De Graanvalorisatie Een uitvoeroverschot van 17 millioen ton Tarwe. Invoervergunningen voor V ar kensvleesch Hoe de Regeering de Boeren beschermt Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 31 JULI 1938 Prijs 33 centiem 20de JAARGANG Nr 1021 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het ingevoerde vergunningsrecht op de tarwe is een totaal onvoldoende maatregel. De Regeering heeft tot heden twee maatregelen afgekondigd tot valorisatie der inlandsche granen. De eerste is de telling tusschen 16 en 31 Juli van de met granen bezaaide perceelen, met het oog op de eventueele toekenning van de teeltpremiën, de tweede is het koninklijk besluit van 19 Juli afgekondigd door het Staatsblad van 31 Juli waardoor de vergunningstaks op den invoer van tarwe opnieuw wordt ingevoerd. Het vergunningsrecht bedraagt zoo als voorheen 10 fr. per 100 kg. voor de tarwe, 13,30 fr. op tarwemout zelfs ge brand of gemalen, en op tarwemout- vlokken 14 fr. per 100 kg. op tarwe meel andere dan voedermeel, alsook op gort en tarwegriesmeel 19 fr. op meel van tarwemout. Om de herinvoering van het vergun ningsrecht te verrechtvaardigen, heeft het Departement van Landbouw vrij uit voerige beschouwingen gepubliceerd die wij hier beknopt samenvatten. Na er op gewezen te hebben dat het thans opnieuw ingevoerde vergunnings recht ingesteld werd bij koninklijk besluit van 8 September 1934 doch ge schorst werd bij koninklijk besluit van 30 Juni 1937, haalt de nota van het Ministerie van Landbouw de redenen aan die de herinvoering der vergunnings taks wettigen. De bijzonderste is de plotse daling van den prijs der granen bij den invoer in België. Deze prijs blijkt aanzienlijk lager dan de kostprijs van den huidigen graanoogst in ons land. Om dergelijke aanzienlijke prijsdalin gen te keer te gaan, gaat de nota verder, hebben al de naburige landen invoer rechten gevestigd welke merkelijk hoo- ger zijn dan de Belgische, of hebben minima> prijzen bepaald. Frankrijk heft een invoerrecht van 96,30 fr. per 100 kg. tarwe en heeft aan zijn tarwe voortbrengers voor den oogst 1937-'38 een basisprijs verzekerd van 180 fr. per centenaar. Groot-Brittanië heeft in April 1938 op de ingevoerde meelstoffen een taks gesteld van 11,50 fr. per centenaar en waarborgt aan zijn voortbrengers een minimum-ontvangst van 150 Belgische frank per centenaar. Nederland heeft per centenaar een taks gesteld van 31,16 Belgische frank en aan zijn tarwevoortbrengers een basisprijs verzekerd van 160 tot 170 Belgische frank. Het Groot-Hertogdom Luxemburg heeft een minimumprijs vastgesteld van 187,50 B. fr. per centenaar. In Augustus 1937, bedroeg de prijs per centenaar door Duitschland aan de tarwevoortbrengers betaald ongeveer 230 Belg. frank. Weliswaar zal de inning van bedoeld vergunningsrecht den prijs der ingevoer de tarwe met een zelfde bedrag verhoo- gen, doch er dient op gewezen dat er geen enkele prijsverhooging kan of zal uit voortvloeien. Immers de huidige prijs van het meel is gebaseerd op den tarweprijs van 130 fr. per centenaar, terwijl op 19 Juli 1.1. de prijs van de tarwe Manitoba 2, geleverd te Antwerpen, fr. 104,45 per centenaar bedroeg aflevering October. De nota besluit dat de maatregel vol strekt noodig is gezien den toestand van den Belgischen landbouwer voor wien het recht een gedeeltelijke vergoeding zal beteekenen van de verliezen waaraan hij op zijn tarweoogst is b'ootgesteld. De getroffen maatregel zal den brood prijs niet verhoogen. Hij heeft niet voor doel de tarweteelt een kunstmatige uit breiding te geven. Hij wil enkel, in zekere mate, een belangrijken tak onzer nationale economie beschermen tegen een abnormale overrompeling van de binnenlandsche markt met prijzen die onze landbouwers zouden bloot stellen aan een verlies dat zij onmogelijk kunnen dragen. De maatregel beantwoordt aan de economische politiek van de regee ring die in de regeeringsverklaring heeft beloofd.dat de verdediging der binnen landsche markt zou worden voortgezet, zoolang de omstandigheden het zouden vereischen. Tot daar de nota van het Departe ment van Landbouw. Wat denken wij over het opnieuw in gevoerde vergunningsrecht In ons nummer van 26 Juni 1.1. hebben wij de vereischten uiteengezet waaraan de maatregelen tot valorisatie der inland sche graangewassen moeten voldoen om onzen landbouw op doeltreffende wijze hulp te bieden. Den nieuwen maatregel toetsende aan deze vereischten, moeten wij dadelijk besluiten dat hij totaal onvoldoende is 1) Hij is niet algemeen, daar geen ver gunningsrecht wordt voorzien op den invoer van rogge en gerst. De Vlaamsche landbouwers uit de zandstreek wier gronden niet geschikt zijn voor de tarweteelt, worden volledig prijs gegeven aan de doodende concur rentie welke de invoer van vreemde rogge en gerst tegen eiken prijs hen zal aandoen. Waar deze landbouwers uit sluitend moeten leven van de veeteelt producten en de aardappelen, welke allen bedrijfsverlies veroorzaken, is het werkelijk ongehoord dat zij nu ook wor den uitgesloten van eiken beschermings maatregel ten bate van de bijzonderste graanteelten uit hunne streek. Slechts de bebouwers van de rijke leemgronden geschikt voor de tarwe teelt, aan wien grootendeels de steun voor de suikerbeetteelt reeds ten goede komt, worden door de nieuwe vergun ningstaks beschermd tegen vreemde mededinging. In de zandstreek zal deze eenzijdige valorisatie niet bijdragen tot het behoud of het herstel van het evenwicht in de landbouwproductie vermits de verbou wers van rogge en gerst uitgesloten van elke valorisatie, wegens de slechte prij zen dezer graansoorten, zullen geneigd zijn de bezaaide oppervlakte in te krimpen om zich meer toe te leggen op de veeteelt en de zuivelproductie door uitbreiding van het weiland en de teelt van groenvoeder. Zooals de Katholieke Landbouwgroe- pen van Kamer en Senaat het hebben gevraagd in hunne vergadering van 7 Juni 1.1., ware een vergunningstaks van 10 fr. per 100 kg. een strikt minimum geweest. Er is echter een andere zijde aan het vraagstuk. Ingeval de taks van 10 fr. op rogge of gerst wordt geheven, zullen de grondstoffen die als veevoeders dienen duurder zijn, zoodat dit voor sommige kweekers ten nadeele zou komen, en hierdoor de winstmarge in den dieren- kweek nogmaals zou verminderen. In die orde van gedachten ware het wellicht beter de invoerrechten op rogge en gerst weg te laten, doch slechts op voorwaarde dat dit wordt vergoed door een evenredige premie voor de bezaaide oppervlakte. 2) De ingevoerde vergunningstaks is totaal onvoldoende, omdat zij aan de tarweverbouwers geen redelijke winst marge kan verzekeren. De graangewas- sencommissie van den Hoogeren Land bouwraad heeft voor den oogst 1938 de kostprijzen der graangewassen bepaald alsvolgt ingetre- op de Ten overstaan van de reeds den verlaging der tarweprijzen wereldmarkt en de nog te verwachten scherpere prijsdaling, vragen wij ons af, hoe met de opbrengst der ingevoerde vergunningstaks, de Regeering het zal aan boord leggen om aan de graanver- bouwers een prijs te betalen die hunne voortbrengstkosten dekt, laat staan hen een winstmarge toekent. Men heeft allerwege, ook in Regee- ringsmiddens, de uitbreiding van de graanteelt aanbevolen als middel om de overproductie in de veeteelt te keer te gaan. Indien de ingevoerde vergunningstaks als inzet moet dienen van de tarwe- politiek der regeering zal het maar arm zalig zijn. Om de graanteelt uitte breiden is het noodig de verkoopprijzen loonend te maken en niet, zooals de nota van het Departement van Landbouw betoogt, de verliezen op den nakenden tarwe oogst slechts gedeeltelijk te vergoeden. Men kan met gezonden geest toch van onze landbouwers niet verwachten dat zij uitbreiding geven aan een teelt die hen, al ware het maar gedeeltelijk, ver lies veroorzaakt. Om eenigszins doeltreffend te zijn zou de vergunningstaks dan ook het dubbel moeten bedragen van het quantum waarop zij door het koninklijk besluit is vastgesteld. 3) Het koninklijk besluit voorziet geen enkel maatregel zooals denaturatie (on geschikt maken voor menschenvoeding) of teruggave van de vergunningstaks aan de veekweekers die granen moeten aankoopen voor de voeding hunner dieren. Waar de veeteelt in al zijne takken zooals melk en zuivelproductie, vleesch- voortbrengst, reeds met zwaar verlies werkt, is het onduldbaar dat men door verhooging van rechten den kostprijs nog verzwaart. Om dezen onredelijken en tergenden toestand te voorkomen, dienen absoluut afdoende maatregelen getroffen. Indien de herinvoering van het vergunningsrecht op den tarwe- invoer als uiting moet dienen van de regeeringspolitiek om den landbouw een redelijke winstmarge te verzekeren is het een mislukking op gansch de lijn. Wij kunnen er enkel het hervallen inzien van de regeering in den ouden slenter der eendaagsche maatregelen welke de oorzaak zijn van den benarden toestand waarin onze landbouw versuk keld blijft. Zuilen de vertegenwoordigers der boeren in het Parlement eindelijk de daad stellen om aan onze landbouwers door de regeering recht te doen weder varen Het is meer dan tijd 1 Internationale Graanmarkt. Invoer zal ongeveer 13 millioen ton bedragen. Tarwemarkt lusteloos. I. De ontwikkeling der graan gewassen op het Noordelijk Halfrond is thans zoover ge vorderd dat met een groote mate van waarschijnlijkheid kan gesproken worden van een gezegenden oogst naar de al oude begrippen. Rijk is in het algemeen de opbrengst. In de allereerste plaats geldt dit voor Noord-Amerika, waar de Vereenigde- Staten volgens de laatste officieele schatting ruim 967 millioen bushel tarwe zullen voortbrengen. Weliswaar werd het beroemde 1 milliard bushel, waar van aanvankelijk spraak was, niet be reikt, toch is de productie hooger dan de eigen behoefte. Met een overschot van den vorigen oogst, die op 180 millioen bushel ge raamd wordt, beginnen de Vereenigde Staten het nieuwe seizoen met 1.147 millioen bushel. Het binnenlandsch ge bruik schat men op 670 millioen. en daar de Amerikanen gaarne een appeltje voor den dorst bewaren, mag deze reserve voor een seizoen als het huidige op 250 millioen worden gesteld. Voor den uitvoer zouden de Vereenigde Staten dus 227 millioen beschikbaar hebben. De andere groote Noord-Amerl- kaansche tarweproducent, Canada, is is met zijn oogst nog lang niet zoover gevorderd als zijn buurman. In de Ver eenigde Staten is de wintertarwe het grootste gewas. Daarentegen speelt in Canada de wintertarwe een uiterst be scheiden rol. De schattingen over de Wegens de jongste stijging der var- kensprijzen, komt de Regeering voor het tijdperk 20-31 Juli vergunningen toe te staan voor invoer van 95.000 kg. versch varkensvleesch, waarvan 45.000 kg. aan Polen, 30.000 kg. aan Nederland en 20.000 kg. aan Litauen. Deze maatregel is niet te rechtvaar digen en wij protesteeren met klem tegen de drukking welke beoogd wordt op de varkecsprijzen. Er is deze laatste weken een lichte vermindering geweest bij den aanvoer van slachtvarkens ter markt te Curegem. Doch van een werkelijk tekort kan niet gewaagd worden, vermits het aantal te koop gestelde dieren nog meer dan 3000 per marktdag bereikt. De ge ringere aanvoer is niet abnormaal en vindt zijn oorzaak in de inkrimping van den zwijnenstapel ingevolge de verlies- prijzen van 1937, in de verliezen berok kend door de varkenspest en het mond en klauwzeer. De prijzen schommelende de laatste weken tusschen 8 en 9 fr. per kg. op voet zijn loonend, doch niet overdreven. Zij vormen slechts een geringe vergel ding voor de zware verliezen welke de varkenshouderij veroorzaakte aan onze boeren tijdens de jaren 1936 en 1937. Deze prijsstijging komt overigens telkenjare voor tijdens de zomermaan den en heeft dus een seizoenkarakter. Onze boeren hebben slechts melk of boter, rund- en varkensvleesch, aard appelen en eieren te verkoópen. Melk, aardappelen en rundvleesch moeten zij van de hand doen tegen prijzen welke op verre na den kostprijs niet dekken. De stakingen, waartoe de landbouwers door verbittering gedreven overgingen, hebben het totaal onvoldoende peil der prijzen voor de melk en de aardappelen in een klaar daglicht gesteld. Wat het rundvee betreft, schommelden de notee ringen ter markt te Curegem, de laatste weken, volgens kwaliteit, per kg. op voet tusschen 4,5 - 6,5 fr. voor de ossen, tusschen 3,5 - 6 fr. voor de koeien, tus schen 4 en 5,40 fr. voor de stieren. Dergelijke prijzen berokkenen zwaar verlies en talrijk zijn de mesters welke voor hun vet vee den prijs niet bekomen welke zij voor het mager vee in de lente hebben betaald. Niettegenstaande deze verliesprijzen en het feit dat onze productie van rund vleesch bijna volstaat tot dekking der binnenlandsche behoeften, worden nog aanzienlijke en alleszins te groote hoe veelheden vreemd rundvleesch op ons grondgebied toegelaten. Toen de aan dacht van den heer Pierlot, voormalig minister van landbouw, op dezen over dreven invoer werd gevestigd, verklaar de hij, dat hij den invoer niet kon be perken wegens de vaste invoercontin genten van rundvleesch de laatste jaren door België aan sommige landen toege kend. Zooverre gaat dus in ons land de re- geeringszorg voor onzen landbouw Om hem te verdedigen tegen overdre ven invoer beschikt de regeering over geen middelen, omdat zij ze op voor hand heeft verpand aan het buitenland wanneer een bepaalde tak van de vee teelt loonend wordt zet men de grenzen open om den prijs te drukken. Men neemt zelfs niet aan dat de landbouw in dezen loonenden bedrijfstak een vergelding vindt voor de verliezen welke hij elders draagt. (Zie vervolg onderaan hierneven). opbrengst wisselen tusschen de 350 en 370 millioen bushel. Van den vorigen oogst heeft Canada niet meer dan 24 millioen bushel overgehouden. Neemt men het gemiddelde van de schatting, namelijk 360 millioen als de waarschijn lijke opbrengst aan en stelt men de bin nenlandsche behoefte aan brood- en zaaigraan op 100 millioen bushel, de reserve qp 80 millioen, dan is er 200 millioen voor den uitvoer beschikbaar. Samenvattend kan men zeggen, dat zonder buitengewonen tegenslag in Ca nada tijdens de verdere ontwikkeling van het tarwegewas, in Noord-Amerika voor het nieuwe seizoen 430 millioen bushel, of in onze maat omgezet 12 mil lioen ton tarwe voor uitvoer beschik baar is. Aan de overzijde van den Oceaan 's werelds provisiekast, althans wat tarwe betreft, goed gevuld. Argentinië maakt daarentegen een slecht jaar door, en de slechte vooruit zichten worden er naarmate het jaar vordert niet beter om. In de eerste plaats was de oogst bij zonder slecht, en gezien de vooruitzich ten gunstig waren, zijn de prijzen ge daald inplaats van te stijgen. De Argentijnsche vasthouders hebben het spel verloren en menig Argentijnsch economist denkt thans terecht met groo te bezorgdheid aan de gevolgen van het silo- plan van de regeering. Onze lezers zullen zich zeker nog herinneren dat we op deze plaats daarover gespro ken hebben. Een grootscheepsch plan was het. dat ten andere met groote snel heid werd doorgedreven,en dat ten doel had de Argentijnsche boeren in staat te stellen, hun producten vast te houden in afwachting van betere prijzen. Dit jaar heeft men in Argentinië de gevolgen van de politiek van vasthouden gevoeld en niet alleen de boeren maar het gan- sche economische systeem van het land lijdt onder de gevolgen. Hoe is nu de situatie in Europa In Europa heeft de tarwe het dit jaar ook wel willen doen. Aanvankelijk wa ren de vooruitzichten in de zuidelijke landen minder gunstig en vooral over Italië zijn in dit verband alarmeerende geruchten in omloop geweest. Niemand minder dan Mussolini zelf heeft, helpen de aan den oogst in de Potynsche moe rassen, deze geruchten gelogenstraft. Geheel ongegrond zijn de klachten over een matige voortbrengst toch ook niet, want het nieuwe type brood dat deze week in Italië te koop werd gesteld, bestaat uit 90 tarwemeel en 10 °/o maïsmeel. Dit wijst niet op overvloed aan tarwe en deskundigen schatten de invoerbehoeften van Italië op eenige honderdduizenden tonnen. In het Oosten van Europa schijnt de oogst zeer gunstig te zijn. Rumenië is reeds gereed met den oogst en heeft on geveer 1 1/4 millioen ton meer voortge bracht dan verleden jaar. De aangrenzende gebieden in Rusland hebben in hetzelfde gunstige weder ge deeld en over de resultaten in deze stre ken loopen de Russen hoog op. Hier- Zie vervolg 2de bladzijde). Wat de uitvoermogelijkheden betreft, worden we langs alle kanten den weg afgesneden, onder het lijdzaam oog der regeering die slechts uitvoerwegen zoekt voor de produkten der groote nijverheid. Is het aldus dat de regeering de winstmarge begrijpt welke zij aan onze boeren heeft beloofd Onze boeren zijn deze akelige komedie meer dan beu. Is het dan toch waar dat de democratische regeering de massa laat uitplunderen door de groote trusten talisten en groot-kapi- TELEFOON 267. 141,32 fr. pEr 100 kg. 143 67 fr. 146,80 fr. 147,46 fr. 147,87 fr. 124,08 fr. Voor tarwe na bieten haver klaver Voor gerst na vlas m haver en aardappelen Voor rogge na haver en aardeppelen i is voor

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1