Wat leeren ons de jongste Boerenstakingen Arbeiders en Boeren in de Politiek Het Vlaamsch Economisch Verbond en de Landbouwers Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 17 JULI 1938 Ptljs iS^ceotlcm 20de JAARGANG Nt 1019 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai. 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Na dagen van hardnekkigen strijd is de landbouwersstaking ten einde. De rust treedt eindelijk terug, alhoewel nog wrok heerscht in bet gemoed der boeren wegens het gevangen houden van een tiental hunner bedrijfsgenoten. Feiten zijn eerbiedwaardiger dan de Lord-Mayor van Londen, zegt het spreekwoord en er zijn nuttige lessen uit te trekken. Ziehier naar onze meening deze welke voortvloeien uit de jongste boerenstakingen 1) De uitslag. De staking had voor doel door de melkerijen en de handelaars aan de melkvoortbrengers een prijs te doen toe kennen van 0,90 fr. per liter melk met 30 graad vetgehalte. Deze eisch is vol komen gewettigd, daar bedoelde prijs amper de voortbrengstkosten dekt. Na moeizame onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der melkafne- mers en deze der voortbrengers onder leiding van het Departement van Land bouw, werd de prijs ten voorloopigen titel bij overeenkomst bepaald op 0,825 fr. per liter, tevens werd toegezegd dat het vraagstuk verder zou worden onderzocht om aan de landbouwers een prijs te betalen welke loonend is. Deze uitslag is alleszins een overwin ning voor de stakende landbouwers en de leiding van het Boerenfront. Niet alleen hebben zij de laatste prijs daling van de melk ongedaan gemaakt doch in volle zomerseizoen den melkprijs verbeterd. 2) Benevens dit stoffelijk resul taat heeft de actie van de stakende landbouwers moreele uitwerksels welke belangrijk zijn a) Zij heeft aangetoond dat onze land bouwers hunne goedzakkigheid hebben afgeworpen en zich niet verder laten fop pen door ministerieele beloften welke niet worden vervuld. Onze landbouwers j hebben bewezen dat zij paraat staan voor de daad om hunne levensbelangen hardnekkig te verdedigen en dat zij be- i wust zijn van hunne macht wanneer zij vereenigd optreden onder energieke leiding. b) Zij heeft bewezen dat solidariteit tusschen de landbouwers geen ijdel woord is. Daar waar de machtigste, j althans in ledenaantal, landbouwers organisatie van het land, de Belgische Boerenbond, afzijdig bleef en de staking openlijk of heimelijk dwarsboomde, daar waar de leider der beweging zonder ge gronde redenen werd aangehouden en in het gevang opgesloten, daar waar de Rijkswacht met brutaliteit tegen de sta kende boeren is opgetreden, hebben deze met hardnekkigheid den strijd volge houden tot zij het ordewoord ontvingen de melklevering te hernemen. De laadbouwers weten, wat onze Vereeniging hun steeds met kracht heeft voorgehouden, dat hunne redding in eigen handen ligt als zij met vasten wil en duifkracht bezield zijn en zich groe- peeren in vereenigingen die niet geleid worden door partijpoiitiekers. c) De stakingsbeweging der landbou wers heeft de openbare meening over tuigd van de schromelijk lage prijzen welke onze boeren voor hunne produc ten bekomen en afdoende aan de ver bruikersmassa bewezen, dat zij. zoowel als de voortbrengers, het slachtoffer is van de zware misbruiken die blijven voortduren bij de verdeeling der land bouwproducten. De regeering wordt hier voor de verplichting gesteld zonder verwijl een oplossing te brengen aan het vraagstuk der verdeeling van de land bouwproducten. In welke richting deze oplossing dient gezocht, hebben we breedvoerig aange toond in ons vorig nummer. Wij kunnen haar samenvatten in deze twee zinsne den minima- prijzen voor den voort brenger, maxima-prijzen voor den ver bruiker, vast te stellen door beslissin gen van paritaire commissiën bekrach tigd door het Departement van Land bouw. 3) De staking en haar invloed op de houding der Regeering tegen over den landbouw. De landbouwersstaking gaf aanleiding tot de traditionneele interpellaties in het parlement. De Vlaamsche Nationalisten stelden zich flink teweer. De katholieke landbouw vertegenwoordigers spraken kordate taal en bedreigden eens te meer met oppositie. Of het echter zoo ver komt, is natuurlijk wat anders. De re geering zag zich echter verplicht een motie aan te nemen waardoor dringende valorisatie van de zuivelproducten en van de inlandsche graangewassen wordt geëischt alsook gelijkheid van behande ling voor landbouw en nijverheid in zake bescherming der binnenlandsche markt en het bedingen van afzetgebie den in het buitenland bij het afsluiten van^handelsovereenkomsten. Valt thans af te wachten of de land- bouwvertegenwoordigers de durfkracht zullen hebben de regeering te dwingen de punten dezer motie in praktijk om te zetten. 4) De houding van den Belgi schen Boerenbond tegenover de staking. In den strijd welke onze landbouwers uit Brabant en Antwerpen hebben ge voerd tegen de uitbuiting waarvan zij het slachtoffer waren vanwege de tus- schenpersonen, waren de oogen van al de boeren gericht op den machtigen Boerenbond met zijn 100.000 leden en zijn grooten invloed bij de openbare overheden. Het werd een bittere teleurstelling kleingeestigheid bij de bijeenroeping der paritaire commissie van handelaars en landbouwers tot regeling der prijzen voor vroege aardappelen, waar de ver tegenwoordiger van den Boerenbond weigerde te zetelen, indien vanwege het Ministerie van Landbouw geen mede- deeling verscheen dat de commissie niet werd opgeroepen op initiatief van het Boerenfront. Tijdens de melkstaking bleef de Boe renbond totaal onzijdig, men verzekert zelfs dat hij openlijk of bedekt tegen werkte. Wanneer de Vlaamsch-nationalist De Backer het brutaal optreden der gendarmen tegen de stakende landbou wers in de Kamer schandvlekte, heeft geen enkel vertegenwoordiger van den Boerenbond mede protest aangeteekend. Ook niet wanneer de leiders van het Boerenfront, tegen alle gebruiken in, werden aangehouden en in het gevang gestopt. Het gold hier nochtans het stakings recht, uitvloeisel van het verenigings recht. dat aan de arbeiders is toegekend. En in deze eeuw hebben wij niet ge weten dat men de leiders van arbeiders- syndikaten gevangen zette, om reden dat de werklieden in staking gingen. Waar hij door andere oorzaken, na melijk de financieele hulp verleend door den Staat tot redding der Middenkre- dietkas, niet vermocht in de eerste ran gen te strijden, zou minstens van hem mogen verwacht worden dat hij de actie eener jonge boerenbeweging welke de daad durft stellen tot verbetering der bestaansvoorwaarden voor onze boe ren, niet hindert. j Wat Redt U Zei ven betrefton ze Vereeniging heeft vroeger reeds her- haalde malen aan hare leden minima- i prijzen voor het leveren van aardappe len opgelegd, welke door onze landbou wers werden gevolgd. Wij hebben ons dan ook vanaf het eerste oogenblik solidair verklaard met de stakende landbouwers van het "Boe' renfront 1 In ons nummer van 10 Juli 1.1. hebben wij ons standpunt bepaald en wij hand- haven het uitdrukkelijk. Zooals wij het in dit nummer mee- deelden staan we steeds gereed ten strijde te trekken met alle goedmeenen- den voor de verdediging der boerenbe- 1 langen. Scandinavië. Alleen in Denemarken nemen de boeren geen deel aan de regeering. Mislukte poging van Stauning. In de parlementen van Westelijk Eu ropa vormen de afgevaardigden der boeren geen eigen, zelfstandige groepee ringen. Ze vormen kleine groepen in de partij en moeten dikwijls de richtlijnen dezer partij volgen, die niet altijd in overeenstemming zijn met hun opvat tingen. In Noord- en Centraal-Europa daar entegen bestaan er Landbouwpartijen, die in vier van de vijf Scandinaafsche landen met de sociaal-demccraten sa mengaan. In Finland regeert sedert ver leden jaar een in hoofdzaak uit arbei ders en boeren bestaand kabinet. Welis waar zijn zoowel de eerste-minister Cajander als de minister vanBuitenland- sche Zaken Holsti liberalen en zit er ook een conservatief in de regeering, maar de belangrijkste portefeuille van geldwezen is er toevertrouwd aan den leider der sociaal- democraten Tanner en de andere portefeuilles zijn onder de sociaal-democraten en de afgevaardig den der boeren verdeeld. Sedert 1933 was er in Zweden reeds een niet-offlcieele samenwerking tus schen de toenmale sociaal-democrati sche minderheidsregeering en de agrari sche partij, die er officieel het bonde- förbund de boerenbond heet. In den herfst van 1936 werd dit officieuze sa mengaan omgezet in een officieel ver bond, doordat er een regeering werd gevormd onder leiding van den sociaal- demccratischen eerste minister Per Al- bin Hanssen, waarin naast partijgenoo* ten van den premier agrariërs zitting namen. De minderheidsregeering in Noorwe gen van sociaal-democraten zij hee- ten er officieel Arbeiderspartij steunt sedert haar optreden in 1935 op de - Boerenpartij, zonder evenwel een coali- tie met deze te hebben aangegaan. Op IJsland, eindelijk, werken sedert 1934 sociaal-democraten en agrariërs in de Regeering samen. Denemarken vormt dus een uitzonde ring op dezen "arbeiders- en boeren- regel,,. Daar is sedert 1929 een coalitie van sociaal-democraten en radicalen aan het bewind. Hoewel de radicale partij I slechts betrekkelijk klein is zij beschikt slechts over 14 zetels in het 149 leden tellende Folketing - geeft zij toch in zekeren zin den toon aan, daar bij de vorming van de coalitie negen jaar ge leden, werd afgesproken dat men de punten waarover men het niet eens was, zou laten rusten. Deze afspraak heeft bijvoorbeeld tot gevolg gehad, dat de sociaal-democraten geremd werden ten aanzien van de landsverdediging. De sociaal-democratische eerste mi nister van Denemarken Stauning is politiek gesproken lichtelijk jaloersch op zijn partijgenooten in de ander Scan dinaafsche landen en zou gaarne iets dergelijks in eigen land beproeven. Hier bij stuit hij echter op de moeilijkheid dat de Deensche Boerenpartij in de opposi tie is tegen zijn cabinet. In de radikale partij zitten weliswaar wel enkele boe ren, doch deze kunnen niet als de ver tegenwoordigers van den Deenschen boerenstand worden aanzien. De Boe renpartij lijdt thans aan innerlijke ver deeldheid. Deze eens zoo machtige partij, die vóór Stauning aan het bewind was, heeft haar ledental in het Folketing van 44 in 1929 tot 28 zien dalen. Enkele leden hebben haar verlaten en de "Vrije Volkspartij,, gevormd, die nationaal- socialistisch getint is en de woordvoer ster in het parlement is van de zeer ac tieve L.S.-beweging, waarover we in deze kolommen reeds herhaaldelijk heb ben uitgewijd. jTer herinneringL.S. beteekent Landbrugernes Sammenslut- ning en is fel tegen het cabinet Stauning gekant). (Zie vervolg op de 2de bladzijde) (Vervolg.) Ons inziens zal het onmogelijk zijn België uit de rij der zoogezegde "onbe duidende landen,, te lichten en te doen rangschikken tusschen de erkende ex portlanden. Alhoewel de verdeeling niet is geschied door een wet, maar door een eenvoudig "gentlemens agreement,, blijkt dit ons toch onmogelijk. Een ander feit doet zich echter voor hoe langer hoe meer wordt er door Engeland in België geslacht paarden- vleesch ingevoerd. Daar het eten van paardenvleesch bij hen als zeer minder waardig wordt beschouwd en ook de andere landen geen groote afnemers zijn, blijft België voor hen het groote afzetgebied. Ziehier ten andere de in voer der laatste jaren Totale invoer 1931 1.149.800 kg. 2.259 000 fr. 1932 2.973 200 kg. 5.322.000 fr. 1933 8.237.700 kg. 12.626.000 fr. 1934 7.296.700 kg. 11.132.000 fr. 1935 8.580.900 kg. 28.282.000 fr. 1936 9.399.400 kg. 31.811.000 fr. 1937 9.360.900 kg. 33.554.0C0 fr. 1938 (drie eerste maanden) 2.771.800 kg. 10.427.000 fr. Invoer uit Engeland 1931 939.2C0 kg. 1.773.000 fr. 1932 2.910.900 kg. 5.186.000 fr. 1933 7.331.700 kg. 11.446.000 fr. 1934 6.526.100 kg. 10.223.000 fr. 1935 7.263 900 kg. 25.263.000 fr. 1936 7.384.700 kg. 25.892.000 fr. 1937 7.595.700 kg. 26.959.000 fr. 1938 (drie eerste maanden) 1.980.300 kg. 7.466.000 fr. Dus de invoer steeg van 939.200 kg., 't zij 1.773.000 fr., tot 7.595.700 kg., 't zij 26.959.000 fr. Het ligt niet aan ons te wijzen op het feit dat dit slachtvleesch aan buitengewoon lage prijzen inge voerd wordt en dat het duidelijk is dat die invoer geschiedt ten nadeele van alle andere vleeschsoorten. De belgische kweekers hebben er reeds genoeg de aandacht der overheden op gevestigd. Wij willen alleen met deze cijfers be wijzen, dat het thans meer dan ooit plicht wordt onzer Regeering om de Engelsche overheden te wijzen op dezen enormen invoer van paardenvleesch en in ruil een extra-contingent voor onze vleeschwaren aan te vragen. Desnoods zou onze Regeering er zelfs moeten toe overgaan deze invoer te belemmeren en zelfs dreigen hem stop te zetten. Wij zijn er van overtuigd. Mijne Heeren, dat met Uw steun en met deze van het Vlaamsch Economisch Ver bond, dezen torstand kan te baat geno men worden om ons Ministerie aan te zetten eens ernstig den uitvoer der vleeschwaren op te nemen. En kunnen zij verkrijgen dat België in Engeland evenveel vleeschwaren mag invoeren als zij geslacht paardenvleesch, zoo zijn wij meer dan tevreden. B) Afschaffing der overdrachttaxe voor de varkens geslacht in de export abattoirs. Het tweede punt, waarop wij heden Uwe aandacht willen vestigen is de groote belemmering dewelke de over drachttaxe bij het slachten uitmaakt voor onzen export van vleeschwaren. Aangezien ons land niet doorwegend een landbouwland is, zullen wij niet vra gen dat de Belgische Regeering, landen als Holland, Ierland, Frankrijk, Dene marken, enz. zou nadoen en aan den landbouw den uitvoer van massa's vleesch verzekeren. Wij willen alleen maar wijzen op het feit dat, in plaats van gesteund te worden, onze export gebukt gaat onder dezelfde groote lasten als de binnenlandsche markt. Deze taxe de welke heel zwaar is en gemiddeld 0.225 frank per kgr. bedraagt, zou moeten af geschaft worden voor de varkens ge slacht in de export-abattoirs. Inderdaad, wij beleven het feit dat stilaan de verschillende landen, naar het voorbeeld van Engeland, steeds stren gere eischen gaan stellen voor den in voer van vleesch. Onze Regeering, in plaats van dit te voorzien en de noodige maatregelen te treffen opdat wij tijdig zouden gereed zijn, heeft alles verwaar loosd. Toen Engelacd de nieuwe bepalin gen in voege bracht waarbij al het vleesch afkomstig moest zijn van een export-abattoir, was er in België geen enkele cfficieele export abattoir te vin den. Ondanks ons menigvuldig aandrin gen is er geen enkele gemeente toe over gegaan. Het privaat initiatief is dan in gesprongen en onze exporteurs en fa brikanten hebben zelf export-abattoirs opgericht, zoodat wij er nu reeds een vijftal bezitten. Alhoewel er theoretisch dan ook genoeg export-abattoirs te vin den zijn, klagen al de leden onzer veree niging er over. dat er geen export-waar te vinden is, doordat wij er onze slach ters niet konden toe brengen te slachten in export-abattoirs en dit om de goede reden dat zij er geen voordeel bij heb ben. Alhoewel de exporteurs iets meer kunnen betalen voor export-waar loont dit niet de bijkomende transportkosten en andere kosten. Anderzijds zien wij dat b.v. Duitsch- land onlangs nieuwe eischen gesteld heeft voor den invoer van reuzel en spek. Alles moet voortaan afkomstig zijn van een export-abattoir. Zijn onze exporteurs niet in de gelegenheid genoeg export waar bijeen te brengen, doordat er niet genoeg geslacht wordt in de export-abbattoirs, zoo zullen wij dit af zetgebied verliezen. Dit zou een ramp kunnen worden voor onze kweekers, daar de thans uitgevoerde hoeveelheid zwaar op de markt zou kunnen drukken. Er moet dus zoo spoedig mogelijk een middel gevonden worden om onze slachthuizen als export-abattoirs te doen inrichten en aan de exporteurs-fabrikan ten de noodige export-waar te verze keren. Hierin is alleen te verhelpen door eerstens aan de nieuwe slachthuizen die opgericht worden, de verplichting op te leggen zich in te richten als export-abat toirs en tweedens aan de varkens ge slacht in export-abattoirs zekere voor deden toe te staan. Wij stellen voor dat de Regeering de varkens geslacht in de export-abattoirs van de overdrachttaxe zou ontslaan. Dit zou onze slachters aanzetten hun varkens te laten slachten in de export abattoirs, het zou tevens een prikkel zijn voor de andere slachthuizen zich zoo spoedig mogelijk als export-abattoir in te richten en het zou ten derde aan onze exporteurs de noodige export-waar verzekeren. Daar deze maatregel echter een ver mindering van inkomsten zou beteeke- nen en wij in de tegenwoordige omstan digheden van de Regeering niet mogen eischen te groote opofferingen te doen voor den vleeschhandel, stellen wij voor de overdrachttaxe op de kalveren te verhoogen naar verhouding. Het kalis- vleesch is en blijft een luxeartikel en zou een verhooging kunnen verdragen. On ze varkensnijverheid integendeel zou er fel door gebaat zijn en ook onze land bouwers zouden zich nog meer opjhet thans winstgevend vak der 'varkensteelt ten volle kunnen toeleggen. Wegens verlof, zal onze Rechts kundige zijn Zitdag der maand Augustus houdèn in ons lokaal De Koornbloemop Zondag 31 Juli a.st. van 8,30 tot 10.30 uur. Dit is natuurlijk slechts ten uitzonderlijken titel. VERZEKERINGEN. - De heet De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand- Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U,Z.„ de zaken behandelt. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1