BERICHTEN AMMONIAKSULFAAT i Boever... LANDBOUW- STIKSTOF rechtstreeks opneembaar assimileerbaar i van hier en elders» Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel 13 1933 Boever, neem U wat in acht Eer de zweep op 't paard te leggen, 't Beest toch kan het LI niet zeggen Hoe het inspant al zijn kracht 1... Om de voor door 't land te trekken Is het van te morgen vroeg Al gespannen voor den ploeg Kan dit niet uw meelij wekken Dan hebt gij een hart van steen 1 Zie maar zijn gebit eens schuimen, 't Vlokt er af in witte pluimen 't Zweet druipt van zijn romp beneen Zie toch hoe zijn flanken jagen, Hoe het al zijn spieren spant... Is het dan geen zware schand' 't Arme beest te durven slagen Boever, Iaat het u gezeid Met te spannen zijne touwen Om de ploeg door 't land te sjouwen. Spaart het u veel arrebeid I... Des, wil u meer mensch'lijk toonen 't Beest viel liever dood ten grond' Dan te weigren 't werk een stond Niet met slagen moet ge 't loonen Maar met haver in een bak Ook met vloeken niet en kijven Moet ge 't tot meer vlugheid drijven En... houd 't leizeel minder strak Fons Van de Maele. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 31 Jan. tot 6 Feb. 1938: Antwerpen 75 haarden Brabant 58 haardenWest-Vlaanderen 18 haar den Henegouwen 96 haarden; Oost- Vlaanderen 99 haardenLimburg 24 haarden; Luik 70 haarden; Namen 84 haarden; Luxemburg 131 haarden. Totaal655 haarden. Vorige week 980 haarden. Week van 17 tot 23 Januari 1372. Week van 10 tot 16 Jan.1726. Week van 3 tot 9 Jan.2414. Week van 26 Dec. tot 2 Jan. 3250. Week van 19 tot 25 Dec. 3877. Verbond der Veekweoksyndl- katen. Algemeene vergadering op Zondag 13 Februari 1938, om 2 u. in de Zaal Katholieken Middenstand te Aalst. Dagorde1Verslag en rekening over het dienstjaar 1937. 2. Belangrijkrijke Voordracht door den heer De Vleeschauwer, professor aan de Landbouwhoogeschool te Gent Onderwerp: "Doelmatigeuitbating van den veestapel 3. Uiteenzetting door Ingenieur War- wants, Rijksveeteeltconsulent te Gent Onderwerp "Hoe onze kweekkalveren opfokken 4. Belangrijke Mededeelingen. Gezien de belangrijkheid der sprekers en hunne onderwerpen, rekenen wij ten stelligste op uwe aanwezigheid, en bie den u ondertusschen de verzekering onzer ware achting. Namens het Bestuur De Eere~ Voozitter, César De Corte De Secretaris, Lede. De Voorzitter, H.Van Muylem Omer Matthijs Nederhasselt. Hofstade. N. B. Een tweede inschrijving voor Vrouwelijke dieren zal gehouden wor den zoodra de plaag gedaan is en het verbod tot samenbrengen van dieren geheven. De dieren zullen aangeboden worden op de dorpplaats. Kweekers, die verlangen dieren in te schrijven, moeten dit met aanduiding van getal ten laatste tegen 10 Februari laten weten aan het Sekretariaat van het Ver bond, 21, Akkergemstraat, te Gent. Verbond der Veekweeksyndi caten van Oost-Vlaanderen. Fokveedag Oudenaarde. Er wordt aan de Oost-Vlaamsche stamboekkweekers ter kennis gebracht dat de 2e Provinciale Fokveedag voor Oost-Vlaamsch stamboekvee zal plaats hebben op Maandag 14 Maart aanst. te 9 uur stipt. 8000 fr. zijn ter beschikking gesteld van de jury om in prijzen te worden uit gekeerd. Zoowel voor stieren als voor vaar zen afzonderlijk zijn de kategoriën als- volgt ingedeeld 1* Dieren geboren na 1 Mei 1937. 2Dieren geboren tusschen 1 Septem ber 1936 en 30 April 1937. 3' Dieren geboren tusschen 1 Januari 1936 en 31 Augustus 1936. 4* Dieren geboren in 1935. Stalprijskamp 4 dieren bchoorend aan denzelfden eigenaar en ingeschreven tn de categforiën 2 en 3. Prijskamp voor vaderdieren van allen ouderdom: 3tisren gevolgd van minstens 6 en hoogstens 10 afstammelingen ouder dan 6 maand en die aan bovenstaande prijskampen hebben deelgenomen. Mogen enkel deelnemen aan de prijs kampen, dieren met erkende afstamming. De aangifte der deelnemende dieren moet ten laatste vóór Vrijdag 4 Maart gedaan worden op het Secretariaat van het Verbond der Veekweeksyndicaten, Akkergemstraat, 21, te Gent, en ver melden naam en nummer van het dier, en stamboeknummer van vader en moe der. Eveneens vermelden of de dieren te koop zijn. Het Verbond der j V eekweeksyndikaten. De Tentoonstelling van Land bouwmachines. De 25e Tentoonstelling van Land bouwmachines. die gehouden wordt op 13 20 Februari, in de Eeuwfeestpaleizen te Brussel, is opgevat in het raam van het landbouwprogramma der Regeering. In de twee Groote Paleizen, die deze Tentoonstelling inneemt, vindt men al gegroepeerd wat de moderne techniek ter beschikking stelt voor de landbou wers akkerbouwalaam, oogstmachines, inkuilingsmethoden, moderne veestal- leninrichtingen, melkerijtoestellen enz. De leiders der Landbouwvereenigin- gen, de gestichten van landbouwonder wijs, de landbouwers en al diegenen, die den vooruitgang van den landbouw be hartigen, mogen niet nalaten een bezoek te brengen aan deze belangwekkende landbouwtentoonstelling. (Ingezonden). Komt de Minister van Land bouw eindetijk tot Inkeer In ons vorig nummer hebben wij met klem protest aangeteekend tegen de verhooging met 100.000 kg. van het in voercontingent voor vreemde boter tij dens de maand Januari, zulks op een tijdstip dat de prijzen, niettegenstaande de toename der productiekosten,gedaald 'i waren tot het peil van de overeenstem mende periode in 1937. Heeft de Minis ter van Landbouw het verkeerde van zijn handelwijze ingezien Wij verho- 1 pen het voor hem. Bij Ministerieel Besluit van 1 Febru ari, verschenen in het Staatsblad van 2 Februari, heeft de Minister de ver gunningstaks op den invoer van boter j verhoogd van 5,5 tot 6,5 fr. per kg. Naar we vernemen zou voor de maand Februari het invoercontingent vastgesteld zijn op 100.000 kg. In Januari bedroeg het invoercontingt 250.000 -j- 100.000 kg. bijkomend contingent 350.000 kg. Wij verwachten dat tijdens de maan den van overvloedige productie, n.l. van Maart tot Juli, het invoercontingent nog zal worden ingekrompen en de invoer van vreemde boter zelf totaal stop gezet, en dat overeenkomstig de ministerieele beloften, om de markt te ontlasten, de noodige hoeveelheid inlandsche boter in de koelinrichtingen zal worden bewaard. Het is volstrekt noodzakelijk, nu onze veeteelt zoo zwaar werd geteisterd door het mond- en klauwzeer, dat aan onze zuivelproducten (melk en boter) behoor lijke verkoopprijzen worden gewaar borgd door alle middelen, erinbegrepen desnoods flnancieelen steun bij den uit- voer. De Nationale Zuiveldienst. De sedert lang aangekondigde Na tionale Zuiveldienst zag eindelijk het licht. De wet tot oprichting en het ko ninklijk besluit tot organisatie van voor noemden dienst werden afgekondigd door het Staatsblad van 2 Februari 1.1. De opdracht en de taak van den nieuwen dienst worden omschreven door artikels 2 van de wet en van het konink lijk besluit. Artikel 2 van de wet luidt De Dienst zal tot taak hebben, binnen de grenzen voorgeschreven door den Mi nister van Landbouw, zijn medewerking aan dit Departement te verleenen, ten einde de voortbrenging, de verdeeling en de markt van de melk en van haar derivaten te verbeteren. Artikel 2 van het koninklijk besluit bepaaltDe Dienst heeft tot *««lr binnen de grenzen voorgeschreven door den Minister van Landbouw, zijn mede werking aan dit Departement te ver leenen teneinde de verbetering te be vorderen van de voortbrenging, de verdeeling en de markt van melk en nevenprodukten. Te dien einde kan hij gelast worden te waken op de toepassing van de regle menteering betreffende die producten, de controles uit te oefenen waaraan zij onderworpen zijn, en de merken en ge tuigschriften af te leveren eigen aan deze controles, premiën of vergoedingen te verdeelende propaganda in te richten en het zuivelonderwijs aan te moedigen, hij treedt op bij wijze van verzoening of scheidsgerecht in de betrekkingen tus schen voortbrengers, nijveraars, verdee- lers en andere tusschenpersonen. De verdere bepalingen van het ko- Het nieuwe accijnsrecht op tabak. In een vorig nummer hebben wij ken nis gegeven van het nieuw fiskaal regiem toepasselijk sedert 31 December 1.1. op den tabakoogst van 1936 en 1937. Op aanvraag van sommigen onzer lezers geven wij hier over nog een nader woordje uitleg: Het nieuw fiskaal regiem behoudt twee categoriën van planters 1) Deze waarvan de teelt 1000 planten of minder bedraagt, en die een accijns- recht moeten betalen forfaitair vastge steld op 6,25 fr. per 100 planten. Voor deze planters is het nieuw regiem gelijk aan het vorige. 2) Deze waarvan de teelt meer dan 10C0 planten bedraagt. Voor hen is het accijnsrecht vastgesteld op 1 fr. per kg. droogen geoogsten tabak. Het minimum van 6,25 fr. per 100 planten dat van ambtswege werd toege past onder het vorig regiem wanneer de oogst minder had opgebracht dan 1 kg. per 16 planten is dus afgeschaft. De planters dezer categorie waarvan de oogst minder dan 1 kg. per 16 planten heeft opgebracht en die alreeds op de oude basis het accijnsrecht hebben ge kweten, zullen van ambtswege terugbe taling bekomen van het verschil. Het ongehoord schandaal der overdrachttaks bij noodslach- ting. De taks bij noodslachting waarvan wij de schreeuwende onrechtvaardigheid in ons nummer van 9 Januari hebben aangeklaagd, kwam op 1 Februari te berde in de Senaatscommissie van Fi nanciën naar aanleiding van het wets voorstel behelzende hare afschaffing. Deze laatste echter stuitte op heftig verzet vanwege den heer De Man, Minister van Financiën, die, zich be roepende op de Regeeringsverklaring behelzende dat geen voorstellen van nieuwe uitgaven in aanmerking konden komen zonder gedekt te zijn door over- rinklijk besluit betreffen de innerlijke organisatie en het beheer van den dienst die een zelfstandige instelling is staande onder toezicht van den Minister van j Landbouw. Wij verwachten dat de Minister bij 1 de samenstelling van het beheer van het nieuw organisme, bij afwijking aan de tot heden gevolge traditie, zal willen in- i dachtig zijn dat de Belgische Boerenbond niet de eenige beroepsvereeniging is der landbouwers in 't Vlaamsche land 1 Verder zullen wij de werking van het nieuwe organisme die ongetwijfeld nut kan opleveren met passende aandacht volgen 1 De oprichting van een midden- dienst voor contingenten en vergunningen. Het koninklijk besluit van 27 Januari verschenen in het staatsblad van 3 Fe bruari heeft bij het Ministerie van Eco nomische Zaken en van den Midden stand een centralen dienst opgericht voor contingenten en vergunningen. Volgens artikel 2 van het besluit wor den in den nieuwen dienst gecentrali seerd de bevoegdheden van de Departe menten van Middenstand en van Eco nomische Zaken, van Landbouw en van Verkeerswezen, betreffende de uitvoe ring van de maatregelen in verband met de reglementeering van den in- en uit voer, de heffing der vergunningstaksen. De nieuwe dienst zal diensvolgens enkel gelast zijn met de uitvoering der voorschriften van de bevoegde Ministers in zake de vaststelling der invoercontin genten, de inning der vergunningstaksen; de uitreiking der vergunningen enz. In zake landbouw zal de Minister dus zoo als voorheen vaststellen welke hoeveel heden producten mogen ingevoerd wor den, welke vergunningstaks dient be taald. Of de centralisatie een verbetering daarstelt zal afhangen van de geest waarin de nieuwe dienst zijne taak zal uitvoeren. eenstemmende inkomsten, de afschaffing der taks bestreed omdat deze zou leiden tot een vermindering der staatsinkom sten die niet gedekt is door een even redige verhooging van andere inkom sten. Verschillende senatoren bestreden deze zienswijze er op wijzende dat het hier geen nieuwe uitgave geldt doch wel een vermindering van inkomsten en dat deze taks, ingevolge de geweldige ramp van het mond- en klauwzeer, immo reel is. De Minister bleef echter op zijn standpunt, wat minstens verbazend is voor een vertegenwoordiger van een partij die de verdediging der verdrukten uit de samenleving op haar banier heeft geschreven. Om een uitweg te vinden, werd dan op voorstel van heer senator Van Over- berghe beslist dat het wetsvoorstel tot afschaffing opnieuw zou onderzocht worden binnen enkele weken, zoodra de Minister van Financiën zijn voorstel tot herziening van de belastingsinkom sten zou indienen. Intusschen zal de Staat doorgaan, in strijd met den geest der wet en met de elementairste eischen van rechtvaardig heid, onze zwaar geteisterde boeren uit te persen. De landbouwvertegenwoordigers hebben als zwakkelingen eens te meer toegegeven, inplaats van eindelijk eens een daad te stellen 1 Groot-Hertogdom LUXEMBURG Minimaprijzen voor melk en boter. Bij besluit van 3 September 1937, van kracht geworden op 10 September 1.1., heeft de Regeering de minimaprijzen voor melk en boter vastgesteld alsvolgt Melk bij 3 °/0 vet te betalen aan den voortbrenger 1 fr. per liter (1.25 Bel gische frank). In den kleinhandel Ongepasteuriseerde en losse gepas teuriseerde melk 1,50 fr. per liter (1,87 Belg. fr.). Gepasteuriseerde melk in flesschen 1,75 fr. (2,18 Belg.fr.). Voor boter uit niet-gepasteuriseerde room afgenomen aan de melkerij18,50 fr. per kg. (23,125 Belg. fr.)in den klein handel is de prijs 20 fr. (25 Belg. fr.). Voor boter uit gepasteuriseerde room 2 fr. meer per kg. Vanaf 1 Januari 1.1. wordt, behoudens het verkoopen door den voortbrenger zelf, het uitventen van melk nog alleen toegestaan op voorwaarde dat de melk een voorgeschreven behandeling heeft ondergaan in een inrichting door den Staat erkend. Sedert lang, en nog in "De Koorn- bloem,, van 30 Januari 1.1., hebben wij dergelijk stelsel van minimaprijzen ver dedigd als het meest doeltreffende middel tot valorisatie der melk en zuivelpro ducten. De Belgische Regeering wil er echter niet van hooren, omdat het vermoedelijk niet ingewikkeld genoeg is 1 Ter bestrijding van het mond- Boter en Steenkolen. We willen voor vandaag tusschen die twee producten eens een vergelijking maken. Dat zulks op het eerste zicht nogal zonderling lijkt, kunnen we best begrijpen. Een weinig geduld echter, en het zal dra duidelijk worden. Boter wordt voortgebracht door den landbouw. Het is een huishoudproduct van eersten rang, en volgens de verant woordelijke heeren die het bestuur van t land in handen hebben, moet dat pro duct goedkoop zijn, teneindeaan de bevolking er een goed en niet duur ge bruik van te laten maken. Het is nochtans een vaststaand feit dat de boeren sinds jaren reeds een harden en verbitterden strijd voeren om het hoofd boven water te kunnen hou den, en reeds velen zijn ten onder ge gaan. Nochtans hebben die lieden ook recht op bestaan en is het niet meer dan billijk dat de prijs van hun afgewerkte producten in evenredigheid blijven moet met dien hunner voortbrengstkostén, teneinde er wat aan te verdienen. Om een bedrijf voort te kunnen zet ten moet er wat winst zijn, want men heeft bij ons weten nog niét uitgevonden van den hemelschen dauw te leven. In het zwarte Walenland en in de mijnbekkens der Limburgsche Kempen nu haalt men de kostbare brandstof uit den grond. We moeten zeker niét bewijzen dat de steenkool ook een produkt van eerste noodzakelijkheid is en onmisbaar voor het huishouden en veel meer Vermits moeder de vrouw een be langrijk deel van haar huishoudelijk budget daaraan moet opofferen, is het dan ook niet meer dan billijk oor- deelend zooals voor de boter en vol- gens het standpunt der voornoemde vroede heeren dat ook de steen kolen aan lage prijzen verkocht moe ten worden. Ah, maar nu komt de aap uit den mouw en zien we het beestje in zijn ware gedaante I De steenkolen mogen verkocht wor den aan hooge prijzen, zonder dat er van hoogèrhand iets tegen gedaan wordt. Integendeel, het is door toedoen dér Regeering zelf dat de prijzen zoo hoog opgedreven werden. Nu stelt zich de vraag: Waarom moet de boter aan lagen prijs en de kolen duur verkocht worden Omdat de zuivelnijverheid een nijver heid is dié maar beoefend wordt door eenvoudige boerkens, van wie men geen schrik moet hebben, daar ze tot nog toe steeds bewijs hebben gegeven van volslagen gemis aan ruggegraat, die verbrokkeld liggen in kleinzielige per soonlijke geschillen, en die immer goede zielen gebleken zijn. De steenkoolnijverheid zit echter in handen van een trust van rijke kapita listen, die de macht bezitten een gepaste drukking op de Regeering uit te oefenen l Dat is wat men noemt het stelsel der twee maten en twee gewichten. Wanneer zal daar eindelijk eens ver andering in komen Tijl II. en klauwzeer. De Luxemburgsche Regeering heeft, om het mond- en klauwzeer te weren, den invoer van levende schapen verbo den. Ook de invoer van geslachte scha pen is aan zeer strenge voorschriften onderworpen. NEDERLAND Steun aan de bloementeelt. De Minister van Economische Zaken heeft uit het landbouwcrisisfonds 300 duizend gulden (5 millioen frank) ter be schikking gesteld van de centrale voor sierplanten om de bloemenkweekers te helpen, door aankoop hunner bloemen op de veilingen. De verwoestingen van het mond- en klauwzeer. Tusschen 19 September 1937 en 1 Ja nuari 1938 zijn 8914 dieren omgekomen aan het mond- en klauwzeer onderver deeld als volgt2821 volwassen rund- dieren, 3225 kalveren, 2630 varkens, 192 schapen en 46 geiten. De richtprijs voor tarwe. De richtprijs voor tarwe van den komenden oogst is vastgesteld op 10 gul den (164 frank) per 100 kg. ENGELAND Naar de standaardeerlng voor groenten, fruit en aardappe- len. Een officieel besluit voorziet de op richting van een nationale interprofes- sioneele commissie met opdracht de maatregelen te bestudeeren van aard om aan de verbruikers waarborgen te verstrekken nopens de hoedanigheid, de verpakking en de sorteering van fruit, groenten en aardappelen. Deze maat regelen zullen bij besluit kunnen geno men worden. IERLAND Uitvoerpremie voor aardap pelen. De uitvoerpremie voor aardappelen is door de Regeering van den Vrijstaat vastgesteld op 17 sh. 6 pence (12,70 fr.) per 1000 kg., uitgezonderd voorde aard appelen uitgevoerd naar de Vereenigde- Staten van Amerika. Deze premie zal gelden tot 31 Maart aanstaande. Het THOMASSLAKKENMEEL is de basismeststof onzer boomgaar den zijn fosfoorzuur en zijn kalk vergemakkelijken de voortbrengst van krachtige weefsels die boomen verharden tegen ziekten en vorst. (Ingezonden.) [UBS e - 6

De Koornbloem | 1938 | | pagina 3