Een groote Vergissing AMMONIAKSULFAAT De Valorisatie der Verbruilcsmelk Van ons Jeugdfront i W STIKSTOF rechtstreeks opneembaar assimileerbaar Indien De Vitamine A-behoefte van het Vee* Dat is totaal verkeerd Bij de Schilderij van Rubens. J£oad«£i3(^Jamjadl93£. Het gebeurde dat een landbouwer de volgende bestelling deed 100 kg. Melkmeel. 300 kg. Lijnmeel. 200 kg. Zemelen. Na onderzoek bleek het dat hij het Melkmeel mengde met de andere melen. MELKMEEL DIENT ALLEEN GEGEVEN OMDAT HET EEN VOLLEDIG VOEDER IS. Deze landbouwer doe ons het genoegen niet langer te zondigen tegen de regels der wetenschap en als volgt te handelen Het melkmeel uitsluitend geven aan ééne koe, dewelke geen andere melen ontvangt. MELKMEEL MAG NIET GEMENGD WORDEN Hetzelfde geldt voor al onze Volledige Voeders. Niets bijvoe gen, daar alles wat noodig is in gepaste verhouding aanwezig is j- SINT-ROCHUS PATROON DER HOPBOEREN. Hoe praalt het kunstjuweel der Vlaamsche School, Een echte diamant, in glorielicht, Een glanzend brandpunt, stralend aureool, Verblindend als de vuurge bliksemschicht Sint-Martens tempelroem, de wereld door verspreid, Wijkt voor zijn pracht en eeuwge heerlijkheid... En fier, rechtmatig prat, wijst mijne stad Op 't grootsche meesterstuk, haar heiige schat Een Rubens' worp, in gulden lijst gevat 1 Een zwangre vrouw, ontkleurd en stram, half-naakt, Gaat stervend uit, het smeekend oog vol smart Die grijsaard, machtloos neergesmakt, hij slaakt Zijn jongste zucht, hem ook breekt 't zwoegend hart Twee andre zieken kwijnen weg, en prangen evenzoo Hun afgematte leên op vochtig stroo Maar, zie in kleurgewemel, golvend-rood, Verschijnt de Heer aan 't menschdom in den nood, Waarover zweeft de Pest, de bleeke dood... Gods afgezant, in lelieblank satijn, Uit 't luchtruim daalt en, waar de geesel woedt, Aan Rochus meldtGij zult hun Redder zijn, In Peste Patronus, een trooster zoet En dankend buigt te grond de Heiige, als verlamd, Daar hemelvreugd in zijne blikken vlamt... Geen beitelslag en schiep zoo n stout vertoog Geen heldendicht en galmde ooit zoo hoog t Is Godlijk werk t Geloof een zegeboog I Onschatbaar doek, o trots van 't voorgeslacht, Men noemt u van 't verleden 't schoonste blad Bij hooggetij of krijg, bij jubelzang of klacht, Zaagt gij uw stad in feest, in rouw of pracht. Gij ook leed bitter leed, weleer der vaadren lot, En werd hier weggevoerd door 't Fransche rot... De vreemdeling, die Vlaanderens' rijkdom zocht, Sleep u als prooi naar zijne rooverskrocht, Wijl 't Vlaamsche Volk voor Haard en Altaar vocht.. SIlKSIu De vreeselijke muil- en pootplaag zal benevens de zware verliezen welke zij onmiddellijk berokkent aan onze land bouwers een even noodlottigen nasleep van langeren duur hebben namenlijk: de vermindering der melkgifte bij het melk vee dat doorgaans door de ziekte van zijne kwaliteit merkelijk heeft verloren, het verlies aan vleeschrendement dat slechts in zekere mate bij de aangetaste dieren kan hersteld worden door ver sterkte voederrantsoenen of in andere vucucridQ soenen or in andere prijzen. De prijs van het afgewerkte woorden met merkelijk hoogere produc- I product diende aldus als basis tot bepa- dreigd met melkstaking. Zij hebben overschot van gelijk, omdat deze wan. toestand werkelijk niet kan blijven voortduren. Wel zijn er onder offlcieele inspiratie pogingen gedaan om aan den aan geklaagden toestand te verhelpen. Zij waren echter doelloos omdat zij van een verkeerde basis vertrokken. Wij hebben commissies de melkprijzen zien vaststellen op basis van de boter- prijzen. De prijs van het afgewerkte Aalst, 1 Januari 1938. Petrus Van Nuffel. tiekosten. Wanneer wij de gemiddelde boterprijzen dezer laatste dagen verge lijken met deze van het overeenstem mend tijdstip van 1937 stellen wij vast dat deze prijzen 3 tot 3,25 fr. per kgr. hooger zijn dan in 1937. Reeds voeren sommige bladen de groote trom om deze verhooging aan de kaak te stellen als schromelijke uit buiting der verbruikers. In werkelijkheid, doch dat komt zelf niet in het brein dezer fameuse gazetschrijvers, doet de toestand zich anders voor en dekken de huidige boterprijzen op verre na den kostprijs niet. Ten opzichte van het overeenstem mend tijdstip van 1937. hebben de prij zen der krachtvoeders voor het vee eene verhooging ondergaan, welke op zijn laagste mag geschat worden op 10 12 °/o terwijl de boterprijzen een stijging ondergingen die mag geraamd worden op 15 a 17 °/o. Doch deze prijs verhooging wordt niet alleen ongedaan gemaakt doch verre overtroffen door de vermeerdering der productiekosten veroorzaakt door het mond- en klauwzeer, v Zonder van de sterfte onder het vee te spreken welke volgens bevoegde per sonen minstens 3 °/o bedraagt der aan getaste dieren, hebben wij rekening te houden met de zware veeartsenij- en verplegingskosten van de dieren, de sterke vermindering der melkgifte, de totale verzwakking en uitputting der aangetaste dieren en de sterk verhoogde voederkosten die vereischt zijn om de dieren te herstellen. Het hoeft dan ook geen betoog dat de verhooging der boterprijzen volstrekt niet opweegt tegen deze der productie kosten en dat inplaats van een redelijke bedrijfswinst onze landbouwers-melk veehouders een zwaar bedrijfsverlies boeken. Indien het zoo gesteld is wat betreft de boterproductie, is het nog meer het geval wat aangaat de huidige prijzen der melk in natura. Reeds vóór het ontstaan der muil- en pootplaag zijn onze landbouwers te recht in opstand gekomen tegen de schreeuwende wanverhouding die er bestaat tusschen de prijzen welke de verbruikers aan de voortverkoopers moeten betalen en deze welke de boer- voortbrenger bekomt voor dé melk. Terwijl de landbouwer per liter volle melk van 30 graden vetgehalte slechts 0,90 tot 0,95 fr. bekomt, wordt zelfde melk in de steden aan den verbruiker verkocht aan 1,60 tot 1,70 fr. per liter. Wij nemen aan dat er vervoerkosten zijn, dat de tusschenpersoon zijn boter ham moet verdienen, doch het is toch te bar dat de tusschenpersoon per liter melk bijna evenveel verdient als de voortbrenger die benevens de voedings- en onderhoudskosten van zijn vee nog blootgesteld is aan zware bedrijfsrisico's zooals de gruwelijke muil- en pootplaag het op noodlottige wijze aantoont. Dergelijke wantoestand die neerkomt op de uitbuiting zoowel van den voort brenger als van den verbruiker, is eco nomisch niet te verrechtvaardigen.Onder aanhitsing van een landbouwvijandige pers wordt hij dan nog vaak uitgespeeld tegen de landbouwers, omdat deze pers wanneer zij over levensduurte handelt, het aan de verbruikers steeds zoo voor stelt dat de boeren te veeleischend zijn. Reeds hebben in sommige streken de landbouwers uit gewettigde misnoegd heid de hoofden bijeen gestoken en ge- ling van den prijs van de grondstof. Wij heeten deze methode de wagen voor de paarden spannen. In geen enkel bedrijf komt het immers in het hoofd der leiders vooreerst den prijs van het afgewerkt product te bepalen en nadien vast te stellen hoeveel de grondstoffen mogen kosten. Wij blijven bij de meening welke we hier reeds vroeger hebben uiteengezet de eenige doeltreffende wijze tot be hoorlijke valorisatie der melk is de vaststelling eenerzijds van minimaprijzen welke aan de landbouwers dienen uit betaald en die zouden aangepast worden aan de seizoenomstandigheden en aan de voortbrengstkosten en anderzijds van maximaprijzen welke aan de verbruikers mogen worden gevraagd. Deze regeling zou dan toelaten de winstmarge voor den tusschenhandel te bepalen op nor male gronslagen. Deze prijzenregeling zou door het Departement van Landbouw geschieden op advies van paritaire commissies, sa mengesteld uit vertegenwoordigers der landbouwers-melkproducenten, van de melkhandelaars en van de verbruikers, onder voorzitterschap van een bevoeg den ambtenaar van het Ministerie van Landbouw. Gemelde paritaire commissie zou aan de verbruikscentra van melk de ver- eischte bevoorradingsstreken aanwijzen om het vervoer met de minst mogelijke kosten te doen geschieden. Derwijze zou reeds een grooten stap gezet wor den in de richting eener doelmatiger verdeeling der verbruiksmelk. De paritaire commissie zou overigens kunnen werken onder toezicht van den onlangs opgerichten Nationalen Zuivel dienst welke in zijne bevoegdheid onder meer waarschijnlijk zal hebben een lo gische en behoorlijke reglementeering van den handel in melk en zuivelpro ducten. De paritaire commissie zou, met het oog op de vaststelling der minima- en maximaprijzen der melk, kunnen ge splitst worden in gewestelijke secties [die voor een bepaalde streek den toestand zouden onderzoeken en nadien de paritaire commissie zouden voorlichten. Het stelsel dat wij hier voorstaan werd reeds toegepast in andere landen zooals Duitschland en Engeland, en naar we vernemen heeft het daar be vredigende uitslagen opgeleverd. De vraag stelt zich dan ook waarom in ons land het niet zou worden be proefd inplaats van voort te gaan met besprekingen en beraadslagingen die allen zonder uitwerking zijn gebleven en slechts leiden tot verbittering van het gemoed bij de melkvoortbrengers en de verbruikers. GEACHTE LEDEN, We hebben de eer Ued. uit te noodi- gen tot ons Jaarlijksch Ledenleest van Lichtmis op Woensdag 2 Februari 1938. in ons lokaal "De Koornbloem„ Groote Markt Aalst. Prachtig Boerenbal gevolgd van kostelooze Tombola. (Voor 200 fr. prijzen zijn voorzien). Dit feest wordt kosteloos de leden aangeboden op vertoon hunner lidkaart 1938, die streng zal geëischt worden. Aan leute en.deftigheid zal het er niet ontbreken. Puik orkest. Lekkere dranken. Begin om 5 uur. fer herinnering vestigen we nogmaals de aandacht er op dat op het feest zelf geen lidkaarten meer te bekomen zijn, tenzij aan 7,50 fr. inplaats van 5 fr. Wie niet graag 7,50 fr. betaalt voor een lid- kaart schaffe er zich dadelijk een aan bij onze bestuursleden of op 't bureel. Het Bestuur. Uitstap. Hallo vrienden-leden 1 Op 13 Februari aanstaande reizen we per autocar naar de Jaarlijksche Landbouwtentoonstelling te Brussel. Een eenige gelegenheid voor U om de laatste uitvindingen van de landbouwmachienen te bezichtigen. Nadien gezamenlijk bezoek aan de internationale pluimveetentoonstelling. Al wie van deze gelegenheid wil ge nieten late zich dadelijk inschrijven. In schrijvingen zonder bijdrage worden niet aanvaard. De prijs is vastgesteld op 7,50 fr. voor de leden der Jeugdvereeniging en 11 fr, voor de niet-leden. Men kan lidkaarten bekomen en zich laten inschrijven bij Albert Van den Broeck, Voorzitter, Dael, Teralfene. Alois Van den Berghe, Ondervoor zitter, Boschveld, Aalst. Frans Scheerlinck, Secretaris, Rijger- straat, Moorsel. Henri De Neve, Driehoek, Kerksken. Cyriel Neckebroeck, Dries, Nieuwer kerken. Gaston Haelterman, Pamel. Richard Lievens, Elsbrug, Wichelen. Jan Van Nuffel, Oostdorp, Meire. Frans De Hauwere. Breedestraat, Lebbeke. Marcel Coubaut, Leebeke, Oultre. Omer Van Rampelberghe, Kattestr., Welle. Kamiel Pauwels, Molenstr., Hofstade. Hip. De Cock, Paperodedries, Aalst. Marcel Van der Meersche, Breede straat, Lebbeke. Hector De Backer, Eeckent, Haaltert. Frans De Poorter, Langestraat, He- kelgem. Marcel De Swaef, Steenweg op Gent, Erpe. Gilbert Redant, 's Gravenbrakel, Haaltert. Felix Ghysens, Leuvestraat, Erembo- degem. Octaaf Brondeel, Eiplas, Lede. Ook op de bureelen R. U. Z., Zee- bergkaai, Aalst. N.B. Alle bestuursleden worden vriendelijk verzocht de volledige adres sen van de aangeworven leden op te sturen, den 6 Februari, aan Mr Frans Scheerlinck, Rijgerstraat. 30, Moorsel. ge iets wilt verkoopen moet ge dit eerst aan het publiek kenbaar maken, plaats daarom een aan kondiging in De Koornbloem ge blijft alzoo uwe klanten be houden. Mond- en Klauwzeer komt zelden voor op pachthoeven waar regelmatig THOMAS- slakkenmeel gebruikt wordt, het fosfoorzuur en de kalk die deze bevatten vormen een weerstandbiedend vee. Er is reeds veel geschreven en gespro ken over de noodzakelijkheid om het vee van voldoende hoeveelheden der ver schillende vitaminen te voorzien. En zoo langzamerhand is het ook tot velen doorgedrongen, dat dit een rationeele veehouderij ten goede zal komen. Wat echter tot nu toe geheel ont brak, waren cijfers omtrent de hoeveel heden, die het vee noodig heeft, want al weten we nu, dat bepaalde producten rijk aan Vitamine A en D zijn, waarbij soms zelfs vrij nauwkeurig de hoeveel heid bekend is, welke er in een bepaalde soort traan zit, dan schieten we daarme de nog niet heel veel op. Onderzoekingen, te Californië ver richt aan het Landbouwproefstation al daar, hebben tot resultaat gehad, dat is vast komen te staan, dat de verschillen de landbouwhuisdieren als rundvee, schapen en varkens per 100 kg. levend gewicht practisch eenzelfde behoefte vitamine A hebben en dat deze hoeveel heid 22,5 mg. per 100 kg. levend ge wicht per dag bedraagt, als men het in den vorm van carotine (provitamine A) geeft, terwijl slechts 0.6 mg. per 100 kg. per dag noodig is, als zuiver vitamine A verstrekt wordt (dus zooals het in de levertraan voorkomt). In verband met deze gegevens zal men dus goed doen voortaan naast een bepaald eiwitgehalte en zetmeelwaarde in het aangekochte krachtvoer ook een bepaald vitamine A gehalte te eischen. Bij aankoop van

De Koornbloem | 1938 | | pagina 3