De Nieuwe Pastoor Vrouwenrubriek Notariëele Annoncen Vetmcel voor Runders* Veemestmeel R. U« Z* A Ar beidsorde Schoonen EIGENDOM Goede ZAAILANDEN en MEERSCH 4 bijzonder de zware stijging der on- rechtstreeksche belastingen [tijdens de jaren 1935-1937-1938. Deze onrecht- streeksche belastingen zijn meestal ver bruiksbelastingen onder een of anderen vorm die de levensduurte verhoogen, al hoewel zij als fiscale taksen minder rechtstreeks worden gevoeld. Wanneer nu de levensduurte stijgt, is de Regeering er dadelijk bij om de prij zen der landbouwproducten te remmen, dan wanneer de Staat door den be lastingsdruk zelf bijdraagt tot de stijging der levensduurte. Dit zijn de zegeningen van de natio nale Unie die naar het woord van Van Zeeland, van België een oasis ging maken. Onze boeren weten alles van de aan genaamheden van deze oasis 1 De verhooging der spoorweg tarieven. Tijdens zijne zitting van 3 Januari 1.1. heeft de ministerraad beslist de tarieven voor vervoer van reizigers en goederen te verhoogen met 5 °/o. De datum van het in voege treden dezer verhooging zal eerlang meegedeeld worden. ITALIË Belooningen aan de soldaten van den graan-veldslag. De duce heeft op 9 Januari in het paleis van Venetië belooningen uitge reikt aan de personen die zich verdien stelijk hebben gemaakt in den veldslag voor het graan. De heer Darré, Minister van Land bouw in Duitschland woonde de plech tigheid bij. Onder de laureaten bevinden zich twee bisschoppen en talrijke priesters. Mussolini heeft van de tegenwoordig heid van den heer Darré gebruik ge maakt om te verklaren dat ook op het gebied van de graanvoortbrengst de medewerking en de samenwerking van beide landen mogelijk is. De heer Mus solini verklaarde daarna dat de graan oogst in 1937 goed is geweest. Te hooge prijzen zei hij, krimpen het verbruik in terwijl te lage prijzen de voortbrengst bedreigen. De oplossing zou zijn dat een behoorlijk evenwicht tot stand wordt gebracht. NEDERLAND De veesterfte door het mond- en klauwzeer. In Nederland zijn tot heden reeds 7600 dieren omgekomen door het mond en klauwzeer, te weten 2503 volwassen runderen, 2723 kalveren, 2208 varkens en biggen, 174 schapen en 45 geiten. We hebben een samenstelling ge maakt voor het vetten van vee, in houdende minimum 16 °/o bruto verteerbaar eiwit, 4 vet, en vertegenwoordigende een zetmeel- waarde van 75 °/o, welke wij zullen verkoopen onder den naam van Het zal de oude methode van vetten vervangen en met veel minder uitgaven zal men meer vleeschaanwinst bekomen. Novelle, door Ben. PUTTEMAN. 9 - Morgen zou juffrouw Marleen toch naar de pastorie beenen en daar 'r eigen vuile woorden voor die van 'r even- mensch gaan verkoopen. Ze riep er derhalve, als getuige van haar onschuld in de zaak, Doka van Mamekes Finne bij. Doka was n vrouwmensch lijk een huzaar. Men noemde haar Dikke Doka of de pompier. Lange zwarte haarkes krulden op 'r bovenlip tot een dun snorretje. Maar daar was Doka niet beschaamd over. Ze knipte ze niet eens af. Vond dat ze integendeel een net ge heel vormden met den zwarten- toren van haar haarvlechten die triomfantelijk midden op 'r hoofd stond opgedraaid lijk 'n stapel kermisworsten. Doka was 't sterkste vrouwelijk element van de parochie. Maar wellicht ook het recht zinnigste. Ze ging altijd stevig 'r gang door de wereld. Al die wat laster op 'r weg wou werpen, sloeg ze lam met haar tong die sneed lijk 'n mes. Want Doka had 'n memorie lijk 'n paard en vroeger had ze 'n grootje dat al de families van de parochie had gekend, geslachten achteruit. Wat dat grootje destijds aan 'r klein kind had verteld, lag nu gestapeld in de bovenkamer van de pompier. Waar 't paste deed ze er 'n greep in en wierp het naar de al te driest-zingende vo geltjes om haar been. Het liedje was Recepten. Onze recepten zijn berekend voor vier volwassen mannen, of bv. man, vrouw, dienstbode en twee kinderen. TapiocasoepWe trekken van 250 gram rundersoepvleesch in 1 liter water, met 5 gr. zout en wat foelie op de ge wone wijze bouillon. Intusschen weeken we 25 gram tapioca in een tas water, waarna we ze gedurende 45 minuten ko ken in den gezeefden bouillon. In dien tijd maken we balletjes van 50 gram kalfsgehakt, en laten die balletjes de 10 laatste minuten met de soep meekoken. We kloppen een ei in de soepterrine, waarin we dan de soep voorzichtig en flink roerende bijgieten. Roode bieten We wasschen onge veer een kilo roode bieten schoon, en koken ze in ruim water met een 10 gr. zout gaar, wat ongeveer 3 uur zal duren. Daarna nemen we er het vel af en snij den ze in zeer dunne plakjes, die we dan in 30 gram boter, een paar flinke scheu ten azijn en een paar kruidnagels op stoven. Zoonoodig binden we het vocht met wat aangemengd aardappelmeel. Gestoofde kabeljauw We maken vier mooten gestoofde kabeljauw, samen anderhalf kilo. op de gewone wijze schoon, we zouten ze en we leggen ze daarna in een vuurvasten schotel, waar van den bodem voor niet meer dan 1 cm. hoog met water bedekt mag zijn. We voegen er het sap bij van een kwart citroen en 100 gr. boter in klontjes ver deeld. We bestrooien de visch met pa neermeel, en we leggen bovenop twee uitgetande schijfjes citroen, en dan laten we de visch dichtgedekt 20 minuten, en daarna zonder deksel, nog tien minuten in een warmen oven staan. SneeuwpuddingWe brengen een halve liter aan de kook met 80 gram suiker, en wat vanille. We mengen daarna 90 gram maïzena met een kwart liter melk aan en gieten dit al roerende in de kokende vloeistof. We laten dit koken, gedurende een vijf minuten, tot de massa dik is. We zorgen ervoor dat we dan stijfgeklopt eiwit van een drietal eiers ter onzer beschikking hebben, waarin we nu flink kloppende de pud dingmassa roeren. We laten den pud ding in een met een met water omge- spoelden puddingvorm koud worden, en presenteeren er een vanillesaus bij, waarvoor de drie eierdooiers met wat maïzena voor het binden gebruikt wor den. We maken dien pudding denzelf den dag dat hij gebruikt wordt, om te voorkomen dat bij het te lang blijven staan, het eiwit zou uitzakken, en de pudding er alsdan onsmakelijk zou uit zien. Hoeveel uren moeten de kinderen slapen Het noodzakelijk aantal rusturen voor de schoolgaande kinderen verschilt vol gens den leeftijd, volgens het klimaat en volgens den regelmatig gepresteerden arbeid. Zelfs moet er hierbij rekening gehouden worden met het verschillend temperament der kinderen. Aldus kunnen wij hier voor ieder schoolkind in het bijzonder geen juiste cijfers opgeven. Doch algemeen be schouwd zou volgens de opzoekingen van Professor Terman, het schoolgaande kind gemiddeld over het volgende aan tal uren en minuten slaap per nacht moe ten kunnen genieten kinderen van 6 jaar: 11 u. 24 m.7 jaar10 u. 41 m. 8 jaar 10 u. 42 m.9 jaar 10 u. 13 m. 10 jaar 9 u. 56 m.11 jaar 10 uur 12 jaar9 u. 36 m.14 jaar9 u. 31 m. 15 jaar 9 u. 6 m.16 jaar 8 u. 54 m. 17 jaar8 u. 30 m.18 jaar8 u. 46 m. dan gauw uitgezongen. Als Juffrouw Marleen haar zag aan komen, traag, met groote stappen, sloeg ze het rapport over den nieuwen pas toor om naar een jeremiade over den laatsten prijs van boter en melk. Maar als Doka binnen schot was, vroeg Vic- torine zoo luid mogelijk of ze nóg ne keer wou zeggen aan Doka wat er nu op de parochie toch aan 't gebeuren was met dienen nieuwen pastoor. Juffrouw Marleen moest echter 'n kalfbeest gaan melken die bij 'r schoonzuster of 'r nichtekens haar melk optrok, zei zij. Ze pijlde er van door. Het kalfbeest was tien minuten later zeker van zijn melk verlost. Want dan stond juffrouw Marleen al in de pastorie terug om te vragen tegen welk uur Thiadorken er morgen zijn moest voor het afladen van den verhuis. Ze kwam juist op tijd de keuken bin nen om te zien hoe moeder Goeman een half dozijn dikke sneden hesp in een pa pier rolde en ze aan Toon gaf. Dat is voor uw jongens te huis, opdat ze zoo groot en sterk zouden wor den als hun vader. Kort daarop reed Tuur met zijn wa gen naar huis. Mijnheer pastoor en moeder Goeman gingen naar den trein van 6 uren. t s Anderendaags. Het dorp. Middag en witte zon. De straatkeien liggen heet. Geen windje zoo sterk als een mus- schenadem. Toon hangt met den schouder tegen Het eerste nummer van is verschenen. Ziehier de inhoud Victor Leemans. De voorgenomen be drijfsorganisatie en de sociale ordening. Dr Marcel D'Haese. De financiering van de nijverheid in Vlaanderen. Dr Leo Van der Vreken. Vestings mogelijkheden in Kongo. Karei Lambrechts. Arbeidsmarkt Levensduurte Loonen in 1937. G. Brent. De Beurs en het wereldge beuren. H. d. W. Het Textielbedrijf in 1937. J. Cool. De gezondheidspolitiek uit het nabije verleden. Victor Leemans. Werner Sombart 75 jaar. Mr Jos. Van Haelst. Gaan de vrije syndicaten der socialisten één blok vor men met de Russische dwangsyndica- ten Boekbespreking. Ziedaar de rijk gevarieerde inhoud van het nieuwe tijdschrift voor sociale, economische en cultureele hernieuwing. De omvang bedraagt 64 blz. Het tweede nummer verschijnt op 10 Februari en zal hoofdzakelijk gewijd zijn aan het administratief statuut van Kongo en aan de Vervlaamsching van het Koloniaal Onderwijs en verder aan de gemeente- en provinciepolitiek. Ver der Overzichten en Kronieken over het actueele gebeuren in het sociaal leven en een bijdrage van Mr Jan Brans over de "sociale wetgeving en hare evolutie». Het Maartnummer zal hoofdzakelijk vragen der volksgezondheid behandelen en o.a. bijdragen bevatten van Prof. Dr Frans Daels, Dr C. Hooft, Prof. Dr L. Van Houteghem en Dr J. De Roeck. Wie nog niet geabonneerd is, kan onmiddellijk inschrijven bij den uitgever, J. Van Mierlo-Proost, Turnhout (post- ch. 2770.16). De leesprijs bedraagt 50 fr. per jaar. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Bij Uitwinning Openbare Verkooping van een te Aalst, 12 en 14, Statiestraat, en Bauwensplaats, 15. De Notaris BRECKPOT te Aalst, daartoe aangesteld, en ingevolge de be spreken van artikel 90 en volgende der wet van 15-8-1854, zal namens wien het behoort openbaar verkoopen Stad Aalst. Een eigendom bevattende een mees- tershuis, renteniershuis. nijverheidsge bouwen en woonhuis,gestaan en gelegen te Aalst, Statiestraat, nr 14 en nr 12 en Bauwensplaats, nr 15, met een geza- mentlijke grootte van 20 a. 10 ca., groot volgens meting 20 a. 62 ca. Verdeeld in 4 koopen Koop 1 Een meestershuis met hof en aanho- righeden, te Aalst, Statiestraat nr 12, groot volgens meting 5 aren 80 ca. Dezen eigendom bevat Gelijkvloersinrijpoort, hall, ont vangstplaats, grooten en kleinen salon, veranda, keuken, eetzaal, magazijnen en tuin. 1' verdiep 4 kamers. 2' verdiep 5 kamers. Verders 2 kelderkeukens, 3 kelders de kerkhofmuur. Al 'n half uur. Hij wacht. Wacht geduldig. Rolt ondertusschen traag de eene si garet na dampt ze op met lange trekken. In de schaduw van de treurwilgen naast de kerk, zit de koster op een bankske. Hij wacht ook. Hij heeft al tien keer zijn haar gekamd en daarna platgestreken. Hij rookte twee sigaartjes op. De klok sloeg twee slagen. Toon zat op de kerkhofmuur gekro pen, bengelde met zijn lange beenen. Hij was daar zoo pas op 'n haaste de flesch gueuze van gisteren gaan drinken. Had tegen Wiske gegrinnikt of ze er zich kontent over voelde dat ze bij den nieu wen pastoor niet thuisgekomen was met 'r lieftallig kompliment over hem. De koster was eens naar huis gebeend om aan de pomparm te trekken, 't Was ook een hitte om er dorst bij te krijgen 1 Pater Leo kwam in de deur van de pastorie. Floot naar de duiven van den brouwer. Echte rasdieren, die geregeld op de pilaren van het pastoriehek kwa men neergeklepperd om mekaar het hof te maken. Dan dokkerde de wagen in 't zicht. Met 'n nieuwe lading. Tuur zat er bovenop om 'n nukkigen koffer in bedwang te houden. Meneer pastoor mende de paarden, dreef ze met vaardige hand tot vóór het pastorie hek. 'k Moest van de vrouw nog 'n handje komen toesteken, zei Toon. Zon der dat hij de sigaret ervoor uit den mond nam. Hij deed misschien opzette lijk ruw, omdat de koster er bij stond. en 2 zolders. Het goed is voorzien van pompwater, gaz en elektrieke verlichting. Bewoond door Mijnhear Bauwens. Koop 2. Een renteniershuis met hof en aanhoo- righeden te Aalst, Statiestraat nr 14, groot volgens meting 4 a. 27 ca. Dezen eigendom bevat Gelijkvloersingang, salon, bureel, eetzaal, trapzaal, keuken, waschhuis, W.C. en tuin. Ie verdiep 4 kamers. 2e verdiep 4 kamers. Verdersprovisie-, kool- en wijn kelders en 2 zolders. Het goed is voorzien van stadswater, gaz en electrische verlichting. Bewoond door Mr Kreygelmans-Van Geert. Koop 3. Nijverheidsgebouwen,gedeeltelijk met een verdiep, hof en verdere aanhoorig- heden, te Aalst, Bauwensplaats, met inrijpoort, groot volgens metinh 9 a. 56 ca. In gebruik bij de naamlooze ven nootschap "Teinturerie du Nord» te Aalst. Koop 4. Een woonhuis met aanhoorigheden te Aalst, Bauwensplaats nz 15, groot vol gens meting 99 ca. Dit goed bevat Gelijkvloers ingang, salon, eetplaats, keuken, koolkot, W.C. en koer. Verdiep 3 kamers waarin begrepen een boven de inrijpoort van koop 3. Verders zolder. Het goed is voorzien van water, gaz en electrische verlichting. Bewoond door Mr Victor Bruylant. Het huis Statiestraat nr 14 is zicht baar den Woensdag en Vrijdag van iedere week van 2 tot 4 uur. Voor plakbrieven met plans en alle inlichtingen zich wenden ter Studie van Meester Breckpot, te Aalst, Graanmarkt, 11alwaar ook het kohier van lasten en voorwaarden der verkooping kan ge raadpleegd worden. Verblijf: Maandag 17 Januari 1938, telkens om 2 uur namiddag ter café "Hotel de Flandre et de l'Industrie» ge houden door Juffrouw Deblicqui, te Aalst, Esplanadeplein. Openbare Verkooping van te Haaltert, Aygem en Ressegem. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal namens wie het behoort openbaar lijk verkoopen Gemeente Haaltert. Koop 1Een perceel meersch ge legen te Haaltert, nabij het gescheid der gemeente Aygem, groot 52 aren 90 ca. In gebruik bij Mr Cyrille Van Durme te Aygem. Verdeeld in 2 deelen Deel eenhelft ten noorden of 26 aren 45 ca. Opleg boomprijs. Deel twee helft ten zuiden langsheen den eigendom van Mr Van Bever, groot 26 aren 40 ca. Opleg boomprijs. Gemeente Aygem. Koop 2. Een perceel meersch ge legen te Aygem, ter plaatse genaamd "Hauwveldeken» groot 27 aren 30 ca. In gebruik bij Mr Frans Pennewaert. Verdeeld in 2 deelen Deel eenhelft ten noorden of 13 aren 65 centiaren. Deel twee helft ten zuiden of 13 aren 65 centiaren. Koop 3. Een perceel zaailand ge legen te Aygem, ter plaatse genaamd "Kapellekauter» groot 21 aren 20 ca. In gebruik bij Mr Joseph Coppens- Mijn gasten laten u bedanken voor de goeie hesp. 'k Moet er U bij gelegen heid een haas voor in de plaats brengen. Van uw eigen kweek, Toon Een haas wordt door de rijke menschen ook niet gekweekt en toch schieten ze hem. Daar maken we dan wel eens akkoord over, Toon. Nu kunnen wij er voorloopig toch nog, niet aan denken hem in den oven te schuiven. Dien avond, als de paarden in zwa- ren draf den leegen wagen het dorp uit voerden, sprong pater Leo op zijn fiets en koerste in blooten kop met klap perende rokken naar boer Lievens' hof. Aan den gevel onder de notelaars za ten daar aan een lange tafel en liepen er dooreen, al de jonge meisjes van de Beekstraat. Een eksternest van frissche vroolijke stemmen was het daar. Er werd gesneden en geplakt, gefrommeld en geplooid aan papieren vaantjes en wimpels, bloemen en kransen. De jach tige toebereidselen tot de plechtige in haling van den nieuwen pastoor 1 In de schuur timmerden de boeren jongens een houten verhoog op den grooten wagen. Op dat verhoog zou toekomenden Zondag uitgebeeld wor den het mooie zielsgezonde leven van een kristen Vlaamsch gezin in den goe den ouden tijd. 't Was een geloop van de kerels, met planken en latten, aiover 't hof, de snaterende meisjesbend voorbij. Trezeke Bikkel die vrijde met Jef van de Peen, zat in 't karkot gele en witte roosjes en linten rond een draad te vlechten. De draad hing gespannen over Van Wayenberg. Koop 4. Een perceel zaailand ge legen te Aygem, ter plaatse genaamd "Kapellekauter,, groot 1 hectaar 19aren 40 ca. en volgens meting 1 heet. 22 aren 90 centiaren. In gebruik bij Mr Joseph Coppens- Van Wayenbergh. Verdeeld in 3 deelen Deel eenEen perceel zaailand, groot bij meting 42 aren 90 ca. Deel tweeEen perceel zaailand,groot bij meting 33 aren. Deel drijEen perceel zaailand, groot bij meting 47 aren. Koop 5Een perceel zaailand ge legen te Aygem, ter plaats genaamd Aygem groot 90 aren 20 ca. In gebruik bij Mr Constant VanBug- genhout. Verdeeld in 3 deelen Deel 1:1/3 deel ten noorden, groot 30 aren 20 ca. ten noorden, groot 30 a. 20 ca. langs den eigendom van Mr Ca- miel Van den Berghe-Annorel en kin deren. Deel 2: 1/3 deel te midden, groot 30 aren. Deel 3:1/2 deel ten zuiden groot 30 aren, langs den eigendom van Mr Constantin De Meyer-Schouppe en kinderen te Aygem. Gemeente Ressegem. Koop 6. Een perceel zaailand ge legen te Ressegem, ter plaats genaamd Terhagen groot 20 aren 10 ca. Ingebruik bij Mr Alfons Wynendaele te Borsbeke. Koop 7. Een perceel zaailand ge legen te Ressegem, ter plaats genaamd Rubbensdries groot 36 aren 20 ca. In gebruik bij Mr Florimond Turtel- boom-Polet te Borsbeke. Koop 8. Een perceel zaailand, ge legen te Ressegem, ter plaatse genaamd "Langeveld» groot 45 aren 70 ca. In gebruik bij Mr Arth. Van de Velde. Verdeeld in 2 deelen Deel 1:1/2 deel ten oosten, langs den eigendom van Mr Pieter Roggeman, groot 22 aren 85 ca. Deel 2:1/2 deel ten westen, langs den eigendom der heeren De Meyer, groot 22 aren 85 ca. Koop 9. Een blok zaailand met een gedeelte bosch, gelegen te Ressegem, ter plaatse genaamd "Broeckveld. ge zamenlijk groot 3 hectaren 42 aren 20 ca. groot volgens meting 3 hectaren 50 aren 92 centiaren. Verdeeld in elf deelen Deel 1 Zaailand gelegen ten westen, groot bij meting 40 aren 1 ca. Gebruiker Mr Aimé Verbruggen. Deel 2Zaailand gelegen tusschen deelen 1 en 3, groot bij meting 36 aren 53 ca., breed aan de straat 25 m. 30 cm. Gebruiker Mr Calixte De Cock. Deel 3 Zaailand gelegen tusschen deelen 2 en 4, groot bij meting 30 aren 55 ca., breed aan de straat 19 m. 60 cm. Gebruiker Mr René Lermigneau. Deel 4Zaailand gelegen tusschen deelen 3 en 5, groot bij meting 31 aren 93 ca breed aan de straat 20 m. 20 cm. Gebruiker Mr Donat Vonck. Opleg boomprijs. Deel 5 Zaailand gelegen tusschen deelen 4 en 6, groot bij meting 27 aren 84 ca., breed aan de straat 16 m. 70 cm. Gebruiker Mr Alois De Spiegeleer. Opleg boomprijs. Deel 6 Zaailand gelegen tusschen deelen 5 en 7, groot bij meting 30 aren 84 ca., breed aan de straat 18 m. 50 cm. Gebruiker Mr Remi Vermassen. Opleg boomprijs. Deel 7 Zaailand gelegen tusschen deelen 6 en 8, groot bij meting 27 aren 66 ca., breed aan de straat 16 m. 90 cm. Gebruiker Mr J.B. Damers. Zie verv. Notariëele Aankondingen 5 bh en weer tusschen den muur en de steun pilaren. Jef was naar daar geslenterd, achter de meisjes om, al zoekend naar timmergerief. Hij hield nu de draden wat strakker en Trezeke maakte schoon werk. Ze keek verliefd in de oogen van Jef, en Jef vatte dan Trezekes vingeren als ze vlijtig, vlechtend en stikkend over den draad kwamen aangewipt. Juist als pater Leo het erf oppedelde joeg Jef met zijn lippen naar 'n vliegje op Trezekes wang. Dat had pater Leo juist gezien. Trezeke, die een zedig kongreganistje was, begon te blozen als een pioen. Gaat 't werk vooruit, Trezeke 't Kan er nogal door, pater Leo, zei ze heel beschaamd. Doch Jef. die voor geen klein ge ruchtje op den loop ging, blikte den geestelijke stout in de oogen en zei glim lachend "Die doet dat hij kan, is een eerlijk man. Is dat waar of niet, Pater Dat is te weten, kaatste pater Leo terug. Wat verstaat gij door "kun nen» Als gij niet meer kent dan het geen gij ons vertoont, oordeel zelf of gij uw eigen bij de eerlijke mannen moogt onderbrengen. Hij stapte naar de tafels toe, waar 't gesnap en gesnater even waren stil gevallen. Als ge het soms niet verstaan hebt, zullen we het U wel eens uitleggen, Jef riep Dree van de Kodde, die zijn rosten kop grappig uit de schuurdeur stak. Jef liet zich de diepte van het karkot inzakken op zoek naar iets dat hij zelf niet wist. ('t Vervolgt,}

De Koornbloem | 1938 | | pagina 4