Onze Strijd tegen Modderpoelen de Wekelijksch Overzicht Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en door de Landbouwers Wat we zooal vernamen. Het Centraal Politiek Comité voor Boeren en Tuiniers mmmmm mm ZONDAjQ 12 JUNI 1938 Prijs 33 centiem 20de JAARGANG Nr 1014 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bureel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ingevolge onze pogingen om licht te krijgen in deze kwestie die onze boeren zoozeer aanbelangt, zijn we op inlich- tingen uitgegaan en vernamen van offl- cieele zijde het volgende Inzake gemeentewegen De Regeering kan onmogelijk een initiatief nemen met het oog op de verbetering dergemeente- wegen, aangezien elk initiatief op dit gebied behoort tot de be- voegdheid van de betrokken ge- meenten. De politiek der regee~ ring beperkt zich uitsluitend tot het verleenen van toelagen, die 30 tot 50 °/o van het totaal be- drag der kosten kunnen beloo- pen, naar gelang de belangrijk- heid van het verkeer op bedoelde wegen. De regeeringstusschenkomst is in uitzonderlijke gevallen zelfs veel grooter, daar benevens de subsidie vanwege het Ministerie van Openbare Werken, waarvan hierboven sprake is, in het verle- den eveneens bijkomende subsi- dies vanwege de O. R. E. C. ver- kregen werden. Het is een feit dat zekere gemeentewegen voor de totale waarde van de werken bekostigd werden door deRegee- ring (Openbare Werken en O. R. „E.C.)„. Bovengenoemde inlichtingen werden verschaft door een zeer bevoegd per soon van het departement voor de gemeentewegen. Ze zijn dus echt en waar en we geven ze ter overweging aan de talrijke burgemeesters en sche penen van openbare werken van onze streek. Het is bijgevolg uitsluitend gelegen aan de gemeentebesturen, die door ge brek aan werkkracht en initiatief, de schuld zijn dat de wegen nog langer onbruikbaar zijn. Het is ten andere zichtbaar dat som mige steden en gemeenten veel meer werken uitvoeren dan andere en we vroegen ons meermaals af Hoe zit dat ineen Als we nu zien dat de stad Aalst op gebied van gemeentewegen de laatste jaren om zoo te zeggen niets of bitter weinig heeft gepresteerd, dan moeten we de schuld leggen op het gemeente bestuur, die niets heeft voorgenomen of niets heeft willen doen. Voor vele gemeenten geldt dezelfden stelregelWaar een flink en werkzaam gemeentebestuur is zijn de wegen de laatste jaren oneindig verbeterd, terwijl in het tegenovergesteld geval de mod derpoelen blijven voortbestaan. Deze die willen werken en de midde len willen gebruiken, kunnen het doen. De kredieten bestaan en worden ver bruikt, maar alleen door deze die den wil en den moed hebben dezelve te vragen. Er is nog meer Bij de kredieten voor werkverschaffing en openbare werken bestaan nog andere middelen voor de gemeentebesturen In ons blad van 30 Januari 1938 ga ven we melding van een artikel versche nen in het dagblad Volk en Staat en waai in wordt verklaard dat de Belgische Staat jaarlijks 1.278 millioen uitbetaald als steun aan de gemeenten. Kunnen onze landelijke steden en ge meenten hun deel niet vragen in den koek van allemans centen, welke zoo kwistig wordt verdeeld aan de steden en groote centra's 1 Uit de tot hier bekomen inlichtingen blijkt dus dat we de schuld van de wan toestanden inzake gemeentewegen voor een groot deel moeten leggen op de gemeentebesturen, die naar de middelen niet hebben gegrepen om dezelve te verhelpen. We gaan verder in onze opzoekingen Cn in onzen strijd en richten ons nu reeds tot de boerenvertegenwoordigers van de verschillende gemeenteraden, ten einde hen nogmaals op het hart te druk ken met ons mede te werken. Bovenstaande inlichtingen vanwege het hooger bestuur zullen hen een wapen zijn tegen den eventueelen onwil of ver- waarloozing van sommige burgemees ters of schepenen. Aan de Burgemeesters of Schepenen die het goed meenen met de landelijke bevolking vragen we een flink program ma van openbare werken op te stellen, en onmiddellijk de noodige kredieten en tegemoetkomingen langs alle kanten op te eischen. We wijzen hen hieromtrent naar den omzendbrief van Minister Merlot aan gaande de toelagen voor openbare wer ken en naar de verschillende inlichtin gen welke aan de gemeentebesturen werden verstrekt. We wijzen hen insgelijks op de spe ciale toelagen voor uitsluitend land- bouwwegen welke zeer hoog zijn, en welke elke gemeente moet weten te ge bruiken. Er kan gewerkt worden. Welaan de handen uit de mouwen en de modder poelen zullen binnen zeer korten tijd tot het verleden behooren 1 bij den Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw. De Belgische Boerenbond en zijn politieke vertegenwoordigers hebben, na het traditioneele betreuren, zich neerge legd bij het afschaffen van het ministerie van landbouw als zelfstandig departe ment en zulks in 't volle van een crisis welke den landbouw bijna even zwaar teistert als in het jaar 1884 toen het ministerie van landbouw precies werd ingericht om de landbouwcrisis te leni gen. De dikwerf met elkaar in botsing komende belangen van nijverheid, mid denstand en landbouw zijn in de regee ring Spaak vereenigd in de handen van een zelfden titularis den heer Heymans. Deze heer gaat door als een knappe economist en het is niet tegen zijn per soon dat de zelfstandige landbouwver- eenigingen het hebben, doch wel tegen het noodlottige stelsel van achteruit stelling en ondergeschiktheid van onzen landbouw waarvan de toevoeging van het departement van landbouw aan twee andere ministerieele departementen de uiting is. Niemand kan twee heeren dienen. Deze taak nu wordt nochtans opge legd aan den huidigen titularis van het drievoudig departement van Economi sche Zaken, Middenstand en Landbouw. Na in de Regeeringsverklaring de argumenten te hebben opgespoord die zijne zwakke houding moesten vergoe lijken, is de Boerenbond blijkbaar van meening dat zijne leden de pil welke zij te slikken kregen nog niet verteren kun nen. Hij heeft voetstappen gedaan bij den heer Heymans opdat Landbouw in het drievoudig departement met eigen administratieve structuur en begrooting behouden blijve. Naar wij in "De Standaard,, van 26 Mei 1.1. lezen, kwam dit laatste punt ook voor op de lijst der wenschen die een afvaardiging van het Politiek Comité van Boeren en Tuiniers heeft overge maakt aan den heer Heymans, Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw. Doch nog andere wen schen werden voorgebracht waarbij wij willen stilstaan. Ziehier wat er volgens "De Stan daard nog gevraagd werd aangaande den invoer van land- en tuinbouwpro- j ducten uit Nederland 1) Deze invoer mag alleen tot aan vulling onzer nationale voortbrengst geschieden. Hij moet bovendien der wijze geregeld zijn dat onze verkoop prijzen niet tot een peil gedrukt worden dat ze geen normale winstmarge meer verzekeren aan den land- en tuinbou wer. 2) Den invoer dezer producten langs bepaalde kantoren. 3) Verhooging en aanpassing van sommige tolrechten. 4) Verbod van invoer van gemengde ladingen. 5) Beheer van de contingenten door België. 6) Beperking van de overdrachten en afschaffing van de anticipaties. Indien Nederland op deze gewettigde vragen van den Belgischen land- en tuinbouw niet kan ingaan, moet het be staande handelsakkoord door België worden opgezegd. Een woordje commentaar past bij de verschillende punten der uitgebrachte wenschen Punt 1 bedoelt den invoer van Ne- derlandsche land- en tuinbouwproducten enkel toe te laten, nadat op onze markt de afzet aan onze inlandsche land- en tuinbouwproducten verzekerd is tegen prijzen welke aan den voortbrenger een normale winst laten. Het princiep is volkomen gewettigd en het werd reeds lang door ons voor gesteld. Gaarne zouden wij echter be paald gezien hebben op welke wijze en door wie deze normale winstmarge dient vastgesteld Welke factoren zullen er in aanmer king komen tot vaststelling dezer winst marge, zullen onze land- en tuinbouwers hierbij hun woord te zeggen hebben Vermits eenerzijds de behoeften der inlandsche markt aan land- en tuinbouw producten en de beschikbare hoeveel heden, en anderzijds de verkoopprijzen welke een normale bedrijfswinst moeten behelzen de twee factoren zijn die den invoer uit Nederland moeten beheer- schen, zou punt 1 der vraag van het Centraal Politiek Comité der Land bouwers en Tuiniers aangaande het begrip "winstmarge,, concrete gegevens hebben moeten verstrekken. Zooals punt 1 thans is gesteld, heeft het geen practische waarde en is louter theorie welke kan leiden tot den meest tegenstrijdigen uitleg. Met punt 2, verplichte invoer langs bepaalde tolkantoren gaan wij volledig akkoord. Het zal het toezicht op den invoer gemakkelijker en doeltreffender maken mits de nieuwe regeling met de vereischte strengheid toegepast wordt. Met punt 3, verhooging en aanpassing der tolrechten kunnen wij akkoord gaan op voorwaarde dat hieronder ook de vergunningsrechten of taksen worden begrepen. Onze lezers weten dat de Nederland- sche Regeering den uitvoer van land en tuinbouwproducten steunt met aan zienlijke bedragen die onder verschillen de vormen aan de voortbrengers of uit voerders worden toegekend. Deze steun laat de Nederlandsche invoerders toe te verkoopen tegen prijzen welke in menig geval blijven onder de productiekosten onzer landbouwers en tuiniers. Om deze abnormale concurrentie te bestrijden bestaat er, naar onze meening, maar een passende maatregelde heffing van een vergunningstaks bij den invoer welke met de vereischte soepelheid aangepast wordt aan den steun voor uitvoer ver leend door de Nederlandsche regeering Met punt 4, verbod van invoer van gemengde ladingen kunnen wij insgelijks instemmen, in zooverre deze maatregel nuttig is om het toezicht op den invoer doelmatiger te maken. Wat punt 5 betreft namelijk i beheer der contingenten door België, dit stelse laat ongetwijfeld toe de hoeveelheden waarvan de invoer toegelaten wordt sneller aan te passen aan de inlandsche productie en aan de behoeften der Bel- (Zle vervolg onderaan hierneven) Deze week is zeer kalm verloopen, zoowel in 't binnenland als in 't buiten land. Onze nieuwe regeering doet stil letjes voort Ze houdt raad op vast gestelde datums, publiceert nietszeggen de communiqués en in het Parlement worden de kwesties die op de dagorde staan netjes afgewerkt De ontwerpen voor de pensioenen en de betaalde ver lofdagen, de nieuwe belastingen enz. Achter de schermen wordt, vooral aan katholieke zijde, druk gewerkt aan de concentratie voor de komende ge meenteverkiezingen. De "patron,, alias Emiel Van der Velde heeft er een stok willen voorsteken en gezegd dat een concentratie van de katholieke krachten wel eens van socialistische en communis tische zijden een tegenzet voor gevolg zou kunnen hebben. In andere woorden, dat de vorming van een Volksfront voor de deur staat. De "patron,, wordt oud. Een Volksfront is alleen mogelijk door de samenwerking der demccraten en 't staat van nu af aan vast dat dezen in vele plaatsen o.a. te Antwerpen reeds in princiep akkoord gaan over de concentratie der katholieke krachten. In het buitenland is de aandacht nog steeds gevestigd op Tsjeco-Slawakije, waar de binnenlandsche moeilijkheden nog zijn verergerd. Konrad Henlein, de leider van de Sudeten-Duitschers, heeft hulp ontvangen van Monseigneur Hlinka, de leider van de Slowaksche autonomisten. Hodza, de eerste-minister, werkt aan een nationaliteitenstatuut. Maar hij weigert er de bijzonderste lijnen van aan te geven en de Sudeten eischen deze te kennen terecht vooraleer de be sprekingen voort te zetten. Is Hodza, die een partijleider is, echter de geschikte man om deze kwestie te leiden Wel licht niet. In ieder geval kan men niet zeggen, dat hij namens het land spreekt. Het komt zelfs af en toe voor dat hij het oogenschijnlijk niet heelemaal eens is met Benes. Óp het oogenblik dat het bestaan van het land bedreigd is, woedt gische markt. Er is echter ook het groot nadeel aan verbonden van favoritisme en onregelmatigheden bij de uitdeeling van de contingenten. De Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw zal hier dus waakzaam moeten toezien en de verdee- ing der invoercontingenten derwijze moeten regelen dat geen voorrecht wordt verleend aan bepaalde categoriën van invoerders of handelaars. Met punt 6, beperkingen der over drachten en afschaffing der anticipaties, zijn wij volledig akkoord. Deze maat regelen hadden immers voor gevolg de contingenteering van den invoer groo- tendeels ongedaan te maken. Het con tingent voor bepaalde producten moet voor een korten termijn bepaald wor den met inachtneming van bepaalde toestanden. Na het verstrijken van dezen termijn, kan de Regeering nieuwe con tingenten bepalen met inachtneming van de nieuwe toestanden. Doch het is totaal verkeerd op voor hand en voor langdurige perioden den invoer van bepaalde producten te rege len en de invoerders die de toegelaten hoeveelheden binnen den vastgestelden tijd niet importeerden te machtigen hun tekort aan invoer aan te vullen op een ander tijdstip of ook vóór den bepaal den termijn den invoer te beginnen van de hen toegestane contingenten. Deze afwijkingen hebben voor gevolg wanorde te brengen op de inlandsche markt, op bepaalde tijdstippen een over- tolligen invoer van vreemde land- en tuinbouwproducten te veroorzaken met de daaruit voortspruitende prijsinzin- king voor onze boeren en tuiniers. Om te sluiten nog deze algemeene opmerking Om onze landbouwers en tuiniers voor den ondergang te behoeden, vol staat het niet hunnen treurigen toestand te beschrijven en de middelen aan te wijzen aan de regeering welke van aard zijn hulp te brengen. Men moet door een krachtdadige houding de regeering desnoods durven dwingen de aangewe- (Zie vervolg op de 2de bladzijde) de strijd tusschen personen en partijen voort, feller dan het sedert geruimen tijd het geval was. Hoe het nationaliteitenstatuut er uit eindelijk zal uitzien kan dan ook nie mand voorspellen. Deze partij gaat verder dan de andere en veel zal er van afhangen welke groep op dat oogenblik aan 't bewind is. Een ding staat vast de Sudeten zullen zich met geen kluitje in 't riet laten sturen. Naar aller verwachting zal het nog een tijdje aanloopen eer dit vraagstuk zijn beslag zal krijgen. We willen enkel nog de meening aanhalen van Web Miller, een correspondent van United Press die een reis maakte door Duitsch- land en Tcheco-Slowakije en schreef, dat, in de spannende dagen van begin Mei. Duitschland nooit het inzicht heeft gekosterd de Tchechische grenzen te schenden. Voor 't behoud van Tcheco-Slowakije zal geen oorlog gevoerd worden, dat staat vast. Nu reeds neemt "The Times,, vrede met een gebeurlijke afscheiding van het Sudeten-Duitsche gebied van den Tcheco Slowakschen staat. Dit be- teekent dat Engeland niet zal vechten voor 't behoud van Tcheco-Slowakije in zijn huidige grenzen. Volgens onze meening is de Tcheco- Slowaksche kwestie niet het essentieele punt van de Europeesche crisis. Het lot van Europa hangt grootendeels af van de oplossing der Spaansche kwestie. Kost wat kost moet Franco in Spanje de overwinning behalen. Het prestige van Mussolini is daarmee verbonden. Frankrijk daarentegen ijvert voor de overwinning van Barcelona, ook al laat heer Bonnet geen gelegenheid voorbij gaan om te verzekeren dat zijn land trouw blijft aan de niet-inmenging. Merkwaardig in dit verband is reeds, dat Italië Frankrijk heel scherp verwijt, dat het zich niet aan de regels van het spel houdt daar het toelaat dat het overwicht van Franco, verkregen door het ingrijpen van Italië en Duitschland, verbroken wordt. In Engeland is men bevreesd dat ook Italië de regels van het spel zal verwaarloozen en nieuwe versterkingen naar Franco-Spanje zal zenden om het overwicht der witten weer te herstellen. Spijts de moeite van Engeland om Italië en Frankrijk weer aan de groene tafel te brengen, blijven de twee "zuster- naties nukkig. Dit komt omdat Italië de overwinning wil van Franco en Frankrijk deze van Barcelona. Het zal het werk zijn van de niet- inmengingscommissie om verder den vrede te redden. De vluchten van Spaansche vliegers boven Fransch grondgebied, indien zij blijven aanhouden, zal de taak van de niet-inmengingscommissie niet verlich ten. Ook niet de bombardementen door nationalistische vliegers van de republi- keinsche steden achter de fronten. De nationalisten beoogen de vernieling van miiitaire objecten munitiefabrieken en opslagplaatsen, die in 't midden der ste den zijn gevestigd. Maar deze bombar dementen eischen al te veel slachtoffers onder de burgerlijke bevolking en al te veel Engelsche schepen worden getrof fen opdat er in heel de beschaafde wereld geen protest zou opgaan tegen deze bombardementen. Zal een inter nationale actie tot stand komen Zal een onderzoekscommissie naar Spanje reizen In 't voordeel van Franco, waarvan we de spoedige overwinning hartsgrondig wenschen, hopen wij dat hij met deze bombardementen een einde zal maken. Onmenschelijker nog zijn de herhaal delijke bombardementen der Japansche luchtmacht op Canton. Japan kan niet zeggen dat het niets anders beoogt dan het vernielen van militaire objecten. In tegendeel. Het is uitgemaakt geworden dat de Japansche vliegers bij voorkeur brandbommen strooien om de burger bevolking te verschrikken. Het doel daarvan is Zuid China van Tchang Kai Chek af te scheiden. Dit alles geeft een voorsmaakje van wat een Europeesche oorlog in de toe komst zal zijn1 TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1