Het Rundveevraagstuk SINT ELOOI Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Het Congres van het Blok der Katholieken en het Landbouwvraagstuk Hij wordt te Aalst verwacht l Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 13 NOVEMBER 1938 Prijs 55 centiem 21ste JAARGANG Nt 1036 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en RedactieZeebergkaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bjjdragen. Aankondigingen volgens akkoord. ii. In onze vorige bijdrage hebben we een beknopte samenvatting gegeven van een gedeelte van het verslag uitge bracht door den heer Senator Mullie voor het Congres van het Katholieke Blok, er tevens hier en daar een woordje commentaar bijvoegende. Na het econo misch en sociaal belang van den land bouw te hebben aangetoond, onder zocht de heer Mullie den huidigen toe stand van onzen land- en tuinbouw en zette daarna breedvoerig uiteen welke politiek inpons land dient gevoerd tegen over onzen land- en tuinbouw. Zijn betoog wordt samengevat in de besluiten welke wij reeds in groote trek ken hebben meegedeeld in onze Land- bouwberichten van 30 October 1.1. en welke wij hier beknopt samenvatten De openbare besturen moeten de ren tabiliteit van den landbouw verzekeren a) hoofdzakelijk door het voeren van een verkoopprjjzenpolitiek b) in bijko mende orde door het voeren van een politiek tot verlaging van den kostprijs. Een doeltreffende verkoopprijzenpo- litiek vergt de toepassing van volgende maatregelen 1) Verdediging tegen abnormalen in voer uit den vreemde. 2) Het voorkomen van inlandsche overproductie. 3) Aanpassing der handelsovereen komsten met het buitenland aan de nood wendigheden van de binnenlandsche land- en tuinbouwmarkt. 4) Met dit doelzoo spoedig moge lijk de herziening van de huidige han delsovereenkomsten met Nederland, Denemarken en Luxemburg. 5) Onderwerping aan vergunning en eventueel aan contingenteering van alle producten waarvoor de binnenlandsche ■markt thans onvoldoende beschermd is, Inzonderlijk wat betreft sommige takken van de groententeelt, fruitteelt, boom teelt en hopteelt. 6) Doorvoering van een ernstige va lorisatie der inlandsche graangewassen, om het evenwicht tusschen de akker bouwproducten en de dierlijke producten te herstellen. 7) Betere regeling van de vergoeding voor verliezen veroorzaakt door het mond- en klauwzeer. 8) Goedkoop krediet door bemidde ling van het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet. 9) Volledige gelijkheid van behande ling voor onze landbouwers bij de toe passing der sociale wetten. 10) Oprichting van een zelfstandig Ministerie van Landbouw. De politiek tot verlaging van den kostprijs welke in bijkomende orde dient gevoerd moet volgende punten om vatten het verhinderen van overdreven pachtprijzen, van misbruiken van trusts en monopolies, de verspreiding en be vordering der landbouwwetenschappen de bestrijding van ziekten bij planten en dieren en over 't algemeen de bevorde ring van den technischen vooruitgang van den landbouw door aanmoediging van het vrije initiatief der landbouwers en van hunne vereeniging. Wij onderschrijven ten volle deze princiepen waarvan wij sedert lang in ons blad door talrijke bijdragen de toe passing hebben gevraagd en waarvoor wij ook herhaaldelijk zijn opgetreden bij de bevoegde besturen. Bij sommige punten van het verslag van den Heer Mullie, wenschen wij nog even stil te staan, inzonderlijk waar hij de bewering weerlegt die in de land- bouwvijandige pers zoo gretig wordt verspreid dat onze landbouwers ten ach ter zijn bij hunne bedrijfsgenoten in andere landen. De heer Mullie bewijst op afdoende wijze dat deze beweringen allen grond missen. Inzake productie van graangewassen: haver, rogge, gerst, ja zelfs tarwe, be kleedt de Belgische landbouwer een eervolle plaats. Wat betreft de tarwe bedraagt de ge middelde opbrengst per ha. in ons land 28 zakken, terwijl voor de gansche we reld de tarwevoortbrengers slechts kun nen wijzen op een gemiddelde opbrengst van 12 zakken per hectaar. Op het Europeesch Vasteland bedroeg de ge middelde opbrengst per ha. tijdens de twaalf laatste jaren slechts van 12,4 tot 15,6 zakken per ha. In zake dierenkweek wijst de heer Mullie op de onbetwiste superioriteit en wereldfaam van het zwaar Belgisch trekpaard, op de hooge melkopbrengst van de koeien in België, welke gelijken tred houdt met deze van de concurree- rende landen, op de gunstige productie van rundvleesch welke niet moet onder doen voor deze bereikt in andere landen. De varkensteelt geschiedt in ons land volgens een eerste rangtechniek alhoe wel het "bacon varken,, specialiteit van Denemarken tot heden niet werd over troffen. De Belgische pluimveehouders hebben sedert den oorlog zich opgewerkt tot de gelijken van hunne buitenlandsche con currenten. In zake productie van voedingsge wassen, neemt de Belgische landbouwer een eerste plaats in voor het voortbren gen van aardappelen. Onze beetenkwee- kers bekleeden als voortbrengers van suiker eene schoone plaats onder hunne buitenlandsche concurrenten. Voor de vlasproductie staan onze landbouwers aan de spits. Indien de Belgische land bouwer deze eereplaats inneemt onder zijn collega's van de gansche wereld, dan is zulks te danken aan het feit dat hij zich voortdurend aanpast aan de vorderingen der landbouwwetenschap en van de landbouwtechniek. De verslaggever weerlegde dan ver der het slagwoord van de tegenstrevers van den landbouw, alsof landbouwbe- scherming duur leven beteekent. Half September, zoo betoogde hij, bedroeg het officieel indexcijfer der kleinhandels prijzen voor het Rijk 764 punten. Dit cijfer omvat den index van de voedings waren en deze van de producten niet voor voeding bestemd. Het indexcijfer voor de voedingswaren bedroeg alsdan slechts 727, terwijl dit van de waren niet voor voeding bestemd, dus meestal nijverheidsproducten, 818 punten be reikte. De oorzaak der levensduurte is dus niet te zoeken bij onzen landbouw, doch wel bij de nijverheid. Nopens de verwaarloozing der land bouwbelangen bij de afsluiting van handelsverdragen, zegt de heer Mullie onder meer wat volgt Bij het sluiten van handelsovereen komsten moeten alle rechtmatige belan gen geëerbiedigd en gevrijwaard worden in verhouding tot hunne belangrijkheid. In dit opzicht kunnen de landbouwmid- dens hunne goedkeuring niet verleenen aan de thans bestaande handelsakkoor den om de volgende redenen In de overeenkomst met Denemarken werd aan dit land voor den invoer van levend vee een absoluut of vast contingent toegestaan, zoodat mag gezegd worden, dat voor sommige sectoren van den landbouw en namelijk wat de moestuin teelt betreft, België zijn economische onafhankelijkheid aan Nederland heeft afgestaan. De economische overeenkomst met het Groot-Hertogdom Luxemburg be helst zekere bepalingen die voor onzen landbouw onaannemelijk zijn. Om deze wantoestanden in de toe komst te verhinderen zouden afgevaar digden van den landbouw zelf, benevens ambtenaren van het Ministerie van Landbouw, moeten deelnemen aan de studie, alsmede aan de onderhandelin gen van alle handelsovereenkomsten waar de belangen van den landbouw op het spel staan. Verder is het vereischt dat de taak welke den landbouw in het land te ver vullen heeft bij de openbare besturen en de openbare meening naar waarde ge schat worde. In een volgend nummer zullen wij, tot slot van deze bijdrage, enkel be schouwingen wijden aan de besprekin gen waartoe het verslag van den heer senator Mullie op het congres aanleiding gaf en onze meening zeggen nopens de beteekenis van het Congres voor onzen landbouw. Redt U Zeiven de vrije en onaf hankelijke Landbouwersvereeniging gaf in 't verleden steeds blijk met de meest vooruitstrevende gedachten op gebied van land- en tuinbouw mede te werken, om deze door haar orgaan De Koorn- jloem te verspreiden en te verdedigen. De lezers van ons weekblad zullen zich immers nog wel herinneren dat we ver eden jaar propaganda maakten om de inburgering van de appelvariëteit Pre sident Van Dievoet hier in de streek te bewerkstelligen. Zoo dit verleden jaar niet is gelukt, dan mogen we toch openhartig verkla ren dat dit niet aan ons ligt, we hebben al gedaan wat mogelijk was om de va riëteit te kunnen krijgen, maar onvoor ziene omstandigheden, gansch onafhan kelijk van onzen wil, hebben ons dit belet. We hopen dit jaar beter te mogen slagen. t Inderdaad. In het vakblad voor land en tuinbouw "Kuituur en Handel lezen we in het nummer van deze maand, een zeer belangrijk artikel waarin men ons den oorsprong en de eigenschappen van deze nieuwe variëteit kenbaar maakt. We zeggen, misschien wel ten onrechte, dat deze variëteit nieuw is, maar ze werd in het jaar 1900 uit zaad verkregen door den Heer De Clerck-De Neve uit Poperinge. Mr De Clerck had, naar het schijnt, een groote vereering voor Mr Van Dievoet en wilde hem, als blijk van zijn groote waardeering, een blijvend bewijs er van geven. Hij doopte den appel met den naam President Van Die voet, aan wien hij, na er zelf eenige grif fels van genomen te hebben, den oor- spronkelijken boom ten geschenke gaf. Mr De Clerck gaf ook enkele griffels aan zijn vriend Mr Bataille uit Poperin ge, die insgelijks niet naliet er eenige boompjes van te kweeken. Zoo bleef de toestand tot voor enkele jaren, het is te zeggen dat de variëteit enkel in de hovingen bleef van deze hierbovenvermeide heeren. Indien het thans mogelijk is dat ze hier in onze stre ken kan binnengebracht worden, dan hebben we dit te danken aan een lid van de Pomologische Vereeniging der provincie Oost-Vlaanderen, namelijk Mr Willy Van Heden, boomkweeker te Wetteren en bestuurder van de firma A. Van Heden. Deze jonge heer bracht een bezoek aan zijn grootvader Mr Van Dievoet en wijdde, binst den korten tijd, dat hij daar vertoefde, gansch zijn aan dacht aan deze nog weinig gekende va riëteit. Als fruitkenner zag Mr Van He den al dadelijk in dat hij hier met iets bijzonders te doen had en, na grondige studie van de verschillende boomen te Meysse en Poperinge, geraakte hij van langs om meer overtuigd, met een varië teit te doen te hebben met buitengewone eigenschappen. Hij besloot ze te ver spreiden en kweekte er met dit doel jonge boompjes van in zijn eigen uit bating. Het Landbouwkomiteit der stad Aalst had er verleden jaar reeds een twintig tal boompjes van in besprak die onge lukkiglijk, door onvoorziene omstandig heden, niet konden geleverd worden, maar die, we hopen het, dit jaar zullen kunnen besteld en bezorgd worden. Mr De Smet Frans, beenhouwer St Anna- laan, nr 24, heeft misschien wel de eer er de twee eerste struiken van te bezit ten, in zijn tuin gelegen in de Binnen straat. Ziehier nu hoe de zaak verder haar verloop heeft gehad. De Pomologische Vereeniging van Oost-Vlaanderen heeft maandelijksche meetingen ingericht, waar er door de leden van deze vereeni ging variëteiten van appels en peren werden aangebracht die zich het langst konden bewaren. Willy bracht op 6 Juni 1937 nog altijd appels van de variëteit President Van Dievoet Deze wer den door de juryleden geproefd en nog zeer smakelijk bevonden. Mr A. Collumbien, Voorzitter van de Pomologische Vereeniging, zag in de verschijning van deze verscheidenheid een middel om de uitheemsche Cana- deesche appels, die in 't voorjaar hier aan zoo 'n loonende prijzen verkocht worden, te verdringen op onze inland sche markten. Hij schreef dan ook in de (Zie. vervolg op de 2de bladzijde) We lezen in Het Boeren front van 29 October een artikel welk onze vee- mesters ten zeerste zal aanbelangen. Indien de aangehaalde misbruiken wer kelijk bestaan voegen we ons protest bij dit van den schrijver en vragen aan onze regeering een dringende afschaffing aan de bestaande mistoestanden. Hier volgt het bedoéld artikel Zooals voor alle andere bedrijfstak ken in den landbouw, is ook voor de rundvleeschproductie, sedert meerdere jaren, de toestand erbarmelijk, feitelijk katastrophaal. Vroeger poogden de leiders der boe ren, samen met de politiekers, ons te overtuigen dat wij zelf de schuld waren der lage prijzen onzer produkten, en ze waarschuwden ons tegen een te groote uitbreiding, een te groote voortbrengst in eigen land. Het ordewoord wasgeen uitbreiding, eerder inkrimping. Ik zal het alleen over de vleeschpro- duktie hebben. Dat de opfok van kalve ren, het opruimen van melkkoeien, het vetmesten van magere dieren, verlies latend is, sedert jaren, dat heeft iederen kweeker en mester ondervondenen niemand ontkent dit nog. De regeeringen laten sedert jaren den kostprijs bereke nen om te onderzoeken of de klachten der fokkers of mesters gegrond zijn. Wat hebben de regeeringen sindsdien gedaan, om voor de boeren een redelij ken verkoopprijs van het rundvleesch te bekomen De vleeschprijzen zijn steeds ten min ste één frank beneden den kostprijs ge bleven. En toch werden die regeeringen tel kens gesteund door onze mandatarissen en nochtans hebben zij, telkens, niets gedaan voorden steeds dieper zinkenden boerenstand. Terwijl het lot van de werklieden en van de Nijverheid steeds verbeterde en zich ruimschoots aanpaste aan de devaluatie en de sociale verbete ringen, heeft de regeering niet geduld dat ook de landbouwprodukten zich aanpasten aan de nieuwe toestanden, alhoewel onze kostprijzen steeds ver hoogden. De regeering heeft het zoover gebracht dat we nu rond de twee frank per Kgr. ten achter staan bij den kost prijs der runders. Waar de regeering zooveel gezegd en beloofd heeft inzake zuivelkwestie, laat zij een niet min belangrijke faktorde veeuitbating, aan zijn lot over, en werkt zelfs een redelijken prijs tegen inder daad, sedert 1933 staan wij met een ge- regelden invoer van, wekelijks, honder den runders, hoofdzakelijk uit Denemar ken en Ierland en een kontingent be vroren vleesch van 12 millioen kgr., hetzij de vleesch voortbrengst van 40.000 runders. Sedert 1931 is den invoer van levende runders begonnen uit Dene marken. Daar dit land zijn vroegere afzetgebieden gesloten zag, en dank den val van de Deensche kroon, is het hier beginnen invoeren hier staan de gren zen immers steeds open als het den in voer van landbouwproducten betreft. Wel hebben reeds meermalen de land- bouwvereenigingen,alsook de landbouw- mandatarissen ons beloofd dat de zoo ongunstige handelsakkoorden niet meer zouden hernieuwd worden. Maar wij wisten dat het Deensch en het Iersch akkoord jaarlijks hernieuwd werden. Op een veeprijskamp werd aan man datarissen de vraag gesteld of dit waar was. Die vraag bleef natuurlijk onbe antwoordhet feit werd echter niet tegengesproken. Zoodus, boeren, vee kweekers cn mesters, nu weet gij hoe ze met onze belangen handelen 1 Er is nog meer. Erger is het nog met de toepassing der beschermende rechten van invoer, die ons zoogezegd moesten beschermen tegen dumping en de lage prijzen van bevroren vleesch. In een opsomming van hetgeen de landbouwvereenigingen of mandatarissen hadden gedaan ter be scherming van den landbouw kwam daarin voor1 fr. per kg. levend gewicht voor de runders. Welnu, in een blac voor Waalsche boeren, dat in de laatste tijden roeriger schijnt te worden, were onder andere aangeklaagd dat zelfs de zoogezegde inkomrechten boerenbe drog waren. Het blad schrijft onder meer dat de invoer van levende runders een kenschetsende dumping is. Deze invoer is de grootste oorzaak van den i slechten verkoop van het Belgisch vee De zaak is erg. Het is de regeering zelf, die aan het Deensch vee de dumping premie betaalt zonder dewelke het on mogelijk zijn zou voor dit vee, om naar België te komen. Dit alles om den uit voer van nijverheidsproducten naar De nemarken te bevoordeeligen. Voor de Iersche dieren is het dank aan groote uitvoerpremiën dat zij kun nen naar België uitgevoerd worden. Door de akkoorden van 1934 heeft de regeering zich verplicht de zooge zegde inkomrechten van 1 fr. het kg. op evend en 2 fr. het kg. op geslacht vleesch terug te betalen aan de Deen sche of Iersche regeering. Het is die premie die dienen moet om jaarlijks 150 millioen te doen verliezen aan de veekweekers en mesters. Ongehoord 1 Wat nu den invoer van geslachte in plaats van levende runders betreft, maatregelen genomen door het ontstaan van muil- en pootplaag aldaar, dat is op verre na geen afdoende maatregel om die ziekte, die vele honderden mil- ioenen aan den landbouw gekost heeft, te beletten zich opnieuw te verspreiden. Inderdaad, verleden jaar, als we de muil en pootplaag in ons land hadden, werd den kleinen uitvoer van versch varkens- vleesch naar Duitschland stopgezet. Zoodus bleek het wel noodig strenge maatregelen te nemen tegen deze plaag. Vroeger hebben wij vernomen dat deze plaag in ons land kwam door vellen die van zieke dieren voortkwamen. Ziedaar, beste lezers, hoe schandalig men ons hier om den tuin leidthoe de akkoorden, spijts beloften, steeds her nieuwd werden; hoe, zelfs de kleine inkomrechten, met moeite gestemd, on der de voeten getreden worden door de regeering, en hoe de politiekers maar laten begaan. We wisten sedert lang dat we niet veel op hen moesten rekenen dat ze ons zoo in den steek zouden laten, ja verradendat gaat voor de veekwee kers te ver. Als we nu moeten vernemen dat ze hun eigen belotten, ja, zelfs hun eigen wetten onder de voeten treden, wat blijft er dan nog voor de boeren over. Evenals wij komen de Waalsche boeren bedrogen uit met den steun, die ze sedert zoovele jaren gegeven hebben aan hunne leiders. Welnu boeren, nu niet onverschillig meer, gedwee als lammeren, ons laten offeren. Het oogen- blik is dringend, hand in hand, schouder aan schouder, ons eigen lot in hand genomen 1 Vooruit, het ééne front gevormd. M. Senesael. Bij deze worden alle plaat selijke besturen vriendelijk maar dringend verzocht ver gaderingen te beleggen voor het regelen der SINT ELOOI- FEESTEN. Alle Redt U Zeivers vieren hun Patroon op 1 December I van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 4 Dec. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR» BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand-Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.„ de zaken behandelt. L TELEFOON i 267. i

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1