Boter en Margarine De Gemeenteverkiezingen en de Landbouwers Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Voor vereenvoudig der Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven De ellende der halve maatregelen. VRIJE TRIBUUN. ing Overdrachttaksen. ZONDAG 7 OOGST 1938 Prlja 35wcenüe» 20de JAARGANG Nr 1022 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Zooals België door zijn halve maat regelen bij de oplossing van het nationa- liteitenvraagstuk zijn eigen bestaan in gevaar brengt, brengt het ook op eco nomisch gebied het bestaan van onzen landbouw, 's lands bijzonderste nijver heid, en daardoor ook de algemeene welvaart in het gedrang. Het zooveelste bewijs wordt hiervan door den opnieuw fel oplaaienden strijd tusschen de boter en de margarine. Toen de wet en het uitvoerend ko ninklijk besluit tot contingenteering der margarinefabricatie door het staatsblad van 5-6 April 1937 werden afgekondigd hebben wij in De Koornbloem van 18 April 1937, dadelijk onzen twijfel uitge sproken over de doelmatigheid van deze reglementeericg tot verdediging der boterproductie. Wij zegden in dit num mer dat de contingenteering der fabri catie enkel iets kon uithalen op voor waarde 1) dat de ambtenaren gelast met het treffen der contingenteerings- maatregelen zich geregeld zouden doen voorlichten over de noodwendigheden van het zuivelbedrijf door de vertegen woordigers der zuivelproducenten2) dat zjj tijdig vereischte beperkingsmaat regelen zouden treffen3) dat op de Belgische markt geen margarine van elders kon worden gebracht zonder strenge reglementeering. Wat de heffing van het vergunnings recht ten bedrage van 0.50 fr. per kg. op de margarine betreft, spraken wij in voormeld nummer van De Koornbloem ons oordeel uit als volgt Het vergun ningsrecht van 0.50 fr. per kg., waar door het totaal accijnsrecht wordt ge bracht op 0.75 fr. per kg., zal weinig of niet uithalen om de mededinging der margarine te temperen. De opbrengst van dit vergunnings recht van 0.50 fr. per kg. zal overigens slechts geringe geldmiddelen verschaffen aan de Regeering om de zuivelnijver- heid te steunen. De landbouwers en zuivelproducen ten hebben steeds geëischt dat het recht op de margarine zou gebracht worden op 2,50 fr. per kg. Deze eisch is gegrond en billijk, daar dit recht maar de aan passing is aan de minderwaarde onzer munt. Over de bepaling van het koninklijk besluit dat het vergunningsrecht voor de helft ten laste der fabrikanten is, Zeg den wij dat deze bepaling niet zou ver hinderen dat de fabrikanten, door ver hooging der margarineprijzen, onrecht streeks bedoeld recht ten laste zouden leggen der verbruikers. Ten slotte schreven wij in zelfde nummer "Verder beperkt de reglemen teering der fabricatie de doodende con currentie der margarine tegen de boter slechts op gebied der hoeveelheid welke ter markt komt. Doch er is ook de con currentie op gebied der prijzen. Deze laatste is nog veel erger. Om haar te verminderen is er naar onze meening maar een doelmiddel middelde toepas sing van de elementairste wetten van handelseerlijkheid, teneinde de gewilde verwarring tusschen boter en marga rine ongedaan te maken. Hiertoe ko men de maatregelen in aanmerking wel ke wij hebben aangeduid in De Koorn bloem van 11 April 1937 onder hoof- ding De boterprijzen blijven dalen,,. Ziehier beknopt herhaald deze maat regelen welke we blijven eischen 1Formeel verbod door toevoe ging van kleurstoffen of door fa- bricatieprocedés aan margarine het uitzicht van boter te geven. De margarine mag enkel verkocht worden in haar natuurlijke witte kleur van voedingsvet. 2) Speciale verpakking met dui delijke opschriften voor de marga rine. 3) Verplichting voor de pastei bakkerijen, spijs- en koffiehuizen, onderwijsgestichten en andere in stellingen waar aan hei publiek eet gelegenheid wordt verschaft, het gebruik van margarine kenbaar te maken. 4) Verplichting voorde fabrikan ten de gebruikte grondstoffen bij de margarine-fabricatie kenbaar te maken. Deze maatregel zou trouwens ook de openbare gezond heid dienen. 5) Verbod van het gebruik der benaming boter voor alle produc ten niet geheel uit melk bereid. 6) Verbod van alle reklaam van aard om verwarring te stichten tusschen natuurboter en marga rine. 7) Vervanging der margarine door inlandsche boter, ten minste op de tijdstippen van 't jaar waarop de botervoortbrengst overvloedig is, in de hospitalen, de kazernes en al de instellingen gesubsidieerd door den Staat en andere openba re besturen. Wij moeten er nog aan bijvoegen 8) Het aanpassen van het ac cijnsrecht naar de waarde van den frank, wat dus circa 2,50 fr. de kilo zou zijn in plaats van 0,75 fr. Wij sloten onze bijdrage van 11 April 1937 met de volgende beschouwingen In ons land worden de oorsprongs benamingen van vreemde producten als wijnen en champagne beschermd om redenen van commercieele eerlijkheid. Waarom wordt dezelfde handelseer lijkheid niet geëerbiedigd, waar het de boter betreft, die heel wat meer belang biedt voor onze nationale economie, vermits 300.000 landbouwersgezinnen hun bestaan vinden in de zuivelpro- ductie. Deze maatregelen tot beteugeling der doodende concurrentie van de marga rine zullen heel wat doelmatiger zijn dan de gestemde contingenteering de? fabri catie. De gebeurtenissen hebben ons op treffende wijze in 't gelijk gesteld. Door een schreeuwende perspropa- ganda gesteund met millioenen franken, door hunnen sterken invloed bij de re geering, hebben de margarinefabrikanten gedaan gekregen dat er van de beper king der fabricatie weinig of niets in huis is gekomen. Op sommige tijdstippen hebben zij den verkoop hunner producten derwijze geregeld dat er in den kleinhandel ge brek aan voedingsvetten dreigde, ten einde de regeering te dwingen extra contingenten toe te staan boven de be paalde vastgestelde hoeveelheden waar van de fabricatie toegelaten was. Telkens heeft de regeering toegege ven. Dit jaar nog, wanneer tijdens de maanden Mei, Juni en Juli de boter prijzen ingevolge de overvloedige pro ductie en het gebrek aan afzet tot een zwaar verliespeil waren gedaald, stond het Ministerie van Landbouw extra contingenten toe welke de margarine productie voerden boven deze van 1937 op het overeenkomend tijdstip en de voortbrengst in Mei-Juni met 1 millioen kg. verhoogden. De margarinefabrikanten hadden nog een ander middel om te ontsnappen aan de contingenteering der fabricatie. Zij vermeerderden de margarine- voortbrengst in het Groot-Hertogdom Luxemburg, vanwaar zij, vrij van elke beperking en invoerrecht, naar België werd gebracht. Verleden jaar bedroeg de margarine productie in het Groot-Hertogdom am per 120.000 kg., begin Juli 1.1. was zij reeds gestegen tot 250.000 kg., waarvan circa 88 t.h. naar ons land werd uitge voerd. Dat de margarinefabrikanten niet de helft van het vergunningsrecht op de margarinefabricatie of 25 centiem per kg. te hunne laste zouden nemen, zooals bepaald is door het koninklijk besluit, is uitgevallen zooals wij het voorspelden. Immers, onmiddellijk na de contingen teering verhoogden zij den prijs der margarine met 1,60 fr. per kg. zijnde 19 °/o. De verbruiker betaalde dus het vergunningsrecht met nog heel wat bij. Het groote stemmingsmateriaal waar van de margarinefabrikanten bij voor keur gebruik maken isDe min begoeden zijn niet bij machte boter te koopen, zij zijn toch niet verplicht een droogen boterham te eten en hebben recht op een voedingsvet dat hun onder vorm van margarine tegen bereikbare prijzen wordt verschaft. Wij antwoorden hierop onze land* bouwers zijn niet zoo hardvochtig dat zij de min begoeden tot den droogen boterham willen veroordeelen. Doch er zijn thans heel wat begoeden die, ge bruik makende van het boteruitzicht der margarine, deze laatste voor boter opdienen aan hunne huisgenooten en vrienden. Uit gierigheid, of, om wat zij minder uitgeven aan margarine te kun nen besteden aan andere mindere nuttige uitgaven, maken zij gebruik van marga rine in plaats van natuurboter. In openbare eetgelegenheden wordt er op ruime schaal bedrog gepleegd ten nadeele der verbruikers door het ge bruik van margarine in plaats van boter. Daaraan dient een einde gesteld om redenen van eenvoudige commercieele eerlijkheid 1 Onze landbouwers hebben er zelf niets tegen dat margarine in zijn natuurlijke kleur en als dusdanig ter be schikking wordt gesteld van het ver bruik. Doch de gewilde verwarring tusschen boter en margarine moet volstrekt en totaal ophouden. De verbruiker welke j margarine eet, mag niet in de waan worden gebracht dat hij natuurboter on der de tanden krijgt. Onze landbouwers zuivelproducenten zijn het hartsbeu zich tevreden te stellen met de kruimeltjes welke vallen van de tafel der margarinetrusts, voor den afzet hunner boterproductie De Regeering moet thans onmiddellijk kiezen tusschen het levensbelang van 300.000 landbouwersgezinnen die hun bestaan vinden in de zuivel- productie en een dertigtal margarinefabrieken wier win sten dan nog grootendeels gaan naar enkele vreemde kapitalisten Aan de keuze welke zij daar doet, zul len wij onze houding ten haren opzichte vaststellen. Onder deze rubriek plaatsen we ingezonden stukken van onze leden, waar over de redaktie van dit blad geen uitspraak wil deen. noch eenige verantwoorde lijkheid wil nemen. Het hier navolgend artikel is strikt persoonlijk en werd door de verantwoor delijke opsteller van De Koornbloem, noch door het Bestuur van Redt U Zeiven beoordeeldHet werd dus noch aanvaard, noch afgewezen. Niettemin willen we aan steller de gelegenheid geven zijne gedachten vrijelijk en openlijk in onze kolommen bekend te maken en zijn bereid ook de mogelijke af- of goedkeuringen van andere leden en medewerkers op te nemen. De macht van de politiekers verre 1 van te verminderen vermeerdert nog dagelijks in ons land. Men zie rond om te bestatigen dat b.v. inzake benoemingen zoowel in staats- als in gemeentediensten de poli- j tiekers nog steeds de macht bezitten om over alles naar hun goeddunken te be slissen. De grootste nietswaarden worden soms in den kaas gestoken en door de gemeenschap betaald op aandringen van een of ander gemandateerde, Bij de verdeeling van 's lands kredie ten zijn het nogmaals de politiekers die de centen van Jan en alleman kwistig uitdeelen en Oomke en Oomkes vrien den niet vergeten. Overeenkomsten met binnenlandsche trusten als electriciteit, kolen, meststof fen en meer worden door dezelfde per sonen afgesloten, terwijl internationale handelstractaten door hen of onder hun nen invloed hun beslag krijgen. In de huidige politiek van ons land zijn klaarblijkend twee machten die elkaar goed verstaan en onder hen de koeken verdeelen, namelijk het groot kapitaal en het proletariaat of de werk liedenklasse. Ieder zorgt er voor de hoogst moge lijke voordeelen voor zijn groep te be komen. Voor middenstand en landbouw kan weinig worden gedaan, gezien de vertegenwoordigers of schijnvertegen- woordigers dezer klassen ook nog groo tendeels afhangen van de beslissingen van hun politieke hoofdgroep, die in de eerste plaats kapitalisten en arbeiders verdedigen. Het groot kapitaal weet al de recht- streeksche voordeelen in zijn koffers te Sinds jaren spreekt men van dezen maatregel. In handelskrin gen snakt men naar meer klaarheid en minder last. Men is er bereid zelfs meer te betalen als het moet, liever als de doolhof van maat regelen en wetten, waar alleen de ontduikers goed kunnen bij varen. Alhoewel een eenvoudige toe passing wel te vinden is en laatst nog een koninklijke kom- missaris zijn laatste beetje latijn verspild heeft om het te zoeken, komt er niets van in huis. Verleden week werd te Brussel een vergadering gehouden van enkele groepeeringen uit den han del en den landbouw met het doel bij de Regeering aan te dringen om de overdrachttaksen op de in gevoerde granen en voeders enkel bij de bron te heffen, in plaats van de gedurende toepassing van de faktuurtaks. In vergoeding van het verlies dat de schatkist zou lijden bij het afschaffen van de kleine taks zou de overdrachttaks in evenredig heid worden verhoogd. Voor de inlandsche granen werd gevraagd ten allen koste de overdrachttaks af te schaffen en het verlies voor den fiscus weer te vinden in de vergunningstaksen voor invoer van uitlandsche gra nen. Een komiteit in den schoot der genoemde groepeeringen gevormd zal aan de Regeering de middelen ter hand stellen om zonder verlies voor de schatkist de toepassing taksen tot een zeer eenvoudig stelsel te herleiden. Indien de Regeering klaarheid en eenvoud wenscht dan zal de zaak rap opgelost zijn. Wilt ze echter in de kaart spelen der ont duikers en den eerlijken handel aan zijn lot overlaten, dan zal men voortgaan op den ouden voet. Klaarheid en eenvoud bij de toepassing van de overdracht taksen zullen het toezicht gemak kelijk maken ze zullen de ontdui king verhinderen, en op die manier een paar honderd millioen in de Staatskas brengen. De eerlijke handel zal er mee gediend zijn. Alleen zegelfabri kanten en visschers in troebel water zullen dezen maatregel met leede oogen aanzien. We hopen dat de zaak in den goeden zin zal worden opgelost en verzekeren onze volle medewer king om tot een vergelijk te komen. krijgen, terwijl een goed deel van de groote voordeelen van het proletariaat als vliegen blijven hangen in de politieke kassen en netten van de partijen, waar duizende spinnen er hun deel uitzuigen. De landbouw en de middenstand zijn en blijven de eeuwige slachtoffers van gansch dat samenspel en worden stilaan maar zeker tot den grond plat gemaakt. Steeds waren we tegenstanders van elke inmenging in de politiek en steeds heeft Redt U Zeiven angstvallig eiken politieken invloed weten te weren. Maar op dit oogenblik vraag ik me af of we nog langer lijdzaam mogen toezien. Wij hopen vurig dat heel dat vuile boelken, dat men politiek noemt, zoo rap mogelijk zal plaats maken voor een gezonde Staatsleiding, maar intusschen- tijd blijven we zitten pp den rand van den afgrond, steeds smeekend opdat de verschillende politieke groepen toch medelijden zouden krijgen met onzen neteligen toestand. De stand van zaken is onwaardig voor onze boeren en middenstanders en mag niet langer blijven duren. Ik durf zelfs zeggen dat het misdadig ware voor de leiders dezelfde passieve houding te blijven aannemen. Landbouwers en middenstanders wa ren en zijn de steunpilaren van Gods dienst en Vaderland en van een paar politieke partijen. Maar dit belette niet dat ze steeds verwaarloosd werden en dat Kapitaal en Proletariaat op de kos ten van de boeren teren en smeren. Een algemeene opstanding van alle middenstanders en boeren, en een innige samenwerking is geboden, zooniet zul len ze meer en meer den dieperik ingaan. De tijd heeft ons geleerd en wie oogen heeft moet zien dat we op den weg welke we steeds bewandelen niet mo gen voortgaan. Groote veranderingen in gedachten en partijen zijn op til, laat er ons gebruik van maken om een sterke partij te stich ten van landbouwers en middenstanders, ten einde onze eigen belangen in handen te nemen. Op Godsdienstig en taalkundig ge bied hebben we voor 90 0/o dezelfde ge dachten en kunnen we een vergelijk treffen. Op economisch gebied staan we dicht aaneengesnoerd door de wet van het noodlot. Waarom ons langer laten uitplunde ren door de bende die heden te Brussel de plak zwaait Handelen is geboden en lafheid zal ons en onze kinderen duur te staan komen. In 't vooruitzicht van eene toekom stige partij van middenstanders en land bouwers kunnen we reeds vanaf de gemeenteverkiezingen onzen plicht doen. Waar het onmogelijk blijkt een lijst voor te dragen kan men op een of andere partijlijst verkiesbare plaatsen opeischen. zoodat reeds de stem van boeren en middenstanders op de gemeentehuizen zou worden gehoord. Men neme wel acht flinke en vrije mannen te kiezen die bekwaam en bereid zijn de belangen hunner klas te ver dedigen. Tegen de kiezing voor de Kamers dient echter gezorgd dat we gereed zijn om als onafhankelijke partij op te ko men, opdat in de Kamer en Senaat de vrije stem van boer en middenstander zou weerklinken. Aan de leiders van de boeren en mid denstanders hooger vooruitgezette ge dachten te willen onderzoeken. Ik twijfel niet of mijn wekroep zal gehoord wor den en mijn gedachten in werkelijkheid omgezet. S. TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1