Onze Strijd tegen Modderpoelen de De nieuwe Wet op het Ouderdomspensioen Wekelijksch Overzicht Arbeid ad lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Eene Motie aan de Nieuwe Regeering. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONPAGJ JUNI 1938 Prijs 35 centiem 20de JAARGANG Ni 1013 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers ztyn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Sinds jaren voeren we een strijd te gen de modderpoelen onzer buitenge meenten en buitenwijken onzer provin ciesteden. De toestanden waarin deze verkeers wegen, welke meestal door buitenlieden en in de eerste plaats door landbouwers gebruikt worden, zich in Vlaanderen bevinden, zijn een echte schande voor onzen eeuw van vooruitgang en be schaving. Putten en poelen, waar stinkende modder de doortocht onmogelijk maakt, vooral des winters, zijn nog op onze dagen de wegen waarvan onze buiten lieden zich moeten bedienen, terwijl in de steden en langs de groote verkeersaders prachtige lanen ter beschikking zijn van de gebruikers. We kunnen aannemen dat onze ge meenten geen leien als de groote steden moeten bezitten, en dat onze binnen wegen niet zoo breed en niet zoo prach tig moeten zijn als deze voor het groot verkeer; maar waar we niet mee ak koord zijn is het feit dat op onzen buiten de wegen nog steeds op middeleeuwsche krochten en poelen gelijken, welke waarlijk onwaardig zijn en onmogelijk voor elk verkeer. En dat nog in een tijd dat hier dui- zende kloeke mannen verplicht zijn leeg te loopen, hetzij bij gebrek aan werk, hetzij door den onwil en de bekrom penheid onzer Regeerders. Het is echter meer gebeurd dat burge meesters het gedacht opvatten aan de werkloozen arbeid te verschaffen door dezelve te gebruiken bij het aanleggen of verbeteren van de gemeentewegen of andere werken van openbaar nut. De werklieden waren algemeen ak koord, gezien ze een bezigheid en daar enboven een toeslag kregen bij hunne vergoeding als werkloozen. De Regeering echter heeft dit steeds onmogelijk gemaakt en verbood aan de burgemeesters hun voorgenomen wer ken ten uitvoer te brengen. Dergelijk onnoemlijk geval deed zich voor te Wieze-bij-Aalst, waar de bur gemeester reeds een paar wegen op die manier had gemaakt, maar formeel ver bod kreeg van de Regeering en de werken moest stop zetten. Komeeren vertelden dat de ministers aldus handelden op aandringen der lei ders van werklieden-syndikaten. Andere meenden dat de groote aannemers van bestrating hiertegen geprotesteerd had den. Wat er ook van zij, er blijven in ons land twee groote onrechtvaardigheden bestaan 1° Dat de werkloozen, niettegen staande hun vergoedingen welke groo- tendeels uit de zakken der belastingbe talers komen, niet mogen gebruikt wor den voor werken die voor de gemeen schap nuttig zijn en in overvloed bestaan. 2° Dat de buitenlieden en landbouwers verplicht worden door den modder te ploeteren waar andere staatsburgers sierlijke paden kunnen gebruiken. Dergelijke toestanden kunnen alleen voortbestaan in landen waar de volks vertegenwoordigers plat op den buik liggen voor de grillen van enkele dema gogen, of waar het algemeen belang moet onderdoen voor private intresten. In landen waar men nog weet wat gezag en rechtvaardigheid beteekent, kunnen zulke toestanden onmogelijk bestaan. Er is werk en men verbiedt van We vragen dan ook aan de Regeering dat er een eind kome aan die wantoe standen en dat 1° Een groot deel der kredieten voor werkverschaffing gebruikt zou worden voor het maken van de binnen- en landbouwwegen. 2° De burgemeesters het recht zou worden gegeven de werkloozen te gebruiken voor werken van openbaar nut, mits dezelve een redelijke vergoe ding, boven hun steungeld van de werkloozenkas, uit te betalen. Het bestuur van Redt U Zeiven heeft in die orde van gedachten volgende motie aan de Regeering gezonden Motie. Het Bestuur van de Landbouwers- vereeniging Redt U Zeiven te Aalst Na kennis te hebben genomen met de verklaringen der nieuwe Regeering inzake werkverschaffing, wijst op den droeven toestand onzer gemeente- en landbouwwegen, vooral in Vlaanderen, welke een schande zijn voor onze moderne beschaving, en bij winterdag totaal onbruikbaar zijn stelt vast dat de regeering jaarlijks honderde millioenen uitgeeft voor de verbetering der groote verkeerswegen dringt aan opdat een deel der kre dieten voor werkverschaffing zou ge bruikt worden voor aanleg en verbete ringen van de gemeente- en landbouw wegen welke heden nog echte modder poelen gelijken vraagt een ambtelijk onderzoek over de onbruikbaarheid der gezegde wegen en de billijkheid onzer vraag vraagt dat aan de burgemeesters de toelating zou worden gegeven de werkloozen te gebruiken voor werken van openbaar nut, mits redelijke goeding. ver- We hopen dat de nieuwe Ministers de redelijkheid onzer vragen zullen in zien en dat er eindelijk ten opzichte onzer landbouwers en buitenlieden eene schreeuwende onrechtvaardigheid zal worden hersteld. Waarom moeten laatstgenoemde burgers in ons land nog langer verstoken blijven van de moderne verbeteringen waar jaarlijksch honderden millioenen worden besteed aan werken van open baar nut De tijd van de modderpoelen moet uit zijn en het zal gebeuren als alle land bouwers en landbouwerskringen hun stem verheffen met ons om recht te eischen voor de wroeters van den lande. Haar belang voor onze Landbouwers. Deze bijdrage is het vervolg der arti kelen verschenen in De Koornbloem van 13 Maart, 3 April, 24 April, 8 Mei en 29 Mei 1.1. In ons nummer van 8 Mei 11. hebben wij gehandeld over het bedrag van den kosteloozen ouderdomsrentetoeslag en de voorwaarden opgesomd waarin deze toeslag wordt toegekend In ons nummer van 29Mei hebben wij een uiteenzetting gegeven van de eerste der bijzondere voorwaarden om aanspraak te hebben op den kosteloozen ouderdomsrentetoe slag namelijk het vereischte aantal stor tingen. Thans handelen wij over de tweede voorwaarde het maximum toe gelaten bedrag der bestaansmiddelen en inzonderlijk over de wijze waarop deze bestaansmiddelen worden geraamd vol gens de bepalingen der nieuwe pen sioenwet. Raming der Bestaansmiddelen. In princiep komen al de bestaansmid delen van den verzekerde en in voorko mend geval, deze van zijn echtgenoot(e) in aanmerking voor de vaststelling van het bedrag van den ouderdomsrente toeslag. Voor de zelfstandige arbeiders zooals onze boeren, middenstanders enz. worden deze bestaansmiddelen ge raamd als volgt 1) De bedrijfsinkomstenvoor het be drag onderworpen aan de bedrijfsbelas ting tijdens het jaar dat het indienen der aanvraag vooraf gaat. 2) De inkomsten van gebouwde en niet gebouwde onroerende goederen, waarvan de verzekerde en zijn echtge noot^) eigenaars zijn a) Voor een bedrag gelijk aan het kadastraal inkomen, indien bedoelde goederen door den aanvrager worden wei», cu iucu -au betrokken of in bedrijf genomen, hoogerhand den arbeid te laten verrich- b) Voor een som gelijk aan 8 p h. aan ten door hen die werkloos zijn en den de verkoopwaarde der onroerende goe- steun van de gemeenschap genieten. Daarenboven verplicht men het grootste deel der bevolking te leven in modderpoelen en moerassen. Zoo bestaan de toestanden in België, en vooral in Vlaanderen. Geen land in Westelijk Europa bezit nog de onbruikbare wegen die wij hier voor het plezier van onze ministers moeten gebruiken. Gaat naar Frankrijk, naar Duitschland of Nederland en het verschil is opvallend. deren indien zij verhuurd zijn. 3) De inkomsten van roerende kapi talen. Voor een bedrag van 8 t. h. der belegde of niet belegde kapitalen, of het werkelijk inkomen van zelfde kapitalen, indien dit inkomen hooger is dan voor meld bedrag. 4)De invaliditeitspensioenen. Voor het gedeelte van het pensioen betreffende een invaliditeit van 100 t. h. Er wordt geen rekening gehouden met de som uit drukkelijk aan verminkten verleend voor de hulp aan een derde persoon. 5) Indien de verzekerde of zijn echt- genoot(e), in den loop der tien jaren die het indienen der aanvraag zijn vooraf gegaan, voor niet of onder bezwarende voorwaarden, roerende of onroerende goederen heeft afgestaan, wordt het inkomen van deze goederen berekend tegen 6 t.h. van de verkoopwaarde op het oogenblik van den afstand. Wanneer de goederen onder bezwa rende omstandigheden werden afge staan, wordt bedoelde verkoopwaarde vastgesteld, na aftrek van de schulden die werden gedelgd door den prijs van afstand en van de schulden welke de aanvrager bewijst te moeten aangaan hebben, na den afstand. Nochtans indien de aanvrager of zijn echtgenoot(e) onverschillig op welk tijd stip, roerende of onroerende goederen heeft afgestaan op voorwaarde dat de afstandhouder in zijn onderhoud voor ziet, wordt de waarde van dit onderhoud forfaitair in rekening gebracht voor 10 "Io van de verkoopwaarde der goe deren berekend op het oogenblik van den afstand. 6) Wat betreft de renten verworven ingevolge de uitvoering der wetten op het ouderdomspensioen, zal slechts reke ning gehouden worden met het gedeelte dat het verschil overtreft tusschen het maximum-bedrag van den toeslag waarop de verzekerde mag aanspraak maken en het bedrag van 3200 fr. indien het een mannelijk gehuwd verzekerde betreft, van 2100 fr. indien het een ver zekerde betreft die ongehuwd, uit den echt of van tafel en bed en van goederen gescheiden is van 1600 fr. indien het een vrouwelijk gehuwd verzekerde betreft. 7) De renten wegens onderhouds plicht welke bemiddelde kinderen of afstammelingen ingevolge de wet geacht worden te kunnen betalen aan hun ouders of ascendenten, worden aan deze laatsten als bestaansmiddelen aange rekend. Indien bij het aanvragen van den toe slag, de aanvrager verzuimd heeft som mige bestaansmiddelen aan te geven die hem niet konden onbekend zijn, weigert de overheid, belast met de beslissing no pens de aanvraag, ambtshalve den toe slag voor een termijn van vier kwarta- (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Een Inleidend Woord. Bij het inzetten van deze nieuwe rubriek zijn we onze lezers een inleidend woord verschuldigd. De wereld staat op ste'ten en uit den vloed van berichten waarmede de redacties der bladen als het ware worden overstroomd, is het niet altijd gemakkelijk de waarheid van de leugen te onderscheiden. De propaganda is een kunst gewor den. Vele Regeeringen, te beginnen met Duitschland. hebben een propaganda- ministerie ingesteld. Dit Ministerie houdt al de draden van het perswezen in handen en de nationale persagent schappen krijgen van het ministerie de naar het buitenland te zenden copy. Het Duitsche Nieuwsbureel in afkorting D N B zal aan ieder bericht een Duitsch tintje geven, Havas is de spreek buis van de Fransche Regeering, Stefani van de Italiaansche, Reuter van de Engelsche, Belga van de Belgische, A.N P. van de Nederlandsche enz. enz. En ieder agentschap legt het geval uit volgens het standpunt van zijn Regee ring. Hoe in dit gewirwar van tegenstrijdige berichten de waarheid achterhalen In het Zuiden van Frankrijk was aan ieder der kleine provinciebladen een re dacteur verbonden die iederen dag een klein buitenlandsch overzicht moest schrijven. En hij deed dat met zulk suc ces, dat zijn briefjes„ ook in Parijs werden opgemerkt. Een bestuurder van een der groote Parijzér bladen ging den journalist opzoeken en bood hem een kontrakt aan om naar Parijs te komen. In den loop van het gesprek vroeg de Parijzenaar waar hij, zoo ver van de Fransche ministeries, de stof haalde om dergelijke goed gedocumenteerde arti kels te schrijven. Niets is eenvoudiger, antwoordde de man. Iederen morgen lees ik de "Kölnische Zeitung,, thans nog een toonaangevend Duitsch blad en schrijf juist het tegenovergestelde. Dit kleine intermezzo om onze lezers gerust te stellen. We zullen onze ooren niet laten hangen naar de berichtgeving van Havas of andere nationale agent schappen. Geleerd door de ondervinding en al de vele reizen doorheen Europa, zullen we steeds de waarheid trachten te achterhalen. Ik dank de Voorzienigheid dat ik dit eerste overzicht mag beginnen met een woord over het 34' Eucharistisch Con gres dat verleden Zondag in de Hon- gaarsche hoofdstad werd gesloten. Terwijl in de wereld de spanning haar hoogtepunt bereikt, werd het Congres slechts door één woord beheerscht LIEFDE. Tegenover den klassenstrijd, j den rassenstrijd, den strijd van burgers onderling en den strijd der volken heeft de Kerk tijdens de heerlijke dagen van Boedapest slechts een geneesmiddel aangegeven de liefde. In de uren dat moordende vliegtuigen ronkten boven het ongelukkig Canton en Alicante, sprak de Pauselijke legaat, Z. E. kardi- naai Pacelli, woorden van liefde. Het teeken waaraan allen zullen herkennen, dat gij Mijn leerlingen zijt, is dat gij elkander liefhebt Internationale politiek en naastenlief de schijnen tegenstellingen te zijn. In werkelijkheid zijn zij het ook. Daarin ligt de oorzaak dat de wereld vol ellende is en de eene crisis de andere volgt, j Daarom wordt er een bewapenings wedstrijd gehouden, daarom dreigen overal vernietigende burger- en volken- oorlogen. Het is verheugend, troostend voor ons dat het liefdewoord te Budapest zoo hoog heeft weerklonken. Geve God dat én menschen én volken het hebben ge hoord en begrepen. Alleen de band van liefde kan ons uit de ellende, waarin we gedompeld liggen, redden. Groot was de politieke spanning in den loop der laatste weken. Vooral in Centraal-Europa. Of we werkelijk een wereldoorlog nabij zijn geweest, geloo- ven we echter niet. Duitschland heeft met een nieuwen oorlog niets te win nen. Het gebruikt andere wapens. Zon der een schot te lossen heeft het Oosten rijk ingepalmd. Zonder een schot telos sen zal het weder koloniën bekomen en zonder een schot te lossen zullen de Sudeten-Duitschers hun autonomie be komen, voorloopig binnen de grenzen van Tchecho-Slowakië. Zal daarna Su- deten-Duitschland bij het moederland worden ingelijfd Mogelijk, doch indien het gebeurt dan zal het zijn zonder dat er een schot valt. Aan den onrustigen toestand in Mid den-Europa heeft Duitschland niet al leen schuld. Berlijn is er voorzeker voor iets tusschen dat de Duitsche minderhe den zoo rumoerig zijn. Ze weten dat ze op den steun vanBerlijn kunnen rekenen en spreken stout en bout. In het kader van een dergelijk wekelijksch overzicht is het niet doen baar toestanden in 'tlang en in 't breed uiteen te zetten. Zeggen we enkel dat de Tchechen misbruik heb ben gemaakt van hun macht. Sudeten- Duitschers, Slowakken, Rutenen, Polen, Hongaren hebben 20 jaar lang geleden en gezucht onder de Tchechische heer schappij. Wij, Vlamingen, weten wat dit beteekent. Het uur der vergelding heeft echter geslagen, en is het te ver wonderen dat ze hun eischen met klem laten gelden Neen, niet waar? De ver antwoordelijkheid voor den troebelen toestand in Midden-Europa dragen Praag en de overwinnaars van den we reldoorlog. Ze hebben Europa verdeeld op goed valle het uit.Tchecho-Slowakië is een conglomeraat van allerlei volken, Hongarië hebben ze verminkt enOosten- rijk hadden ze geen middelen tot leven gelaten. Over den toestand in Rumenië is nog een woordje te zeggen. Codreanu, de leider van de IJzeren Garde be schuldigd van hoogverraad, werd tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. Tij dens het proces is echter geen enkele beschuldiging recht gebleven. Hoog staande menschen hebben heel de be schuldiging, opgebouwd door den minis ter van Binnenlandsche Zaken en den Koning, afgebroken. Carol II heeft de koninklijke dictatuur ingevoerd en zijn tegenstrever Codreanu onschadelijk ge maakt, maar hij staat thans alleen met het leger. De bevolking is tegen hem en Codreanu, indien hij niet omkomt in de zoutmijnen, zal zijn 10 jaar dwangarbeid niet hoeven uit te doen. In Spanje duurt de oorlog voort. De nationalisten hebben met succes een nieuw offensief ingezet van af Terueltot aan de Middelandsche Zee maar de eindoverwinning is nog niet in het zicht. De republikeinen worden sterk gesteund door Rusland en Frankrijk en zullen voorzeker nog maanden stand houden. In het Nabije Oosten is de toestand eveneens gespannen tusschen Turkijë en Frankrijk. Turkijë eischt toezicht over Syrië en Libanon en Frankrijk zou er zijn invloed willen behouden. Van heel de verkiezing in het Sandjak van Alexandrette zal er waarschijnlijk niets in huis komen. En wellicht zullen Tur kijë en Frankrijk het tijdens het aange kondigde bezoek van Bonnet, Fransch minister van Buitenlandsche Zaken, aan Ankara, op een akkoordje gooien. Blijft nog de strijd in het Verre Oos ten, waar de Chineezen dapper weer stand bieden aan de Japanners. Ze heb ben een gebied veroverd grooter dan half Europa en zouden nu gaarne vrede sluiten met den Chineeschen kolos - doch deze wil niet. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 5 Juni van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand- Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.UZ.„ de zaktQ behandelt. .v.vX^vXvX-:- vV- vXv'.v 'y.ry///yyy//yy/ TELEFOON 267. tlr

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1