DE HOOFDEN KOEL Geen Doortocht aan vreemde Troepen Gij bewandelt een verkeerden weg Belgische Kolonisten voor Chili Kweeken van Witloof in 't Vroeg I Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Orgaan der Landhouwersvereeidging Redt U Zeiven ZONDAG 2"OCTOBER 1936 Prijs 35 centiem 20de jAARGANG Nr 1030 'as, ïst. us- Abonnementsprijs 15 ft. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De me verantwoort b dewerkers zijn lelijk voor hunne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De scherp toegespitste inter nationale toestand, en inzonderlijk de afreis van den heer Chamber lain uit Godesberg, de uitvaardi ging der algemeene mobilisatie door Tsjeco-Slowakije, de laatste redevoering van Hitier, en hoofd zakelijk de gedeeltelijke mobilisatie van het Belgisch leger, hebben onze bevolking met angst aange grepen. Wij waren getuigen van het ontroerend afscheid der opgeroe- pene militianen van hun geliefden, van de samenscholingen van be drukte volksgenooten omheen de kazernen, van het druk commen taar over de door de Regeering getroffen veiligheidsmaatregelen. Deze angstpsychose is begrij pelijk, daar de jongste wereld oorlog met zijn gruwelheden en verwoestingen, met zijn bittere ellende, nog versch in het geheu gen ligt der huidige generatie. Is de huidige internationale toestand uiterst gespannen en de atmosfeer zeer somber, toch mee- nen wij dat er geen aanleiding bestaat voor paniekstemming. Thans komt het er op aan dat onze Regeering streng en onvoorwaar delijk vasthoude aan de politiek van strikte neutraliteit, waarvoor "Redt U Zelvenin de eerste rangen heeft gestreden met V.O.S., V.N.V., het Bedevaartkomiteit en de andere levende krachten van het Vlaamsche volk. Deze politiek, onze lezers weten het, werd ingeluid door de historische rede van onzen Vorst in October 1936. Thans moet onze Regeering duidelijk aan de tegenover elkaar staande landen en aan de wereld kond doen, dat ons land vast besloten is totaal afzijdig te blijven van het conflict en formeel den doortocht en toegang ontzegt aan elk vreemd leger, welke het ook weze. Wij zouden niet begrijpen, dat Europa, wegens een kwestie van proceduur of vormen bij de overdracht van het Sudetengebied aan Duitschland, in een nieuwe oorlogsramp zou worden gestort. Doch zelfs moest het onbegrip der staatslieden het zooverre laten komen, bestaat er voor ons land toch nog een kans om aan den doodendans te ontsnappen. Deze eenige kans is en blijft één en onverdeelbaar strenge vrijwillige neutraliteit Dit is trouwens de vaste overtuiging van de overgroote meerderheid van onze bevolking, zoo Walen als Vlamingen. Wij die deze bange dagen in nauwe voeling hebben gestaan met alle standen der bevolking, met onze opgeroepene militianen. mochten het ondubbelzinnig ver nemen uit hunnen mond Wij hebben geen uitstaans met het conflict tusschen Duitschland en Tsjeco-Slowakije, wij willen er buiten blijven. Wij vragen een ding, dat meu d roegang ontzegge aan alle vreemde legers. Op het oogenblik dat we deze regels schrijven, wordt door onze bevolking met spanning de ver klaring verwacht welke de heer Spaak, eerste-minister, dezen avond voor den radio zal afleggen. Ons volk vertrouwt dat zij de ondubbelzinnige weergave zal zijn van zijn neutraliteits- en vre deswil. De verantwoordelijkheid onzer Regeerders is groot in deze ge vaarvolle uren. Gansch het volk zal achter de Regeering staan, wanneer zij het vastberaden op neemt voor de integrale neutrali teitspolitiek van België en zal gaarne de vereischte offers bren gen om deze politiek te dienen. In tegenovergesteld geval, wordt het bestaan van België in 't gedrang gebracht. Onze Vlaamsche landbouwers, wier kroostrijke gezinnen de zwaarste tol zouden betalen in het bloedoffer gevergd door een nieu wen oorlog, sluiten zich onvoor waardelijk aan bij den oproep onlangs gericht door V.O.S. en het Bedevaartkomiteit tot het Vlaamsche volk. Hun eisch luidt onverbiddelijk Zelfstandige neu traliteit, los van alle militaire akkoorden en afspraken die de meest gevaarlijke en ontgooche lende zijn van alle zoogenaamde waarborgen. In geen geval en aan niemand mag dan ook recht van doortocht worden verleend* Als erkenning van dat principe dient een gelijk luidende verzekering gegeven door Frankrijk en Engeland, zoo als Duitschland tegenover België deed op 10 September 1938, n.l. België's grondgebied te eerbie digen. In deze bange uren verzoeken wij ook onze landbouwers hun vertrouwen te stellen in de Voor zienigheid en hun gebeden samen te voegen voor het behoud van den vrede. .Zij immers heeft het lot der enkelingen en volkeren in handen, zooals de groote Vlaam sche dichter Albrecht Rodenbach het zoo roerend uitdrukte in zijn psalm God, onze Heer, Gij zijt de Heer der Heeren, De wereld rust op uw hand. indien ge denkt dat inzake land bouw niets te verbeteren is Door het gebruik van volledige voeders voor de huisdieren be komt men uitslagen die tot hiertoe onbekend waren. Men kan koppig zijn en aan oude gewoonten vasthouden als een drenkeling aan een riet, maar dan mag men niet klagen dat mis lukkingen of onvoldoende op brengsten de zaken onmogelijk maken. Het is eenieders plicht ernstige proeven te doen met de Samen gestelde Voeders R.U.Z., welke een volledig voeder uitmaken en met de minste uitgaven de hoogste inkomsten waarborgen. De Chileensche Republiek bezit een groote uitgestrektheid van landbouw grond en bosschen waarvan een groot gedeelte op het oogenblik onuitgebaat is. Om deze gronden te nutte te maken, heeft de Caisse de Colonisation Agri- cole zelfstandig fiscaal organisme, een kolonisatieplan opgemaakt, dat niet alleen voor chileensche landbouwers geldt, maar ook voor geschikte elemen ten van vreemde landen die een groote landbouwbevolking bezitten, gezien de geringheid der Chileensche bevolking (4.500.000 inwoners voor 750.000 vier kante kilometer). Volgens dit plan, heeft de Caisse beslist, aan al de landbouwers van Bel gische nationaliteit, welke wenschen zich naar Chili te begeven, een belang rijken eigendom van 4000 hectaren in de provincie Chiloé toe te staan, waarvan het klimaat en de eigenschappen van den grond een groote gelijkheid vertoo- nen met Vlaanderen. Deze gronden zijn in het algemeen geschikt voor alle teel ten, voornamelijk voor aardappelen van gekende hoedanigheid, en vertoonen gunstige eigenschappen voor het kwee ken van vee en de daarmee in verband staande nijverheid kaas, boter enz. De eigendom bevindt zich op een vijftigtal kilometers van de haven Ancud, i hoofdplaats der provincie, zetel van een katholiek bisdom, en op 7 uur zeeafstand j van de stad Puerto Montt, verbonden door een rechtstreekschen spoorweg aan de hoofdstad en het centrum van het land. Deze eigendom, genaamd kolonie Ccquiao,,, is verdeeld in 32 perceelen en ieder perceel, hetwelk een oppervlak te heeft van 95 tot 130 hectaren, wordt aangeboden aan Belgische candidaten, van 25 tot 45 jaar oud, gehuwd en huis vaders, van eerbaar gedrag, en een ka pitaal bezittend van minstens 20.000 fr. Deze laatste voorwaarde legt zich uit door de bezorgdheid om het welgeluk- ken der in wording zijnde kolonie en dit van den kolonist zelf te verzekeren. De prijs van elk perceel verschilt van Belg. frs 35.000 tot fr. 60.000. Deze prijs omvat een huis, dat reeds geheel in hout gebouwd is, met beneden een groote zaal tot keuken en eetkamer die nend, een zolder en vier slaapkamers op het eerste verdiep. De kolonist zal slechts kontant 5 van den totalen prijs te betalen hebben, en zal vanaf dit oogen blik het defibitieve eigendomrecht ont vangen. Het saldo is betaalbaar in 41 annuiteiten, waarin 4 °/0 interest en 1 °/o teruggave van het kapitaal begrepen zijn. De Chileensche kolonisatie wet, aan dewelke de kolonist zich zal moeten onderwerpen voor zekere uitbatings aanwijzingen en scheiding der perceelen, verzekert hem tegelijkertijd een afdoen de bescherming. Het is zoo dat de Caisse de Colonisation gehouden is de kolonist te helpen met hem in de landbouwtechniek in te wijden en hem kredieten toe te staan op min of meer langen termijn voor het verbeteren van het perceel, het koopen van beesten, werktuigen enz. Het verkeer tusschen de perceelen wordt verzekerd door een spoorweg die door de kolonie loopt, door bevaarbare rivieren, en door de groote baan tusschen de havens Ancud en Castro. Overeenkomstig de wet, zal een ver bond van voortbrenging en verbruik in gesteld worden op een der perceelen en een gratis openbare school zal in de nabijheid opgericht worden. De belgische landbouwers die dit offer zou kunnen aanbelangen, zullen volledige inlichtingen, plans, fotos, economische berekeningen enz. kunnen bekomen met zich persoonlijk aan te bieden op de Chileensche Legatie, 180, Wetstraat, Brussel, of wel op het Algemeen Consu laat van Chili, 13, Beddenstraat, Ant werpen. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 2 Okt. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Wanneer we voor de drie laatste jaren '35, '36 en '37 nagaan welke de witloofprijzen geweest zijn vóór Nieuw jaar en na Nieuwjaar, dan merken we op dat in 't algemeen de prijzen vóór Nieuwjaar veel hooger zijn dan omge keerd. Volgend staatje zal dit beter doen uitschijnen Gemiddelde prijzen in 1935: Octob. Nov. Dec. 2,00-2,50 fr. Jan. Febr. 0,75-1,00 fr. Gemiddelde prijzen in 1936 Octob. Nov. Dec. 1,50 fr. Jan. Febr. Maart 0.50 fr. Gemiddelde prijzen in 1937 Sept. Oct. Nov. Dec. 2,25 fr. Jan. Febr. Maart 1,25-1,50 fr. Verscheidene oorzaken kunnen dit dalen der prijzen voor gevolg gehad hebben, zooals: 1) de zachte winters; 2) de hoeveelheden die per maand mo gen uitgevoerd worden 3) dat er meest gekweekt wordt in den Winter, dus rond en na Nieuwjaar. Doch door deze lage prijzen die men krijgt in de laatste helft van 't seizoen hebben reeds veel landbouwers er naar uitgezien wat vroeger te beginnen, om dan vroeger te kunnen eindigen met het kweeken van hun witloof. Maar in 't kweeken zelf is er dan nog zeer veel verschil tusschen de maanden Augustus, September, October en November, De cember. Ik wil hier dus handelen over het kweeken van witloof in Augustus, Sept. en October. De eerste vereischte voor het vroeg kweeken, is het bekomen van schoone, 't is te zeggen, tamelijk groote wortelen, vanaf de maand Augustus. Om dit te bekomen zal men dit witloof eerst en vooral wat vroeger zaaien, opdat het over meer groeitijd kunne beschikken. Men zaait dus einde April- begin Mei. Om den groei zelve wat meer aan te wakkeren, moet men zorgen sterke dosissen meststoffen toe te dienen. De verhoudingen stikstof, phosphoor- zuur, potasch (4X10X12) mogen hier ook wel wat gewijzigd worden. Men zal zeker wat meer snelwerkende stikstof geven, om den groei in 't begin zeer aan te wakkeren, want het hangt van de eerste maand af. dat uw kuituur zal lukken of niet. Men tracht dus, dat de jonge planten zoo gauw mogelijk kun nen grond dekken, wat als voordeelen heeft betere opgroei, betere bewaring van grondfrischheid en minder kans dat onkruid den groei komt belemmeren. Zoo komt men rap met alle zorgen klaar, en kan men in Augustus of September beginnen met de wortelen uit te doen. Waarom nu laat men de wortelen enkele dagen liggen Het is wenschelijk volgens proeven die gedaan zijn, de wortelen met loof een tijdspanne van 5-8 dagen te laten liggen. Niet te lang aangezien we dan de voordeelen van den vroegen kweek (groote prijzen) misschien zien vervlie gen, maar ook niet te kort opdat de plant haar eersten groei zou verloren hebben. De wortelen worden dus op rijen gelegd en niet op hoopen gezet om ver hitting te voorkomen. Het is dus noodig dat de wortelen zoo gauw mogelijk dood zijn, en de verhuizing der voedingsstoffen, uit de bladeren, naar den wortel zoo snel moge lijk gaat. Het is absoluut niet noodig, dat men de wortelen met de bladeren van andere bedekt, een werk dat nogal veel gedaan wordt. Ten minste wanneer men over gezonde wortelen beschikt is er geen gevaar, zelfs bij sterke zon, dat de wortelen erdoor zullen verrotten of nadeel hebben bij het verder opgroeien. Wanneer het te warm is zal men nog beter zijn, inplaats van 8-10 dagen te wachten voor men de wortelen inzet, er dan maar 3-4-5 te wachten. Het Inleggen Het afsnijden en in leggen gebeurt zooals in den winter. In Augustus tot half September is het niet noodig twee smalle bedden neven elkaar te leggen. Men mag alles in een pand van i 2,00 m. breedte leggen, gezien deze bedden nog niet moeten verwarmd worden, tenminste bij normaal weder. Als de bedden of den pand nu inge legd zijn, is het gewoonlijk noodig dat de wortelen goed begoten worden met water, gezien tot de vorming van over vloedig witloof zeer veel water noodig is. Het begieten met ale is niet aan te raden, gezien de wortelen geen voedsel meer moeten opnemen. Te sterke ale kan ook het hart der witloof koppen verbranden. Men moet dus de wortelen, na er voorafgaandelijk een weinig aarde overgestrooid te hebben, om de gaten tusschen de wortelen te vullen, begieten niet +50 liter water per m2 liefst in twee keeren die begieting doen. Daarna begint men grond, fijn verdeeld, over de pand of bedden te strooien tot een dikte van 3-4 vingers. Nu zijn er kweekers die 3 4 dagen en zelfs meer wachten vooraleer strooisel tot afdekking over de bedden te sprei den, en hunne vlaken of ander afdek kingsmateriaal te gebruiken. Dit wach ten zegt men dient tot het laten inwor telen der ingezette wortels, doch dit is niet noodig want als ze afgedekt zijn zullen ze ook inwortelen, en de op brengst zal nog enkele (2-3) dagen rap per bekomen worden. Wanneer nu moeten we beginnen met te stoken of aanjagen Dit tijdstip zal natuurlijk afhangen van het weder op dit oogenblik, doch proe ven wijzen aan dat men niet te lang mag wachten. Zoo hadden we verleden jaar op brengsten per m2 ingezette wortelen volgens de tijdstippen 10 September 36,900 kgr./m2 16 32.200 23 29,900 3 October 26,900 12 23,750 We zien dus, hoe vroeger en dus warmer weder, hoe grooter opbrengst per m2 wortelen, dat men bekomt. In princiep zou men dus altijd moeten verwarmen. Verschillende kweekers zijn van dit gedacht, doch als ze rond einde Septem ber beginnen te verwarmen, verbruiken ze soms maar 20-30 kgr. kolen. Daarmee denken ze winterloof of min of meer gesloten kroppen te bekomen, maar bij het uitpakken zijn ze natuurlijk teleur gesteld. De kwestie is dus, als men begint te stoken, dat men moet doorstoken om tenminste den grond op een hoogere t° te brengen dan den omliggende. Hier zal het meer noodig zijn een thermometer te gebruiken, dan in den Winter. In plaats van maar ééns vuur te maken zal men 2-3 maal moeten stoken om een schoone en loonende uitslag te bekomen. Men behoude een t° van ongeveer 15° gemiddeld. Dit stoken zal dus min of meer moeten gedaan worden, naar ge lang de nachten koud zijnbinst den dag is het weder gewoonlijk warm genoeg. Welke voordeelen zijn aan dezen kweek verbonden 1) In de eerste periode doorgaans groote prijzen. 2) Geen groote kosten voor afdekking der bedden oude vlaken volstaan. 3) Geen werken als steken van buizen of kaders. 4) In de eerste periode (Augustus- September) geen kosten van kolen en slijtage van gerief. 5Korte omloop na 15-18 dagen is de kweek gedaan. 6) De wortelen na den kweek zijn voedzamer dan deze van 's Winters, ze zijn niet zooveel uitgeput. 7) Warm en goed weder, dus alle gemak voor het verrichten van 't werk. Nadeelen 1) De wortelen worden uitgedaan op 't oogenblik van hun felsten groei, doch de prijzen en andere uitsparingen ver goeden wel dit nadeel. 2) In 't algemeen kleine opbrengsten witloof. Doch door betere en oordeel kundige zorgen aan de plant in groei, en na het inzetten, zal de opbrengst veel verhoogen. We moeten dus zorgen in den vroe gen kweek middelen te vinden om veel kg. witloof uit te pakken. Het loof een TELEFOON 267. 9

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1