PASCH EN Kolen en Landbouwprodukten l Arbeid ad lelt Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG CANADA De groote bronnen van rijkdom vee, granen, hout. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 17 APRIL 1938 Prijs 35 centiem 20de 1 AARGANG Nr 1006 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Hei overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De me verantwoorc b dewerkers zijn lelijk voor hunne [j dragen. Aankondigingen volgens akkoord. De profeten hadden het voorspeld eens zou de dag komen waarop de Zoon van David ter wereld verschijnen en Meester der Meesters worden zou. Het volk van Israël leefde in de zoete hoope... Het snakte naar de komst van Hem, die zich aan het hoofd van het Joodsche volk zou plaatsen, een leger vormen dat de verdrukkende Romeinen verslaan en de heele wereld veroveren zou. En zie, daar was een man opgestaan, ergens uit Galilea, die zich zelf noemde de zoon van God. Hij doorkruiste het heele Jodenland en overal waar Hij ging of kwam was Hij door wonderen om ringd. De Joden kwamen in beroering. Zou dit de Messias zijn wiens komst door de profeten voorspeld was Zou dit de Verlosser wezen Alles scheen er op te wijzen de talrijke wondere dingen die hem omstraalden 1 De Kristus had twaalf apostelen die Hem op zijn reizen vergezelden. Een er van was Judas, de roodharige schat bewaarder. Judas geloofde vast in Kris tus. En hij snakte naar den dag waarop Deze zich aan het hoofd der Joden plaatsen zou en de wereld veroveren. Dan zou hij. Judas, de eerste minister zijn en baden in weelde en overvloed. Jezus kón, wanneer zou hij willen In het brein van Judas sloop dan de vraagJezus kón, zou hij soms niet willen Het werd een martelende vraag die hem voortdurend door het hoofd spookte. Zou hij niet willen Welaan dan. als Jezus niet wilde. Judas zou het doen 1 En hij vertrok, door kruiste gansch het Jodenland, werd de propagandist van Jezus. Overal sprak hij de Joden toe: "Ziet, volk van Judea. daar is de Verlosser die het land zal bevrijden. Schaart u allen onder zijn banier, hij zal ons vrij maken, ons over alle volken laten regeeren, ons laten zwemmen in het goud 1 Zijn woord vond weerklank in het oor der Joden en dan, op zekeren dag, stroomde het volk bij duizenden samen, het haalde de Messias in, het wuifde met palmen en het zongHosanna, den Zoon van David I En de Meester sprak het Volk toe Gij juicht omdat ik u van de brooden laten eten heb en ge van mij slechts goud en eer verwacht 1 Welnu, ik zal u van mijn vleesch laten eten en van mijn bloed laten drinken Maar dat vroeg het volk niet, het wilde goud, en het... begon te morren, keerde hem den rug toe en Jezus bleef alleen met zijn twaalf apostelen, waar van er een de wanhoop nabij was: Judas. Al zijn mooie droomen waren ver zwonden Weihoe, Jezus had niets an ders te doen dan Judas te laten begaan. Het volk zou Hem tot koning der Joden gekroond hebben. Maar Hij wilde niet O, Hij wilde niet I De hoogepriesters kwamen tot Judas en zegden hem Ge ziet het, uw Jezus kan niets Waarop Judas antwoordde Hij kan De sluwe Farizeeërs be loofden hem dan het beheer over de schatten van den Tempel. Dat klonk verleidelijk in Judas' hebzuchtig gemoed. Maar nog gaf hij niet toe. Jezus kon hem meer goud bezorgen, zooveel goud dat de schatten van den tempel er maar een kleinigheid bij waren. Op zekeren dag gebeurde dan iets, dat de hoop in het gemoed van Judas deed herlevenJezus riep de doode Lazarus uit het graf op. Dèt was het, waarop Jezus gewacht had. Nü zou hij willen Maar Jezus liet Zich niet tot koning der Joden kronen Hij riep het volk van Judea niet op tot den Heiligen Oorlog. De hoogepriesters kwamen en fluister den Judas in het oor "Uw weDSchen zullen ijdel blijven. Want uw Jezus moet stervenhij is door het Heilig Sanhedrin ter dood veroordeeld 1 Jezus sterven 1 En hij Judas, wat moest er van hem geworden Geen schatten dus, geen rijkdom, geen goud I Jezus sterven En met bevangen hart vroeg hij raad aan Maria-Magdalena. Deze antwoord de Indien Hij wil sterven, waarom zou Hij niet Toen stond Judas' besluit vast. Hij ging naar het Sanhedrin en verkocht :ija Meester voor dertig zilverlingen. In den hof van Oliveten, drukte hij de verraderskus op Jezus' waog en leverde Hem over aan de Romeinsche soldaten. Volgden dan de bloedige episoden uit de martelgang van den zoon Gods De gang van Caïphas naar Pilatus de geeseliogde doornenkroonhet Kruisigt hem van het opgewonden volk, Zijn volk, dat Barrabas boven Hem verkoosde marteltocht naar het Kruis de Kruisiging de woorden van Kristus aan het houtde verhanging van Judas. De leden van het Sanhedrin de Hooge Raad der Joden waren ver zameld in den Tempel en verheugden zich omdat hun vijand Jezus de Naza- rener ginds machteloos aan het Kruis hinq. Zij verlustigden zich in zijn lijden en spotten "Welnu, gij Koning der Joden, Zoon van God, Gij de man die zooveel wonderen deed, kom dan af van dat kruis indien ge waarlijk zoo machtig zijt Maar toen Jezus aan het kruis het hoofd boog en stierf, dan was het alsof de aarde op haar grondvesten beefde, de lucht verduisterde en den voorhang van het Sanhedrin scheurde open. De verza melde hoogepriesters vielen bevend ten gronde, doch met een van haat trillende stem balde Caïphas de vuist naar het Kruis en met een van woede verstikte stem schreeuwde hijIs dat uw over winning, Galileër Maar het was alsof een stemme klonk over het Sanhedrin, over Jeruzalem, over het gansche Jodenland Wee, Volk van Israël Gij hebt den Zoon van David vermoord I Wee I Aan de grenzen staan de woeste leger- horden gereed om uw land binnen te rukken en te vuur en te zwaard te zet ten Uw tempel zal vernield worden, uw haardsteden verwoest en over de heele wereld zult ge dwalen, volk des doods, vervolgd en misprezen, tot der eeuwigheid 1 Dan werd het duister als de nacht en het hart der joden was mee bangheid vervuld. Drie dagen later verrees de God- mensch, omstraald met licht en zon, glo rierijk uit het graf. Geen zware arduinen grafsteenen, geen verdubbelde wachten van Romeinsche legioensoldaten konden het Hem beletten. De Zoon van God was uit den dood opgestaan. Zijn offer was volbracht en den Weg Daar den Hemel was geopend. Alleluija Zooals ieder jaar herdenken we van daag die heuglijke gebeurtenis. Eeuwen zijn vervlogen in het eindeloos niet, eeuwen zullen komen en opnieuw ver zwinden. Roemrijke keizers en koningen kwa men, vlechtend om hun hoofd een aure ool van glans en Juister. Ook zij ver zwonden en van al hun werk blijft niets over dan den naam. Nieuwe heerschers zullen komen, glanzend enkele oogenblikken als schit terende sterren aan een nachthemel, om dan spoedig te verdwijnen. Slechts één rijk zal blijven bestaan, bestand blijken tegen den knagenden tand des tijds, méér, den tijd zelf over winnen, altijd jong. altijd jeugdig, immer triomfeerend: het rijk van Hem die ginds op den berg van Calvarië den schande lijken kruisdood stierf, en door dien dood zijn rijk stichtte, het Wereldrijk van rechtvaardigheid en vredehet Rijk Gods Weer zingen de klokken over den lande. Vanuit de torens van kathedralen, grootsche kerken en nederige kapellen galmen ze hun zinderend lied van blijd schap in de harten der geloovige men- schen Alleluija 1 Hij is verrezen I Ze brengen ons de blijde boodschap het Lam Gods, dat wegnam de zonden der wereld, is opgestaan uit den dood I En uit duizenden harten klinkt het als een juichkreet ten hemelAlleluija Zingt klokken, zingt harten 1 Zingt maar immer door het wonder lied van vree. De bekommernissen der wereld verdwijnen in het niet bij het herdenken van het grootsche gebeuren. Lam Gods, Gij die de wereld verloste, en aan het kruis voor onze zaligheid ge storven zijt, we bidden U op dezen dag meer dan ooit Geef ons den vrede, de sterkte om goed en rechtvaardig te le ven. Breng de Vrede onder de menschen en onder de volkeren. De Canadeesche economie heeft weinig geleden onder den misoogst in Saskatchewan. In het afgeloopen jaar heeft de Cana- kingsaantal verdeeld over zulk een ge- deesche economie andermaal hare groote weldige oppervlakte. Een groot deel van stevinhHH de boeren van Saskatchewan, die zoo stevigheid tegenover allerlei neerdruk kende factoren bewezen. En aan deze laatste was er geen tekort. Enkele maanden geleden hebben we hier geschreven over de misoogsten in de provincie Saskatchewan en een ge deelte van de aanpalende provincies. Re delijkerwijze kon men zich verwachten aan een verarming der boeren met als gevolg een vermindering der koopkracht en haar nadeelige weerslag op de zaken. Dat is niet gebeurd. De snelle hulp die aan de geteisterde deelen vanwege de regeering verleend werd, alsmede de goede uitslagen van den oogst van bijna alle producten in de andere landbouw gebieden, konden de snelle werking van den misoogst opvatten. Dit is des te verwonderlijker, daar in de Vereenigde Staten in de groote crisis, die nog ver van opgelost is, een nieuwe crisis is uitgebroken. En daar Canada ook gedeeltelijk voor zijn afzet op de Vereenigde Staten is aangewezen, had men verwacht dut de gevolgen van deze nieuwe crisis niet te ontloopen waren. Dit is niet gebeurd. De Canadeesche economie schijnt bij machte om alle cri sissen het hoofd te bieden. Dit was vroe ger ook reeds zoo. De groote crisis heeft Canada nooit geteisterd als, bijvoor beeld, de Vereenigde Staten. De oor zaak ervan ligt zonder twijfel in de groote verscheidenheid van de Cana deesche economie en het kleine bevol- erg onder de misoogsten geleden heb ben, konden zich redden met in den Winter aan houthakken te doen. I De waarde van den oogst van 1937 was echter iets minder dan het jaar te voren. Naar raming 553,8 millioen dol lar tegen 612,3 in 1936 en 511,9 in 1935. Tengevolge van de droogte in de Veree nigde Staten was het jaar 1936 een uit zonderlijk gunstig jaar voor de Cana deesche landbouwers en mag, alles bij een genomen, ook het jaar 1937 als zeer gunstig worden bestempeld. De andere prairieprovincies hebben in 1937, dank zij de misoogsten in Saskatchewan, meer verdiend dan in 1936. Hoe weinig invloed de droogte in Saskatchewan ook op het economisch leven van Canada heeft gehad, toch houdt^men zich thans nog levendig be zig met het vraagstuk hoe de prairiën- provincies beter zouden kunnen uitge baat worden. Een gemengde vee- en velduitbating werd voorgesteld, het aan planten van boomen werd voorgeslagen en plannen voor het boren van bronnen ontworpen. Een definitief besluit werd nog niet genomende steppe geeft alleen wasdom aan gras en is speciaal geëigend voor harde tarwe. In tijden van droogte zou vee nog moeilijker door te houden zijn als graanbouw, en bewatering zou door de hooge onkosten het graan te (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Wij verwachten van den heer Pierlot, Minister van Landbouw, dat hij zich verzette tegen elke contingenteering van den Koleninvoer, welke voor gevolg zou hebben onzen uitvoer van Land- en Tuinbouwproducten naar Duitschland te verminderen of de prijzen der kolen op een abnormaal peil te houden Dc vermindering bij het verbruik van kolen tijdens de laatste maanden van 1937 en de eerste maanden van 1938 en de daaruit voortspruitende toename der onverkochte voorraden, hebben aan leiding gegeven tot den eisch door de mijnbazen eener verscherpte contingen teering van den invoer van vreemde kolen. Is die eisch gewettigd Het kolenverbruik dat in 1937 gemid deld 2,8 millioen ton per maand be droeg, is in Januari 1.1. gedaald tot 2,6 millioen ton en in Februari tot 2,3 mil lioen ton, doch anderzijds is de voort- brengst geleidelijk gestegen in den loop van het jaar 1937 en bereikte gemiddeld 2,5 millioen ton. In Januari 1938 be droeg zij 2,6 millioen ton en in Februari 2,5 millioen. De voortbrengst heeft zich dus niet aangepast aan het verminderd verbruik. Anderzijds is dit laatste in hoofdzaak te wijten aan het feit dat de prijzen van de Belgische steenkool nog steeds op het hoogtepeil van Juni 1937 blijven, hetzij merkelijk boven de wereldmarktprijzen. Deze overdreven prijzen hebben de Bel gische steenkolen bereikt dank aan de invoerbeperkingen en andere concur rentie uitschakelende maatregelen, wel ke de mijnbazen van de Regeering be kwamen en nadien niet meer wilden los sen. Practisch bezaten zij schier het mo- nopolium tot bevoorrading der inland- sche markt, tot groot nadeel van de an dere nijverheden, den landbouw en de verbruikers die geruimen tijd hunne kolen te duur betaalden. Toen de regeering eindelijk onderden druk der openbare meening en nadat de mijnbazen geweigerd hadden hunne prij zen op een meer redelijk peil te brengen, besloot de contingenteering te schorsen tijdens de tweede helft van 1937, kon het niet anders of de invoer van vreemde kolen moest toenemen,omdat hunne prijs voordeeliger was dan deze der Belgische kolen. Tegen dezen toestand is thans de jongste reactie der mijnbazen ontstaan. Zij wenschen door scherpere contingen teering de concurrentie der vreemde kolen en bijzonder der Duitsche uit te schakelen en terug te keeren tot de be voorrechte positie welke zij gedurende 3 jaar hebben gehandhaafd ten koste der nationale economie. Wij hebben hier steeds met klem voor onzen landbouw een redelijke winst marge opgeëischt en hebben te dien ein de bescherming gevraagd tegen abnor male vreemde concurrentie. Aldus op tredende hebben wij geen nadeel berok kend aan de rechtmatige belangen der nijverheid en van onze nationale econo mie. Immers vergelijkende statistieken wijzen uit dat de prijzen der landbouw producten in ons land lager zijn dan in de andere landen. Onze landbouwers hebben dus nooit een voorrecht geëischt dat nadeel berokkent aan de andere economische bedrijven. Wij willen aan de steenkoolnijver- ook deze redelijke bedrijfswinst niet ont zeggen. Wij verzetten ons echter tegen bescherming welke aan de steenkoolnij- verheid een voorrecht verzekert ten na- deele van onzen landbouw en van de andere nijverheden. De toestand is immers zoo, dat de mijnen gelegen in Limburg alsook de meeste Waalsche mijnen de gevraagde bescherming kunnen missen. Hunne voortbrengst en de productiekosten laten hen toe het hoofd te bieden aan de vreemde mededinging. Indien de geld magnaten, in wier handen zij zich bevin den, deze mijnen toelieten op volle kracht te produceeren, zouden zij zelfs nog veel beterkoop kunnen werken. Er zijn echter in Henegouwen een zeker aantal mijnen die de uitputting nabij zijn of waarvan de uitbating der gelijke kosten oplevert dat zij economisch niet leefbaar of rendeerend zijn. Het is om deze mijnen het leven op kunstmatige wijze te rekken dat de mijn bazen een niet gewettigde bescherming opeischen. Wij zeggen te recht niet gewettigd, omdat het niet opgaat aan den landbouw en aan de andere nijverheden overdre ven kolenprijzen op te leggen om de belangen te dienen van enkele geld magnaten die hun kapitaal belegden in de uitgeputte mijnen. Er is nog meer de verscherping der contingenteering bij den invoer van Duitsche kolen zou onzen uitvoer naar Duitschland merkelijk beperken. Er bestaat immers een betalings akkoord tusschen België en Duitschland volgens hetwelk laatst genoemd land verplicht is bij ons te koopen voor 3/4 van de waarde van zijn uitvoer naar België. Daar nu de contingenteering gevraagd door de mijnbazen onzen invoer van Duitsche kolen met een bedrag van 180 millioen frank zou verminderen, zal ook de Belgische uitvoer naar Duitschland met 135 millioen afnemen. Onze fabrie ken, onze land- en tuinbouw welke reeds bijna al zijne buitenlandsche afzetgebie den moet derven, zullen dus het gelag betalen van de overdreven eischen ge steld door het consortium der mijnbazen. De mijnbazen hebben ten slotte een behendig maneuver uitgevoerd om hun contingenteering er door te halen. Zij hebben voorgesteld de prijzen der kolen te verminderen met 15 frank per ton voor de huiskolen en met 5 frank voor de nijverheidskolen. Zij stellen hiervoor echter als voorwaarde dat de werklieden 5 t.h. van hun loon zouden laten vallen. De toegeving op den prijs welke de mijnuitbaters aldus doen staat volstrekt buiten verhouding met de offers welke aan de werklieden en aan de heele Bel gische verbruikende gemeenschap wordt opgelegd. Immers de Belgische kolen zouden nog merkelijk boven den wereldprijs worden verkocht en onze land- en tuin bouw alsmede de andere nijverheden zouden door beperking van den uitvoer naar Duitschland nog merkelijk nadeel ondergaan. In plaats van categoriek de overdre ven eischen der mijnbazen af te wijzen, heeft de Regeering haar toevlucht geno men tot het traditioneel middel der aan stelling van een speciaal commissaris om den toestand te onderzoeken en haar verslag uit te brengen. Met dit onder zoek werd een hoog magistraat belast. Wanneer het landbouwcontingenten betreft heeft de regeering nooit zulkda- nige gewetensbezwaar gekend. Zij schaf te af of verminderde vandaag tot mor gen. zonder bijzonder vooronderzoek, de contingenten. Wanneer de financieele belangen van enkele mijnbazen in 't spel zijn, wordt er met alle omzichtigheid gehandeld om die heeren toch voldoe ning te schenken en tevens de arbeiders niet te ontstemmen. Onze landbouwers zijn dit schipperen beu. Zij verwachten dan ook van den heer Pierlot, Minister van Landbouw, dat hij zich verzette tegen elke contingenteering van den koleninvopr, welke voor ge volg zou hebben onzen uitvoer van land- en tuinbouwprodukten naar Duitschland te verminderen of de prijzen der kolen op een abnor maal peil te houden van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 1 Mei van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst, TELEFOON i 267. X A,

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1