Zware Leemten en Tekortkomingen Gezinsvergoedingen Hoe Tsjeco-Slowakije Hongaarsch gebied kreeg. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en door de Landbouwers Na de Demobilisatie. Berichten van de Afzetvereeniging 20de JAARGANG Nt 1032 ZONDAG 16 OCTOBER 1938 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het alarm veroorzaakt door het bren gen van het leger op versterkten vredes- voet is gelukkig van korten duur ge weest. De algemeene vredeswil heeft de nachtmerrie van een nieuwen oorlog verdreven. Laten we er dan Almachtige om danken en Hem, in deze October- maand, door de tusschenkomst zijner Goddelijke Moeder, Koningin van den Vrede, smeeken dat Hij ook den Vrede doe heerschen in de harten der Volkeren en de regeerders doe besluiten tot een algemeene vermindering der bewape ning, voorbode van oorlogsgeweld en belangrijke oorzaak der economische verarming der volkeren. De jongste mobilisatie was voor stel ler dezer bijdrage, rijk aan bevindingen welke wij hier beknopt willen samenvat ten. Zij legde tevens wantoestanden bloot, welke de verantwoordelijke over heden, in 't belang der natie, in de toe komst volstrekt moeten wegruimen De gebeurtenissen hebben duidelijk bewezen dat de gansche bevolking, met uitzondering van de kommunisten en en kele linksche socialisten, onvoorwaarde lijk instemt met de politiek van zelfstan digheid en neutraliteit welke door onzen Vorst werd ingeluid door zijne merk waardige rede van October 1936 an waarvoor onze Veotenifing aansluiten de bij de actie van V. O. S., het IJaec- bedevaartkomiteit, V. N. V. en de meerderheid der Katholieke Vlamingen, reeds veel te voren energiek is opge treden. Het is thans duidelijk bewezen dat deze politiek beantwoordt aan de le vensbelangen van ons land en de eenige mogelijke is om den oorlogsgruwel van onze grenzen af te wentelen. In verband hiermede werd door het dagblad De Standaard gewezen op een zware tekortkoming gepleegd door den diplomatieken dienst van het minis terie van Buitenlandsche Zaken. Ziehier waarover het gaatDe Sena toren en Kamerleden uit de provincie Luxemburg hadden de aandacht der re geering gevestigd op de zware onrust verwekt bij de bevolking aldaar, door de massale groepeeiing van Fransche troepen, waartusschen een aanzienlijk ■deel kleurtroepcn, aan het Noord-Oost punt van Frankrijk, tusschen Sedan en de richting van het Groot-Hertogdom Luxemburg. Dit moest op de Belgische bevolking bijna onvermijdelijk den in druk wekken dat een Fransche door tocht langs de Belgische Ardennen en den hoek der provincie Luxemburg en van het Groot-Hertogdom werd voor zien en vervulde deze bevolking met grooten angst. De Ministerraad besloot aan de Fran sche regeering een dringende diploma tieke nota te zenden, passende aan Bel- gië's zelfstandigheidspolitiek. De beslis sing van den ministerraad werd voor uitvoering meegedeeld aan de hoogere ambtenaren van den diplomatieken dienst. Deze maakten bezwaar tegen het overmaken der aota, omdat deze Parijs zou ontstemmen. De kabinetsraad beraadslaagde over de geopperde bezwaren, doch bleef bij zijn besluit. Niettemin werd de nota door de betrokken ambtenaren niet ver zonden. Elk onbevooroordeeld mensch zal toe geven dat de handelwijze der betrokken ambtenaren een zwaar plichtsverzuim is, een daad van opstand tegen de wettige overheid en tegen de politiek vaa zelf standigheid geveerd door ons land. Een ernstig onderzoek dringt zich dan ook op en een voorbeeldige straf tegen de schuldigen. De gastvrijheid der bevolking tegen over onze soldaten verdient werkelijk warme hulde. Waar de bevoorrading door de legerdiensten in talrijke geval len mank liep, is de bevolking spontaan bijgesprongen. Wij willen wel aanna men dat de overhaasting waarmede diende gezorgd voor de bevoorrading van 300.600 mannen en duizenden paar den niet toelaat alles tot in de puntjes van meetaf te vérzorgen. Toch dient gezegd, dat er zware leemten werden vastgesteld in de be voorrading en de uitrusting der opge roepen manschappen en «lieren. Wij verhopen dat de bevoegde legeroverheid uit de opgedane ondervindingen de pas sende lessen zal trekken en tijdig de ver- eischte verbeteringen zal invoeren. Bij de opeisching van paarden en voertuigen werd menigmaal onberede neerd en willekeurig te werk gegaan. Zoo werd aan kleine landbouwers hun eenig paard ontnomen, dan wanneer personen die talrijke paarden hadden ze allen mochten behouden. Zoo werden ook merries opg? ëischt die verschillende maanden drachtig waren of die slechts enkele dagen te voren geveulend hadden. Dergelijke opeischingen zijn totaal onzinnig, vermits het voor het leger zelf toch geen nut kan opleveren dieren op te eischen die enkele dagen later, wegens ziekte of afsterven, van geen nut meer zijn. Het opeischen van paarden is ten andere niet aan te nemen, daar hierdoor de landbouw grootendeels zou stilvallen en de bevoorrading van de bevolking gevaar zou loopen. Wij zijn ook getuigen geweest van het omkomen van paarden wegens gebrek aan verzorging of onberedeneerde voe ding. Zoo zijn verschillende paarden in het Antwerpsche omgekomen doordat zij bij gebreke aan bewaking Spaansch hout hadden opgevreten. Men gelastte soldaten met de verzor ging dezer dieren die nooit met paarden hebben omgegaan, dan wanneer er in het leger zooveel boerenzonen aanwezig waren. Ook werd er geklaagd over de onvol doende schatting der waarde van de opg'ëischte dieren. Er dient dus door het Ministerie van Landsverdediging nog heel wat gewerkt in de richting der specialisatie van de militianen dit is aanduiding voor de taak waarvoor zij door hun beroep in het burgerlijk leven het best geschikt zijn. Verder moeten de opeischingen evenredig verdeeld worden volgens het belang der bedrijven, derwijze dat deze in 't belang der natie zelf in oorlogstijd ten minste kunnen blijven voortwerken. Ten slotte hebben de gebeurtenissen aangetoond dat het op Vlaamsch gebied nog verre van in orde is in 't leger. Wij hebben Vlaamsche eenheden ge kend die nog onder de leiding stonden van totaal Vlaamschonkundige offi cieren. Bij de hoogere officieren der zoo ge naamde Vlaamsche regimenten is de mentaliteit nog totaal fransch en volks vervreemd. In de Vlaamsche eenheden geschiedt de administratie nog volledig in 't Fransch. Wij vragen ons af, hoe in oorlogs tijd, de noodzakelijke moreele band zou tot stand komen tusschen de soldaten en hunne oversten. Dergelijke wantoestanden moeten fa taal leiden tot niet te overschouwen moeilijkheden en tot verzwakking der weerbaarheid van ons leger. Men vergete niet dat het Belgisch leger voor 65 a 70 °/o bestaat uit Vlaam sche soldaten, en dat het bewustzijn van onze Vlaamsche soldaten reeds verre genoeg is ontwikkeld om te verhinderen dat zij als vee naar de slachtbank wor den geleid 1 Daar is geen andere oplossing meer mogelijk dan ONMIDDELLIJKE in richting van ons leger in Vlaamsche legerafdeelingen of regimenten, geleid door volksverbonden officieren, van Shoog tot laag Vlaamsch naar de letter en den geest, waar onze jongens zich thuis voelen. Daar alleen ligt de oplossing om aan ons leger de onmisbare moreele kracht te schenken en een hechten band te scheppen tusschen onze weermacht de Vlaamsche bevolking, i De tijd voor handelen is aangebro ken. Het Vlaamsche Volk wil niet meer Herinneringen aan de Vredesconferentie. als minderwaardig worden behandeld in 1 het leger, waarvoor het veruit de zwaar ste tol betaalt in geld en met het bloed zijner zonen. voor niet looatrekkenden. Wet van 10-6-1937. Wij verwijzen naar de verschillende oproepingen in ons Blad alreeds ge plaatst en stellen vast dat nog altoos een zeker gedeelte onzer leden geen gevolg hebben gegeven aan onze uitnoodigfng om hunne toetreding in te zenden. Wij achten het onze plicht hun er nogmaals op te wijzen dat wij enkel de behartiging der belangen van onze leden voor oogen hebben, zoo wij met nadruk de achterblijvers aanzetten zich onmid dellijk aan te sluiten. Het voordeel van een onmiddellijke toetreding bestaat hierin, dat, aangezien eerstdaags het Koninklijk Besluit bevat tend de uitvoeringsmodaliteiten zal ver schijnen, U dientengevolge dadelyk ra der door ons wordt ingelicht. Ook voor de niet-vergoedingtrekkenden is dit van belang, vermits zij bij verder uitstel ge vaar loopen ingelijfd te worden bij een cfficieele Staatskas, waarde onkosten van beheer steeds merkelijk hooger zijn. Sterrenkundelaau, 24, Brussel. Aan verwittigingen ontbrak het niet. en Uitvoer van aardappelen en groenten naar Engeland, Wales, Schotland en Noord Ierland (Ulster). 1) Aardappelen mogen het gansche aar door worden ingevoerd, mits zij geteeld werden buiten een straal van 50 Km. van iederen Coloradokeveraard. De zendingen moeten vergezeld wezen van een phytopathologisch getuigschrift form. 44. D. ter), aan te vragen bij de toezichters der Afzetvereeniging. 2) Groenten mogen ingevoerd wor den aan de volgende voorwaarden a) van 15 Oktober tot 7 April mogen zij vrij a'/e en zonder eenige beperking van gezondheidskundigen aard inge voerd worden b) van 8 tot 20 April moet iedere zen ding vergezeld wezen van een oor- sprongsattest, af te leveren door de toe zichters der Afzetvereeniging c) van 21 April tot 14 Oktober mo gen zij ingevoerd worden, mits zij ge teeld werden buiten een straal van 50 Km. van iederen Coloradokever- haard. De zendingsn moeten vergezeld wezen van een phytopathologisch ge tuigschrift (form. 46 D aan te vragen bij de toezichters der Afzetvereeniging. Uitzonderingen. Voor den invoer van groenten zijn de volgende uitzonderingen toegestaan 1) Komkommers en kampernoeliën mogen het gansche jaar door zonder eenige beperking van gezondheidskun- digen aard ingevoerd worden. Zij moe ten ook niet vergezeld wezen van een oorsprongsattest. 2) Asperges, witloof, gepelde uien en vetsche boonen en erwten moeten vanaf 21 April tot 14 Oktober vergezeld we zen van een gezondheidskundig getuig schrift (form. 46. D. bis.), aan te vragen bij de toezichters der Afzetvereeniging. Uitvoer naar Duitschland I. De invoer in Duitsahland van aard appelen, tomaten, eiervruchten en onder- aardsche plantendeelen is volstrekt ver boden gedurende het gansche jaar. II. De groenten en bovenaardsche deelen van gewassen (dus zonder wortels of onderaardsche deelen), welke geteeld werden buiten een straal van 50 Km. van een Coloradokeverhaard, mogen in Duitschland slechts van 1 April tot 14 November ingevoerd worden, mits zij vergezeld wezen van een phytopatholo gisch certificaat (form. D. 6), aan te vra gen bij de Toezichters der Afzetvereeni ging. Uitzonderingen. Witloof mag vrij in Duitschland in gevoerd worden vanaf 15 October tot (Zie vervolg onderaan hierneven). In een eerste artikel hebben we nagegaan hoe, in 1919 het Sude ten-Duitsch gebied bij Tsjeco- Slowakije werd gevoegd. In dit artikel zullen we, snuffelend in de documenten van de Vredesconfe rentie, trachten na te gaan hoe Tsjeco-Slowakije het ook klaar kreeg Hongaarsch gebied in te palmen en, ten slotte, zullen we ook meedeelen hoePoolsch Ciezyn bij de jonge Tsjeco-Slowaaksche republiek werd ingelijfd. Duitschland en Polen hebben het hen toegekend gebied reeds volle dig bezeten de Hongaren zullen ook spoedig hun eischen ingewil ligd zien. Daaruit blijkt dat de woorden van kolonel House, de medewerker van president Wilson op de vredesconferentie te Parijs, bewaarheid werden. Hij immers was het die zegde Niéuwe gren zen scheppen beteekent steeds nieuwe moeilijkheden in het leven roepen. II. Onlangs heeft Tardieu in het Fran sche weekblad Gringoire getracht aan te toonen, dat het toekennen van de Duitsche Sudeten gouwen aan Tsjeco- Slowakije zonder oppositie van wie ook tot stand kwam. Dat is niet waar. In de eindbeslissing was men het eens. maar voor deze bereikt werd, ontbrak het niet aan waarschuwingen. Hetzelfde geldt ook voor de vaststel ling van de grenzen tusschen Tsjeco- Slowakije en Hongarije. Want hier ook werd een stuk land, dat volkomen Hon gaarsch was, aan de nieuwe republiek toegevoegd, namelijk het eiland dat de daar gesplitste Donau, tusschen Bra- tislava en Komarno omvat, en dat onder den naam van Grosse Schiitt bekend is. Dit vruchtbaar eiland wordt door een paar honderdduizend rasechte Hon garen bewoond. Op 28 Februari 1919 hield de com missie ter bestudeering van de Tsjeco- Slowaaksche territoriale kwesties zich in hare tweede bijeenkomst bezig met de vragen inzake de grenzen van Slowakije en de toekomst der Roethenen, welke tot dusver tot Hongarië hadden be hoord. Omtrent de beginselen die de vast stelling van de grens tusschen den Tsjeco Slowaakschen staat en Hongarije zouden beheerschen, waren de commis sieleden eenstemmig, maar ze verschil den van meening aangaande de wijze, waarop men precies de lijn zou trekken. De Amerikanen wilden zoo min moge lijk Hongaren tusschen de grenzen van Tsjeco-Slowakije laten de Franschen en Engelschen zagen niet zoo nauw. De kwestie werd toevertrouwd aan een onder-commissie van deskundigen. Deze kon de zaak niet zoo spoedig oplossen. Op de vergaderingen van 3 en 30 Maart zonder certificaat. Van 1 tot 30 April is de invoer toege laten mits het vergezeld weze van een phytopathologisch certificaat (form. D. 6. bis). Kasmeloenen en kaskomkommers mo gen vrij in Duitschland ingevoerd wor den, mits zij van 1 April tot 14 Novem ber vergezeld wezen van een phytopa thologisch certificaat (form. D. 6. bis), waar de volgende vermelding op het einde van den tekst bijgevoegd wordt "und dasz es sich um Gewachshausme- lonen (of Gewachshausgurken) handelt». Bladselder mag zonder certificaat in gevoerd worden vanaf 10 September tot en met 31 Maart. Gepelde uien vallen niet onder toe passing der "Dritte Verordnung,, en mogen het gansche jaar vrij en zonder certificaat in Duitschland ingevoerd worden. De Bestuurder, A. Carlier. 5 Maart kwam men nog niet tot over eenstemming. De Amerikanen handhaafden hun standpunt, terwijl de Britsche en Fran sche afvaardigingen van meening waren, dat deze overwijzing onderschikt moest zijn aan die van het vinden van een grenslijn, welke al de mogelijke spoor- weglijnen en de beste geografische grenzen aan den Tcheco-Slowaakschen staat kunnen verzekeren. Eerst op 8 Maart keurde de commissie de door de onder-commissie ontworpen grenslijn goed, waardoor o.m. de "grosse Schiitt,, bij de nieuwe republiek werd gevoegd. Maar ook en dit mogen de onderhandelaars te Komarno wel eens nagaan in de onder commissie was het evenmin van een leien dakje ge- loopen. Óp 2 Maart vergaderden deze heeren in een der bureelen van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs en generaal Lerond, een Franschman, werd tot voorzitter gekozen. De bespreking zette in met Pressburg Bratislava in het Slowaaksch en Ponzsoay in het Hongaarsch en er wordt onmiddellijk een overeenstemming bereikt. Bratislava wordt aan Tcbeco-Slowakije toegewe zen. Men weet dat de bevolking van deze stad zeer gemengd is en dat er buiten Slowaaken die er een oogen- blik aan gedacht hebben er hun hoofd stad van te maken ook vele Hongaren en Duitschers wonen. Daarna wordt de kwestie van de toewijzing van de Grosse Schiitt besproken. De Franschen willen het natuurlijk aan de Tchechen geven, de Amerikanen echter staan er op dat deze streek, die door Hongaren wordt bewoond, aan Hongarije komt. De En- gelsche afgevaardigde spreekt zich niet uit. Op 7 Maart is er nog geen overeen stemming bereikt. Ten slotte geeft Nicholson, een Britsche afgevaardigde, op aandringen van zijn chefs zich ge wonnen. In zijn boek Peacemaking 1919 vertelt Harold Nicholson, thans een ge kend lid van het Lagerhuis, zoon van een groot Engelsch diplomaat, deze bladzijde als volgt Ik kan ze van hun plan niet afbren gen. Ik ben echter zeker dat ze het mis voor hebben en het is hartverscheurend, wanneer men een eisch moet onder steunen waarmede men het niet eens is. Ik ben bang voor het toekomstige poli tieke voorkomen van den Tchechischen staat, die aldus een stevig vijandelijk kiezerscorps, een autonomistische Slo- waaksche partij en een roode partij in Roethenië te verorberen krijgt, om niet eens te spreken van de Tchechische socialisten zelf Nicholson verhaalt dan verder, hoe hij de duimen moest leggen en allerlei zaken moest goedkeuren die hem tegen de borst stuitten."Ik kom thans zoo dikwijls thuis ontmoedigd, bedroefd en met kapotte zenuwen Later vertoefde Nicholson te Praag in gezelschap van den Zuid-Afrikaan- schen generaal Smuts. En op aandringen van Nicholson beproefde generaal Smuts Masaryk zijn eischen op de Grosse Schütt te doen opgeven. Masaryk stem de er in toe, op voorwaarde dat hij in ruil daarvoor een kleine strook Hon gaarsch grondgebied ten Zuiden van de Donau van Pressburg tot Pandorf zou krijgen. De bevolking van deze soort was Kroatisch en Duitsch. Generaal Smuts stelde een memoran dum op, doch de groote mogendheden bleven bij hun besluit. Zoo kwamen, in strijd met het natio naliteitenbeginsel, dat door President Wilson werd gehuldigd, 4 tot 500.000 Hongaren bij Tcheco-Slowakije en t leefden er twintig jaren onder vreemde heerschappij. Zooals voor de Duitschers, de Polen zal ook voorde Hongaren spoedig de bevrijding slaan. ('t Verv.J v'JiS TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1