m Naar een nieuwe Valorisatie der Inlandsche Granen. Vlamingen in Engeland Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG DE ZEE Wekelijksch Overzicht Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven 20de JAARGANG Nt 1016 ZONDAG 26 JUNI 1938 f f Prijs 35 centiem KH'ilt Witte LST, juist E het. Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeeberg kaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Vereischten waaraan zij moet voldoen. De stijging dei beschikbare tarwe- voorraden op de wereldmarkt—volgens de statistieken gesloten op 1 Maart 1.1. zijn zij geklommen van 181 millioen kwintalen voor den oogst 1936 '37 tot 195 millioen kwintalen voor den oogst 1937-'38—en de gunstige vooruitzichten van den nakenden oogst laten een mer kelijke prijsdaling der tarwe voorzien voor de volgende maanden. Onze tarwe- en graanverbouwers over 't algemeen zullen diensvolgens beroofd worden van de normale winst marge welke zij mochten verwachten op het tijdstip der uitzaaiing. Vandaar dat het vraagstuk der valorisatiemaat regelen voor de inlandsche graanteelt opnieuw aan de dagorde staat in de landbouwmiddens. Op de algemeene vergadering van den Belgischen Boerenbond den twee den Sinksendag 1.1., betoogde de heer Van Dievoet de noodzakelijkheid van de graan valorisatie en op hunne verga dering van 7 Juni spraken de Katholieke Landbouwgroepen van Kamer en Senaat zich uit voor een valorisatie op de vol gende grondslagen herinvoering van een vergunningstaks bij den invoer van 20 fr. per 100 leg. tarwe en van 10 fr. per 100 kg. rogge. De opbrengst dezer vergunningstaksen zou gestort worden in een graanfonds waaruit, door het toekennen van een premie op den uit zaai, de rendabiliteit der tarweteelt zou verzekerd worden. Hoe dient het vraagstuk der graan- valorisatie beschouwd In normale omstandigheden, namelijk wanneer de internationale handel niet gestremd is door de veelvuldige belem meringen en hindernissen welke wij thans kennen, zou onze landbouw aan de graanteelt enkel die plaats mogen rui men welke zij verdient als wisselcultuur in de algemeene landbouwvoortbrengst. Met zijn dichte landbouwbevolking en zijn beperkte oppervlakte aan land bouwgrond is ons land, en vooral Vlaan deren, aangewezen op verfijnde teelten welke veel handenarbeid vergen en een hooge geldelijke opbrengst verzekeren. Een uitbreiding der graanteelt kan dan ook maar beschouwd worden als een noodmaatregel ons opgedrongen door de voortdurende stoornissen in het internationaal handelsverkeer. Deze hebben immers voor gevolg dat onze speciale teelten zooals fijne groenten, vruchten, eieren enz. geen afzet meer vinden in het buitenland, wijl onze markt bovendien nog bedreigd wordt door den invoer uit landen insgelijks met gespecialiseerde teelten zooals Neder land en Denemarken, wier uitvoer nor maal naar andere groote industrielanden zou moeten gaan. Vandaar dat onze speciale teelten schier totaal zijn aangewezen op den verkoop op onze binnenlandsche markt en hunne voortbrengst dient aangepast aan de behoeften dezer markt, daar anders overproductie de verkoopprijzen tot een zwaar verliespeil neerdrukt. Het is dus van overwegend belang dat een bestendig evenwicht in onze landbouwproductie betracht worde om te voorkomen dat onze landbouwers door het prijsgeven van een bepaalde teelt voor een andere daar overproductie zouden verwekken. Als factor voor behoud of herstel van het evenwicht in onze landbouwvoort brengst is de graanteelt voorzeker zeer geschikt. Immers, de gemiddelde jaar- lijksche graaninvoer in België vertegen woordigt ongeveer den oogst van 450.000 Ha. tarwe, 480.000 Ha. rogge, en 140.000 Ha. gerst en spelt. De graan teelt is dus nog vatbaar voor aanzien lijke uitbreiding alvorens er van over productie kan sprake zijn. Doch wil men de graanverbouwers aan hunne teelt houden, wil men hen aanzetten haar uit te breiden, wil men verhinderen dat zij hunne labeurgron- dea omzetten tot weilanden en zich toeleggen op veeteelt of op groenten- teelt, in welke beide takken reeds op sommige tijdstippen overproductie is, dan moet men hen voor hunne granen een behoorlijken prijs kunnen waar borgen. Dit is het doel en de verrechtvaardi ging der valorisatie van de inlandsche graanteelt. Te dien einde moet deze valorisatie nochtans sommige vereisch ten vervullen 1) Zij moet algemeen zijn en ten goede komen aan al de graangewassen zonder onderscheid. Bij gebreke hiervan bevoordeeligt zij sommige landbouw streken ten nadeele van andere. Een premie aan de tarweteelt alleen zou voor gevolg hebben de bebouwers van rijke gronden waar de tarwecultuur mogelijk is, te bevoordeeligen ten nadeele van de boeren uit de zandstreek waar de tarwe cultuur uitgesloten is. Anderzijds zou deze eenzijdige valo risatie niet leiden tot het nagestreefde evenwicht in de landbouwvoortbrengst. Het spreekt vanzelf dat de verbouwers van de graansoort uitgesloten van de van de valorisatie, wegens de slechte prijzen hunner producten, de bezaaide oppervlakte zouden inkrimpen om zich meer toe te leggen op de veeteelt en de zuivelproductie. Er dient dus gestreefd naar een even wicht der voortbrengst, niet alleen over gansch het land, doch ook per gewest of landbouwstreek. 2) De valorisatie dient zoo opgevat dat zij geen schade berokkent aan de landbouwers die de gevaloriseerde gra nen als grondstof, bv. voor veevoeding, moeten aankoopen, voor hun bedrijf, j Zij zouden zich moeten kunnen bevoor- raden tegen den wereldprijs, daar z(j anders hunne bedrijfsonkosten zien op- j voeren door een maatregel die bestemd is als hulp voor sommige categoriën hunner bedrijfsgenoten. Hiertoe bestaan volgende middelen a) De denaturatie van de granen be stemd voor veevoeding derwijze dat zij niet kunnen verward worden met de granen welke ingevolge de valorisatie onderworpen zijn aan de vergunnings taks. b) De terugbetaling aan den veehou der, welke bewijst dat hij een bepaalde hoeveelheid granen moet aankoopen voor voeding zijner dieren, van de ver gunningstaks op deze hoeveelheid. Wat het bedrag der vergunningstaks betreftZij moet volstaan om aan de voortbrengers van alle graansoorten een redelijke winstmarge te verzekeren, hier bij in aanmerking nemende de voort- brengstkosten, de gemiddelde opbrengst per hectaar en de mogelijke verkoop prijzen. De premie op den uitzaai moet gelijkwaardig zijn voor al de graan soorten. Wij vernemen dat de Hoogere Land bouwraad aan een speciale commissie opdracht heeft gegeven den kostprijs te berekenen van de inlandsche granen. De regeering zal diensvolgens over de noodige gegevens beschikken om de teeltpremie te bepalen welke aan onze graanverbouwers dient toegekend, ten einde hun een behoorlijke winstmarge te verzekeren. De herinvoering der vergunningstaks tot valorisatie der granen zou niet kun nen bestreden worden wegens stijging der levensduurte. Immers ter uitzonde ring van Bulgarije en Joego Slavië blijft België het land in Europa waar de prijs van het brood het laagst is. Wij zullen waakzaam toezien dat de in het vooruitzicht gestelde valorisatie de hierboven uiteengezette vereischten van billijkheid eerbiedigt Bij uitzondering zal onze Rechts kundige zijn Zitdag houden in ons lokaal De Koornbloem op Zon dag 10 Juli a.st. van 8,30 uur tot 10 uur en niet den eersten Zondag van Juli. Het ging dan toch gebeuren men zou een tocht wagen over den grooten plas, een uitstapje naar het verre Engeland. Wie zou van de gelegenheid geen ge bruik maken En zoo stapten we op 16 Juni 1938 te Oostende op de Mailboot Prinses Astrid en zwalpten van in den morgen op de zachte golven van de Noordzee. Wat een gewemel van menschen 1 Bijna 600 man, en van alle klassen en lagen van ons volk, die als broeders de zee en al haar gevaren zouden trotseeren. Tal van Burgemeesters waren onder de medereizigers en hadden er aan ge houden met hun volk te leven of te ver zuipen. Enkele priesters hadden ons vergezeld en waren gereed om in geval van nood de zieken en stervenden bij te staan. Geneesheeren stonden paraat om hun diensten aan te bieden bij mogelijke ongevallen, behalve bij zeeziekte. Een notaris had al wat noodig was om trouwcontracten en testamenten te be- teekenen. Een veearts zou desnoods voor kalvekes en andere dieren zorgen, terwijl tal van advokaten bereid waren alle mogelijke geschillen met de meeste vriendschap in processen om te zetten. Muzikanten zouden leute en stem ming brengen en waren eveneens gereed bij een mogelijk verzinken van den boot de treurmarsch te spelen. Een flinke schaar boeren en boerin nen. oud en jong, lieten het zich niet verdrieten. En verder een mengelmoes van alle standen en klassen mannen met en zonder baarden, kletskoppen en krollebollen, kooplieden en maalders, leeraars en geleerden, toeristen en artis- ten, aristokraten en democraten, ban kiers en journalisten, vrijers en verlief den, getrouwden en vrijgezellen, ketters en kwezels en wat weet ik nogal. Hoe kon de boot vooruitkomen met al dat levendig en schaterend volkje in zijn ingewanden en op zijn rug? En toch gleed hij statig en vlug door de blauwe golven op de prachtige, kalme zee. Een dichterlijke ziel herinnerde zich het prachtig gedicht van Willem Kloos en mijmerde (zie onder dit artikel) Onder het spelen van lustige aria's kwamen de witte kusten van Engeland in 't z'cht, en wierp de boot het anker te Dover om kwart na elf uur. We waren dus op Engelschen grond, over den grooten plas, en de bruggen konden niet tijdig genoeg de haastige reizigers aan wal laten stappen. Men zou ons wel weten te kalmeeren 1 Een leger van beambten stond ons af te wachten die zorgvuldig de papieren en de trekken van lederen reiziger on derzochten, in een register nakeken of ze niet een of ander misdadiger aan de hand hadden wiens verblijf in Engeland niet toegelaten is, en tenslotte den doortocht toelieten. Ruim anderhalf uur duurde de ont scheping. die droeve lol, en eindelijk was iedereen gereed om ter verdere bestemming te vertrekken. De meest verliefden bleven in Dover of togen naar Folkestone, terwijl zeven cars de reis ondernamen naar de land bouwschool van Wye. Wat er zooal overal is gebeurd en wat er te zien viel zullen anderen wel vertellen. Ik zal me enkel vergenoegen met het neerpennen van enkele voor vallen en indrukken. Engeland is een land van zelfzuchtigen en bangerikken, was onzen eersten in druk wat een miserie met het nazien van de eenzelvigheidspapieren. De menschen kennen er één taal en doen geen moeite om de toeristen te verstaan, zelfs al halen deze al hun En- gelsch uit. We ontmoetten echter enkele uitzonderingen. Het bier is er goed,maar de koffiehuizen worden er gesloten van 2 tot 6 uur na noen, zoodat men gerust kan verdorsten. Dat konden onze brave Vlamingen, die gewoon zijn cp tijd en stond hun lever en keel te ververschen, niet verkroppen. Ze hebben niet aardig opgekeken toen al de deuren gesloten stonden, of toen ze te 2 uur nanoen de straat werden ge wezen. Menschen die al hun verstand hadden bijeengelegd om wijs te worden uit pon den en florijnen, uit kronen en penny's en shellingen en andere ronde dingen, kregen nu voor hun centen geen drank, terwijl die verraderlijke zon brandde lijk een hellevuur. Naar ik vernam was dorstige Jef zoo kwaad dat hij zijn centen 't water in smeet en wenschte dat een deftig aard bevingsken dat boelken kwam opvou wen, terwijl Miel bezig was te onder zoeken of er nergens trillingen waren waar te nemen. Gelukkig de professoren van de Esplanade die bij de terugreis hun ver driet op het wandeldek konden verdrij ven met het spelen van verstoppertje. Een madammeken met grooten dorst, evenveel honger, zeere voeten en pik kende eksteroogen, wenschte dat Enge land mocht verzuipen van zoodra zij op den boot zou zijn, omdat de sloor een heelen namiddag had geloopen zonder een zwelgsken nat over haar tong. ter wijl haar hemdeke drupte van 't zweet. Na het bezoek aan de velden van de school van Wye zegde een goed boer- ken van Lede "Ze mogen eens bij ons komen om wat schoons te zien,» en riep met fierheid uit: "De Vlamingen zijn de meest oppassende boeren van de we reld wat overeenstemde met de woorden van dichter Ledeganck Geen rijker kroon Dan eigen schoon en verder Vlaanderland, Dierbaar pand Bij den terugtocht hadden de dokters en andere hoogere officieren zorg noch werk en droomden van whisky en Pale- Ale, terwijl de veearts, die brave vent, het veel te lastig had behalve de kal vekes die in alle hoeken van den boot om hulp riepen, waren er nog tal van kattinnekes en andere schepselen die zijn machtige hulp inriepen. Hij deed dapper zijn plicht evenals dokter Louis, wat nog nooit anders is geweest, 't Zijn prachtkerels 1 Maar al dat gekibbel, al het wee van dorstlijders en eksteroogkranken, al die zoogezegde tegenslagen kunnen niet opwegen tegen de mooie reis over die blauwe, kalme zee en langs een prachtig land, met dalen en heuvelen en deinende weilanden, met bebloemde stranden en i De Zee, de Zee klotst voort in eindelooze deining, De Zee, waarin mijn Ziel zich-zelf weerspiegeld ziet De Zee is als mijn .Ziel in wezen en verschijning Zij is een levend Schoon en kent zich-zelve niet. Zij wischt zich-zelven af in eeuwige verreining, en wendt zich altijd om en keert weer waar zij vliedt zij drukt zich zeiven uit, in duizenderlei lijning, en zingt een eeuwig-blij en eeuwig-klagend lied. O, Zee, was Ik als Gij in al uw onbewustheid, dan zou ik eerst gehéél en gróót gelukkig zijn dan had ik eerst geen lust naar menschelijke belustheid op menschelijke vreugd dan was mijn Ziel een en menschelijke pijn Zee, en hare zelfgerustheid zou, wijl Zij grooter is dan Gij, nóg grooter zijn. Willem Kloos. statige monumenten. Iedereen was om te meer tevreden en eenparig akkoord allen lof en dank te zenden aan het adres van den geachten voorzitter van het Landbouwcomice, Mr Louis Callebaut. Het slot van de reis heeft dit tenvolle bewezen, toen men hem bij het afscheid een prachtige ruiker uit erkentelijkheid aanbood. Het was ten volle verdiend. En zoo eindigde de reis naar het oude Albion. Zondag hebben de Waalsche sepa ratisten hun parten gespeeld. Wanneer de Vlamingen hun IJ zerbedevaart hou den en professor Daels en andere Vlaamsche woordvoerders de eischen van het Vlaamsche volk ruchtbaar ma ken, dan gaat er in de Fran schtalige pers een protest op dat hooren en zien vergaat. Maar een taal als deze die Zondag te Waterloo werd gevoerd, werd er nooit voor het IJ zermonument gesproken. En heeft de Franschtalige pers geprotesteerd We hebben deze dagen de bladen uitgepluisd en hebben niets gevonden dat op een afkeuring zou kunnen gelijken. Voor het monument van den gewon den Franschen adelaar te Waterloo werd dus verleden Zondag op den ver jaardag van den slag de elfde bedevaart der Waalsche nationalisten gehouden. En deze "bedevaart,, naar het "geheiligd oord van roem en rouw,, stond dit jaar in het teeken van het groeiend Waalsch verzet tegen de nieuwe richting van de juitenlandsche politiek. Wallonië wil niet weten van de Vlaamsche "los-van- Frankrijk- politiek,,. Wij willen bij een gebeurlijken oorlog buiten schot blijven. De Walen, integen deel, willen de gevaren van Frankrijk deelen. Er was een abbé Mahieu die woordelijk verklaarde: "We wenschen te strijden aan de zijde van Frankrijk. Zonder Frankrijk zijn we niets. Zijn lot zal eens het onze zijn.,, En er was een gepensionneerd majoor die nog verder ging Er is in allen ernst spraak, zegde hij, dat men onze jongens zou willen doen oprukken tegen Frankrijk. Ik vraag u, Waalsche officieren en solda ten, zult ge gehoorzamen aan een der gelijk bevel Zult ge Frankrijk ver raden En als uit één mond klonk het Jamais Jamais Wat er tegen de Brusselsche Regee ring werd uitgekraamd is al niet veel mooier, ook al dragen we deze Regee ring geen al te groote toewijding toe. Zoo kon men hooren België heeft het Waalsche volk verraden en bedro gen 1 Ons volk heeft geen vertrouwen in hen die ons regeeren. De staat België is geschandvlekt! Niet minder malsch was het oordeel dat ze over de Vlamingen velden. Wij, Vlamingen, zijn volgens deze heeren de feitelijke meesters van België en onder drukken de arme Walen. De Walen hadden daarvan den buik vol. Het was al separatisme dat de klok sloeg. Liefde voor Frankrijk en spoedige vereeniging met de "grande soeur,, Toen voor negen jaar de eerste bede vaart naar den gewonden adelaar van Waterloo werd gehouden, waren er slechts een paar honderd Walen aan wezig. Dit jaar was er een massa van 14 tot 15.000 personen. 179 Waalsche gemeenten hadden hun volledige in stemming met de betooging betuigd en 22 gemeenten hadden het inrichtings- comiteit financieel gesteund. Deze 179 gemeenten, althans naar schatting, ver tegenwoordigen een millioen inwoners of ongeveer een derde van de bevolking van Wallonië. We hebben niet gehoord dat de ge- pecsionneerde majoor Van Niesbecq zijn pensioen werd afgenomen. We hebben niet gehoord dat abbé Mahieu of professor Firket de een of andere moei lijkheid hebben gehad. We weten alleen dat Grammens nog in de gevangenis zit omdat hij met borstel en verf uitging om de wetten te doen eerbiedigen. In den Senaat is de heer Spaak, eerste- TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1