De Landbouwers zijn voor den Vrede. Het Express-Interview Senor Cuesta. met De Landbouw in het Parlement Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 3 APRIL 1938 Prijs 35 centiem 20de JAARGANG Nr 1004 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De me verantwoorc b dewerkers zijn lelijk voor hnnne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wie slijt er op aarde een zoo kalm, zao rustig, zoo vreedzaam leven als de landbouwer Wanneer hij 's morgens ontwaakt en de rozige dageraad hem uit de veeren roept, dan slaat hij zich een kruis omdat God zijn arbeid zegenen zou. Werken is zijn levensideaal en dit van den vroegen morgen tot den laten avond. De wet op den achturigen arbeid wordt door hem dagelijks overtreden want niets zou in de boerderij meer stoornis verwekken dan de toepassing van zoo'n wet. Tusschen de vlagen door vindt hij weleens tijd om een dagblad te lezen binst de werkdagen, maar des Zondags dan doorbladert hij "De Koorn- bloem„ zijn landbouwblad, waar hij aan houdt, omdat ze zoo dikwijls den nagel op den kop slaat, en de stem van den landman stout durft laten doorklinken. Hij houdt ook aan ztyn blad omdat het steeds alles doet om de vredesgedachte onder de menschen te zaaien en aan te moedigen. Inderdaad geen mensch op aarde toont zich minder militarist dan een landbouwer. We hooren het nog uit den mond van dien braven man waarvan de jongste zoon soldaat is en de andere voor veertien dagen zijn kamp is gaan doen 't Is uitkomene. 't weder is prach tig als nooit te voren, 't land ligt te blaken in de felle, weldoende voorjaars zon, er is werk op den akker en zij die me helpen kunnen worden binnenge roepen. Niemand heeft me gevraagd of ik ze missen kan een oproepingsbevel en ze moeten weg naar de kazerne. Tot wat dient al dat militair gedoe Waar zijn de verdedigers van den zesmaanden- dienst Hebben ze de zes maanden voorgestaan om er ons per slot van re kening zeventien op den hals te schui ven. 't Zijn daarbij dan nog kostelijke vogels, geld en eten moeten ze van huis nog meedragen en gij arme, afgesloofde vader, moogt u een krommen rug wer ken, terwijl ze ginder in de kazerne of in het kamp op een graspleintje liggen te luieren, zij die me helpen moesten, me den last van 't leven meer dragelijk moes ten maken. Maar wat baat het te morren en te stenen, ze werpen U als eenigen troost een hooger belastingsbriefje voor, want er is te Brussel geen zaad meer in het baksken. Klagen en zagen moogt ge wel, maar betalen moet je. Intusschen is werken de boodschap dag in dag uit, gelukkig en tevreden als 't weder meeslaat en den arbeid gedijen doet. Waarom toch hoeft hij zich te bekommeren; hij baat zijn eigen doening uit, is zijn eigen meester, niemand be veelt hem hij is gezond en zal wroeten om uit den schoot van moeder aarde die schatten te halen die hem en zijn talrijk kroost recht moeten houden. Na 't knarsetanden van verbeten woe de volgt de nuchtere werkelijkheid. Hij werkt zonder den kop te verheffen tenzij het geronk van een vlieger hem uit zijn mijmering trekt. Nu den kop in de lucht om dien reusachtigen vogel te aanschou wen, doch zonderden minsten argwaan. Hij ziet in hem enkel de machine die, in dezen tijd van snellen vooruitgang, ten dienste staat van handel en nijverheid. Dat diezelfde vogels in Spanje en China eieren leggen die ontploffen kunnen, menschen en dieren dooden, huizen ten gronde slaan, kerken en fabrieken in puin en assche leggen, daar denkt hij zelfs niet aan hij is immers vredesge zind en vindt het al te dwaas iets te be zigen om te vernielen dat bestemd is om nieuwe levensbronnen en aders op te zoeken tot eigen voordeel en welvaart. Zijn leven is werken hij verfoeit de lui heid als de pesthij kan en moet voor uit ondanks alle tegenkantingen. Spreekt ge hem van de politiek, zoo wel deze van het binnen- als van het buitenland, dan schijnt hij U moeilijk te begrijpen. Hij is vredelievend van aard en is tevreden als hij met hard werken de twee eindjes van het jaar kan aaneen- knoopen en hij stout in eenieders oogen kijken mag, omdat er niemand op hem een knop te goed heeft. Hij veracht het militarisme, hij ziet met leede oogen zijn jongens in soldaten pak hij weet dat soldaatje spelen ge vaarlijk is en hij zijn kinderen min goed terugkrijgt als ze vertrokken zijn. De oorlog schrikt hem geweldig af en hij weet de menschen te waardeeren die zich tegen den oorlog uitspreken. De Koornbloem wordt graag door hem ge lezen, omdat ze een vredelievende stem laat hooren en tot de regeerders roept Houdt dat monster, kost wat kost, bui ten onze grenzen, keert terug tot de politiek van de volledige onzijdigheid en U moogt op de volle dankbaarheid van al onze landbouwers ten zeerste rekenen. De laatste der oorlogen, volgens sommigen, heeft bewezen dat onze landbouwers er de meeste kinders bij inboetenin een volgenden oorlog zal dit wel meer het geval zijn vermits de meeste kroostrijke gezinnen zich op onzen buiten bevinden, 't Is nu bijna twintig jaren dat De Koornbloem op denzeltden spijker klopt en eindelijk schijnen de machthebbers ons te begrij pen. Nu ze cjen goeden weg der onzijdig heid zijn ingeslagen, hoeven ze slechts te zorgen dat ze op geen zijpaden meer zouden versukkelen. Staat Europa op een vuurberg, wij landbouwers hebben er niet de minste schuld aan en hoeven dus ook voor geen dwazen te vechten. De rampen, ellenden en verwoestingen buiten onze grenzen houden en ons boe ren stil laten voortwrrken cp den akker, dit is klare en gezonde boerentaal en die ze niet begrijpt kan er bij de volgende verkiezingen 't gevolg van dragen. Om met gerust gemoed te kunnen werken aan den bloei en den voorspoed van onze eigene nijverheidsuitbating, hebben we niet alleen bescherming noo- dig door degelijke landbouwwetten, maar moeten we ook de nachtmerrie van dat oorlogsrumoer uit ons midden weren. Laat ze nu in de stad maar beweren dat we hardvochtige lieden zijn, vrek kig en inhalig om ter meest, weinig va derlandslievend ze kennen ons niet. Ongevoelig zijn we in 't geheel niet, maar werden gewend veel te verkrop pen. 't Spaarzaam zijn ligt in den aard zelf van ons bedrijf we moeten een ap peltje hebben tegen dec dorst, een lapje voor 't herstellen van een tegenslag en als de vaderlandsliefde enkel bestaat in het vernietigen van zijn evenmensch, zijn eigendom, zijn geluk, dan zijn we 't lie ver niet. Luistert naar deze gezonde boeren- stem, gij diplomaten en machthebbers en denkt dat de oorlog geen geschillen oplost, maar enkel vernielt om te ver nielen. Dat monster moet den hals ge broken. Onze Spaansche reportage. Het Verslag van h. Merget. Deze week is de bespreking van de Begrooting van Landbouw aangevangen in de Kamer. Wij zullen in ons volgend nummer de verschillende tusschenkom- sten belichten en heden onze aandacht wijden aan het verslag van den heer Merget. Laat ons onmiddellijk verklaren dat de wijze op dewelke de begrooting van Landbouw in de Kamer behandeld wordt, een begekking is van de gezonde rede. Het verslag werd inderdaad veel te laattijdig aan de kamerleden uitgedeeld en deze hebben pas den tijd gehad om het vluchtig te lezen. Dergelijke houding is onvereenigbaar met een gezonde opvatting van het parlementair stelsel. De verslaggever was de h. Merget. Deze is een katholiek gekozene uit de provincie Luxemburg die geen gebene dijd woord Nederlandsch verstaat. Hij heeft ten allen tijde belangstelling be toond voor de landbouwvraagstukken in dewelke hij zich gespecialiseerd heeft. De h. Merget is een bedaard man op leeftijd die vrij welsprekend is. Hij be hoort tot dezelfde politieke denkwijze als de minister die eveneens uit de pro vincie Luxemburg herkomstig is. Het verslag van den h. Merget is niet veel zaaks. Hij onderzoekt het doel van de landbouwpolitiek en geeft een op somming van de opgerichte diensten Dienst der landbouwcomptabiliteit. Dienst der marktnoteeringen, Dienst der zuivelproducten, Melkdienst, Dienst voor Landbouwkrediet en de Dienst van de afzetgebieden voor land- en tuin bouwproducten waarvan de oprichting door de Regeering voorzien wordt. Na eenige aandacht besteed te hebben aan de veekweekvereenigingen en aan de prijskampen, heeft hij het over de valorisatie van de tarwe, waarover hij het volgende schrijft Het evenwicht tusschen onze voort- brengst van gewassen en vee, is, op dit oogenblik, het zekerste middel om onzen landbouw te redden. Sommige onzer teelten bereiken of zijn op het punt de grens te bereiken van het consumptie vermogen van onze nationale markt. Zulks is het geval met onze melkpro ducten. Indien wij de ramp willen bezweren die zich aan deze zijde afteekent, moeten wij de uitbreiding van het vetweiden remmen en onze voortbrengers aan sporen tot tarweteelt. Wij zullen er IX. De handdruk van Senor Cuesta is ste vig, en zijn jong, frisch gezicht spreekt als zijn handdruk van krachtdadigheid. We vertellen dat we hem vergeefs heb ben trachten te bereiken in zijn bureel. Hij lacht, en verontschuldigt zich. In het nationaal-Spanje is er ook nog zooveel te doen. Ook achter het front zijn we soldaten, het is te zeggen kunnen we geen minuut rust nemen. De soldaten veroveren het terrein en wij moeten het land cp andere basissen optrekken. Het oude regiem heeft afgedaan, volledig afgedaan. Geen liberalisme meer, waar enkelen alles hebben en de overgroote meerderheid gebrek en armoede moet lijden. We willen een volksstaat op richten. Het volk zijn wij Spanjaarden, alle Spanjaarden, die door familie, ge meente, beroep of beweging medehelpen aan de vervulling van de opdracht van den staat. Deze zal noch burgerlijk, noch proletarisch zijn en zal derhalve ook geen afzonderlijke belangen verdedigen, geen klassen of partijgroepen vertegen woordigen... We moeten de nationale revolutie doorvoeren tot het einde. Zeg in het buitenland dat de Spaansche jeugd haar bloed niet geeft opdat het egoïsme van i gisteren en de hoogmoed van zekere standen weer zou opleven. Zij geeft haar bloed niet voor het kapitalisme, ze sterft niet voor de belangen van den arbei dersstand noch voor deze van den land bouwersstand. Ze vecht en sterft voor een eigen, groot, vrij Spanje. Ze geeft haar leven opdat het in Spanje nu eens en voorgoed zou gedaan zijn met twisten en broederveeten, opdat de Spanjaar den zouden ophouden zich te haten. Zij vecht en sterft om den weg open te maken naar een gelukkig en broederlijk leven. Wij, achter het front, wij werken opdat na den oorlog, iedereen in Spanje zijn dagelijksch brood zal kunnen ver dienen. Ook de boeren Eerst de boeren, antwoordt senor Cuesta snedig. Eerst de boeren, want de nooit genoeg kunnen voortbrengen om onze behoeften te dekken. Maar de landbouwer zal slechts dezen weg op gaan, indien hjj de hoop koesteren mag, beter, de zekerheid heeft, dat deze ren- deerend zal zijn. Het ligt dan ook voor de hand dat, zonder verwijl, maatregelen in dezen zin genomen worden daar er een overschot van den wereldoogst dreigt te zijn, wat onze binnenlandsche prijzen zou kunnen doen dalen. s - T~T Wij mogen niet vergeten dat een ver- f^fej'las d* Spaansche bevolking tegenwoordiger van de Waalsche hee- reboeren hier aan het woord is die het meeste geprofiteerd hebben van de taxe van'10 fr. Hij vervolgt Dientengevolge dringt de Com missie aan opdat de taxe van 10 fr. bij den invoer van uitheemsche tarwe op nieuw zou toegepast worden. Zonder van invloed te zijn op den prijs van het brood, verzekert die belasting aan de producenten een normalisatie van de koersen, hetgeen hen aanwakkert in hun poging te volharden. Verder onderzoekt het verslag de kredieten bestemd voor den Planten tuin. voor het Personeel van Waters en Bosschen, de niet-bevaarbare water- loopen. Terloops vermeldt het verslag dat sedert de premie voor het vangen van otters van 10 op 40 fr. gebracht werd, er op een halfjaar 30 otters gevangen werden tegen 8 tijdens het vorig half jaar. Onze lezers weten dat de begrooting een krediet van 7 millioen voorziet als tegemoetkoming aan de landbouwers wier vee door mond- en klauwzeer aan getast werd. De verslaggever merkt hierbij op Indien de meerderheid van de leden de begrooting goedkeurde, gebeurde zulks alleen wegens het niet beperkend karakter van het krediet. Zoodra de grondslagen bekend zijn, waarop de achtbare Minister voorne mens is de verdeeling van het krediet te regelen, zal het mogelijk zijn ze te be spreken en dan te zien wat er verder te doen valt. In verband hiermede verzoekt de Commissie den Minister een duide lijke verklaring te willen afleggen over de wijze waarop de kredieten zullen verdeeld worden. Het wordt waarachtig tijd 1 Ten slotte, noodigt de Commissie de (Zie vervolg onderaan hierneven). is niet deze der arbeiders, maar der boe ren. De boer mag dan ook weten dat onze aandacht eerst en vooral op zijn treurigen toestand getrokken is. De natie eischt dat de boer een menschelijk leven leeft en de gerechtigheid eischt het niet minder hard. Een moeilijk vraagstuk wagen we te vragen. Ik vertel u geen nieuws met te zeggen dat totnogtoe geen enkele Re geering er in geslaagd is deze kwestie op te lossen. Wanneer ik zeg dat wij ze zullen oplossen, dan zult ge me wellicht van grootsprekerij verdenken. En dat is toch niet zoo. We vatten het vraagstuk van een andere zijde aan. Al de Regee ringen die zich voor het vraagstuk heb ben gespannen, hebben het trachten op te lossen voor een deel der bevolking tegen een ander deel. Wij niet. Wij ver tegenwoordigen geen boeren, geen ar beiders, geen kapitalisten, geen grandes. We vertegenwoordigen Spanje en Spanje eischt dat de boeren geholpen worden. Wellicht zullen enkelingen, die niet breed genoeg zien, denken dat hen onrecht werd aangedaan. Mogelijk. Maar hoe rijk en machtig deze enkelin gen ook zijn, ze zullen in ieder geval niet in staat zijn ons ook maar een duim breed van onzen weg te doen afwijken. Hebt ge het programma der Falange betreffende de verdeeling van het groot grondbezit gelezen We antwoorden bevestigend. Goed. Welnu vergeet niet dat dit Regeering uit onverwijld het initiatief te nemen a) een Kas voor Landbouwrampen tot stand te brengen b) een oplossing te geven aan de kwestie van het herstel der schaden door het wild veroorzaakt c) aan de kwestie der meststoffen een oplossing te geven. programma werd bijgetreden door de Traditionalisten dus dat heel Spanje er zich accoord heeft mee verklaard. En deze punten zullen uitgevoerd worden, zonder vrees of schroom. Zeg dit in het buitenland. Ieder verzet van waar het ook moge komen zal onmeedoogend verbrijzeld worden. Men voelt het, dat senor Cuesta vast besloten is het bodemvraagstuk op te lossen. Hij is er man genoeg voor. Een vraag ligt nog op onze lippen, maar we durven ze niet stellen. Voor wij naar Spanje vertrokken, had men ons gezegd dat de Carlisten gekant waren tegen de verdeeling van het grootgrondbezit. Senor Cuesta had het verzet gebroken. De Falange van haar kant had zich ge kant tegen de opname van de Carlisten bij de Falange. Senor Cuesta had het verzet gebroken. De groote leider van de Falange, Hedilla, was verbannen ge worden en zoo had men ons verteld 3000 leiders waren gefusilleerd ge worden. Overal in Spanje waar we ge tracht hadden bevestiging van dit nieuws te ontvangen, had men ons integendeel gezegd dat het eerste woord niet waar was. Indien er iemand was die ons met zekerheid kon inlichten, dan was het senor Cuesta. Maar we hebben de vraag niet gesteld. Na een stevigen handdruk, wipte senor Cuesta terug in zijn rijtuig en na een vriendelijk vaarwel en een spoedig wederzien in Madrid, vertrok hij in de richting van Salamanca. We zouden deze reportage nog lang kunnen voortzetten. Maar waarom? De overwinning van Franco laat geen twij fel meer over en God geve dat er spoedig een einde gesteld worde aan den broedermoord. Ook voor ons. Franco heeft het communisme in Spanje vertrapt en daarmee West-Europa van een dreigend gevaar gered. Ieder kent het gezegde van Lenin Na Spanje, Frankrijk, en na Frankrijk, België. Mos cow kan daar een kruis over maken. In Spanje strijdt het communisme zijn dood strijd en in Frankrijk is een herleving nabij. De communisten hebben in Spanje hun waar gezicht getoond en iedereen walgt er van. Vele dagen hebben we nog in Spanje rondgezworven we hebben het volk zien leven dikwijls in zeer ongunstige omstandigheden en we hebben het lief gekregen. Het Spaansche volk is bloeddorstig, zegt men, het Spaansche volk is niet te vergelijken met eenig volk uit West-Europa. Leugen. Het Spaan sche volk is eerlijk, is vriendelijk, is gast vrij, is goed. En we wenschen het al het goede toe waarop het recht heeft. Vooral de boeren van Castilië. We zijn getuige geweest van hun armoede en van hun fierheid, en we wenschen hen een minder kommervol bestaan. Indien senor Cuesta zijn grootsche plannen kan uitvoeren en daaraan twijfelen we niet zal de zon binnenkort over Spanje opgaan, de zon der gerechtigheid. EINDE. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 3 April van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard 5 brand, ongevallen, leven enz. TELEFOON i 267. - S ifl at Hair* am ma m mm aJ am i—

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1