GEDROOGDE GIST Besp roeiers De Nationale Wedstrijden voor Voorttelers van Belgische Pluimvee- en Konijnenrassen De Legerwet. IN DE DIERENVOEDING. Besluit. B mmm De onpartijdige observator, die met kennis van zaken den buidigen toestand van de Belgische kleinveeteelt vergelijkt met dien van vóór en onder den oorlog, bewondeit oprecht de verbazende vor deringen welke, sedert 1918, in dit do mein, onder vierdubbel oogpunt van uitbreiding, gezondheid en opbrengst verwezenlijkt werden door 'r. Nationaal Verbond van Neerhofdierenteelt- maatschappijen (N.V N M van Bel gië, de Nationale Commissie voor Konijnenteelt (N C.K en de Centrale voor den gezamenlijken verkoop der Konijnenproducten. De lectuur van het verslag omtrent de werkzaamheden van 't N.V.N.M., gedurende het jaar 1937, is afdoend op dat gebied. Deze bewondering wordt trouwens gedeeld door vooraanstaande vreemde kleinveeteeltleiders die de werkmetho des van vermelde organismen kwamen bestudeeren om ze in hun respectievelijk land toe te passen. Mag men hieruit besluiten dat in België, onder dit op zicht alles volmaakt is Hoegenaamd niet. De bestuursleden van deze orga nismen zijn bewust van de noodzakelijk heid steeds beter te doen, en al fcun po gingen streven er Daar. De nationale wedstrijden, een hunner schoonste en belangrijkste inrichtingen, zullen er on getwijfeld veel toe bijdragen. Laten we ze even een weinig in 't licht stellen, daar ze nog niet genoeg gekend zijn. De Wedstrijden voor Konijnen. Iedereen kent de buitengewone uit breiding welke de pelskonijnenkweek in België genomen heeft. Daar men er vooral het nut beoogt, worden de fan tasierassen verlaten door het meeren- deel der kweekers die eenkleurige, ge harde en vruchtbare rassen verkiezen welke schoone, goede, en op de markt hoog gecoteerde huiden voortbrengen, tegelijkertijd met een voldoende hoe veelheid smakelijk vleesch. Om dezen uitslag te bekomen, is het geenszins noodig zijn toevlucht te nemen tot vreemde rassen, daar onze nationale rassen al de noodige hoedanigheden bezitten om 't konijnenhok winstgevend te maken verkoop van levende die ren, verbruik van konijnenvleesch in de keuken, afzet van de vellen door bemiddeling van de "Centrale». Na tuurlijk is zulks maar 't geval, indien het gaat om zuivere, niet ontaarde, leven dige rasdieren, vrij van gebreken, kern gezond hoofdvereischten van welsla gen, welke niet altoos verwezenlijkt zijn. Daar het Ministerie van Landbouw, het N.V.N.M. en de N.C.K. aan den konijnenkweek zijn echte beteekenis willen geven, streven ze er naar de Belgische konijnenhokken (vooral die der nederige werkende klasse welke in de oordeelkundige uitbating van 't konijn een gemakkelijk en zeker middel vindt om haar bescheiden levensvoorwaarden een weinig te verbeteren) te bevolkeD met nationale rassen, waaronder som- miae daartoe uiterst welgeschikt zijn. Tot dit doel houden de negen pro- virciale commissies voor konijnenteelt jaarlijks, elk in haar onderscheidelijke provincie en onder toezicht van de N C K., een provincialen wedstrijd voor konijnen van Belgische rassen, wedstrijd enkel voorbehouden aan de leden van de aao 't N.VN.M. aangesloten maat schappijen De dieren worden er door zeer bevoegde keurmeesters nagezien en in categorieën geklasseerd die in eerste categorie geklasseerd, worden beschouwd als "verbeteringsdiereD„, en die in tweede categorie als "uitbreidings- dieren„. Alleen de eerste worden toe gelaten in den nationalen wedstrijd die ingericht wordt in den schoot van een belangrijke kleinveetentoonstelliDg, en dieren van gansch 't land vereenigt. De eerste nationale wedstrijd werd gehouden in 1929 en beviel ten zeerste aan de kweekers. Sedertdien steeg het getal inschrijvingen ononderbroken,zoo dat de wedstrijd in 1937 juist 811 puike dieren telde. Teneinde de bonden te helpen hun leden konijnen te bezorgen welke het best aan de eischen van hun respectie- velijken standaard beantwoorden, koopt de N C K. jaarlijks, in den nationalen wedstrijd, voorttelers welke een eerste categorie behaalden, en biedt ze aan de aangesloten kringen welke ze aanvroe gen Deze voorttelers worden toever trouwd aan een lid van iederen bond, en zijn bestemd om de vooien te bespringen van de bij de bonden aangesloten leden. Dit systeem van dekstations heeft ge lukkige uitslagen opgeleverd, daar die rammelaars een kostelijken verbeteren den invloed uitoefenen op de vrouwe lijke producten der streek, en dit onder driedubbel oogpunt van behoud van type, kwaliteit en waarde der huid, en hoeveelheid en fijnheid van vleesch. 't Is dank aan dezen wedstrijd dat de raskonijnen, degenen welke loonend zijn de gewone ontaarde konijnen ver vangen en tegenwoordig een aanzienlijk aantal Belgische hokken bevolken. Het N.V.N M. en de N.C K. mogen er zich over beroemen. Wedstrijden voor Pluimvee. Aangezien de prachtige aldus beko men uitslagen in zake konijnenkweek, besloten 't Ministerie van Landbouw, 't N.V.N.M. de provinciale en de natio nale wedstrijden uit te breiden tot het pluimvee: hennen en eenden. Opdat deze wedstrijden dezelfde doelmatige uitwer king zouden hebben als die voor de ko nijnen, werden zeer strenge inschrij- vingsvoorwaarden gesteld, nl. voor de groote hennen. Inderdaad, deze moeten 1) voorzien zijn van een metalen gesloten ring (met nummer en jaartal) 't zij van 't N.V.N.M. of van, bij 't N.V.N.M. aan gesloten clubs wiens ringen door deze laatste aangenomen werden2) voort komen uit een cfficieel veredelingsstation of een kweekerij waarvan de opbrengst kan nagegaan worden, en 3) voldaan hebben aan 't bloedonderzoek ingesteld door 't N.V N.M. met het oog op de pullorumbestrijding. Elkeen zal deze strengheid goedkeuren. In navolging wat gedaan wordt op hoenderteeltgebied, zal 't N. V. N. M. eerlang veredeling- en ver menig vuldi- gingstations inrichten voor vleeschdui- ven en legeenden, en insgelijks, in de nationale wedstrijden, flinke voorttelers koopen voor deze stations, om ze in hun belangrijke taak te helpen. Ziedaar nog een gelukkig initiatief. De eerste wedstrijd voor pluimvee had plaats in Januari 1938 en vereenigde een relatief beperkt aantal sujekten. Dit was toe te schrijven aan voormelde strengheid en aan sommige kuiperijen, doch laten we op deze laatsten niet dieper ingaan, en wachten we met volle betrouwen den tweeden af: 't verschil zal opvallend zijn. Voordeelen van de nationale wedstrijden. Voor wat de tentoonstellers aan gaat. De inschrijvingsrechten op deze betoogingen zijn gering en de vervoer kosten der dieren zeer verminderd. An derzijds zijn de geldprijzen zeer talrijk en hoogst belangrijk, en de kansen groot dieren te verkoopen aan de N.C.K. en aan de bezoekers. Dank zij deze bijzon dere voorwaarden, worden de nederige buiteclieden (juist diegenen die de cffi- cieele organismen willen helpen en be schermen) in de mogelijkheid gesteld hun dieren aan groote tentoonstellingen te kunnen laten deelnemen, en alzoo 't profijt van hun neerhoven te verhoogen. Waar vindt men dergelijke voordeelen? Voor wat de koopers aangaat. De koopers kennen juist den ouder dom van hun toekomende voorttelers, daar deze alle (behalve de konijnen wel ke in 't oor gemerkt worden) voorzien zijn van een metalen gesloten ring met nummer en jaartal. Daarbij kunnen zij deze voorttelers uitkiezen in belangrijke klassen keurdieren (wat uitzonderlijk 't geval is in tentoonstellingen en fooren. waar zeer dikwerf de enkele schoone dieren verdoken zitten in de massa min der- en ODbeduiden3waardige dieren, en ook slechte, en waar men niet de minste aanduiding bezit nopens den leg noch de pullorumbestrijding) en welke voldeden aan een ernstig onderzoek omtrent de gezondheid, de aesthetiek en de op brengst. Waar vindt men dergelijken waarborg Toekomende wedstrijden. De IXe nationale wedstrijd voor ko nijnen en de II' wedstrijd voor pluimvee zullen op 12-13 en 14 Februari a.s. ge houden worden. Merken we hier onmid dellijk op dat op dit tijdstip de dieren nog in bezit zijn van hun mooie winter- kleedij welke toelaat kleur en merken nauwkeurig te onderzoeken, wat hoogst belangrijk is bij den aankoop van dieren. Deze manifestaties zullen gehouden worden in 't linksch voorpaleis Nr II van de Eeuwfeestwijk te Heysel-Brussel, samen met een Internationale Tentoon stelling van Pluimvee, Konijnen en Kweekmateriaal, welke we vroeger aan kondigden. Alwie er op uit is zich keur dieren te verschaffen om weldra de toe komende kweekperiode voordeelig aan te vengen, zal niet nalaten ze te bezoe ken hij zal er den besten indruk van meedragen. Enkele nuttige inlichtingen voor onze lezers. (Slot). Pleegvormen tot het bekomen der gewone en uitzonderlijke uitstellen. De aanvragen tot uitstel of hernieu wing ervan moeten hetzij mondeling, hetzij schriftelijk ingediend worden aan den burgemeester der gemeente waar de militieplichtige in de werfreserve inge schreven is, van 1 tot 20 Januari van het jaar vóór dat van de inlijving der klasse waarvan de militiaan deel maakt of waaraan hij verbonden is we gens vroeger bekomen uitstel. Het gemeentebestuur moet van de aanvraag ontvangstbewijs afleveren. Tegen de beslissing van den Militie raad nopens de aanvraag tot uitstel kan beroop aangeteekend worden bij den Hoogeren Militieraad op de wijze uit eengezet voor het onbepaald uitstel in ons nummer van 16 Januari 11. Tegen de beslissing van den Hoogen Militieraad inzake onbepaald uitstel, gewone en buitengewone uitstellen, kan in verbreking gegaan worden bij aanae- teekenden brief gericht aan den griffier van het Hof van Verbreking, binnen de 15 dagen na ontvangst der beslissing van den Hoogeren Militieraad. Het beroepschrift in verbreking dient gemotiveerd te zijn, het handteeken van den militiaan of het als zoodanig gel dend teeken moet voor echt verklaard worden door een lid van het schepen college zijner gemeente. Deze formaliteiten dienen op straffe van nietigheid Dageleefd. Ontheffingen van actieven dienst. De militairen behoorende tot gezin nen met 6 kinderen en meer die wegens te hooge inkomsten het onbepaald uit stel (vrijstelling van werkelijken dienst) niet konden bekomen, kunnen in de volgende voorwaarden ontheffing van dienst bekomen Vooreerst dient het getal der voor den dienst aangewezen militianen der klasse, verhoogd met de getalsvermin deringen ondergaan door de vorige lichting, 44.000 man overschrijden. Ten beloope van het overschot worden dan dienstontheffingen verleend in de vol gende orde 1)Aan den eerst-opgeroepene aan gewezen voor dienst die behooren tot een gezin met meer dan 5 kinderen in leven, naar het getal dezer kinderen. 2) Aan de militianen wier gezin het 1 meest diensten aan het leger heeft ge leverd. j Daar de dienstverlenging onlangs i ingevoerd practisch de dienstontheffin gen ongedaan heeft gemaakt, willen wij niet in bijzonderheden treden nopens de voorwaarden waarin deze dienstont heffingen worden verleend. De politiekers die deze dienstverlen ging hebben gestemd, hebben de kroostrijke gezinnen, waaronder onze landbouwers, een schromelijken ondienst bewezen en zware lasten opgelegd Volgende besproeiers zijn in onze magazijnen te Aalst beschikbaar WESTPHALIA. De algemeen bekende rugbesproeier, inhoud 15 liters. Sterke uitvoering in koper. Wordt tij dens het sproeien met een handpomp onder druk gehouden. CAL1MAX. Rugbesproeier met luchtdruk. Het groote voordeel der luchtdruk-sproeiers is, dat tijdens de be handeling beide handen vrij blijven. In de behouder wordt eerst een hoeveelheid sproeivocht gedaan en daarna een lucht druk van 5 atmosfeeren opgepompt. Een manometer wijst den druk aan. De besproeier loopt vanzelf tot den laatsten druppel ledig. De besproeier bestaat in drie verschillende maten Totale inhoud Sproeivocht Nr 1 33 liters 18 liters Nr 2 22 14 Nr 3 14 8 VATPOMP. Zeer eenvoudige en extra sterke afwerking. De pomp is in gietijzer, met koperen zuiger. De pomp wordt met de hand bewogen en geeft een drukking van 10 atmosfeer. Dit toe stel is aangepast op-kleine tot middel matige fruitbeplantingen. In de ton is een roerwerk met de pomp verbonden dat de vloeistoffen in mengeling houdt. Dit toestel vergt weinig onderhoud. BLOEMENSPUIT in,zwaar koper voor besproeiing in hof en serre, en voor ontsmetting van stallen, hoender en duivenhokken en broedmachines.Een nevelverstuiver een straalmondstuk en gieterkop maken deze spuit voor alle doeleinden geschiktbesproeien, ont smetten, glazen wasschen, witten enz. HYDRO-SPUIT, voor het besproei en van fruitboomen, planten, bloemen met iedere sproeistof reiniging en ont smetting van pluimveehokken, stallen, enz. Uiterst praktisch. INSECTENSPUIT, gansch in koper in een stuk gegoten, geschikt voor alle vloeistoffen. Inhoud 1 liter werkt onder drukking. SPROEIKAN. Ideale besproeier voor de behandeling van struiken in tuinen en voor het gebruik in serren het neerdrukken van den kleinen hef boom heeft den automatischen toevoer van de vloeistof tot gevolg, voorzien van een trechter, gummislang van 1.50 m. en koperen verlengstuk van 30 cm. Inhoud 2 liter. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Gist is een product afkomstig van brouwerij of stokerij, welke een zeer hoogen inhoud heeft aan eiwit en tot hiertoe in de dierenvoeding veel te weinig gekend is. Over enkele jaren werd er zelfs niet van gesproken, zoomin als men van Mineralen en Vitaminen sprak, welke alsdan onge kend waren, of in geringe mate in aanmerking kwamen. Gist, en in de eerste plaats brouwerijgist, komt in den handel onder gedroogden vorm voor. De manier van drogen heeft echter een grooten invloed op de verteerbaaiheid. Geperste gist is slechts voor de helft opneembaar, terwijl het drogen op te hooge warmte graad eveneens de verteerbaarheid schaadt. De speciale eigenschappen gedroogde Brouwerijgist. van en dat van we van Gedroogde gist heeft een hoog eiwitgehalte (45 tot 55 °/0) verteerbaar ruw eiwit en is bijzonder rijk aan Vitaminen B. Proeven in Duitschland genomen hebben aangewezen dat gedroogde gist de vetvorming bij zwijnen tegenhoudt en hierdoor de waarde van het slachtvleesch verhoogt. Gist werkt ook bij alle huisdieren als een eetlustwekker heeft grooten invloed op hunne gezondheid en groei. Alle geleerden en terhniekers zijn het eens te verklaren een zeker procent gedroogde gist in de voeding der dieren buitengewoon belang is. De Vitaminen en de Gist. Om de juiste bepaling van Vitaminen te geven laten hier volgen wat de Veeteeltconsulenten van het Ministerie Landbouw hierover zeggen in hunne uitgave 1937 over Varkens teelt Behalve eiwitten, vetten, koolhydraten en minerale zou- ten, bevat het voeder nog andere stoffen, Vitaminen, ook Edel- stoffen genaamd, die voor de levensverrichtingen van het groot- ste belang zijn. IüT Oruitgetrokken gist. bevat groote hoeveelheden B Vitami nen. Door Ültravioletbestraling bekomt men de zoo kostelijke D Vitamine, onmisbaar voor den groei en de beendervorming der dieren. Het gebruik van Gist in de Dierenvoeding. Hier laten we verschillende vooraanstaande personen aan het woordDe Veeteeltconsulenten van het Ministerie van Landbouw in hun uitgave van 1937 Gedroogde gist is rijk aan eiwit, aschbestanddeelen en B Vitaminen. 5 °/o gist in de rantsoenen bevordert den eetlust en den groei, doch een grootere hoeveelheid verwekt doorloop. Gist kan het vleesch- of vischmeel in het rantsoen niet vervangen. In het Verslag van het Voedingskomiteit in den schoot van den Volkenbond Genève 1937», vinden we over gist in menschen- en dierenvoeding B Vitaminen vindt men vooral in lever, gist en in enkele gele vruchten. B Vitamine is onmisbaar voor de menschen, maar ook de dieren die ervan beroofd zijn worden ziek en sterven. De moderne specialisten in veevoeding, vooral in Duitsch land en de Noorderlanden, komen meer en meer met het gistver- bruik op den voorgrond. Eveneens in de menschenvoeding hebben talrijke proeven de hooge hoedanigheden van gist bewezen. Waarborgen bij den aankoop van gedroogde Gist. De kooper moet eischen dat de gist "onuitgetrokken„ is. Det wil zeggen dat dezelve alle oorspronkelijke eigenschappen heeft behouden, en niet beroofd is van de beste eiwitten en vita minen door uittrekking van deze stoffen. De wetgeving bepaalt dat de verkooper een juiste benaming moet geven aan het product uitgetrokken of onuitgetrokken gist en daarenboven het eiwitgehalte moet waarborgen. Het verschil is opvallend en hier volgen twee ontledingen van gist STAAL IEngelsche biergist. Eiwit totaal 32 °/o Vocht 13,7 "Io Zout 7,1 °/o STAAL II Onuitgetrokken biergist. Eiwit totaal 58,50 °/0 Eiwit verteerbaar 52,65 °/o Vocht 9,80 °/o Zout 0,55 °/o Het eerste is uitgetrokken, het tweede onuitgetrokken bier gist. Uit het eerste werden de kostelijkste eigenschappen uitge trokken en de waarde is zeer gering. De aanwezigheid van een sterke hoeveelheid zout is voor 't oogenblik het zekerste bewijs dat de gist uitge trokken is. Gedroogde inlandsche Biergist E R G O L ERGOL is de naam van Gedroogde inlandsche Biergist gewaarborgd onuitgetrokken, en verkocht onder de volgende waarborgen Totaal eiwit min. 58 °/0 Verteerbaar ruweiwit min. 52 °/0 Vocht maxima 10 °/o Zout 0,5 °/o Hoe wordt ERGOL gedroogd Dit gebeurt op gansch nieuwe methode en onder een warmte van hoogstens 60 °/o warmtegraad. "Ergol„ wordt gedroogd in poeder en bevat 8 tot 10 °/o water. De gewone manier van drogen, gevende de gist in pellen, gebeurt op een warmtegraad van 130 graden, wat zeer nadeelig werkt op de verteerbaarheid en wellicht schaadt aan de Vita minen. Bij gedroogde melk is het groote verschil tusschen deze twee stelsels van drogen zeer opvallend. De melk in poeder ge droogd op 60 graden is 90 °/o oplosbaar, terwijl deze van de pellen slechts op 50 °/o wordt bepaald. Op het domein van voeding zijn nog vele zaken ongekend en onopgelost. De wetenschap heeft nog veel te doen om de juiste rol van de Vitaminen, en de minerale zouten en zooveel nieuwe dingen beter te bepalen. Alleen is men het eens dat ze een zeer grooten rol spelen in de voeding. Nieuwe wegen werden opgegaan en nog is er inzake voe ding veel te verwezenlijken. Ook het gistverbruik is slechts in een beginperiode, en hoeveel goeds men er heden ook van zegge, toch zal de toekomst uitwijzen, dat dit product eene steeds grootere rol zal hebben in de voedingsleer der komende jaren. Voor alle andere inlichtingen of prijsaanvragen, zich wenden tot de verkoopers of tot volgend adres ERGOL 36, Brabantstraat, AALST (België). TaUloon 93. ■■■■■■♦♦■■■ui (Gedeponeerd Merk) «i

De Koornbloem | 1938 | | pagina 6