Het Paaschei van de Regeering der Nationale Unie. De Nieuwe Pachtwet. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Onze Jeugdvereeniging naar de Gentsche Floraliën, Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 1 MEI j 938 Prijs 35^centiem 20de JAARGANG Nr 1008 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aandniding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 1300 millioen nieuwe belastingen. De oasis ons voorgespiegeld door de pianisten Van Zeeland-De Man is dus in werkelijkheid een barre woestijn met doornen en distels bezaaid. De vier milliard der herschatting van den goud voorraad der nationale markt ingevolge de waardevermindering onzer munt met 39 t.h., zijn verzwonden, de werkeloos heid is niet opgelost, de uitgaven voor werkloozensteun bedragen voor 1937 vier honderd millioen meer dan werd voorzien. Onze landbouw en de meeste nijver heden, vooral de klein-nijverheid in 't Vlaamsche land, zijn in de scherpste crisis gedompeld, de levensduurte is ge stegen terwijl de koopkracht der massa is verminderd, de uitgaven van 't land zijn hooger opgevoerd als ze ooit ge weest zijn, het geld werd door deuren en vensters gegooid zonder behoorlijke controolen veelal zonder nut. Kijkt maar naar 't Ministerie van Volksgezondheid en naar den Orec. Er is een gat in de Begrooting voor 1938 van 2 milliard frank, en als bekro ning zullen 1300 millioen nieuwe be lastingen op de schouders vallen van de reeds overbelaste belgische bevolking 1 Ziedaar het mooie bilan van de Re geering der Nationale Unie aan wiens hoofd de man stond wien de wereld ons benijdde en die door Volksvertegen woordiger De Schrijver een tweede Van Artevelde werd genoemd. Nieuwe belastingen, dan wanneer uit het antwoord verstrekt door den Mi nister van Financiën op een vraag ge steld door een Volksvertegenwoordiger in de Kamercommissie voor de Rijks- middelenbegrooting voor 1938, blijkt dat de belastingen per inwoner be reikten 1923 rechtstreeksche belasting 249,72 fr. onrechtstr. 162,01 fr. 411,73 fr. 1930 rechtstreeksche belasting 494,72 fr. onrechtstr. 501,91 fr. 996,63 fr. 1931 rechtstreeksche belasting 429,64 fr. onrechtstr. 499,29 fr. 926,92 fr. 1935 rechtstreeksche belasting 398,95 fr. onrechtstr. 604,44 fr. 1003,39 fr. 1937 rechtstreeksche belasting 431,94 fr. onrechtstr. 695,78 fr. 1127,72 fr. 1938 rechtstreeksche belasting 419,94 fr. onrechtstr. 755,35 fr. 1175,29 fr. Als de Staat nog verder dien weg opgaat, vooralsnog is zulks het geval, zal hij binnen afzienbaren tijd het leeu wenaandeel der inkomsten van de bur gers zich hebben toegeëigend. Wij zijn op weg naar het staatscollectivisme. De nieuwe belastingen voorzien door het regeeringsontwerp zijn veelvuldig. Daar zij vermoedelijk niet allen zullen worden aangenomen, beperken wij ons bij eene opsomming en zullen slechts stil staan bij deze die onze boeren meer bij zonder interesseeren. Wij hebben vooreerst de mobiele bijbelasting nieuwe benaming der crisistaks door Van Zeeland afgeschaft in 1937 als propagandamiddel in zijn kiesstrijd tegen Degrelle. De ontlasting heeft dus maar weinig geduurdDeze belasting zal de bestaande cedulaire be lastingen op het inkomen, grondbelas ting, bedrijfsbelasting en belasting op roerende zaken merkelijk opvoeren,wan neer men weet dat zij gaat van 60 tot 1200 fr. voor de inkomsten onder 50.000 frank, volgens een barema dat de gemeenten indeelt en de schijven van belasting vaststelt. Zij bedraagt 3 °/o voor inkomsten van 50.000 tot 75.000 frank, 3,5 °/o voor inkomsten van75.000 tot 100.0C0 fr. en zoo verder tot 4,5 °/o voor inkomsten boven 150.000 fr. Voor de belegde kapitalen (roerende en on roerende) gaat zij van 1 °/o beneden 25.C00 fr. inkomen tot 4,5 °/o boven 150.000 fr. Wat inzonderlijk de grondbelasting betreft, behelst het regeeringsontwerp een nadeelige bepaling, daar zij het ver schil tusschen het werkelijk inkomen en het kadastraal inkomen verhoogt van 10 op 20 alvorens vermindering der grondbelasting kan worden beko pen. De fiscus bekomt tevens het recht meer dan het kadastraal inkomen te be lasten, ingeval de belastingsplichtige als bedrijfsuitgave een pachtwaarde aanre kent die neerkomt op een kadastraal inkomen ten minste 20 hooger dan het geschatte. De mobiele bijbelasting en de ver scherpte toepassing der grondbelasting zal zwaar onze landbouwers treffen. De regeering verwacht er een inkomen van ten bedrage van 700 millioen. 2) De aanvullende personeele belas ting zal niet meer worden berekend per schijf, doch op het totaal der inkomsten van allen aard (bedrijfsinkomen, inko men van onroerende en roerende goede ren. De bedrijfsinkomsten boven 100000 frank zullen voortaan belast worden voor hun totaal bedrag en niet meer voor 85 °/o. Voor inkomsten boven 25.000 frank beteekenen deze wijzigingen een merke lijke verhooging. De Regeering ver wacht er eene opbrengst van ten bedra ge van 200 millioen. 3),.De militaire belasting. - Wij noemen deze de meest hatelijke belas ting, omdat zij onze Vlaamsche kroost rijke gezinnen, waartusschen onze land bouwersgezinnen op willekeurige en on rechtvaardige wijze treft. Het gaat niet op 1) oogelukkigen te treffen die wegens lichamelijke ongeschiktheid van dienst werden ontslagen 2) een speciale be lasting op te leggen gedurende 25 jaar aan den militiaan behoorende tot een gezin van minstens 6 kinderen, die uit dien hoofde werd ontslagen van dienst in vredestijd. De familie waartoe de vrij gestelde behoort heeft doorgaans twee of nog meer militianen aan het leger gegeven en het onbepaald uitstel dat aan een zoon werd verleend is een ver gelding voor de zware lasten zoowel financieele als andere welke de leger dienst aan het kroostrijk gezin oplegt. De vrijgestelde draagt overigens door zijn arbeid bij tot onderhoud van het gezin en juist omdat hij aan zijn familie dezen dienst bewijst, zou hij onderwor pen worden aan een speciale belasting hoofdens de vrijstelling welke hem werd toegestaan voor hulpbetoon aan zijn familie. Op individueel standpunt gezien zou dan nog den militiepfichtige de keus moeten gelaten wordep tusschen de vrij stelling en de betaling der taks, wat de wet niet voorziet, vermits de militaire taks met terugwerkende kracht wordt toegepast op al de vrijgestelden onder 45 jaar. Het zou overigens ook niet aanneem baar zijn de militaire taks te eischen van de militianen die na 6 tot 8 tijdelijke uit stellen werden vrijgesteld van dienst als eenige onmisbare steun van hunne be jaarde minvermogende ouders of van ouderlooze broeders en zusters beneden 15 jaar. De kroostrijke gezinnen betalen reeds meer dan hun aandeel in de onrecht- streeksche belastingen, onder vorm van overdrachttaksen en alle andere ver- bruikstaksen. De vergelijkende belas- tingcijfers per inwoner, in hoofding de zer bijdrage aangehaald, bewijzen over vloedig dat deze onrechtstreeksche be lastingen nog de zwaarste zijn. De Regeering stelt verder nog ver hooging van accijnsrechten voor op bier, mineraal water, sigarillo's en'siga- retten, alsook een verhooging der tol rechten op bier, gegiste dranken, naphte, petrool. Deze verhooging van rechten zal fataal de bedrijfskosten in menige onder neming verhoogen, de levensduurte opvoeren, en zal leiden tot inkrimping van het verbruik. De Regeering zou dan de kip met de gouden eieren hebben gedood, daar de totale fiscale opbrengst, niettegenstaande de verhoogde taksen, minder zou bedragen dan voorheen ingevolge de beperking van het ver bruik. Verder worden nog voorzien 1) ver hooging der registratierechten namelijk van het vast registratierecht, van het veranderlijk recht op de huur- of pacht- contracten (van 0,15 op 0.20 fr. t. h j van dit op de verdeelingen (0.90 fr. °/o in plaats van 0,70 °/0), van dit op de over dracht van onroerende goederen (10 t.h. in plaats van 9 t. h.). van dit op de rui lingen van onbebouwde landelijke goe deren (0,50 #/o in plaats van 0,25 °/0). i 2) Verzwaring der zegelrechten n.l. wat betreft het formaatzegel. 3) Verhooging der successierechten in zijlinie. Kortom de belastingsplichtige wordt eens te meer behandeld als een citroen, welke men uitperst tot den laatsten druppel. Intusschen blijft de Staat maar voortleven boven zijne middelen, wor den de meest schandalige kumulsvan invaliditeitspensioenen met dienstpen- sioenen en wedden voor werkelijken dienst toegelaten bij de officieren. Het verslag Francqui heeft deze misbruiken sedert jaren aangeklaagden aangetoond dat bij de hoogere officieren 80 tot 90°/o en meer invalied zijn en toch in werke lijken legerdienst blijven niettegen staande dit alles beweert de Regeering geen besparingen te kunnen vinden. Er zijn bovendien de kumuls van wedden bij de hoogere staatsambtenaren, de schandalige hooge wedden en kumuls der bestuurders en ambtenaars in de parastatale inrichtingen, welke laatsten nog meerendeels hun nut moeten be wijzen de geweldige toename van het aantal staatsbeambten dat van 1914 tot 1937 is gestegen van 39.979 tot 54.961, de overdreven uitgaven voor het leger enz. enz. De partijpolitieke staat kent echter geen sparen, omdat elke politieke partij zich van het staatsapparaat bedient, niet voor bevordering van de volkswelvaart, doch van haar eigen ikzuchtige betrach tingen en doeleinden. Intusschen wordt de gemeenschap door overdreven belastingsdruk ver armd, wordt de koopkracht van de mas sa verminderd. Onze landbouwers zijn van deze wanorde het slachtoffer op dubbele wijze l)door overdreven bijdra gen aan den fiscus 2) door de onmoge lijkheid voor hunne producten een afzet te vinden tegen loonende prijzen. Wanneer zullen de burgers met ge zond verstand eindelijk den durf hebben aan dezen wantoestand een einde te maken en de volksmisleiders, die thans met onze zuurgewonnen centen schoon weer maken aan de deur te zetten Op lttn Paaschdag 1.1., rond 1 uur na middag. vertrok een prachtige autobus aan ons lokaal met een veertigtal leden van onze Jeugdvereeniging naar de Gentsche Floraliën. De reis stond onder leiding en toezicht van onzen ieverigen ondervoorzitter Alois Van den Berghe. Alles was tot in de nopjes verzorgd en reeds te twee uur stonden onze flinke boerenjongens en -meisjes aaD den ingang van de Floraliën. Een bijzonder kenteeken liet onze tuinbouwers toe zich zonder de minste moeite toegang te verschaffen naar de groote tentoonstel lingszaal. Zoo'n bloemenweelde, zoo'n bloe menzee als we er te Gent te aanschou wen kregen zal ons nog lang in 't ge heugen blijven. Alleen de weermaker scheen er on verschillig tegenover hij bezorgde ons uit de onderste laden van zijn weder- kasteen ijskoude wind, hagel- en sneeuwbuien, echte Maartsche prullen en dat zoo'n weder niet in den smaak viel van de inwoners der Arteveldestede laat zich allicht begrijpen. Ondanks die tegenkanting waren de bezoekers op den eersten Paaschdag toch talrijk op gekomen. Moest ik op voorhand weten dat het in den hemel zoo schoon zal zijn als hier in dit paleis dan zou 'k toch mijn uiterste best doen om er in te geraken, zei een vriendelijke dame uit onzen groep. Een andere was oprecht ontmoedigd en ging bij haar thuiskomst al haar bloemen op den mesthoop smijten. 't Een en 't ander lijkt ons wat over dreven. Voorzeker, wat we daar te bewonderen kregen gaat in weelde en (Zie vervolg onderaan Hierneven). Het verslag opgemaakt door de Commissie voor den Landbouw, over de wijziging aan de Pachtwet, werd aan de Kamerleden uitgedeeld op de ver gadering van 31 Maart 1.1. Het Bestuur van Redt U Zeiven heeft de voorstellen besproken met verschillende vakgenooten en wij zijn zoo vrij, na grondig onderzoek, onze meening bekend te maken. Het zal nuttig zijn een inleiding te geven volgens de statistiek van 1930, over de verdeeling der landbouwgron den in ons land Zeggen we vooraf dat we de ver bruikers van minder dan 1 Ha., zonder hen daarom te verwaarloozen, niet in de bespreking zullen vermelden, omdat met reden mag beweerd dat zulke gebrui ken in 't algemeen slechts bijkomende inkomsten aan 't gezin verschaffen, tenzij de uitbater zich op tuinbouw toelegt. De reeks 2 dit is van 1 tot 5 Ha. welke ongeveer 67 uitmaakt van de in acht genomen uitbatingen, bestaat bijna altijd uit boeren, die eigenaars zijn der gebouwen en in 't algemeen huur ders van den grond, toebehoorende aan verscheidene eigenaars. Dikwijls ge beurt het dat inkomsten van loon den toestand dezer landuitbaters verge makkelijkt. De reeks 3 dit is van 5 tot 10 Ha welke ongeveer 20 uitmaakt van de in acht genomen uitbatingen, bestaat bijna zonder uitzondering uit boeren, welke eigenaars zijn der gebouwen en in 't algemeen huurders van den grond toe- behoorend aan verscheidene eigenaars. Het gebeurt al dat sommige eenig loon te betalen hebben aan tijdelijke of stand vastige werkkrachten. De reeks 4 en 5 dit is van 10 tot 30 Ha. welke ongeveer 12 uitmaakt van de bestaande bedrijven bestaat gedeeltelijk uit boeren welke eigenaars zijn der gebouwen, huurders van den grond toebehoorend aan verscheidene eigenaars en gedeeltelijk uit huurders van een gansch bedrijf. Beide hebben altijd loon te betalen aan standvastige werkkrachten en daarbij ook aan tijde lijke. De reeks 6 dit is van 30 tot 50 Ha. welke ongeveer 1,5 °/o uitmaakt kan men als de vorige beschouwen met dit verschil dat ze standvastig meer werklieden gebruiken. De reeksen 7 en 8 of de allergrootste uitbatingen welke samen ongeveer 1 "Io uitmaken worden altijd bewerkt, of bijna altijd, door boeren huurders der gebouwen en der gronden, in 't alge meen toebehoorend aan dezelfden eige naar. Tijdelijke en standvastige werklie den worden er hier natuurlijk altijd ge bruikt. Deze eentoonige inleiding bewijst pracht alles te boven wat we op dit ge bied reeds gezien hebben, en de leden van onze Jeugdvereeniging die deze ge tegenheid hebben laten voorbijgaan zon der een bezoek te brengen aan die bloemenweelde, zullen 't misschien nooit meer te zien krijgen. De algemeene aanblik van boven op 't balkon van het spijshuis ofwel van in den uitertsten rechterhoek op het ver heven bed was waarlijk machtig men droomde zich in een tooverwereld. Wat gezegd dan van de Orchideeën- zaal Deze lieve planten wekten zoo danig onze bewondering op dat we aan den drang niet konden weerstaan er een tweede maal terug te keeren. Hoe meer men door aanleg der ochideeënverzame- lingen de natuur kan nabootsen, des te meer bewondering en aantrekkings kracht zullen ze opwekken. We vragen ons dan ook af wat die overgroote bak water daar te midden van die zaal kwam doen We kunnen aannemen dat men daar een vochtig-warme atmospheer (Zievervolg op de 2de bladzijde) ons dat in België, wanneer we geen rekening houden met de bedrijven van min dan 1 Ha., 92 a 94 0/o van de boeren- uitbatingen brood moeten verschaffen aan circa 270.000 arbeidende en stiel- uitoefenende huisgezinnen, waarvan bij na allen eigenaars zijn der gebouwen en het allergrootste gedeelte afhangen, door den huurgrond, van verscheidene eige naars. en ongeveer 6 a 8 °/o der boeren- uitbatingen brood moeten verschaffen aan 20.000 huisgezinnen, den landbouw- stiel uitoefenende, welke afhangen voor wat gebouwen en grond aangaat, van den zelfden grondbezitter (van beiden cijfers moeten natuurlijk de gansche eige naars afgetrokken worden). Hel Wetsvoorstel. Bij het lezen van de memorie van toelichting krijgen we den indruk dat iet groote woord gesproken werd door vertegenwoordigers van de groote be drijven en vooral van de Waalsche loeren. We drukken er speciaal op dat de deine boerkens en de Vlamingen niet anger het kind van de rekening willen ilijven. We] zullen zoo vr(j zijn ons ge dacht te zeggen over de verschillende punten van het wetsvoorstel en de naar onze meening noodzakelijke veranderin gen voorstellen. ARTIKEL 1 van het wetsvoorstel zegt onder andere Partijen kunnen bedingen dat de ver pachter het recht zal hebben aan de pacht van het verpachtte goed een einde te maken, om het zeifin bedrijf te nemen of de in bedrijf neming ervan aan zijn bloedverwanten in de opgaande en de nederdalende linie over te dragen. We vinden deze tekst duister en zeer rekbaar. Het gaat er niet om een pacht te verbreken in het voordeel van een ver familielid en een reden te hebben de pachter op straat te zetten. We meenen dat de wet hier eene streng afgelijnde bepaling moet neer schrijven en stellen voor de onderlijnde woorden van den wettekst alsvolgt te veranderen aan een zijner kinderen, aan zijne ouders en bij uitzonderlijke gevallen en mits toestemming van de pachtkamer aan familieleden tot den 2" graad over te dragen. ARTIKEL 3. Het wetsontwerp zegt Elke pachter of verpachter van land eigendom heeft het recht, om de drie jaar, de herziening van den pachtprijs aan te vragen, vóór de pachtkamer van het vredegerecht van het kanton waarin de verpachte goederen gelegen zijn. De herziening kan aangevraagd wor den, zoowel voor de pachten waarvan de prijs geheel of gedeeltelijk is vastge steld in natura, als voor die waarvan de prijs in speciën is bedongen. Met dezen tekst kunnen we geen vrede nemen omdat hier weer conflicten tusschen huurders en eigenaars zullen uit voortspruiten. De huurder die de herziening moet aanvragen zal het niet aandurven, of zal zich in de beet stellen van den eigenaar. We meenen dat de Pachtkamer deze herziening alle drie jaar moet doen, of er ja dan niet verandering kwam in de toestanden. Op die manier is het de Pachtkamer die den prijs officieel vast stelt, zonder dat de pachter gevaar loopt in ongenade te vallen bij zijn eigenaar. We stellen volgenden tekst voor in vervanging Om de drie jaar zal door de pacht kamer eene ofpcieele herziening der pachtprijzen gedaan worden, zelfs wan neer partijen zich zouden akkoord ver klaren dat geen veranderingen dienen aangebracht aan de bestaande pacht- voorwaarden. Door bijvoeging van den laatsten vol zin zal het uitgesloten zijn dat de eige naar de pachter een briefje doet teeke nen, waarbij deze zich zou akkoord ver klaren met dikwijls onredelijke voor waarden. Het is meer gebeurd dat de pachter I uit schfik voor den eigenaar zijn eigen I vonnis teekende, ('t Vervolgt), TELEFOON 267. Getal uitbaters le reeks: min dan 1 Ha. 838 883 2'reeks: 1 tot 5 Ha. 194.914 3' reeks5 tot 10 Ha. 56.311 4' reeks 10 tot 20 Ha. 27.882 5" reeks: 20 tot 30 Ha. 7010 j} 6®reeks: 30tot 50Ha. 3.656 7e reeks 50 tot 100 Ha. 2.026 j 8'reeks: 100 Ha. en meer 424 J

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1