't Wordt tijd om Erwten te zaaien voor vervroegde teelt B E M ESTIN G Wiltü TELEFONEEREN Zijt ge reeds aangesloten bij de Kas voor Gezinsvergoedingen Aansluitingsbulletijn. Gewestelijke Prijskampen voor tweejarige Hengst^ en Merrieveulens Enkele waarheden inzake Volledige Vetten R.U.Z. Waarom Samengestelde Vetten R.U.Z. Besproeiers Het zijn de ergste dooven die niet hooren willen Zeker Gemakkelijk Sodanitraat van Chili De oprecht zachte winter die we doormaken zal reeds vele tuinbouwers of liefhebbers van achter de ronkende kachel hebben gejaagd om in den tuin reeds een en ander te zaaien. - Onder de vroege zaaiïngen moeten we in 't bijzonder die van de erwt aan bevelen, nog wel niet in vollen grond maar in potten of kiembakjes onder koud raam geplaatst om dan later in vollen grond uit te planten. Willen we vroegtijdig van erwten voor snijgroen genieten dan moeten we dit zaaien niet meer uitstellen. Dat snijgroen kan toch zoo lekker smaken in de soep en bijzonder zeer vroeg in 't voorjaar, U hoeft maar eens een proef te doen en U zult het voor zeker ondervinden. Groene erwten zijn bovendien rijk aan eiwitstoffen (7 °/o) en suiker (11 °/o) en bevatten ook 3 °/0 koolhydraten en 1 °/o vet. Een niet te versmaden groente dus om zijn voedende bestanddeelen en ook niet om zijn aangenamen smaak. Erwten met vroege worteltjes, 't liefst zonder hart, is echten kermiskost, komt er daar nog een stuk malsch soepvleesch bij dan kan het voorzeker hongerige magen doen watertanden. Van deze oprecht gegeerde groente zouden we voorzeker zoo vroeg en zoo lang moge lijk moeten genieten. Om dit te kunnen neemt men wel acht op de teelt. Erwten behooren tot de familie der vlinderbloemigen, 't is te zeggen, tot dit slag van planten die het vermogen heb ben de stikstof uit de lucht als voedsel te benuttigen. Doch heel vroeg in het voorjaar mogen we niet te veel vertrou wen stellen in een felle werking der bacteriën die de stikstof vestigen, vermits er een zekere warmte noodig is om die aan 't werken te zetten. Heel vroeg in 't voorjaar mogen we dus de stikstofbemesting van de erwten niet te zeer verwaarloozen of we zouden ze niet fel zien groeien daarbij, erwten gekweekt voor snijgroen dienen wat opgejaagd te worden om er overvloedig te kunnen van snijden. De aarde die men bezigt om er de potten of kiembakjes mede te vullen, mag dus wel voortkomen van den com- posthoop, waarover we in 't verloopen jaar nu en dan eens wat ale of beer hebben over uitgegoten. Wanneer we potten bezigen is het aan te raden de openingen van onder af te dekken met eenige scherven of steentjes om zoo een goede afwatering te bekomen de kiembakjes voorziet men insgelijks van gaatjes waarover men wat steenkoolasch uitstrooit en om dezelfde reden. De potten of kiembakken worden tot op de 3/4 dan gevuld met aarde dan eens goed overgoten, er de erwtjes op uitgezaaid en eindelijk volledig gevuld en onder koud raam gezet. Na een tien of twaalf dagen komen ze boven men plant ze nochtans niet te vroeg in vollen grond uit en wacht lie ver tot de bodemwarmte hoog genoeg is, om het uitplanten niet te schaden door een min of meer langen stilstand in het hernemen. De bedden waarop we de eersten uitplanten zullen rijkelijk voorzien worden van potasch en fos- foormesten, houtskoolasch kan ook zeer goede diensten bewijzen. Indien we slechts 1,5 kilo zwavelzu ren ammoniak toedienen zullen we in tegendeel 3 kg. zwavelzure potasch en 4 tot 5 kg. superfosfaten per are toe dienen. 10 kg. Weidevette R.U.Z. per are vervangt voordeelig deze mest stoffen. Erwten en boonen volgen gewoonlijk op de wortelgewassen omdat die gron den al tamelijk wel van stikstof zijn uitgeput. Het uitplanten geschiedt in voortjes en wanneer het potten geldt op een tien centimeter van elkander, voor kiembakjes kan men ze de eene neven de andere in de rij uitplanten. De rijen zijn een dertigtal centimeter van elkander verwijderd en tusschen een bed van twee rijen laat men een afstand van 60 cm., die ruimte kan men benuttigen met er spinazie, radijzen of latouwen op uit te planten en die te oogsten voor dat den groei der erwten ze kan schaden. Wanneer we nu vroeg een vroege, middelmatige en late variëteit uitplan ten. bv. Express, erwten Krombek, ge rimpelde van Knigt, dan zal men oogsten van Mei tot Juni. Sedert eenige jaren zijn er nieuwe varië eiten in den handel gebracht die we niet onaangeroerd mogen laten. Wie geen proeven doet kan niet op de hoogte blijven van den hedendaagschen voor uitgang en trappelt ter plaatse. We hooren niet tot dit laatste slag van men- schen en zullen dan ook eenige nieuwe variëteiten bespreken en aanbevelen. We hebben de erwt Aquisition met Ondergeteeleende (naam en voornamen).. beroep juist adres verklaart aan te sluiten bij de Onderlinge Kas voor Gezinsvergoedingen (Wet van 10-6-'37> op te richten door of met medewerking van Redt U Zeiven en verbindt zich te onderwerpen aan hare standregelen goedgekeurd door den Staat. Te den- (Handteeken) Op te geven inlichtingen Ik bezig of bezig geen loontrekkend personeel (buiten huisknechten of meiden). Ik ben als werkgever reeds aangesloten bij de com pensatiekas (naam en zetel der kas vermelden) Ik hebkinderen van min dan 14 jaar. Ik hebkinderen van 14 tot 18 jaar welke hunne studiën voortzetten. Ik heb kinderen van meer dan 14 jaar lichamelijk onbekwaam tot arbeiden (verminkten, zieken). Naam en voornaam mijner echtgenoote (invullen) WAAROM NIET? Zendt zonder wachten uw aansluiting met volgend bulletijn reuzenpeulen. Menigeen onder de tuinbouwers heeft reeds de erwt Tele foon gekweekt en gewaardeerd om haar groote peulen ehwel, de Aquisi tion heeft even groote peulen, maar groeit niet zoo hoog en is veel vroeger. Voor liefhebbers ware dit een buiten kansje om die eens te beproeven. Een erwt die ook aanbeveling ver dient is de Mechelsche groene Krombek, we beweren wel niet dat dit een nieuwig heid is, maar het is de meestopbrengende verscheidenheid die we kennen met prachtige, zeer groote en goed gevulde peulen. We beproefden dit jaar het wonder van Kehedon die vroeg is en lange peu len bezit en waarvan we den min of meer gunstigen uitslag zullen mededee- len van zoodra de oogst daar is. We hebben ze gezaaid in de maand November onder koud raam en ze staan op dit oogenblik reeds een halve vin gerlengte boven den grond, 't Is enkel uit liefhebberij dat we dit eens gedaan hebben en de uiterst zachte winter zal misschien wel medehelpen om deze lief hebberij tot goed einde te brengen. We raden ten andere niemand aan zoo vroeg te zaaien. In vollen grond zaait men van Febru ari tot Juni en telkens drie bedden te gelijk van een vroege, middelmatige en late soort om zoo een opvolging in het oogsten te hebben en dagelijks erwten te mogen plukken Zoo kan men er ook nog oogsten tot in de maand October met een zaaiïng gedaan in Mei van een late soort. Er dient ook acht gegeven op de hoogte die de erwten bereiken en die staan gewoonlijk in de catalogussen op gegeven. Bij 't uitzaaien moet men hier mede rekening houden want een hoogere soort zou een lagere weldra overlom meren als ze niet op de gewenschte plaats zijn gezet. Tenslotte raden we U aan wel acht te slaan op de hierboven aangestipte raadgevingen bij de teelt van de erwten en U zult U in een gunstigen uitslag mogen verheugen. Uitschrappen wat niet verlangd wordt. Provincie Oost-Vlaanderen. Ingericht onder toezicht en met de geldelijke tusschenkomst van de Pro vinciale Landbouwkamer en met de medewerking van de Plaatselijke Besturen, door de Vereeniging De Paardenkweekers van O.Vlaanderen 1) Te Eekloo, Groote Markt, den Maandag 28 Februari, om 9.30 uur. 2)TeSt Niklaas, Stadhuis, den Dins dag 1 Maart, om 9.30 uur. 3) Te Oudenaarde, Groote Markt, den Zaterdag 5 Maart, om 9,30 uur. 4) Te Aalst, Esplanade, den Dinsdag 8 Maart, om 9.30 uur. In elk dezer prijskampen worden de volgende prijzen uitgeloofd A. Voor hengstveulens. le prijs 600 fr. met gulden medalie. 2' prijs 500 Ir. zilveren 3' prijs 400 fr. bronzen 4e prijs 300 fr. 5* prijs 300 fr. 6' prijs 200 fr. 7eprijs: 200 fr. 8' prijs 200 fr. B. Voor Merrieveulens. le prijs 500 fr. met gulden medalie. 2' prijs 400 fr. zilveren 3' prijs300 fr. bronzen 4° prijs 300 fr. 5' prijs 200 fr. 6' prijs 200 fr. 7' prijs 100 fr. 8' prijs 100 fr. 9' prijs 100 fr. 10'prijs: 100 fr. M Mogen aan deze prijskampen deelne men de hengst- en merrieveulens zon der blijvende tanden, geboren na 1 No vember 1935, in hetstudbook ingeschre ven, behoorend aan kweekers der pro vincie, en in deze verblijvend. De inschrijvingen, met aanduiding van naam, datum van geboorte, haar kleur met bijzondere kenteekens, en oor sprong of afstamming, alles volgens het studbook, moeten gezonden worden aan den secretaris der Vereeniging M. R. Van de Meulebroucke, Toekomststraat, 57, te St Amandsberg, ten laats'e tien dagen vóór den eersten prijskamp, zij dus vóór den 18 Februari 1938. Indien de inschrijving van een veulen in het studbook nog niet is verschenen, of niet voorkomt op naam van den ex posant, moet, samen met deze inschrij ving, een attest voorgelegd worden aan te vragen bij het Secretariaat van de Koninklijke Maatschappij M Het Bel gisch Trekpaard te Brussel, en waarop de naam, de geboortedatum en de iden titeit vermeld zijn. Inschrijvingsbulletijns en reglement, dat bindend is voor alle tentoonstellers, evenals alle verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den secretaris voornoemd. I zegde destijds de heer Pastoor in een sermoen. Dit is een gekende waarheid en dit mag ook gezegd worden van alle landbouwers en Redt U Zeivers die geen gehoor geven aan onze stem, noch aan de stem van den vooruitgang. Honderden proeven hebben bewezen dat de moderne bemesting met de veel zekerder, goedkooper en gemakkelijker is. omdat we met zekerheid weten wat iedere plant noodig heeft om kloek op te groeien en de hoogste opbrengst te geven en wij onze samenstelling maken volgens deze gegevens. Goedkoop omdat we berekenden hoeveel stikstof, fosfoor- zuur en potasch iedere plant juist kan opnemen. Wat men teveel geeft van ééne stof gaat totaal verloren in den grond. We geven in juiste maat wat de plant noodig heeft om de grootste opbrengsten te geven. omdat alles op voorhand is gemengd en gereed gemaakt, zoodat alles ineens kan worden gestrooid. Ook omdat we enkel grondstoffen van hoog gehalte gebruiken, zoodat we hoogste inhoud krijgen voor de minste kilos. nog enkelvoudige meststoffen koopen als wanneer we U verklaren dat U beter de Samengestelde Vetten R.U.Z. gebruikt Weest niet doof voor de stem der waarheid en blijft niet langer bij den verouderden slenter. Deze welke onze samengestelde mest stoffen nog niet gebruikten doen ten minste een proef Alle vooruitstrevende landbouwers gebruiken enkel de ZEKERDER Zij zijn GOEDKOOPER GEMAKKELIJKER De hengstveulens met dewelke men zal aanvangen moeten op het gestelde uur ter plaats van den prijskamp aan wezig zijn, alwaar zij eerst door een bij zondere Commissie zullen onderzocht worden omtrent ouderdom, identiteit, opsmukking of bedrag. Namens de Vereeniging De Paardenkweekers van O.-Vlaanderen,,: De Voorzitter, Paul Cosyns. De Secretaris, R. Vande Meulebroucke. Goedgekeurd door de Bestendige De putatie van den Provincieraad in zitting van 26 Januari 1938 Van wege de Deputatie De Provinciale Griffier, J, Rollier. De Voorzitter. H. Van de Velde. GELD VERDIENEN? Gebruikt het DE EENIGE Natuurlijke Stikstofmest voor uw lentegewassen. Voor het planten 600 kg. per hectare voor de suikerbeet 800 tot 1.000 kg. per hectare voor de voederbeet 200 tot 300 kg. per hectare voor de haver en de gerst. Als dekmest 150 tot 200 kg. per hectare voor tarwe; 200 tot 300 kg. per voor weilanden. EN VOORAL eischt den naam CHILI op de zakken en de fakturen. (Ingezonden). VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hooidmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. Volgende besproeiers zijn in onze magazijnen te Aalst beschikbaar WESTPHALIA. - De algemeen bekende rugbesproeier, inhoud 15 liters. Sterke uitvoering in koper. Wordt tij dens het sproeien met een handpomp onder druk gehouden. CALIMAX. - Rugbesproeier met luchtdruk. Het groote voordeel der luchtdruk-sproeiers is, dat tijdens de be handeling beide handen vrij blijven. In de behouder wordt eerst een hoeveelheid sproei vocht gedaan en daarna een lucht druk van 5 atmosfeeren opgepompt. Een manometer wijst den druk aan. De besproeier loopt vanzelf tot den laatstcn druppel ledig. De besproeier bestaat in drie verschillende maten Totale inhoud Sproeivocht Nr 1 33 liters 18 liters Nr2 22 14 Nr3 14 8 VATPOMP. Zeer eenvoudige en extra sterke afwerking. De pomp is in gietijzer, met koperen zuiger. De pomp wordt met de hand bewogen en geeft een drukking van 10 atmosfeer. Dit toe stel is aangepast op kleine tot middel matige fruitbeplantingen. In de ton is een roerwerk met de pomp verbonden dat de vloeistoffen in mengeling houdt. Dit toestel vergt weinig onderhoud. BLOEMENSPUIT in zwaar koper voor besproeiing in hof en serre, en voor ontsmetting van stallen, hoender en duivenhokken en broedmachines.Ecn nevelverstuiver een straalmondstuk en gieterkop maken deze spuit voor alle doeleinden geschiktbesproeien, ont smetten, glazen wasschen, witten enz. HYDRO-SPUIT, voor het besproei en van fruitboomen, planten, bloemen met iedere sproeistof reiniging en ont smetting van pluimveehokken, stallen, enz. Uiterst praktisch. INSECTENSPUIT, gansch in koper in een stuk gegoten, geschikt voor alle vloeistoffen. Inhoud 1 liter werkt onder drukking. SPROEIKAN. Ideale besproeier voor de behandeling van struiken in tuinen en voor het gebruik in serren het neerdrukken van den kleinen hef boom heeft den automatischen toevoer van de vloeistof tot gevolg, voorzien van een trechter, gummislang van 1.50 m. en koperen verlengstuk van 30 cm. Inhoud 2 liter. Witloof wortelen eischen pot asch. Het uitstrooien vóór of in den Winter van een voldoende potaschbemesting, gepaard gaan de met een normale fosfoorbc- mesting is van een allereerste noodzakelijkheid. (Ingezonden).

De Koornbloem | 1938 | | pagina 4