Goedkoop leven uitsluitend ten laste van de Boeren De Roggesteun komt er DE DAG DER DOODEN. I i Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG zal de Roggesteun er komen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 30r OCTOBER 1938 Pil)» 35 centiem 20dt JAARGANG Nt 1034 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebcrgkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wanneer wij de economisohe pers der laatste weken in oogenschouw ne men, valt opnieuw de heftige campagne op welke wordt gevoerd tegen de helaas nog zoo gebrekkige en onvolledige maatregelen tot verdediging van onzen landbouw. Het minste dat wordt ge daan, om hulp te bieden aan bepaalde takken van onzen landbouw welke den ondergang nabij zijn, wordt voorgesteld als een verzwaring der levensduurte, als een belemmering der uitvoermogelijk- heden voor onze nijverheid, als een aanslag op de economie van het land. De hatelijke partijdigheid van be doelde bladen komt duidelijk voor, wanneer wij hunne houding nagaan ten opzichte van de uitgesproken bescher mingsmaatregelen welke getroffen wer den ten voordeele van bepaalde Bel gische producenten van grondstoffen onmisbaar voor onze nijverheden. Aldus werd er geen protest uitgebracht tegen de zware vergunningstaks op den invoer van vreemde steenkolen ingevoerd bij koninklijk besluit van 30 September 1.1. Deze taks bedraagt nochtans 15 fr. per ton op de huiskolen, 10 (r. per ton op de kolen bestemd voor de fabricatie van cokes. Er wordt door bedoelde pers niet gezegd, wat nochtans de waarheid is, dat deze vergunningstaks niet noodzakelijk is om de goed inge richte en levenskrachtige mijnen te steunen, doch voce doei heeft sommige Waalsche koolmijnen, die de uitputting nabij zijn, te beschermen en het leven te rekken tegen al de regels eener gezonde economie. Er wordt niet berekend welke zware verhooging van productiekosten hieruit voortspruit voor de andere nijverheden die afgewerkte of half-afgewerkte pro ducten fabrikeeren voor het binnenland en grootendeels voor het buitenland en zelf meerendeels niet in rooskleurigen toestand verkeeren. Het is enkel wan neer hulp wordt verleend aan onzen landbouw, welke nochtans op gebied van productiekosten en voortbrengst per Ha. niet moet onderdoen voor een der welk vreemd land, dat de groote alarmtrom wordt geroerd. Waar blijft dan de bezorgdheid van deze penneridders voor het algemeen belang Of vereenzelvigt zich die be zorgdheid met de belangen der groot- financie die hare kapieaien belegd heeft in de uitgeputte koolmijnen Deze laatste weken waren hoofdza kelijk de verhooging der vergunnings- taks van 10 tot 20 fr. op vreemde tarwe en de verplichte inmenging van inland- tche tarwe in de maalderij ten bedrage van 25 °/o# het voorwerp der aanvallen van de economische pers. Onder hoofding "Slecht Werk,, leidt "L'Echo de la Bourse» den aanval. Deze maatregelen, schrijft het blad, veront rusten geweldig de nijverheidswereld, omdat zij zullen meebrengen 1° een verhooging der levensduurte en bijge volg van den kostprijs der nijverheids producten 2° een vermindering van de uitvoermogelijkheden naar sommige landen, die in België landbouwproduc ten invoeren. 1. Verhooging der levensduurte. Hier betoogt L'Echo dat de brood- piijs, ingevolge de daling van den we- reldpiijs van de tarwe, niet moet stijgen, doch dat de daling der levensduurte, welke bietvan het normaal gevolg moest zijn, door de valorisatie maatrege len der Regeering verhinderd wordt. Het is inderdaad juist dat het brood niet duurder moet kcsten. Ten opzichte van hetzelfde tijdstip van verleden jaar, kost het thans 30 tot 35 ct. minder. Het is ook waar dat het brcod, om reden der abnormale daling der tarweprijzen, moest afslaan zender den Regeerirgs- steun. Maar zouden cok de nijverheids- producten niet afslaan moesten de tal rijke en in verhouding merke ijk zwaar dere beschermingsmaatregelen waarvan zij genieten, door o Rtgeering opge heven werden? Immers volgens het algemeen index der evensduurte op 15 Augustus 1.1., staan de gemicdelde prij zen der nijverheidsprocktcten 103 punten hooger dan deze der landbouwpro- ducten. j Of moet de landbouwer altijd alleen het kind der rekening zijn Men vergete niet dat de huidige wereldprijs der tarwe op verre na haren kostprijs niet dekt. Het is daarom dat door al de voortbrengstlanden aan de tarweverbouwers onder vorm van uit- veerpremiën, gewaarborgde minima- prijzen of volgens andere modaliteiten steun wordt verleend. Wanneer wij onze tarwe en andere graanprijzen vergelijken met deze van toepassing bij onze buurlanden, dan stellen wij vast dat België de laagste prijzen heeft. Nederland verzekert aan zijn boeren een tarweprijs van 170 fr., Frankrijk 204 fr., Italië 215 fr., Duitsch- land 250 fr., Zwitserland 230 fr. In België bedraagt de vastgestelde tarweprijs enkel 120 fr. Het brood kost in België 1,90 fr., in Frankrijk 3 fr., in Engeland 3,65 fr., in Nederland 3,40 fr., in Italië 3,25 fr., in Duitschland 4,15 fr in Denemarken 6 fr,, fn Noorwegen 6,70 fr. Deze vergelijkende prijzen volstaan om aan te toonen dat de broodprijs alhier zeker geen factor is welke de stijging der levensduurte veroorzaakt en de nijverheden verplicht tot het betalen van loonen die buiten verhouding zijn met deze ten laste van de nijverheid in de naburige landen. Men vergete bovendien niet dat de valorisatie der inlandsche granen niet alleen voor doel heeft aan de graanver- bouwers een rechtmatig loon voor hun arbeid te verzekeren, doch zij is onmis baar voor het herstel van het evenwicht in onze landbouwvoortbrengst. Inderdaad, ingevolge de slechte prijzen der granen tijdens de vorige jaren, werd de graanteelt bovenmatig ingekrompen en te sterke uitbreiding gegeven aan de veeteelt en den tuin bouw, met het gevolg dat er in deze beide takken reeds overproductie bestaat en dat het bestaan van de honderdui- zende veehouders en tuiniers ernstig bedreigd wordt. Een doelmatige graan- valorisatie is dus een hoofdfactor tot het het voeren eener gezonde landbouw politiek in België. Een welvarende land- en tuinbouw hebben toch hun belang voor onze nationale economie, immers hunne opbrengst vertegenwoordigt een groo- tere waarde dan deze van al de groote nijverheden te zamen. 2. Vermindering der uitvoer mogelijkheden. De bescherming waarvan de inland- sche tarwe geniet en de uitbreiding der tarweteelt welke zij bevordert zullen, volgens L'Echo, voor gevolg hebben dat België minder tarwe moet invoeren en ook dat ons Land, ingevolge de be staande ruilakkoorden, minder nijver heidsproducten zal kunnen uitvoeren naar die landen waar wij onze tarwe betrekken. Verder zal de verplichte in menging van inlandsche tarwe onze han delsbetrekkingen bensdeelen met som mige landen, zooals Roemenië, die ons zachte tarwe leverden van ongeveer de zelfde hoedanigheid als de inlandsche. Hierbij dient aangemerkt 1) Dat indien minder uitvoeren na- deelig inwerkt op onze handelsbalans, minder invoeren integendeel voordeelig inwerkt, zoodat onze algemeene han delsbalans er ten slotte niet zal onder ljjden. 2) De uitbreiding der tarweteelt in ons land zal nooit van dergelijken omvang zijn, dat zij onze handelsbetrekkingen met het buitenland merkelijk wijzigt. 3) Waar de verplichte inmenging van inlandsche tarwe in het broodgraan voor gevolg moet hebben de inkrimping van het gebruik van tarwe voor veevoeding, zal zij ook een grooter invoer van pro ducten voor dierenvoeding noodzakelijk maken. 4) Wat den invoer van tarwe uit be paalde landen betreft, deze zal groote- lijks afhangen van de prijzen welke de tarwe uit de verschillende landen op be- i paalde tijdstippen bereikt. De maalde rijen veranderen immers hunne samen stelling volgens de prijzen van het sei zoen. Is bvb. op een bepaald tijdstip de Russische tarwe beterkoop dan de Roe- meensche, dan zullen zij meer Russische tarwe koopen en omgekeerd. Er is ten slotte een argument voor de uitbreiding der graanteelt dat door de laatste gebeurtenissen in het daglicht werd gesteld. Bij eventueel internatio naal conflict, dat onvermijdelijk gepaard gaat met moeilijkheden van bevoorra ding uit het buitenland, is het vau over wegend belang dat ons land zoolang mogelijk met zijn eigen voortbrengst aan de behoeften zijner bevolking kunne voldoen. Op dit gebied is het zeker van groot nut dat aan onze graanteelt mer kelijke uitbreiding worde gegeven. Aldus worden dan tegelijk de andere takken van onzen landbouw n.l. de veeteelt en de tuinbouw tegen overproductie gevrij waard. Trn slotte berekent L'Echo dat de valorisatie aan den verbruiker 250 millioen zal kosten. Hij redeneert als volgtEr zal nu een verschil zijn van 50 fr. tusschen de opgelegde prijs van 120 fr. en de prijs voor buitenlandsche tarwe van dezelfde hoedanigheid. Voor een opbrengst van 500 millioen kg. in 1938 (geschatte vooruitzichten) zal dit dus maken 250 millioen frank die de verbruiker meer zal moeten betalen. Rekent uit welk uitwerksel dit zal heb ben op de last van de loonen, de wedden en vergoedingen van werklieden, be ambten, ambtenaars. Deze redeneering is verkeerd, mits de prijs van het brood lager is verleden jaar. De verbruiker zal niet meer moeten betalen. Maar zonder de valorisatie zou de landbouwer in 1938, 250 millioen niet "minder gewon nen» doch 250 millioen meer verloren hebben, weer eens ten profijte van de nijverheid. Dat is klaarblijkelijk wat L'Echo als gezonde economie zou be titelen en verlangt. Tenslotte willen wij nog een vraag stellen aan L'Echo en andere bladen die zoo hardnekkig te keer gaan tegen eiken steun aan den landbouw. Meenen zij dat de nijverheid werkelijk gediend is met de verarming der landbouwbevolking Of zijn de 800.000 inwoners die in ons land hun bestaan vinden in den land bouw, als afnemers en verbruikers van nijverheidsproducten misschien van geen tel? Voor elk nuchterdenkend mensch is het nochtans duidelijk dat deze stabele klienteel van binnenlandsche verbrui kers heel wat interessanter is buitenlandsche welke, van dag ingevolge beslissingen van openbare besturen of andere digheden waartegen men weinig vermag aan onze nijverheid kan ontvallen. dan de tot dag, vreemde omstan- ver- dan dus Dank zij onze bemoeiingen, persoonlijk bij den heer Minister van Landbouw Dank zij de werking van ons blad De Koornbloem Op het Kongres van het Katholiek Blok heeft Minister Hey- man bevestigd De graanvalorisatie zal uitgebreid worden tot alle graan gewassen. Bravo De boeren van de zandgronden zullen nu ten minste kunnen rekenen op den steun der Regeering. En dit niettegenstaande het algemeen verzet of de onverschilligheid van de meeste Landbouw- vereenigingen en Landbouwleiders. Redt U 2Telven en De Koornbloem alléén hebben het pleit gewonnen. We brengen hier openlijk hulde aan de heer Heyman, Minister van Landbouw, die recht zal geven aan wie recht toekomt en naar we verhopen alle landbouwers van het land op denzelfden voet wil behandelen. Hij vergete echter niet dat de rogge heden verkocht wordt aan hoogstens 60 frank, terwijl deze in verhouding van de tarweprijzen minstens 100 frank waard is Indien alle landbouwers op dezelfden voet worden be handeld, moet er minstens een steunpremie van 40 frank de 100 kg. aan de rogge worden toegekend. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 6 Nov. van 8,30 tot 10,30 uur, fn ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. men de beeltenis kunnen lezen van de betreurden, en duizenden gebeden zullen als één ontzaglijke smeeking om goe dertieren en erbarmen voor de zielen der dooden, opstijgen ten Hemel, naar den troon van Hem die over Leven en Dood beschikt en Wiens wegen toch zoo ondoorgrondelijk zijn. Bidden wij voor de zielerust van onze afgestorven familieleden en vrienden. Het is de ware en eenige dienst die we hen nog kunnen bewijzen. Gebeden voor hunne ziel, ze wachten er misschien hongerend op in -het hier- namaalsche. Versieren we hunne graven, en ont steken we kaarsen ter hunner gedachte nis, maar vergeten we toch vooral het bijzonderste niet. Want ook voor ons zal eens de tijd komen waarop we vanwege al het wereldsche maar één ding meer ver wachten het gebed I Memento homo... Gedenk, o mensch... Gedenk dat ge van stof en asch gemaakt zijt en dat ge tot stof en asch zult wederkeeren. Allerheiligen-Allerzielen.., Op dezen dag zullen we allen een onderbreking maken in onze dagelijksche beslomme ringen. De harde strijd voor het be staan, het betrachten en najagen van aardsche goed zal voor één dag op het achterplan geraken. We zullen gedenken... Onze gedach ten zullen toeven bij hen die den harden loop van het leven te zwaar geworden was en die nu slapen den eeuwigen slaap ginds op de doodenakkers. Voor onzen geest zullen ze rijzen, al degenen die gingen om niet meer te kee- ren. Ouders, broers, zusters, bloedver wanten en vrienden. Wie van ods heeft niemand te betreu ren Hebben wij in den loop van het jaar, in de voorbije jaren, geen smarte lijk verlies geleden in den persoon van iemand die ons duurbaar was Dat is de ononderbroken cirkel van het leven. Ouderlingen zullen hun afge storven vrienden gedenken die hen voor gegaan zijn naar het land, waar 't altijd zomer is en zonneschijn. Ze zullen zich zaken uit langvervlogen tijden herinne ren, dingen van lief en leed, waarin die afgestorvenen een vooraanstaanden rol speelden. En in hun gemoed zal de vraag rijzen Wanneer? Wanneer komt mijne beurt Anderen zullen zich hun gestorven ouders herinneren, en een onuitgespro ken doch diepgevoelde hulde brengen aan dezen die hen het leven schonken. Mannen of vrouwen zullen zich be- diukt afvragen waarom huisgenoote of man of kind zoo vroeg moest heengaan, terwijl ze toch mekaar zoo innig lief hadden. Kinderen zullen weenen op het graf van moeder of vader, of van beide, en zich smartelijk doch nietbegrijpend af vragen waarom de Groote Maaier zoo wreed hen scheidde van hun dierbre ouders, die ze zoo aanbaden en wier steun zij zoo broodnoodig hadden. De heele wereld zal gedenken. De gansche menschheid zal treuren en voor één dag misschien begrijpen dat iedereen hetzelfde lot beschoren is, dat het leven der menschen één voortschrij dende gang naar den Dood is. We zulien ons ervan doordringen dat het leven op aarde zóó kort is. Wat be- teekenen, en dat zijn dan nog uitzonder linge gevallen, menschenlevens van 80 of 90 jaar in vergelijking met het eeu wigdurend bestaan dat ons daarna te wachten staat. Menschen van jaren zul len het ons zeggen hoe hun lang leven zoo kort lijkt, zoo bitter kort, en hoe ze zich hun langvervlogen jeugd nog kunnen voorstellen als ware het van gisteren. En velen zullen zich dien dag ook eens in geweten afvragen, ginds op de doodenakkers, in het aanschijn van het sprekend bewijs der menschelijke ver gankelijkheid, of het leven dat zij leiden wel beantwoordt aan datgene wat er van verwacht wordtn.l. de voorberei ding tot een beter en eeuwigdurend le ven hiernamaals. Ontelbare menschen zullen de kna gende en beschuldigende stem huns ge weten hooren dat hen verwijt dat ze niet op het ware pad zijn, en de beangsti gende vraag zal zich voor velen stellen Een nieuw jaar moet verloopen voor aleer deze Dag der Dooden nogmaals zal aanbreken zult gij nog onder de levenden zijn of zult ge ook hier onder de groene graszode rusten; zijt ge gereed om voor den rechtersstoel van den Allerhoogste te verschijnen Dat zijn zoovele en zoovele gedach ten die op Allerheiligen-Allerzielen al ons denken in beslag zullen nemen. Over gansch het geschapene zal de Zegel der Stilte gedrukt staan, en zal iedereen de adem van den Dood over zich voelen gaan als een dreigende waarschuwing. Door de kille najaarslucht zullen de zware en snikkende tonen der klokken hun doodenlied zingen. En naar de laatste rustplaats van onze dierbare dooden zullen zich de scharen geloovigen als een rij aaneensluiten tot een ware begankenis. Op de doodenakkers zal een heilige stemming heerschen. Geen vreugdezang of lach, geen dolle uitgelatenheid, maar stil ingetogen uit eerbied voor het Rijk van den Dood. Liefhebbende handen zullen de graven der dierbare dooden met bloemen ver sieren, kaarsen zullen ontstoken worden en in het bibberend licht zullen de ge zichten strak zijn als wassen maskers. Maar in de oogen der levenden zal (Zie vervolg onderaan 3de kol.). TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1