Een hotse-botsende Landbouwpolitiek De groote Tuinbouw tentoonstelling te Essen Arbeid adelt. Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereenigmg Redt U Zei ven Voor eo door de Landbouwers De Winterleg DUITSCHLAND. ZONDAG 4 SEPTEMBER 193S. Prijs 35 centiem 20de JAARGANG Nr 1026 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord, Naar meer evenwicht in voortbrengst en verbruik. Deze laatste dagen mochten wij de aankondiging aanstippen van enkele maatregelen welke er schijnen op te wijzen, dat onze Regeering eindelijk de handen uit de mouwen gaat steken voor hulp aan sommige in nood verkeerende bedrijfstakken van onzen landbouw. We kunnen ons hierover verheugen. Wat deze maatregelen waard zijn moet de uitvoering nogleeren. Wanneer wij ze in oogenschouw nemen,moeten we vaststellen dat ze veelal zonder onderling verband zijn, dat zij een logische lijn missen, dat zij geen deel maken van een stelsel dat leiden moet naar het dubbele doelhet evenwicht in de landbouw productie te herstellen of te behouden door aan al zijn bedrijfstakken een rede lijke winstmarge te verzekeren of ten minste te vrijwaren voor verlies Zoolang immers, ingevolge het weg vallen van uitvoermogelijkheden. onze land- en tuinbouw schier uitsluitend zijn aangewezen op de binnenlandsche markt, is het evenwicht in de voort brengst een uiterst gewichtige factor tot leniging der landbouwcrisis. Het is toch duidelijk dat wanneer een bepaalde teelt of bedrijfstak zwaar verlies oplevert terwijl een andere nog winstgevend is, de productie zich zoodra mogelijk naar de tweede verplaatst en er aldaar dan na enkelen tijd overproductie ontstaat die de prijzen tot verliespeil drukt. Een voorbeeld uit 't verleden De slechte graanprijzen hebben geleid tot uitbreiding van de v< eteelt, met 't gevolg dat wij thans overproductie kennen aan zuivelproducten en slachtvee 1 Er is echter nog meer de uitwerking van sommige maatregelen, hoe nuttig ze ook schijnen op zichzelve, zal verminderd worden door dit gebrek aan doelbewuste ordening, en wat onverklaarbaar is, door de tegenstrijdigheid bestaande tusschen sommigen onder hen. Wij bewijzen Wij kregen onlangs de herinvoering van de vergunningstaks van 10 fr. per 100 kg. op de tarwe. Doel dezer taks is, of minstens moet zijn de graanteelt te valoriseeren om te voorkomen dat de graanverbouwers, wegens de verlies- prijs hunner producten, de graanteelt daar laten, uitbreiding geven aan de voedergewassen en de overproductie welke zich reeds voordoet in den vee kweek nog verergeren. Wij hebben het reeds vroeger gezegd: deze graanvalorisatie zou algemeen moeten zijn en dus ook moeten omvat ten de rogge en de gerst. In sommige streken zijn deze twee laatste graan soorten de eenige. Het gevolg der eenzijdige tarwevalo- risatie is dat de prijzen van gerst en rogge van den laatsten oogst reeds zeer laag zijn gevallen en er dus gevaar be staat dat deze teelten nog lullen worden ingekrompen. De regeering heeft ver der hare inzichten nog niet meegedeeld deze graangewassen te laten deelnemen aan de in vooruitzicht gestelde teeltpre- miën. Welke hare prijzenpolitiek zal zijn ten opzichte van de graansoorten in 't algemeen voor den volgenden oogst, waarvan de uitzaaiing nakend is, is even min bekend. Hoe wil de regeering dan, dat er uit breiding worde gegeven aan de graan teelt als middel tot ontlasting van de andere landbouwtakken waar reeds te veel productie is of gevaar dreigt voor overproductie Een tweede voorbeeld t Voor Mei en Juni 1.1. stond de regeering buitenge wone contingenten toe voor de fabrica tie van margarine. In Mei overschreed de margarinefabricatie aldus met 663.000 kg. de hoeveelheid vervaardigd in Mei 1937, voor Juni bedroeg de meerder- voortbrengst 1.5C4.UC0 kg. Het onmiddellijk gevolg was een in zinking der bottrprijzen merkelijk onder de prijzen dei ovtrs ensiemmende maan den van verleden jaar. Onlangs nu heeft de regeericg maatregelen afgekondigd tot steun der m< Ik- en zuivelproducten Zooals premiën voor de kaasfabricatie, voor de fabricatie van volle melkpoe der, voor de voortbrengst van condens- melk (verdikte melk). De steun, welke op die wijze aan onze veehouders wordt geschonken, is reeds vooraf geneutrali seerd door het verlies dat zij hebben ondergaan op den verkoop van boter en melk ingevolge de niet te wettigen vroe ger toegestane overdreven margarine contingenten. Is dergelijke regeling geen uiting van tegenstrijdige handelwijze Om bij de zuivelkwestie te blijven Men kondigt premiën aan tot bevor dering der kaasfabricatie. De deskundi gen zijn het eens, dat de inlandsche kaas nijverheid niet kan ontstaan en tot ont wikkeling komen, indien zij aan de grens niet wordt beschermd tegen vreemde concurrentie, tenminste in dezelfde mate als het botervet. Waarom wordt dan de aanpassing van het tolrecht niet voor zien te gelijkertijd of beter vóór de af kondiging der premiën voor de fabrica tie. Of is het enkel de bedoeling de pre miën aan de kaasfabricatie het uitwerk sel te geven van de pleister op het hou ten been Wat de andere afgekondigde valori satiemaatregelen betreft voor de melk producten, waarbij nog dienen gevoegd de melkbedeeling in scholen en kazer nen. Wij zullen het nut daarvan niet ontkennen. Doch het staat vast, dat om een volledige en blijvende uitwerking te hebben, deze maatregelen zouden moe ten ingeschakeld worden in een alge meen programma van steun aan het zuivelbedrijf, waarvan de bijzonderste punten zijn 1) Verdediging der natuurboter tegen de doodende concurrentie der marga rine door het doen naleven van eerlijke handelspractijken, op de wijze uiteenge zet in ons hoofdartikel van 7 Augustus 11. 2) De gezondmaking van den melk handel, om den wantoestand te verhin deren welke wij thans kennen dat de tusschenpersonen per liter melk even veel of meer maken als de voortbren gers. Hiertoe bestaat naar onze meening een probaat middel vaststelling op re gelmatige tijdstippen van minimaprijzen voor de voortbrengers en van maxima- prijzen voor de verbruikers, door pari taire commissiën onder toezicht van het Departement van Landbouw. 3) Valorisatie van de rundvleeschpro- ductie welke kan beschouwd worden als een bijtak van de melkveeuitbating. Reeds lang wordt het slachtvee immers met zwaar verlies verkocht en tot heden heeft de regeering geen enkel maatregel getroffen om hieraan te verhelpen. Wat wij wel hebben gezien is dat de regeering om de prijzen van de slacht- varkens te remmen die een lichte ver gelding opleverden aan onze veehouders voor de verliezen ondergaan op hun rundvee, in Juli en Augustus 1.1. vergun ningen heeft toegestaan voor den invoer van vreemd varkensvleesch. Nochtans was er op onze markt geen tekort aan varkensvleesch en werden de slacht- varkens verkocht tegen normale prijzen, die wel loonend waren, doch volstrekt niet overdreven. Aldus werd eens te meer door de regeering een voorbeeld gesteld van tegenstrijdigheid in hare landbouwpoli tiek. In zake handelspolitiek zouden wij kunnen wijzen op de verklaringen afge legd in Juli 1.1. door Minister Heymans te Antwerpen die uitdrukkelijk betoogde dat de landbouw, gezien zijn groote economische beteekenis, volkomen recht heeft op steun voor zijn instandhouding. Welnu enkele dagen later, kwam de hernieuwing van het Belgisch-Neder- landsch akkoord tot stand dat onze tuin bouwers met handen en voeten over levert aan den Hollandschen dumping. Een treffend voorbeeld vindt U niet van consekwente landbouwpolitiek Om even stil te staan bij de speciale teelten Wij hebben de hopteelt. De regeering heeft toelagen beschikbaar gesteld voor veredeling der kuituur, voor verbetering der hopasten. Deze maatregelen zijn goed. Doch om de wegkwijnende hoppe nieuw leven in te blazen, moet men haar looneode ptijzen verzekeren. Dit laatste nu is slechts mogelijk door verhooging van de invoerrechten tot het bedrag dat door de andere landen wordt gcëischt, en door afdoende maatregelen tot waar borg der herkomst onzer hop en het volstrekt invoerverbod voor vreemde zieke hop. Wij zouden nog tal van andere voor beelden kunnen aanhalen om het gebrek aan logischen uitbouw en aan continuï teit der Belgische landbouwpolitiek aan te toonen, in zooverre de houding der regeering tegenover het landbouw vraagstuk de benaming landbouwpoli tiek verdient 1 Wij laten het hierbij 1 Onze uiteenzetting zal, naar wij ver hopen, hebben aangetoond dat slechts een algeheele doelbewuste land- en tuinbouwpolitiek hulp kan bieden aan de 800.000 voortbrengers die, naar de verklaringen van Minister Heymans, recht hebben op een behoorlijk bestaan 1 Onze landbouwers wachten met scherp ongeduld op de regeeringsdaden welke dit bestaansrecht verzekeren 1 i Het is voor de rendabiliteit van elk pluimveebedrijf van zeer grooten in- j vloed of er een behoorlijken winterleg is. i Ja, eigenlijk is het zoo, dat de hoe- j veelheid eieren, die in den winter ge raapt worden, voor het grootste deel bepalen of er al dan niet winst in het bedrijf zal gemaakt worden. Natuurlijk spreken ook andere fac toren een woordje mede, doch voor een legbedrijf is de opbrengst van de eieren in den Winter doorslaggevend. Het is daarom de plicht van iedere pluimveehouder te zorgen, dat de om standigheden daarvoor zoo gunstig mogelijk zijn en hij dieren heeft, die door gezondheid en kracht daartoe in staat zijn. Het mag als algemeen bekend geacht worden, dat de eieren in de maanden October, November en December circa 100 °/o meer opbrengen dan hetzelfde aantal in de periode half Maart-half Juni. In die periode leggen practisch alle kippen, ook de minder goede, en daarom zijn ook de eieren goedkoop, terwijl hierbij nog komt, dat ook uit landen waar de pluimveehouderij niet intensief bedreven wordt, veel eieren ter markt komen, die mede den prijs naar beneden doen gaan. De Winter is echter een tijd, die geheel afwijkt van de natuurlijke leg- perioden en dan leggen ook alleen ge zonde dieren, die op tijd zijn geboren, onder gunstige omstandigheden worden gehouden en op de juiste wijze een goed voedsel ontvangen. Hoewel we thans nog in den Zomer zijn moet reeds dagelijks alle aandacht erop ingesteld zijn om de gunstigste omstandigheden te scheppen teneinde een goede winterleg te bekomen. In Augustus en September moet door doelmatige voeding de kracht van de dieren zooveel mogelijk worden opge voerd. terwijl de huisvesting zoodanig moet zijn, dat de gezondheid en de ge hardheid zooveel mogelijk worden be vorderd. Ontijdig of tot een te grooten leg drij ven is een groote fout. Daarmede verzwakt men de dieren te veel en in den tijd van de dure eieren gaan ze alsdan heerlijk uitrusten en de eieren blijven weg. We hebben dus gezorgd voor goed uitgegroeide sterke poeljen en treffen nu verdere maatregelen om een goede win terleg mogelijk te maken. Het eerste wat nu onze aandacht vraagt is het hok, waarin de dieren den winter moeten doorbrengen. Het hok moet tijdig in orde worden gebracht, zoodat de kippen het op tijd kunnen betrekken, het moet goed nage zien zijn zoodat het in den winter niet kan lekken of tochten, doch het moet goed zijn te ventileeren, want gezonde frissche lucht is een onmisbare factor en (Zie vervolg onderaan hierneven). Enkele indrukken. We hadden het geluk, heel toe vallig, te Essen aanwezig te zijn bij de sluiting van het Internatio naal Tuinbouwcongres. Deze had plaats op de feestterrassen der Rijkstuinbouwtentoonstelling, die aan 10 000 personen plaats kun- nen bieden. Er werd een groot vuurwerk afgestoken en dansen werden uitgevoerd Het was prach tig en tot in de puntjes georgani seerd, zooals alles thans in Duitschland, vooral wanneer er vreemdelingen aan of omtrent zijn. Wie Essen nooit bezocht heeft, zal het moeilijk vallen, bij de gedachte aan deze grootste Duitsche wapensmidse aan iets anders dan aan rookende schoorsteenen en het kloppen en hame ren van machienen te denken. En toch is dit een verkeerd gedacht. Essen is nog wat anders dan een reuzefabriek. Nieuwe woonwijken, par ken en tuinen hebben Essen tot een vol op met levend groen vervlochten stad gemaakt, En de inwoners interesseeren zich ook voor andere zaken dan machie nen en kanonnen. In 1929 werd er voor de eerste maal een groote tuinbouwten toonstelling, de "Gruga„ zooals men te Essen zegt, geopend en trok tienduizen den bezoekers. En sindsdien is ieder jaar een vooruitgang geweest. De opper vlakte van de rijkstuinbouwtentoonstel ling beslaat thans 47 hectaar twee maal zoo groot dus als negen jaar geleden en sedert haar opening van April 1.1. bezochten reeds 200.000 menschen de tentoonstellingsgronden. En dit loont waarlijk de moeite. Bij het binnenkomen betreedt men, na de statie van het dwergspoor gepasseerd te zijn, een indrukwekkend tulndeel, waar het warme rood der klinkers, de fel witte muren rondom en de pergola met een fleurige beplanting en het spui ten der fonteinen, de bezoekers onmid dellijk in een feestelijke stemming bren gen. Verder gaande bereikt men den bloementuin, begrensd door lichtende fonteinen en met Canna's beplante ter rassen. Hooge populieren onderbreken op aangename wijze het uitzicht op de hallen. Enkele tuindeelen zijn speciaal ingericht voor vaste plantenbegonia's, rozen, eenjarige bloemen of gewassen. Men ziet er tuinen voor dagelijksch ver toeven. voor het houden van kinderspe len, voor verpoozen door moeder en kind, voor den dierenvriend en voor het geven van avondfeesten. Alhoewel deze tentoonstelling vooral voor het bezoek van honderdduizenden leeken is ingericht, zijn er ook vele on slechte bedampte hokken doen de vita liteit der dieren spoedig verdwijnen. Een groote factor is eveneens de juiste bezetting. Nooit meer dan 3 1/2 tot 4 hennen per m2 hokoppervl^kte. Overbevolking is de beste waarborg voor mislukking van den winterleg. De hokken dienen bewoond eenigen tijd voor dat de leg begint, zoodat ze goed aan het verblijf wennen, voordien is het gewenscht ze te enten tegen pok ken en diphterie. De besten tijd daarvoor is een leeftijd van ruim 3 maanden en uiterlijk begin Augustus. Tegelijk, dus voor de hennen in het winterverblijf gaan wordt er een strenge selectie toegepast en alle zwakke exem plaren uit de groep verwijderd. Dit is noodzakelijk omdat die nooit geen winst geven, doch integendeel de winst van de goede leggers helpen op eten. Als aan al deze eischen is voldaan dan zorge men zoo mogelijk voor een prac- tische verlichting van de hokken. Electrisch licht is natuurlijk het meest idealedoch ook met olie is nog wel een Vervolg op de 2de bladz.) derhoudend onderrichtende gedeelten, waarbij de hall der rijksvoedselvoorzie ning, welke vele tulobouwtechnische vraagstukken grondig en leerrijk behan delt. Ook de woningbouw heeft er zijn eigen afdeeling. Een moderne straat toont er voorbeelden voor het inrichten van huis en hof. Dit is een kleine en onvolledige schets van hetgeen er te Essen te zien is. Bij onze aankomst te Essen werd juist de internationale tentoonstelling van ontwerpen van tuinen in een der hallen gehouden. Deze geeft een fraai over zicht, ook door middel van foto's, van de huidige tuinarchitectuur in België, Chili, Duitschland. Engeland. Frankrijk. Italië, Nederland, Noorwegen, Polen, Zweden en Zwitserland. In een volgende hal werd een tijdelijke tentoonstelling van bloemen ingericht, vooral van gladiolen, vaste planten, orchideeën en bindwerk. Verder was er, wederom in een andere hal, een rijks- tuinbouwbeurs die uitsluitend door vak lieden mocht bezocht worden. De dag voor den Duitschen tuinbou wer werd in de dahlia-arena van de tentoonstelling gehouden. Deze dag heeft voor den Duitschen tuinbouwer dezelfde beteekenis als de boerendag welke jaarlijks te Goslar tienduizenden en tienduizenden boeren vereenigt. En ook de tuinbouwers waren flink opge komen. In Essen heeft men voor 9000 Duitsche tuinbouwers nachtlogles moe ten zoeken. Men schat dat er 16.000 tuinbouwers aanwezig waren. We hadden een uitnoodiging ont vangen om ook aan dien "dag„ deel te nemen. In de overvloedig met vlaggen en doeken getooide arena, waarin duizende dahlia's staan geplant, in een amphi- theatervormig aangelegde tuin, hield de voorzitter der Vereeniging van Duitsche beroepstuinbouwers, heer J. Boettner, van Berlijn, de openingsrede. Vervol gens sprak de Staatssecretaris van het Ministerie van Voeding en Landbouw over de plichten van den tuinbouw ten opzichte der Duitsche volkshuishouding. Daarbij wees hij op het feit dat het voor de tuinbouwers allés behalve schitterend was, vooral omdat de fruitoogst zeer gering is dit jaar. Voorts zegde hij, dat een toenemend verbruik van fruit en groenten voor de volksgezondheid een noodzakelijkheid was. Het verbruik er van zou men kunnen opvoeren door het eten van aardappelen als avondmaal. Bovendien zou een verhoogd verbruik van fruit als marmelade, het voordeel meebrengen, dat daardoor het verbruik van vet kon verminderen. De heer J. Boettner nam daarop wederom het woord. Hij verklaarde o m. dat hij als fruitteler nooit zulk slecht jaar had meegemaakt, zoodat zelfs hooge prijzen nauwelijks den kostprijs zouden kunnen evenaren. Door het gezamenlijk gebruik maken van machinalen arbeid in kleine bedrijven, meer specialisatie in de daarin gedreven culturen en een vermindering van het aantal der te kweeken verscheidenheden, zou men tot meer stabiele bijdrjjfsinkomsten kun nen geraken. Met het uitspreken van een slotwoord en het zingen van nationale liederen werd deze bijeenkomst gesloten. Ons slotwoord zal kort zijn. In Duitschland hebben boer noch tuinbouwer het gemakkelijk, maar ze verstaan elkaar en ze kunnen rekenen op den steun der regeering. En ze weten het. En ze hopen terecht op een betere toekomst. Mochten ook onze boeren en tuinbouwers zeker zijn van den steun van Brussel, dan zou er hier veel tea goede veranderen. s&S3SS5ES II—aSi TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1