De nieuwe Wet op het Ouderdomspensioen. B E M ESTIN G BERICHTEN Enkele waarheden inzake Volledige Vetten R.U.Z. Waarom Samengestelde Vetten R.U.Z. LANDBOUW- i van hier en elders. <5ÏCSÖö«ö^»ö«85r Onze eerste practische inlichtingen. Het staatsblad van 18 December 11. heeft de wijzigingen gepubliceerd aan de vroegere wet op het ouderdomspensioen. In het staatsblad van 29 December en 16 Januari zijn verder twee koninklijke besluiten verschenen behelzende de uit voeringsmaatregelen van somtrige be palingen der nieuwe pensioenwet. Het ligt in onze bedoeling deze nieuwe be palingen in een of meerdere nummers van De Koornbloem toe te lichten in zooverre zij belang opleveren voor onze landbouwers. In afwachting eener uitvoeriger uit eenzetting verstrekken wij hieronder aan onze lezers enkele practische inlichtingen die hun nu reeds of eerstdaags van nutte kunnen zijn. Zeggen wij van meetaf dat de nieuwe wet op verre na niet heeft beantwoord aan de eischen van billijkheid en gelijk berechtiging, waarvoor wij hier namens onze landbouwers sedert lang strijd heb ben gevoerd. Op sommige punten, na- menlijk inzake de vaststelling van het bedrijfsinkomen van de landbouwers bij de toekenning van den kosteloozen ouderdomsrentetoeslag hebben wij vol doening bekomen. Dit bedrijfsinkomen wordt niet meer geraamd op vier maal de huurwaarde der in uitbating geno men landbouwgronden, doch vastgesteld naar werkelijkheid op het bedrag dat aan de bedrijfsbelasting werd onderwor pen voor het jaar dat het indienen der aanvraag van den kosteloozen toeslag voorafgaat. Ziehier thans de practische inlichtin gen waarvan hierboven sprake. Zooals onder de vorige wet blijven de landbouwers vrijwillig verzekerden. Zij mogen dus storten voor hun ouder domspensioen doch zijn er niet toe ver plicht. Zij hebben er nochtans belang bij te storten om de volgende redenen 1) op hunne stortingen bekomen zij alles zins. de rente der Algemeene Spaar- en Lijfrentekas ook door de menschen intrest genaamd; 2) zij bekomen ook de kostelooze Rijksbijdrage op hunne stor tingen, welke ook hunne bestaansmidde len wezen. Deze Rijksbijdrage bedraagt normaal 50 t.h. der rente gevormd door de stortingen.Voor de personen geboren binnen de jaren 1867 tot en met 1874 is de staatsbijdrage gesteld oplOOth der rente, voor deze geboren binnen de jaren 1875 tot en met 1879 op 75 t.h. en voor deze geboren binnen de jaren 1880 tot en met 1884 op 60 t.h. der rente. De personen van jongeren leeftijd kunnen aldus een interessant ouderdoms pensioen vormen; 3) er is een bepaald aantal storiingen vereischt om aanspraak te kunnen maken op den kosteloozen ouderdomsrentetoeslag. Deze laatste wordt nochtans enkel verleend aan de landbouwers, na onderzoek der bestaans middelen en in zooverre deze het maxi mum bepaald door de wet niet over schrijden. Waar onder de vorige wet de kinde ren gebezigd in het landbouwbedrijf hunner ouders gelijkgesteld werden met loontrekkenden en de ouders verplicht waren voor hen te storten, is dit niet meer het geval bij toepassing der nieuwe pensioenwet. De kinderen gebezigd in 't landbouw bedrijf hunner ouders zijn voortaan te beschouwen als vrijwillig-verzekerden. Zij mogen dus storten en zullen als dan genieten van de rijksbijdrage waarvan hooger sprake. Zooals hooger reeds gezegd, worden onder de nieuwe wet, de bedrijfsinkom- sten der landbouwers voor de toeken ning van den kosteloozen ouderdoms rentetoeslag (kosteloos pensioen) nog enkel als bestaansmiddelen in aanmer king genomen voor het bedrag dat aan de bedrijfsbelasting werd onderworpen tijdens het jaar voorafgaande aan dit van het indienen der aanvraag. Onder de vorige wet werden deze bedrijfs- inkomsten geschat op 4 maal de huur waarde der bewerkte landerijen wat schromelijk overdreven was. Hieruit spruit voort dat de bejaarde landbouwers die zich vroeger het koste loos pensioen geweigerd zagen of slechts een verminderd kosteloos pensioen be kwamen omdat hunne bedrijfsinkomsten te hoog waren, er alle belang bij hebben zonder verwijl een nieuwe aanvraag of een aanvraag tot herziening in te dienen bij den heer ontvanger der rechtstreek- sche staatsbelastingen hunner inschrij ving. Decontroleurder belastingen onder zoekt opnieuw de aanvraag en deelt zijne gemotiveerde beslissing mede aan den aanvrager. Deze kan tegen deze beslissing beroep aanteekenen binnen de 14 dagen van den datum der ontvangst bij aangeteekend schrijven gezonden aan den Minister van Sociale Voorzorg, Algemeen Directie der Ouderdoms pensioenen, Karmelietenstraat, Brussel. Het zijn de ergste dooven die niet hooren willen zegde destijds de heer Pastoor in een sermoen. Dit is een gekende waarheid en dit mag ook gezegd worden van alle landbouwers en Redt U Zeivers die geen gehoor geven aan onze stem, noch aan de stem van den vooruitgang. Honderden proeven hebben bewezen dat de moderne bemesting met de veel zekerder, goedkooper en gemakkelijker is. Zeker omdat we met zekerheid weten wat iedere plant noodig heeft om kloek op te groeien en de hoogste opbrengst te geven en wij onze samenstelling maken volgens deze gegevens. Goedkoop omdat we berekenden hoeveel stikstof, fosfoor- zuur en potasch iedere plant juist kan opnemen. Wat men teveel geeft van ééne stof gaat totaal verloren in den grond. We geven in juiste maat wat de plant noodig heeft om de grootste opbrengsten te geven. Gemakkelijk omdat alles op voorhand is gemengd en gereed gemaakt, zoodat alles ineens kan worden gestrooid. Ook omdat we enkel grondstoffen van hoog gehalte gebruiken, zoodat we hoogste inhoud krijgen voor de minste kilos. nog enkelvoudige meststoffen koopen als wanneer we U verklaren dat II beter de Samengestelde Vetten R.U.Z. gebruikt Weest niet doof voor de stem der waarheid en blijft niet langer bij den verouderden slenter. Deze welke onze samengestelde mest stoffen nog niet gebruikten doen ten minste een proef 1 Alle vooruitstrevende landbouwers gebruiken enkel de BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 24 Jan. tot 30 Jan. 1938: Antwerpen 116 haarden Brabant 69 haarden West-Vlaanderen 37 haar den; Henegouwen 119 haarden; Oost- Vlaanderen 112 haarden; Limburg 42 haarden; Luik 149 haarden; Namen 132 haarden; Luxemburg 204 haarden. Totaal980 haarden. Vorige week 1372 haarden. Week van 10 tot 16 Jan.1726. Week van 3 tot 9 Jan.2414. Week van 26 Dec- tot 2 Jan. 3250. Week van 19 tot 25 Dec. 3877. Verbond der Veekweeksyndi caten van Oost-Vlaanderen. Fokveedag Oudenaarde. Er wordt aan de Oost-Vlaamsche stamboekkweekers ter kennis gebracht dat de 2e Provinciale Fokveedag voor Oost-Vlaamsch stamboekvee zal plaats hebben op Maandag 14 Maart aanst. Nadere inlichtingen zullen ten gepas- ten tijde medegedeeld worden. Mededeeling van het Ministe rie van Landbouw. Het Ministerie van Landbouw brengt ter kennis van het publiek dat aan zijn centrale diensten kan getelefoneerd worden onder de volgende nummers a) voor het Kabinet van den Minister, het Algemeen Secretariaat, en de 1ste Algemeene Directie, Queteletplaats, 7, vijf lijnen onder Nr 178030 b) voor de 2de Algemeene Directie, 30, Wetstraat, vier lijnen onder num mer 121775; c) voor het Bestuur van Waters en Bosschen, 5, Middaglijnstr., Nr 176426. verhooging der levensmiddelen. Zoo houden de pseudo-economisten der groote pers het voor aan hunne lezers. Sinds weken is de strijd tegen de levens duurte in alle hevigheid ingezet. De mi nister van economische zaken heeft al reeds het vraagstuk der stijging van de levensduurte in den ministerraad behan deld. Er werd vastgesteld dat het ver schil tusschen de groothandelsprijzen en de klein-handelsprijzen merkelijk is toe genomen en er werd besloten de com missie van het duur leven bijeen te roe pen en een beperkt ministerieel comi'é op te richten dat zich bijzonder met dit vraagstuk zou bezig houden. Onze landbouwers zijn dus eens te meer de schuldigen aan de stijging der levensduurte. Er dienen maatregelen ge troffen om de prijzen hunner bijzonder ste producten te drukken. Onder invloed dezer campagne heeft de minister van landbouw tegen alle reden in, het in voercontingent van vreemde boter voor Januari van 250.000 kg. tot 350.000 kg. verhoogd, niettegenstaande de prijzen dezer laatste weken gedaald waren tot het peil van hetzelfde tijdstip in 1937 en de voortbrengstkosten ingevolge de stij ging der voederkosten en de verminde ring der melkgifte veroorzaakt door het mond- en klauwzeer, sindsdien merke lijk zijn geklommen. Zulks wordt dan door de Regeering en den Minister van Landbouw een doeltreffende en billijke landbouwpoli tiek genoemd. Het is werkelijk cynisme. De feiten zijn echter anders Het index der voedingswaren afzon derlijk genomen bedraagt voor Januari enkel 733 punten, terwijl dit der nijver- heidsproducten 816 bereikt. Een ver schil van 83 punten. I En toch worden geen maatregelen ge troffen om de prijzen der nijverheidsprc- ducten te remmen, doch wel om deze der landbouwproducten te drukken. Hierbij komt dan nog dat men steeds den land- bouwvoortbrenger treft, terwijl de tus- schenpersoon vrij zijn gang kan gaan. Hoe de verbruiker zoowel als de voort brenger hiervan de dupe zijn, hebben wij in ons vorig nummer aangetoond voor wat de melk betreft. S Hoe ver slaat het thans met de steunregeling wegens fing van de weeldetaks op voormeld tuinbouwmateriaal, heeft de Minister van Landbouw meegedeeld dat hij bij zijn collega van Financiën heeft aange drongen voor de afschaffing der weelde taks, doch geen voldoening bekwam, daar deze afschaffing op zware moeilijk heden stuitte. De opvattingen van het Ministerie van Financiën over weeldeartikelen zijn werkelijk geniaal om onze tuinbouwers geld uit den zak te kloppen I Minister Pierlot heeft in het parle ment beloofd dat hij begin Januari bij machte zou zijn de maatregelen bekend te maken tot ilnancieelen steun aan de meest geteisterde landbouwers door het mond- en klauwzeer. Wij zijn reeds be gin Februari en vernemen thans dat de minister nu eerst aan den Kabinetsraad en aan de Commissie voor Landbouw mededeeling heeft gegeven van zijn ont werp tot steunverleening. Vooraleer dit ontwerp zal uitgewerkt zijn, zal er ongetwijfeld nog heel wat tijd verloopen. De Minister is klaarblijkelijk van meening dat de boeren toch gewoon zijn geduld te beoefenen. De toelagen voor stalverbe- Kongres voor Pluimveeteelt, mond- en klauwzeer Op Zondag 23 Februari heeft te Roeselare in de Beurs een Kongres voor Pluimveeteelt en Broednijverheid plaats. De Heer K. De Rycke, Voorzitter, zal het Kongres openen om 10 uur met een beschouwing over de pluimveeteelt in het afgeloopen jaar, de werkzaamhe den der vakvereeniging en de vooruit zichten voor 1938 Daarna zal de Eer waarde Abbé Deckmyn het woord nemen over Oude en Nieuwe Ervaringen in het opfokken van kuikens. De Eer waarde H. Deckmyn die West-Vlaming is en Nederlandsch spreekt heeft op het gebied der bedrijfspluimveeteelt een in ternationale vermaardheidhij bestu deerde grondig de methodes die worden toegepast in Duitschland, Italië, de Vereenigde-Staten, Canada, en Japan, en is wetenschappelijk bestuurder van een groot Fransch pluimveebedrijf te Villers en Vexin. Na de redevoering van den Eerw. H. Deckmyn zal een openbaar debat plaats vinden en zal de bevoegde spreker ant woord verleenen aan ieder die hulp en voorlichting wenscht in verband met moeilijkheden die hij in de bedrijfspluim veeteelt heeft ontmoet. Om 12.3C vindt een gemeenschappe lijk middagmaal plaats en om 14.30 zul len de kuiken broeiers vergaderen om uitsluitend te handelen over vakbelangen en wel in het bijzonder te bespreken wat de vereeniging van broedbedrijven reeds heeft gedaan en wat ze nog kan doen. De toegangsprijs tot het kongres be draagt Fr. 5.- per persoon, het middag maal niet inbegrepen. Op vertoon eener lidkaart of uitnoodigingskaart is de toe gang vrij voor de leden* der Algemeene Vlaamsche Pluim veehouders vereeniging en hun genoodigden. Door het Sekreta- riaat der A.V.P.V. Tervurenlaan, 254, te S. P. Woluwe worden een aantal, vrije toegangskaarten ter beschikking gehouden welke aldaar kunnen worden aangevraagd. Rond de verhooging van het index. ZEKERDER Z\) zijn GOEDKOOPER GEMAKKELIJKER Het indexcijfer voor Januari j.l. is ge stegen met 8 punten en bedraagt 766 punten tegen 758 punten de vorige maand. Anderzijds is ook het aantal werkloozen, bijzonder in de Vlaamsche provinciën, geweldig gestegen en schom melt tusschen 190.000 a 200.000, zijnde ongeveer het getal van vóór de deva luatie. De devaluatiepolitiek van heer Van Zeeland, die België tot een oasis had herschapen, zoo beweerden het ten minste zijn luidruchtige supporters uit de drie regeeringspartijen, wordt aldus door de feiten als fallikant gebrand merkt. Dat de nijverheid slecht gaat is te wijten aan de stijging der levensduurte. Deze stijging nu is te wijten aan de prijs- GR.-HERTOGDOM LUXEMBURG De mlnima-graanprijxen. De Regeering heeft voor de brood granen van den laatsten oogst de mini- maprijzen vastgesteld als volgtTarwe 150 frank (187,50 Belgische frank) per 100 kg. met opslag van 2 frank (2,50 Belgische frank)vanaf 1 November 1937, rogge 105 frank (131 25Belgische frank) per 100 kg., met verhooging van 1 frank (1,25 Belgische frank) vanaf 1 Novem ber 1.1. Tot steun aan de inlandsche graan- teelt werd voorgeschreven dat de bloem bestemd voor broodbakken en men- schenvoeding onder andere vormen moet vervaardigd worden uit 65 °/o in landsche tarwe en 10 °/o inlandsche rog ge, De ingevoerde bloem moet dezelfde samenstelling hebben. tering. Naar de Minister van Landbouw heeft meegedeeld aan de bevoegde Se naatscommissie voorziet de begrooting voor 1938 een totaal krediet van 7.850.000 frank voor stalverbetering. Dit krediet zou ongeveer verdeeld wor den als volgt Eigenlijke stalverbetering 7.000.000 Voor het aanleggen van aal- en mestputten 800.000 Andere toelagen 50.000 We zetten onze landbouwers aan van deze gelegenheid gebruik te maken om hun stallen te verbeteren. Onze paardenhandel. Onze uitvoer van paarden tijdens de elf eerste maanden van 1937 bedroeg 7140 stuks ter waarde van 53.754.000 frank. Duitschland kocht hiervan 3087 paarden voor 27.445.000 fr. Frankrijk 1129 paarden voor 6.883.000 fr.Ne derland 385 paarden voor 1.832.000 fr.; de Vereenigde Staten 1335 paarden ter waarde van 6.616.000 frank. Gedurende dezelfde periode bedroeg de invoer 3137 paarden voor 5.549.000 frank. Deze uitslagen kunnen als bevre digend worden beschouwd. Verwarmingstoestellen in den tuinbouw zijn weeldeartikels. Wij hebben reeds over verschillende maanden in ons blad en ook bij den Mi nister van Financiën protest aangetee kend tegen de heffing der weeldetaks op de verwarmingstoestellen gebruikt in de serres en in den witloof kweek. Nadien werd door de pers gemeld dat ingevolge een herziening der tabellen van weeldeartikelen de taks niet meer zou geheven worden op bedoelde ver warmingstoestellen. Dit bericht blijkt echter voorbarig. Ingevolge het aandringen der Senaats commissie van Landbouw tot afschaf- DENEMARKEN. De staatssteun aan de zulvel- nijverheid. De steun door den Staat aan de Zui- velnijverheid werd onlangs ingericht Er werd een boterfonds gevormd uit een taks geheven op het binnenlandsch verbruik en een toelage van den Staat. Deze toelage bedraagt 25 öre (1.65 fr.) per kg. Zij wordt echter niet meer uit gekeerd, zoodra de binnenlandsche prijs 2.5 kronen overschrijdt (16,50 frank) per kilo. Verder is de regeering gemach tigd 3 millioen kronen (19.700.000 fr.)te besteden voor melkbevoorrading van behoeftige personen. NEDERLAND. De staatssteun aan den tuin bouw. Het Landbouwcrisisfonds voorziet een krediet van 1.300.000 gulden (21.250.000 fr.) voor steun aan den tuin bouw tijdens het jaar 1938. DUITSCHLAND. De moeilijkheden in de melk- bevoorrading. In een verslag uitgebracht door den voorzitter van het Verbond der Zuivel- nij verheden worden de moeilijkheden ontleed welke Duitschland ontmoet bij de bevoorrading aan melk en zuivelpro ducten. Deze zijn de ongunstige weerge- steltenis, de verhoogde onderhoudskos ten van het vee en het gebrek aan vee voeders, onlangs verzwaard door het verbod graan aan de dieren te voede ren het mond- en klauwzeer in som mige streken. De fabricatie van marga rine werd onlangs ook beperkt wegens het gebrek aan deviezen voor aanschaf fing der grondstoffen. Gezien dezen toestand werd de leve ring van boter aan de verbruikers be perkt. Er werd ook onlangs beslist dat de chocolade niet meer dan 30 vetstof mag bevatten. ENGELAND. Steun aan de Inlandsche hop- teelt. Een regeer ingsbesluit afgekondigd door het staatsblad bepaalt dat de be voegde minister het recht heeft aan de brouwers de verplichting op te leggen een zeker procent inlandsche hop te ver- werken. Deze maatregel wordt geno men ten einde den afzet van inlandsche 1 hop te bevorderen. Engeland stelt aldus een voorbeeld voor onze regeering. In ons land leent de Regeering liever het oor tot de niet gemotiveerde grillen der brouwers dan tot de rechtmatige eischen onzer met ondergang bedreigde hopboeren. Contingenteerlng bij wijze van overeenkomst van den Invoer van bacon en hesp in doozen. Het ministerie van Handel bericht dat het er in geslaagd is bij overeen komst met de invoerende landen den invoer van varkenspek en hesp in doo zen op minnelijke wijze te contingen teeren. 1 Diensvolgens werd beslist voorlooplg geen gevolg te geven aan de aanbeve lingen der commissie voor invoerrech ten welke een verhooging der tolrech ten had voorgesteld op voornoemde producten. Indien de minnelijke contin- genteering voldoende uitslagen oplevert zullen de invoerrechten niet worden verhoogd. !ï!^WV-w,!,-fj:'',VA' d. .v. 1 -Wf .V.V.'/.V.ÜA»A.i. ♦W.'AV.WA'AtAVifiM:f»i. ^•>3ÉÉiÉBlr>,.'."ttWiMBaiÉiÉÉMMl^aÉiÉ^tfet!atftiBtfeffl^i^"iiafafcMMtr:*iaa<^tiT>iiiahaMiafaii!r ',.vXv>y.'.v.v.\v.%v.v&.vXv"\'Xv.v.v.,XvXv>V\*X-'- Ml***:»:» V. alsvolgt

De Koornbloem | 1938 | | pagina 4