DE BOERENKRIJG HetVlaamsch Economisch Verbond en de Landbouwers Zoo verre moest het komen Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en door de Landbouwers ZITDAG BERICHT in het Mechelsche ZONDAG 10 JULI 1938 Prijs 35^centicm Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aandniding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Oader de leiding van het Boeren- front werd In de streek van de vroege aardappelen een echte boerenkrijg inge zet, erger nog als deze welke verschei dene malen en voor verschillende doel einden door Redt U Zeiven werd uitge roepen en voor het laatst in 1936 voor het bekomen van hoogere prijzen voor melk, aardappelen en eieren. De handel in vroege aardappelen, die in de streek van Heyst-op-den- Berg en Mechelen op eene bij ons ongekende manier wordt gedreven, kende zulke misbruiken dat de boeren er ten slotte moesten tegen opkomen. Denkt na dat de aardappelen er wer den geleverd zonder prijs en dat de boer eerst na een of twee weken wist wat de handelaar hem wilde betalen 1 In de streek van Aalst verkoopt men "boter bij de visch„ en zoo de prijs niet hoog genoeg is houdt de boer puur en simpel zijn patatten op de hoeve. Verschillende achtereenvolgende ja ren werd door het Bestuur van Redt U Zeiven de minimumprijs in volle seizoen op 40 fr. vastgesteld (de heel vroege van 100 tot 150 fr.) en iederen boer was akkoord deze prijs te houden. Het is verstaanbaar dat tegen de on gezonde practijken die de boeren in het Mechelsche tientallen jaren hebben ge duld, eindelijk verzet moest uitbreken, waarvan de gevolgen niet zullen uit blijven. De laatste dagen werd ook de melk- staking uitgeroepen, als protest tegen de lage prijzen welke de melkerijen be talen. Op 3 Mei 1937, in een brief geteekend Van Kerckhoven, werd door 't Boeren- front dezelfde melkstaking voorgesteld aan Redt U Zeiven, met bede een ant woord te geven in ons blad. De Koornbloem van 9 Mei 1937, ver melde het akkoord van Redt U Zeiven om meê te doen en eene algemeene staking uit te roepen. Om reden welke we niet kennen ging alsdan de staking niet door en werd dezelve nu plots deze week uitgeroepen. We kunnen niet anders dan een goed succes toewenschen aan de kranige boeren van het Mechelsche, met de ver zekering dat we steeds bereid zijn om aan te sluiten, indien hunne gedeeltelijke poging moest mislukken. Redt U Zeiven stond steeds aan den kop waar het de verdediging gold van de boerenbelangen en staat nog gereed om met alle goedmeenenden ten strijde te trekken. Het verheugt ons verder te zien dat men er eindelijk in gelukt is de lamme goedzakkerij van de boeren af te schud den, iets waarvoor Redt U Zeiven en De Koornbloem sinds haar ontstaan hebben gestreden. Door eendrachtige werking en het stellen van een daad zal er voor de boe ren ook eens een dag komen dat ze als burgers van den lande zullen worden ontzien en recht op bestaan zullen ver overen. Dat de Minister van Landbouw, in uiterste instantie, inzie dat het hoog tijd wordt om met de zoolang beloofde landbouwpolitiek der Regeering te be ginnen. Voor enkele weken werd op initiatief van onzen bestuurder O. Caudron in den schoot van het V.E.V. een land- bouwcommissie gesticht. Afgevaardigden van vereenigingen, handelaars en nijveraars die zich met landbouwartikelen bezig houden en aan gesloten bij het V. E. V., kwamen reeds tweemaal bijeen teneinde voeling te zoe ken en enkele besprekingen te houden. Vanaf de eerste vergadering bleek het wel zeer nuttig dat dergelijke kom missie werd opgericht, gezien de vele vraagstukken die landbouw, handel en nijverheid ten zeerste aanbelangen en aldus een algemeen nationaal belang beteekenen. Op de eerste vergadering werd een motie aangenomen van den heer Cau dron inzake het beter verdeelen der kredieten voor openbare werken, zoo dat ook de buitengemeenten hiervan hun deel zouden krijgen. Aangaande het werkloozenvraagstuk werd eveneens stelling genomen. In ons blad van 5 Juni 1,1. werd de zelfde kwestie besproken en eene motie door het bestuur van Redt U Zeiven aan de Regeering gezonden. Op de tweede vergadering van de Landbouwkommissie V. E. V. werd de dagorde verder besproken en vooral met het oog op het gebruik der werkloozen voor werken van openbaar nut. Verder werd door den heer Janssens, voorzitter der Vereeniging van Expor teurs van Vleeschwaren en Vleesch- conserven, de volgende uiteenzetting gehouden dewelke we hier, gezien haar algemeen belang, ook voor den land bouw, in haar geheel weergeven MIJNE HEEREN, fjet ligt niet in onze bedoeling U hier vandaag een volledige uiteenzetting te geven omtrent den toestand onzer vleeschnijverheid of onzen vleeschex- port. Ik verwijs hiervoor naar het "Congres ter Orienteering der Vleesch- cijverheid,, gehouden te Leuven in September 1.1., en waar heel de kwestie, uit landbouwoogkundig standpunt.gron- dig is besproken geweest. Ik veronderstel echter dat U ervan overtuigd zijt dat ons land, met zijn groot getal kleine boeren en met zijn overheerschende kleinlandbouwersbe- drijven, in staat is, zoowel als Nederland en Denemarken, groote getallen var kens te kweeken, waarvan een gedeelte als bacon zou uitgevoerd worden. Ver der veronderstel ik dat U ervan over tuigd zijt dat het varken een grondstof geworden is voor een heele reeks van nijverheden, als daar zijn de worstfa brieken, de fabrieken van hammen in blik, de spekzouterijen en de reuzel smelterijen, en dat de goede gang dezer nijverheden alleen de landbouw kan bevorderen en de werkloosheid op slorpen. Mij steunende hierop, zal ik zoo vrij zijn U hier vandaag alleen twee voor stellen uiteen te doen, dewelke onze landbouw in het algemeen en onze vleeschnijverheid in het bijzonder, zeer zouden kunnen bevorderen en misschien op nieuwe banen sturen. Ik wil namelijk, in naam der exporteurs van vleesch waren en vleeschconserven, de steun vragen der hier vertegenwoordigde vereenigingen, alsook van het Vlaamsch Economisch Verbond, opdat zij allen samen met ons, bij de bevoegde over j heden zouden aandringen eerstens om een uitbreiding te bekomen van onzen export naar Engeland en tweedens tot een bevordering van onzen export in iet algemeen door het afschaffen der overdrachttaks op de varkens, geslacht in de export-abattoirs. A) Uitvoer naar Engeland. Teneinde U deze kwestie goed te aten begrijpen, acht ik het noodig U eerst een kort overzicht te geven van de listoriek van onzen uitvoer naar dit and, dat altijd het grootste vleeschin- voerend land der wereld is geweest. Vóór en de eerste jaren na den oorlog, was België er toe gekomen, dank zij zijn geographische ligging, en een snelle vervoerdienst, welke ons toeliet ons vleesch op enkele uren tijds op de Lon- densche markt af te zetten, een belang rijke plaats op de Engelsche markt in te nemen. In Juni 1926 kwam echter het em- largo op het versch vleesch en ons land zag zijn uitvoer stopgezet en stilaan ïeelemaal verdwijnen. De andere lan den, Denemarken, Holland, Polen, Jthauen enz., alhoewel zij vroeger ook reeds bacon invoerden, legden zich on middellijk op den nieuwen artikel toe en gelukten er in, na zekeren tijd, hun oude plaats te veroveren en zelfs te verbeteren. Enkele jaren later, toen Engeland zijn eigen landbouw krachtdadig begon te steunen en er van invoerbelemmering sprake begon te zijn, werd er door de 1 bijzonderste exporteerende landen, een vrije contingenteering in werking gesteld teneinde te komen tot een regel- matigen export. In Augustus 1932 werd de contingenteering echter door Enge- and zelf ter hand genomen en werd het contingent der regelmatig exporteerende anden vastgesteld op basis der vorige aren. België werd niet erkend als export-land en gerangschikt tusschen de onbeduidende landen, als Luxemburg, Duitschland. juist alsof België nooit een cilogram vleesch naar Engeland had geëxporteerd. Deze "onbeduidende lan den mochten elk 400 cwt. 't zij 20 ton per week invoeren. Het is alleen maar spijtig dat de Belgische Regeering op dat oogenblik niet aangedrongen heeft bij de Engelsche Regeering, om België te doen rang schikken bij de erkende export-landen en er op te wijzen welk belangrijk aan deel België steeds had in hun vleeschbe- voorrading. Het contingent voor de 11 erkende landen wordt immers alle drie maanden opnieuw vastgesteld en besproken, zoodat men beter in staat is zijn belangen te verdedigen. Het eerst vastgesteld quantum van 20 ton per week werd nadien gereduceerd tot 11.250 kg. per week. Werd in het begin ons nog toegelaten dit contingent te gebruiken, 't zij voor bacon, 't zij voor hammen in blik, zoo werd vanaf 1 Januari 1937, dit ook voor ieder vast gesteld de 11.250 kg. per week, 't zij 585.000 kg. per jaar, werd verdeeld in 512.000 kg. voor bacon en 72.900 kg. voor hammen in blik. Waren er vroeger slechts twee export-slachterijen dewelke zich het gansche contingent verdeelden, zoo zijn er de laatste tijden nog verschillende bijgekomen, dewelke allen hun deel opeischen, zoodat het deel van ieder een onbeduidende hoeveelheid gewor den is. Wij mogen dan ook besluiten dat onze uitvoer naar Engeland ten zeerste zou moeten vergroot worden. Welke middelen staan nu te onzer beschikking om hier verandering in te brengen ('t Vervolgt.) Bij uitzondering zal onze Rechts kundige zijn Zitdag houden in ons lokaal De Koornbloem op Zon dag 10 Juli a.st. van 8,30 uur tot 10 uur en niet den eersten Zondag van Juli. De schandalige uitpersing beu grijpen de Boeren naar het Wapen der Melkstaking. Ter gelegenheid van het Gulden- sporenleest, zullen onze Magazij nen en Bureelen, morgen MAAN DAG 11 JULI, vanaf 'S MIDDAGS gesloten zijn. Op talrijke plaatsen in het land voor al in Brabant en Antwerpen hebben de melkerijen en melkhandelaars over en kele dagen den melkprijs verlaagd tot het bespottelijk bedrag van 0,75 fr. ja 0,70 fr. per liter l Meent U dat de verbruikers in de groote steden den prijs welke zij betalen voor de melk, die hun dan nog dikwerf gedeeltelijk ontdaan van haar vetgehal te wordt geleverd, in evenredigheid hebben zien verminderen U hebt het glad verkeerd voor. Te Antwerpen wordt de melk in 't klein aan den verbruiker nog steeds verkocht te gen 1,75 fr. tot 1,80 fr. per liter. De tusschenhandel wint dus op een liter melk 1,05 fr. tot 1,10 fr. per liter, hetzij boven de 100 °/o meer dan de prijs bekomen door den voortbrenger. De landbouwer die kapitaal en lang- durigen arbeid heeft besteed aan de voeding en het onderhoud van zijn vee en aan de voortbrengst der waar, die hierbij blootgesteld is aan zware be- drijfsrisicos, zooals het mond- en klauw zeer het de laatste maanden zoo treffend, ja tragisch heeft aangetoond, bekomt slechts prijzen die hem zwaar bedrijfs verlies veroorzaken. De tusschenper- soon integendeel verwezenlijkt op enkele uren tijd, veelal zonder speciale beroeps kennis, en in elk geval zonder noemens waardig risico, bij de omdeeling der waar tusschen de verbruikers eene winst die meer dan het dubbele bedraagt van den prijs betaald aan den voortbrenger. Het gevolg de voortbrenger en de verbruiker worden op schandalige wijze uitgezogen. De woorden welke wij hier gebruiken zijn niet te sterk. Dergelijke toestanden moeten toch door elk onbevooroordeeld mensch bestempeld worden als hoogst onrechtvaardig, zoowel voor den voort brenger als voor den verbruiker. Wij zeggen bovendien dat zij formeel in strijd zijn met elke logische economische or dening. Er is meer. Deze schromelijke wan verhouding leidt er toe dat de boer, on der de ophitsing en verkeerde voor- ichting eener landbouwvijandige en be vooroordeelde pers, aan de verbruikers wordt voorgesteld als de bewerker van iet duur leven. Hij wordt gansch ten onrechte in de oogen van de verbruikersmassa het zwarte beest met het noodlottig gevolg dat de regeering onder den drang eener verkeerd ingelichte openbare meening de grenzen openzet voor vreemde pro ducten of andere maatregelen treft tot drukking der voortbrengerspr(jzen, dan wanneer deze zelfs den kostprijs niet dekken. Aldus wordt de strijd tegen de evensduurte gevoerd op den rug der loeren, dan wanneer zij, zoowel als de verbruikers, het slachtoffer zijn van de overdreven winstmarge genomen door de tusschen personen of van de slechte verdeeling der landbouwproducten. De Regeering heeft reeds over maan den de wanverhouding ingezien welke heerscht tusschen de prijzen betaald aan de landbouwers en deze geëischt van de verbruikers. Reeds ter Senaat zitting van 1 Februari 1.1. verklaarde de heer Pierlot, toenmalig Minister van Landbouw Het vraagstuk van de verdeeling der waren moet vroeg of laat worden opgelost. De moeilijkheden aan die eco nomische betrekkingen verbonden we gen zwaar op den landbouwersstand en op de verbruikers. De voortbrenger die er kapitaal in steekt besteedt een langdurigen arbeid aan de voortbrengst der waar en loopt gevaren. Hij heeft recht op een grootere winst en zekerheidsmarge dan de tus schen persoon. Het aantal kleinhandelaars is zoo groot, de distributiekosten zijn zoo hoog, dat vele kleinhandelaars, alhoewel zij prijzen buiten verhouding met de gele verde waar eischen, toch nog karig be deeld zijn. Verder verklaarde de Minister De Minister van Landbouw zal niet het jaar 1939 afwachten om te handelen zooals hij beloofd heeft. In zijn antwoord op de interpellatie van het socialistische kamerlid Mevr. Blume ter Kamerzitting van 22 Februari 1.1., zegde zelfde Minister letterlijk "De waarheid is dat de verdeeling slecht is ingericht en dat voor vele producten de kosten inzake bewerking en vervoer be zwarend zijn. Onlangs zinspeelde de heer Hey- mans, huidige Minister van Landbouw, op dezelfde wanverhouding en betoogde dat een oplossing zich opdringt. Doch na verloop van al deze maanden is er nog niets gedaan tot regeling van dit zeer dringend vraagstuk. De heer Pier lot kondigde de instelling aan van een commissie tot onderzoek van de kwestie. Waar blijft deze commissie en waar blijven hare besluiten Woorden en beloften hebben onze boeren alreeds met de vleet gekregen, doch de eerste daad om de hen zoo dikwijls toegezegde winstmarge op hun bijzonderste producten te verzekeren, moet nog steeds door de overheid wor den gesteld I Zelfs bij de samenstelling van advi- seerende commissies bij de officieele organismen welke als opdracht hebben te beslissen over de richting van de bij zonderste bedrijfstakken van onzen landbouw, zooals den Nationalen Zui veldienst, werden de belangen van de voortbrengers op ergerlijke wijze over het hoofd gezien. Wanneer dan bepaalde feiten zooals de buitensporige verlaging van den melkprijs en de geweldige inzinking der aardappelprijzen, de schraapzucht der tusschenpersonen in al hare duidelijkheid aantoonen, is het dan te verwonderen dat het verbitterd gemoed der landbou wers in opstand komt en dat zij zelf de daad stellen waarop zij tevergeefs van wege de overheid hebben gewacht Dat onze landbouwers weigeren ver der op schandalige wijze uitgebuit te worden door schraapachtige tusschen personen is hun volle recht, dat zij wei geren nog langer hun producten af te leveren tegen verliesprijzen, daarin heb ben zij volkomen gelijk 1 Daarom verklaren wij ons solidair met de kranige actie onzer bedrijfsgenoten uit het Mechelsche en Brabant, die on der de leiding van het Boerenfront de melkstaking hebben uitgeroepen en bo vendien weigeren nog aardappelen te le veren onder een bepaalden prijs Wij wenschen dat hun kranig optre den, dat wij als voorbeeld stellen aan alle landbouwers, volledig sukses moge heb ben. Doch zelfs indien dit laatste uit blijft, zal hunne krachtdadigheid aan de regeerders hebben getoond dat onze boeren zich niet meer laten paaien met woorden en beloften. Hierdoor alleen reeds zullen zij aan den boerenstand een niet te onderschatten dienst hebben be wezen. Men werpe niet op dat de actie der landbouwers nutteloos is, daar zij in- druischt tegen de ijzeren wet van vraag en aanbod 1 Hier immers wordt deze economische wet verkracht door de be rekende maneuvers der tusschenperso nen die eenerzijds door niet te recht vaardigen middelen de prijzen bij de voortbrengers drukken en anderzijds van de onwetendheid der verbruikers proflteeren om zich overdreven winsten toe te eigenen. Deze maneuvers der tusschenperso nen kunnen nochtans verhinderd wor den door een regeering die handelend durft optreden. In ons nummer van 27 Februari 1.1. hebben wij onder verwijzing naar wat in Engeland, Zwitserland, Duitschland, Nederland en het Groot-Hertogdom Luxemburg gebeurt, aangetoond wat onze Regeering doen kan om aan de landbouwers een billijken prijs te verze- keren en tevens de belangen der ver- i bruikers te vrijwaren. Wij herhalen hier nogmaals beknopt het stelsel dat wij voorstaan I (Zie vervolg op de 2de bladzijde) TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1