AMMONIAKSIILFAAT BERICHTEN LIEFDELIEDJE. XXVe Jaarlijksche en Internationale Tentoonstelling STIKSTOF rechtstreeks opneembaar assimileerbaar Briefwisseling Het Mond* en Klauwzeer LANDBOUW- iuwe honden PUROL i Het bestrijden van Insecten bij den Druivelaar. van hier en elders» Zced* Voor M. D. S Gij hebt een vlecht als goud zoo blond, Gij hebt twee wangen rozig- rond Uw voorhoofd is als sneeuw zoo blank Uw stem voor mij is zilverklank. Refrein Daar vraag ik geen miljoentje bij Wanneer we trouwen ik en gij Al hadt ge niet een enkle duit Ik nam u nog voor mijne bruid 1 Gij hebt twee oogen sterren-klaar, Waarin ik toch zoo geren staar Ik lees er gansch uw zielken in, Uw onschuld en uw reine min. Gij hebt twee armen vlug en sterk, Gij voelt geen vrees voor last of werk Gij draagt voor huis en kuisch de zorg, Dat staat voor deeg'lijk vrouwken borg. Gij hebt een hart waarop een man Gerust zijn toekomst bouwen kan Gevoelig, blijde, zacht en trouw. Gij hebt gezegd dat is voor jou I Fons Van de Maele. van Landbouwmachines, Meststof fen, Zaaizaden, enz. en Groote Belgische Landbouwweek ingericht van 13 tot 20 Februari 1938 in de Groote Eeuwfeestpaleizen (Heysel), te Brussel. AAN DE LANDBOUWERS, WAARDE BEZOEKERS, Het verheugt ons U te mogen mel den dat 1938 voor onze Maatschappij het jubeljaar is van hare XXVe Jaarlijk sche Wereldtentoonstelling van Land bouwmachines en Producten bestemd tot den Landbouw, alsook der XXV' Groote Belgische Landbouwweek. Dit jubileum diende gevierd door het belang onzer betooging. Daarom heb ben wij dan ook besloten twee groote Eeuwfeestpaleizen (Heysel-Brussel) ter beschikking te stellen van onze Ten toonstellen. Onze deelnemers, die de beste firma's vertegenwoordigen van het land op ge bied van tot den landbouw bestemde producten, zullen alle mogelijkheid heb ben om aan het publiek, aan U, Geachte Bezoekers, een volledige reeks voor te stellen van hun producten. Onze XXVs Tentoonstelling zal U de gelegenheid geven de uitvindingen, de steeds nieuwe verbeteringen in de land- bouwmekaniek, te waardeeren. Zij zal U toelaten te zien den ijver en de wilskracht der fabrikanten om U vol maakte meststoffen en veevoeder te leveren. Gij zult er kunnen oordeelen van het geduldig streven en de zoo dikwijls teleurstellende opzoekingen der voort brengers van geselecteerd zaaizaad en pootgoed. Gedurende de opening der Tentoon stelling, zal de Groote Belgisehe Land bouwweek wederom uitmuntende spre kers doen komen. Een week lang zullen zij er landbouwvraagstukken behande len van huidig belang. Wij raden U ten zeerste aan deze voordrachten bij te wonen, daar wij er wel van overtuigd zijn dat zij U zeer nuttig zullen zijn. Deze voordrachten zullen gehouden worden in een afzonderlijk lokaal, bui ten de Paleizen der Tentoonstelling, doch dicht daartegen. Naar gewoonte, zullen de voordrach ten zeer stipt beginnen op het uur aan geduid in het program, zoodat gij er uw tijd kunt naar schikken. Gelijkertijd als onze Tentoonstelling, zullen de II' Nationale Wedstrijd van Neer hof- gevogelte en de IX' Nationale Wed strijd van Konijnenfokkers van Belgi sche Rassen gehouden worden in een der Eeuwfeest- paleizen. Deze wedstrijden worden ingericht èoor het Nationaal Verbond voor Neer- hofdierenteelt. Opening: Zaterdag 12 Februari, Zon dag 13 Februari, Maandag 14 Februari, telkens van 9 tot 18 uur. Zooals vorige jaren, heeft de Heer Minister van Landbouw aan de XXV' Tentoonstelling van Landbouwmachines Zaaizaden, Meststoffen, Veevoeder enz. alsook aan de Groote Belgische Land bouwweek het Patronaat van zija De partement willen verleenen. Wij betui gen hem hier onze groote erkentelijk heid voor dezen blijk van sympathie voor ons werk. Waarde Bezoekers, Onze XXVe Tentoonstelling zal ver uit de belangrijkste en de schoonste land bouwtentoonstelling zijn gehouden in België. Gij moet ze komen bezichtigen, daar het voor U en in uw belang is dat wij ff inrichten. (Medegedeeld). (Vervolg en slot). Dat een zoo lekkere vrucht gaarne door de insecten bezocht wordt, hoeft geen betoog. Willen we dus onze drui ven tegen deze vijanden beschermen, dan zullen we er een ongenadigen strijd hoeven aan te binden. We zouden toch graag, alvorens elk van hen afzonderlijk te behandelen, uw aandacht vestigen op eenige bijzondere eigenschappen van deze boosdoeners. U zult voorzeker al bemerkt hebben dat de insecten aan het hoofd voelhorens dragen bij den meikever zijn deze dui delijk zichtbaar. Deze voelhorens zijn de zetels van den reuk en soms zoodanig gevoelig dat ze op duizenden meter af stand, zooals dit het geval is met de wespen, de aanwezigheid van rijpende druiven gewaar worden en er heen trekken. Sommige insecten steken, andere malen, een derde categorie zuigt, een vierde likt, om het even op welke wijze ze onze gewassen aantasten, ze brengen schade toe en dit moet ons voldoende wezen om hen dit door alle mogelijke middelen te beletten. Hun huidskelet, hun vliezige en harde deelen als hun dekschilden zijn gevormd door een zekere stof, chitine genaamd, die goed weerstand biedt aan zwakke zuren. Verder is het zenuwstelsel der insecten goed ontwikkeld. Het ademhalingsstelsel werkt bij hen op een zeer eigenaardige wijze de lucht treedt binnen langs de openingen die men op den buik aantreft en stelt zich in aanraking met het insectenbloed. Bij de andere dieren gaat het bloed tot de lucht. De insecten kunnen de luchtope- ningen sluiten, wanneer ze bv. in be dorven lucht geplaatst worden en langen tijd luchtgebrek uitstaan. Hun voortplanting geschiedt geslach telijk voor bijna alle insecten en gewoon lijk door vier vormen te onderscheiden het ei, de larve, de pop en het volwas sen of volmaakt insect. Dit laatste is niet moeilijk om te ver nietigen door insectendoodende midde len, anders is het gesteld met de eieren die niet zelden krachtigen weerstand 5TIK5IU een ge- de zal zal en dit kunnen we door begietingen met koud regenwater rond een middag en door het bevochtigen van den grond. Verder zullen we voortdurend solfer dampen verwekken met schaaltjes sol- ferbloem hier en daar op te hangen of wel, na de lucht van de serre door grondbegieting vochtig te hebben maakt, solferbloem te strooien op bladeren, die er nu gemakkelijker aankleven en de noodige dampen verwekken. Vergeten we niet dat solfer een kostbaar geneesmiddel is voor den wijngaard. De winterbespuiting van de druivelaars met 7,5 °/o liter vruchtboom- carbolinèum opgelost in water, kan ook zeer goede uitwerksels hebben. Een andere vijand van den druivelaar is de thrips, behoorende tot de orde der blaaspooten. 't Is een klein maar zeer schadelijk insect, langwerpig, van 1 tot 2 millimeter lengte, zwartachtig bruin gekleurd, met zuigende monddeelen^wee paar vliezige vleugels met franjen, een onvolmaakte gedaanteverwisseling. Ze zetten zich voort door eieren. Het vol maakt insect en de larve hebben veel gelijkenis met elkander de larve noch tans is vleugelloos en is geelachtig. De thripsen vindt men altijd langs den on derkant van de bladeren en de eieren worden gelegd dicht bij de bladnerven. De bladeren door thripsen bezet krijgen bieden maar ook dikwijls gelegd worden een bleek, bruingrijs uitzicht. Men kan op een plaats waar ze moeilijk te treffen zijn. Vandaar soms de noodzakelijkheid van het afpellen of afkrabben en ver branden van oude boomschors, een las tig werk voorzeker maar onmisbaar tot de verdelging der insecteneieren. Om te sluiten nog een eigenaardig- ïeid van de mieren die de bladluizen als echte melkkoeien behandelen. Weet ge wel dat die werkzame, ijverige diertjes de bladluizen heel voorzichtig naar hun nest brengen en ze daar goed verzorgen om ze te kunnen melken als hen dat lust. Met haar voelhorens streelt de mier ze als om haar iets af te bedelen deze zal niet lang wachten om een druppeltje gesuikerd vocht aan het achterlijf te laten ontsnappen, waarvan de mier zich weldra zal meester maken, want ze is er zot op verlekkerd. De mieren bevorderen dus de ont wikkeling van de bladluizen en zoo moe ten we hoegenaamd niet verwonderd zijn dat we, na de lange rustperiode van de druivelaars en na een zorgvuldige en zeer doeltreffende ontsmetting terug luizen zien te voorschijn komen, door de schuld der mieren, die bladluizen, witte luizen en andere insecten met suiker- vochten opkweeken in hun nesten en ze dan later weer terug op de planten brengen. Nu we nauwere kennis hebben ge maakt met eenige eigenschappen en aar digheden van de insecten, gaan we ze elk afzonderlijk eens onder handen men en beginnen met de meest lijke namelijk de roode spin. Een kleinen kop, een gelen rug en 8 pooten, ziedaar een korte beschrijving van dit diertje, dat hoop en al een halve millimeter groot kan zijn. Zoolang de spinnetjes klein zijn hebben ze een geel uitzicht, doch in volwassen toestand zijn ze rood gekleurd. Ze leven altijd aan de onderzijde der plantendeelen in een soort fijn wit glimmend spinsel. Eieren, half wassen en volwassen diertjes zijn gansch het jaar door, neven elkander onder dit spinsel te zoeken. De vermenigvuldiging gaat dan ook zeer snel indien we niet op tijd de noodige voorzorgen nemen. De roode spin is zeer moeilijk te vernie tigen en de eieren er van weerstaan aan bijna alle insectendoodende middelen die in den handel te verkrijgen zijn. Is ze dan toch zoo te vreezen Inder daad, door het spinsel en hun uitwerpse len die aan de bladeren kleven, belem meren ze grootelijks de ademhaling der planten verder is ze een zuiger die het plantensap uit de bladeren zuigt, deze dan ontkleurd en verschrompeld om ze vroegtijdig te doen vallen. Indien de roode spin moeilijk is om te vernietigen, heeft ze nochtans tot hare ontwikkeling zekere voorwaarden noodig zoo is een droge omgeving haar uiterst welgeval len en verafschuwen ze integendeel de solferdampen. Laat ons dan zorgen voor een voldoende vochtigheidsgraad serren, zonder nochtans te ne- gevaar- ze bestrijden door het rooken of ver branden van tabak of vloeibare nicotine. Hier, zoowel als voor het bestrijden van de roode spin, zou het onderhouden van een koude en vochtige atmosfeer in de kassen zeer voordeelig werken, doch opgepast alsdan voor den Oïdium of meeldauw. Het bestrijken van de afgepelde stam men met een mengsel van klei, kalk, solferbloem en carbolineum, na het snoeien, binst den winter, heeft mijn planten niet alleen van de ziekte maar ook van vele ziekten gevrijwaard. Over het bestrijden van ritnaalden, varkensbeesten of pissebedden hebben we in vorige artikels reeds breedvoerig uitgewijd. Tenslotte zullen we ons wel wachten de wespen aan te lokken door het be houden van gebarsten bessen in de trossen. Om de wespen te vernielen zal men hun nesten opzoeken en er 's avonds 40 tot 50 gram cyanogas inbrengen en nadien de opening goed afstoppen. Laat ons er voor zorgen dat ziekten eninsekten uit onze serren wegblijven en prachtige gezonde trossen zullen U voor die moeite in overvloed geschonken worden. Lees aandachtig het artikel over "De Voeding der Huis dieren door de tijden heen op de 1* bladzijde. Het is voor allen van groot belang de studie van onzen Technieker te volgen. Heer Bestuurder, In een uwer artikelen over de nog in wording zijnde nieuwe verbetering der pachtwet, heb ik gelezen dat uit de bot sing der gedachten 't licht ontstaat. In dien het voor deze kwestie waarheid is, zal dit ook voor andere belangrijke vraagstukken het geval zijn. Daarom wil ik vragen of de kolommen van Uw blad voor volgende regels open staan, ofwel dat ik in 't begin van 't nieuwe jaar met U zelve eens een onderhoud zou kunnen krijgen. Het tegenwoordig heerschende mond en klauwzeer-vraagstuk, dat onze land bouwers zooveel bezighoudt, maar ook zooveel schade berokkent, zou meer van nabij kunnen bestudeerd worden. Ik wil nu eene studiewijze vooruitzetten, maar alvoren daaraan te beginnen wil ik Uwe aandacht trekken op het feit dat bij de voorgaande droge jaren deze ziekte geen hinder veroorzaakte, 't Voorbije jaar in de 1 met zijnen overvloedigen voorjaarsre- overdrijven, gen en zijnen geringen zonneschijn is volgens mij een der oorzaken, welke deze ziekteverschijning nog bijzonder in de hand heeft gewerkt. Doch de on doelmatige voeding der dieren speelt hier de voornaamste rol. Moest men eens een onderzoek in stellen in de ergst besmette stallen hoe 't er met de voeding van de dieren ge steld is. dan zou men misschien al een stap in de goede richting kunnen doen. De gronden waarop ik deze theorie bouw, zijn te lang om hier te vermel den. Volgens mij is de ziekteoorzaak een te kort of te veel van zekere bestand- deelen in 't dierlijk organisme, veroor zaakt door de voeding van de dieren, soms ook wel veroorzaakt buiten weten der eigenaars, door ongepast voedsel. Moest er een oproep gericht worden tot alle landbouwers die door deze plaag getroffen zijn, om eens openhartig de gebruikte voedingsmethode op te ge ven, dan zou u mijn inziens wel bestati- gen dat de goede R. U. Zeivers die de samenstellingen van onze vereeniging in de juist aangegeven verhouding toe passen, weinig hinder ondervonden hebben doordat hun vee kloek en gezond was en de noodige krachten bezat om te weerstaan. De Volledige Voeders R. U.Z., bij zonder de Varkensvoeders en het Melk- meel, hebben in dezen tijd van ziekte bewezen dat ze goud waard zijn. Maar hoeveel boeren zijn er niet die zelfs de moeite niet willen doen een proef te doen Hetzelfde geval doet zich voor met de bemesting. De beeten en rapen die niet volledig bemest werden, bevatten de stoffen niet welke het dier noodig heeft om gezond en levenskrachtig te zijn. Mijne gedachten uitgedrukt zijnde, ben ik benieuwd die van anderen te kennen, die mijn opvatting zouden ver sterken ofwel diegenen die ze zouden omverwerpen zoo zij niet op vaste gron den berusten. J. VERBERGT. Steenhuffel. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 3 Jan. tot 9 Jan. 1938: Antwerpen 242 haarden; Brabant 232 haardenWest-Vlaanderen 87 haar den Henegouwen 349 haarden; Oost- Vlaanderen 473 haardenLimburg 246 haarden; Luik 261 haarden; Namen 323 haarden; Luxemburg 201 haarden. Totaal 2414 haarden. Vorige week 3250 haarden. Week van 19 tot 25 Dec. 3877. Week van 12 tot 18 Dec. 5171. Week van 5 tot 11 Dec.6281. Week van 29 Nov. tot4 Dec.: 5319. Het mond- en klauwzeer. - Voor wanneer de beloofde staatshulp Ter Senaatszitting van 22 December 1.1. verklaarde Minister Pierlot, zijne beloften tot het uiterste minimaliseerend, dat de staat financieele hulp zou verlee nen aan de kleine bedrijven die hoofd zakelijk van de melkvoortbrengst leven en derwijze beproefd zijn dat de land bouwer zijne bestaansmiddelen kwijt is. De minister beloofde begin Januari te kunnen bepalen hoe deze staatshulp zal worden verleend. Wij zijn nu omtrent half Januari en nog wachten onze zwaar beproefde landbouwers op de afkondiging, laat staan de toepassing, van den eersten steunmaatregel. De regeering legt het er klaarblijke lijk op aan onze geteisterde landbou wers tot wanhoop te drijven Het is een werkelijk schande De crisispachtwet verlengd. Alvorens in verlof te gaan hebben Kamer en Senaat tot 1 Januari 1939 de geldigheidsduur verlengd der crisis pachtwet van 10 Augustus 1933, waar door de pachters bij beslissing van den vrederechter een vermindering konden bekomen van overdreven pachtprijzen. Deze wet verviel op 1 Januari 1938. Toen bedoelde wet het licht zag, heb ben wij omstandig de redenen uiteenge zet waarom deze wet niet doeltreffend was voor een behoorlijke reglementee ring der pachtprijzen. De bijzonderste reden was rnamelijk, dat de pachter het in de meeste gevallen niet zou aandurven den eigenaar voor den vrederechter te brengen om vermin dering van pachtprijs te bekomen, uit vrees bij de eerste gelegenheid opzeg ging te krijgen. De ondervinding heeft trouwens afdoende bewezen, dat wij het goed voor hebben. De verzenging der wet is aldus enkel een plaaster op een houten been. De uitvoer van varkensvleesch naar Duitschland. Wegens het gevaar van besmetting door mond- en klauwzeer heeft de Duitsche regeering sinds December 1937 den invoer van versch varkens vleesch verboden. Nochtans werd toegestaan de devie zen voorzien voor December 1.1. die niet verbruikt werden te laten dienen in Ja nuari en Februari voor den uitvoer van gerookt varkensvleeschdaar dit laatste niet valt onder het invoerverbod. Tevens werden hoogere deviezencon- tingenten voorzien voor den uitvoer van spek om aldus de varkensmarkt niet te ontredderen ingevolge het stopzetten van den uitvoer van versch varkens vleesch. Het productiecontingent voor margarine. De margarinebazen moeten zoo lang niet kloppen op de deur van het depar tement van Landbouw om hunne eischen ingewilligd te zien als onze door het mond- en klauwzeer zwaar geteisterde landbouwers. Voor December 1937 en Januari werd het fabrikatiecontingent nog met 10 0/o verhoogd. Een 30-tal margarinemagnaten zijn aldus meer van tel bij de Regeering dan 250.000 landbouwersgezinnen die van de melkvoortbrengst leven. En dergelijke regeerders stellen zich aan als hoeders der nationale welvaart 1 Landbouwers hoe lang nog 71 De nationale zuiveldienst. We zijn een nieuwe kaderwet te rijker. Het wordt een werkelijke epide mie die echter meer en meer de machte loosheid bewijst van de parlementaire democratie om opbouwend werk te ver richten. Thans was de inrichting van den nationalen zuiveldienst aan de beurt. Het wetsontwerp desbetreffende werd door het parlement gestemd voor zijn nieuwjaarsverlof. De nieuwe dienst heeft als doel, binnen de perken gesteld door den Minister van Landbouw, aan deze zijn medehulp te verleenen tot verbete ring van de voortbrengst, van de ver deeling en van den verkoop van melk- en zuivelproducten. Wachten wij af wat de uitvoerings besluiten zullen beteekenen I De enorme belastingsdruk. Een weetgierige volksvertegenwoor diger stelde volgende vraag aan den Mi nister van Financiën. "Welk was per inwoner eenerzijds de last der recht- streeksche belastingen, anderzijds der onrechtstreeksche belastingen voor de dienstjaren 1923, 1930, 1931, 1935, 1937, en hoeveel zal die last voor 1938 bedragen Ziehier de welsprekende cijfers mee gedeeld door den bevoegden Minister 1923 249,2 162.01 1930 494,72 501,91 1931 429,64 497.29 1935 398,95 604,44 1937 431,94 695,78 1938 419,94 755,35 De totale belastingslast bedraagt dus per inwoner in 1923 412,63 fr.; in 1938: 1175,29 fr. Men bemerke nssss Mond- en Klauwzeer komt zelden voor op pachthoeven waar regelmatig THOMAS- slakkenmeel gebruikt wordt, het fosfoorzuur en de kalk die deze bevatten vormen een weerstandbiedend vee. Jaar RcchtstreekacJhe belasting Onrechtstreeksche per inwoner belastingen genezen vlug met 4 en 7.50 Ir, In alle Apotheken

De Koornbloem | 1938 | | pagina 3