Valorisatie van Rogge en Gerst dringend noodig Steun voor de Roggeverbouwers De Strijd der Regeering tegen de Boeren Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Landbouwers, Roggekweekers De Kwestie der Agrari sche Hervorming gesteld. De Varkenskweekers aan de beurt! Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven ZONDAG 25;SEPTEMBER 193& Prijs 35 centiem 20de JAARGANG Nt 1029 Mmm Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. We verkiezen de Rogge te verkoopen aan loonende prijzen, daar dit graan als vee- en varkensvoeder ongeschikt is. BRITSCH - INDIE. Wij hebben steeds, niet alleen dit jaar, doch reeds vanaf het eerste tijdstip dat er in ons land sprake was van valorisatie der inlandsche granen, hardnekkig ge streden voor een gelijke behandeling van rogge en gerst met tarwe. De redenen waarop onze houding steunde zijn de volgende. Wij meenen dat zij nog steeds volledig gegrond zijn. Het doel der graaavalorisatie is 1) Aan de graan verbouwers een prijs te verzekeren die minstens de voort- brengstkosten dekt. 2) Het evenwicht in de landbouw productie te bewaren of te herstellen. Op sommige tijdstippen van 't jaar is in ons land reeds overproductie aan vee teeltproducten (zuivelproducten en vleesch). Er dient dus bereikt dat de graanteelt niet verder wordt ingekrom pen ten voordeele van weide en voeder gewassen. Er dient integendeel gestreefd naar een uitbreiding van de inlandsche graangewassen waarvoor binnen onze grenzen een ruim afzetgebied voorhan den is. Deze uitbreiding zou immers in krimping meebrengen van voederge wassen en weide en geleidelijk ook het te veel voortgebrachte aan veeteeltpro ducten wegwerken. Om dezen uitslag te bereiken, vol staat de tarwevalorkatie niet welke de regeering alleen tet heden heeft toege past. Deze maatregel is te beperkt en te eenzijdig. In talrijke en uitgebreide stre ken van ons Land inzon Eerlijk in de Zandstreek, wordt geen tarwe voortge bracht doch enkel rogge. In andere stre ken weer is gerst de bijzonderste teelt. Wil men daar de verdere inkrimping van beide teelten voorkomen, en de cul tuur uitbreiden, dan is het volstrekt noo dig, dat men aan beide graansoorten een loonende prijs waarborgt. Wat baat het, met het oog op het evenwicht in de landbouwvoortbrengst, dat in de tarwe- streek, dank zij de valorisatie, de veeteelt wordt ingekrompen, wanneer in de rogge- en gerststreken, de landbouwers, wegens de zware verliezen, veroorzaakt door deze teelten, ze inkrimpen en uit breiding geven aan de veeteelt. Het resultaat is dat men het kwaad verplaatst doch niet wegruimt. Een argument tegen de roggeste un dat dikwerf wordt vooruitgezet en dat ook bij den Belgischen Boerenbond ingang vindt in het volgende De steun voor rogge is minder noo dig. Zij wordt enkel op kleine schaal verkocht, doch dient hoofdzakelijk als veevoeder en inzonderlijk als zwijnen- voeder. Zij is diensvolgens een grond stof in het landbouwbedrijf. Haar prijs is van minder belang, waar het op aankomt isdat de varkensprijzen loonend wezen. Wij antwoorden hierop de varkens- prijzen zijn zeer veranderlijk. Zij onder gaan sterke schommelingen. Thans zijn ze loonend, doch in 1936 en 1937 zijn ze op een zwaar verliespeil gevallen. Welke prijs krijgen we in de toekomst De huidige prijzen zijn trouwens het gevolg van de scherpe inkrimping van den varkenskweek wegens de zeer slech te prijzen der slachtvarkens in 1937. Wij stellen vast dat, wanneer de prij zen loonend zijn, de regeering dadelijk remt door den invoer toe te laten van vreemd varken svleesch, terwijl zij wer keloos blijft wanneer de prijzen verlies opleveren. Loonende varkensprijzen gepaard met lage roggepi ijzen behelzen in zich zelve een afdoende middel om de varkensprij zen te drukken. Zij beoordeelen immers de industrieele varkensmesterijen, dit is het mesten door niet-landbouwers. Deze kunnen de rogge als voeder tegen spot prijs aankoopen en trachten de zwijnen zoo rap mogelijk op het noodige gewicht te brengen om van de voordeelige prij zen te kunnen genieten.Onder deze con currentie vallen de varkensprijzen al spoedig. De landbouwer is er op dub bele wijze het slachtoffer van 1) Hij lijdt verlies op de rogge, welke hij aan zijn varkens voedert, omdat zijn kostprijs niet is gedekt. 2) Hij lijdt nadien verlies op het afge werkt product, het slachtvarken, wan neer de prijzen van dit laatste door de concurrentie der industrieele varkens- mesters is gedrukt. Men vergete verder niet dat de toe stand van vele kleine landbouwers zoo benard is, dat zij dadelijk na den oogst rogge moeten verkoopen om geld te maken. Zij kunnen dus niet wachten tot dat de omzetting van rogge tot var kensvleesch is geschied. Een varken vetten tot het noodige gewicht, ge schiedt toch niet op enkele dagen. Er dient hier vooral nog op gemerkt dat de moderne boe ren geen varkens kweeken met rogge, daar het sinds lang bewezen is dat rogge als var kensvoeder minderwaardig, zelfs slecht is. Ze verkiezen hun rogge aan loonende prijzen te verkoopen aan de fabrieken van lekker- koek of aan de geneverstoke- rijen. De Regeering moet hier een regeling treffen, welke de be langen der roggeboeren vrij waart. Deze rogge ver bouwers hebben recht vaardigheidshalve evenveel recht op steun van den Staat als de tarwepro- ducenten. Welnu, ingevolge de onlangs toege paste vergunningstaks van 20 fr. per 100 kg. op vreemde tarwe en de ver plichte inmenging van 25 inlandsche tarwe bij de fabricatie van broodmeel, wordt de inlandsche tarwe thans ver handeld tegen 120 fr. de 100 kg. Zonder deze bescherming, zou de inlandsche tarwe enkel koopers vinden tegen 70 a 75 fr. De rogge integendeel wordt aan haar lot overgelaten. Zij is dan ook gevallen tot het bespottelijk laag peil van 60- 65 fr, indien zij dan nog koopers vindt. Wij kunnen dergelijke onrechtvaar digheid niet langer dulden en vragen dat rogge en gerst zouden gesteund worden evenals de tarwe. Wij eischen verder dat de rogge en gerst op volkomen gelijken voet behan deld worden met de tarwe bij de verdee ling der teeltpremiëa welke zullen wor den verleend met de opbrengst van de vergunningstaksen op vreemde granen. Waar tarwe de bijzonderste teelt is in Wallonië en op enkele rijke gronden in Vlaanderen, zullen wij niet dulden dat onze arme Vlaamsche boeren uit de zandstreek, bij de uitvoering der zoo ge naamde graanvalorisatie, de verstoote- lingen worden. Als bijzonderste bestaansmiddelen hebben zij de opbrengst van hun vee, aardappelen, eieren en rogge. Al deze producten zijn op het huidig oogenblik niet winstgevend. Waar de Staat de graanteelt steunt, is het maar billijk dat zij hun rechtmatig aandeel in dezen steun bekomen. Strijdt met Redt U Zeiven voor een behoorlijke roggeprijs. We hebben hetzelfde recht als de rijke Walenboeren die hun tarwe aan dikke prijzen verkoopen, dank zij den steun van de Regeering. Wij eischen dezelfde voordeelen op voor de roggeboeren van Vlaanderen I De storm is eindelijk losgebroken. Bijna onmerkbaar, doch gestadig voltrekt zich een omwenteling in het openbaar leven in Britsch-In- dië. Sedert de nieuwe grondwet de Britsch-Indiërs de mogelijkheid heeft gegeven groote hervormin gen door te drijvenbeginnen de eischen van het leven langzaam veld te winnen op de eeuwenoude ideologiën. Nog staan de oude partijbouwsels overeind, maar zij kraken in hun voegen. Tegenover de oudere generatie staan leiders die geen verre, vage idealen na streven, doch in de eerste plaats wezenlijke verbeteringen tot stand willen brengen. Godsdienstige onlusten zijn in Britsch-Indië geen zeldzaamheid; het voornaamste vraagstuk.dat ten grondslag ligt aan de twisten van de Congrespartij en andere par tijen, is zonder twijfel de agra rische hervorming In vele provin cies hebben de groote landeige naars een verbond gesloten met de conservatieve Hindoes en Moham medanen tegen het Congres. De intellecfueelen in Britsch-Indië strijden in de eerste plaats voor de vrij heid, voor het los van-Engeland. De groote massa, echter, eischt hervormin gen, waartoe de Engelsche bureaucratie niet kon overgaan, doch waartoe de weg door de nieuwe grondwet is ge baand. De politiekers willen het nog niet inzien. De voortdurende boerenonlusten uit den laatsten tijd, waarvan zelfs in de Europeesche pers een vagen weerklank te vinden was, zu'len wellicht spoedig hun oogen openen voor het feit, dat in een land met een ontstellende meerder heid van halfverhongerde, onbeschaafde en hoopeloos in schuld zittende boeren, de agrarische hervorming een noodza kelijkheid is. De laatste parlementaire strijd in Ben galen liep dan ook over de wet tot her ziening van het pachtwezen, in de Pendsjab over de wet tegen den woeker en de onteigening van het grondbezit, in Bihar, de Vereenigde Provincies en Bombay over de verbetering van den rechtstoestand van de pachters en hunne gedeeltelijke bevrijding tot zelfstandige kleine boeren, te Orissa en Madras voor het overnemen van een deel der schulden door den staat, in Sind om de water- pacht, enz. Ook in vele vorstendommen worden dezelfde hervormingen doorgevoerd. In Baroda, Mysore, Transvancore, Bjaw- nagar en Limbdi hebben de heerschers de schulden der boeren voor hun reke ning moeten nemen. De agrarische her vorming is thans gesteld in dit geweldige land met zijn tientallen millioenen inwo ners en iedereen is er van bewust dat de toestanden der boeren moeten verbete ren. De vraag is echterop wiens kosten moeten de hervormingen worden door gedreven. Dat er verschil van meening bestaat over de wijze waarop deze hervormin gen moeten aangevat worden, is gemak kelijk te begrijpen. Dit levensvraagstuk voor Britsch-Indië, dat door den snellen aanwas van zijn bevolking voor nieuwe problemen staat, heeft zeer vele kanten. Meer dan 20 millioen hectaar bebouw baar land zijn reeds gewonnen door de geweldige waterbouwkundige werken van de Engelsche ingenieurs en nieuwe werken rijzen weer uit den grond, de Haveli- stuwdam in Penjaab, de Pyraka- stuwdam in de Nilgiris, de vergrooting van de Mettur-stuwdam bij Trichino- poly. Ook is men thans begonnen met het bebosschen der bergen om daardoor het gevaar van overstroomingen, waar onder Indië zooveel te lijden had, te verminderen. Er werden in den laatsten tijd tal van verbindingen met vrachtauto's tot stand gebracht om de boeren nader tot de markten te brengen. De huisnijverheid wordt bevorderd, Ghandi's propaganda voor het spinnewiel is er slechts één uit de vele. (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Volgenden brief werd door Redt U ÜTelven gezonden aan den heer Minister van Landbouw te Brus sel. We hopen, gezien deze uiteen zetting en het onbetwistbaar feit dat de roggeverbouwers achter- i uit gesteld worden, dat de heer Minister van Landbouw onmid- dellijk de noodige maatregelen zal treffen om recht te geven aan wie j recht toekomt. Aalst, 20 September 1938. Heer Ministèr. Gezien den droeven toestand waarin de roggeverbouwers verkeeren, zien we ons verplicht Uwe speciale en welwil lende aandacht te trekken op het lot dezer landbouwers. Zooals Ued. weet wordt heden de tarwe aan den boer circa 120 fr. betaald. Voor rogge vindt men geen kooper aan 60 fr., gezien de Hollandsche rogge hier wordt ingevoerd aan 62 fr. franco binnenland per schip Destijds werd wel beweerd dat rogge niet diende gevaloriseerd, omdat de kweekers dezelve rendeerend kunnen voeden aan varkens. Deze bewering is echt, maar de tar- weverbouwers kunnen eveneens varkens kweeken en voor 100 kg. verkochte tar we 200 kg. rogge inkoopen, zoodat ze voor 100 °io bevoordeeligd zijn. Op die manier kunnen ze niet alleen zeer goed koop voeder bekomen, maar zijn zij in de mogelijkheid onze roggeboeren een doodende mededinging inzake varkens teelt te doen. Het staat vast dat de tarweprijs ten gevolge van verscheidene maatregelen der regeering kunstmatig is opgedreven. Wanneer we weten dat Russische tarwe evenals Amerikaansche hier worden verkocht aan circa 60/65 fr., mogen we gerust beweren dat heden de inlandsche tarwe circa 50 fr. boven het normale peil der vrije handelsmarkt betaald wordt. De tarweboeren en de Alliance Agricole kraaien victorie, terwijl de arme roggeboeren van den zandgrond er slecht voorzitten en met reden bitter klagen. Gezien deze uitzonderlijke toestan den, hopen we, Heer Minister, dat U dringende maatregelen zult treffen ten voordeele der roggeboeren. en in dien zin dat ze evenredig als de tarwekwee- kers vergoed worden. Hierbij zenden we U ons blad De Koornbloemvan 18 September, deze kwestie behandelend. Aanvaard, Heer Minister, de verze kering onzer bijzondere Hoogachting. Voor de S M. Redt U Zeiven, O. Caudron, Bestuurder. Aan Z. E. den Ministervan Landbouw, te Brussel. De regeering schijnt thans als bijzon- derste bekommernis te hebben de prij zen van het varkens vleesch te drukken. Voor de maand September werd een invoer toegestaan van 150.000 kg. en nu vernemen wij dat bovendien een extra contingent werd verleend waardoor de totale invoer zou gebracht zijn op 250000 kilo voor de loopende maand. Dergelijke maatregel is niet alleen meer remmend of bedoeld als regulari- satie der prijzen, zij is een brutale druk king op de prijzen. Om de redenen uit eengezet in ons nummer van 31 Juli 1.1. teekenen wij scherp protest aan tegen dezen niet te wettigen overdreven in- voer. Wij herhalen Onze landbouwers in Vlaanderen hebben slechts melk of bo ter, rund- en varkensvleesch, aardappe len en eieren te verkoopen. Melk, aard appelen en rundvleesch kunnen zij slechts afzetten tegen prijzen onder de voort- brengstkosten. De thans loonende prij zen voor varkens zijn een vergelding voor het verlies dat zij op voormelde producten ondergaan. Waarom wil de regeering hun die vergelding ontrukken? De varkenshouderij heeft in 1936 en in 1937 zware verliezen geleden. Waar bleef de regeering alsdan met haar maat regelen om dit verlies te neutraliseeren Waar blijft de regeeringsactie om het zwaar verlies opgeleverd door de pro ductie van rundsvleesch te temperen Hier verklaart zij den vreemden invoer niet te kunnen stop zetten, omdat België in handelsverdragen aan sommige lan den vaste invoercontingenten van rund vleesch heeft toegestaan. De regeering motiveert haar optre den door te zeggen dat zij de prijzen van het varkensvleesch wil temperen om na kende overproductie te voorkomen. Wij stellen haar de vraag welke waarborgen zij verstrekt, dat de verkoopprijs in de toekomst den voortbrengingsprijs zal blijven dekken Regularisatie der prijzen mag toch niet alleen dienen om de prijzen te beknot ten in de hoogte, doch moet dit ook doen in de laagte. Zijn de huidige prijzen van de slacht varkens winstgevend, dan is dit feit, naar onze meening, een seizoenver schijnsel, eenigszins versterkt door de inkrimping van den varkenskweek inge volge de slechte prijzen van verleden jaar. Doch er bestaat ontegensprekelijk een wanverhouding tu'schen den prijs ontvangen door den voortbrenger en deze betaald door den verbruiker. Waarom moet steeds de voortbrenger alleen de gevolgen dragen van de re- geeringsmaatregelen tot beperking der prijzen De prijzen van het rundvee zijn sedert langen tijd buitengewoon laag, indien het met den kleinhandel in orde was, zou de prijs van het rundsvleesch een evenredige daling moeten ondergaan hebben, waardoor het verbruik zou stij gen ten nadeele van het verbruik van varkensvleesch. Door de afname der vraag, zou normaal ook de prijs van varkensvleesch dalen. Een natuurlijke regeling der prijzen zou aldus tot stand komen. Van dit alles is echter niets te bespeu ren. De prijsdaling van het slachtvee werd niet gevolgd door een evenredige daling der detailprijzen van het runds vleesch. Waar blijft de sedert lang aangekon digde regeeringsactie tot behoorlijke in richting van de verdeeling der voedings producten Waarom is de voortbrenger steeds het slachtoffer van den strijd tegen de verhooging der levensduurte, dan wanneer de oorzaak dezer laatste niet bij hem ligt Met dit alles wordt opnieuw aan onze boeren duidelijk gemaakt, dat in de nieuwe landbouwpolitiek der regeering zoowel als in het verleden, hun dï on dergeschikte rol wordt toebedeeld le vensmiddelen voort te brengen om de loonen in de nijverheid zoo laag moge lijk te houden, onaf gezien van het feit of hun bedrijf in zijn geheel genomen winst of verlies oplevert. Zoo verstaan de hee- ren van Brussel de redelijke winstmarge voor het landbouwbedrijf. £V' TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1