De S. M. Redt U Zeiven AMMONIAKSIILFAAT Onze Boomkweekerijen onder Toezicht Van ons Jeugdfront TELEFONEEREN BERICHTEN STIKSTOF Gewestelijke Reizigers Plaatselijke Zaakvoerders Nieuwe Zaakvoerders rechtstreeks opneembaar assimileerbaar LANDBOUW- van hier en elders* Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Zondag 23 januari 1938 •1 M0RNBL0M AALST De Samenw. Maatschappij Redt U Zeiven, Aalst, VRAAGT 1. Voor de bijzonderste landbouwstreken van het land voor hare speciale artikelen. Flinke broodwinning verzekerd. 2. Voor de gemeenten waar geen vertegenwoordiger bestaat, tot een afstand van 50 km. van Aalst voor verkoop harer waren. Zeer goede bijverdienste Geen kapitaal noodig. Enkel goede borgstelling. 3. Voor de gemeenten waar de huidige vertegenwoordiger geen voldoening geeft welke flink werk kunnen leveren. Alle aanvragen dienen gezonden naar Heer Bestuurder der S. M. Redt U Zeiven, Zeebergkaai, 4, Aalst. Alle briefwisseling is strikt vertrouwelijk en geheim. Men kan zich ook persoonlijk aanmelden elke voormiddag tus- schen 9 en 11 uur. We herinneren ons nog toen we pas na den wapenstilstand naar de markt van Aalst trokken om er twee muurpe relaars te koopen van de variëteit "Du- rondeau of peer van Tongeren... We vroegen aan den verkooper of het wel eigenlijk die verscheidenheid was en zonder blikken of blozen bevestigde hij ons dat we mochten gerust zijn. Blijgezind togen we met onzen koop naar huis en plantten de twee boompjes in de beste voorwaarden. Later bleek het dat we gefopt waren, we hadden twee "Soldat Laboureur,, gekocht. Dit maakte ons in de toekomst wan trouwig tegenover de markt en zouden ons naar de kweekerijen begeven. Hier vaarden we niet beter. We vroegen verscheidene variëteiten van appels en peren waarvan we de namen op voor hand zeer zorgvuldig op een lijstje had den neergepend. De boomkweeker bezat die allemaal, U begrijpt toch wel. in een ernstig aangelegde kweekerij moeten die allemaal te vinden zijn, en nog nooit waren er klachten geweest. Hier waren we nu eens goed geval len en kochten met de volle overtuiging dat we nu eens hadden wat we vroegen. Wat een ontgoocheling we waren nog eens bedrogen. Door deze twee ongelukkige aankoo- pen waren we geleerd. Toen we later nog naar de kweekerijen gingen of in de gelegenheid waren andere menschen te vergezellen, om boompjes te koopen, dan namen we wel de voorzorg eerst te vragen wat voor variëteiten er zoo al in de kweekerij stonden en we kochten dan deze die er waarlijk te vinden waren. Dit gaf ons betere uitslagen. Verre van ons hier om het even wel ken boomkweeker in verdenking te brengen, die menschen drijven handel en trachten zooveel mogelijk te verkoopen, en 'k moet zeggen dat, bij uitzondering van eenige niet ernstige kweekers, de meesten eerlijk zijn. Zoo gebeurt het wel eens dat de kweeker in den waan verkeert dat hij de echte variëteit levert en zich toch vergist omdat er geen orde genoeg is in zijn boekhouding. Om het even op welke manier men om den tuin geleid werd, de kooper moest tevreden zijn omdat er hoege naamd geen waarborg bestond. Aan dien stand van zaken moest on vermijdelijk een einde komen en het weze gezegd in volle oprechtheid ons huidig Ministerie van Landbouw laat het niet bij woorden maar voegt de daad bij het woord. En zoo komen de kweekerijen onder toezicht te staan en worden de fruitboomen geplombeerd. Door het feit zelf dat een boomkwee- ker zich niet onder toezicht dorst te laten stellen, legt hij getuigenis af dat er iets hapert en in de meeste gevallen zal ordeloosheid of gebrek aan variëteiten keuze er wel oorzaak van zijn. Zij heb ben er alle belang bij dit toezicht vrij willig te aanvaarden, maar stellen zich van den anderen kant ook bloot aan allerlei onaangenaamheden in geval het later blijken mocht dat de echte varië teiten niet geleverd werden. Het ware misschien niet van belang ontbloot eens na te gaan hoe ons Minis terie van Landbouw is te werk gegaan om de controle op de boomkweekerijen en het plombeeren van fruitboomen tot goed einde te brengen. Een commissie werd tot stand ge bracht die belast werd met de studie V»o deze kwestie en het opmaken van 5IIK5T0 uw teeltzorgen er door mogen vermin deren, hoegenaamd niet, maar het uit werksel van die teeltzorgen zal des te gunstiger zijn op de gezondheid van den boom en van zijn vruchten. Dat men dit alles eens goed overwege en 'k ben zeker dat ook onze boomgaarden winstgevend zullen worden. het reglement. In die commissie zetelden fruitboomkweekers, de voorzitter en secretaris van het syndikaat van boom kweekers en afgevaardigden van groe peeringen boomkweekers. Het voorzitterschap van deze com missie werd waargenomen door den heer Garlier, Bestuurder aan het Ministerie van Landbouw en bijgestaan door den heer Scheerlinck, Hoofdinspecteur aan hetzelfde Departement. Deze commissie heeft dan een ontwerp uitgewerkt en ter goedkeuring en onderteekening aan den Minister van Landbouw voorgelegd. Wilt ge nu eens weten wat er zoo allemaal in dat reglement te lezen staat Ziehier Het model van etiket is het Zwitsersch type bestaande uit een metalen plaatje voorzien van een koperdraad, vast te hechten aan den gecontroleerden boom. Op het plaatje zal in reliëfdruk geprent zijn 1) Het nationaal merk voorgesteld door den "Belgischen Leeuw». 2) De variëteitsnaam der vruchtsoort. 3) Het cijfer of de letter van den on derstam East Mailing voor appelaars van I tot XVI, P.-P. voor paradijs, Z.-D voor zoetappel, Z.F. voor zaai ling, East-Malling voor perelaars, A.B.C. voor kweeperen, K.C. voor ge- meene kweepeer, Z.F. voor zaailing. Het loodje zal dienen tot het ontvan gen der volgende indrukken bij middel van een loodingstang 1) Het inschrijvingsnummer van den boomkweeker volgens aanmelding door het Ministerie van Landbouw. 2) Het jaartal der plaatsing van het loodje. In "De Koornbloem„ van verleden Zondag hebben de namen gestaan der variëteiten van appels en peren waarop het toezicht reeds slaat. U begrijpt dat dit aantal langzamerhand zich zal moe ten uitbreiden tot andere verscheiden heden. Dit maakt dat we op gebied van fruitteelt weer een grooten stap vooruit hebben gedaan. We hebben nu een waarborg te meer voor wat de echtheid der variëteiten aangaat en als we dan bovendien weten door de verschillende sortimenten van fruitverscheidenheden die gemaakt zijn voor iedere streek door onze provinciale pomologische Veree- nigingen, dan zullen we in de toekomst regelrecht op ons doel kunnen afgaan en zal het slechts van ons afhangen gezond en zuiver fruit te winnen dat aangepast is aan den grond van de streek waarin de teelt wordt uitgeoefend. Mr Gulden- tops, Oudkultuuroverste aan de staats- tuinbouwschool van Vilvoorde zegde het nog laatstleden zoo gepast in zijn belangrijke en aantrekkelijke voordracht. Eerst en vooral de keuze van de fruit- soortzien welke soort van fruit best te kweeken is op uw grond, in uw streek of het appels zijn of peren, pruimen of per ziken, kersen of noten en dan een be perkte variëteitenkeuze waarin rekening is gehouden van de bepaalde verschei denheden met hun aangepaste bevruch- ter, waarin rekening is gehouden met een bepaalden onderstam aangepast aan het beoogde doel. Indien we fruit willen winnen dat vatbaar is voor standardisatie dan zal een vervulling van al deze vereischten er zeer gunstig aan medewerken. Variëtei ten, fruitsoorten die passen voor de streek zullen er weeldiger tieren en meer weerstand bieden aan allerlei ziekten en insecten. Dit wil daarom niet zeggen dat Lees aandachtig het artikel over "De Voeding der Huis- dieren door de tijden heen op de lc bladzijde. Het is voor allen van groot belang de studie van onzen Technieker te volgen. Ons groot Feest van Lichtmis. Nog een paar weken scheiden ons van het jaarlijksch ledenfeest van Lichtmis. Reeds een 250-tal lidkaarten werden gevraagd. Alles laat vermoeden dat het iets uit de bovenste lade zal zijn. Voor eerst heeft het bestuur gezorgd voor een flink orkest welke ons zal vergasten met aangename en vroolijke deuntjes. De leute zal u dan ook niet ontbreken en om er den moed maar in te houden geven we dan als avondverassing een reuzen- tombola met niet minder dan 50 prijzen. Allerhande lekkernijen, mooie nuttige voorwerpen, en dit alles gratis voor onze leden. Ter herinnering vestigen we nogmaals de aandacht er op dat op het feest zelf geen lidkaarten meer te bekomen zijn. tenzij aan 7,50 fr. inplaats van 5 fr. Wie niet graag 7,50 fr. betaalt voor een lid- kaart schaffe er zich dadelijk een aan bij onze bestuursleden of op 't bureel. Uitstap. Hallo vrienden-leden 1 Op 13 Februari aanstaande reizen we per autocar naar de Jaarlijksche Landbouwtentoonstelling te Brussel. Een eenige gelegenheid voor U om de laatste uitvindingen van de landbouwmachienen te bezichtigen. Nadien gezamenlijk bezoek aan de internationale pluimveetentoonstelling. Al wie van deze gelegenheid wil ge nieten late zich dadelijk inschrijven. In- schrijvingen zonder bijdrage worden niet aanvaard. j De prijs is vastgesteld op 7,50 fr. voor de leden der Jeugdvereeniging en 11 fr. voor de niet-leden. Men kan lidkaarten bekomen en zich i laten inschrijven bij Albert Van den Broeck, Voorzitter, Dael, Teralfene. Alois Van den Berghe, Ondervoor zitter, Boschveld, Aalst. Frans Scheerlinck, Secretaris, Rijger- straat, Moorsel. Henri De Neve, Driehoek, Kerksken. Cyriel Neckebroeck, Dries, Nieuwer- kerken. Gaston Haelterman, Pamel. Richard Lievens, Elsbrug, Wichelen. Jan Van Nuffel, Oostdorp, Meire. Frans De Hauwere, Breedestraat, Lebbeke. Marcel Coubaut, Leebeke, Oultre. Omer Van Rampelberghe, Kattestr., Welle. Kamiel Pauwels, Molenstr., Hofstade. Hip. De Cock, Paperodedries. Aalst. Marcel Van der Meersche, Breede straat, Lebbeke. Hector De Backer, Eeckent, Haaltert. Frans De Poorter, Langestraat, He- kelgem. Ook op de bureelen R. U. Z Zee bergkaai, Aalst. N.B. Alle bestuursleden worden vriendelijk verzocht de volledige adres sen van de aangeworven leden op te sturen, vóór 26 Januari, aan Mr Frans Scheerlinck, Rijgerstraat, 30, Moorsel. VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hoofdmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. 16 Jan. Toestand van 10 Jan. tot 1938: Antwerpen 199 haarden; Brabant 165 haarden West-Vlaanderen 44 haar den Henegouwen 289 haarden; Oost- Vlaanderen 291 haardenLimburg 128 haarden; Luik 196 haarden; Namen 226 haarden; Luxemburg 188 haarden. Totaal 1726 haarden. Vorige week 2414 haarden. Week van 26 Dec. tot 2 Jan. 3250. Week van 19 tot 25 Dec. 3877. Week van 12 tot 18 Dec. 5171. Week van 5 tot 11 Dec.6281. Keuringen voor de inschrijving van vrouwelijke dieren in het stamboek. Er wordt aan de kweekers ter kennis gebracht dat eene tweede inschrijving van vrouwelijke dieren zal plaats heb ben van zoodra de plaag gedaan is en het verbod tot samenbrengen van dieren geheven. De dieren zullen aangeboden worden cp de dorpplaats. Kweekers die verlan gen dieren in te schrijven moeten dit, met aanduiding van het getal, ten laatste tegen 10 Februari laten weten aan het Secretariaat van het Verbond, 21, Ak- kergemstraat te Gent. De daaropvolgende keuringen voor de inschrijving van vrouwelijke dieren zullen als gewoonlijk plaats hebben in het najaar. Ouderdomspensioenen en be volking. Door zorgvuldig uitgewerkte statis tieken bewijzen de sociologen dat inge volge de aanhoudende geboortevermin dering de verhouding van ouderlingen boven 65 jaar onrustwekkend stijgt ten opzichte van de jongere actieve bevol king. Bijzonder in Wallonië dat sterk door geboortebeperking is aangetast, is deze wanverhooging tusschen bejaarde niets- voortbrengende personen en de actieve bevolking ernstig. Er waren in België in 1930 614.218 inwoners boven 65 jaar, in 1940 zullen er ongeveer 758.480 zijn en in 1970: 1.048.560. De last der ouderdomspen sioenen zal dus fataal stijgen. Daar nu in Vlaanderen een veel ge ringer percent ouderlingen zal zijn dan in Wallonië, zijn het de kinderen der Vlaamsche kroostrijke gezinnen die voor het aangroeiend overwicht van Waalsche oudjes zullen moeten werken. Toen naar aanleiding der bespreking van het vraagstuk der gezinsvergoedin gen door de Vlaamsche Volksvertegen woordigers werd aangedrongen op een Nationale Verrekenkas over gansch het land, verzetten de Walen zich hardnek kig omdat Wallonië niet bereid was te voorzien in het onderhoud van de Vlaamsche konijnennesten 1 De spruiten uit dit konijnennesi zijn de Walen maar welgekomen, wanneer het er op aan komt de pensioenen te helpen bekostigen hunner oudjes, bij oorlog hunne haard steden te verdedigen of den zwaren slecht betaalden arbeid te verrichten in hunne koolmijnen of fabrieken, alles wel te verstaan onder de leiding van de Waalsche meesters. Want in dit land beleven wij toch den ongehoorden toestand dat de uit stervende Waalsche minderheid de plak zwaait over de Vlaamsche meerderheid in de hooge bestuursposten en in de bij zonderste economische en financieele instellingen onder de leiding van den Staat 1 Dit zijn dan de billijke verhoudingen beloofd door den Eersten Minister Janson in zijn jongste regeeringsver- I klaring 1 O, edelmoedig begrijpen De Vlamingen in België worden toch eens als ware troetelkinderen behandeld I Een oud-eerste-minister zegde het vroe ger reeds Vlaanderen moet zich be mind voelen,,, en onlangs nog zegde een ander hetWe zullen de verzuchtingen der Vlamingen edelmoedig begrijpen I En nog is men in Vlaanderen niet tevreden I Een volkje dat toch nooit vol- daan en bovendien afgrijselijk ondank baar is, die Vlamingen. Doch kom, alle gekheid op een stokje, de toestanden zijn waarlijk te ernstig om er den draak mee te steken. En dat de Vlamingen van dag tot dag meer en meer vernederd worden, is een jeit dat vaststaat als een paal boven water. Nemen we als actueel en veelbespro ken voorbeeld: het laatste wedervaren van den koenen Taalgrensstrijder Flor. Grammens, die verleden week in de ge vangenis van Tongeren opgesloten werd, omdat hij het Gerechtshof dier stad met de bestuurlijke taalwet in regel had ge steld. We vernemen nu zoojuist dat het Belgisch gerecht bezweken is onder den druk van den Vlaamschen volkseisch en dat, niettegenstaande het aanhoudings mandaatvan Grammens voor een maand bekrachtigd was, men willens nillens gedwongen is geweest den Meester der nieuwe Vlaamsche Schilderschool op vrije voeten te stellen. Daaraan zien we eens te meer hoe het gezamenlijk optreden bergen kan verzetten. Hebben we het nu even over den be- staanden toestand zelf. De taalwet van 1932 bepaalde voortaan de eentaligheid van Vlaanderen en Walloniëvoor Brussel de tweetaligheid. Al goed en wel, op papier heel mooi. maar wat zou de toepassing ervan zijn 1 Sommige Vlamingen beweerden toen dat de wet maar een vodje papier was. een kluitje waarmee de Vlamingen voor den zooveelsten keer in het riet gestuurd werden. Andere daarentegen juichten uit volle borst en aanzagen die wet als een der mooiste overwinningen voor 't Vlaamsch rechtsherstel. Wie van de twee zou gelijk halen De feiten zouden het weldra bevestigen de wet werd niet toegepast en alles bleef zooals het was. Maar ditmaal was werkelijk buiten den waard gerekend. Want aan de Taalgrens stond een stoere strijder op Grammens, de man der Daad, die er dan zelf maar op uittrok met verf en -borstel, en overal waar hij er gelegen heid toe zag, alle onwettelijkheden weg- borstelde. Overal in Vlaanderen rezen zijn apostelen opde nieuwe Vlaamsche Schilderschool was gesticht. Men hield Grammens een eerste maal aan. en moest hem loslaten een tweede maal opgesloten, bestormden 300 stu denten de gevangenis en moest Gram mens weer op vrije voeten gesteld wor den. Thans kondigt hij aan, dat hij zijn werk zal voortzetten, ondanks gevang I De zedelesWie in België de Vlaam sche wetten toepast, wordt achter slot en grendel gezetzij die de wet overtre den, loopen vrij rond en hebben boven dien hun brevet van super-patriotisme l Dat is wat men neemtEdelmoedig begrijpen,, l Tijl II. NEDERLAND Eierhandel in 1937 en vooruit zichten voor 1938. Naar wij lezen in "Land en Vee» be droeg de totale aanvoer van eieren in 1937 bij de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn 210.681.000 stuks waarvoor netto aan de kippenhouders werd uitbe taald fl. 7.337.16 of gemiddeld fl. 3,50 per lOOstuks (0,57 belgische fr. per ei) tegenover in het jaar 1936 195.740.000 stuks waarvoor werd uitbetaald fl. 5 804.736 of gemiddeld fl. 2,96 1/2 per 100 stuks (circa 0,49 fr. per stuk). Hieruit volgt dat de opbrengst per 100 stuks ongeveer 18 t.h. hooger was dan in 1936. Deze hoogere opbrengst kwam echter aan de kippenhouders niet geheel ten goede, daar de voederprijzen in 1937 gemiddeld duurder waren dan in 1936. De gemiddelde prijs over 1937 zou nog iets hooger geweest zijn, indien in Januari 1937 de prijzen niet abnormaal laag waren geweest, omdat er toen nog vele geconserveerde eieren op de markt waren. Voor 1938 laat de toestand zich niet Mond- en Klauwzeer komt zelden voor op pachthoeven waar regelmatig THOMAS- slakkenmeel gebruikt wordt, het fosfoorzuur en de kalk die deze bevatten vormen weerstandbiedend vee» een

De Koornbloem | 1938 | | pagina 3