dooiers, bouillon (Liebig of ander ex tract) en room erover. We brengen Par- mezaansche kaas over het geheel, en zet ten het schoteltje gedurende 3/4 uur in een heeten oven. Maïzena-pudding met abrikozen. We brengen 8 dL. melk aan de kook met 80 gram suiker, en een citroen of appelschilleije. Intusschen mengen wij de maïzena aan met 2 dL. koude melk, en gieten dit roerende in de kokende vloeistof. We laten de massa doorkoken gedurende een vijftal minuten, totdat ze dik genoeg is, en vermengen ze dan met een goed geklopt ei. Dan gieten we den pudding in een met koud water om spoelden vorm. We laten den pudding koud worden, en presenteeren er ge kookte abrikozen bij. Sinaasappelvla. We persen 5 A 6 sinaasappels uit, om ongeveer 3 dL. si naasappelsap te bekomen. We brengen het sap, vermengd met 1 dL. water en 100 gram suiker aan de kook. Intusschen mengen we 50 gram maïzena aan met 1 dL. ander water. We gieten de aan gemengde maïzena roerende in de ko kende vloeistof; en we laten het mengsel onder voortdurend roeren even doorko ken tot de maïzena gaar is. We nemen dan de vla van het vuur, en kloppen er langzamerhand 2 dL. melk door. Huishoudelijke wenken. De schillen van sinaasappelen in Met de rekening moet hij zijn plan trek ken als hij ginder zekeren dag zal arri- veeren. Ik heb tot hiertoe van hem nog geen kwaad ondervonden. Toon, we hadden nog wat te doen, nietwaar -Ja. Dag, madammeke. Mijnheer pastoor stond op. Toon ook. Hij hield onhandig de deur open, volgde den pastoor naar buiten zonder nog Wiske aan te kijken. Hij liet de deur open staan. Als ik mag, mijnheer pastoor, help ik u liever 'n poos. De tweede wedding kunnen we toch uitstellen Dat is 'n gedacht, Toon. Want er is nog veel werk. Ge zijt een vent. Meer woorden werden niet gekraakt. Zoo gingen ze dan samen op den wa gen af. Toon trok een grooten bruinen koffer op zijn schouder en was er in een vlucht mee binnen. Tuur stond op den wagen nu en keek met voldaan kennersoog die athleten- gestalte na. Pater Leo die hem in de deur tegen kwam, meende dat er mirakelen ge beurden. De koster in de gang schoof op zij en keek zichtbaar onvriendelijk. Hij peins de zeker "Waar gaat 't geloof henen?,, Ze werkten dan voort met 'n man meer. Tegen vijf uur was de wagen leeg. De meubelen stonden in de kamers. Morgen nog n rit, Toon, en we zijn er. 't Is vervelend rijk te zijn. De last van zóóveel meubilair voor zoo'n klein huishouden. Ik kan mijn boeltje in twee kleine smalle stukjes gesneden en in den oven gedroogd, zijn heel smakelijk in pudding en gebak. De pan, waarin melk gekookt wordt, spoelt men eerst met koud water uit. Doe wat azijn in het water waarin ge glaswerk schoon maakt, en het zal veel mooier glanzen. Als ge citroensap noodig hebt, leg dan de citroenen vooraf gedurende on geveer vijf minuten in een niet te heeten oven. Doe wat zout bij den mosterd en hij droogt niet zoo spoedig op. Melk zal niet overkoken, indien gij den rand van de pan met boter insmeert. De beteekenis van uw naam Margareta. Van tijd tot tijd zullen wij, in onze wekelijksche kronieken, de beteekenis van een vrouwen-voornaam beknopt uiteen zetten. We zetten de serie heden in, met den veel gebruikten naam "Margareta». Margareta is een woord ontstaan uit het Latijnsche "margarita,,, wat "parel,, beteekent. In Vlaanderen zegt men ook Margariet. De katholieken bezitten drie heilige Margareta's, zoodat alle Margareta's ieder jaar driemaal hun naamdag kun nen gevierd krijgen 1. Heilige Margareta, maagd en mar telares in 257, feest20 Juli. 2. Heilige Margareta, gemalin van koning Malcolm III van Schotland, zij muntte uit door haar ijver voor den Godsdienst zij leefde van 1046 tot 1097, feest 10 Juni. 3. Heilige Margareta Maria Ala- coque, geboren in 1647 en gestorven in 1690 Fransche religieuse der Visitatie te Paray-le-Monial, zij is vooral bekend door verschijningen van het Heilig Hart van Jezus 17 October. In de geschiedenis ontmoeten wij ver der nog verscheidene Margareta's, on der andere 1. Margareta van Denemarken (ko ningin 1387-1397), gemalin van Hakon VI van Noorwegen, zij veroverde in 1389 Zweden en vereenigde bij de linie van Kalmar de drie Sckandinavische rij ken onder de heerschappij van haar achterneef Erik van Pommeren. 2. Margareta van Holland (gravin 1345-1354) door een geschil met haar zoon Willem V ontstonden de twisten tusschen de Hoekschen en Kabeljauw- schen. 3. Margareta van Konstantinopel (gra vin van Vlaanderen en Henegouwen 1244-1280). 4. Margareta van Oostenrijk (land voogdes der Nederlanden 1506-1530), die door haar zachtheid en minzaam heid de algemeene achting won. 5. Margareta van Parma (landvoog des der Nederlanden 1559-1567). (Verboden Nadruk). TANTE BARBARA. van den Rijkslandbouwkundige De heer Derwa, Rijkslandbouwkun dige te Dendermonde, zal in Aalst zit dag houden IEDEREN ZATERDAG In Het Paviljoen M van 10 tot 11 uur. In "De Koornbloem„ van 11 tot 11,50. Hij zal ter beschikking zijn van alle landbouwers die hem wenschen te raad plegen op gestelde plaatsen en uren als hierboven vermeld. keer op ne kruiwagen voeren en 'k ben ingespannen op 'n half regiment. Groot gezin. Toon Acht kinderen en 'n vrouw van honderd kilo. Is uw huis groot genoeg Een keuken en een kamer beneden een kamer, een duivenhok en 'n ratten- bak boven. En hebben uw jongens een bed 'n Verhoog van stokken met 'n stroozak op. Twee stroozakken op elk vier spartelaars twee groote en twee kleine. Ze houden zich aan mekaar vast om 'r niet af te rollen. Da's schoon dat ze mekaar helpen. En versch stroo is gezondhebben we thuis ook onder ons gehad als we klein waren, hé Tuur En er deugd van gehad, zei Tuur. Voor U en de vrouw moogt ge bij mij 'n wollen matras komen halen, Toon, ne keer op nen avond. Merci, Meneer pastoor. Dat ge zegde ne zak tarwekaf, ja 1 In de wol lig je te zacht. Is goed voor menschen die lang mogen slapen. In mijn tram is voor 'n mensch als ik niets te verdienen. Dat ge het toch wilt weten, zei pater Leo die daar juist langs kwam. Die dikke pater met zijn deugnieten van oogen achter den uilenbril, komt altijd tusschen mijn voeten geloopen als hij best zou wegblijven, peinsde Toon. Maar hij zei enkel langs zijn neus weg Als G'er ook voor negen te zorgen hadt, pater, zoudt ge het misschien ook willen weten. Ge hebt al 't ongelijk niet, Toon, zei de pastoor. Er is veel te werken om Studie van Notaris EEMAN, te Aalst, Rattestraat, nr 9. Notaris Paul EEMAN, te Aalst, zal namens wien het behoort, openbaar verkoopen op Dinsdag 11 Januari 1938 om 2 uur namiddag, te Erpe, Aude- naardsche steenweg, ter herberg van Gustaaf Van den Steen Gemeente Erpe. Koop 1. Hofstede, begrijpende woonhuis met aanhoorigheden, schuur en boomgaard, gestaan aan de Rommel- straat, 47, groot 12 a. 70 ca. Gebruiker Mr Achiel Stalpaert. Verdeeld in 3 loten. Koop 2. Meersch op Werfland, groot 16 a. 50 ca. Gebruiker Mr Camiel De Geyter. Voor verdere inlichtingen zie plak brief en zich te bevragen ten kantore van Notaris Eeman. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst, Bij Uitwinning Openbare Verkooping van een te Aalst, 12 en 14, Statiestraat, en Bauwensplaats. 15. De Notaris BRECKPOT te Aalst, daartoe aangesteld, en ingevolge de be spreken van artikel 90 en volgende der wet van 15-8-1854. zal namens wien het behoort openbaar verkoopen Stad Aalst. Een eigendom bevattende een mees- tershuis, renteniershuis. nijverheidsge bouwen en woonhuis.gestaan en gelegen te Aalst, Statiestraat, nr 14 en nr 12 en Bauwensplaats, nr 15, met een geza- mentlijke grootte van 20 a. 10 ca., groot volgens meting 20 a. 62 ca. Verdeeld in 4 koopen Koop 1 Een meestershuis met hof en aanho- righeden, te Aalst, Statiestraat nr 12, groot volgens meting 5 aren 80 ca. Dezen eigendom bevat Gelijkvloersinrijpoort, hall, ont vangstplaats, grooten en kleinen salon, veranda, keuken, eetzaal, magazijnen en tuin. le verdiep 4 kamers. 2° verdiep 5 kamers. Verders 2 kelderkeukens, 3 kelders en 2 zolders. Het goed is voorzien van pompwater, gaz en elektrieke verlichting. Bewoond door Mijnhear Bauwens. Koop 2. Een renteniershuls met hof en aanhoo righeden te Aalst, Statiestraat nr 14, groot volgens meting 4 a. 27 ca. Dezen eigendom bevat Gelijkvloersingang, salon, bureel, eetzaal, trapzaal, keuken, waschhuis, W.C. en tuin. le verdiep 4 kamers. 2e verdiep 4 kamers. Verdersprovisie-, kool- en wijn kelders en 2 zolders. Het goed is voorzien van stadswater, gaz en electrische verlichting. Bewoond door Mr Kreygelmans-Van Geert. Koop 3. Nijverheidsgebouwen,gedeeltelijk met een verdiep, hof en verdere aanhoorig heden, te Aalst, Bauwensplaats, met inrijpoort, groot volgens metinh 9 a. 56 ca. In gebruik bij de naamlooze ven nootschap "Teinturerie du Nord„ te zoo'n bende op een eerlijke manier, zon der builen of blutsen, van den eenen dag in den anderen te sleuren. Toon knipperde met de oogen. Hij loerde onder zijn wenkbrauwen naar pater Leo, of die misschien ook al den nieuwen pastoor had ingelicht over de eerlijke manier waarop hij zichzelf en de zijnen van uur tot uur een heeren- bestaan verzekerde. Pater Leo verroerde geen spier van zijn gezicht. Mr Pastoor ook niet. Er is nóg wat te doen nu, zei de pastoor daarna. En hij stapte de gang door. Toon ging mee. Ze kwamen in de keuken. Op de tafel lag met 'n vettig kermis- gezicht 'n nieuw-aangesneden achter hesp. Daarnaast een brood, groot als 'n kruiwagenwiel. Moeder Goeman nam het in 'r arm, sloeg er met 't mes 'n kruis over en begon te snijden. Toon werd wel wat ongerust als hij zag wat werkje hier op te knappen was. Hij stond er zijn muts te draaien in zijn handen. Mijnheer pastoor en pater Leo gingen maar seffens zitten.Tuur ook. Toon durfde bijna niet. Zoo met twee zwartrokken aan tafel te gaan was nogal straf voor een zondenbeer en een ge- kenden papen-eter lijk hij er een was. Maar de pastoor grabbelde hem bij den arm als hij wou buitenslippen. Duwde hem zonder veel komplimenten op den stoel die voor hem gereed stond. Toon zat neven den pastoor. Over hem pater Leo. Maar eens dat hij wel gezeten was in zijn ruigen rosten kop. en dat hij 't goed Aalst. Koop 4. Een woonhuis met aanhoorigheden te Aalst, Bauwensplaats n' 15, groot vol gens meting 99 ca. Dit goed bevat Gelijkvloers ingang, salon, eetplaats, keuken, koolkot, W.C. en koer. Verdiep 3 kamers waarin begrepen een boven de inrjjpoort van koop 3. Verders zolder. Het goed is voorzien van water, gaz en electrische verlichting. Bewoond door Mr Victor Bruylant. Het huis Statiestraat nr 14 is zicht baar den Woensdag en Vrijdag van iedere week van 2 tot 4 uur. Voor plakbrieven met plans en alle inlichtingen zich wenden ter Studie van Meester Breckpot, te Aalst, Graanmarkt, 11, alwaar ook het kohier van lasten en voorwaarden der verkooping kan ge raadpleegd worden. Verblijf: Maandag 17 Januari 1938. telkens om 2 uur namiddag ter café "Hotel de Flandre et de l'Industrie„ ge houden door Juffrouw Deblicqui, te Aalst, Esplanadeplein. Openbare Verkooping van te Haaltert, Aygem en Ressegem. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal namens wie het behoort openbaar lijk verkoopen Gemeente Haaltert. Koop 1Een perceel meersch ge legen te Haaltert, nabij het gescheld der gemeente Aygem, groot 52 aren 90 ca. In gebruik bij Mr Cyrille Van Durme te Aygem. Verdeeld in 2 deelen Deel eenhelft ten noorden of 26 aren 45 ca. Opleg boomprijs. Deel twee helft ten zuiden langsheen den eigendom van Mr Van Bever, groot 26 aren 40 ca. Opleg boomprijs. Gemeente Aygem. Koop 2. Een perceel meersch ge legen te Aygem, ter plaatse genaamd "Hauwveldeken„ groot 27 aren 30 ca. In gebruik bij Mr Frans Pennewaert. Verdeeld in 2 deelen Deel eenhelft ten noorden of 13 aren 65 centiaren. Deel twee helft ten zuiden of 13 aren 65 centiaren. Koop 3. Een perceel zaailand ge legen te Aygem, ter plaatse genaamd "Kapellekauter,, groot 21 aren 20 ca. In gebruik bij Mr Joseph Coppens- Van Wayenberg. Koop 4. Een perceel zaailand ge legen te Aygem, ter plaatse genaamd "Kapellekauter,, groot 1 hectaar 19aren 40 ca. en volgens meting 1 heet. 22 aren 90 centiaren. In gebruik bij Mr Joseph Coppens- Van Wayenbergh. Verdeeld in 3 deelen Deel eenEen perceel zaailand, groot bij meting 42 aren 90 ca. Deel tweeEen perceel zaailand,groot bij meting 33 aren. Deel drijEen perceel zaailand, groot bij meting 47 aren. Koop 5. Een perceel zaailand ge legen te Aygem, ter plaats genaamd Aygem groot 90 aren 20 ca. In gebruik bij Mr Constant VanBug- genhout. Verdeeld in 3 deelen Deel 1:1/3 deel ten noorden, groot 30 aren 20 ca. ten noorden, groot 30 a. 20 ca. langs den eigendom van Mr Ca miel Van den Berghe-Annorel en kin deren. Deel 2 1/3 deel te midden, groot 30 aren. Zie verv. Notariëele Aankondingen 5 bl. voorbeeld zag dat zijn gebuur hem gaf, toen vond hij ook zooveel graten niet meer in 't geval. 'n Kruiske sloeg hij echter niet lijk de anderen. Hij grimlachte in de plaats. Pater Leo die 't zag bekeek den pastoor. Mijnheer pastoor deed heel gewoon of hij niets gemerkt had. Presenteerde den schotel hesp aan Toon en knikte hem gezellig toe. j De grimlach gleed van Toon's gelaat weg. Ze tastten dan maar duchtig boter hammen en hesp aan. Toon was de minsfê niet. Moederke Goeman smulde zich dik aan 't gezicht van die vier etende Vlaamsche bonkers. ...Juffrouw Marleen was naar huis ge gaan, als ze Toon had zien de keuken inkomen. Een kommunist had de pasto rie betreden 1 De keuken van de pastorie dan nog 1 Aan tafel genoodigd door den pastoor zelf I Het christelijk mensch was er heele- maal door van streekZóó zwaar lag 't op haar hart te keeren en te woelen dat ze den druk niet langer uithield. Ze ont lastte er zich dan ook van aan 't eerste redelijk wezen dat ze op haar weg naar huis ontmoette. Dat eerste wezen was Viktorine uit 't bazarke. Viktorine liet den vloed van ontboezemingen over zich komen zonder te kikken. Ze was niet dom, Viktorine. Ze zei er geen woord op. ('t Vervolgt.) r>

De Koornbloem | 1938 | | pagina 4