De Noodtoestand van onzen Land- en Tuinbouw. Het Schandaal van de Staalslakken in België Steuo voor de sterk gedaalde Prijzen Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Wanneer neemt onze Regeering maatregelen ZITDAG Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG HZOOGST 1938 Psija 35 cenUcm 20de JAARGANG Nr 1023 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aandniding der bron ia streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Niet de Regeeringspolitiek tot vermindering der productie kosten, doch enkel een dringende valorisatie der verkoopprijzen kan redding brengen. Onze land- en tuinbouw werken nu reeds jaren met zwaar bedrijfsverlies. In het Parlement en door de landbouw- middens werd met aandrang de aan dacht der Regeering gevestigd op den scherpen nood waarin de verschillende bedrijfstakken van onzen land- en tuin bouw verkeeren. Niettemin is de Regeering in gebreke gebleven bij den uitbouw eener logische en doeltreffende economische politiek om ten minste het evenwicht te her stellen tusschen de voortbrengstkosten en de verkoopprijzen in den tuin- en landbouw. Bij drie achtereenvolgende regeeringswisselingen werd onzen land bouw wel bedacht met de belofte van een voldoende winstmarge, hebbende ongeveer dezelfde waarde als het edel moedig begrijpen tegenover den Vlaam- schen rechtseisch, doch behoudens enkele alleenstaande, dikwerf laattijdige en on voldoende hulpmaatregelen voor een of anderen tak van onzen land- of tuin bouw, zooals verhooging van sommige tolrechten, contingenteering van den in voer, beperking der margarinefabricatie, verbod van kunstroom. teeltpremie aan de inlandsche granen en aan de suiker- beetteelt, heeft de Regeering tot heden geen stelsel ontworpen van maatregelen die door hunne ordening en hunne be redeneerde uitwerking bij machte zouden zijn onzen land- en tuinbouw op te tillen uit den benarden toestand waarin zij verzonken zijn. Dezen laatsten tijd is de actie der Regeering er blijkbaar op gericht onzen landbouw te steunen door verlaging der voortbrengstkosten en verbetering der hoedanigheid van zijn producten. Wij ontkennen geenszins dat er op dit dubbel gebied nog vooruitgang te maken is, doch moeten waarschuwen tegen de overdreven verwachtingen die op dit stelsel worden gebouwd. De verlaging der productiekosten kan immers enkel geschieden door maatre gelen wier uitvoering vrij aanzienlijken tijd vergt en welke diensvolgens enkel een gunstigen invloed zullen uitoefenen op de geldelijke opbrengst van het land bouwbedrijf op langen termijn. Nemen wij enkele maatregelen in oogenschouw ontworpen door de Re geering tot vermindering der productie kosten. Een der bijzonderste in de oogen der landbouwers is voorzeker de verminde ring van de thans overdrijven prijzen der meststoffen. Welnu uit een on langs in de pers verschenen bericht uit gaande van het Departement van Land bouw blijkt, dat dit departement enkel opdracht heeft gegeven aan den heer Jules Yernaux, bestuurder van de poly technische faculteit te Bergen, een alge- meene studie te maken van het vraag stuk der stikstofmesten. Alvorens deze studie klaar is en alvorens de besluitse- len waartoe zij aanleiding geeft tot maat regelen zullen worden omgezet, zal er ongetwijfeld nog ruimen tijd verloopen. Het zal er immers gaan om toegevingen te bekomen vanwege den trust der fabri kanten van stikstofmesten die over machtigen invloed beschikken ook in de regeeringskringen Er is het vraagstuk der pachten. De nieuwe pachtwet behelzende de moge lijkheid voor herziening van den pacht prijs om de drie jaar, is nog steeds han gende voor het parlement en kwam nog niet ter bespreking. Wanneer zij aan de beurt zal komen is vooralsnog niet te voorzien. Er is het vraagstuk der goedkoope aanschaffing der electrische kracht voor het landbouwbedrijf. Hier worden de hooge prijzen der kolen, voortspruitende uit de bescherming welke de regeering aan de mijnen vei nt, te echte of ten onrechte ingeroep n door de electrici- teitsmaatschappijen cm de verlaging der verbruikstarieven te weigeren. Wij heb ben tot heden niet vernomen dat de Regeering de electriciteitsmaatschappij- en tot concessies heeft verplicht. Er is het vraagstuk der voordeelige vervoertarieven voor de land- en tuin bouwproducten en voor de grondstoffen dienstig in het land- en tuinbouwbedrijf. Daar de Nationale Maatschappij van Spoorwegen voortdurend met verlies werkt, is er op dit gebied niets te ver wachten. Tusschen de maatregelen welke reeds een begin van uitvoering kregen dienen genoteerd De staatstoelagen voor het bouwen van silos voor bewaring van groenvoe- der, voor het verbeteren der stallen, voor het bouwen van aal- en mestput ten, voor het bouwen van moderne hop asten. Zonder het nut dezer toelagen te willen ontkennen, dient toch gezegd dat zij enkel onrechtstreeks en op geringe wijze kunnen bijdragen tot verbetering van de rendabiliteit van onzen land bouw. Men verlieze bovendien niet uit het oog, dat laatstgenoemde maatregelen den landbouwer, die de staatstoelage verlangt, verplicht zelf nieuwe belang rijke kapitalen aan te wenden in zijn bedrijf tot uitvoering der verbeterings- werken waarvoor de toelage wordt toe gezegd. Daar de reserven bij talrijke boeren ingevolge de slechte jaren zijn uitgeputzijn zij niet meer bij machte nieuwe kapitalen te beleggen in hun be drijf. Wat de verbetering der hoedanigheid hunner producten betreft, dient er eens voorgoed een einde gemaakt aan de legende der minderwaardigheid onzer boeren welke door onwetende pseudo- economisten met genoegen wordt ver spreid. Vergelijkende statistieken opge maakt door het Internationaal Land- bouwinstituut wijzen uit dat onze boe ren, wat betreft de opbrengst per hec- taar, voor de meeste teelten aan het hoofd staan, ook in zake de verzorging en de voorstelling hunner producten, hebben onze land- en tuinbouwers deze laatste jaren, onder de voorlichting hun ner beroepsvereenigingen en de offici- eele reglementeering, zich aangepast aan de eischen der verbruikers. Alles ingezien, komt het stelsel der verlaging van de voortbrengstkosten en verbetering der hoedanigheid, thans ge volgd door de regeering, ons voor als een poging om tegenover de nijverheid niet het verwijt op te loopen de levens duurte te verhoogen en toch iets te doen, al ware het op langen duur, voor deu landbouw. Dit stelsel komt er op neer de geit en de kool te sparen. Daarmee kunnen on ze land- en tuinbouwers echter in de huidige omstandigheden geen genoegen meer nemen. Enkel maatregelen met onmiddellijke uitwerking kunnen hen nog redden van den ondergang welke hen bedreigt. Deze maatregelen zijn de verhooging der verkoopprijzen hun ner producten tot een peil dat niet alleen den kostprijs dekt, maar hun ook een normale bedrijfswinst verzekert. Te dien einde moet de binnenlandsche markt voorbehouden worden aan den afzet hunner producten en mag invoer slechts toegelaten worden tot aanvulling van het tekort der inlandsche voortbrengst. Bovendien moeten afdoende maatrege len getroffen worden tegen alle dum- pingspractijken of abnormale handels methoden welke voor gevolg zouden hebben den prijs voor onze voortbren gers onder den kostprijs te drukken. Bij de afsluiting van handelsverdra gen met het buitenland, dient onze land bouw, wat betreft het bedingen van uitvoermogelijkheden, op gelijken voet behandeld met onze nijverheid. De in voer van landbouwproducten door onze onderhandelaars toegestaan dient ge compenseerd door den uitvoer van land- of tuinbouwproducten welke wij bij machte zijn te leveren aan de andere partij. Het moet uit zijn dat onze land en tuinbouw enkel dienst doet als wis selmunt ten bate van onze nijverheid. Op de binnenlandsche markt dient een regeling tot stand gebracht tot be perking der winsten van de tusschen- personen in dezen zin, dat aan den voortbrenger een billijke minimumprijs wordt gewaarborgd en tevens, door bepaling van maxima-prijzen, de belan gen der verbruikers worden gevrijwaard. Verder dienen hier ook afdoende maatregelen genomen om de concurren tie vanwege voedingsproducten der nij verheid tegen de natuurproducten van den landbouw tot verhoudingen te bren gen en te handhaven welke de rechtma tige belangen onzer boeren eerbiedigen. Wanneer aldus het levensminimum voor onze land- en tuinbouwers zal ge waarborgd zijn, zullen de maatregelen tot verlaging van den kostprijs hun volle nut afwerpen en zullen onze landbou wers in staat zijn er hunne volledige me dewerking aan te schenken. Internationale Graanmarkt. De toestanden in den binnen- landschen handel van ijzer- of staalslakken zijn op dit oogenblik weerzinwekkend en eischen een snelle tusschenkomst van de Re geering ten voordeele der koo- pers. Onze voortbrengers van slak ken, de groote staalgieterijen, vinden het zeer aangenaam het buitenland te bedienen aan zeer loonende voorwaarden (Duitsch- land koopt hier jaarlijks 600.000 ton), en den landbouw in het bin nenland zonder koopwaar te la ten, of af en toe wat te geven aan zeer hooge prijzen. Laat ons zeggen dat er op dit oogenblik in feite geen slakken aan de markt komen, wat ons met reden doet veronderstellen dat het buitenland veel hoogere prij zen betaalt als de inlandsche markt aangeeft. Wij betalen echter reeds veel te duur2 fr. per eenheid, als men de mat kt nagaat van de twee productielandenFrankrijk aan 0,85 fr. en Luxemburg aan 1,25 fr. per eenheid. Onze Regeering die met alle middelen wil streven naar goed koope voortbrengst in landbouw- artikelen, mag niet langer deze toestanden dulden, en we zijn zoo vrij de speciale aandacht te trek ken van onzen Minister van Land bouw, Mr Heymans, op dit geval. Frankrijk heeft allen uitvoer stopgezet en verplicht de staalfa brieken aan den landbouw staal slakken af tc staan aan zeer kleine prijzen (0,85 fr.). Eerst nadat de Fransche vraag zal voldaan zijn, kan men weer (Zie vervolg ondereen hier neven). Zoowel in invoer- als uitvoerlanden. In België zijn de getroffen maatregelen onvoldoende. II. In een eerste artikel hebben we, in vogelvlucht, de ontwikkeling der graangewassen in de bij zonderste graanvoortbréngende landen nagegaan. En zijn we tot de slotsom gekomen dat er weer kan gesproken worden van een gezegenden oogst naar de aloude begrippen. Er zal een uitvoeroverschot van ongeveer 17 millicen ton tarwe voorhan den zijn. Dat de tarwemarkt door deze situatie reeds wekenlang gedeprimeerd is, kan niet verwonderen. In vergelijking met het vorige jaar zijn alle tarwemarkten aanzienlijk lager. We geven hier een kleine tabel die boekdeelen spreekt. Chicago Sept. 0,68 dollar vorig jaar 1,16 dollar. Winnipeg Juli 0,99 dollar vorig jaar 1,39 dollar, Buenos Aires 8,23 P. vorig jaar 14,05 P. Liverpool Juli 6/8,5 vorig jaar 9/5. Sindsdien zijn de prijzen nog gedaald in zoover dat bij den invoer in België de betaalde prijzen aanzienlijk lager zijn dan den kostprijs van den inlandschen graanoogst. Thans stelt zich de vraag Is in de huidige tarweprijzen de ongunstige ver houding tusschen vraag en aanbod ver werkt Deze kwestie houdt niet alleen den graanhandel bezig, het is ook de zorg van de graanvoortbrengende lan den en van de regeeringen die op actie ve wijze den landbouw steunen. De invoerlanden hebben het natuur lijk gemakkelijk. Door invoerbeperking, monopolieheffingen, contingenteering, clearingmaatregeleo, vergunningsrech ten hebben zij het middel in de hand om het binnenlandsch prijspeil naar behoef ten te bepalen. Zoo heft Frankrijk een invoerrecht van bijna 100 fr. per 100 kilo tarwe en kan de boer rekenen op een prijs van 180 fr. per centenaar in Nederland is de verzekerde prijs niet veel lager in het Groot-Hertogdom Luxemburg be nadert de minimumprijs 190 fr. en in Duitschland gaat hij zelfs boven de 200 frank. In België heeft de regeering er niets anders op gevonden dan het terug invoeren van het vergunningsrecht van 10 fr. per 100 kilo tarwe, hetgeen, tus schen haakjes gezegd, volledig onvol doende is. Eens te meer worden de Bel gische landbouwers slechter behandeld dan deze der naburige landen. De maatregelen getroffen door de tar- weinvoerende landen, vooral invoerbe perkingen, verkleinen de markt waarop de uitvoerlanden hun product moeten afzetten. De maatregelen van deze lan den zijn daarom beslissend voor de prij zen op de zoogenaamde open markt. Zeer veel hangt af van de maatrege len door de Regeering der Vereenigde Staten getroffen. Om den snellen aan voer naar de markten tegen te gaan, heeft de Amerikaansche Regeering zich bereid verklaard voorschotten te ver- leenen op tarwe van goede kwaliteit. Het bedrag hangt af van de plaats en de uitvoertoclating verwachten. Luxemburg volgt dezelfde po litiek. Alleen België laat toe dat de groot-industrie vette zaakjes maakt op den rug van den land bouwer. De toestand dient ten spoedig ste veranderd. Onze Regeering die in vele gevallen slechte voor beelden van Frankrijk heeft nage aapt, kan voor dezen keer het hink gebaar onzer Zuiderburen inzake verkoop van staalslakken navolgen. kwaliteit. Zoo is de basis voor Hard Winter nr 2 bepaald op 0,77 dollar en Red Winter nr 2 op 0,75 dollar geleverd te Chicago. Aan de beleening verbindt de Amerikaansche Regeering de voor waarde, dat de farmers in het nieuwe seizoen den uitzaai van tarwe zullen beperken en wel tot een oppervlakte van circa 55 millioen acres. Dit jaar werd ruim 78 millioen acres met tarwe beplant. Tegen een dergelijke inkrimping bestaat van de zjjde der boeren een ernstig bezwaar. De natuur kan in Amerika een zware schatting van den landbouwarbeid eischen. In het seizoen 1933-'34 bv., werden circa 69 millioen acres met tarwe bezaaid, terwijl er slechts van 49 millioen acres geoogst werd. Weliswaar heeft de Amerikaansche Regeering het plan opgevat grootere voorraden dan vroeger aan te leggen, doch ook dit heeft de tegenkanting der boeren niet kunnen overwinnen. Verder heeft het Amerikaansch De partement van Landbouw een deel van den Europeeschen tarwe-invoer opge- eischt. Van vele kanten wordt deze ruchtige verklaring echter aanzien als een maneuver om invloed uit te oefenen op den gang der zaken bij de onderhan delingen over een Amerikaansch- Engelsch handelsverdrag dan als een weloverwogen plan. In ieder geval, de Amerikaansche Regeering zal dit jaar, evenmin als de vorige jaren, gedoogen dat de tarweprijzen catastrofale dalin gen ondergaat, doch krachtig ingrijpen wanneer het past en met middelen die ons dikwijls als voorbarig of te ingrij pend schijnen, in werkelijkheid, echter, totnogtoe steeds goede resultaten heb ben afgeworpen voor de Amerikaansche landbouwers. Evenmin als de Vereenigde Staten laat Canada zijn tarweprijzen onbe schermd. In vorige artikels hebben we hier de werking van de Canadeesche Wheat Board uiteengezet, welke in ge val van nood de tarwe tegen een vasten prijs opkoopt. De laatste jaren was de prijs op de wereldmarkt hoog genoeg om een tusschenkomst onnoodig te maken. Zal de Wheat Board dit jaar moeten ingrijpen Men denkt van niet, in aanmerking nemende dat de Ver eenigde Staten behoefte zullen hebben aan straffe tarwe, van welke soort de States dit jaar betrekkelijk weinig heb ben geproduceerd, en den vrijdom van invoerrechten die de Canadeesche tarwe in Engeland geniet. Frankrijk is het derde land waar de oogst dit seizoen veel grooter is dan de behoeften. Zooals we het in een vorig artikel hebben uiteengezet zal de Fransche overschot niet op de markt drukken. De Fransche regeering heeft er de voorkeur aan gegeven dit over schot... in alcohol om te zetten. Het is derhalve niet uitgesloten dat de maatregelen van de Vereenigde Staten, Canada, Frankrijk en nog andere staten, die tarwe-overschotten bezitten, er kun nen toe leiden het groote overschot van 17 millioen ton dat op papier gewel dig aandoet te temmen. UÊÊÊmmm van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 4 Sept. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Z cyrdagen in ons lokaal van 10 tot 12 ur, om U kosteloos inlichtingen tr verstrekken inzake verzekeringenBran" Ingevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U,Z.„ de zaken behandelt. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1