De Levensduurte en onze Landbouw. Nieuwe richtingen inzake Fruitteelt. Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Gewestelijke Prijskampen voor tweejarige Hengst~ en Merrieveulens San Sebastiaan, Toevluchtsoord der Bannelingen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 6 MAART 1938 Prijs 35^ centiem 20de JAARGANG Nr 1000 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng varboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeeberg kaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De illusie van devaluatie en de regeering Van voorspoed welke de geleide economie der Zeeland-De Man het land voorspiegelden is alreeds verzwon den. De harde werkelijkheid heeft het wierrookvat dat destijds zoo duchtig werd gehanteerd door de politiekers der regeeringspartljen ter eere van ex-eer sten minister als onbruikbaar doen ber gen. Iedereen voelt immers aan den lijve dat het land, na een kortstondige periode van kunstmatigen welstand, opnieuw het tijdperk der magere jaren is inge treden. Zooals de heer Beaudouin het uitwees in het verslag uitgebracht namens de Senaatscommissie van Financiën, is 's lands openbare schuld binnen het tijd perk 31 December 193631 December 1937 gestegen met 2254 millioen frank, terwijl de buitenlandsche schuld enkel daalde met 1199 millioen. Hierin is dan nog niet begrepen de leening van 5 mil lioen pond sterling 4 °/o (740 millioen frank) uitgeschreven in December 1.1. waarvan de opbrengst pas tijdens 1938 in de schatkist zal worden gestort. Het bezit der Schatkist bij de Natio nale Bank boekt op 22 December 1937, bij vergelijking met den laatsten staat van bezit gepubliceerd in 1936, eene vermindering met meer dan 300 millioen. De Staat heeft ruimschoots geput in de beschikbare middelen voortkomende uit de herschatting van het goudbezit der Nationale Bank. Wijl deze beschik bare middelen in goud omgezet nog 2852 millioen bedroegen in April 1937, waren zij reeds gedaald op 20 Januari 11. tot 1067 millioen, hetzij een verminde ring van 1785 millioen. De heer Baudouin besluit uit de ver schillende berekeningen welke hij uit voerig aanhaalt, dat de uitgaven door de Schatkist gedaan in 1937 met meer dan 3 1/2 milliard de invorderingen heb ben overschreden. De belastingsvermindering over en kele maanden ingevoerd zal alras onge daan worden gemaakt door nieuwe be lastingen welke een milliard zullen be reiken. De eerste minister Janson be reidde de goede gemeenschap reeds voor op deze verhoogde belastingen tijdens zijn redevoering onlangs uitge sproken op het banket der buitenland sche pers. De staatsfinanciën zijn dus zwaar ziek. Ook de economische toestand is verre van rooskleurig. Het aantal werkloozen schommelende rond de 200.000 is op nieuw bijna zoo aanzienlijk als vóór de devaluatie. Zij treft vooral de kleine nijverheden in het Vlaamsche land, die niet genieten van den staatssteun zooals de Waalsche groot-nijverheid. Volgens betrouwbare statistieken, wordt thans 67 °/o der werkeloosheid vastgesteld in de Vlaamsche provinciën. De op de begrooting voorziene bedra gen voor werkloozensteun zullen dan ook in hooge mate onvoldoende zijn en door aanzienlijke bijkredieten dienen aangevuld. De loonsverhoogingen welke inge volge de waardevermindering der munt deze laatste tijden werden toegestaan wegen niet ep tegen de prijsstijging der producten van eerste noodwendigheid. Vandaar komt natuurlijk sterke mis noegdheid tot uiting bij den arbeiders stand. De socialistische arbeidersafgevaar digde Mevrouw Blume was de tolk de zer misnoegdheid in hare interpellatie ter Kamerzitting van 22 Februari 1.1. Door verschillende overigens interes sante berekeningen, toonde zij aan dat de loonen thans uitbetaald in verschil lende bedrijven en streken van het land onvoldoende zijn om een behoorlijk levensonderhoud te verschaffen aan een normaal arbeidersgezin. Zij betoogde dat om aan dezen wan toestand een einde te stellen de regee ring maatregelen moest treffen tot ge voelige vermindering der levensduurte. Bij de aanwijzing dezer maatregelen had zij het echter totaal verkeerd voor, om dat zij op partijdige wijze al de offers ge vergd door de vermindering der levens duurte ten laste legde van onze land bouwers. Zoo vroeg zij onder meer een ver ruiming van den invoer van bevroren vleesch om het vleesch goedkooper te maken en maatregelen om de bloem in prijs te doen dalen. Zij protesteerde ver der tegen de overdreven winsten behaald door de suikerfabrieken en de maalde rijen en oordeelde dat de winstmarge tusschen den verkoopprijs van het graan en van het meel dient verminderd. De heer Pierlot, Minister van Land bouw, diende de interpellante op ge paste wijze van antwoord. Wij kunnen ons in groote lijnen met dit antwoord vereenigen. Hij zegde onder meer De prijs aan de landbouwers betaald dient niet ver ward met den prijs die aan de kleinhan delaars wordt betaald. Eens dat de landbouwer zijn aardappelen en zijn vee heeft verkocht, is hij niet meer verant woordelijk voor den prijs van het vee. Welnu, juist deze prijs heeft belang voor den verbruiker.... De kostende prijs van de boter was gedurende het jaar 1937: 24 fr.aan den landbouwer werd 22,80 fr. betaald, de kleinhandelsprijs was 25 fr. in de voornaamste steden. In Januari 1938 is de kostende prijs sterk gestegen, terwijl de groothandels- prijs 24 fr. en de kleinhandelsprijs 28,50 frank bedroeg. Aldus had de handelaar 4,50 fr. winst, terwijl de landbouwer nauwelijks tegen den kostenden prijs verkocht. Gedurende het jaar 1937 was de groothandelsprijs van de melk 0,70 fr. en de kleinhandelsprijs 1,55 fr.; twee maal duurder. Voor Januari 1938 was de groothan delsprijs 0,82 fr. en de kleinhandelsprijs 1,78 fr. Wat het vleesch betreft is de verge lijking tusschen de groot- en de klein handelsprijzen moeilijker, want men verkoopt het vleesch tegen verschillende prijzen volgens de deelen. In 1937 bedroeg de prijs van levende ossen 5,75 fr., deze prijs is lager dan de kostende prijs, maar de prijs van entre- cote bedroeg 22,75 Ir. voor een kilo. De varkens werden levend verkocht tegen 5,44 fr per kg., terwjjl de prijs van cóteletten 17,85 fr. bedroeg. De vergelijking tusschen deze cijfers treft mij. Het is zeker dat de landbouwer niet met het grootste deel van de winst gaat loopen, terwijl hij nochtans de voort brenger is en zijn arbeid in den prijs van het product moet rekenen en bovendien het risico moet loopen. De waarheid is dat de verdeeling slecht is ingericht en dat voor vele pro ducten de kosten inzake bewerking en vervoer bezwarend zijn. Wat verder verklaarde de Minister nog De prijzen van de landbouwpro- dukten zijn merkelijk gedaald, de kosten de prijzen daarentegen verhoogd. Dit is een kiesche toestand die men moet trachten op te lossen. Vroeg of laat zal het vraagstuk der verdeeling moeten opgelost worden... Er dient een juiste oplossing gevon den tusschen het etatisme en het huidige regiem van anarchie. Mevrouw Blume heeft gezegd dat de verhouding tusschen het loon en de levensduurte belang had voor den ar beider. De arbeider moet weten wat hij zich met zijn loon kan aanschaffen. Het zelfde geldt voor de landbouwers. In afwachting dat grondige hervor mingen worden doorgedreven, moet de landbouwer van zijn arbeid kunnen leven. Is zijn verkoopprijs lager dan zijn kostende prijs, dan moet hij de uitbating van zijn bedrijf staken. Derhalve kunnen wij thans onze grens niet verder open zetten voor den invoer van vreemd vleesch. Wat het varkensvleesch betreft, kan ik u verzekeren dat de prijs ervan bij de landbouwers reeds op overdreven wijze werd omlaaggehaald. Doch gij zult mij vragen hoe de vreemde producten op onze eigen markt kunnen mededingen Gelief u slechts te herinneren dat sommige landen aan hun producenten reusachtige premies verlee- nen. Deze premies bedragen soms 1500 frank per uitgevoerd dier. Tot daar de minister. Wij kunnen zijn redevoering beknopt samenvatten als volgtDe landbouwers zijn niet de schuld der stijging van de levensduurte, vermits de verkoopprijzen zelfs hunne voortbrengstkasten niet dekken. Van vrijen invoer kan geen spraak zijn zoo lang het buitenland aan dumping doet. De oplossing dient gezocht in een zeer doelmatige reglementeering van de ver deeling of van den tusschenhandel en in de vermindering van den kostprijs. Het vraagstuk schijnt ons aldus juist gesteld. Doch dit volstaat niet, men moet er zonder verwijl de juiste oplos sing aan geven. Te dien einde geven wij in overwe ging aan den Minister de maatregelen inzake verdeeling der producten welke wij hebben uiteengezet in onze twee vo rige bijdragen. Op de grondoorzaken van de huidige wanverhouding tusschen de detailprijzen en de voortbrengersprijzen die verband houden met de gevolgen der muntdeva- luatie, hebben noch Mevrouw Blume noch de Minister gewezen. Vermoede lijk met reden 1 Zjj zijn nochtans niet moeilijk om vast te stellen Bij de voortbrengers zijn de verkoopprijzen niet gestegen in ver houding tot de verhooging van de kost prijzen, bij de loontrekkenden is de be zoldiging niet geklommen in verhouding tot de stijging der prijzen van de pro- dukten van eerste noodwendigheid. Deze feiten alleen volstaan om het failliet der devaluatiepolitiek aan te toonen 1 Onze Spaansche reportage. 30.000 Catalanen verblijven In de hoofdstad van Guipouzcoa. V. San Sebastian, Januari 1938. Dat de drankhuis-uitbaters te San Sebastian gouden zaken maken, heb ik U terloops in den loop van mijn vorigen brief verteld. Doch ook de hotelbezitters worden schatrijk. San Sebastian is de schoonste bad- stad van Spanje en gaat dus prat op een groot aantal prachtige hotels, waar de Spaansche grandes vóór den burger oorlog hun zomerseizoen doorbrachten. Het Maria-Christina-hotel b.v. kan wedijveren met de rijkste hotels van Nizza of Menton. Vóór den burger oorlog telde San Sebastian 75.C00 in woners, thans is dit cijfer op zijn minst verdubbeld. Al de hotels zitten stamp vol. Een persofficier verklaarde ons dat minstens 30 000 Catalanen een veilig onderkomen te San Sebastian hadden gevonden. De edelen en rijken uit Rood- Spanje, die een kans zagen om te ont snappen, hebben hun tenten te San Sebastian opgeslagen. Toen we den eersten avond in de hoofdstad van Guipouzcoa een hotel hadden gevonden na veel moeite en na ons verfrischt te hebben in de rookzaal even gingen uitblazen, ver wonderde het ons daar zooveel men- schen te zien. Met moeite konden we een plaats vinden. Een gedienstige heer noemde ons de namen der aanwezigen. Graven en mar kiezen met de vleet. Treurige geschie denissen, Graaf X. die maanden in de gevangenissen van Madrid had gezucht en uitgewisseld werd. Maar de angst der voorbije maanden heeft er een wrak van gemaakt. Vrouw en kinderen ver zorgen hem op hun best. Aan een andere tafel een jonge dame. Zij is een Ameri- kaansche van geboorte en haar man, Markies Y. was vliegerofficier. Bij het uitbreken van den burgeroorlog werd hij gefussilleerd. Hare bezittingen liggen in Rood-Spanje en ze leeft van hetgeen een bank haar voorschiet. In een hoek zit een Catalaan. Vóór den burgeroor log was hij 100 millioen rijk. Zijn fabrie ken en eigendommen liggen in 't rood gebied. Hij heeft zijn leven kunnen red den en dit van zijn vrouw en kinderen. Van zijn ouders, broeders en zusters weet hij niets. Zijn ze vermoord In de rookzaal van het hotel brengen al deze lieden hun dagen door. Wanneer ze hooren dat er buitenlandsche journa listen zijn aangekomen, hebben we geen rust meer. Ieder wil ons zijn avontuur lijke vlucht vertellen. En daarbij laten ze het niet. Ook de laatste berichten van den oorlog fluisteren ze u in het oor. Toen Mr Guldentops, oud-kuituur overste aan de staatstuinbouwschool van Vilvoorde en leeraar aan de, tot ons groot spijt, afgeschafte provinciale tuinbouwschool van Quatrecht, hier in Aalst, in de feestzaal van het stadhuis, een voordracht kwam geven met als onderwerp 44 Nieuwe richtingen inzake fruitteelt en fruithandel dan legde hij nadruk op vier voorname punten waar op we dan, in dit artikel, eens willen terugkeeren. 1) De keuze van de fruitsoort aange past aan den grond van de streek. Fruit soort moogt U hoegenaamd niet ver warren met fruitvariëteit alzoo is de appelaar een fruitsoort en Cox orange Peppin„ een verscheidenheid in de soort. Wanneer ge nu op voorhand weet dat een bepaalde fruitsoort b.v. appelaars na een tiental jaren groei en ontwikke ling beginnen te lijden aan de kanker en ah dit in den grond van uw streek een algemeen verschijnsel is, dan zoudt ge blindelings in 't water loopen indien ge die fruitsoort wildet telen in uw grond, ten ware ge de ooi zaken zoudt kunnen wegnemen, iets waar soms groote on kosten aan verbonden zijn, te groot zelfs om er nog een winstgevende teelt te kunnen van maken. Hetzelfde weze gezegd van den per zikboom die na een leeftjjd van eenige jaren begint te kwijnen en te lijden aan de gomziekte. Doch integendeel indien ge bemerkt dat perelaars in uw streek goed gedijen, flinke boomen worden met weelderige oogsten, dan zouden we U ten zeerste aanraden U enkel met deze fruitsoort bezig te houden, wel te ver staan, indien ge kweekt voor den han del en niet enkel uit liefhebberij of voor eigen voorraad. U begrijpt, zoowel als wij, dat ge met U te houden aan een bepaalde fruitsoort ge de kansen fel ver hoogd om prachtige uitslagen te beko men en hooge winsten te verwezenlijken. 2)Een beperkte variëteitenkeus. Som mige frultkweekers zijn echte verzame laars van fruitverscheidenheden en bij den oogst hebben ze dan een geringe hoeveelheid van iedere variëteit voor handen, te weinig om er een handelaar mede te gerieven en te veel om ze alle maal zelf te verorberen. Die verzame lingen passen opperbest in onze tuin bouwscholen waar ze tot de kennis der variëteiten dienen moeten, ook wel bij een liefhebber die zoo lang mogelijk en om zoo te zeggen het gansche jaar door van fruit, gewonnen in zijn eigen tuin, genieten wil. Dit is dan louter liefheb berij, waartegen we onze tuinbouwers waarschuwen willen, omdat ze op hun bedrijf, eerst en vooral, een bestaansmo gelijkheid moeten zoeken. Wanneer men zich beperkt tot zes variëteiten en ten hoogste tien van een zelfde fruitsoort en naar gelang de uitgestrektheid van de teelt, dan vinden we dit ruimschoots voldoende. In de keuze van deze variëteiten zal men rekening houden a) van het tijd stip van rijpwording; b) van de handels waarde der verscheidenheid c) van de onderlinge aangepastheid voor het be- (Zievervolg op de 2de bladzijde) Ze beschikken allen over geheime bron nen. De "bulos„ dit zijn berichten waarvan men niet kan zeggen of ze waar zijn of niet waar zijn gedijen in het klimaat van San Sebastian als enkel onkruid kan gedijen Met velen van deze lieden heb ik gesproken. Vroeger waren het allen kleine cresussen, hooggeplaat ste en invloedrijke heeren, ze hadden allen rijkdom en macht. Hier in het hotel zijn ze alleen maar "refugiados,,, dit is bannelingen. Doch wanneer ze vertellen dan klaren hun gezichten op en stijgt hun persoonlijkheid tot in de wolken. In den tegenwoordigen tijd vertellen ze over voorbij dingen. Als ik in mijn auto stapte, zegde ik tot mijn chauffeurvoer mij naar het banket bij Zijne Excellentie B... Een auto hebben ze allang niet meer en de tijd der banketten is voorbij, al twijfelt er niemand aan dat de goede tijd spoedig zal weerkeeren. Licht als alleen Spanjaarden dat kunnen, nemen deze zware dagen op, waarin ze licht brengen door droomen en vertellingen. De fan tasie der Spanjaarden is werkelijk onuit putbaar. We hebben een oude edelman uitge- noodigd om met ons te avondmalen. In de rookzaal van het hotel had hij ons aangesproken en er was geen middel om hem kwijt te spelen. We scheurden van den honger. Voor 9 uur 's avonds moet men niet naar de eetzaal gaan. In Spanje middagmaalt men om 3 ure en avond maalt men op zijn vroegst om 9 uur. Daaraan waren we in de eerste dagen nog niet gewoon en indien we onzen honger wilden stillen, moesten we het gezelschap van den edelman ook aan de eettafel voor lief nemen. En onder het drinken van een flesch wijn en het eten van de lekkere en overvloedige spijzen, was de oude edelman loslippiger dan wie ook. Niet dat hij den toestand zwart in zag. Integendeel. Alles zou weer in zijn oude plooien komen. Later. Maar eerst zouden er nog vele moeilijkheden moe ten overwonnen worden, ook van den kant van de aanhangers van generaal Franco. Met de Falangisten liep hij niet hoog op. Volgens hem waren het ver kapte socialisten die het op de eigen dommen der rijken gemunt hadden. Ze hadden den steun van enkele generaals en ook Franco scheen voor het pro gramma van de Falange gewonnen te zijn. Druk werd er reeds gesproken over de herverdeeling van het grootgrond bezit en het programma der Falange zou, zoo had generaal Queipo de Llano verklaart, tot het uiterste worden uitge voerd. Maar de edelman geloofde er geen zier van. Hij kende zijn landgenoo- ten- Aan doordrijvingskracht hadden zij groot gebrek en de rijken waren nog niet aan het einde van hun Latijn. Dien avond kwamen enkele Duitsche soldaten in de eetzaal. En al de aanwe zigen stonden op en juichten de Duit- schers toe. Aan een klein tafeltje zaten enkele Italiaansche officieren. De aan wezigen hadden er geen oog voor over. De Duitschers waren jonge opgeschoten kerels. De Italianen zaten er in gezel schap van vrouwen. 's Anderdaags, vroeg in den morgen, vertrokken we naar Burgos waar we talrijke gesprekken met de meesters van het nieuwe Spanje zouden hebben en dus eindelijk ook eens landbouwproble men zouden kunnen aanraken. Immers, dit was gedeeltelijk het doel van deze reis. Genoemde Prijskamp zal plaats hebben te Aalst-Esplanade op Dinsdag 8 Maart te 9f30 ure» iuutiü TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1