Opbouwende Landbouwpolitiek De Landbouw in het Parlement Schrijnende armoede der Boerenbevolking Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers i POLEN. Staak- en Struikboonen aan de beurt Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 10 APRIL 1938 Prijs 35 centiem 20de JAARGANG Nr 1005 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bareel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bjjdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het doet werkelijk komisch aan wan neer wij ter gelegenheid van de bespre king der begrooting van Landbouw als op kommando, de politiekers der Regee- ringspartijen den Minister van Land bouw zien bewierrooken wegens het voeren eener constructieve landbouw politiek en hen daarna in hartroerende bewoordingen den benarden toestand onzer landbouwers zien afschilderen. O heilige logika, wat doet men U toch geweld aan I Opbouwende landbouwpolitiek kan voor een nuchterdenkenden mensch toch maar beteekenen het treffen van een reeks goed geordende maatregelen die aan den landbouw de billijke winstmarge moeten verzekeren welke hem reeds sedert jaren is toegezegd. Welnu, kan men op ernstige wijze spreken van winstmarge wanneer de gemiddelde indexcijfers over 1937, 604 geven voor de verkoopprijzen der pro ducten van land- en tuinbouw tegenover 737 voor de productiekosten, een tekort dus van 133 punten wanneer professor Smeyers aan de hand van degelijke ge gevens gesteund op ernstige landbouw boekhouding uitwees dat een landbouw bedrijf werkende met een bedrijfskapi taal van 100.000 fr., waarin vier per sonen van het gezin meewerken, geen cent winst oplevert Wij willen Cesar geven wat hem toe komt. Wij erkennen dat Minister Pier lot plannen heeft uiteengezet die getuigen van een ruimere opvatting dan deze zijner voorgangers inzake opbeuring van den landbouw. Doch behoudens enkele maatregelen van betrekkelijk be lang die een begin van uitvoering kre gen, zooals contingenteering der marga- rlnefabrikatie. toelagen voor 't bouwen van silo's en voor stalverbetering, toe lagen voor veredeling der hopasten, bestaat de nieuwe landbouwpolitiek nog gansch op 't papier. De Nationale Zuiveldienst die vol gens de beloften van den Minister als taak heeft de valorisatie te bewerken onzer melkproducten dient nog ingericht. Het Nationaal Instituut voor Land bouwkrediet moet zijne werking nog aanvangen. De nieuw opgerichte Dienst tot bevordering van den afzet onzer land- en tuinbouwproducten moet nog worden ingericht. De maatregelen aan gaande de Trusts van meststoffen zijn pas ter studie genomen hetzelfde dient gezegd van het vraagstuk der verdeeling der landbouwproducten tusschen de verbruikers. De wet tot uitbreiding der gezinsver goedingen tot onze landbouwers moet nog worden uitgevoerd en van de ver zekering onzer landbouwarbeiders tegen werkloosheid is nog geen sprake de bestaande wetgeving op de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ouder dom en vroegen dood wordt op merke lijk minder gunstige wijze toegepast voor de kleine boeren dan voor de loontrekkenden. Op fiscaal gebied wachten onze land bouwers nog steeds op de afschaffing van de hemeltergende overdrachttaks bij noodslachting, alsook op het verbod voor de eigenaars de grondbelasting af te wentelen op hunne pachters. Een behoorlijke pachtwet die aan de landbouwers voldoende bedrijfszeker heid moet verschaffen en hen moet be schermen tegen overdreven pachtprijzen laat nog steeds op zich wachten 1 Niettegenstaande dat alles verheerlij ken bedoelde politiekers de opbouwende landbouwpolitiek der Regeering 1 Nadat de achtereenvolgende Belgische Regeeringen den landbouw steeds heb ben behandeld als den dienstknecht der nijverheid, heeft de huidige Minister van Landbouw een plan ontvouwd voor opbeuring van den zoo lang veronge lijkten bijzondersten tak onzer nationale economie. Dit volstaat echter niet om nu reeds den loftrompet te steken. De Regeering is immers nog steeds bezig te bestudeeren wat zij doen zal, dan wanneer de toestand van onzen landbouw zoo benard is dat daadwer kelijke tusschenkomst reeds sedert lang moest mogelijk zijn. In het bouwvak spreekt men enkel van opbouwing wanneer de bouwwer ken aan den gang zijn en niet wanneer de plannen werden ontworpen. Welnu, wat de Minister van Landbouw tot heden heeft verricht is slechts het ont werpen van plannen aan den uitbouw van zijn politiek tot steun aan den land bouw moet hij nog beginnen voor het grootste paart. Sommige der reeds afgekondigde maatregelen zooals het bespottelijk krediet van 7 millioen frank tot hulp verleening aan de geteisterde landbou wers door het mond- en klauwzeer en de weigering onze hopteelt te steunen door een behoorlijk invoerrecht, zijn intusschen niet van aard om onze boeren vertrouwen in te boezemen nopens den omvang der aangekondigde opbouwen de landbouwpolitiek. Wij zullen waakzaam toezien op wat er verder zal gebeuren, en dan ons oor deel vellen. Intusschen zeggen wij aan de Regeering Met commissiën in bestu deering zijn onze boeren niet gediend, het uur is thans aan de daad die alleen redding brengen kan De beschamende behandeling van de Begrooting van Landbouw In de Kamer. De begrooting van Landbouw werd in de Kamer op een drafje behandeld. Wat meer is, zij werd eenvoudig gesa boteerd door den voorzitter. Het was inderdaad onderling over eengekomen dat de nog ingeschreven sprekers tijdens een nachtzitting de ge legenheid zouden hebben hun zienswijze uiteen te zetten. In dit geval wordt de namiddagvergadering geschorst te zeven Uur om te half negen hernomen te wor den. Vorig jaar, waren er herhaaldelijk aachtzittingen en, alhoewel weinige leden deze bijwonen (voor velen uit de provincie is dit een onmogelijkheid, willen zij zich niet genoodzaakt zien een kamer in een hotel te betrekken), hadden er vaak interessante besprekingen plaats tusschen de aanwezige leden en den be voegden minister. De meeste nog ingeschreven sprekers hadden dan ook het heffen van de zitting stemmen tegen een begrooting wordt aanzien als een blaam aan den betrokken minister en een blijk van wantrouwen tegenover de Regeering. Daardoor komt het dat de meeste begrootingen altijd het volgende zien gebeuren al de leden van de meerderheid stemmen voor, al de leden van de regeeringsoppositie stemmen tegen. Met de begrooting van Landbouw is niet op dezelfde wijze gereageerd. Ver scheidene leden van de meerderheid wa ren zoodanig ontstemd dat zij tegen de begrooting stemden hetgeen, tijdens de Regeering Van Zeeland, op luid protest vanwege de andere leden van de meer derheid zou onthaald geworden zijn. 39 leden stemden tegen. Hieronder natuurlijk al de leden van de oppositie, nl. de Vlaamsche Nationa listen Borginon, Butaye, Croónenberghs, Debacker, De Lille, Devroe, D'Haese, Lambrechts, Pelgroms, Romsee, Seghers, Ballet de rexisten H. Collet, Convent, Daye, Duysburgh, Fasbender, Horward, Le- ruitte, Sindic, Teughels, Truffaut, Ver- mer, Wintgens, Wyns en Behaegel de Bueren de kommunisten Bosson, mevr. De- geer, Glineur, Relecom, Beaufort. Er werden echter uit de drie partijen welke de Regeering samenstellen leden gevonden om tegen de begrooting van Landbouw te stemmen, nl. de hh. Cossée de Maulde (Waalsch kath.), Dijon (Waalsch kath.), Ernest (soc.), Haustrate (Waalsch kath.), Lefebvre (lib.), Van- denberghe (chr. dem.). Van Glabbeke (lib.) en Behn (lib.). Zestien leden onthielden zich, nl. de hh. de Kerchove d'Exaerde, Delputte, De Vleeschauwer, Guilmin, Ch. Janssen, Joris, Leclercq. Maenhout, Maes, Mais- triau, Pierco, Raemdonck, Sandront, Sieben, Steps, Tollenaere, Van den Eyade en Jules Blavier. De meeste leden onthielden zich om dat zij het uitgetrokken krediet ten be drage van 7 millioen tot hulp aan de slachtoffers van het mond- en klauwzeer bespottelijk vonden. De liberaal Joris (Antwerpen) hield er aan te protesteeren tegen het regime van contingenteering en tegen de voorwaar den waaronder de vergunningen worden verleend. Hij heette de landbouwpolitiek noodlottig. Tenslotte, had de VI.-Nat. Tolle naere zich onthouden om in de gelegen heid te zijn te protesteeren tegen de willekeur waarvan de voorzitter blijk gegeven had bij het afsnijden van de bespreking. Kortom, de behandeling van de be grooting en vooral de stemming erover waren verre van een overwinning voor den Minister van Landbouw en voor de Regeering Janson Hopen wij dat de les begrepen worde. Ik wou dat ik een koe was en melk kon geven I Onder de lange en bittere heerschap pij van Rusland werd Polen schromelijk verwaarloosd. En thans moet dit land zich bovenmenschelijke krachtinspannin gen getroosten om een Westersch Eu- ropeesch peil te bereiken. Zeker zijn er reeds schoone resultaten bereikt. Het als het ware uit den grond stampen van de haven Gdynia is werkelijk een prachtig stuk geweest. Ook in de nijverheidscen tra van Sandomir en Stalowa Wola werd reeds heel wat bereikt. Doch om de menigvuldige dringende vraagstuk ken die zich thans nog voor Polen stel len op te lossen, is er kapitaal noodig. Twintig jaar reeds worstelt Polen met een nijpend gebrek aan kapitaal. Ander zijds hebben de maarschalken, die ook in het politiek leven van Polen een in vloedrijke om niet te zeggen een over- heerschende rol spelen, het klaar ge kregen een millioenleger zooals het een groote mogendheid betaamt te vormen. Voor de kostbare zich steeds vernieuwende bewapening hebben ze geld gevonden. Niet voor de sociale nooden. Dit is een der vele tegenstellin gen die men in Polen ontmoet. Polen kent nog andere tegenstellin gen. Het heeft niet alleen af te rekenen met de tegenstelling tusschen stad en land of beter gezegd tusschen arbeiders en boerenbevolking, doch ook met de eigenaarde structuur van de Poolsche bevolking, die voor ruim een derde deel uit nationale minderheden bestaat en waarvan de levensstandaard zeer uit eenloopend is. De dorpen in de oostelijke of noorde lijke streken van Polen vprtoonen een geheel ander uitzicht dan de boerendor pen in het Westen of het Zuiden. De arbeider in de vroegere Pruisische ge- biedsdeelen van Silezië en Pommeren is er veel beter aan toe dan de arbeiders en de boeren in de voormalige Russische gebieden. De arbeiders in de houtzage rijen in Opper-Silezië genieten gunsti gere arbeids- en levensvoorwaarden dan hun stielgenooten in de boschgebie- den van het Noorden. De Ploesjoek, die de moerassen van het aan de Russische grens gelegen Polesië bevolkt, is armer dan hetzij gelijk welke arbeider of boer in geheel Europa. En dat is niet weinig gezegd. En in de Poolsche hoofdstad War schau heeft de oude tegenstelling tus schen arm en rijk, waarvoor deze stad onder de Russische heerschappij berucht was, plaats gemaakt voor een algeheel te 7 u niet Verbeid om hun avondmaal te gaan nuttigen in een restauratie van de Middenstad of van de Naamsche Poort. Groot was dan ook hun verba zing te vernemen dat de zitting niet ge schorst werd te 7 u maar dat al de aanwezige sprekers aan het woord ge komen waren en de zitting aangehouden werd tot 7,50 u. 's Avonds kregen we dan ook het bezoek van een kamerlid uit West- Vlaanderen die extra te Brussel gebleven was. Toen wij hem verklaarden dat, in zijn afwezigheid en tegen aller verwach ting, de artikelen van de begrooting na de laatste spreekbeurt goedgekeurd waren, zoodat de algemeene bespreking afgesloten was, was hij dan ook begrij pelijkerwijze volkomen uit zijn humeur 1 's Anderdaags moest er hoofdelijk gestemd worden over het geheel van de begrooting van Landbouw. Het tegen- Het Landbouwkomiteit der Stad Aalst heeft op zijn programma geschreven het verspreiden van nieuwigheden, ver beterde of gunstig bekende variëteiten van groenten, bloemen en fruitboomen. We kunnen niet anders dan dit volmon dig goedkeuren, gezien het groot aantal minderwaardige verscheidenheden die nog in onze boomgaarden en tuinen de plaats innemen van betere en meer winstgevende. Zoo heeft het Landbouwkomiteit er voor gezorgd dat de appelvariëteit "Cox's orange Peppin„ weldra haar goede eigenschappen in onze Aalstersche tuinen en hovingen zal laten waardee- ren. Voor 't aanstaande jaar zal "Presi dent Van Dievoet„ zijn plechtige intrede in onze Aalstersche fruittuinen mogen doen. Deze appelvariëteit is geroepen om het uitheemsch fruit te vervangen in de Lente, gezien ze zich tot Juni van het jaar volgende op den oogst, heel goed bewaren kan. Doch niet alleen het fruit kwam in aanmerking, ook de groenten zijn dit jaar aan de beurt gekomen. Drie gunstig bekende verscheidenheden van struik boonen en -princessen, alsmede een variëteit savooikool zullen in de tuinen van onze stad, bij hoveniers, bij leden van het Werk van den Akker beproefd worden. De savooikool, die we later wel in een artikel zullen behandelen, wordt reeds op groote schaal gekweekt in de Staats- tuinbouwschool van Vilvoorde en is vermaard niet alleen om haar opbrengst, haar sierlijken vorm, haar groote han delswaarde, haar bewaarvermogen.maar ook om haar mooien naam "Belgische Roosjes». We hebben dan ook niets beters ge vonden dan met onze lezers eens de teelt te bespreken van de variëteiten van struikboonen die we tot verspreiding hebben uitgekozen. Op die manier wil len we medehelpen tot de beste uitsla gen en het hoogste opbrengstvermogen van die verscheidenheden tezelvertijd eens aantoonen hoe ze over 't algemeen gekweekt worden in de tuinen en hoe de verbeterde doenwijzen er ons toe zullen brengen om ons in den kweek van die planten te volmaken. U kunt ook zelf uw voorraad zaden kweeken en vermits ge nu toch kennis zult maken met de struikboonenKoning Albert, de struiksnijboonen Antwerpsche Noordster en de struikprincessen Lim burgsche zeer vroege zonder draad, willen we U zeggen hoe men de planten uitgekozen als zaaddragers moet be handelen. Wanneer we van lage variëteiten zaad willen oogsten, dan laten we de peulen rijp worden op de struiken en we (Zievervolg op de 2de bladzijde) verarmingsproces in alle lagen der be volking. En daarbij komen nog de poli tieke tegenstellingen. Een Galliciër bij voorbeeld haat de Poolsche stedelingen en de Oekraïner kan niet over de baan met een Pool uit Centraal-Polen. Een vluchtig bezoek aan Warschau kan iemand in den waan brengen in een echt Europeesche stad te zijn. Men mag niet vergeten dat Warschau thans bijna anderhalf millioen inwoners telt. Het centrum is doorkruist mét breede stra ten en leien, waar weelderige nacht clubs, dancings en restaurants verrijzen. Doch juist daarachter reeds treft men de huurkazernes, waar gezinnen met veel kinderen wonen en waar de man amper 50 zloty per maand verdient of 250 fr. onzer munt. En dan verder krotwonin gen die een schande zijn voor het is ge lijk welke provinciestad, laat staan een hoofdstad. Polen telt ruim 34 millioen inwoners en. volgens de laatste statistieken, zijn er in totaal 20.400 menschen die een maandelijksch inkomen van meer dan 1000 zloty hebben. Een regeeringsamb- tenaar met een maandsalaris van 500 zloty (2500 fr.) is een rijk mensch. Een auto is geen bewijs van welstand maar van rijkdom. In geheel Polen bollen er 27.400 auto's, minder dan in een stad als Antwerpen. Laag geschat mag men zeggen dat 25 millioen Polen het niet erg breed hebben. Doch de groote bittere nood wordt onder de boeren geleden, vooral in de oostelijke gebieden, die Polen van het voormalige Rusland heeft overge nomen. De economische en sociale ver houdingen zijn er bedroevend. Onlangs verscheen er van de hand van de Poolsche schrijfster Librach een boek onder den titel Kind van het Poolsche dorp Op aangrijpende wijze heeft deze begenadigde schrijfster het nauwelijks nog menschwaardig bestaan van de boeren in het troostelooze ach terland geschetst. Haar aandacht ging echter vooral uit naar het kind, dat zich nimmer aan een goed maal kan sterken, dat reeds van jongs af aan mee moet werken in het boerenbedrijf. Tijdens haar bezoek aan een volksschool in het dorpje Pokucie vroeg de schrijfster aan een tienjarig meisje, wat zij gaarne zou willen worden. En het kind antwoordde zonder eerst te moeten nadenken Ik wou dat ik een koe was en melk gaf, dan zou ik het thuis goed hebben.... Een liefdadige vereeniging het is nog dezelfde schrijfster die het vertelt had eens een aantal allerarmste kinde ren naar vacantiekolonies gezonden. Toen deze kleintjes voor het eerst van hun leven vleesch en worst te eten kre gen, raakte hun maag van streek. Ze waren dit zware voedsel niet gewend. In schuimgebak durfden zij eenvoudig hun tanden niet zetten. Ze dachten dat het mooi versierd speelgoed was. Eerst toen het gebak doorgesneden was, geloofden zij dat het eetbaar was. Een blad uit de Poolsche hoofdstad, de Depesza schreef van zijn kant dat het water, waarin een boerin in Oost Polen, die er wat beter aan toe is dan de anderen, haar aardappelen heeft ge kookt, nooit wordt weggegooid, maar naar drie, vier armelijke boerenhutten gaat, opdat het kostbare zout zoo gron dig en goed mogelijk gebruikt worde. Zeepwater wordt evenmin na den wasch aanstonds weggesmeten. Het gaat eerst naar de buurvrouw, daarna voor alge meen gebruik naar andere boerinnen, totdat het zwart is als dePoolsche aarde. In de buitenlandsche politiek spreekt Polen een hoog woord en gaat prat op zijn millioenleger dat onlangs nog door maarschalk Rydz-Smigly werd opge trommeld om tegen Lithauen, een klei nen nabuurstaat, te marcheeren. Lithau en zwichtte voor de overmacht en Po len kraaide triomf. Het had het bewijs van zijn macht geleverd, terwijl in het land millioenen menschen een mensch" onwaardig bestaan slijten, TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1