i De nieuwe Wet op het Ouderdomspensioen De Landbouw in het Parlement Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Naar Burgos, de nieuwe Hoofdstad van Wit-Spanje. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt li Zeiven ZONDAG113 MAART 1938 Prijs 35 centiem 20de JAARGANG Ni 1001 Abonnementsprijs 15 ir. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Haar belang voor onze Landbouwers. Ter vervanging van de vorige wet geving op het ouderdomspensioen, heeft het Staatsblad van 18 December 1937 de wet afgekondigd van 15 December, betreffende de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdigen dood. Het Staatsblad van 29 December en 26 Januari heeft de koninklijke besluiten gepubliceerd tot uitvoering van sommige bepalingen der nieuwe wet. In ons nummer van 6 Februari heb ben wij alreeds aan onze lezers de eerste practische inlichtingen verstrekt in ver band met de toepassing der nieuwe wet. Wij beloofden hen alsdan een toelich ting over de bepalingen die voor hen belang opleveren. Dit is het doel van deze en de volgende bijdragen. Onze uiteenzetting is niet volledig, dit zou een gansche brochuur vergen. Wij beperken ons bij een beknopte sa menvatting van de schikkingen welke onze landbouwers in hun eigen belang moeten kennen en gebeurlijk naleven. Biedt de nieuwe wet belang voor onze boeren Welja, om de volgende redenen 1) Aan de landbouwers die arbeids- perseneel gebruiken legt zij verplichtin gen op, op strafte van zware boeten en moeilijkheden. 2) Aan onze landbouwarbeiders ver schaft zij merkelijke voordeelen die ech ter afhankelijk zijn van sommige ver plichtingen. 3) Aan onze landbouwers die voor eigen rekening werken biedt zij insge lijks niet te onderschatten voordeelen, mits vervulling van bepaalde vereischten. Het karakter der wet. De wet op het ouderdomspensioen is geen wet van weldadigheid of van steun aan den arme. Haar grondslag is de verzekering. Evenals men zich vrijwaart tegen brandschade door betaling eener premie, biedt de wet de mogelijkheid zichzelve te verzekeren tegen de gevolgen van ouderdom en insgelijks zijn gezin te vrijwaren tegen de kwade gevolgen van vroegtijdig overlijden, door betaling aan de Spaar- en Lijfrentkas van vastge stelde bijdragen, die tenslotte verzeke- ringspremiën zijn. De bijdragen gestort door den ver zekerde worden echter aangevuld door een bijdrage van den Staat, vastgesteld ia evenredigheid met de stortingen door hem gedaan, en aan sommige personen, namelijk deze geboren tusschen 1867 en 1907, die reeds te oud zijn om zich een voldoende pensioen te vormen bij mid del hunner stortingen en de daarop toe gekende staatsbijdrage, verleent de Staat onder zekere voorwaarden een kosteloozen toeslag, genaamd ouder domsrentetoeslag. Benevens deze voordeelen voorziet de wet bij vroegtijdig overlijden de toe kenning van een weduwerentetoeslag in voordeel der weduwe van den verze kerde en van een weezentoelage voor ieder kind onder de 16 jaar. Hat badrag der verschillende voordeelen. De stortingen van den verzekerde geven hem in elk geval recht op een ouderdomsrente, bij het volk ook wel eens interest genoemd. Op het tijdstip waarop de rente in gaat (65 jaar of vroeger bij vervroegde ingebruiktreding), geven diezelfde stor tingen hem recht op een staatsbijdrage welke de rente verhoogt met 100°/» voor de verzekerden geboren vóór 1875, met 75 °/o voor de verzekerden geboren van 1875 tot 1879, met 60°/o voor de verzekerden geboren van 1880 tot 1884, met 50 voor deze geboren na dezen datum. De staatsbijdrage is evenwei beperkt tot 1200 fr. 's jaars voor een ouderdoms rente ingaande op 65 jaar. Zij wordt uitgekeerd door de Lijfrentekas, samen met de rente gevormd door de stortingen van den verzekerde. De kostelooze ouderdomsrentetoeslag waarvan hooger sprake verschilt vol gens den burgerlijken stand van den verzekerde, volgens zijn geboortejaar, volgens het aantal door hem verrichte wettelijke stortingen, volgens zijn be staansmiddelen. De weduwerentetoeslag verschilt volgens het geboortejaar van den ver zekerde. Hij bedraagt tusschen 540 en 120 fr.'s jaars naargelang de verze kerde geboren is tusschen 1867 en 1907. De weezentoelage bedraagt 240 fr. 's jaars voor ieder kind onder de 16 jaar dat wettig is of waarvan de verzekerde de last op zich had genomen. De weduwerentetoeslag en de wee zentoelage worden uitgekeerd door het Fonds voor Weduwen en Weezen. Zij worden toegekend op voorwaarde dat de wettelijke stortingen op rekening van den verzekerde werden gedaan. De verzekerde kan tusschen 60 en 65 jaar zijn ouderdomsrente bekomen. Gaat deze in vóór 65 jaar, dan wordt zij ver minderd overeenkomstig een bereke ningstabel vastgesteld bij koninklijk be sluit. In dit geval worden de staatsbij drage, de ouderdomsrentetoeslag en de weduwerente eveneens verlaagd. Categoriën van verzekerden. De wet onderscheidt twee soorten van verzekerden 1) De verplichte verzekerden, zijnde de personen die verplicht zijn de ver- eischte stortingen te doen voor het ouderdomspensioen 2) De vrijwillig verzekerden, zijnde de personen die uit vrijen wil kunnen storten en aldus genieten van de voor deelen der wet. Wij zullen achtereenvolgens de toe passing der wet behandelen voor de verplichte verzekerden en voor de vrij willig verzekerden. 1) De verplichte verzekerden. Zijn verzekeringsplichtig 1. De loontrekkenden, zoowel vrou wen als mannen, in België werkzaam en in dienst van een in België gevestigden ondernemingszetel. 2. De loontrekkenden, zoowel vrou wen als mannen, in het buitenland werk zaam, doch in België wonende en die in dienst zijn van een in België den ondernemingszetel. Onder loontrekkenden dient verstaan al degenen die mits bezoldiging, 't zij in geld, 't zij geheel of gedeeltelijk in na- tura, voor rekening en onder de leiding van anderen werkzaam zijn, zelfs indien zij niet standvastig doch op ongeregelde tijdstippen werkzaam zijn. Dienen dus als loontrekkenden be schouwd de hoeveknechten en meiden, de tegen dagloon betaalde arbeiders, het huispersoneel (meiden en knechten). Zooals wij in De Koornbloem van 6 Februari 1.1. meedeelden zijn de kinde ren gebezigd in het landbouwbedrijf hunner ouders echter niet meer te be schouwen als loontrekkenden. De wet is toepasselijk op al de loon trekkenden onverschillig hunnen leeftijd of het bedrag van hun loon, zelfs wan neer de loontrekkende een rustpensioen of invaliditeitspensioen geniet, of wan neer de arbeider voor rekening van meerdere werkgevers werkzaam is. In dit geval moet elke werkgever de ver plichtingen opgelegd door de wet na leven. Slechts de volgende categorieën zijn niet aan de wet onderworpen, om dat zij genieten van het ouderdomspen sioen 1) de mijnwerkers en gelijkge- stelden 2) de zeelieden aangesloten bij de Hulp- en Voorzorgskas voor Zee varenden 3) de bedienden 4) de loon trekkenden in dienst van den Staat, de provinciën, de gemeenten en de open bare instellingen, die ingevolge een wet of een reglement genieten van voordee len die minstens gelijkwaardig zijn met deze spruitende uft de bepalingen der huidige wet op het ouderdomspensioen. Het bedrag der stortingen. De stortingen voor het ouderdoms pensioen der verplichte verzekerden be staat voor den helft uit de bijdrage van den loontrekkende en voor den helft uit de bijdrage van den werkgever. De werkgever moet de bijdrage van den verzekeringsplichtige afhouden op het eerste loon hem uitbetaald in den loop van elke maand. Op hetzelfde tijdstip is de werkgever zijn eigen bijdrage ver schuldigd. De totale storting dient vastgesteld door het plakken van een lijfrentzegel op de stortingskaart van den verze kerde. Het bedrag der storting en van het lijfrentzegel verschilt volgens het bedrag van het uitbetaalde loon en volgens het tijdstip van uitbetaling, zooals uitgewe zen door de volgende tabel gevestig- Onze Spaansche reportage. Met een kort bezoek aan het klooster van «Las Huelgas» Som door den verzekeringsplichtige ontvangen eventueel met inbegrip der voordeelen in natura die VI. Burgos, Februari. Op een vroegen morgen iets na negen uur, doch dat noemen de Span jaarden uitzonderlijk vroeg hebben we in den auto van onzen geleider San Sebastian verlaten met bestemming van Burgos. Het was ons inzicht eerst Bilbao en Santander te bezoeken en van daaruit Burgos en Salamanca te bereiken. De leider van het persbureel te San Sebas tian bracht ons echter van dit voor nemen af. Reis eerst naar Salamanca, raadde hij ons aan. Daar kunt ge dan op het centraal bureel voor pers en propa ganda met heer Merry del Val uw verdere reis door Spanje bespreken. Een bevel was dit geenszins. Slechts een vingerwijzing, die we dan ook ge volgd hebben. We beschikten over tijd en kwam het niet op hetzelfde neer of we nu of binnen twee, drie weken Bilbao bezochten. Want bezoeken zouden we haar, dat stond paalvast. Vroeg in den morgen vertrokken we dan naar Burgos. Het ligt niet in mijn bedoeling u mijn reis te beschrijven.Dan had ik wellicht binnen drie maanden met deze reportage nog niet gedaan. Ik wil me alleen beperken met te zeggen dat we dwars door drie Baskische provincies moesten Guipuzcoa, Ala va en Na- varra eer we veilig op de hoogvlakte van Castilië belandden. Hier geen ber gen meer en geen gapende afgronden, geen kleine kronkelende paadjes langs ravijnen en bergrivieren. Neen. Een onafzienbare vlakte met hier en daar als verloren gezaaid een klein armzalig dorp. Geen molen verbreekt er de een tonigheid van het landschap geen bos- schen leggen een frissche noot in de verlatenheid. Een gele, roodachtige vlakte met dorpen uit hetzelfde klei op getrokken. In een dezer dorpen hebben we even halt moeten houden. Er haperde iets aan den motor. En terwijl onze geleider zich met de herstelling bezig hield, heb ik even door de eene straat van dat dorp gekuierd. Kleine huisjes uit gedroogde klei, een smalle, lage deur en enkele kleine vensters. Noch licht, noch lucht. En in de lage vertrekken hokten men- schen en beesten bijeen. Neen, zoo arm zalig als de woningen der landarbeiders in Castilië zijn de stallen in Vlaanderen niet. En verder gaat de tocht. Kilometer na kilometer. En de schaarsche dorpen zijn aan elkander gelijk. Nooit in heel mijn leven heb ik zulke arme streek gezien. Plots, recht voor ons boven de witte baan, steken de gekanteelde torens van VoorbeeldVooreen arbeider een maandelijksch loon verdient van 700 frank dient een lijfrentezegel geplakt van 19 frank per maand. Voor een ar beider die een weekloon heeft van 175 dient een zegel geplakt van 19 frank. De berekening der bezoldiging in na tura geschiedt op volgende basis om uit te maken onder welke klasse de verze keringsplichtige dient gerangschikt eerste maaltijd (ontbijt) 1 fr., tweede maaltijd (hoofdmaaltijd) 3 fr., derde maaltijd (avondmaal) 2 fr., huisvesting 4 frank. Wanneer deze voordeelen op vaste en bestendige wijze worden ver leend, moet de geldwaarde ervan wor den berekend op de basis van dertig da gen in de maand. Te noteeren valt, dat voor de loon trekkenden die den ouderdom van 65 jaar hebben overschreden geen afhou ding meer moet gedaan worden op hun loon, doch de werkgever moet voor hen niettemin zijn bijdrage nog storten. In een volgende bijdrage geven wij een uiteenzetting der verplichtingen op gelegd aan de werkgevers met het oog op de uitvoering der wet. Leest en verspreidt UW blad De Koornbloem* De Wijziging van het Landelijk Wetboek. Onze lezers hebben deze week wel licht met enkele woorden in hun dag blad vermeld gezien dat de Senaat be raadslaagd heeft over een wetsvoorstel tot wijziging van een artikel van het Landelijk Wetboek. Het betreft hier art. 35 dat voorschrijft op welken afstand van de scheidingslijn der erven boomen en hagen mogen aan gebracht worden. Het wetsvoorstel werd ingediend door senators Orban en Van Peteghem. In de Commissie voor de Justitie van den Senaat werd het oorspronkelijk voorstel eenigszins gewijzigd en tot een éénig artikel herleid. De thans in voege zijnde rechtsple ging ter zake van de beplantingen in de nabijheid der scheidingslijn van de erven berust grootelijks op de gebruiken en geplogenheden in de verschillende ge- I westen. De wet, namelijk art. 35 van het landelijk Wetboek dat slechts de her haling is van het vroeger art. 671 van het Burgerlijk Wetboek, zegt dat deze beplantingen slechts mogen geschie den op den afstand bij vaste en erkende gebruiken gevestigd, terwijl de wette lijke afstand van 2 m. voor hoogstam- mige boomen en van 1/2 m. voor de andere boomen en levende hagen slechts, bij ontstentenis van gebruiken, van kracht is. De Senaatscommissie was eenparig van oordeel dat er thans kon opgeruimd worden met de gewestelijke gebruiken en eenzelfde vaste regel kon gelden voor het gansche land. Het eenig artikel van het wetsontwerp, zooals dit door de Commissie herzien werd, luidt"Het is slechts toegelaten hoogstammige boo men te planten op een afstand van twee meter van de scheidingslijn der twee erven en op den afstand van een halven (Zievervolg op de 2de bladzijde) de kathedraal van Burgos hun kruisen in de blauwe lucht. Iets voor de stad houdt onze geleider stil. Bezijden de baan staat een oud klooster. Het klooster van Las Huelgas, zegt onze geleider. We stappen uit en volgen hem. - Op den morgen van 2 December 1937, zoo vertelt hij, waren de 50 beste mannen en vrouwen van het nieuwe Spanje in dit klooster vereenigd. Op de binnenkoer stonden enkele troepen in 't gelid. Een afdeeling Carlisten en een afdeeling falangisten. Nadat generaal Franco mis heeft gehoord, schrijdt hij door een dubbele haag genoodigden, naar de groote zaal. Aan het einde er van neemt hij plaats op een stoel met hooge rugleuning. Naast hem staat zijn broeder Nikolaas, die langen tijd zijn secretaris was en nu gezant te Lissabon werd benoemd, en senor Fernandez Cuesta, de secretaris van den Nationalen Raad en sedert korten tijd minister van Landbouw in de nieuwe regeering. En op een ivoren kruis dat hem door den kardinaal-primaat van Spanje werd voorgehouden, sprak generaal Franco den volgenden eed uit t Voor God zweer ik dat ik mij zal wijden aan den dienst van de eenheid, grootheid en vrijheid van Spanje. En dan defileerden de vijftig leden van den Nationalen Raad, die men mag ver gelijken met den Hoogen Fascistischen Raad in Italië, en op hetzelfde ivoren kruis, zwoeren zij In naam van God zweer ik trouw aan onzen caudillo (leider) Francisco Franco. Op 2 December werden in dit klooster de grondvesten gelegd van het nieuwe Spanje. Generaals, Falangisten, Carlis ten, syndikale leiders hebben hier trouw gezworen aan generaal Franco, die zooals Hitler in Duitschland en Musso lini in Italië als dictator werd erkend. Door dien eed werd het Spanje van Ferdinand en Isabella de Katholieke herrezen en gaat het een nieuwe, groot- sche toekomst tegemoet. Zooals San Sebastian is Burgos stamp vol. Hier vindt men echter geen banne lingen. Soldaten en nog soldaten. Wel licht heeft dit kleine provinciestadje van nauwelijks 30.000 inwoners nooit ge dacht dat het nog een dergelijke rol in de geschiedenis van Spanje zou spelen zooals het thans doet. Burgos was de hoofdstad van Oud-Castilië en daarmee had zij genoeg. Ze teerde op haar roem. En plots brak de beweging uit. Lang wist men niet te zeggen of Burgos dan wel Salamanca de hoofdstad van het nationaal gebied was. De ministeries of beter de "Juntas,, waren verdeeld tusschen deze twee steden. Het hoofd kwartier van Franco echter werd te Burgos gevestigd. En thans bij de vor ming der eerste Franco-regeering werd Burgos uitgeroepen tot hoofdstad. Reeds vroeger was Burgos de stad van een bevrijder van Spanje. Rodrigo Diaz de Vivar, in de geschiedenis ge kend onder den naam van "El Cid„, werd er in 1026 geboren. Hij bevrijdde Noord-Spanje van de Arabieren. Zijn geraamte ligt begraven in de wonder- schoone kathedraal. Ze is als een droom der gothiek. Maar we moeten aan werken denken. We loopen de ministeries af op zoek naar interviews. En we hebben geluk. Morgen zullen we op vier verschillende plaatsen ontvangen worden. We kuieren terug naar ons hotel. Door Burgos' straten blaast een scher pe wind. Verwonderlijk is dit niet. De stad ligt 850 meter hoog. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal* Groote Marjtt. TELEFOON 267. Klasse bt) maandelijk- sche betaling minder dan 210 fr. van 210,01 tot 320 fr. 320,01 tot 430 430,01 tot 540 540,01 tot 650 650,01 tot 760 760,01 tot 870 eer dan 870 bij halfmaande- lijksche betaling minder dan 105 fr. van 105,01 tot 160 fr. 160,01 tot 215 215,01 tot 270 270,01 tot 32 425,01 tot 380 380,01 tot 435 meer dan 435 bij viertien- daagsche minder dan 100 fr. van 100,01 tot 150 fr. 150.01 tot 200 200.01 tot 250 250,01 tot 300 300,01 tot 350 350 01 tot 400 meer dan 400 bif tiendaag- sche minder dan 70 fr van 70,01 tot 105 fr. 105,01 tot 140 140,01 tot 175 175,01 tot 210 210,01 tot 245 245,01 tot 280 meer dan 280 bi) wekelijk- iche minder dan 50 fr van 50.01 tot 75 fr. 75,01 tot 100 loo.ol tot 125 125,ol tot 150 150.0 1 tot 175 175.01 tot 2oo meer dan 2oo Bedrag der bijdrage van den arbeider bijdrage van den werkgev. Fr. 2,5o 3,5o 5,~ 6.5o 8,~ 9,5o 11,- 12,5o Fr. 2,5o 3,5o 5,~ 6,5o 8,» 9,5o 11,— 12,5o Totaal Fr. lo 13 16 19 22 25

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1