De Gezinsvergoeding voor onze Landbouwers Arbeid ad lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Wanneer bekomen de niet-loontrek- kenden eindelijk de Gezinsvergoeding? Welcelijksch Overzicht Wat er thans dient gedaan BERICHT Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 3 JULI 1938 Prijs 35^ceaüem 20de JAARGANG Nrll017 Ie le, te Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers z^n verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wij eischen een integrale Nationale Compensatie. De wet tot uitbreiding der gezinsver goedingen tot de niet-loontrekkenden en werkgevers welke den datum draagt van 10 Juni 1937 is reeds verjaard en nog wachten onze landbouwers en an dere voordeelhebbers op de koninklijke besluiten waardoor zij in toepassing wordt gebracht. In officieele en ofBcieuse mededeelin- gen werden reeds verschillende data voor toepassing aangekondigd, allen zijn reeds sedert ruimen tijd in 't verleden verzwonden en wij wachten... wachten steeds zooals Moeder Anna Onze landbouwers en middenstanders hadden eindelijk na jaren achterstand, eene sociale wet bekomen waardoor zij, principieel althans, in zake steun aan het gezin, op gelijken voet zouden behan deld worden met de loontrekkenden. Doch onze boeren en middenstanders zijn niet gewoon zoo krachtig te eischen als de werkliedensyndikaten, zij zullen dus geduld moeten beoefenen tot het de heeren van Brussel belieft hunner in dachtig te zijn. Het eenige schamele begin van uit voering der wet van 10 Juni 1937 dat tot heden kan genoteerd is het konink lijk besluit van 12 Mei 11. verschenen in het staatsblad van 25 Mei betreffende de Innerlijke organisatie der onderlinge kassen en onderlinge secties voor ge zinsvergoedingen. Het heeft de beteekenis van het leg gen van het tafelkleed en het kan nog heel wat duren alvorens het eetmaal wordt opgediend. Er is hier dus zorgeloosheid of kwade wil in 't spel. Ten minste zou mogen verwacht worden dat de regeering enke le duidelijke onderrichtingen zou ver strekken aan de voordeelhebbers der nieuwe wet, namenlijk hoe ze zich te gedragen hebben met het oog op de toe- passing der wet. Aldus zouden de weinig kiesche aan wervingsmethoden voorkomen worden waartoe politieke groepen hun toevlucht nemen hierbij de onwetendheid der menschen exploiteerende. Ter Kamerzitting van 23 Juni 11. kloeg de heer Volksvertegenwoordiger Pel- groms onder andere aan dat een blad geschreven had dat zij die talmden met aansluiting van ambtswege zouden in geschreven worden bij neutrale kassen tn dat de menschen zelfs bedreigd wor den met een verhooging van 20 °/o der i bijdragen. Indien onze Vereeniging hare leden verzocht heeft een voorloopig aanslui tingsformulier in te zenden bij de onder linge Kas voor gezinsvergoedingen aan wier oprichting zij hare medewerking verleent, was het met het dubbel doel 1) hen te onttrekken aan de menigvuldi ge aanzoeken tot toetreding bij onder linge kassen die gansch vreemd zooniet vijandig staan tegenover hunne beroeps- I belangen als landbouwer; 2) haar toe te laten op gebied der gezinsvergoedingen tijdig de belangen onzer landbouwers j volkomen te behartigen. Wij hebben I trouwens in onze werking ons streng ge houden aan nauwkeurige en onpartijdige voorlichting. Daar de toepassing der wet nadert, doen wij eens te meer een oproep op de de achterblijvers om ons zonder verwijl hun voorloopige toetreding te doen toe komen. Bij de uitvoering der wet op de ge- 1 tinsvergoeding is er een princiep waar van wij de doorvoering met alle streng heid moeten eischen. Wij bedoelen dit der nationale compensatie. Zulks beteekent dat de overschotten waarover de primaire kassen voor ge zinsvergoedingen zouden beschikken na toekenning der wettelijke vastgestelde ninima kindertoeslagen, zouden gestort worden in een nationale hoofdkas om daaruit te worden verdeeld over de kas sen van gansch het land volgens wel bepaalde regels. Aldus zal voorkomen worden dat de kassen groepeerende gezinnen met wei nig kinderen over overdreven geldmid delen zouden beschikken en dus aan hun geslotenen minder zware bijdragen zou den moeten opleggen en hoogere voor- deelen zouden kunnen toekennen, terwijl de kassen groepeerende gezinnen met talrijke kinderen eenerzijds zware bij dragen zouden moeten opleggen en anderzijds mindere voordeden zouden kunnen verleenen 1 Wanneer nationale compensatie in strengen zin niet wordt toegepast, wor den, zonder eenigen twijfel, het Vlaam- sche land met zijn kroostrijke gezinnen en vooral onze talrijke Vlaamsche boe rengezinnen de dupen in 't spel. De statistieken over de volksbewe ging in 1937 leeren ons immers wat volgt Het aantal geboorten in de vier Vlaamsche provinciën (Antwerpen, West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Limburg) en in de arrondissementen Leuven en het landelijke arrondissement Brussel, bedroeg 82.070, het aantal sterfgevallen 50.771, hetzij een over schot aan geboorten of aangroei der bevolking met 31.229. Voor de vier Waalsche provinciën (Henegouwen, Luik, Luxemburg, Na men en het arrondissement Nijvel) be droeg het aantal geboorten slechts 34.665, terwijl het aantal sterftegevallen 42.041 bereikte, hetzij een vermindering der bevolking met 7.376, Groot-Brussel gaf 8760 geboorten tegen 11.351 overlijdens, hetzij ook een vermindering der bevolking met 2591. Wanneer wij bovendien rekening houden met de in- en uitwijking over 1937 stellen wij vast dat de bevolking van Vlaanderen in 1937 aangroeide met 30.134, en dat deze van 'Wallonië daalde met 4715 inwoners. Groot-Brussel, ingevolge de inwijking uit Vlaanderen, zag zijne bevolking stij gen met 4824, alhoewel er 2591 doods kisten meer waren dan wiegen. Welnu in de huidige wetgeving op de gezinsvergoedingen voor loontrekken den zijn voor de kompensatie provin ciale kassen voorzien. De Vlaamsche provinciën met hun kroostrijke gezinnen zijn hierdoor zwaar benadeeld. Zij komen er slechts toe, mits zwaar dere bijdragen te eischen van hun aan gesloten leden, de vastgestelde minima vergoedingen uit te betalingen. Velen werken met deficiet. De ^^aalsche pro vinciën integendeel hebben steeds weel derige overschotten en kunnen diens volgens belangrijke buitengewone voor deden toestaan aan hunne aangeslote nen. Geheel anders is het gesteld met de pensioenkassen wegens ouderdom die nationaal zijn. Het uitstervend Wallonië zal reeds binnen enkele jaren een onevenredig procent ouderlingen en gepensionneer- den tellen tegenover de jonge menschen die als voortbrengers kunnen beschouwd. Moest men hier ook de compensatie per provincie toepassen zooals thans gebeurt voor den kindertoeslag, dan zou de pen sioenlast met de jaren verpletterend drukken op de Waalsche gewesten 1 Hiervoor zijn de Walen echter niet te vinden. Wanneer in de Kamers de Nationale compensatie inzake kindervergoedingen door de Vlaamsche vertegenwoordigers werd voorgestaan, werd zij hardnekkig bestreden van Waalsche zijde. DeWaal- sche socialisten zegden smalend dat de Walen geen lust voelden om te voor zien in het onderhoud van de Vlaam sche konijnennesten I Dat de kinderen onzer kroostrijke Vlaamsche gezinnen de pensioenlasten voor de oude Walen op grootere schaal dan de jonge Walen zullen betalen, dat zij bij een gebeurlijken oorlog in grooter getal dan de Walen hun leven zullen blootstellen, vinden de Walen maar een plicht van nationale solidariteit. Doch deze nationale solidariteit bestaat niet meer voor hen wanneer het er op neer komt het opborrelend Vlaamsche leven te beschermen. Wij bestempelen dergelijke houding als het meest enge egoïsme der Walen, i Trouwens niet alleen op het hier be sproken gebied, doch ook in de gansche Belgische staatstructuur willen de Wa len de rol behouden van meester, terw(jl zij deze van knecht voorbehouden aan de Vlaamsche meerderheid. Op het gebied van gezinsvergoedin gen voor niet- loontrekkenden zullen wij deze minderwaardigheid en deze schro melijke onrechtvaardigheid niet dulden. Daarom eischen wij met klem de inte grale nationale compensatie I Verleden Zondag was de dag der congressen en vergaderingen. Te Turn hout congresseerde de Vereeniging der Kroostrijke Gezinnen te Turnhout het machtig Davidsfonds te Brugge en te Gent was het de Bifschopshuldete Antwerpen ging de Rerum Novarum- stoet uit, bekroond door de eenig- mooie opvoering van het Freiburger Passiespel. 's Morgens had er eveneens te Ant werpen een protestvergadering plaats in het Rubenspaleis. De zaal was tot ber stens toe gevuld. Grammeps is onze Vlaamsche Ghandi riep een der sprekers uit. Tus- schen hem en België is het buigen of barsten. Grammens zal niet buigen. Dan is het voor iedereen gemakkelijk het be sluit te trekken dus moeten de Belgi sche machthebbers buigen of barsten. Wie een vergadering bijwoonde als deze van Zondag te Antwerpen, voelt dat er iets broeit in Vlaanderen. Over de hoofden der politieke leiders heen is er een beweging gegroeid, een echte volksbeweging die de partijgrenzen over schrijdt en die slechts een doel heeft Grammens te steunen. En deze beweging heeft reeds won dere resultaten afgeworpen. Tal van gemeentebesturen, vooral ten plattelande, zijn door den kruistocht van Grammens opgeschrikt en hebben zich gehaast, zonder de komst van de schilders af te wachten, wegwijzers en officieele opschriften in overeenstem ming te brengen met de taalwet. En wonder boven wonder ook de Na tionale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, voor wie de taalwet zes jaar lang een doode letter was, is aan den slag gegaan om de Vlaamsche spoorwegstaties van vreemde smette te zuiveren Dank aan Grammens krijgt Vlaande ren een Vlaamsch uitzicht... lotusschen zit Grammens nog in het gevang. Uit goede bron vernamen wij dat heer Spaak gaarne een gebaar van ver zoening van Grammens zou willen uit lokken. Dan zou de regeering Grammens van zijn straf kunnen ontslaan en zou de regeering, naar zij hoopt, in Vlaan deren een goed punt bekomen. Verleden week hebben we hier een artikel gegeven over de Landbouwten toonstelling te Kopenhagen, ingericht omdat het anderhalve eeuw geleden was dat de boeren van den Stavnsbaand die hen voor levenslang aan hun ge boorteplaats bond, bevrijd waren. Deze tentoonstelling is een veel grooter succes geworden dan iemand had kunnen ver wachten. Wat het bezoek betreft zijn al de vroegere Scandinaafsche tentoonstel lingsrecords verbeterd. Er waren dagen dat meer dan 120.000 bezoekers zich in de tentoonstelling verdrongen. Dinsdag avond, of Midzomeravond, werd het hoogtepunt van de tentoon stelling bereikt. Ruim honderdduizend menschen hadden zich in den killen, grauwen avond om het demonstratie terrein verzameld en het houten paard, waarop vroeger weggeloopen of niet hard genoeg werkende boeren door den landheer werden afgestraft, werd onder het gejuich en gejubel der menigte ver brand. En een der sprekers, een leeraar aan een Volkshoogrschool, verklaarde dat deze betooging aan den boord der stad er zeker zal toe bijgedragen hebben om de eendracht tusschen boer en stads- mensch te vergrooten. En dit schijnt werkelijk het geval te (Zie vervolg onderaan hier neven). Naar aanleiding van de beknopte samenvatting van het koninklijk besluit van 12 Mei betreffende de oprichting van onderlinge kassen of onderlinge secties .voor gezinsvergoedingen aan de niet-loontrekkenden verschenen in ons nummer van 29 Mei 1.1., werd ons door leden de vraag gesteld wat zij thans reeds moeten doen om van meetaf de gezinsvergoedingen te bekomen. Ziehier dus enkele practische inlich tingen 1. Voor landbouwers die geen personeel in hun dienst hebben. Deze personen zijn verplicht binnen den daartoe vastgestelden termijn zich aan te sluiten bij een onderlinge kas voor gezinsvergoeding naar hunne keuze. Hebben zij ten gepaste tijde hun aansluiting niet aangevraagd bij een onderlinge kas, dan worden zij van ambtswege aangesloten bij de officieele kas van den Staat. Wij doen hier nogmaals een dringen den oproep aan al onze landbouwers alsook tot de neringdoeners en ambachts lieden die in nauw verband leven met den landbouw, ten spoedigste hunne aansluiting te zenden bij de onderlinge kas aan wier oprichting Redt U Zeiven medewerkt. Onze onderlinge kas zal hunne ge- zinsbelangen op alle gebied behartigen door 1) het groot aantal leden welke zij zal groepeeren 2) haar degelijk beheer door personen die op gebied van ge zinsvergoedingen en compensatiekassen grondige ervaringen hebben opgedaan; 3) door het feit dat Redt U Zeiven een ruim aandeel zal hebben in de leiding der bedoelde onderlinge kas. De over- groote meerderheid onzer leden zond ons reeds hare toetreding de achter blijvers gelieven ZONDER VERWIJL het noodige te doen om onze onderlinge kas toe te laten tijdig hare werking te organiseeren in perfectie. 2. - Voor de boeren die perso neel in hun dienst hebben. Voor deze personen is de toestand als volgt zijn. De menschen van Kopenhagen zijn werkelijk geimponeerd door hetgeen de boeren hun te zien gaven en zij zijn naar huis gegaan met een geheel ander ge dacht over de beteekenis van den land bouw en veeteelt voor hun land. De beroering inzake het tekort aan aardappelen is thans uitgestorven. Heele- maal onnuttig is ze echter niet geweest. Van vele kanten werd de vraag gesteld, of men geen aardappelen kon opleggen. Het in voorraad houden van eetaard- appels, tot dat de nieuwe oogst van de late aardappels aanbreekt, is thans on mogelijk. Het is zelfs moeilijk vast te stellen hoe lang precies oude aardappels gehouden kunnen worden. Zulks hangt af van de temperatuur in voorjaar en voorzomer. Om deze moeilijkheid te ontgaan tracht men de aardappels op fabriekmatige wijze tot volksvoedsel te bereiden. In de Vereenigde Staten gebeurt dit regelmatig. De biscuitnijverheid gebruikt er aardappelwalsmeel. Tot 6 °/o wordt gemengd in broodbloem, omdat de bis cuits dan langer versch houden. Aardappelvlokken en aardappelschij ven verkrijgt men uit de met de schil ge kookte aardappelen, waaruit dan ook aardappelwalsmeel kan worden bereid. Aardappelvlokken kent iedereen. Ze zijn gemakkelijker bereidbaar dan versche aardappelen. In de praktijk is thans gebleken dat walsmeel bereid kan worden uit aardap pelen die niet meer versch kunnen wor den verkocht of in dien staat slechts heel weinig zouden opbrengen. Er is verder ook nog mogelijk aardap pelen in verschen staat kuostmag te dro gen. In vele landen, o. a., in Nederland wordt aangedrongen op de oprichting van een nieuwe nijverheid. A) Voor hun personeel zijn zij aange sloten bij een compensatiekas, ingevol ge de wet van 4 Augustus 1930. Zijn zij het niet, dan moeten zij het dadelijk doen, anders stellen zij zich bloot aan zware moeilijkheden en geldelijke lasten. B) Voor zich zelve moeten zij aanslui ten bij een onderlinge kas ofwel bij een onderlinge sectie die zou tot stand ko men in de compensatiekas waarbij zij voor hun personeel zijn aangesloten. In beginsel is de keus vrij van de on derlinge kas. Dus kunnen de betrokken personen voor hun gezin aansluiten bij de onderlinge kas opgericht door Redt U Zeiven. Het is echter mogelijk dat de compen satiekas waarbij zij zijn aangesloten voor hun personeel zelf een onderlinge sectie opricht en in hare standregelen bepaalt dat al de personen bij haar aan gesloten voor hun personeel, van rechts wege zullen deel maken, voor hun eigen gezin, van deze onderlinge sectie. In dit geval moet de kas in kwestie aan de betrokken personen hare beslis sing meedeelen hen onder de leden van hare onderlinge sectie in te schrijven. De belanghebbende personen die met deze beslissing niet accoord gaan en een onderlinge kas vrij wenschen te kiezen, moeten binnen de veertien dagen aan de kas laten weten bij aangeteekenden brief dat zij niet wenschen opgenomen te worden in de onderlinge sectie. Nadat zij dezen pleegvorm hebben vervuld zijn zij volkomen vrij wat betreft de aansluiting voor hun eigen gezin. 3. Moeten de vrouwen onzer boeren afzonderlijk aansluiten bij een onderlinge kas. In princiep moeten de niet-loontrek kenden en dus ook onze landbouwers geen afzonderlijke aansluiting doen bij een onderlinge kas voor wat betreft hunne echtgenoote. Zij moeten dus ook voor deze laatste geen tweede of speciale bijdrage betalen. Uitzondering wordt enkel gemaakt wanneer de vrouw een afzonderlijk be roep uitoefent van dit van haar man met wien zij samenwoont. B.v.b.Een timmerman wiens vrouw een winkel uitbaat. In dit geval is een dubbele aansluiting bij een onderlinge kas voor gezinsvergoeding vereischt, daar beide echtgenooten een afzonder lijk beroep uitoefenen. Het wachtwoord weze thans voor al onze leden zonder onderscheid: onmiddellijk hun ne toedreding zenden aan Redt U Zeiven, afdeeling ge zinsvergoedingen, Zeeberg- kaai, 4, Aalst. Aansluitingsbulletijnen zijn te beko men op onze bureelen als ook bij onze magazijniers. Ter gelegenheid van Kermis Aalst en om te voldoen aan de wet betrekkelijk de jaarlijk- sche betaalde verlofdagen, zullen onze bureelen en maga zijnen op volgende dagen ge sloten zijn Maandag 4 Juli a.s. Dinsdag 5 Woensdag 6 Bij uitzondering zal onze Rechts- kundige zijn Zitdag houden in ons lokaal De Koornbloem op Zon dag 10 Juli a.st. van 8,30 uur tot 10 uur en niet den eersten Zondag l van Juli. TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1