I Wat gebeurt er met onze Pluimveeteelt De Graanmonopolies De Landbouw in het Parlement Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG in het licht der ondervinding. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven ZONDAG 6 FEBRUARI 1938 Prijs 35*centiem 20de JAARGANG Nr 996 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aandniding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en RedactieZeeberg kaai, 4, Aalst. De me verantwoorc b dewerkers zijn lelijk voor hunne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Opgedragen aan den heer Pierlot, Minister van Landbouw. Deze voorheen zóó bloeiende tak van onzen landbouw, en in de eerste plaats van onzen kleinen en middelmatigen Vlaamsehen landbouw, kwijnt reeds sinds enkele jaren en is op het punt een zachten dood te sterven 1 Deze kweek van kiekens, het broeien, het opkweeken en verder de eiervoort- brengst evenals het vetten, waren zoo- veel takken van dit bedrijf waar tien- duizende lieden in Vlaanderen zooniet een hoofdverdienste, dan toch een schoone bijverdienste in vonden. Hoe zag men voor enkele jaren de hangars, gebouwd volgens de laatste gegevens van wetenschap en onder vinding uit den grond rijzen I En hoe werden broeimachienen en ander mate riaal aangekocht om op een moderne manier de pluimveekweek te beoefenen Wie zou gedacht hebben dat enkelen tijd nadien dat overgroot kapitaal nutte loos zou zijn geweest, dat machienen en hangars nog enkel dienden als herinne ring aan tijden van werk en welstand En toch is het een droeve werkelijk heid te moeten vaststellen dat het niet betert, dat het eerder nog verslecht, en dat tenslotte de enkele koppige kwee kers welke tot heden nog voortwerken, den stiel zullen moeten laten varen. De pluimveeteelt was nochtans een zeer voorname bros van inkomsten, een nationale nijverheid geworden voor landbouwers en middenstanders in Vlaanderen, en we kunnen niet aanne men hoe een Regeering zonder meer toeziet op de verarming en den onder gang van haar volk. Is het dan toch waar dat in België alleen de groot-industrie moet leven ea goud verdienen? Zijn het enkel de zaken die afhangen van de groote ban kiers en geldmagnaten die moeten bloeien terwijl de kleine man gerust kan ten onder gaan bij gebrek aan belang stelling en steun vanwege 's lands Meesters Of is het nog erger gelegen en moe ten de belangen van de landbouwers en kweekers dienen als ruilmunt voor de vele voordeelen die de groot-nijverheid bekomt in de handelsovereenkomsten met andere landen We twijfelen geen oogenblik aan de eerste noch aan de laatste mogelijkheid omdat we van ondervinding weten dat de boeren en kleine nijveraars, en in de eer ste plaats de Vlaamsche boeren, steeds werden verstoken van hunne rechten als burgers van den lande. In de handelsovereenkomsten met vele landen zijn de pluimveeteelt en meer andere landbouwtakken het kind van de redening geworden. De onder handelaars, meestal afgezanten van de bankiers en groot-nijveraars, hebben er voor gezorgd dat hun producten een goed afzetgebied vonden in sommige landbouwlanden, die in vergelding hun landbouwproducten op onze markt mochten brengen. Inplaats van uitwegen te zoeken en te eischen voor de voortbrengselen onzer pluimveenijverheid, heeft men aan an deren de wapens in handen gegeven om deze nijverheid in ons eigen land het bestaan onmogelijk te maken. En de ontgoochelde kweekers trek ken hun schouders op en zien met weemoed naar de overblijfselen van een zaak die eens hun welstand verzekerde. De Pluimveeteelt, evenals zoovele kleine nijverheden en landbouwtakken gingen in den loop der tijden te loor Denken we aan de hop, de roem van Vlaanderen over een halve eeuw Wat blijft er nog van over Denken we aan de kleine landbouw- stokerijen en -brouwerijen die kapot gemaakt werden door grootere orga nismen of door de wetgeving die de groote in de hand werkte. En dan wordt er van hoogerhand ge klaagd dat de boeren en buitenlieden het veld verlaten en naar de stad trek ken, en heeft men millioenen veil om dezelve van de stad weg te houden. Neen, heeren Regeerders, we kunnen uwe kunstmatige pogingen best mis sen. Geeft aan den landbouwer de mid delen om behoorlijk zijn brood te verdie nen, zorgt er voor dat zijn noeste arbeid worde beloond door behoorlijke ver koopprijzen en afzetmogelijkheden zijner producten en hij zal op 't land blijven. Hij zal er werken en zorgen voor heel de natie en gelukkig zijn als bij 't einde van een jaar wat overschiet. Voor de kiekenkweekers is dit heden niet het geval en zoo er geen haastige en afdoende maatregelen worden ge troffen wordt aan dit vak voorgoed vaarwel gezegd. Voor die brave en nederige werkers eischen we vanwege de Regeering be langstelling en steun. Ze verdienen het ten zeerste en hun welstand zal aan de gansche natie goede komen. Allo, boerenvertegenwoordigers Kamer en Senaat, laat uw tanden eens zien opdat een rasse verandering intrede in den onhoudbaren toestand onzer plui m veehouders. Wij richten ons bijzonderlijk tot den heer Minister Pierlot, opdat hij den toe stand klaar zou willen inzien en ten spoedigste de noodige maatregelen zou treffen ten einde het voortbestaan van on ze nationale pluimveeteelt te verzekeren. ten in Tsjeco-Slowakije. De geleide economie in Tsjeco-Slo wakije in zake landbouw had vooral voor doel de gezondmaking der markt in landbouwprodukten, om door het bekomen en vaststellen van redelijke prijzen aan de landbouwers een bestaan te verzekeren. In dit land, evenals in gansch de we reld, waren de landbouwers aan de grootste ellende ten prooi, indien niet spoedig werd ingegrepen. Dit maakte een der grootste bekommernissen uit der Regeering, die het stelsel der graan monopolies invoerde. Dit stelsel heeft de beste uitsla gen opgeleverd en vele regeeringen heb ben de werking van dit organisme inge studeerd. Dit was het beste bewijs dat Tsjeco- Slowakije op den goeden weg was, wat ten andere de einduitslag heeft uitge wezen. Zeker en vast heeft men tegen menig tegenslag te kampen gehad, maar steeds werd alles in de beste voorwaarden ge regeld, zoodat de belangen van land bouwers en verbruikers niet in opstand kwamen. Het Graanmonopolium heeft redelijke prijzen verzekerd voor de inlandsche granen en hierdoor het bestaan der boeren verzekerd dit was het eenig doel. Hierna volgen de hoeveelheden voort gebrachte granen over de twee laatste jaren, uitgedrukt in kwintalen 1936 1937 Tarwe 15.127.302 13.497.938 Rogge 14.364 064 14.472 309 Gerst 10.188 697 10.578 678 Haver 12.183671 12.892848 Deze cijfers zijn ietswat hooger als de gemiddelde opbrengsten van de laatste tien jaar, zoodat Tsjeco-Slowakije niet meer noodig heeft graan in te voeren, wat vroeger wel het geval was. Het tegendeel is waar. en men was de laatste jaren verplicht aanzienlijke hoeveelheden tarwe en bloem uit te voeren. Door het feit dat het "Monopolium voor Granen» aan de landbouwers een winstgevenden prijs verzekerde, ver hoogden de bezaaide oppervlakten in aanzienlijke mate, wat niet in den smaak viel van genoemd organisme, gezien nu meer werd voortgebracht als het land kon gebruiken en men niet zonder moeite een uitweg moest zoeken voor den overvloed. Meestal moest het Mo- nopolium met verlies verkoopen in het buitenland, vooral voor een drietal jaren toen de wereldprijzen zoo laag waren gevallen. Sedertdien is de toestand veranderd en werd het vroegere verlies ingewon nen door de hoogere verkoopprijzen der laatste twee jaren. Ten einde de verhoudingen beter te regelen, heeft de regeering besloten tot het nemen van maatregelen welke de verhooging van graanvoortbrengst on mogelijk maakt en zelfs de bestaande bezaaiingen inkrimpt In 1937 moesten de landbouwers die meer als 5 hectaren bezaaiën hunne op pervlakten verminderen, zoodat voor dit jaar 76.300 hectaren minder werden bezaaid. Hier volgen de aankoopen door het monopolium gedaan in het oogstjaar 1935-36 Bedrijven minder dan 5 heet. 47.400 wagons. 5 a 16 heet. 28.0C0 10 20 heet. 55.600 boven de 20 heet. 82.480 In totaal 213.000 wagons. De verkoopprijzen voor den oogst 1937-38 werden alsvolgt vastgesteld door de Regeering Alles per Hl. of 79 kg. Tarwe 164 kronen (een kroon=:0,95 fr.) Dus komen 79 kg. tarwe op 155,80 of 173.20 fr. de 100 kg. Rogge per 70 kg. 130 kronen. Gerst per 68 kg. 130 Haver per 48 kg. 115 Maïs per 80 kg. 110 Deze prijzen werden vastgesteld voor de maand September en verhoogden met 0.5 kroon per maand tot December en met 1 kroon voor elke maand van De cember tot Juni. Het Monopolium verkoogt deze gra nen aan de maalderij of in den handel met een winst van 8 kronen op den aankoopprijs. Voor de tijdruimte van 30 Juni 1937 tot 30 Juni 1938 werd door het Mono polium een vasten verkoopprijs vastge steld, zoodat de maalders en bakkers gedurende een heel jaar op dezelfde aankoopprijzen zullen kunnen tellen. Het is ook al meer gebleken dat som mige landbouwers in het geheim granen verkochten aan de molens, teneinde het prijsverschil van 8 kronen welke het Monopolium zich voorbehoudt, voor een groot deel zelf te kunnen op zak steken. Om dit te beletten werden de strengste maatregelen genomen. Het overschot van de winst, na aftrok van enkele onkosten, vormt een reserve welke door de Regeering zal gebruikt worden om de landbouwers te helpen bij slechte oogsten of lage prijzen. Het Staatsbestuur eischt dus dat iedereen zijn tol betale aan dezen nationalen spaarpot. Zoo is gansch het vraagstuk van de granen en meteen van den steun aan den landbouw door de Regeering geregeld. Deze is meester van de graanvoorra den dewelke door haar zorgen aan de molens en verbruikers worden verdeeld. Het Graanmonopolium in Tsjeco- Slowakije heeft bewezen van groot te zijn voor den landbouw en voor natie. nut de van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 6 Feb. van 8,30 tot 10,30 uur, fn ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. De Begrooting van Landbouw in den Senaat. Wij zullen ons genoodzaakt zien ver scheidene bijdragen te wijden aan de interpellatie van senatoren Vanden- bulcke en De Neve over de verwaar- loozing van de hopkultuur. Deze inter pellatie zal voorzeker grootelijks de lezers van "De Koornbloem» aanbelan gen uit de hoppestreek Aalst-Assche. De toestand van de Landbouworganlsmen. De verslaggever, de kath. senator Limage, hield een korte spreekbeurt tot inleiding van het debat. Hij dankte den Minister voor den inzet van de zuivel- politiek, bepleitte tevens een vleesch- politiek en een politiek der graange wassen. Wij hebben echter, zoo spreker, herhaaldelijk de aandacht van den Mi nister gevestigd op den toestand van de officleele landbouworganismen. Deze organismen zijn volstrekt noodzakelijk en moeten behoorlijk ondersteund wor den. Volgens den Minister zijn hun in komsten voldoende. Dit strookt niet met de waarheid. Bij gebrek aan inkomsten kunnen zij hun zending niet vervullen. De verlaging der toelagen, enkele jaren geleden, was voorgesteld geworden als een tijdelijke maatregel. Toekomend jaar moeten de toelagen aan deze instellingen fatsoenlijk zijn. Moderne voertuigen. Onlangs heeft een officieel lichaam demonstraties ingericht om moderne voertuigen aan te prijzen. Deze demon straties kosten veel geld doch zijn nuttig. De motorisatie is onder de landbouwers een veel besproken kwestie. Dergelijke pogingen moeten gesteund worden. De commissie had een toelage van 400.000 frank verhoopt. Krediet aan den Landbouw. Onze lezers weten dat een Organisme opgericht werd tot kredietverleening aan den Landbouw. De practische uit werking schijnt echter een wedloop met veel hindernissen te zijn. Nog werd de Voorzitter niet aangesteld. De liberaal Leurquin verklaarde dat de Eerste-Minister aangekondigd had dat de Voorzitter een katholiek en een Vlaming zou zijn. Deze laatste eisch is overdreven zei de Waalsche senator. 5 uc Precies of de landbouw niet bij uitstek zakelijkheid verbeteringen aan te een Vlaamsche nijverheid is ®en aan landpachtwet"Alle Ook onderbrak de socialist Demarré voorst*^e° werden begraven "Gij zoudt voorzeker een liberalen Waal de voorkeur geven Waalsche hatelijkheid. Dan sleurde de h. Leurquin er den Boerenbond bij. Deze zou de hand wil len leggen op bedoeld organisme. De liberale senator haalde een Vlaamsche redevoering van den katholieken boe- i renvertegenwoordiger Mullie aan "Hij sprak in het Vlaamsch, misschien omdat zijn woorden onopgemerkt zouden blij ven, want hij weet dat niemand luistert als er Vlaamsch gesproken wordt. Dit verwekte een storm op verschil lende banken. Dh Van Overbergh, kath. senator en minister van State, teekende protest aan in naam van de rechterzijde en h. Demarré riep misprijzend Een ééntalige is het die dergelijke pretenties aan den dag legt 1 Het vetgehalte van de melk. Spreker brak nadien een lans tot wij ziging van het koninklijk besluit dat het vetgehalte van de melk op 28 gram be paalde en vroeg het op 32 gram te brengen. De uitgaven voor de verbete ring van de melk bevoordeelen thans uitsluitend de groote melkerijen. Een melkerij die 20.000 liter melk per dag bewerkt, vindt een overschot van 80 kg. aan vetstoffen, dus 40 kg. boter tegen 25 fr. 1 Aan den landbouwer wordt volle melk onder de waarde betaald. Indien een boer 32 fr. per dag opneemt als mini- imumloon, vertegenwoordigt dit onge veer 40 centiem per liter, alleen dus voor arbeidsloon. Er zijn veel landbou- wers die per contract gebonden zijn aan melkerijen voor de levering van melk tegen een prijs die schommelt tusschen 80 centiem en 1 fr. Hoe sommige diensten werken Spreker haalt typische gevallen van administratieve verwaarloozing aan in verband met den aardappelkanker. Na dat deze plaag te Waver vastgesteld werd en het ministerie verwittigd, kwam een ambtenaar tot vier maal gedurende zes maand. Niets werd van zijn bevin dingen medegedeeld. Het gemeente bestuur kreeg geen onderrichtingen. Pas einde December kwam het verbod nog aardappelen te poten, alhoewel toen de pootaardappelen reeds aangekocht wa ren De vetweiders. De rexistische senator Gits kwam na dien aan het woord. Hij hekelde scherp de houding der Regeering ten overstaan van het mond- en klauwzeer. De "vetweiders» hebben er groote schade door geleden. Zij kunnen hun j veestapel niet herstellen. De binnenland- sche markten zijn gesloten. Ook op de t Fransche of Nederl. markten kan niet gekocht worden. De taxes op het levend ingevoerd vee bedragen 900 tot 1000 fr. per stuk. De vetweiders verdienen de aandacht van de Regeering. Scherpe kritiek. De West-Vlaming, h. Gits, hekelde scherp het treuzelen met den Zuivel- dienstDe Nat. Dienst voor melk- en zuivelproducten werd opgericht, het re glement werd opgesteld en daarbij blaef het. Na een jaar weet de minister nog niet welk bestuur hij aan het hoofd van dezen dienst zal stellen, hoe hij de belan gen van de voortbrengers en de verbrui- ij kers zal vrijwaren en op welke wijze hij rekening zal houden met de eischen van de drie nationale kleurpartijen. Het Ministerie van Landbouw wordt een samenraapsel van private en i autonome organismen, zonder verant woordelijkheid. Het probleem van de zuivelproducten'oplossen is de taak van den Minister, niet die van een of andere commissie De Pachtwet. De woordvoerder vestigt de nood- bren- wets- „_r.zij be rusten bij de commissies van Kamer en Senaat, en wat betreft een eigen voor stel van de Regeering, daar moet ver moedelijk nog de eerste letter van op het papier komen.» Dit werd op verschil lende banken beaamd. De prijsdaling van het varkens- vleesch. De kath. VI. senator De Boodt be handelde o.a. de prijsdaling van het varkensvleesch Sinds een tiental dagen is een groote instorting ingetreden in de prijzen van het varkensvleesch. Is het waar dat er groote hoeveelheden uit het Groot- Hertogdom Luxemburg worden inge voerd en moeten daartegen geen maat regelen getroffen worden Die prijsdaling komt enkele dagen na de verklaring van den Minister dat hij voor alle landbouwproducten een politiek zou voeren die de prijzen loo- nend zou maken. Wat betreft den invoer van runds- vleesch, kan men dien niet schorsen wanneer ten onzent de prijzen dalen De minister kan antwoorden dat hij gebonden is door handelsverdragen. Maar de vergunningen zouden met meer soepelheid gebruikt kunnen worden. Wanneer de prijzen van het rundsvleesch dalen, zou de volledige schorsing moe ten overwogen worden. Een wondere voorzitter I In bepaalde persorganen, als Nieuwe Staat», "Volk en Staat» e.a. de landbouwpers over het algemeen, werd de aanstelling van den h. Henry, eere directeur-generaal van het Miois- "De en TELEFOON 267. 4

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1