Overproductie vau 13 millioen balen Koffie De Zuivelpolitiek der Regeering Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De hernieuwing Nederlandsch van het Belgisch- Handelsakkoord Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 28'OOGST 1938 PrJJa 35 centiet» 20de JAARGANG Nr 1025 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bjjdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onze Tuinbouw het slachtoffer op gansch de lijn. Wij hadden dus gelijk te vermoeden dat de geheimzinnigheid welke de onder' handelingen tot hernieuwing van het Belgisch-Nederlandsch akkoord om hulde, een vlag was die een slechte lading dekte voor onzen land- en tuin bouw. Inderdaad, de bladen behelsden ein- delijk een offlcieele mededeeling van wege het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel lui dende Zaterdag 20 Augustus had te Brussel de onderteekening plaats van een con- tingenteeringsovereenkomst tusschen de Belgisch- Luxemburgsche Economische Unie en Nederland. Deze overeenkomst berust op dezelfde grondslagen als de op 1 Juli 1.1. afgeloopen overeenkomst. Zij bevat een contingenteeringsovereen- komst met protocol en een steenkolen- akkoord. Zij treedt met terugwerkende kracht in werking vanaf 1 Mei 1938 en loopt tot 30 April 1939, met stilzwijgende verlenging telkens voor drie maanden. In klaarder woorden gezegd beteekent dit officieel berichthet Belgisch-Neder landsch handelsakkoord is voor één jaar vernieuwd zonder wijziging, behoudens voor de steenkolen. De noodlottige gevolgen voor onzen landbouw der twee handelsovereen komstenvan Maart 1934 en Maart 1935 worden dus door het nieuw akkoord bestendigd zoo niet verergerd. In menige bijdragen hebben wij ze in ons blad aangetoond en scherp aan geklaagd. In Kamer en Senaat heeft men er de aandacht der Rigeering met na druk op gevestigd. De land- en tuin- bouwvereenigingen hebben in tallooze moties een waren noodkreet geslaakt over den uiterst benarden toestand van onzen tuinbouw veroorzaakt door den overtolligen invoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten, met behulp van officieelen steun aldaar. Onze Regeering heeft eenvoudig de dooveman gespeeld. Wat kan het immers de heeren van Brussel schelen dat de Vlaamsche boer ten onder gaat, als de nijverheid het goed stelt en dividenden afwerpt op de kapitalen welke de groot- flnancie er heeft belegd 1 De landbouw moet immers toch maar dienen om aan de massa goedkoope levensmiddelen te verschaffen en aldus de bedrijfskosten, door het houden op laag peil der loonen, zoo gering moge lijk te maken. Ingevolge de ongewijzigde hernieu wing van het akkoord 1) Zal Neder land voor de meeste land- en tuinbouw producten de contingenten blijven be- heeren. De Hollandsche handelaars kunnen naar eigen goeddunken hier handel drijven in Nederlandsche land en tuinbouwproducten. De Belgische handelslieden kunnen maar op de kom bijten. Kontrool vanwege het Belgisch Ministerie van Landbouw op de inge voerde hoeveelheden is aldus ook prac- tisch onmogelijk. 2) Nederland zal voortgaan met hier op voorband bepaalde vaste hoeveel heden tuinbouwproducten in te voeren, zonder dat voorafgaandelijk wordt na gegaan of onze markt reeds voldoende afzet biedt voorde inlandsche productie tegen behoorlijke prijzen. De invoer zal mogelijk zijn tegen alle prijzen, zelfs indien zij ontzettend verlies berokkenen aan onze tuinbouwers. De Nederlandsche regeering verleent im mers aanzienlijke premiën voor den uit voer van de meeste land- en tuinbouw- produkten. De Nederlandsche tuinbou wers hebben er dus belatg bij uit te voeren tegen eiken prijs, zoo ontvangen zij immers den regeeringsteun en den prijs, hoe gering cck, welle zij hier voor hunne producten ontvangen. Dcch met een worden op onze markt ook de prij zen der inlandsche land- en tuinbouw producten derwijze gedrukt, dat zij, op verre na, de voortbrengstkosten niet dekken. De Nederlandsche dumping kan on gestoord zijn gang gaan en onze voort brengers ten ondergang doemen. 3) Nederland behoudt integraal zijn recht van overdracht der uitvoercontin- genten alsook van anticipatie op dezelfde. Wanneer het diensvolgens, wegens bepaalde omstandigheden zooals ver traging in den groei der producten of omdat het elders voordeeliger kan ver- koopen de hoeveelheden land- of tuinbouwprodukten naar België niet uitvoert waarvan de invoer binnen een bepaald tijdbestek is toegelaten, mag het de niet gebruikte uitvoercontingenten tijdens de volgende maanden benuttigen. Het mag ook vroeger, dan tijdens het voorziene tijdperk, met den invoer der toegelaten hoeveelheden beginnen. Wie ziet niet in dat deze regeling een bestendig gevaar behelst voor stoornis der prijzen op onze markten. De ont reddering onzer markt wordt hierdoor vandaag tot morgen mogelijk. Men werpe ons niet op dat Neder land voor onze nijverheidsproducten een belangrijk afzetgebied is en dat het toch niet redelijk is dit te verliezen door te doen aan landbouwbeschermiog. Wij antwoorden hier dadelijk opOnze Belgische land- en tuinbouwers vragen geen protectionnisme. Indien in Neder land de teelt en de verkoop vrij waren en dus niet genoten van rech'streekschen of onrechtstreekschen steun vanwege de regeering, dan mag de invoer van Ne derlandsche land- en tuinbouwproduc ten hier gerust ongehinderd geschieden. In eerlijke handelsvoorwaarden vreezen onze tuinbouwers de Nederlandsche concurrentie niet. Wat zij echter niet kunnen dulden en verder ook niet zullen gedoogen is dat zij gewurgd worden door dumpingsprak- tijken. In zijn redevoering voor de Handels kamer van Antwerpen in Juli 1.1. legde de heer Heymans, minister van Land bouw, de volgende verklaringen af De landbouw maakt een bestand deel uit van de algemeene economie, zijn belangen vallen ten slotte samen met die van de geheele gemeenschap. Hij neemt zelfs in onze economie een uiterst belangrijken sector in jaar- lijksche productie geschat op 10 milliard frank, voortgebracht door 's lands bo dem en 's lands arbeid, werkgelegenheid verzekerend voor 8C0.000 personen.Het is derhalve uitgesloten dat aan den land bouw, voor dezelfs instandhouding, niet de noodige steun zou worden geschon ken, steeds in de lijn van de algemeene economische politiek dus zonder op drijving van het peil der levensduurte boven dat van onze voornaamste con currenten op de wereldmarkt De hernieuwing van het Belgisch- Nederlandsch handelsakkoord toont aan wat deze verklaring waard is. Tusschen woorden en daden ligt eens te meer een diepe afgrond. Ook de Belgische Boerenbond tee kent in De Boer van 20 Augustus, in scherpe taal, verzet aan tegen het nieuw akkoord. De lange bijdrage in dit num mer sluit alsvolgt Het verdrag zooals het er uit ziet, ontzegt dat recht (het recht op leven) aan duizende kleine menschen uit den driehoek Brussel-Leu ven-Antwerpen. Een regeering die de mocratisch wil heeten, moet eerst en vooral aan hen denken. Wij kunnen in deze zaak de regeering niet meer volgen. Wij hebben de bevoegde instanties tijdig en dringend genoeg verwittigd. Elk ne me zijn verantwoordelijkheid Wij heb ben de onze genomen I Anderzijds heeft het Centraal Politiek Comité van Boeren en Tuiniers, het lei dend politiek organisme van den Boe renbond. een verbitterde resolutie ge stemd waarin het aan zijn politieke man datarissen van Kamer en Senaat op dracht geeft, langs de KatholiekeVlaam- sche Volkspartij een consekwente hou ding aan te nemen 1 Een vraagje slechts Wat wordt hier verstaan door consekwente houding 11 Zal deze weer eens bestaan in het hou den eener interpellatie, het neerleggen van een motie, het bedreigen met oppo sitie. en zich verder laten paaien met enkele schoone ministerieele beloften 1 Zal de oppositie waarmede hier eens te meer gedreigd wordt door den Boe renbond en zijn politiek organisme, zich weer eens beperken bij een moedige ont houding of een tegenstemming van een paar zijner politieke vertegenwoordigers en het verder in 't regeeringsgareel loo- pen door de overgroote meerderheid zijner vertegenwoordigers 1 Als de con sekwente houding aldus bedoeld wordt, heeft de comedie lang genoeg geduurd. Of wordt integendeel door deze woor den bedoeld een vastberaden doelbe wuste oppositie tegen een regeeringspo- litiek welke al te lang het levensbelang onzer land- en tuinbouwers heeft ver trapt 11 Wij wachten de parlementaire verte genwoordigers van den Boerenbond aan het werk 1 Zij vergeten echter niet dat onze boeren hen zullen oordeelen niet naar hunne woorden, doch wel naar hunne daden. Daar wij deze laatsten van hun- nen'twege niet erg gewoon zijn, staan we vooralsnog sceptisch tegenover de consekwente daden waarvoor op hen dringend beroep werd gedaan. Internationale KoffiemarIct. De nieuwe Brazfliaansche politiek heeft een merkelijke prijsdaling voor gevolg gehad. Langen tijd heeft men gedacht dat de overproductie van koffie uitsluitend een vraagstuk voor Brazilië was. Dat was de grondoorzaak, waarom men Brazilië jaren alleen heeft laten staan in zijn poli tiek tot verdediging van den_koffieprijs. Er bestaan bij een totale wereldver- bruik van rond 25-OCO.OOO zakken koffie, eigenlijk twee koffiemarkten. Op de één worden de z.g. "milds,, verhandeld. Een jaarlijksche productie van 12 millioen balen dezer koffies wordt gemakkelijk door het verbruik opgenomen. Voor raden van "milds,, bestaan'er niet. Heel anders is het gesteld op de tweede markt. Tegenover de productie van "hard coffees„ van 25 tot 26 millioen balen, staat slechts een vraag van 12 tot 13 millioen balen. Brazilië produceert nu juist voornamelijk deze soort. Lange jaren heeft Brazilië ten koste van groote opofferingen den prijs loo- nend gehouden. Onlangs echter werd de uitvoer zoo niet vrijgelaten, dan toch minder aan banden gehouden dan voor heen, en kwamen de werkelijke verhou dingen op de markt tot uiting. De prijs voor een goede zachte koffie bedroeg op 29 Maart 1937 in Brazilië 22 dollarop einde April 1938 was deze nog 18 dollar. De harde koffies deden op die data onderscheidelijk 18 en 10 dollar. De nieuwe politiek van Brazilië heeft echter, voor wat den afzet betreft, goede resultaten gehad. De uitvoer verhoogde met bijna 50 °/o. Van Juli tot November bedroeg de afzet 4.647.000 balen van December tot April, gedeelte dat onder het nieuw regiem valt, 7.385.000 balen. Trekt men de Brazilië-uitvoer af van den wereld-uitvoer dan blijven voor de niet- Braziliaansche koffies in de hooger ge noemde periodes onderscheidenlijk 4mil- lioen 741.000 zakken en 4.180.000 zak ken, een achteruitgang dus van 561.000 zakken. Ook de statistieken aangaande den uitvoer naar Europa geven hetzelfde Vervolg op de 2de bladz.) Het Staatsblad van 18 Augustus pu bliceert de koninklijke besluiten gedag- teekend 13 Augustus, tot steun aan de zuivelproductie, waarvan wij reeds mel ding maakten in ons vorig nummer. 1) Het eerste besluit bepaalt dat pre mies kunnen verleend worden voor de kaasproductie. Het bedrag en de voor waarden van toekenning zullen vastge steld worden door den Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw. 2) Het tweede bepaalt dat toelagen worden verleend aan de fabrikanten van volle melkpoeder Hatmaker. Het bedrag van deze toelagen is vastgesteld volgens het fabricagecontingent van volle melk poeder en op basis te bepalen door den Minister van Landbouw. 3) Het derde besluit bepaalt dat pre mies kunnen verleend worden voor de voortbrengst van condensmelk (verdikte melk). Het bedrag en de voorwaarden tot toekenning dezer premiën zullen vastgesteld worden door den Minister van Landbouw. 4) Het vierde besluit behelst de vol gende voorschriften betreffende het ge bruik van de benamingen boter, room, melk en kaas Het wordt verboden een voedings waar in den handel te brengen, onder hetzij welke benaming waarin het of de woorden "boter,,, "room„, "melk,,, "kaas,, of gelijkaardige bewoordingen inzonderheid samengesteld uit den stam van die woorden voorkomen, wanneer deze waar voornoemde producten niet inhoudt. Een voedingswaar in wier benaming een van hooger vermelde woorden voorkomt of de stam van dezelfde woorden, mag geen margarine of be reide vetten inhouden. Voor de toepassing van deze bepalin gen wordt melk in poeder gelijkgesteld met melk. Het gebruik, in hotels of spijshuizen, van geschreven of gedrukte berichten of mededeelingen op spijskaarten of op andere aankondigingsmiddelen, waarbij aan de kliënteel wordt meegedeeld dat de eetwaren of gerechten met boter voorbe reid zijn, wordt alleen toegelaten wan neer er boter wordt benuttigd bij uit sluiting van margarine of bereide vetten. 5) Het vijfde besluit machtigt den Minister van Economische Zaken, Mid denstand en Landbouw, naargelang de noodwendigheden, gewestelijke of na tionale commissies op te richten, samen gesteld uit afgevaardigden van de voort brengers en van de handelaars van land en tuinbouwproducten. Deze commissies hebben tot opdracht de normale prijzen te bepalen te betalen aan de voortbrengers Te dien opzichte, houden zij rekening met den stand der markt, de kosten van voortbrengst en, in voorkomend geval, van verwerking en van vervoer. De bevoegde Minister kan bij deze commissies een vertegenwoordiger be noemen die, naargelang de omstandig heden, kan belast worden met de taak van voorzitter, secretaris, toezichter of commissaris. Inzake zuivelproductie, zullen voor melde commissies opgericht worden bij tusschenkomst van den Nationalen Zui veldienst. Ziehier in beknopten vorm onze zienswijze over deze nieuwe koninklijke besluiten In algemeenen zin, kunnen wij de af gekondigde maatregelen beschouwen als een behoorlijke inzet eener meer breede regeeringspolitiek tot steun aan onzen landbouw. Het werkelijk nut der ontworpen maatregelen zal echter afhangen van de uitvoering door of onder toezicht van het Departement van Economische Za ken, Middenstand en Landbouw. Een degelijke uitvoering vergt goed onder legde ambtenaars, flink op de hoogte der landbouweconomie en techniek, werkende in verstandhouding met de vertegenwoordigers der landbouwvoort- brengers; opname in de ontworpen commissies van de vertegenwoordigers van al de beroepsvereenigingen der landbouwers, en niet van een paar onder hen, zooals het in 't verleden meestal het geval was. Wat de onderscheidene besluiten betreft Over de premies voor de kaasproduc tie hebben wij onze zienswijze kenbaar gemaakt in onze vorige landbouwbe- richten.Wij herhalen ze hier kortbondig. De steun der regeering moet bijzon der gaan naar de fabricatie van kaas met harde schors en van groot verbruik welke door hoedanigheid en smaak kan wedijveren met de hier meest verbruikte kaassoorten, zooals Hollandsche- Chester en Gruyère-kaas. Zulks sluit evenwel niet uit dat, binnen de perken van hunne normale afzetmogelijkheid, ook steun verleend worde aan de thans in ons land voortgebrachte zachte kaassoorten, zoo als Herve-, Brusselsche- en Briekaas van goede hoedanigheid. Onze tolrechten op vreemde kaas dienen verhoogd in evenredigheid met den steun welke de kaasproductie geniet in de uitvoerlanden. Zooniet bestaat er weinig kans, dat zelfs met de premies, de kaasfabricatie hier eenige uitbreiding van beteekenis kunne nemen. De premies voor de fabrikatie van volle, melkpoeder en condensmelk zijn nuttige maatregelen om in het seizoen van volle melkproductie de inlandsche markt te ontlasten. De uitvoer van ver dikte melk zou hierdoor kunnen bevor derd worden o. a. naar Engeland, waar een invoercontingent werd voorbehou den aan ons land, dat echter tot heden door onze uitvoerders niet werd be nuttigd. Het Ministerie zal er echter moeten op waken dat de steun ten goede kome aan de melkvoortbrengers en niet aan de melknij verheid. Deze maatregelen tot valorisatie der melkproductie zijn ten slotte maar een onderdeel van een gansch stel maatre gelen welke onmisbaar zijn tot valorisa tie der inlandsche zuivelproducten, waar- tusschen de bijzonderste zijn 1) De verdediging der boter tegen de doodende concurrentie der margarine door het doen naleven der elementaire wetten van handelseerlijkheid op de wijze aangeduid in ons nummer van 7 Augustus 1.1. onder hoofding Boter en Margarine 2) Steun aan de rundvleeschproductie. Het vierde besluit betreffende bet ver bod van het gebruik ten onrechte van de benamingen boter, room, melk, kaas, is de uitvoering van een eersten maatregel om de handelscerlijkheid te doen eerbie digen. Het voorschrift betrekkelijk de toelating voor de spijshuizen alleen het gebruik van boter aan te kondigen wan neer geen margarine of andere voe- dingsvetten worden gebruikt, is echter niet precies genoeg en onvolledig. Het zou heel wat doelmatiger zijn het ge bruik van margarine te doen aankondi gen. Bovendien zou deze verplichting moeten gelden niet alleen voor de spijs huizen en hotels, maar ook voor de pasteibakkerijen en alle andere inrichtin gen waar eetgelegenheid aan het pu bliek wordt verschaft. De instelling van commissies uit voortbrengers en handelaars, om nor male prijzen vast te stellen ten behoeve van de voortbrengers, verheugt ons. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij, sedert lang, dit stelsel van paritaire commissies hebben voorgestaan als een nuttige maatregel om aan de voort brengers minima-prijzen te verzekeren die minstens de productiekosten zouden dekken en de winsten der tusschenper- sonen tot een redelijk peil zouden terug brengen. Wij waren, bij ons weten, de eersten om dit stelsel te verdedigen. Wat echter nog niet duidelijk werd ge zegd in het besluit is de bevoegdheid van de ambtenaars die den minister zul len vertegenwoordigen. Deze zouden naar onze meening, wanneer de verte genwoordigers van de voortbrengers en handelaars het niet eens geraken, na ad vies van den Minister beslisssende stem moeten hebben. Best mogelijk wordt deze aangelegenheid geregeld bij minis terieel besluit op het tijdstip der instel-; ling der bedoelde commissies. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1