VOLLEDIGE VOEDERS Niet meer getalmd AMMONIAKSULFAAT alléén geven de Hoogste Voortbrengster Samengestelde Voeders R* IL Z* STIKSTOF rechtstreeks opneembaar assimileerbaar 'li k Vraagbaak Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel 'A Sproei-en Sleundiensten Briefwisseling ^oBd«ü^JFc^j«M938. O» *.©oknbl«m* Het is ongelooflijk hoeveel er nog te leeren valt inzake voe ding van allerlei huisdieren, en hoe oneindig veel er nog wordt gezondigd op dit terrein. Elk dier moet de gepaste eiwitten, vet, zetmeel enz., evenals de noodige mineralen, vitamienen en zuren in het voeder ontvangen. Het meest volledige voeder is dit waar al de noodige grondstoffen in gepaste hoeveelheden aanwezig zijn. Tientallen van produkten welke vroeger niet gekend waren, komen de voeders verrijken en volledigen en geven de meest ver rassende uitslagen. Men zie maar alleen wat we met de hebben bereikt om overtuigd te zijn van den grooten vooruitgang op gebied van dierenvoeding. Rogge, maïs, gerst, aardappelen, beeten, rapen en meer zijn onvolledige voeders en moeten worden verbeterd door toevoeging van tal van andere produkten. Vele landbouwers voederen sinds lang volgens de nieuwe methode. Deze die het nog niet deden schrijven ons een briefje en we zenden onzen ervaren vakman om de voederrantsoenen op te maken. Hebben ze zelf graan en andere grondstoffen die moeten opgevoederd worden, zoo kunnen we dit in de rantsoenen gebruiken. Zegt nooitIk weet er genoeg van, want het spreekwoord zegtHet zijn domooren die beweren dat ze niet meer moeten leeren. Gelooft ons vrij er is nog veel te verbeteren, zelfs bij onze meest vooruitstrevende landbouwers. Redt U Zeiven is steeds bereid met raad en daad te helpen. 20% SIlKSIOf] van de snoeien Voor alle onderhoud fruitboomen: besproeien, enz. wendt U tot L. Haems, O.D.stw., 60, Aalst. E. Jansegers, Boschkant, Herder- sem. Steenhuffel, den 18-1-'38. Heer Bestuurder, Een beslissing nemen is voor vele menschen een lastig werk. Dat men slechts beslist na rijp overleg en men het voor en het tegen goed wikt en weegt, dat begrijpt zich en is in de meeste ge vallen zelfs ten zeerste aan te prijzen. Zoo bv. als men voor een belangrijke uitgave staat is het goed zich af te vragen of men die niet missen kan, en of de uitgave, welke men gaat doen, wel rendeerend zal zijn, of ons op eenigerlei zal schadeloosstellen of de voldoening schenken die men er terecht van ver beidde. Vele tuin- en landbouwers aarzelen nog kleine uitgaven te doen alhoewel dat ze op voorhand weten dat ze ten minste het dubbel gaan terugtrekken door meerdere opbrengsten en hoogere prijzen. Zie, dat is verkeerd, zoo 'n spaarzaamheid Is misplaatst en lijdt aan gebrek in vooruitzicht. Daartegen ver zetten we ons uit alle krachten. Een land- of tuinbouwer die heden daags nog twijfelt of het onderhouden van zijn boomgaard het afkrabben der oude boomschors, het sleunen, het be sproeien, het bemesten, winstgevend zal zijn, mag zich niet meer bij de moderne ambtgenooten voegen hij is ei»n ach teruitkrabber, een vasthoudist, behept zijn met de meest verkeerde inhaligheid. We moeten er nochtans onmiddellijk aan toevoegen dat het getal verachterde boeren fel aan 't slinken is. Dit leiden we af uit het groot aantal aanvragen om boomgaarden op te knappen. We willen hier ook lof toezwaaien aan sommige fruithandelaars die. ge wend van de fruitopbrengst bij hun ge wone klanten te koopen, er niet togen opzien de onkosten van besproeien op hen te nemen, zoodanig zijn die men schen overtuigd dat er anders geen mid del meer overblijft om gezond en zuiver fruit te oogsten. Dergelijke handelwijze spreekt boek- deelen en maakt meer reklaam voor het opknappen en besproeien van onze fruitboomen, als honderden artikels in dag- en weekbladen dit zouden doen. We hooren ook niet graag volgende beredeneeringik heb maar eenige boompjes staan, het loont de moeite niet die te verzorgen, de opbrengst er van kan ik zelf meester. U zijt een ik zuchtig mensch ge houdt alles voor U, zelfs uw ziekten en insecten en ge denkt niet eens dat ze den boomgaard van uw gebuur ook besmetten kunnen. Daarbij, zijt gij dan zoo 'n liefhebber van schurftig of madesteekfruit Zoo ja, smakelijk dan en sluit U op in uw ivoren toren zonder U te bekommeren om uw evenmensch. Wanneer we verleden jaar reeds mochten schrijven dat 1 /5 van onze fruitkweekers hun boomgaard verzorg den, dan noemden we dit reeds een ge lukkigen uitslag. Doch we moeten voor uit al de vooruitzichten wijzen er op dat we dit jaar een veel hooger percen tage zullen bereiken. Wat ons tegenwoordig het meest be kommert is te voorzien dat we niet, op tijd en stond, onze talrijke klanten zullen kunnen bevredigen. In Oordegem alleen waar we verleden jaar zoo 'n prachtigen uitslag bekwamen in de hovingen van Urbain Braeckman, daar hebben we thans een tiental boomgaarden op te knappen. We hebben ongelukkiglijk ook af te rekenen met slecht en guur winterweder, zoodanig dat we soms maar een of twee dagen in de week werken kunnen. We zullen nochtans ons uiterste best doen om eenieder tijdig te bedienen tot men tot de algemeene overtuiging komt, dat het werk, fatsoenlijk verricht, gunstige uitslagen oplevert en het tijd wordt zoo veel mogelijk dit zelf uit te voeren of enkel bij gebrek aan tijd, soms om reden van ziekte of om een of ander grondige reden, dit nog langer door onzen sproei- dienst te laten uitvoeren. Schorskrabbers, stalen borstels, een sproeimachine en ontsmettingsstof, dit alles kan eenieder zich gemakkelijk aan schaffen. En, zijn de kosten te zwaar om die alleen te dragen, dat men zfch dan versta met eenige geburen om er de kosten gezamenlijk van te dragen. Een boom opknappen bestaat hierin dat men hem ontdoet van de oude boomschors, hem sleunt of het overtollig hout uit zijn kruin haalt en hem daarna met vruchtboomcarbolineum besproeit tegen 8 liter per 100 liter regenwater. Het afkrabben van de oude boomschors is absoluut noodzakelijk 't is daar onder die oude brokkelingen, in die spleten en reten, in de golvingen dat ze hun eitjes neerleggen kevers, vlinders, luizen, thripsen enz. en hoe wilt ge dat de sproeistof ze zou genaken indien ze on genaakbaar en knusjes verscholen zitten. Indien men daarbij dan de nesten van den Bastaardsatijnvlinder wegneemt vóór 15 Februari, de eitjesringen van den ringvlinder bij 't sleunen of snoeien en de hoopjes eitjes van den plakker die op stammen en dikke takken aange troffen worden, dan bekomt ge een zoodanig goeden uitslag dat ge zult mo gen zeggen, evenals ik verleden zomer "Ik heb dit jaar geen enkele rups in mijn boomgaard meer gezien,,. Mag men zich tevreden stellen met een enkele bespuiting met vruchtboom carbolineum in den Winter Hoege naamd niet! U hebt voorzeker het voornaamste werk gedaan, U hebt de eitjes gedood en wieren en korst mossen van stammen en dikke tak ken doen verdwijnen, maar U hebt nog niets gedaan tegen de schurftziekte en het moniliarot, twee ziekten die voortdurend in onze boomgaarden woe keren. Voor den bloeitijd hoeft ge dan een nieuwe bespuiting te doen met sol- bar tegen 1 kilo per ICO liter water of nosprasit tegen 0,750 kgr. per 1C0 liter water. Laat de appelmade ook niet met rust en besproei onmiddellijk na den bloeitijd met nosprasit tegen 750 gram per 100 liter water. De bladluizen zullen U misschien een nieuwe bespuiting af dwingen. Stel ze niet uit en gebruikt hiervoor Nicotine of Quassia-hout. 't Is slechts nadat ge ongenadig den strijd tegen allerlei ziekten en insecten zult aangebonden en doorgevoerd hebben dat ge U zult mogen verheugen in de vruchten van uw arbeid gezond en zui ver fruit, groot van stuk, fraai van uit zicht, beter van smaak en van grootcre waarde. VRAAG: Heer Hoofdopsteller van De Koornbloem, Wees zoo goed volgende in De Koornbloem te willen beantwoorden 1. Is het noodig de weide te ontsmet ten waarin verleden zomer koeien graas den die de grasziekte hadden 2. Waarmede De weide is droog, wordt regelmatig bemest met volledige weidevette R.U.Z. en geeft gras van eerste hoedanigheid. Misschien is de ziekte overgebracht van een versch aangekocht dier dat in 't be gin van den zomer in een slechte weide liep. Bij voorbaat II dankende, groet ik U met hoogachting. W' L. D. C. ANTWOORD Ziehier wat U te doen staat 1. De weide goed kalken zoo rap mogelijk, beter ware geweest dit vóór den winter te doen 2. Zien dat alle vochtigheid goed af watert 3. Zorgen voor zuiver water voor het vee uit een steenput (geen beek) in goed gereinigde drinkbakken 4. Begin Maart bemesten met de vol ledige weidevette R.U.Z. VRAAG. Ik las dikwijls in "De Koornbloem„ over de nieuwe Varkens voeders R U Z., maar ik kan ze niet gebruiken omdat ik op een huurhof zit en mijn eigenaar geen speciale varkens koten wil maken. Kan ik in mijn gewone varkenshok ken ook de melen R U.Z. gebruiken j ANTWOORD. Bij het lezen dezer vraag rijzen onze haren ten berge Hoe is het mogelijk dat door een lezer van De Koornbloem zulke vragen wor den gesteld Ziehier ons antwoord De voeders R.U.Z. worden twee maal daags onder vorm van dikke pap in de GEWONE EETBAKKEN GEGOTEN. Er dient dus niets veranderd en geen onkosten gemaakt. In plaats van uwe aardappelen en roggemeel giet ge dood eenvoudig de pap R.U.Z. in den eetbak en de oplossing is er. Ziehier welk verschil er bestaat tus- schen de voedingswijze van uw over grootvader (roggemeel, aardappelen en melk) en de nieuwe doenwijze Hokken dezelfde. Eetbakken Drinken onder den vorm van klaar water kan in gelijk welke kuip of bak afzonderlijk worden gegeven. Arbeid voor gereedmaken der voeders Wordt op EEN VIERDE gebracht met de nieuwe methode. Kostprijs De kilo aangewonnen vleesch zal 2 fr. MINDER kosten met de nieuwe metho de, zoodat U een verschil krijgt van 200 fr. per varken. Zekerheid Met de voeders R. U. Z. zijt U 10 maal meer zeker van beste en gezonde zwijnen te kweeken. Het papier is gewillig, zei groot moeder, maar wij kunnen al de bewerin gen met cijfers en proeven bewijzen.We zijn bereid op onze risico proeven te doen bij alle verstandige kweekers. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. Ik weet dat ik door deze, Uw reeds te 'ware taak, nog kom verzwaren, maar Uw dienstvaardigheid voor 't goede kennende, zoo ben ik overtuigd aan 't juiste adres te zijn. Zonder bluf mag ik zeggen dat mijn vakkennis wat verder reikt dan dat mijner meeste ambtgenooten, welweten de dat zij nog verre van volmaakt is. Ik denk dat er bij onze landbouwver- eeniging meerdere goede ontwikkelde leden aangesloten zijn, die er even als ik over oordeelen dat enkele studie uren samen, veel voordeel zouden kunnen op leveren; voorde deelnemers zoowel als voor de gemeenschap. Volgens mijn ge dacht zou een studiekring dienen ge sticht. U zult begrijpen dat hier enkel een organisator behoeft, een persoon met een beetje durf en naam om den eersten stoot te geven, want ik ben overtuigd dat zoo de wagen eenmaal aan 't rollen geraakt, hij wel met weinig hulp zijn weg zal vervolgen. En dat er door den vooruitgang in de wetenschap er zich nieuwere vraagstuk ken aanbieden, moet ik U wel niet meer zeggen, geloof ik, evenals er van regee- i ringswege slechts aan ons gedacht wordt i voor 't betalen van geld en bloed, zoodat wij aangewezen zijn op ons eigen zeiven om deze zaken aan te pakken, zoo wij er willen't nut uithalen dat er uit te halen is. Het is nu eenmaal waar dat er op alle gebied naar een nieuwe richting zal moeten gezocht worden, zooniet zullen wij binnen weinige jaren niet meer van den tijd zijn, maar daarover moeten wij waken, dat dit niet gebeure en onver- j wijld de zaken aanpakken. Indien t U mogelijk is in ons blad een oproep te doen tot allen die van goeden wil zijn om mede te werken tot 't stichten van een studiekring, dan was de taak begonnen en konden we reeds oordeelen wat anderen daarover zou den meenen. Ik van mijnentwege zou 't mogelijke doen tot wellukken van die onderne ming, om reden dat men door aan ande ren te leeren, zelve ook steeds bij leert en men in deze duistere tijden nooit te veel kan weten. Het komt er op aan personen te vin den die evenals ik begrijpen dat er op 't gebied van scheikunde en geneeskun de, evenals bij veeartsenijkunde een ganschen ommekeer moet plaats grij pen. In genoemde studiekring kunnen we gezamenlijk gemakkelijker volgen en als ieder die iets weet datzelve aan de anderen overmaakt, dan kan 't daardoor beter worden verstaan of uitgelegd. Ik ben benieuwd te weten hoevelener aan mijn theorie over het mond- en klauwzeer geknaagd hebben. Zoo er moesten zijn die nog niet geheel over tuigd zijn, vraag ik niet beter, dan dat zij zich kenbaar maken evenals de on juistheden, die ze naar hun oordeel mccht bevatten, en 'k zal iedereen ant woorden zooals 't behoort. Verleden Zondag ben ik er al op uit geweest voor onderzoek over deze kwestie. Ik moet bekennen dat 'k veel genoegen eraan gehad heb om reden dat ik bevonden heb, dat ik den nagel niet misgeslagen heb. 'k Was bij goede oppassende menschen terecht gekomen, die van de koeien hun werk maken maar geen R. U. Zei vers zijn, zoodus ook dezes voedergebruikswijze niet ken nen. Ik ben volkomen zeker dat indien 't anders geweest ware, dat de muilplaag geheel afzijdig zoude gebleven zijn. Hieronder geef ik de voedingswijze van voornoemde geteisterden. Winter voeding Meelsoorten, melk- schilfers, cocoskoek, lijnmeel. Volume aanvulling: stroo,soms gedeeltelijk hooi, groenvoeding, rapen en beeten, geen draf. Zomervoedinggedeeltelijk weide- gang met klavers en gras, meelsoorten zooals hooger maar bijzonder cocoskoek ter oorzake van zelfboteren. Bijvoeding bij beetkoppen van fosfaat Wereldsche zaken. Er zijn verschillende manieren om de wereld te beoordeelen. Men zou er I voorzeker een dik boek over kunnen schrijven. Laten we echter bondig zijn !)in onze kleine beschouwing. De wereld lijkt een groot gekkenhuis, verklaarde me eens iemand. En hij ging voort Alle menschen zijn gekken, met dit verschil nochtans dat de eene gekker is dan de andere. Men onderscheidt ver- schillende soorten I Vooreerst de brave gekken, die zich in hun eenvoud door de andere en slu were laten beduivelen. Dat zijn de on gevaarlijke. Hebt ge verder dan de booze, zij wiens gekheid van een Gevaarlijker allooi is. Onder hen vindt ge de jagers naar het goud, de gewetenlooze avonturiers voor wie alle middelen goed zijn om hun brandkasten te vullen, die driemaal doorgedaan zijn en het toch zoo goed weten aan boord te leggen om de goed- geloovigen den baard af te doen. Men heeft ook de waanzinnige. Zij wier gedachten en daden zich met niets anders bezig houden dan met het doen vergieten van menschenbloed, het plat branden en kapot schieten van steden en dorpen. Men heeft er die de wereld aanschou wen als een groot tranendal, en in ieder huis een kruis zien dat min of meer zwaar drukt op hen die het bewonen. Dat zijn diegenen die dag aan dag loo- pen te kniezen en wier hoofd vervuld is van allerlei sombere muizenissen. Men heeft er ook die juist andersom denken, die de wereld vinden als een grooten lusthof des Heeren, die onbe kommerd van den eenen dag in den anderen leven. Het zijn de plezanten.en misschien ook niet de ongelukkig sten. Dan zijn er die meenen, dat men maar eenmaal leeft en dat men er het zijne moet van nemen wijl men er gelegenheid toe heeft. Dat zijn de genieters. Men zou er nog andere soorten kun nen opnoemenzij die zouden open- ploffen van haat. nijd en afgunst wan neer iemand eens een meevaller heeft. Zoo is de heele wereld vervuld van gekken... maar de kwade loopen onder de goede l er Tot daar onzen zegsman. Heeft hij gelijk Of ongelijk We laten het oor deel aan onze lezers zelf over. Toch houden we er aan onze per- soonlijké meening over de wereld te zeggen, of liever, hoe we graag de we reld zouden zien Als broeders van een gemeenzamèn Vader, al kinderen van den Grooten Schepper, zouden de menschen als menschen en als broers moeten leven, in vrede en vriendschap en onderling begrijpen. De menschen zouden meer moeten denken aan het doel waarvoor zij feite lijk op de wereld zijn namelijk de voor bereiding tot een leven hiernamaals, dat eeuwigdurend en ofwel héél goed ofwel héél slecht zal zijn. Moesten de menschen dat leeren in zien, dan zou de wereld niet langer meer een gekkenhuis zijn I Tijl II. en krijt. Voor de plantenvoeding van beeten en rapen, werd gebruikt; stik stof, sylviniet, fosfoorzuur, mest en ale. Voor de weiden alleen stikstof, daar de weersomstandigheden 't strooien van scories hadden verhinderd. Voorgaande jaren werden scories regelmatig toege diend, maar de hoeveelheid moet ik nog achterhalen, ook werd er kalk toege diend. Zooals U ziet ware er hier met een weinig meer doorzicht, of beter gezegd, met een betere onderrichting, alles te voorkomen geweest, 't Zelfde mag niet gezegd worden van de R. U. Zeivers, zoo deze misdoen is het hun eigen schuld, ze zijn door hun blad beter inge licht geweest dan wie ook en zoo ze ge slagen werden door de plaag, moeten ze niet verder zoeken dan bij hun eigen zelve om den schuldige te vinden. Om 't eindigen, wil ik nog een paar spreuken oprakelen, die mij op de schoolbanken werden aangeleerd en die 'k velen aanraad meermalen te over wegen Verzindt eer gij begint Een ezel valt nog geen tweemaal over den zelfden steen. Aanvaard den kerelsgroet en de klau- waartsgrepe van Alfons Verbergt, Steenhuffel. Mond- en Klauwzeer komt zelden voor op pachthoeven waar regelmatig THOMAS- slakkenmeel gebruikt wordt, het fosfoorzuur en de kalk die deze bevatten vormen weerstandbiedend vee. een !i I»

De Koornbloem | 1938 | | pagina 3