Dc oude en nieuwe Regeering Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG ZITDAGEN Verlenging van het Belgisch- Nederlandsch Handelsakkoord. De Engelsche Markt weer open voor de lersche Landbouwproducten. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven EIRE. ZONDAG 22 MEP 1.938 Prijs 35,vceutieni 20de JAARGANG Nr 1011 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Voor onze Landbouwers koekoek éénen zang De regeering Janson is gevallen omdat zij de zware nalatenschap van de pia nisten Van Zeeland-De Man niet heeft kunnen opklaren. Zij stierf echter geene schoone dood, want dit ontslag kwam eerst na een hopelooze verwarring en eindelooze kuiperijen der meerderheids partijen, waardoor aan het parlementair regiem een zwaren deuk werd gegeven. De regeering Van Zeeland-De Man koesterde de illusie den economischen welstand te verzekeren door het geld te doen rollen. Zij beschikte daarvoor over de vier milliard voortkomende van de herschatting van den goudvoorraad der Nationale Bank ingevolge de devaluatie, over de verhoogde inkomsten aan be lastingen, ingevolge de tijdelijke herop' flakkering der economie veroorzaakt door de herbewapeningskoorts. Zij deelde langs den Dienst voor Econo misch Herstel, den famcuzen Orec hon derden millioenen uit voor het bouwen van nieuwe gemeentehuizen, scholen, bruggen, wegen, vooral in Wallonië. Het nieuw geschapen Ministerie van Volksgezondheid kreeg voor zijn ge wone begrooting 80 millioen en voor zijne buitengewone begrooting 100 mil lioen frank. Hiermede zou de socialis tische titularis van dit departement eens aan de arbeidsbevolking toonen hoe hij zorgde voor hare gezondheidvoor licht, vreugde, ontspanning en sport voor hare kinderen. Hij deed het werkelijk op grootsche schaal prachtige speelpleinen worden aangelegd, reuzenwerken worden onder meer uitgevoerd aan het meer van Hof- stade, waarvoor niet minder dan 200 ha. grond worden onteigend. Tal van offi- cieele en semi-officieele organismen met economisch en sociaal karakter werden opgericht, waarin de drie partijen die deel maken der regeeringsploeg hunne leeglooper een goed plaatsken wisten te bezorgen tegen formidabele wedden, niet op grondslag der technische be kwaamheden van de kandidaten voor de uit te oefenen ambten, doch volgens hunne politieke opvattingen en kruipe rijen en betrachtingen. Deze geniale economisten vergaten echter dat om het geld langs deuren en vensters weg te smijten en aan vriend jes uit te deelen, er ook altijd geld moet voorhanden zijn. Zij vergaten de eenige goede methode om de begrooting in orde te houden namelijk de tering stel len naar de nering. Ingevolge de vermindering van het zaken cijfer daalden weldra de staatsin komsten, terwijl de uitgaven stegen in gevolge de verhooging der voortbrengst- kosten en de stijging der levensduurte veroorzaakt door de waardeverminde ring onzer munt. Men kwam een schoonen dag tot de teleurstellende bevinding dat er een te kort was op de begrooting van 2 milliard en dat 1350 millioen nieuwe belastingen van noode waren. De ontwerpers van de nieuwe wel- vaartmethode Van Zeeland en De Man verkozen dit moeilijk werkje aan anderen over te laten en lieten het boeltje in den steek. Een enkele stand der bevolking, een enkel bedrijf, mocht niet het genoegen smaken te deelen in het regeeringsman- na dat met zoo kwistige hand werd uit gedeeld. Het waren onze landbouwbe volking en het boerenbedrijf. Aan het departement van landbouw werd karig 75 millioen toebedeeld op ongeveer de 12 milliard dat de landsbegrooting be draagt. Op elke duizend frank dat het land uitgeeft gaan er dus slechts zes naar den landbouwersstand, die de meeste rijkdommen voortbrengt, de meeste sol daten levert voor de landsverdediging en proportioneel ook de meeste lasten betaalt. Wanneer de vreeselijke muil- en pootplaag onzen veestapel grootendeels in waarde verminderde en aan onze boe ren 400 millioen schade berokkende, vond de regeering een toelage van 7 mil lioen reeds een uiterst zwaar offer. Ver gelijkt die 7 millioen met de 200 millioen uitgedeeld voor speelpleinen es andere nuttige sociale dinaen De regeering Van Zeeland-De Man beloofde aan den landbouw een redelijke winstmarge. Deze belofte werd overgenomen door de regeering Janson. Onze landbouwers ondervinden dagelijks wat zij aan deze belofte hebben. Vraagt het maar aan onze veehouders die nog steeds hun melk en boter moeten verkoopen tegen ver- liesprijzen, aan onze groentenkweekers en tuiniers die hun afzetgebied binnen het land overrompeld zien door Neder- landsche tuinbouwproducten, aan onze kiekenkweekers die hun bedrijf moeten staken omdat zij niet langer hunne eieren kunnen blijven verkoopen onder den kostprijs Oh, ja, wij kennen de nieuwe maat regelen getroffen door de vorige regee ring, zooals Nationale Zuiveldienst, Nationaal Instituut voor Landbouw krediet, toelagen voor verbetering van stallen, voor verbetering der hopsoorten enz. Wij stellen echter vast dat vele de zer maatregelen tot heden slechts op papier bestaan, dat de andere meer be oogen de verbetering der productie en als dusdanig geen fioancieel rendement in de naaste toekomst zullen opleveren. Het is nochtans daaraan dat onze uitge putte landbouw thans het meest be hoefte heeft. Men waarborge eerst be hoorlijke prijzen aan zijne producten en dan eerst zal het hem mogelijk zijn met behulp der openbare besturen de hoe danigheid der voortbrengst te verbe teren. Wij hebben thans een nieuwe regee ring, onder voorzitterschap van den heer Spaak, socialist. Het blijft dezelfde drie ledige partijencombinatie als de vorige regeeringen. Het spel blijft hetzelfde, enkel de spelers hebben gedeeltelijk van rol gewisseld. Dit blijkt duidelijk uit de zeer geringe plaats ingeruimd in de regeeringsverkla- ring aan den landbouw en de zeer elas- tieke bewoordingen waarin de nieuwe regeering haar houding tegenover den landbouw schetst De regeering is bewust van de toe nemende belangrijkheid van den land bouw in de nationale economie. Zij zal voortgaan met de politiek die zoo flink door de vroegere regeering werd ingezet. De politiek van verdediging der binnenlacdsche markt zal zoolang wor den voortgezet als de omstandigheden het zullen rechtvaardigen. Nochtans wil de regeering, onder de beschutting van deze bescherming, een politiek van kostprijs, verbetering der hoedanigheid en organisatie der landbouwproducen ten voeren. Daartoe zal zij alles in het werk stellen om de landbeuwuitrusting uit te breiden en aldus een volstrekte wettige winstmarge aan de landbouwers te waarborgen Totdaar de woorden naar de daden zien wij echter uit. Doch intusschen is er bij de samenstelling dezer nieuwe regee ring alreeds een daad gesteld die niet getuigt van haar bewustzijn van de toe nemende belangrijkheid van den land bouw. Zij heeft immers het ministerie van Landbouw als zelfstandig departe ment afgeschaft en samengevoegd met dit van ecobomische zaken en van den middenstand. Aan het hoofd van het aldus samengesteld departement werd de heer Heymans geplaatst, die wel een degelijke economist en financier is, doch zich nog meer vertrouwd zal moeten maken met het landbouwvraagstuk, het geen we echter van hem durven ver hopen. Eens te meer werd aldus het bewijs geleverd hoe onze partijpolitieke staat den landbouw, 's lands bijzonderste be drijf om economische en sociale redenen, nog steeds behandelt als ondergeschikte in de zorgen van de openbare besturen. Het zal dan ook een levensbelang zijn voor onze boeren den strijd hardnekkig te blijven voeren in zelfstandige niet- politieke beroepsvereenigingen, tot er kenning van hunne rechten en het af dwingen van een volledige gelijkberech tiging met de nijverheid en de andere standen der bevolking. In dezen strijd zal Redt U Zeiven niet versagen 1 Daar de Belgisch- Nederlandsche on derhandelingen over de hernieuwing van het contingenteeringsakkoord, dat op 30 April 1.1. ten einde liep, nog niet tot een gewenschten uitslag leidden, hebben beide regeeringen besloten de thans van kracht zijnde schikkingen tot 30 Juni e.k. te verlengen. Voor onze tuinbouwers beteekent deze verlenging de voortzetting van de doodende concurrentie vanwege de Nederlandsche groenten en tuinbouw producten op onze inlandsche markten. De maanden Mei en Juni zijn voor onze groentenkweekers uit de streken van Antwerpen, Mechelen en Leuven deze van volle productie. Sedert weken worden onze markten overrompeld door Hollandsche sla en spinazie welke, dank zij den steun der Nederlandsche regeering, verkocht wor den aan gelijk welken prijs. Tijdens de maand Juni e.k. dreigt de invoer uit Nederland van groote hoeveelheden tomaten welke dit jaar onze markt nog sterker zullen overlasten, daar de toma ten onder glas gekweekt ingevolge het koude weder dit jaar later dan gewoon te op de markt zullen gebracht worden en aldus de mededinging zullen onder gaan van de tomaten gewonnen in open grond. Deze ongebreidelde Neder landsche concurrentie maakt onze groententeelt eenvoudig kapot door de nalatige schuld onzer regeering. Onlangs eischten de Belgische mijn- bazen vermindering van vreemden ko- leninvoer. Bliksemsnel stelde de regee ring een hoog magistraat aan om ver slag uit te brengen over den toestand. Een paar weken nadien bekwamen de mijnbazen de verlangde contingen teering. Onze tuiniers dringen reeds sedert maanden aan op normaliseering van den vreemden invoer van vreemde tuin bouwproducten. Zij kloppen op doove- mansdeur. Waarvan dit verschil Het is zeer eenvoudig. Hun bedrijf werpt geen dividenden af ten voordeele van de groot-finan- cie welke, niettegenstaande het democratisch uitzicht, de baas is over den Staat. Bij de internationale besprekingen van economischen en commercieelen aard hebben de afgevaardigden onzer regeering enkel oog voor de nijverheids belangen. Land- en tuinbouw worden enkel gebruikt als ruil- of pasmunt. Slechts wanneer de nij verheid zijn schaap jes op 't drooge heeft, wordt er toeval lig eens iets bedongen voor onzen land en tuinbouw. Wat onze betrekkingen met Neder land betreft, heeft de nijverheid alle be lang bij de verlenging van het huidig akkoord. Dat onze tuiniers een paar maanden langer verlies lijden, daar kan de nijverheid toch niet voor sukkelen Wie zegde ook weer dat de welvaart van land- en tuinbouw de hoeksteen is van de algemeene welvaart Of is het maar een voorbereiding van de aan staande kiespropaganda 11 Industrialisatie om de uitwijking van de jonge leren tegen te gaan. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 5 Juni van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. De lersche vrijstaat heet thans offi cieel Eire en heeft zijn eigen president. Waar Ierland honderden jaren heeft voor gestreden, heeft het thans bekomen door het op 23 April met Engeland af gesloten verdrag. Nog een punt blijft onopgelostde "anschluss„ van Noord-Ierland bij Eire. Verder is er geen vierkante meter ler sche grond meer in 't bezit van Enge- and. De havens Queenstown, Bereha- ven en Lough Swilly, zoolang reeds in handen van de Britsche admiraliteit, werden in volle soevereiniteit terug aan erland gegeven. Uit ganscher harte wenschen wij. dat voor het Groene Erin, het land waar wij zooveel van houden omdat het voor ons, Vlamingen, steeds een voorbeeld was van taaiheid en uithoudingsvermo gen in den strijd voor ons recht, het thans beter moge gaan dan in de ver- oopen jaren van crisis en economischen oorlog met Engeland. Voor den Ierschen boer is er onge twijfeld een betere toekomst in aantocht. Zwaar heeft hij geleden onder den tarieven-strijd met Engeland. Engeland wilde Ierland nog meer onderdrukken dan voorheen, wilde uitbetaling beko men van de land-annuïteiten, en vond geen beter wapen dan het economische. Er werd tusschen het kleine, arme Ier and en het groote, rijke Engeland een tarievenoorlog gevoerd, die Londen zeker was te zullen winnen. Het tegen overgestelde is waar geweest. De ler sche boer heeft ellendig-veel geleden onder dezen tarievenstrijd. Engeland, dat de beste markt was voor zijn pro ducten, werd zoo goed als gesloten en de boer had geen afnemers meer. Maar hij heeft niet versaagd. Hij wist dat er nog andere zaken bestaan dan geld en voor de onafhankelijkheid van zijn land heeft hij honger geleden. En de eind overwinning is aan hem gebleven en het fiere Londen heeft zich gewonnen ge geven. Door het met Engeland thans afge sloten handelsverdrag staat de Engelsche markt weer open voor zijn producten. Gemakkelijk zal hij ze niet terug ver overen op de veel goedkoopere produc ten van de Dominions en Argentinië, die in koelschepen worden aangebracht. Veel zal afhangen van de koopkracht van het Britsche volk, dat, indien de geldbeugel het toelaat, de voorkeur zal geven aan de frissche producten van het Groene Erin boven deze uit de Domi nions die steeds maanden onderweg zijn. Reeds klagen de lersche boeren over tekort aan arbeidskrachten. Voör de lersche jeugd zijn de hooge loonen die in de Engelsche nijverheid uitbetaald worden steeds een groote verlokking geweest. Het is als het ware de tragische taak van Ierland, dat het steeds een groot deel van zijn zonen moet afstaan om Engeland en Amerika nieuw bloed te geven. Ierland is te klein voer zoo vele gezonde en rijke krachten. In 1936 weken 27.000 Ieren naar Engeland uit en in de eerste negen maanden van 1937 ongeveer 39.000. De tarwepolitiek der Regeering heeft in de laatste jaren een geringe terugslag gehad ten gunste vandenhaververbouw en de uitbreiding van den veestapel. Na het in kracht treden van het verdrag met Engeland zal wellicht de met tarwe verbouwde oppervlakte nog verminde ren. De lersche bodem is niet geschikt voor het verbouwen van tarwe en het vee werpt een hoogere winst af. In 1851 waren 429.000 acres met tarwe bezaaid in 1932 nog slechts 21.000. Daarna is er weer een vermeerdering ingetreden, die thans weer bijna verloren is. En nu de Britsche markt weer open is, zal Ierland zich vooral toeleggen op den uitvoer van vleesch. Wanneer men een oogslag werpt op de in- en uitvoerstatistieken, dan bemerkt men dat Ierland slechts enkele producten uitvoertvee, schapen, paarden, spek, gevogelte, eieren, wol huiden allemaal producten van den landbouw en whisky en bieren. Het voert daarentegen intarwe, gerst, maïs en allerlei grondstoffen en industrieele producten. De grootste invoerpost naast tarwe zijn kolen. Ieder jaar worden er slechts 100.000 ton gewonnen, die dan nog van zeer slechte kwaliteit zijn, ter wijl er 2.5 millioen ton van noode zijn. Weliswaar tracht men zooveel mogelijk turf te gebruiken. Op Walsch Island worden er ieder jaar 120.000 ton ge wonnen en verzonden naar een textiel fabriek in Athlone. Om de jeugd zooveel mogelijk op het land te houden heeft de Valera reeds over een paar jaar een nieuwe econo mische politiek ingeluid naast de inten sieve uitbating van den landbouw ook de industrieele mogelijkheden van het land tot hun recht te laten komen. En de bereikte resultaten, zijn in vergelijking met de korte tijdspanne, reeds hoop gevend. In 1932, bijvoorbeeld, leverde de lersche schoennijverheid slechts 13 van de vraag thans is Ierland onafhan kelijk van den buitenlandschen invoer. In weefsels is de voortbrengst van 1,56 millioen yards op 3 millioen gestegen. Hier blijft echter nog veel te doen, ver mits Ierland ieder jaar nog 4,5 millioen yards invoert. In de buurt van Donegal wordt kunstzijde vervaardigd te Cork werd een groote metaalfabriek gebouwd te Dublin een olieraffinarderij die heel Ierland van benzine kan voorzien. Vijf fabrieken, die alcohol uit aardappelen zullen vervaardigen, zullen binnenkort in 't werk gesteld worden. Talrijke sui kerfabrieken zorgen voor de bevoorra ding van het land, enz. De handelsbalans sluit sedert jaren met een groot deficiet. Zoo werd, om slechts een voorbeeld aan te halen, in 1937 voor 44 millioen pond ingevoerd en slechts voor 22 millioen pond uitge voerd. 50 °/o van den invoer wordt door Engeland en Noord-Ierland geleverd. Zij nemen echter 90 a/o van den uitvoer cp. België komt op een goede plaats. We voerden in 1937 voor 1 234.000 pond naar Ierland uit en kochten er slechts voor 203.000 pond. De uitvoer bestond voornamelijk uit machienen, ijzer en staal en de invoer uit eieren en slachtvee. Dit kort en gedrongen overzicht van den economischen toestand van Ierland, is alles behalve schitterend. We wen schen dat Ierland spoedig een grootere welvaart moge bereiken, opdat ook de Jonge Ieren, die tuk zijn op arbeid, bin nen de grenzen van hun vaderland zich een betere toekomst zouden kunnen uitbouwen. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaak-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop» iedere 3C Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. Hij zal ter beschikking zijn van alle landbouwers die hem wenschen te raad plegen op gestelde plaatsen en uren als hierboven vermeld. ilB&üii TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1