Dc Voeding der Huisdieren Verongelijking onzer Land lieden inzake Wegenbouw Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers door de tijden heen Onze Strijd tegen de Modderpoelen De Toestand van den Landbouw in 1937. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 23 JANUARI 1938 Prijs 35^centicm 20de JAARGANG Nr !*94 Abonnementsprijs 15 fir. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Belangrijke raadgevingen aan de kweekers. (3de bijdrage) Pinkenmeel (Knappers) Dit moet gevoederd worden na het spenen van de kalvers, dus komt dan in de plaats van het kweekkalvermeel.. Men begint dus op een leeftijd van circa 6 maanden als de kalveren op stal komen. In die periode moeten de dieren goed groeien en veel geraamte (beenderen) vormen. De vorming van spierweefsels, vleesch enz. speelt dan een groote rol en vet worden is totaal verkeerd. Hierop is het Pinkenmeel geheel in gesteld. Het bevat een groote hoeveel heid dierlijke en plantaardige eiwitten en veel mineralen. Men voedere naast hooi, stroo en beeten in het begin 1 kg. Pinkenmeel, hetwelk stilaan in den loop van den Winter verhoogd wordt tot 1 1/2 kg. per dier en per dag. Gebruikswijze Men geeft het pinkenmeel droog op de andere voeders of een weinig inge dampt., Men kan ook een dikke pap geven. Voeding van het Melkvee De melkkoe verdient een speciale oplettendheid bij de voeding. Ze geeft ons melk, dewelke minerale zouten, eiwitten en vet bevat. Ze ver speelt dus dagelijks veel eiwit, vet en mineralen, die haar door de voeders regelmatig moeten worden teruggeven. Wanneer het voeder veel eiwit en vet, maar weinig mineralen bevat, zal de koe deze mineralen van haar eigen lichaam aftrekken, en hierdoor slap en mager worden. De minerale zouten spelen dus in de voeding van het melkvee een zeer voor name rol en de voeders moeten deze stoffen genoegzaam bevatten. Men dient ook zeer te letten op de soorten eiwitten en vetten welke men toedient. Zoo staat het vast dat soya vooral melkafscheidend werkt, terwijl cocos- en palmkoek het vetgehalte ver- hoogen en de boter verharden. Andere eiwitvoeders hebben nog meer verschei dene eigenschappen. In het Samengesteld Melk- en Kracht- voedermeel R U Z. hebben we streng rekening gehouden met al de voorgaande beschouwingen en een volledig en vol maakt voeder samengesteld. Voederrantsoenen voor Melkvee. Wij geven hieronder als voorbeeld eenige voederrantsoenen op basis van onze twee speciale voeders voor melkvee. Dit zijn volledige rantsoenen, welke volgens de laatste proeven, hier en in Holland gedaan, de beste uitslagen heb ben gegeven. Bij gebruik van uitsluitend Melkmeel R. U. Z. schrijven wij het volgende voor 1) Aan koeien die 6 liter melk per dag geven of droog staan 4 kg. hooi, 5 kg. stroo, 1 1/2 kg. Melkmeel R.U.Z. en 40 kg. voederbieten of 50 kg. rapen. 2) Aan oud-melksche koeien die 15 liter melk per dag geven 4 kg. hooi, 5 kg. stroo, 4,5 kg. Melkmeel R. U. Z. en 40 kg. voederbeeten of 50 kg. rapen 3) Aan versche koeien met een melk- gifte van 25 liter per dag 4 kg. hooi, 5 kg. stroo, 7 kg. Melkmeel R.U.Z. en 40 kg. voederbieten of 50 kg. snpen. 4) Bij een melkgifte, die afwijkt van de hierin genoemde normen, geve men voor iedere 5 liter melk meer of minder dan de hoogst genoemde hoe veelheid, 1 1/2 kg. Melkmeel R. U. Z. meer of minder. Bij gebruik van Krachtvoe- dermeel R.U.Z. 1) Aan koeien, die 6 liter melk per dag geven of droog staan 4 kg. hooi, 5 kg. stroo, 8 kg. brouwerijdraf (of 1,5 kg. pigen graanmeel), 1 kg. krachtvoeder- meel en 40 kg. voederbeeten of 50 kg. rapen. 2) Aan oud-melksche koeien, die da gelijks 15 liter melk geven 4 kg. hooi, 5 kg. stroo, 8 kg. brouwerijdraf (of 1,5 kg. eigen graanmeel), 3 kg. Krachtvoe- dermeel R.U.Z. en 40 kg. voederbeeten, of 50 kg. rapen. 3) Aan versche koeien met een melk gifte van 25 liter per dag 4 kg. hooi, 5 kg. stroo, 10 kg. brouwerijdraf (of 2 kg. eigen graanmeel), 5 kg. Krachtvoe- dermeel R.U.Z. plus 1,5 kg. maïsmeel of eigen graanmeel, 4C kg. voederbee ten, of 50 kg. rapen. 4) Bij een melkgifte die afwijkt van de hierin genoemde normen, geve men voor iedere 5 liter melk meer of minder dan de hoogst genoemde hoeveelheid 1 kg. Krachtvoedermeel R.U.Z. en 1/2 kg. maïsmeel of eigen graanmeel meer of minder. Hoe moeten deze melen, melkmeel en krachtvoeder meel, gebruikt worden Deze melen mogen droog over de andere voeders gestrooid worden, doch kunnen ook onder vorm van een dikke pap toegediend worden. Deze pap nooit te dun maken, gezien de dieren in 't alge meen reeds te veel water in hun rant soen ontvangen. Beter ware ze een of twee maal daags de gelegenheid te ge ven zuiver water te drinken. De voedernormen zijn natuurlijk slechts voorbeelden. Niet ieder zal in staat zijn volgens de voorbeelden te voederen. Indien men echter advies wil hebben omtrent de voordeeligste voedering, dan schrijve men even onder opgaaf van het stuks vee, verdeeld in verschil lende soorten en leeftijden met aangifte van de hoeveelheden voorhanden voe dermiddelen. Wij zullen U dan een rantsoen opge ven, dat de voordeeligste uitslagen geeft aan den laagsten kostprijs. Veemestmeel Het Veemestmeel is speciaal samen gesteld om nog groeiende ossen en stie ren en melkgevende koeien op de meest voordeelige manier te vetten. Het bevat de eiwitten in de juiste samenstelling, de benoodigde mineralen en een doelmatige hoeveelheid gemak kelijk verteerbare koolhydraten. Men voedert dit meel het allerbest als een dikke pap en in hoeveelheden, die de dieren gaarne opnemen. Het is bij vetten de kunst de dieren veel te laten eten, doch men zorge steeds dat het goed wordt verteerd (dit wijst de mest uit) en dat ze zich vooral niet overeten. Het gebruik van veemestmeel geeft een zeer groote besparing op de voeder- kosten en een snellen groei. Ons Paardenmeel. Waarom Paardenmeel voederen Volgens ouder gewoonte bestaat het krachtvoeder voor paarden alleen uit haver, soms met wat zemelen en soms ook aangevuld met paardenboonen. Doch ook dit is, zooals U begrijpt, een eenzijdig voeder, waarin veel verbe tering is te brengen door een oordeel kundig Paardenmeel. Dit Paardenmeel bevat heel andere voedingsstoffen als haver en moet dit krachtvoeder aanvullen. Het bevat de noodige eiwitten, de mi neralen en suikers en heeft daardoor per kilo een grootere voedingswaarde dan haver, terwijl het op de gezondheid van de dieren zeer gunstig werkt. Gebruikswijze Men voedere de paarden alsvolgt Hooi, wat stroo. eenige beeten en als krachtvoeder Paardenmeel en haver elk om de helft. Het best is het Paardenmeel droog door de haver te roeren en zoo geza menlijk aan de Paarden te geven. Drachtige en zoogende merrie s, als ook jonge groeiende paarden en heng sten in de dekperiode, behoeven meer eiwit dan gewone werkpaarden en moe ten dus iets meer dan de helft Paarden meel en iets min dan de helft haver in het krachtvoeder bekomen. Slotwoord. We deden ons best om in deze korte studie het belang van een vol ledige voeding te doen uitschijnen. We beweren dat het voor den enkeling onmogelijk is met al de ingewikkelde vraagstukken bij de samenstelling van rantsoenen re kening te houden, en een volmaakt voeder te bereiden. Daarom heeft Redt U Zeiven er voor gezorgd, aan de minst kostende prijzen, de MEEST VOL LEDIGE VOEDERS voor alle die ren samen te stellen en in den han del te brengen. We hopen dat onze leden en alle landbouwers nut zullen vinden bij deze studie en vooral bij het doel matig gebruik van onze samenge stelde voeders. Wat kunnen de Gemeentebesturen doen Onze lezers kennen onzen jarenlangen strijd tegen de "Slechte Wegen onzer Buitengemeenten» of beter gezegd tegen de "Modderpoelen». Menig burgemeester en gemeente raadslid kwam met onze redactie in aan raking om te verklaren dat het niet af hangt van den goeden of kwaden wil der gemeentebesturen, maar alleen van de geldelijke mogelijkheden. De gemeenten hebben het al lastig genoeg met het aandeel in den werkloo- zensteun, kunnen gewoonlijk weinig be komen van provincie of staat en zien zich dus genoodzaakt slechts de meest drin gende herstellingen aan de wegen te doen. Ze hebben bovendien tot plicht voor scholen te zorgen, met de nasleep van uitgaven voor onderwijzend perso neel en onderhoud. Van nieuwe ernstige werken kan geen spraak zijn... Ziedaar de gewone opwerpingen van de gemeentevaderen. We hebben ons de moeite getroost de waarheid van deze beweringen na te gaan en moeten bekennen dat dezelve algemeen met de werkelijkheid overeen stemmen. De gemeentebesturen zijn dus machte loos, en kunnen voor hunne onderdanen om zoo te zeggen niets doen. Ze moeten al de belastingen van hunne ingezetenen zien verhuizen naar de hoofdsteden van land en provincie, terwijl de gemeente kas plat blijft en niet bij machte is de meest dringende werken te doen uit voeren. De Regeering daarentegen schijnt in den overvloed te zwemmen, tenminste wanneer men nagaat hoe de groote wegen voor automobilisten en militairen verbreed en herlegd worden. Als men nagaat hoe goede en breede banen nog verbeterd worden, hoe nieuwe verkeers wegen worden geschapen, waardoor veelal honderden hectaren bouwland voor de boeren verloren gaan, terwijl de woningen van gansche straten worden afgebroken. De buitenlieden zien met leede oogen en niet zonder verbittering en woede hoe deze oude en nieuwe wegen naar de regels der kunst en zonder de onkosten te berekenen worden gemaakt, terwijl de buiten- en landwegen verstoken blijven van elke verbetering. Men denkt er in Brussel niet aan hoe de buitenmenschen die van 's morgens tot 's avonds door het slijk moeten, op standig en verbitterd worden bij het zien van dien prachtigen wegenbouw, dien ze helpen betalen, maar waarvan ze geenszins kunnen genieten. We mogen gerust zeggen dat deze kleine paden, die de landbouwers moe ten berijden tot uitoefening van hun ambt, slechter zijn als vóór 1914 Vóór den oorlog gebeurde het nog wel eens dat er door de gemeenten wer ken werden uitgevoerd. Thans, dat er zooveel verbeterd is in de steden en langs de groote verkeerswegen, ploete ren onze boeren meer dan ooit in den modder 1 En wanneer men aan de leidende personen vraagt waarom die groote werken, dien grootscheepschen wegen- en bruggenbouw, dan krijgt men ten antwoordde Minister zoekt om de werkloosheid te doen verminderen. Wij antwoordenZulke vermindering van werkloosheid kan op goedkooper en rechtvaardiger manier gebeuren, en hoeft niet alleen ten goede komen aan stedelingen en autorijders. Dat men aan de gemeenten de middelen geve om werken uit te voeren, dan zal er gewerkt worden op de plaatsen waar de nood het hoogste is. Dan zullen de burgemeesters hunne werkloozen kunnen aan den arbeid zet ten, en met dezer handen de modderpoe len onzer velden en buitengemeenten, de schande onzer moderne beschaving, doen verdwijnen. Dan zal aan het groot schandaal der Belgische politiek de verongelijking onzer boeren en buitenlieden een einde worden gesteld Tot de burgemeesters en gemeente raadsleden richten we een dringende oproep om eendrachtig te protesteeren tegen de groote werken-politiek der Re geering opdat ook onze buitenlieden be hoorlijke wegen zouden krijgen. Wij vragen geen breede lanen, geen afbraak van gansche wijken, noch de verbrokkeling onzer velden. Enkel eischen we behoorlijke wegen en meenen dat wij hierop volkomen recht hebben. Aan de hand van het Senaatsverslag over de Begrooting van Landbouw. De zittingen van de week die heden Zondag aanvangt zullen in den Senaat gewijd zijn aan de bespreking van de Begrooting van Landbouw voor het dienstjaar 1938. Wij willen dan ook, evenals de vori ge week, onze bijzondere aandacht wij den aan hst verslag opgesteld door Gemiddelde Dec. 1932 Nov. 1933 senator Limage namens de Commissie gelast met het voorafgaandelijk onder zoek van het begrootingsontwerp. In het tweede deel van zijn verslag wil de verslaggever den toestand van Iden landbouw in 1937 onderzoeken. De aangehaalde prijzen betreffen hoofdza kelijk de leemstreek. prijs betaald Dec. 1934 Dec.1935 Dec. 1936 15.XI.37 Tarwe 100 kg. 70/80 55 57 90 110/116 128 Rogge 51,50 43 65 64 96 112 Haver 75 53 60 86 88,50 108 Spelt 64 53 75 72 103 114,5 Suikerbeeten met 16,5 °/o suikergehalte 120 120 100 123 125 168 Aardappelen 100 kg. 16 18 27 40 30/50 30 Eieren de 26 21 17,5 17 21 19/20 22 Boerenboter per kg. 19.5 18 19 20 18/20 25 Handelspaarden 1' hoedanigheid 6.000 5.500 5.000 5.500 6.000 6.000 2' hoedanigheid 3.000 3.000 2.500 3.000 3.500 4 000 Vet vee, goede hoedanigheid 5,60 5,50/6 5/5,50 5/5,50 5,50 5,~ Vette varkens 7,50 4,75 3/3,25 7,— 5,75 5,25 Voor al de voormelde producten, is er met uitzondering van de eieren, de paarden, het vee en de varkens een merkelijke verbetering ingetreden. Evenwel, moet er buiten de verkoop prijzen eveneens rekening gehouden worden van de kostprijzen en van het peil der voortbrengst, hetgeen de ver bruikers doorgaans uit het oog verliezen. Wat den landbouw betreft, moet men ten slotte rekening houden van de op brengst welke, in gevolge omstandig heden onafhankelijk van den wil der landbouwers, van het eene jaar tot het andere enorm kan verschillen. Wat baat het immers 10.000 kg. graan aan 130 fr. de 100 kg. te kunnen verkoopen, indien de opbrengst maar de helft be draagt van de normale jaren. Laat ons rekening houden van de opbrengst en den toestand nogmaals on derzoeken, doch meer bepaaldelijk voor de graangewassen, de suikerbeeten en de boter. GRAANGEWASSEN. In 1936 bedroeg de opbrengst gemid deld 3.200 kg. In 1937 daarentegen bedroeg de opbrengst slechts 2.700 kg. Gemiddelde stijging van den verkoop prijs 15°/o. Gemiddelde daling van de voort brengst15%* Dit beteekent een vermindering aan inkomsten van ongeveer 95 fr. per ha. Pachters die hun pachtgeld in graan gewassen betalen zijn er nog slechter aan toe. SUIKERBEETEN. Toestand in 1936: Gemiddelde voort brengst per hectare 32.000 kg. met een gemiddeld suikergehalte van 16,5 Op 1 December 1936 had de ton beet wortels een waarde van 125 fr. Bij het einde der kampanje, op het oogenblik van de vaststelling van de prijzen einde Juli, dank zij de stijging van den prijs der suiker in den loop der tien vooraf gaande maanden, was de ton beetwor tels 150 fr. waard. Toestand in 1937Gemiddelde voort brengst per hectare 28.500 kg., hetzij 11 °lo minder. Gemiddeld suikergehalte 17 °/o. Op 15 November had de ton beetwortels een waarde van 168.50 fr. De werkelijke waarde kan slechts be paald worden door de waarde der sui ker einde Juli 1938. Indien de huidige waarde van een ton beetwortels bere kend wordt op basis van de waarde bij het einde der kampanje van 1936 be paald, dan komen wij tot de volgende besluiten Waarde van de 32.000 kg. beetwor tels 4.800 fr. Waarde van de 28.500 kg. beetwor tels 5.087 fr. Verschil ten gunste van het jaar 1937: 287 fr. per hectare, onder voorbehoud van den prijs der suiker einde Juli 1938« (Zie vervolg op de 2de bladzijde) 'i-i TELEFOON 267. TC -T Tf

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1