De Regeeringsmaatregelen tot bescherming van den Landbouw in de branding. i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Het Congres van het Blok der Katholieken en het Landbouwvraagstuk De Landbouw thans basis van het Economisch Leven. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 20 NOVEMBER 1938 PiQ» 35 centiem 21ste JAARGANG Nr 1037 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opsteller t O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4* Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bjjdragen. Aankondigingen volgens akkoord. in. In onze twee vorige bijdragen hebben wij een beknopte samenvatting gegeven van het verslag uitgebracht door Sena tor Mullie, alsmede van de besluiten behelzende de princiepen der landbouw politiek welke aan de besprekingen en aan de stemming van het Blok der Ka tholieken werden onderworpen. Er blijft ons thans een kortbondig relaas dezer besprekingen te geven en onze zienswijze mee te deelen nopens het nut van het optreden van het Blok voor onzen landbouw. De besprekingen. Hier stippen wij aan 1) De tusschen- komst van Volksvertegenwoordiger Maes die met nadruk wijst op de nood zakelijkheid van het treffen van passen de maatregelen tot vrijwaring der bin- nenlandsche markt, daar waar onze re geering nog over vrijheid van handelen beschikt, en verder opkomt voor een grondige herziening van het handelsver drag met Nederland zoodra dit laatste zijn vervaldag heeft bereikt. 2) Het optreden van Senator DeBoodt die de noodzakelijkheid van een dege lijke prijzenpolitiek onderlijnt om het den boeren mogelijk te maken de scciale wetten toe te passen en de onmisbare handenarbeid voor hun bedrijf te behou den. Verder dringt spreker aan tot een afdoende reglementeering der overdre ven pachtprijzen en te hooge prijzen der meststoffen. In verband hiermede klaagt hij het ongehoord feit aan dat een Bel gisch meststoffen fabriek, zooals dit van Willebroeck, de meststoffen veel goed- kooper levert in Nederland dan in Bel gië zelf. Zal de Regeering eindelijk aan dit vraagstuk een behoorlijke oplossing schenken, nu een belangrijke, ja onmis bare fractie zijner parlementaire meer derheid op dit gebied maatregelen vraagt Namen verder onder meer deel aan de bespreking Volksvertegenwoordiger de Kerck- hove d'Exaerde die vraagt of men het er over eens is om de Regeering niet meer te steunen in geval in Maart 1939 het handelsverdrag met Nederland her nieuwd wordt, zulks naar aanleiding van een motie aangenomen door het Parti Catholique Social. De heer Van Petegem die aandringt op redelijker pachtprijzen voor de kleine boeren en op de noodzakelijkheid de jachtwet te herzien. De heer Sobry die de aandacht ves tigt op den onhoudbaren toestand van de rundvleeschproductie ingevolge de voortdurende verliesprijzen. De wer kelijke oorzaak van dezen wantoestand is het volstrekt gebrek aan een verkoop- prijzenpolitiek. De handelsakkoorden betreffende den invoer van rundvleesch, met Denemar ken en Ierland, zoo betoogt hij, zijn niet in overeenstemming met het ontwerp der congresbesluiten. De gezamenlijke invoer van rund vleesch overlast onze binnenlandsche markt. De buitengewoon lage prijzen wijzen dit uit. Hij vraagt dan ook de herziening van de handelsovereenkomst met Dene marken betreffende den invoer van rundvleesch. Zij werd gesloten den 25 Februari 1936 en werd verlengd sedert l Januari 1937 door stilzwijgende voortzetting. Dus kan zij zonder uitstel herzien worden. Ook wat betreft het handelsaccoord met Ierland inzake den invoer van rund vleesch dat ten einde loopt 1 December 1938 is herziening onmisbaar. Noteeren wij ook de tusschenkomst van den heer Minister Heymans die beloofde dat de zuivelpolitiek verder zal worden doorgevoerd en dat de va lorisatie der graangewassen zal worden uitgebreid tot alle graangewassen met uitzondering van de haver. Het gewichtig belang van deze toe zegging, inzonderlijk wat betreft den regeering8Steun aan de rog je en onze onverpoosde werking om dezen guasti- gen maatregel te bekomen, hebben we aangetoond in onze twee vorige num- jners. Onze zienswijze nopens het nut van het Congres voor onzen landbouw. gebied leverde het versmaden voordee- af- van da- Op principieel congres de niet te len op t 1. Dat het overwegend economisch en sociaal belang van onzen land- en tuinbouw voor België door de uitge brachte verslagen en besluiten in een klaar daglicht worden gesteld voor de openbare meening en voor de leden van Kamer en Senaat. 2. Dat de princiepen goedgekeurd door het Congres de grondslagen vor men eener rationneele landbouwpolitiek. Op practisch gebied zal het nut van het Congres voor onzen landbouw hangen van de spoedige omzetting bedoelde princiepen in aangepaste den en maatregelen. Hier stelt zich de primordiale vraag was het Congres bezield met den onver- zettelijken wil deze daden te doen stel len, deze maatregelen desnoods af te dwingen van de bevoegde besturen De re onverzettelijke wil zou ondub belzinnig tot uiting moeten gekomen zijn, wanneer men rekening houdt met de opnieuw sterk toenemende actie in de andere regeeringspartijen en in de pers tegen de stijging van de levensduurte en van het indexcijfer en met het feit, dat deze actie thans aan kracht wint, door dat het brooze evenwicht der staatsbe- grooting afhankelijk is, n.l. inzake wed den en vergoedingen van de staatsagen- ten en gepensionneerden, van de schom melingen van het indexcijfer. Het spijt ons op deze vraag niet be vestigend te kunnen antwoorden. Onze zienswijze steunt op volgende kenmer kende feiten De laatste paragraaf van den tekst der besluiten voorgelegd aan de stem ming van het Congres luidde aanvanke lijk als volgt Ten slotte beslist het Congres dat het Blok der Katholieken van België zijn vertrouwen slechts kan geven aan de regeering, die in den kortst mogelijken termijn deze beginselen zal verwezen lijken Deze tekst was duidelijk, hij behelsde impliciet voor de gekozenen van het Blok de verplichting in oppositie te gaan en de regeering te doen vallen, indien zij binnen enkele maanden geen maat regelen trof in overeenstemming met de princiepen goedgekeurd door het Con gres. Deze tekst was gevaarlijk 1) Voor de Regeering die onder de bedreiging kwam te staan van de oppositie der katholieke partij, indien zij de maatre gelen gevraagd door het Congres niet invoerde. 2) Voor de katholieke partij zelf die gehouden was tegenover de landbou wers de regeering omver te werpen, in dien deze het landbouwprogramma van het Congres niet ten uitvoer bracht. Het Directorium van het Blok had aldra het middeltje gevonden om het gevaarlijk karakter aan de motie te ont nemen. Hij veranderde bedoelden tekst als volgt Ten slotte geeft het Con gres opdracht aan de katholieke verte genwoordigers zich in te spannen ter verwezenlijking dezer beginselen, zon der dewelke het vertrouwen der katho lieke bevolking in de regeering niet zou kunnen behouden blijven Deze tekst zegt heel wat minder Hij verplicht de katholieke gekozenen niet meer hun vertrouwen aan de regeering te weigeren, indien deze zich niet schikt naar de besluiten van het Congres. Hij bedreigt de regeering niet meer met op positie in dit geval. De katholieken krij gen enkel opdracht zich in te spannen. Hoe hoog deze inspanning zal zijn, bin nen welken tijd zij met uitslagen moet bekroond zijn, daar zullen zij zelf kun nen over oordeelen. Later zal het altijd mogelijk zijn voor de landbouwbevol king te betoogen dat men zijn best heeft gedaan om een of anderen maatregel te bekomen, doch er niet in gelukte, en dat men den strijd voortzet. IDe wil van het Congres om de voor opgestelde princiepen der landbouw politiek binnen afzienbaren tijd te zien verwezenlijken werd door bedoelde tekstwijziging radikaal ontzenuwd. Bij andere regeeringspartijen werd aldus een indruk van zwakte verwekt, waaruit zij niet zullen nalaten profijt te trekken. De heer Senator De Boodt had de draagkracht van de wijziging gesnapt en protesteerde. Het congres hield geen rekening van zijn protest en keurde den gewijzigden tekst goed. In zijn nummer van 29 October 1.1. tracht "De Boer,, de betrokken tekst wijziging goed te praten, hij tracht zelfs te bewijzen dat de nieuwe tekst kordater is dan de eerste. Wij kunnen dergelijke houding niet anders betitelen dan "knol len voor citroenen verkoopen„. Daaraan doen wij niet mede. Wij doen niet aan afbrekerij doch betreuren deze zwakke houding als slot van een congres dat zoo veel beloofde voor onzen land- en tuinbouw. Waar het thans hoofdzakelijk op aankomt isdat onze boeren zonder verwijl voor hunne producten prijzen bekomen die hen toelaten te voorzien in hun onderhoud en dit van hun gezin. De besluiten van het Congres duiden de maatregelen aan welke met dit doel door de bevoegde overheid dienen ge troffen. Als onafhankelijke landbouw- vereeniging zullen wij er met scherpe aandacht op waken dat aan de belangen van onzen boerenstand de zorgen be steed worden waarop hij recht heeft. Daar in de huidige omstandigheden een Regeering niet mogelijk is zonder de katholieke partij, rust op deze. vooral na dit congres, in dit opzicht een zwaren plicht. Zonder aanzien van partij of personen, zal onze Vereeniging alle maatregelen steunen welke zij nuttig acht voor onzen landbouw, doch zij zal eveneens beslist optreden tegen elke verwaarloozing of bestrijding der landbouwbelangen door welke partij of personen zij ook worden bedreven. Het nieuwe Tsjeco-Slowakije. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 4 Dec. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. (Slot.) In enkele artikels hebben we de ver brokkeling geschetst van de Tsjeco- Slowaaksche republiek, die, in 1919, door het Verdrag van Versailles werd opgericht op valsche fundamenten. Thans zijn de nieuwe grenzen zoo goed als getrokken begint het werk van heropbouw. Nadat het ongeveer 30 °/o van zijn oppervlakte heeft verloren, moet Tsjeco-Slowakije zijn economisch leven op een nieuwen basis optrekken. Alles laat voorzien dat er terecht meer aandacht aan den landbouw zal besteed worden. In Moravië en Bohemen liggen niet minder dan 7.500.000 Ha. vruchtbaren bodem met ongeveer 700.000 hoeven, die aan ongeveer 2 millioen menschen arbeid en brood verschaffen. Naar schatting bedraagt de veestapel 320.000 paarden, 1 250.000 varkens en 2 400.000 runderen. Deze cijfers bewijzen ten overvloede dat de behoeften van het nieuwe Tjeco Slowakije aan landbouw producten door eigen voortbrengst kun nen gedekt worden. De nieuwe Regeering is vast van plan te breken met de politiek van Benesj. Men zal zich nog herinneren hoe hij destijds het programma der "Kleine Economische Entente,, verkondigde. Onder de ontkenning van de werkelijke landbouwmogelijkheden van Tsjeco- Slowakije, stelde hij de grenzen open voor den invoer van landbouwproduc ten uit Roemenië en Joego-Slavië. Im mers, in deze voorwaarden wilden de twee genoemde landen slechts de nijver heidsproducten van Tsjeco-Slowakije afnemen. Benesj liep hoog op met zijn plan, Tsjeco-Slowakije het nijverheidscentrum van den Balkan te maken. Om de be langen van de landbouwers bekommerde h(j zich geen zier. Onder het vorig regiem waren ze dan ook alles behalve te benijden. De zorg van de Regeering ging naar de nijverheid. Het is dan ook begrijpelijk dat, nu men het economisch leven van het nieuwe Tsjeco-Slowakije op andere Eene belangrijke vergadering te Brussel. Woensdag 16 dezer werd door den Eersten Minister Spaak en door den Minister van Landbouw Heymans een vergadering belegd waarop afgevaar digden van de nijverheid, den handel en den landbouw werden uitgenoodigd. Deze samenkomst werd aangevraagd door het Nijverheidskomiteit van Bel gië,, en had tot doel volgens den uitnoo- digingsbrieftusschen de aangewezen vertegenwoordigers van nijverheids-, handels- en landbouwkringen een on derzoek mogelijk te maken van sommige vraagstukken van gemeenschappelijk be lang en onder meer De levensduurte in België. Naar we later vernamen uit de uit eenzetting van de nijverheidsvertegen woordigers was het dit laatste punt welke vooral diende onderzocht. Voor nijverheid en handel waren ver tegenwoordigers van de voornaamste groepeeringen, o. m. Comité Central Industriel, VI. Economisch Verbond, Kamers van Koophandel van Antwer pen, Brussel, Gent en Luik. Voor den landbouw waren vertegen woordigd de Hoogere Landbouwraad, de Belgische Boerenbond, de Alliance Agricole Beige, de U.P.A., het Boeren bont, Redt U Zeiven, en de Parti Agraire, Namens de nijverheids- en handels kringen werden kritieken uitgebracht op de beschermingsmaatregelen welke de Regeering heeft getroffen ten voordeele van den landbouw en welke, volgens hun meening, de levensduurte in ons land in de hand werken. Vooral de tarwevalorisatie werd als overdreven betiteld, gezien den wereld- prijs van de tarwe slechts 50 a 60 fr. is en de inlandsche tarwe aan ruim 120 a 125 fr. wordt verkocht, of 2 1/2 maal de werkelijke waarde. Het brood, het voornaamste volks- voedsel, is hierdoor duur gebleven, en de levensduurte blijft voortduren, terwijl de nijverheid lage loonen noodig heeft om te kunnen uitvoeren naar den vreemde. Spreker vond echter dat het noodig was den landbouw te steunen, maar vond de tegemoetkomingen aan de tar- weverbouwers brutaal en ongehoord. Verder vreesde hij een uitbreiding van de tarwekultuur in België. Van de zijde der landbouwers werd flink geantwoord en vooral in volgende termen De wereldprijzen van tarwe en vele produkten zijn heden tot een ongewoon laag peil gezonken. Het is noodig dat de regeeringen van alle landen tusschen- komen. In ons land wordt in de eerste plaats de nijverheid beschermd, zoodat dezes artikelen te duur zijn en in eerste plaats oorzaak zijn van het dure leven. De (Zie vervolg op de 2de bladzijde) basissen inricht, de landbouwers een radikale, volledige likwidatie van 't oude systeem met klem eischen. In de eerste jaren van de republiek bezat het land een aanzienlijken uitvoer van landbouwproducten en deze jaren waren, economisch gesproken, de vruchtbaarste. Is het derhalve te ver wonderen dat men de toekomst aan deze traditie terug wil aanknoopen Gemakkelijk zal het niet zijn. In de eerste plaats zal er een beter gebruik 'van den bodem moeten gemaakt worden. Reeds in den tijd van de oude Oostenrijksch Hongaarsche monarchie was de oppervlakte, die met tarwe bezaaid werd, 17°/o grooter dan op dit oogenblik. De bewering dat de Tsjecische tarwe van minder goede kwaliteit zou zijn zooals gezegd werd om den invoer van Roemeensche tarwe te bevoordeeligen— blijkt niet steekhoudend. In Bohemen en Moravië wordt een uitstekende tarwe- soort verbouwd. De roggeproductie concentreert zich in het Pilsenerbekken en in Zuid-Bohemen, waar dikwijls meer dan 25 van den akkergrond met rogge bezaaid is. De kwaliteit ervan is zeer goed. Het sterk gedaalde prijspeil zal, nu er een akkoord met Duitschland zal afgesloten worden, zeker stijgen. De gerstproductie was totnogtoe ontoereikend. Doch, daar er thans een 1 deel der brouwerijen in Duitsche handen zijn gekomen, zal de productie wellicht de binnenlandsche behoefte dekken.Een radikale oplossing moet nog gevonden worden voor het vraagstuk der maïs- productie. Er wordt nog te veel maïs ingevoerd. De hopproductie wordt in het nieuwe Tsjeco-Slowakije op 100.000 centenaars, geraamd, zoodat er nog steeds een export-overschot van onge veer 75.000 centenaar overblijft. De uitvoerwaarde ervan bedraagt ongeveer 100 millioen kronen. Voor de toekomstige ontwikkeling van den landbouw is vooral Slowakije van zeer groote beteekenis. Terwijl in Bohemen en Moravië ongeveer 40 °/o der bevolking van den landbouw leeft, voedt deze in SIowakije 60 der be volking. De Slowaaksche landbouw werkt echter op dit oogenblik nog volgens verouderde methoden. De productie is in Slowakië dan ook aanzienlijk kleiner dan in Bohemen. De regeering van Mgr Tisso heeft alreeds dit punt op haar pro gramma geschreven en men wacht hoopvol op de eerste uitslagen. Met de veehouderij is het in Slowakije beter gesteld. Wanneer er in de toekomst een beter gebruik wordt gemaakt van den bodem, dan bezit Slowakije zonder twijfel de mogelijkheid een belangrijk tarwe-uit- voerland te worden. Het afzetgebied is reeds gevonden Duitschland. Om de landen van midden- en oost-Europa onder Duitschen invloed te brengen, gebruikt Berlijn het economisch wapen. Om zich daarvan te overtuigen is het voldoende de reis van dr Funk in herin nering te brengen, en men weet.dan meteen dat Duitschland zich niet zal be palen met het nieuwe Tsjeco-Slowakije, Hongarije en Roemenië Jn'zijn invloed sfeer te trekken. Deze zal worden uitge breid tot in Turkije. De oude droom van Keizer Wilhelm wordt ook door het nationaal-socialistisch regiem ge koesterd en nooit is de verwezenlij king zoo nabij geweest.Jook/al,staan er tbans geen'Duitsche troepen te Bagdad. Zooals men ziet heeft Tsjeco-Slowa kije niet alleen zijn politieken koers ver anderd ook op economisch gebied werden de basissen verlegd en gezonder gemaakt. De tijd dat men van Tsjeco- Slowakije een nijverheidsland wilde maken is gelukkig voorbij. Aan den landbouw werd het zoolang achterge houden recht om zich te ontwikkelen terug geschonken, en daarmede wordt aan Tsjeco-Slowakije een goedeuitvoer- basis gegeven, die aan de bevolking een verhoogden levensstandaard zal verze keren. Daarmede is weer een van de fouten van het oude regiem van de baan geholpen. a t TELEFOON 267. Het Belgisch-Deensch han delsverdrag. De Belgisch-Nederlandsche contingenteeringen. Het vraagstuk van de valori satie der graangewassen.

De Koornbloem | 1938 | | pagina 1