De nieuwe Wet op het Ouderdomspensioen Onze Reis naar Steenhulfel en Lebbeke Arbeid ad lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Wekelijksch Overzicht Orgaan der Landboüwersvereeniging Redt U Zelven ZONDAG 19 JUNI 1938 Prijs 35^centiem 20de JAARGANG Nr 1015 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaara. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Haar belang voor onze Landbouwers. Om onze reeks bijdragen over de nieuwe wet op het ouderdomspensioen (zie "De Koornbloem» van 13 Maart, 3 en 24 April, 8 en 29 Mei en 5 Juni) te sluiten, geven wij hier nog enkele prac- tische inlichtingen. Indienen der aanvraag voor ouderdomsrentetoeslag. Ieder persoon die den kosteloozen ouderdomsrentetoeslag wenscht te ge nieten, moet daartoe een aanvraag in dienen bij den ontvanger der recht- stieeksche belastingen zijner omschrij ving. De aanvraag mag ten vroegste ge daan worden den eersten der maand tijdens dewelke de aanvrager den leeftijd van tenvolle 65 jaar heeft bereikt. Indien het echter een aanvrager betreft die om de vervroegde ingenottreding van den toeslag verzoekt, dan mag de aanvraag gedaan worden tijdens de maand volgende op deze gedurende dewelke het ouderdomsrentebrevet hem door de verzekeringsinstelling werd af geleverd. De beslissing genomen ingevolge de aldus gedane aanvraag heeft uitwerking tijdens de maand volgende op deze tijdens dewelke de verzekerde den ouderdom van 65 jaar heeft bereikt, ofwel den ouderdom door hem aangeduid voor vervroegde ingenottreding. In de andere gevallen heeft de beslissing uit werking tijdens de maand volgende op deze van het indienen der aanvraag. Een bericht uitgeplekt door het ge meentebestuur vermeldt het lokaal, de dagen en uren waarop de verzekerden zich mogen aanmelden bij den ontvanger om hunne aanvraag te doen. Zelfde bericht dient uitgeplakt door den ontvanger der belastingen in het lokaal toegankelijk voor het publiek. De aanvrager is verplicht zich per' soonlijk bij den ontvanger der belastin gen aan te bieden om zijn aanvraag te doen. Nochtans, ingeval van ziekte of ge- brekkelijkheid, behoorlijk door genees kundig getuigschrift vastgesteld, mag de aanvrager zich laten vervangen door een ander persoon, dien hij daartoe speciaal opdracht geeft. De lasthebber moet echter meerder jarig zijn en drager van een volmacht opgemaakt volgens officieel model. Bij het indienen zijner aanvraag moet de aanvrager zijne eenzelvigheidskaart voorleggen en in voorkomend geval deze van zijn echtgenoot(e). De lasthebber moet zijne eenzelvigheidskaart en deze van den aanvrager voorleggen. De aanvrager of zijn lasthebber moe ten spontaan aan den ontvanger alle Inlichtingen verstrekken nopens hunne bestaansmiddelen, deze van hun echtge- noot(e), de hem gestelde vragen beant woorden en aan den ontvanger alle bescheiden en stukken voorleggen welke deze nuttig acht voor het onderzoek. Hij moet insgelijks de namen, voorna men, adressen, beroep en werkplaatsen kenbaar maken van zijn afstammelingen en van hunne echtgenooten, het aantal kinderen beneden de 16 jaar die te hunnen laste zijn, alsmede de ascenden ten van zijn schoonzoons of schoon dochters die nog in leven zijn. De ontvanger vermeldt zonder wijzi ging op het aanvraagformulier de in lichtingen betreffende de bestaansmid delen zooals zij door den aanvrager of zijn lasthebber worden verstrekt. Door het plaatsen van zijn handtee- ken beneden de ondervraging, verklaart de aanvrager of zijn lasthebber de in lichtingen door hem verstrekt voor op recht en volledig en verleent machtiging tot nazicht bij de banken, spaarkassen, notarissen, hypotheekbewaarders en de werkgevers. De ontvanger moet aan den aanvra ger of aan zijn lasthebber een ontvangst bewijs overhandigen, vermeldende den datum waarop de aanvrager zich, voor het indienen zijner aanvraag, voor de eerste maal heeft aangeboden. Aanvragen tot herziening. Wanneer ingevolge de nieuwe wet, voldoende redenen aanwezig zijn, kun nen de personen die reeds den vermin derden toeslag genieten of welke hem geweigerd zagen, een aanvraag tot her ziening indienen bij den ontvanger der rechtstreeksche belastingen hunner om schrijving op de wijze hooger aangeduid voor het indienen der eerste aanvraag. Het van kracht worden der wet van 15 December 1937 had niet voor gevolg een ambtshalve herziening mede te bren gen voor de personen welke den toeslag genoten onder de vorige wet. Zij moe ten de herziening aanvragen. Zooals we reeds meedeelden in ons nummer van 6 Februari 1.1., moest deze herzie ning aangevraagd zijn vóór 1 April 1938, om terugwerkende kracht te heb ben tot 1 October 1937. Beroep tegen de beslissingen inzake ouderdomsrentetoeslag. De controleur der belastingen beslist nopens de aanvragen tot rentetoeslag en herziening. Zijne beslissing wordt aan de belanghebbenden bij aangeteekend schrijven beteekend. De aanvrager kan binnen de 15 da gen der ontvangst van de beslissing be roep inspannen bij brief gericht aan het ministerie van Arbeid en Sociale Voor zorg te Brussel, behoorlijk gedagteekend en onderteekend en vermeldende de re denen waarop het beroep steunt. Kan de aanvrager niet teekenen, dan moet het beroep onderteekend worden door twee meerderjarige getuigen. De beroepscommissie roept den aan vrager op bij aangeteekend schrijven. Hij moet persoonlijk verschijnen om de redenen van zijn beroep te billijken. In geval van ziekte of gebrekkelijkheid vastgesteld door een getuigschrift van geneesheer, mag de aanvrager zich door een derde laten vervangen, aan wien hij hiertoe speciaal opdracht geeft. De last hebber moet meerderjarig zijn en drager van een volmacht gelijkvormig het offi cieel model. Behoudens verzet van den voorzitter van de beroepscommissie, mag de be- (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Deze week werd Vlaanderen be roerd door twee feiten de aardschok ken en de aanhouding van Florimond Grammens. We hebben nu ook onze aard beving gehad en het er heel wat fat soenlijker afgebracht dan dit in andere streken gewoonlijk gaat. Enkele oude schoorsteenen hebben er onder geleden. Dat is al. De ondergrond is weer tot rust gekomen en de dagbladen zijn een rubriek minder rijk. De aanhouding van Grammens en zijn verzenden naar de Boetstraffelijke Rechtbank van Gent dreigt ergere ge volgen te zullen hebben. Heel Vlaande ren staat op stelten en de heeren van Brussel mogen het zich voor gezegd houden, dat de gemoederen van de Vlaamsche jeugd niet zoo spoedig tot rust zal komen als de... aarde. Het is voor Grammens voorzeker niet pleizierig in de Gentsche gevangenis opgesloten te zitten. We kennen hem echter genoeg om te weten dat hij zich dat niet "aantrekt». En voor Vlaande ren is het een heil. We zouden bijna de heeren rechters durven smeeken Gram mens te veroordeelendan is er geen houden of binden meer aan en Vlaan deren is dan weer zoover nader bij zijn algeheele ontvoogding. Zullen ze het durven Wat Gram mens eischt en Vlaanderen met hem is de zuivere toepassing van de taalwet door kamer en senaat goedgekeurd. Grammens handelt wederrechterlijk zegt La Libre Belgique. Aangenomen. Indien de staat echter voor de strikte toepassing van de taalwet zorgde, zou den Grammens en zijn Raad van den Daad niet hoeven op te treden. Aan wien de schuld Politiek en economisch gaat het de wereld langsom slechter. Op politiek terrein hebben we geen groote gebeur tenissen aan te stippen. De derde ver kiezingsdag is in Tcheco-Slowakije kalm verloopen en de Sudeten-Duitschers en de Slowakken hebben overwinningen geboekt. De binnenlandsche toestanden zijn er klaarder door geworden en Praag is verstandig met de onderhandelingen inzake het nationaliteiten-statuut te be ginnen. In Frankrijk tracht Daladier het door Blum verloren terrein goed te maken. De abnormale eischen der Arbeidsgroe- pen heeft hij flink van de hand gewezen. Ze zouden een tiental milliard gekost hebben en Daladier heeft geantwoord, dat de verdediging van het land de voorkeur had. Daladier wil een sterk leger hebben. De aanhoudende bombardementen op Fransche en Brltsche vrachtschepen in de Spaansche regeeringshaven sedert April werden niet minder dan 22 Engel- sche vrachtschepen geraakt bracht een oogenblik van spanning. Maar Ne ville Chamberlain heeft duidelijk te ver staan gegeven dat de bsscherming dezer schepen alleen mogelijk is door een ac tief ingrijpen in het Spaansch conflict. En buiten enkele Labour-menschen is geen enkel Engelschman daartoe bereid. In Spanje zelf zijn de nationalistische kolonnes weer goed op weg en na Cas- tellon de la Plana komt binnen min of meer langeren tijd Valencia zelf aan de beurt. Economisch is de toestand al even verward. Nergens is er een verbetering waar te nemen. In ons land allerminst. De geesel der werkloosheid breidt zich weer uit. De uitvoer vermindert, fabrie ken vallen stil, de Antwerpsche haven is weer doodsch. Daarbij komt dan nog dat haar prestige een knak heeft gekre gen door het verlies van de snelschepen van de Norddeutscher Lloyd, die thans Rotterdam in plaats van Antwerpen zul len aandoen. Verleden week vertrok de "Potsdam» voor de laatste maal. En wie Antwerpen kent, weet met hoeveel brio dit ge schiedt. Daar komt muziek bij te pas en heel het havenkwartier wil er bij zijn. En toen het prachtige schip ter hoogte van het Loodswezen voorbijvaarde, zaten daar op den arduinen steen enkele wer- kelooze havenarbeiders. Aan boord van het afvarend schip speelde de muziek en de werklooze havenarbeiders staken hun gebalde vuist omhoog. Indien ze van meening zijn dat de haven daarmee ge baat is, dan hebben ze het glad ver keerd voor. Maar ook in het buitenland neemt de werkloosheid weer toe. Engeland be steedt onzinnige sommen voor zijn be wapening en duizenden en duizenden werklieden zijn dag en nacht aan den arbeid in honderden en honderden fa brieken die uitsluitend voor de Regee ring werken. En toch groeit het cijfer der werkloozen. In de Vereenigde- Staten eveneens. Het optimisme dat zekere lieden nog hebben kunnen be waren, verwacht geen opleving voor den Herfst. In November zijn er weer verkiezingen. En Roosevelt doet weer alles wat eenigszins mogelijk is om de kiezers goed te stemmen. Men hoopt dat de hangende geschillen tusschen het Huis en den Senaat over den tekst van de Relief en Recovery-bill spoedig op gelost zal zijn. Men weet dat dan zal kunnen overgegaan worden tot het uit betalen van 212 millioen dollar aan de boeren. Indien er in de Vereenigde Staten nog menschen zijn die hopen op een verbete ring in den Herfst, dan steunen ze hun meening op het feit dat de goederen voorraden niet meer kunnen dalen, doch dat aanvulling noodig is. Verder koes tert men gunstige verwachtingen we gens goede oogsten. Heel uitzonderlijk blijkt de oogst weliswaar niet te zijn, doch in vergelijking met vele andere landen, vooral in Europa en zuidelijk halfrond, is hij uitstekend. En de Ameri- kaansche boeren hopen te kunnen uit voeren. Onze lezers(essen) zullen wellicht be grijpen dat het vraagstuk van het mond en klauwzeer ons ernstig bezighoudt. Alles wat maar eenigszins kan bijdragen om dit op te helderen of op te lossen zal door ons niet verwaarloosd worden. Konden we dien geesel die onze boeren bevolking teistert afweren, dan zouden we ons oprecht tevreden achten. Een onderhoud met Omer Van der Goten en Alfons Verbergt te Steenhuffel zou ons misschien een stap verder brengen. Het gaat er om een voorkomend middel tegen de plaag te vinden. Rond 8 1/2 uur 's morgens vertrok ken we langs Lebbeke en bezochten eerst een heel moderne stal van De Vriendt Petrus op de Kouterbaan. Wie de stal niet gezien heeft kan zich moeilijk een gedacht vormen van deze inrich ting de verluchting en verlichting, het bed, de kribben, het gewelf, de afvoer- geul, alles nieuwerwetsch naar de voor schriften van ons weggevallen Ministerie van Landbouw. De reinheid valt seffens op, blinkende haren volkomen zuiver, geen vuiligheid op het bed, geen reuk in den stal, een ruime voederij met inrij poort, en boven den stal een ruime, ge rieflijke bergplaats voor hooi en stroo. Dat dergelijke stallen een hoog pun ten behalen hoeft geen betoog. Met den besten indruk hebben we die inrichting verlaten om onzen vriend Omer te gaan halen en mee te voeren naar Steen huffel. Hier hoorden we onze twee flinke boeren Omer Van der Goten en Alfons Verberght in gesprek over het vraag stuk van het mond- en klauwzeer dat ons zoo nauw aan 't harte ligt. In den beginne leek de bespreking wat verward uiteen te loopen doordat Alfons de theorie van microben en bacteriën als oorsprong van alle ziekten scheen te verwerpen en te vervangen door een heel nieuwere gesteund op de deelbaar heid der atomen door electronen. Alles wat in de natuur voorvalt heeft een oorzaak en het is juist in het weg nemen van de oorzaken dat het geheim der oplossing besloten ligt. Omer beweert in zijn artikel geschre ven in "De Koornbloem» van 24 April 1.1. dat een vochtig, koude dampkring, mistig weder de ziekte fel in de hand werkt. De landbouwers die dus hun stallen sloten, alle spleten en gaten af dekten, werkten onbewust mede tot de schepping van een atmosfeer waarin de ziekte zich 't best ontwikkelt. De adem haling van de dieren hielp dus mede om de lucht in de stallen nog vochtiger te maken. Het ware dus beter geweest de vensters open te zetten, ongebluschte kalk in den stal te brengen om vochtig heid op te slorpen, vuren te plaatsen om zoodoende een droge, warme lucht te doen ontstaan wanneer deze van buiten koud en vochtig is. Hierover schenen we ons akkoord te stellen en verder bleef de methode van het gebruik van petrool van zoodra de eerste kenteekens der ziekte zich voor doen als 't beste bestrijdingsmiddel aan genomen. Er zal nog wel een flinke studie vol gen waarin de gedachten van de twee praktijkers samengebracht zullen wor den. We brachten nadien een bezoek aan de veldvruchten van onzen vriend Alfons en bewonderden zijn prachtige tarwe- en beetvelden. De tarwe "Hybride du Trésor» voldeed ons het meest. Alfons gebruikt bijna uitsluitend de Samenge stelde Vetten R.U.Z. en bevindt er zich zeer goed mede. Zijn aardappelen staan evenals zijn tarwe allerprachtigst. Alfons ver klaarde met fierheid dat alle zaaigranen en plantgoed door Redt U Zeiven wer den geleverd en hij uitsluitend werkt met de Samengestelde Vetten R.U.Z. die hem een reuzenuitslag geven. Voor zijn vee, zwijnen en kiekens ge bruikt hij enkel de Samengestelde Me len R.U Z. met besten uitslag. Waarlijk een model-boerderij, waar men kan zien wat men kan bekomen met de produkten R.U.Z. Na een warmen handdruk aan Alfons en een welgemeenden wensch tot spoe dig weerzien, keerden we terug naar Lebbeke om onze verdere bezoeken voort te zetten en Omer terug in de heimat te brengen. Pas waren we bij Alois Van Assche aangekomen of daar komt de wagen van "Redt U Zelven» op 't hof gereden. De gesneden maïs viel fel in den smaak en deed zich als prachtige waar voor we mochten een complimentje in ontvangst nemen. De kiekens ook waren in hun schik er mede en pikten ze gretig op. Daarna leidde Aloïs ons in den boom gaard waar we zijn prachtige koeien te aanschouwen kregen. Waarlijk, daar stonden uitblinkers bij, en dat er bij de keuring van de acht, zes in 't syndikaat werden geschreven, dat konden we heel goed aannemen. We wenschten Aloïs hartelijk geluk met zijn prachtigen stal beesten en gingen wat versterking nemen. Een dreigend onweder hing ons boven het hoofd en we hadden maar pas gege ten of daar begon het te bliksemen en te donderen, te waaien en te regenen dat we meenden te moeten stoppen, zooda nig dicht vielen de regendroppels op de ruiten van onzen auto.Een verfrissching in een nabijgelegen drankhuis deed ons een kwartuurtje tijd verliezen, maar niet zoodra was het watergieten gedaan of we waren weer de baan op en stopten in de Breedestraat bij Aelbrecht. Hier waren ze zeer tevreden over het zomer- melkmeel van Redt U Zelven en beloof den voortdurend er van te gebruiken. Een boogscheut verder en we waren aan de kiekenkweekerij van Jozef Vermoe- sen, zijn boomgaarden en zijn weiden een flinke kweeker en een trouwe lezer van ons blad De Koornbloem De Ërusselsche steenweg over en we kwa men op de hoeve van Hilaire Van Hau- wermeiren. Deze bezit een stal beesten die rechtuit gezegd niet moeten onder doen voor deze van Aloïs. Zijn weiden zijn van de beste die we te zien krijgen. Hij gebruikte dit jaar de samengestelde weide- en beetvette R.U.Z. en was zeer tevreden over de bekomen uitslagen. De straat over en we waren op de hoeve van zijn broeder Jozef die er den zwij- nenkweek zeer doelmatig uitbaat. De kleine aankondigingen in ons blad brach ten hem talrijke liefhebbers aan voor zijn volle zeugen. Nu, voor 't laatst nog een bezoek aan den stal van PetrusVinck in de Bellestraat. Waarlijk deze kan me dedingen met dezen op de Kouterbaan. We mogen gerust zeggen dat Lebbeke de best ingerichte stallen bezit van gansch den omtrek. Bij Jan Buslot gin gen we in den moestuin den prachtigen stand van groenten aanschouwen een jeugdige hovenier houdt er de hand aan en bekomt reeds schoone uitslagen. Op de terugreis spraken we over aller lei zaken en het was ons een genoegen te mogen vaststellen dat we in Lebbeke niet minder dan 20 nieuwe abonnenten wonnen voor ons blad. De menschen zijn hier overtuigd, dat Redt U Zel ven meegaat met volksverheffing en -verbetering. We zullen al doen wat mogelijk is om onze talrijke klanten zoo goed als 't kan te bedienen en we hopen dat zij van hun kant ook hun best zullen doen om Redt U Zelven te steunen, om zoodoende hand in hand te kunnen werken voor meer stoffelijke, geestelijke en zedelijke welvaart bij onze boeren. Bij uitzondering zal onze Rechts kundige zijn Zitdag houden in ons lokaal De Koornbloem op Zon dag 10 Juli a.st. van 8,30 uur tot 10 uur en niet den eersten Zondag van Juli. VERZEKERINGEN. De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand- Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.» de zaken behandelt. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1